Voor vervolgingsslachtoffers 125 miljoen DM beschikbaar Geen Wiedergutmachung' Parijs omringt Monaco met een douanekordon HET WEER Amsterdams knaapje aan hondsdolheid gestorven Vlamingen gereed voor de „mars op Brussel" IsouplesseI Uitvloeisel van Nederlands-Duits verdrag Commissie-Drees adviseert Hoe worden de uitkeringen berekend? Overleg met Frankrijk is verdaagd PEUGEOT SKODA Eerste sterfgeval sedert 1900 Amerikaan schreef een biografie van Prins Bernhard Vijfentwintig muziekkorpsen en meer dan honderdduizend deelnemers PERMANENT Commandeur verhuizingen 47e JAARGANG NUMMER 289 ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 DAGBLAD VOOB VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur» Jos L. Lodewijk» Redactiechef te IJmuidem J. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Croto Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Verzet niet bepalend 40 cm naast Uw gasfornuis is genoeg voor een- oliestook c.v. - ketel Weinig wind N.V. GARAGE VERBEEK (Zie vervolg op pagina 2 onder „Commissie-Drees") Het woord is aan èaë M 0 RRISHeforeijou 6uy! FALCON TWEEDJASSEN ft iflPlli mmm In de krant van heden: Sport 11 BANANEN I Nederland en Europa; Betrouwbaar, vakkundig; Personencabines; Speciaal Pianovervoer; Verzekerd. COIFFURES DE VRIES In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 Bruynzeel keukens hang- en legkasten aanrechten Zaanlandsche Houthandel Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoof died, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De te verstrekken uitkeringen dienen te worden beschouwd als een tegemoet koming ter erkenning van het ondergane morele onrecht. Zo staat het heel duidelijk te lezen in het advies van de commissie-Drees, dat de regering reeds in april van dit jaar werd aangeboden en nu openbaar is gemaakt. De slacht offers van de vervolging, van wie velen voor de natie grote offers brachten, komt een genoegdoening zeker toe. Hoezeer ook op morele grondslag berustend, deze genoegdoening moet een materiële vorm hebben. Het aan mensenlevens geleden verlies en het in of buiten gevangenschap door velen ondergane geestelijke en lichamelijke lijden kunnen in wezen niet worden goedgemaakt. Ook kunnen de per individueel geval ter beschikking te stellen bedragen niet in een zodanige verhouding tot het begane onrecht staan, dat zij veel meer zouden inhouden dan de erkenning daarvan. Tegemoetkoming in materiële en financiële schade of leniging van geldelijke nood is niet het doel van de uitkeringen uit het bedrag van DM 125 miljoen. De uitkeringen dienen vooral te worden opgevat als een tegemoetkoming ter erkenning van het morele onrecht. In het „financieel verdrag" is een be drag van DM 125 miljoen beschikbaar ge steld ten behoeve van Nederlanders die om redenen van ras, geloof of wereldbe schouwing zijn getroffen door nationaal socialistische vervolgingsmaatregelen. De verdeling van dat bedrag is over gelaten aan de regering van het Konink rijk der Nederlanden. Op 31 januari 1961 stelde de minister president in overeenstemming met het ge voelen van de raad van ministers een commissie in, die tot opdracht kreeg de regering op korte termijn te adviseren ten aanzien van: De regels volgens welke het bedrag van DM 125 miljoen dient te worden ver deeld. De instantie, die belast dient te worden met de behandeling en de afwikkeling van de individuele aanmeldingen. Tot voorzitter werd benoemd dr. W. Drees, minister van Staat, en tot leden mevr. prof. dr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar in het volkenrecht aan de V.U. te Amsterdam en mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van 