Inwilliging van alle Nederlandse wensen was onbereikbaar AGE Dr. Berghuis is wel tevreden over het kabinet-De Quay Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Kort en bondig KUIPERS Polle Pel 15 en I REGERING OVER VERDRAG MET DUITSLAND: Het is noodzakelijk een streep te zetten onder verbittering van het verleden Commissie-Drees Drie doden in het verkeer Droog weer /POTTERS LLINIA' ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 a a Vergoeding aan nazislachtoffers Haarlem 14 V V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk De grenscorrecties Dollart- en Rijn- vaartgeschil De ster 12000 JAAR GELEDEN „ARPIS IN BEWEGING" Geen verstarring ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST WEERRAPPORTEN De regering negen ministers en twee staatssecretarissen hebben de memorie van antwoord ondertekend heeft het voorlopig verslag beantwoord van de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp, dat het algemeen verdrag tussen Nederland en Duitsland en de daarbij behorende over eenkomsten en protocollen bevat. De verontwaardiging, die hier en daar in het voorlopig verslag tot uiting kwam, blijkt de regering niet te delen. Zij kan zich niet aan de indruk onttrekken, „dat de herinnering aan hetgeen het derde rijk in de oorlog aan Nederland heeft misdaan, een aantal leden de ogen doet sluiten voor onmiskenbaar positieve resultaten van de Nederlands-Duitse onderhande lingen De regering spreekt voorts van de noodzaak een streep onder de ver bittering van het verleden te zetten. Zij zegt dat zij zich steeds ervan bewust is geweest, dat de onderhandelingen met Duitsland geen inwilliging van alle of van de meeste ten aanzien van de bondsrepubliek bestaande wensen konden ople\ eren. Zij heeft de onderhandelingen echter gevoerd, om mede in het belang ^an de samenwerking in Europees en atlantisch verband met het naoorlogse Duitsland tot oplossing van een aantal bilaterale problemen te geraken. De regering herinnert eraan dat de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken tijdens de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer op 9 februari 1960 een uit voering exposé heeft gegeven van de toen malige stand van zaken. Van de zijde van een grote Kamerfractie werd toen erken telijkheid betuigd voor de diepgaande wij ze, waarop de staatssecretaris op dit zeer netelige vraagstuk was ingegaan. Tevens werd erop aangedrongen, dat de onderhan delingen zo spoedig mogelijk zouden wor den afgesloten, daar meer dan ooit behoef te bestaat aan vriendschappelijke verhou dingen in de opbouw van Europa. Ook de reacties van andere zijden waren niet van dien aard, dat een nadere overweging van het beleid geboden leek. In jarenlange onderhandelingen heeft de Nederlandse de legatie hardnekkig gestreefd naar een zo goed mogelijk eindresultaat. De regering heeft daarom gemeend, dat afwijzing van het verdrag strijdig zou zijn met het Ne derlandse belang. Over de mening van vele Kamerleden, dat Duitsland materieel aanzienlijk meer zou kunnen doen om het aan ons land be rokkende nadeel enigermate te herstellen, zegt de ^regering dat herstelbetalingen zul len. kunnen worden geregeld bij een met geheel Duitsland te sluiten vredesverdrag of herstelbetalingsovereenkomst. Het ligt niet in het vermogen der Nederlandse re gering te voorspellen wanneer een hereni ging en een vredesverdrag tot stand zullen komen en of er dan een redelijke kans be staat, dat de Nederlandse herstelbetalings vordering zal worden gehonoreerd. Op verlangen van de Nederlandse dele gatie is in het financieel verdrag vastge legd, dat verdere Duitse aanspraken inza ke het aan de Nederlandse staat toegeval len vijandelijk vermogen achterwege zul len blijven. Daartegenover is op verlangen van de Duitse delegatie vastgelegd dat ook de Nederlandse aanspraken, met het oog waarop totaal 280 miljoen mark zal wor den betaald, bij de inwerkingtreding van het verdrag definitief als geregeld zullen worden beschouwd. „Welke geldsom de bondsrepubliek ook beschikbaar had gesteld, deze zou altijd, zuiver materieel gezien, nooit kunnen ver goeden het onuitsprekelijk leed, dat gele den is en door velen nog geleden wordt," c Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Voor en gelen geen automaten". JSüeuwe Kerk, zondag 20 u.: Evangelische Kantorei Neuwied o.l.v. Dolf Hendrikse. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Rififi in Amsterdam", Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook_ 16.15 u.: „Verboden verlangens", ,J4 j. Lido, 14. 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Lulu", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „Liefde zonder uitzicht", 18 j. Zondag 11 u.: „De levensroman van Richard Tauber", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Romance la carte", 14 j. Minerva, vandaag 19 en 21.15 u. en zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Amé- ricaine", a.l. Maandag besloten voorstel ling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Rocco en zijn broers", 18 j. Zondag 11 u.: „Afrika zonder genade", 14 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De atoomreus", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Gevaarlijk blond", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De zon in het hart", 18 j. Zondag 11 u.: „Prijs de zee", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Zondag 14.30 u.: „A. en C. als waag halzen", a.l. Van maandag tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Schilderijenexpositie Naamloos. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 10-18 u. en van 20- 22 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Debussy. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks van 11-17 u. Eerste zondag van de maand 13-17 u. Huize Bloemenheuvei (Bloemendaalse- weg 158, Bloemendaal): expositie van schil derijen, aquarellen en tekeningen van Wim van Aken uit Halfweg. Tot 14 oktober, da gelijks van 10-12 en 14-17 u. Zondag van 14-17 u. Openbare leeszaal (Arendsstraat, Hoofd dorp): tot en met 21 oktober schilderijen en grafieken van o.a. Lucebert, Van Die deren, Schroder en Salinger. Dagelijks van 1417 u. en van 1922 u. DIVERSEN Café Chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. Brinkmann, zondag 14.30 en 20 u.: De Scandinavische cultuurfilm „12000 jaar ge leden". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 12 oktober). Advertentie ZATERDAG 13 OKTOBER City, 19 en 21.15 uur: „Lemmy houdt van dames". Rex, 20 uur: „Dodend rendez-vous". Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12.err 14 tot 16-30 uur. Expositiezaal Heidestraat, 14 tot 17 Uur: Tentoonstelling aquarellen en tekeningen van Jan Budding. ZONDAG 14 OKTOBER City, 14.30 uur: „Met donderend geweld"; 19 en 21.15 uur: „Lemmy houdt van dames" Rex, 15 uur: „Met bloed geschreven"; 20 uur: „Dodend rendez-vous". Expositiezaal Heidestraat, 14 tot 17 uur: Tentoonstelling. Restaurant Walserij-Oost, Hoogovens, 14 tot 17 uur: Tentoonstelling schilderijen en tekeningen Gerard Huyser. MAANDAG 15 OKTOBER City, 20 uur: „Avontuur in New York". Rex, 20 uur: „Dodend rendez-vous". Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 13.30 uur: Toneelgroep „Studio" met „Spel van liefde en toeval" voor Velser school jeugd. Pieter Vermeuienmuseum, zie onder za terdag. ZATERDAG 13 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „School voor (f)linke jongens"; 23.30 u.: „De sadist". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Verlei ding". W.B. Theater, 20 u.: „Rekruut tegen wil en dank". ZONDAG 14 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Aanval op het goudtransport"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Carrousel van het nachtleven". Luxor Theater, 14.30 u.: „Lavastroom over Java"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Verlei ding". W.B. Theater, 14.30 u.: „De schrik der Sioux"; 16.30 en 20 'u.: „De verdoemden". MAANDAG 15 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Car rousel van het nachtleven". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Verlei ding". W.B. Theater, 20 u.: „De verdoemden". ZATERDAG 13 OKTOBER Marquette-theater, 20 u.: „Meisjes, mam- bo's en whisky". ZONDAG 14 OKTOBER Marquette-theater, 14.15 u.: „Alleen op de wereld"; 16 u.: „Meisjes, mambo's en whisky; 20 u.: „De woeste hoogte". zo zegt de regering. Wat de uitkeringen aan nazislachtoffers betreft zijn reeds be dragen uit de bondsrepubliek ontvangen, die het bedrag van 125 miljoen mark verre overtreffen. Zo ontlenen bepaalde Neder landse nazislachtoffers rechten aan het ,Bundesentschadigungsgesetz" en het „Bun- desrückerstattungsgesetz". Volgens des kundige schattingen zal het bedrag, dat Nederlandse nazislachtoffers reeds ontvin gen, de 100 miljoen mark vrij aanzienlijk overtreffen. Voorts heeft de bondsrepu bliek aanzienlijke bedragen betaald als vergoeding voor in Nederland aangerichte materiële schade. Zij benaderden reeds de som van 200 miljoen mark. Een belang rijk aantal vorderingen moet nog worden afgedaan. Tenslotte heeft de „Conference on Jewish material claims against Germa ny" ten laste van het door haar van de bondsrepubliek ontvangen bedrag van 450 miljoen mark 1.5 miljoen aan Joodse in stellingen in Nederland uitgekeerd. Voor een objectieve beoordeling dient men het bedrag van 125 miljoen mark, dat thans ter beschikking van Nederlandse nazi slachtoffers komt, naast deze bedragen te stellen, aldus de regering. Indien men het door Nederland bereikte resultaat verge lijkt met wat andere geallieerde landen ten behoeve van hun nazislachtoffers heb ben ontvangen, dan neemt Nederland in de ze rij geen ongunstige plaats in. Luxem burg ontvangt 18 miljoen mark, Noorwe gen 60 miljoen, Denemarken 16 miljoen, Griekenland 115 miljoen, Frankrijk 400 miljoen en België 80 miljoen. De voornaamste wens van de bondsre gering tijdens de onderhandelingen betrof de teruggave der grenscorrectiegebieden. Van het begin af aan is het duidelijk ge weest dat de onderhandelingen niet tot een resultaat zouden leiden, indien niet in be langrijke mate aan deze wens zou worden tegemoetgekomen. De Nederlandse dele gatie heeft echter geweigerd dit onder werp te bespreken, zolang niet aan Duitse zijde de bereidheid was getoond in bevre digende mate aan de Nederlandse verlan gens op ander gebied tegemoet te komen en is zich blijven verzetten tegen de Duitse wens tot integrale teruggave van alle grenscorrectiegebieden. Dit verzet is niet zonder resultaat gebleven. De grenscorrecties waren slechts van voorlopige aard en de soevereiniteit over deze gebieden was niet aan ons land over gedragen. Volgens de regeling die thans is getroffen, bewilligt de bondsrepubliek in de Nederlandse soevereiniteit over het bos gebied bij Elten en het grootste gedeelte van het grenscorrectiegebied bij Beek. Daarnaast zijn de technische voordelen, verbonden aan de grenscorrecties, door al lerlei bijzondere regelingen vrijwel behou den. Er blijven negen grenscorrecties in hun geheel gehandhaafd. Voor elf grens correctiegebieden bevat de regeling oplos singen, \yaarbij de definitieve grens zowel van de vooroorlogse grens als van die van 1949 zal afwijken. Twintig grenscorrecties, die wenselijk zijn in verband met wegen aanleg en regularisatie van grensrivier- tjes, houden in het geheel geen verband met de in 1949 uitgevoerde grenscorrecties. De regering heeft ervan afgezien te eisen, dat in de grenscorrectiegebieden volksstemmingen gehouden moeten wor den over de vraag tot welk land de be volking van het gebied wil behoren, om dat de grenscorrecties van 1949 niet uit bevolkingspolitieke overwegingen tot stand zijn gebracht. De regering heeft de vraag of een uitspraak van de bevolking moet worden gevraagd zorgvuldig overwogen, maar tenslotte ontkennend beantwoord. Tot de punten die volgens vele Kamer leden onbevredigend zijn geregeld, be hoort ook de Eems-Dollartkwestie. Een van de ernstige bezwaren achten zij dat geen grens in de Eemsmonding is vastge steld. De regering deelt deze opvatting niet. Voor het Rijnvaartgeschil geeft het ver dragencomplex geen oplossing. Men kan betreuren dat de onderhandelingen daar toe geen mogelijkheid boden, maar, zo zegt de regering, de overeenkomst tot aanvaarding