Brusselse politie nam Waalse provocateurs in bescherming Zelfbeheersing van Vlaamse betogers voorkwam erger m m Twee stations meer tussen Amsterdam en Dordrecht HET WEER 1 Sic Prinses Beatrix opende centrum voor industriële vormgeving DIJKSTRA Bij Rijswijk en Rotterdam-Zuid Levenslang geëist tegen Stasjinski Imam van Jemen nog in leven VU Morgen Amerikaans schot op de maan Vrouw doodt haar man met een aardappelmesje fMmsiim $eë MUKKI5 before ijouêitjj! versch-illende lampen DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 15 OKTOBER 1962 DUIZENDEN LIEPEN MEE IN DE „MARS OP BRUSSEL Indrukwekkend N ozemachtig In de krant van heden: Het woord is aan Noodweer in N.-Amerika eiste 45 mensenlevens SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Sneeuwstorm in Moskou en vorst in Noorwegen Veranderlijke bewolking LAINES du PINGOUIN Zachte landing voorzien van instrumentenpakket Kip met drie poten 47e JAARGANG NUMMER 290 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De duizenden Vlamingen die zondag door Brussel trokken achter grote spandoeken met leuzen als: „Onmid dellijke afkondiging van de taalgrens afbakening", droegen bordjes mee met opschriften als: „Taal-arbeiders/Taal- fabriek," „Handen af van de rand gemeenten", „Zetelaanpassing", en zo meer. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Vijfduizend rijkswach ters en bijna even zovele Brusselse po litiemannen op de been, meer dan hon derdduizend Vlaamse betogers, die vier uren lang door de Brusselse straten trok ken, tienduizend Walen, die alles op alles zetten om de politie en Vlamingen te provoceren, stinkbommen, zevenklap pers, rotte eieren, die tegen de gevels van de huizen uiteenspatten, vuistge vechten, kloppartijen van de politie, waterkanonnen, die betogers en mani festanten doornat spoten, vijftien gewon den, van wie drie tot vier ernstige, vijf tig gearresteerden, een helikopter, die met oorverdovend geraas boven de hui zen cirkelde. Dat is in het kort een beeld van de tweede „Mars op Brussel", die gisteren is gehouden. Hij was evenals het vorige jaar op touw gezet door het Vlaamse actiecomité Brus sel en Taalgrens, dat een groot aantal Vlaamse organisaties vertegenwoordigt. Het wilde met de betoging kracht bijzet ten aan zijn eisen, die men in het kort kan samenvattenBrussel moet volk'omen tweetalig zijn. In de volksvertegenwoordi ging moet een „zetelaanpassing" komen, dat wil zeggen ongeveer een half miljoen Vlamingen moet de mogelijkheid krijgen een volksvertegenwoordiger te kiezen. In Vlaamse gemeenten behoeft geen Fransta lig onderwijs te worden gegeven aan kin deren van Waalsgezinde ouders. Het be drijfsleven moet tweetalig worden wan neer er Vlaamse werknemers zijn. Verde ling van alle openbare functies naar ver houding tussen Walen en Vlamingen. Vorig jaar eisten de Vlamingen ook nog de afbakening van de taalgrens. De jong ste beslissingen van de Senaat hebben ech ter klaarheid geschapen en daarom heeft men de eisen terzake laten vervallen. De reactie van de politieke partijen was sterker dan de vorige keer: de socialisten gaven hun aanhangers het advies niet mee te doen. De liberalen hielden zich afzij dig en de C.V.P., de rooms katholieke Volkspartij, verbood haar volksvertegen woordigers en andere mandatarissen te manifesteren. Het enige gevolg was, dat op de trappen van het Beursgebouw min der leden van Kamer en Senaat stonden dan vorig jaar, maar verder is de opkomst massaal geweest. De organisatoren zijn van mening, dat er tenminste 200.000 betogers zijn geweest. De Brusselse politie sprak van 50.000 en wij kwamen tot een totaal van ongeveer 120.000 tot 125.000, gebaseerd op het voor bijtrekken van ongeveer 500 man per mi nuut van kwart over elf tot even voor drie Het was een indrukwekkende stoet, die van het Zuidstation van de Brusselse bin nenstad naar het Noordstation trok. Reeds veertien dagen geleden was in het gehele Vlaamse land geen autobus meer te hu ren voor deze zondag. Er werden vele Ne derlandse en Franse autobussen gebruikt, om de Vlamingen naar Brussel te bren gen. Omstreeks elf uur vertrok de stoet. Om kwart over elf passeerde de kop het Beursgebouw waar degenen, die men hier in België de „personaliteiten" pleegt te noemen, stonden opgesteld en daar be- Advertentie gon ook al meteen de grote heibel. Op de hoeken van de straten, die bij de beurs samenkomen, hadden zich Waalse tegen- betogers opgesteld. Zij droegen gele