's-Gravenhage. Als secretaris werd aangewezen mr. J. A. Z. H. van der Peo, administrateur bij de directie bewindsvoering van het mini sterie van Financiën. Het advies kwam 17 april 1962 gereed. Thans is het voor publicatie vrijgegeven. De commissie-Drees adviseert om allen, die te lijden hebben gehad van nationaal- socialistische vervolgingsmaatregelen we- Na beoordeling van de in te dienen gegevens wordt de aanvrager zijn of haar verhoudingsgetal medegedeeld. Dit stelt het aantal eenheden voor, naar verhouding waarvan het aandeel van de aanvrager in het totaalbedrag zal dienen te worden bepaald. Wordt als verhoudingsgetal 75 toe gekend, en bedraagt de som van de aan alle aanvragers tezamen toege kende verhoudingsgetallen 5.000.000, dan ontvangt de aanvrager 75 x DM 125.000.000 5.000.000 of de tegenwaarde van DM 1.875. De commissie-Drees meent, dat het totaal van de toe te kennen verhou dingsgetallen bij de door haar voor gestelde regeling op ongeveer 4.200.000 is te schatten. De waarde van een eenheid zou dan op ongeveer 27 gulden komen. gens handelingen, feiten of gezindheid, die de bezetter niet welgevallig waren, tot de vervolgden om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing te rekenen. Van onze correspondent) PARIJS In de afgelopen nacht is een Frans douanekordon rond Monaco gelegd. De Franse minister van Financiën, Gis- card d'Estaing, die deze ontknoping van het conflict, dat sedert zes maanden dreig de, gisteravond op een speciale persconfe rentie heeft toegelicht, verklaarde dat de Franse ambtenaren misschien worden te ruggetrokken, terwijl ook de waterleiding en elektriciteitsbedrijven mogelijk de weerslag van deze nieuwe situktie konden ondervinden. Giscard d'Estaing vestigde de Advertentie De nieuwste centrale verwarmings ketel, de Centr-O-Therm, is, net als koelkast en wasmachine, een fraai- gelijnd keukenmeubel: glad, gaaf, glanzend. Geen uit-stekende brander, geen richels of kleppen een fraaie, com pacte unit, precies 30 cm breed. Zo'n „vestzak"-ketel levert maar liefst 25.000 tot 50.000 Kcal/h; met de Centr-O-Therm stookt U gemakke lijk een heel huis warm. Vraagt de uitvoerige, geïllustreerde beschrij vingsbrochure en referentielijst eens aan bij de AWB n.v. BEEK EN DONK. (vermeld: CENTR-O-THERM) Verwachting tot morgenavond: Droog, zwaar bewolkt en neve lig weer, met morgen overdag slechts hier en daar een opkla ring. Zwakke veranderlijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. aandacht op de nuance dat de onderhan delingen niet zijn afgebroken doch slechts verdaagd. Parijs hoopt dat Monte Carlo alsnog eieren voor zijn geld kiezen zal door, na zes maanden tegenstand, de Franse ver langens inzake een hermetische binnen landse belastingheffing op Franse inwoners toch nog te zullen inwilligen. Van midder nacht af is Monte Carlo voor zijn „bui tenlandse" betrekkingen met Frankrijk ge lijkgeschakeld. Tien minuten na midder nacht verschenen Franse douane en man nen van de mobiele brigade aan de grens en zetten daar enkele mobiele posten neer met het bekende bordje: „Halt douane1 Zij werden door vijfhonderd Monegasken en Fransen uitgelachen. Een uur later wa ren de posten verdwenen. In hun zwart blauwe uniformen stelden de douaniers iedereen die Rainiers postzegelstaat ver liet of binnenreed de rituele vraag of er soms nog wat te declareren viel. In het positieve geval moeten dan invoerrechten worden betaald, waardoor die artikelen het normale Franse prijspeil bereiken. Prins Rainier, die met zijn schone ge malin Gracia, dochter en zoontje, een paar dagen geleden al naar Parijs was gereisd om in een luxueus hotel de onderhande