van de verplichte rechts macht van het Internationale Gerechtshof voor geschillen inzake de interpretatie van de Akte van Mannheim heeft in ieder ge val het voordeel, dat een einde is ge maakt aan de onzekerheid over de vraag of Nederland het eigenlijke Rijnvaartge schil, wanneer de omstandigheden daar toe aanleiding zouden geven, eenzijdig aan het internationale gerechtshof zou kunnen voorleggen. Het grenswaterenprobleem is een vraag stuk dat geen verband houdt met oorlog of bezetting. Desondanks zijn van Nederland se zijde de onderhandelingen aangegrepen om dit vraagstuk aan de orde te stellen en is een regeling tot stand gekomen die anders wellicht niet zou zijn bereikt. De ze regeling is vooral van belang voor Ne derland. (Vervolg van pagina 1) Aan elke aanvrager van een uitkering uit het bedrag van DM 125 miljoen wil de commissie-Drees een beoordelingsge tal geven. Dat getal is tevens bepalend voor de verhouding waarin elke aanvra ger zal delen. Dit systeem lijkt ingewikkeld maar met de beschikbare elektronische rekenmachi nes is het mogelijk in korte tijd een be rekening te maken van het bedrag, waar op aanspraak kan worden gemaakt. De uitkering aan nog in leven zijnde vervolgden dient te worden berekend naar gelang van de duur van ondergane vrij heidsberoving, met dien verstande, dat ex tra-uitkeringen worden voorgesteld voor gevallen van sterilisatie of het opleggen van de verplichting tot het dragen van de ster. De uitkeringen dienen voor wat de on dergane vrijheidsberoving betreft te wor den berekend naar een verhoudingsgetal, gelijk aan het aantal volle weken in ge vangenschap doorgebracht. Geen onder scheid zal gemaakt worden naar aard of plaats van gevangenschap. Ook zal geen rekening gehouden worden met de finan ciële consequenties daarvan voor de indi vidueel vervolgden. De uitkeringen zullen niet in verhouding worden gebracht tot het geestelijk of lichamelijk letsel, door de vervolging toegebracht. Geen uitkering wegens gevangenschap wordt verstrekt bij een tijdsduur korter dan drie maanden. Geadviseerd wordt de uitkeringen we gens overlijden te berekenen naar het verhoudingsgetal 100 per overlijdensgeval. Voor de uitkering komen in aanmerking de echtgenote, bij ontstentenis daarvan de kinderen voor zover op 1 mei 1945 nog minderjarig, en indien de vervolgde over leed zonder kinderen na te laten de nog in leven zijnde ouders van de vervolgde. De nabestaande moet echter bij de indiening van de aanvraag nog in le ven zijn. Een hertrouwde echtgenote wordt geen aanspraak toegedacht. Uitkeringen wegens sterilisatie worden berekend naar het verhoudingsgetal 50 en in voorkomende gevallen boven de uit kering wegens vrijheidsberoving van de zelfde persoon uitgekeerd. Voor de verplichting tot het dragen van de ster wordt-een verhoudingsgetal toegekend gelijk aan een derde van een aantal volle weken, waarover die ver plichting gold. Voorgesteld wordt als al gemeen maximum voor het verhoudings getal per aanvrager 200 te stellen. Het centraal afwikkelingsbureau Duit se schade-uitkeringen te Amsterdam, res sorterende onder het ministerie van Fi nanciën, ware te belasten met de ad ministratieve afwikkeling. Een raad van advies zou gevormd kunnen worden. Advertentie Bjjzondere Filmvoorstellingen ZAAL BRINKMANN morgen zondag 14 oktober, 2.30 en 8 u. Laatste 2 voorstellingen De 77-jarige heer C. M. Viehoff uit Den Haag is in het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden als gevolg van een verkeers ongeval dat hem maandag was overkomen. Op de kruising Tweede Rosestraat-Hille- dijk te Rotterdam is de 71-jarige L. Res- oort op zijn bromfiets in botsing gekomen met een zandauto. De man werd tien meter meegesleurd. Hij is met een schedelbasis- fractuur overgebracht naar het Dijkzigt- ziekenhuis, waar hij korte tijd later is over leden. In Benthuizen is het twaalfjarig doch tertje van de heer J. Voskuilen uit Moer- kapelle om het leven gekomen, toen haar vader met zijn personenwagen in botsing kwam met een vrachtwagen. Wanneer het eerste naoorlogse be wind zonder socialisten