insig nes met het woord „Liberté" en zij had den borden bij zich met opschriften als „Geen Frans, geen centen", Vlaamse kiljons buiten", „Handen af van Brussel" en zo meer. Hun commando's bestonden uit nozem achtige jongelui, die kennelijk waren ge ïmporteerd uit Charleroi en Luik. Bij hen hadden zich lieden gevoegd, die er vol gens betrouwbare zegslieden uitzagen als eens de volgelingen van de Belgische Mus- sert, Léon Degrelle. Die groepen schreeuwden de schandelijkste beledigin gen. Zij brachten de Hitlergroet, riepen profane woorden, wierpen met voetzoe kers, rotte tomaten en zakjes mayonnai se. De ordedienst van de Vlamingen, voor het merendeel eenvoudige jongens met een rode band om de arm, trok een kordon om die straathoeken en liet met engelengeduld de eieren, tomaten en zevenklappers op zich neerdalen. Soms werd het een van hen of een aan tal van de deelnemers aan de mars te veel. Dan stortten die zich op de Walen en kreeg men weerzinwekkende taferelen te zien. De Brusselse politie, die niets deed wanneer die Waalse manifestanten zich uitleefden, werd dan plotseling actief en ranselde met haar gummistokken op de Vlamingen in. De organisatoren van de mars hebben verscheidene malen bij de commandant van de politie geprotesteerd. Zijn antwoord: „U provoceert. Zij heb ben recht op reageren". „Laat dan de rijkswacht komen", zeiden de Vlamingen. „Neen", antwoordde de politie, „Die komt alleen, wanneer wij het niet meer aankun nen en hij door ons te hulp wordt geroe pen". (Zie verder pagina 3 onder: „Mars op Brussel") Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving...6, 7 T&pstj 7 Feuilleton l»... 9 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Sport 12, 13, 14, 15 In de Vishal en op zee13 Onder Ons13 Luidsprekers 7 Uit nummer bestaat uit zestien pagina's Hare: Door de lof van anderen wordt ons duidelijk, hoe wij behoorden te zijn. PORTLAND (Oregon) (Reuter/AFP/AP) De hevige storm, die langs de west kust van de Verenigde Staten heeft ge woed, heeft ten minste 45 levens geëist. Alleen al in de staat Oregon werd een schade van ongeveer 550 miljoen gulden aangericht. De drijfnatte steden baadden zondag in zonneschijn. De bewoners van de kustgebieden begonnen zich uit de mod der te werken en hun huizen te herstellen. Wegarbeiders waren bezig de wegen schoon te maken van omgevallen bomen en puin. Zaterdag is de storm boven Canada uit gewoed, na soms snelheden van 275 kilo meter per uur te hebben bereikt. In Brits Columbia zijn vier mensen om het leven gekomen. De schade is groot. Vooral ge troffen zijn Vancouver en Victoria. In de loop van 1965 of 1966 zullen er opnieuw twee vaste stopplaatsen aan de zogenaamde oude lijn van de Nederland se Spoorwegen tussen Dordrecht en Am sterdam worden toegevoegd. In 1964 zal namelijk worden begonnen met de bouw van stations bij het nieuwe Rijswijk tus sen Den Haag en Delft en bij de Rotter damse wijk Lombardijen ten zuiden van Feijenoord. De stopplaats Rijswijk komt ten zuiden van het vroegere station Rijswijk-Waterin- gen, de bouw van de halte Lombardijen wordt gecombineerd met de ophoging van de spoorbaan ten behoeve van een viaduct over de weg tussen c'e jongste Rotterdam se stadsuitbreidingen op de linker Maas oever. Hierover zijn besprekingen gaande Agenten raakten zondag bij de wan ordelijkheden in Brussel hun helmen kwijt in het handgemeen met betogers. Er werden rake klappen met de gummiknuppels uitgedeeld. BARTELJORISSÏR HAARLEM TEL •13439' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MOSKOU (AP) Moskou had vandaag -;ijn eerste sneeuwstorm van het seizoen. De temperatuur weifelt om het vries punt. De meeste sneeuw smolt onmiddel lijk na het neerkomen op de grond.. OSLO Tijdens het weekeinde heeft het in het binnenland van Noorwegen ge vroren en in vele delen van het land viel de eerste sneeuw van het jaar. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewol king. In de nacht en ochtend hiel en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee PW KARLSRUHE (DPA) De openbare aanklager bij de rechtbank in Karlsruhe heeft vandaag twee maal levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de dertigjarige Russische onderdaan Bogdan Stasjinski wegens moord. Op 12 oktober 1957 op cfe Oekrainische schrijver Rebet en in 1959 op de Oekrainische emigrantenleider Ban dera. Stasjinski, die later uit de Sovjet- Unie naar West-Duitsland uitweek, heeft zich bij de Westduitse politie gemeld en vrijwillig een bekentenis afgelegd. Voorts eiste de openbare aanklager tegen Stasjinski drie jaar gevangenisstraf wegens het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met het vroegere Russische ministerie voor de staatsveiligheid, als mede levenslang verlies van zijn burger lijke rechten. CAIRO (AFP) De correspondent van het Egyptische blad „Al Ahram" in Sanaa meldt, dat Iman El Badr van Jemen, die, naar aanvankelijk werd aangenomen bij de beschieting van zijn paleis in Sanaa zou zijn omgekomen, nog steeds in leven is. Tijdens de beschieting zou hij van kleding hebben verwisseld met een paleiswacht en uit het paleis hebben kunnen vluchten. Hij zou bij een der Jemenitische stammen een toevlucht hebben gezocht. Volgens de correspondent, die zijn in lichtingen van een zegsman van de nieu we revolutionaire regering kreeg, zou het misverstand zijn ontstaan door het vinden van een lijk. gekleed in de uniform van de Imam. Prinses Beatrix heeft vanochtend het Centrum voor Industriële Vormgeving ge opend, dat gevestigd is in een daartoe verbouwd deel van de Beurs van Ber- lage aan het Damrak in Amsterdam. De prinses schreef in de hal op een glazen plaat haar naam, waarna in een grote plastic bol een metalen schijf met het I.V.-embleem ging draaien. De opening van deze nationale toonzaal werd o.m. bij gewoond door de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, en graaf Sigvard Bernadotte, voorzitter van de Internationale Raad van Verenigingen voor Industriële Vormge ving. De voorzitter van de Raad voor Indus triële Vormgeving, ir. W. van Osselen, zei- de in zijn toespraak dat het doel van het centrum is het Nederlandse goed ontwor pen en goed gefabriceerde industriële pro- dukt aan een ieder te laten zien: aan de fabrikanten, opdat die leren van elkaar hoe het kan, aan de handel teneinde die op de hoogte te houden van de nieuwste ontwikkelingen van het kwaliteitsprodukt. en aan de consument opdat die kennis kan maken met het produkt dat solide is, waarvan de uiterlijke verschijning karak teristiek is, goed van vorm, verhouding en kleur, en dat alles bij een aanvaardbare prijs. Het publiek kan zonder enige beïn vloeding critisch leren waarderen. Burgemeester 'Van Hall zei o.m. dat door het project van de Raad voor Industriële Vormgeving een bouwwerk van groot be lang, Berlage's Beurs, kon worden behou den. De staatssecretaris van Economische Zaken, drs. F. J. W. Gijzeis, zei o.m. dat het Nederlandse concurrentievermogen minder groot is dan enige jaren geleden. „Wij hebben ingeteerd op de reserve, die wij aan concurrentiekracht hadden en dit vraagt een verhoogde waakzaamheid", zei de staatssecretaris. Het is van groot belang dat het Neder landse industriële produkt op de interna tionale markt die mede onder invloed van de internationale concurrentie steeds hoge re eisen zal gaan stellen, gekenmerkt wordt door een eigen esthetisch verant woorde vormgeving, die is afgestemd op het doel waarvoor het produkt wordt ge bruikt. Voor de openingstentoonstelling heeft een keuzecommissie 721 produkten van 116 bedrijven beoordeeld; 555 werden goedge keurd. Er worden 345 produkten van 86 bedrijven tentoongesteld. Tegelijkertijd wordt een contrastten toonstelling „Het Prul" gehouden, waarop allerlei waardeloze gebruiksvoorwerpen worden getoond, waaruit bezoekers het grootste prul zullen aanwijzen. Advertentie de beroemde Franse wol Advertentie Toonzalen voor iedereen! lampenfabriek 's Zaterdags geopend Spaarne 65. (t/o da Ged. Oude Gracht) Haarlem, Tel. 08500-14850. 14560 MARKTPLEIN 7 CAPE CANAVERAL (Reuter) De Verenigde Staten zijn van plan morgen ochtend van de basis Cape Canaveral een Atlas-agena-b-raket af te schieten die een onbemand ruimtevoertuig van het type Ranger V van 347 kg naar de maan moet sturen. Deze cabine moet 66 tot 72 uur na de lancering op de maan terechtkomen. Van 4200 tot 25 kilometer van het maan oppervlak moeten camera's aan boord van de Ranger beelden van de maan naar de aarde doorgeven. Daarna moet een in een twee meter dikke laag balsahout verpakte seismograaf, gekoppeld aan een zender, zich losmaken van de cabine en met een snelheid, die dankzij een kleine raket van ongeveer 9.650 tot nog geen 200 kilometer per uur wordt verminderd „zacht" op de maan landen. Via de zender kan de seis mograaf gedurende een maand gegevens omtrent eventuele maanbevingen of me teoorinslagen aan de aarde