lingen met de Fransen in hun laatste fa se op een afstand hoogst persoonlijk te kunnen leiden, verliet Parijs met zijn fa milie gisteravond, na voor de radio te hebben verklaard te hopen, dat volgende week de beraadslagingen zouden kunnen worden hervat op voorstellen die hij op het laatste moment nog zou indienen. Bij aankomst in Monte Carlo werd Rai nier in gezelschap van zijn gezin door een duizendtal onderdanen opgewacht en ge groet met kreten als „Leve Monaco" en „Leve onze grote prins". Intussen kwam de Nationale Raad van Monaco gister avond laat in buitengewone vergadering bijeen, om de toestand te bespreken. De zakenwereld in Monaco laadde alle be schikbare bestel- en vrachtauto's met zo veel mogelijk goederen, om deze nog voor middernacht naar Frankrijk te kunnen uit voeren. Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 De vraag of al dan niet sprake was van actief of individueel verzet tegen de vij and, acht zij daarbij in principe niet re levant te zijn. Vervolging behoeft naar de mening van de commissie niet in te houden, dat vrij heidsberoving heeft plaatsgevonden, ook het geval, dat iemand om het leven werd gebracht zonder vooraf van zijn vrijheid te zijn beroofd ,(o.a. de zogenaamde „Silber- tanne"-mëorden) is ertoe te rekenen. Er worden echter uitzonderingen ge noemd. Zo zegt de commissie: „Hoe schrij nend ook, oorlogsslachtoffers in ruimere zin, zoals krijgsgevangenen, gesneuvelde militairen, burgerslachtoffers van bombar dementen of andere gevechtshandelingen, in Duitsland gedwongen tewerkgestelden (meer dan vijfhonderdduizend! (redactie) en andere categorieën „kunnen in de rege ling niet worden betrokken". Elders zegt de commissie dat diegenen van wie de gedragingen in de bezettings tijd zodanig zijn geweest dat zij hebben geleid tot veroordeling dienen te worden uitgesloten. WMWH 'f Etienne Rey: Het geluk is geen geschenk, het is een bekwaamheid. In paleis Soestdijk heeft de Ameri kaanse schrijver-journalist Alden Hatch vrijdag aan Prins Bernhard het eerste exemplaar van de door hem geschreven biografie „Prins Bernhard, zijn plaats en functie in de moderne monarchie" aangeboden, waarvan ook een Engels-Amerikaanse editie ver schijnt en diverse andere buitenlandse vertalingen in voorbereiding zijn. Hier bladert de Prins in zijn levensboek terwijl zijn biograaf toeziet. Van een drieëneenhalf jarig Amster dams jongetje, dat door een hond is ge beten en op 8 september is overleden, is komen vast te staan dat het kind het slaehtoffei is geworden van hondsdol heid. De directeur van de Amsterdamse G.G. en G.D. heeft zich met een rond schrijven tot alle hoofdstedelijke artsen gewend met de waarschuwing dat reke ning moet worden gehouden met de mogelijkheid van hondsdolheid. Voorts verzoekt hij ziektegevallen, die verschijn selen van rabies (hondsdolheid) ver tonen, onverwijld te melden. B. en W. van Amsterdam zullen indien zich meer gevallen van deze gevreesde ziekte voordoen niet schromen om op grond van de veewet te handelen. De veewet geeft de mogelijkheid te gelasten dat alle honden dienen te worden gemuil korfd en aan de lijn gehouden, terwijl de katten binnenshuis moeten blijven. De wet, die van 1875 dateert, geeft de over heid het recht onder deze omstandighe den loslopende dieren dood te schieten. Amsterdam telt bijna honderdduizend hon den en katten. Het tot dusver enige slachtoffer van de ziekte, de ruim driejarige Arie Egthuizen uit de Jacob van Arteveldestraat in Tuin stad Slotermeer, is op 25 juli door een klein wit hondje gebeten, toen hij met zijn broertje op de Nassaukade wandelde. De beide kinderen waren naar het hoofd bureau van