reeds na vier jaar zou eindigen zou dit in wezen wij zen op een politieke mislukking van het regeren zonder socialisten en op een wel licht onevenrederige versterking van de Eositie van de Partij van de Arbeid. Dit eeft dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de anti-revolutionaire partij, in zijn ope ningstoespraak op het convent van de A.R.P. te Utrecht gezegd. Overigens wilde hij niet meedoen aan speculaties over de vraag of de P.v.d.A. in 1963 na de verkiezingen weer van de regering deel zal uitmaken. De voorzitter van de A.R.P. noemde een blijvend samengaan van de christelij ke partijen (K.V.P., A.R.P. en C.H.U.) van grote betekenis als richtsnoer op lange termijn, uiteraard voorzover dat voor ieder van deze partijen mogelijk is. Dr. Berg huis zei, dat er de laatste jaren iets is ge groeid dat niet gemakkelijk en ongestraft meer ongedaan kan worden gemaakt. De confessionele partijen zullen in sterke ma te rekening met elkaar moeten houden. Over het samengaan met de V.V.D. sinds 1959 zei de heer Berghuis dat er veel waardering bestaat voor hetgeen libe rale bewindslieden hebben gedaan (hij noemde de zorg van minister Korthals voor de relaties met „de West") maar dat men anderzijds niet steeds goed heeft ge weten waar men met de liberalen als re geringspartner in politiek opzicht aan toe as. Dat zou volgens dr. Berghuis een ge volg kunnen zijn geweest van een vertroe beling van het beeld van de V.V.D. door, zoals hij zei, het element van de „Tele- graaflezers". Deze vertroebeling heeft soms in regeringsverband doorgewerkt. De voorzitter van de A.R.P. wees hierbij op de houding van de liberale fractie in de Eerste Kamer dit jaar tegenover mi nister Visser. Dat heeft ieder, hoe men ook over de zaak-van der Putten mag denken, aan het schrikken gebracht. Wellicht is volgens dr. Berghuis over een jaar het politieke beeld van de V.V.D. duidelijker dan op het ogenblik nog het geval is, waarbij de voorzitter der A.R.P. moest toegeven dat de V.V.D. bezig is zich opnieuw op te stellen. Het effect daarvan is van algemeen nationaal-politiek belang. Het leek dr. Berghuis onjuist nu reeds een standpunt in te nemen over de vraag hoe een nieuw kabinèt er in 1963 zou moe ten uitzien. Eerst moeten de verkiezings uitslagen bekend zijn. Pas wanneer het zover is kan worden beoordeeld wat het landsbelang met betrekking tot de samen stelling van een kabinet eist. Wat het ka binet-De Quay betreft meende dr. Berg huis dat het de hoofdlijnen van zijn beleid in redelijke mate heeft kunnen waarma ken. Een aantal politieke knelpunten die aanvankelijk vreesaanjagend waren (tot, kinderbijslag, mammoet en Nieuw-Guinea) heeft men kunnen afdoen en overleven, Dr. Berghuis gaf toe dat velen in den be ginne hun hart hebben vastgehouden voor een gebrek aan regeerkracht van d? nieuwe politieke constellatie in 1959. Wat de eigen partij betreft zei de voor zitter van de A.R.P. niet pessimistisch te zjjn over de toekomst: „Soms hoort men zeggen dat de partij in.een crisis verkeert, Een crisis kan nodig zijn om tot her nieuwde kracht te komen. Wij staan niet stil, maar zijn in beweging. In de eerste na-oorlogse periode hebben wij blootge staan aan het gevaar met onze beginselen te verstarren in een veranderde wereld, zei dr. Berghuis, maar de partij is nu over dat gevaar heen; zij is thans bezig de bocht te nemen naar de tijd waarin wij zeer reëel leven en waarin de anti revolutionairen met dezelfde geestelijke opdracht als vroeger zich naar de toe komst richten". Dr. Berghuis ontkende niet daf dit in eigen kring met spanningen gepaard gaat en dat het gevaar bestaat uit de bocht te vliegen. Maar wel meende hij dat de anti revolutionairen in het varen van een chriS' telijke politieke koers bezig zijn opnieuw uit de verf te komen. Er komt weer vaart in de christelijke politiek. Dr. Berghuis kondigde nog aan dat de A.R.P. bij de verkiezingen met verschil lende lijstaanvoerders, afgestemd op ver schillende landstreken, zal uitkomen. Nu prof. Zijlstra niet meer beschikbaar zal zijn. Tenslotte zei dr. Berghuis, dat