doorgeven. Twee vorige maanschoten zijn mislukt. De Ranger III miste in januari de maan op bijna 37.000 km. De Ranger kwam in april op de „onzichtbare" zijde van de maan terecht, zonder dat de landingssnel heid kon worden afgeremd. De nieuwe proef is erop gericht de ruim tecabine eerst op omstreeks 160 kilometer boven de aarde in een baan te brengen. Wanneer de Ranger V zich boven Afrika bevindt, moet een nieuwe stoot van de ra ketmotoren de ruimtecabine 386.400 kilo meter verder naar de maan brengen. (AP) De op 27 augustus gelanceerde Mariner II bevond zich gisteren op 12.542.400 kilometer van de aarde en 45.134.400 km van Venus. De verwachting is dat het vaartuig op 14 december Venus binnen een afstand van 36000 kilometer zal passeren. tussen het gemeentebestuur en de spoor wegdirectie. De ingebruikneming van nog twee „wok stations" op de reeds zwaar belaste oude lijn maakt het probleem van de capaci teitsvergroting van deze railverbinding nog urgenter dan het al is. De spoorwegen me nen dat deze twee stoppingen nog net in het bestaande dienstregelingspatroon kun nen worden ingepast. Het is de bedoeling dat de treinen van de uur-stopdienst tus sen Amsterdam en Rotterdam dat zijn de diensten die in Amsterdam-Sloterdijk en Den Haag-Laan van Nieuw Oostindië stoppen en de forensentreinen eveneens in Rijswijk en Lombardijen gaan stoppen. Dat brengt het aantal stopplaatsen tussen Dordrecht en Rotterdam op dertien. Het verdient dan aanbeveling ook deze trei nen in een snelle en een langzame dienst te splitsen, waarbij de eerste uitsluitend de hoofdstations zal bedienen, terwijl de tweede het buurtverkeer onderhoudt. Aan een opvoering van de capaciteit der baanvakken bijvoorbeeld door verkor ting der blokken waardoor een snellere opéénvolging der treinen mogelijk wordt of door een (veel kostbaarder) verdubbe ling der sporen zal dan moeilijk lan ger kunnen worden ontkomen. Een en ander hangt uiteraard ook sa men met de beslissing over de stationssi tuatie in Den Haag. Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland heeft onlangs een afwijzend advies uitgebracht over het Haagse plan voor de wederopbouw van het Bezuidenhoutkwartier, waarbij het huidige Staatsspoorstation niet alleen wordt ge handhaafd, maar zelfs een belangrijker functie wordt toebedacht dan het huidige. Een bij de provinciale planologische dienst werkzame buitenlandse ambtenaar propa geert daarentegen een combinatie van alle spoorwegverbindingen op het huidige sta tion Hollandse Spoor. Dit plan is echter bij het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid dat het laatste woord spreekt noch bij de directie der Ne derlandse Spoorwegen officieel bekend. pe pluimvee-selecteur Jansen uit Laag Keppel is in het bezit van een kip met drie goed ontwikkelde poten, waarvan zij er echter slechts twee ge bruikt. De heer Jansen ontdekte deze af wijking toen hij bij een klant kuikens selecteerde. Hoewel hij weinig hoop had het diertje in leven te houden nam hy het mee naar huis. Het gelukte hem het kuikentje op te kweken tot een flin ke jonge hen. Het dier heeft van de extra poot geen hinder. Een 47-jarige vrouw uit Hoensbroek heeft haar man, een 46-jarige mijnwerker In hun flatwoning aan de Mgr. Nolensstraat te Hoensbroek met een aardappelmesje dodelijk verwond. Al enige tijd was de verhouding tussen de man en de vrouw, die verleden jaar nog in de beste harmonie hun zilveren hu welijksfeest vierden, verslechterd doordat de man, die elke week tijdens het week einde de kelners van een Hoensbroeks café ging assisteren, dan teveel dronk. Toen de vrouw dit weekeinde bij haar ouders op bezoek was geweest ging zij na sluitingstijd haar man in het café afha len. Hij had weer teveel gedronken waar door er onmiddellijk een twistgesprek ont stond, dat thuis in de keuken werd voortgezet. Op een gegeven moment zou de man zo agressief zijn opgetreden, zo heeft de vrouw tegenover de politie verklaard, dat zij uit zelfverdediging naar een aardappel mesje greep om daarmee naar de aanstor mende man te steken. Zij trof hem in de borst: De man was niet onmiddellijk dood, maar vroeg zijn vrouw, die geheel ont daan was, nog een dokter te roepen. Toen deze tegelijk met de politie, die inmiddels door de buren was gealarmeerd, arriveer de bleek de man reeds te zijn overleden. De vrouw is door de Hoensbroekse poli tie gearresteerd en ingesloten. V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1