politie gegaan, waar de por tier pleisters plakte om de vrij onschul dig uitziende wondjes, die Arie in arm en been had. De portier zond het jongetje door naar het Wilhelminagasthuis, waar de wonden werden ontsmet en voor alle zekerheid nog een injectie werd gegeven om verdere infectie te voorkomen. Het wondje op het been genas snel, maar dat op de arm moest nog enkele malen door de huisarts worden behandeld. Het incident was al bijna vergeten toen Arie zich op 5 september niet goed voelde. Kor te tijd later werd hij onhandelbaar en ge droeg hij zich agressief. De dokter heeft het kind in een ziekenhuis doen opnemen. Geconstateerd werd dat de kleuter ence phalitis (hersenvliesontsteking) had. Drie dagen later overleed Arie zonder dat de artsen met enige kans op succes hadden kunnen ingrijpen. Een besmet dier is reeds circa twee weken voordat de dolheidsverschijnselen duidelijk worden gevaarlijk voor zijn om geving, omdat het virus zich reeds in het speeksel bevindt. Aan hondsdolheid lijdende honden of katten sterven onher roepelijk. Wie door een dergelijk besmet dier wordt gebeten zal pas na twee we ken maar soms zelfs na zes weken of meer ziek worden. Deze lange incubatie tijd en het niet waarnemen van ziekte verschijnselen op het moment dat de zieke hond of kat bijt maken het bijzonder moeilijk tijdig bij de patiënt de juiste diagnose te stellen. Arie Egthuizen is het eerste slachtoffer van hondsdolheid dat in Amsterdam sinds het begin van deze eeuw is gesig naleerd. Elders in het land komt de ziek te evenmin voor al wordt het oosten van het land bedreigd door een in de rich ting van onze grens opdringende besmet ting in West-Duitsland. De oorzaak wordt gezocht in besmette wolven in Oost-Duits- land, waar de hondsdolheid sinds het eind van de oorlog belangrijk is toegenomen als gevolg van de grote aanwas van de ze dieren, die profiteren van beperken de jachtbepalingen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13430 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPIUNI AMSTERDAM TEL 2J359A Premier Nehroe van India zei gisteren in New Delhi tegen journalisten die hem uitgeleide kwamen doen voor zijn reis naar Ceylon, dat het Indische leger opdracht had de Chinezen uit het noordoostelijke grensgebied.te verdrij ven. Het tijdstip van de „bevrijding" noemde hij een militaire aangelegen heid. Na woensdag is er niet meer ge schoten, aldus Nehroe, na de medede ling dat er bij de gevechten naar schat ting bijna honderd Chinezen zijn ge sneuveld. Een woordvoerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken zei later dat er zes Indische soldaten zijn gedood, elf gewond en zeven vermist na de gevechten van woensdag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 17 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 Films 9 In de Vishal en op zee9 Erbij13 tot 16 Puzzel 17 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Effecten en Geldmarkt 19 Scheepsberichten 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Alden Hatch, een 65-jarige Amerikaanse journalist en biografieën-auteur heeft een levensbeschrijving over Prins Bernhard geschreven. Het boek „Prins Bernhard, zijn plaats en functie in de moderne mo narchie" heeft de schrijver vrijdagavond de Prins persoonlijk in paleis Soestdijk aangeboden. De Prins had voordat met het schrijven begonnen werd, eisen aan Hatch gesteld. Hij wilde een biograaf, die volkomen fris en onbevangen tegenover zijn onderwerp stond waarvan hij iedere afstand die hij wenselijk achtte, moest kunnen nemen. De Prins heeft Hatch medegedeeld, dat hij iedere vorm van mooischrijverij veraf schuwt. Het boek moest „de