de staatkunde de inzet verdient van allen die daartoe geschikt en geroepen zijn, al wees hij erop dat andere levenssectoren zoals wetenschap en bedrijfsleven meer dan vroeger de aandacht van de politiek af trekken. Overschot gevonden. Het stoffelijk overschot is opgevist van de 26-jarige Spanjaard Ricardo Ruiz Palmo, die als verstekeling aan boord van het Spaanse vrachtschip „Viszcaya" in de nacht van 30 september op 1 oktober voor de haven van Terneuzen overboord is gesprongen. Het werd drijvend gevonden tussen Borssele en de Braakman en bij hoog water voor de haven van Terneuzen door de rivierpolitie geborgen. Mr. Stikker. In Washington is offi cieel meegedeeld dat een kwaadaardig ge zwel aan de dikke darm geheel en al ver wijderd blijkt te zijn bij de operatie die mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal der NAVO, enige dagen geleden in het Walter Reed-hospitaal in Washington heeft on dergaan. Hij gaat thans „uitstekend" voor uit. Advertentie 114115. Het werd een gezellig onder onsje daar in de wigwam. Snup, Swop en Sijpie konden het best vinden met de zo genaamde indianen Zegr, weet je wat, stelde Snelle Pijl voor. Als jullie eens met je tent naast onze wigwam kwamen staan Dat zou gezel lig zijn en dan kunnen we onze vakantie met z'n allen doorbrengen. Dat vonden ze allemaal een goed idee. En een half uurtje later braken Snup en de anderen hun tentje af, om het bij de wigwam weer op te zetten. 19. „Kijk Pingo wat een leuk kereltje daar zit, jammer dat hij zijn hoofd zo gestoten heeft", zegt Polle. „Ach kijk eens, daar is er nog een met een verbonden hoofd, en die kleine in het wagentje heeft ook al een ongeluk gehad....U" „O, maar Pingo", zegt Polle verschrikt, „hier moet iets verschrikkelijks gebeurd zijn, ze lopen allemaal met verbonden hoofden!!" Het K.N.M.I. deelt mede: Oostelijke winden houden vandaag de aanvoer van vrij koude lucht, waarin veel bewolking voorkomt nog in stand. Het hogedrukgebied boven de Noordzee dat de oostelijke winden veroorzaakt begon van morgen echter langzaam in betekenis af te nemen, vooral aan zijn noordelijke flank, waar een depressie de luchtdruk boven Scandinavië flink doet dalen. Tus sen deze depressie en een hogedrukgebied bij Groenland stroomt koude arctische lucht naar Noorwegen. Deze lucht zal ons land zondag nog niet bereiken. Door de afneming van het hogedrukgebied op de Noordzee zal de wind afnemen en ver anderlijk worden. Het blijft daarbij droog weer, maar de kans op opklaringen is klein en in de temperaturen komt niet veel ver andering. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbewolkt o geheel bew. o geheel bew. nno geheel bew. ono geheel bew. o geheel bew. ono geheel bew. ono Zd-Limburg motregen ono Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca geheel bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. motregen mist geheel bew. regen regen zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. mist mist mist regen mist zwaar bew. regen regen regen regenbui 12 12 11 11 12 10 9 8 7 8 10 11 10 15 12 10 15 19 19 windst. 14 nnw 18 o 10 no 13 windst. 18 nw 17 wzw 14 windst. 16 windst. 19 w 20 zo 21 windst. 21 n 19 windst. 24 zw wzw nw windst. windst. n o ono no no ozo 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0 10 5 12 0 0 0 0 3 3 0 0 0 6 5 0,1 Zondag 14 oktober Zon op 7.01 uur, onder 17.50 uur. Maan op 18.51 uur, onder 7.52 uur. Maandag 15 oktober Zon op 7.03 uur, onder 17.48 uur. Maan op 19.21 uur, onder 9.16 uur. Maanstanden 13 oktober 13.33 uur volle maan. 20 oktober 9.48 uur laatste kwartier. 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 oktober Hoog water 3.08 en 15.29 uur. Laag water 11.14 en 23.36 uur. Zondag 14 oktober Hoog water 3.50 en '6.12 uur. Laag water 12.00 en uur. Maandag 15 oktober Hoog water 4.31 en 16.53 uur. Laag water 0.23 en 12.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 13 minuten vroeger dan te IJmuiden. MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpij Uitwerking frappanti

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2