werkelijkheid weergeven en niets meer dan dat." Toen de directie van de uitgeverij Becht in Amsterdam destijds de Prins zijn me dewerking vroeg voor de biografie, heeft Prins Bernhard gevraagd, wat de uitge ver tot deze gedachte gebracht had. De uitgever heeft toen gezegd, dat de Prins zelf in de allereerste plaats het volste recht heeft, dat zijn eigen visie op zijn plaats en functie in de moderne monarchie eens volledig werd uiteengezet. Evenzeer, dat er een duidelijk beeld wordt gegeven van de wijze, waarop de Prins de opdracht die hij zichzelf stelde, uitvoert. De schrijver herdacht bij het overhan digen van het eerste exemplaar van het boek de onlangs overleden secretaris van de Prins, dr. F. de Graaf, die bij de voorbereiding van deze biografie zo een grote steun had verleend. Advertentie I» BRUSSEL Zondag zal de grote Vlaamse „mars op Brussel" worden ge houden. Zowel in de Belgische hoofdstad als in het Vlaamse land is er, zoals dat heet, koortsachtig aan de voorbereidingen gewerkt. Het belooft een grootse manifes tatie te worden. De organisatoren ver wachten 200.000 deelnemers, minder opti mistische verwachtingen spreken van 150.000. Met alle mogelijke voertuigen autobussen, treinen, particuliere auto's zuilen zij naar Brussel komen. Bij de spoorwegen genieten de deelnemers zelfs een aanzienlijke korting. Extra treinen zijn ingelegd. Een groot deel van de Brusselse binnenstad zal met ingang van morgen ochtend 7 uur vrij moeten zijn van gepar keerde auto's. Die er onverhoopt toch nog staan worden door de politie weggehaald. De optocht zal trekken van het Zuid station naar het Noord-station, evenals vo rig jaar, alleen is deze keer de route wat langer gemaakt. Het centrum van de ma nifestatie zal zeker weer de Brusselse beurs zijn, op de trappen van welk ge bouw de autoriteiten, burgemeesters, Ka merleden enzovoort zullen plaatsnemen om de stoet voorbij te zien trekken. Aan muziek zal geen gebrek zijn, want reeds meer dan 25 Vlaamse harmoniekorpsen hebben zich aangemeld. Er zullen 12.000 borden met opschriften worden meegedra gen, twee keer zoveel als vorig jaar. Die moesten eerst gedrukt en daarna aan lat jes bevestigd worden. De politie heeft daarvan precies de maat goedgekeurd, vrezend dat te zware stokken bij mogelij ke tegenmanifestaties van Waalse zijde wel eens als goedendags konden worden gebruikt. De leiders van de Vlamingen hebben echter strenge instructies aan hun volgelingen gegeven zich niet te laten pro voceren. Advertentie Wagenweg 29, Haalem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat De rijkswacht in Brussel heeft verster king gekregen. Zij zal zich echter zoveel mogelijk op de achtergrond houden zon dag, zoals ook vorig jaar met goed resul taat is gebeurd. Men dacht aanvankelijk dat de Vlamingen een belangrijke mede dinging zouden krijgen van de voetbalwed strijd Nederland-België, die te Antwerpen wordt gespeeld. Dat blijkt echter niet het geval te zijn en zelfs uit vele dorpen in de nabijheid van het Antwerpse stadion zul len meer deelnemers komen dan in 1961. De Brusselse Horecafbedrijven stellen zich veel voor van de mars, vooral die welke gevestigd zijn in de straten en la nen waar de stoet zich opstelt en waar ze wordt ontbonden. Een Brusselse caféhou der dacht hardop: „Stel dat er 150.000 mensen komen, die drinken zeker ieder twee „pinten". Dat maakt 300.000 „pin ten" en het wordt een omzet van tegen de drie miljoen frank. Jammer, voegde' hij eraan toe, dat we met zovelen zijn. Advertentie Vraag prijsopgave 1 Graaf Janstraat 13 - Beverwijk Telefoon 0 2510 - 3635 - 5588 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1