Dierenbescherming in Haarlem onderschept hondentransport Bestemd voor laboratorium van farmaceutische fabriek HET WEER Faam-troef van de week 1 3 3 2 I Bonn verwacht nog geen crisis om Berlijn Borst VERVOER IN SINAASAPPELKRATJES Twee echtparen door kolendamp vergiftigd Kamercommissie stelt vele vragen over dierenhandel Onderdirecteur K.L.M. naar Djakarta Imam van Jemen wijt de opstand aan Nasser Verdrag met Jongensweekenders v.a. ƒ5.- EEN STOERE JONGENS- en MEISJES- PULLOVER Gekerm Commentaar van Brocades In de krant van heden: Verklaring van politie Droog iiinuiniiiiiiiiiiiiniuiioiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiimniniiiimmiii Washingtons verwachtingen wekken verbazing Emir Hassan zou in Aden zijn overleden «W'MORRIS 'êeforetpuêitif! FALCON REGENJASSEN v.a. 17.85 I baby- en kinderkleding Anegang 19 - tel. 21413 - Haarlem Het woord is aan r 47e JAARGANG NUMMER 291 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 16 OKTOBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijs De Haarlemse Dierenbescherming heeft zich maandagmiddag ontfermd over vijf honden, die, opgesloten in sinaasappelkratjes, op het station wachtten op hun verdere vervoer naar het laboratorium van de Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v.h. Brocades-Stheeman en Pharmacia n.v. aan de Gonnetstraat in Haarlem. De Dierenbescherming heeft ingegrepen omdat de dieren op zeer gebrekkige wijze zouden zijn vervoerd. De honden zijn naar het asiel aan de Ridderstraat gebracht, waar later twee dieren door mannen van Brocades zijn afgehaald. Een hond is in het asiel achtergebleven, omdat hij zo te keer ging dat men het raadzamer achtte hem niet aan te raken. Twee andere honden zijn, nadat ze reeds in de wagen van Brocades waren ingeladen, uit hun krat ontsnapt. In deze sinaasappelkratjes werden de vijf honden per trein van Helmond naar Haarlem vervoerd. Tijdens de overbrenging van de dieren uit het asiel van de Dierenbescherming naar het laboratorium van een farmaceuti sche fabriek wisten twee honden te ontsnappen. De vijf honden zijn afkomstig uit Hel mond. Ze waren door de handelaar G. J. van der Berk, Sassenstraat 30 aldaar, gele verd aan het Haarlemse laboratorium van Brocades-Stheeman. Toen de honden in hun kratjes op het Haarlemse station wa ren aangekomen waarschuwde een reizig ster de Dierenbescherming. Mevrouw Jonkers, de beheerster van het asiel aan de Ridderstraat, is daarop met een bestuurslid van de Dierenbescherming naar het station gegaan om de dieren naar het asiel te brengen. „De honden waren vreselijk verwaar loosd. Ze waren doodziek. Enige honden hadden pas jongen gekregen. Onze dieren arts, dokter Tiecken heeft geconstateerd dat de dieren aan chronisch eczeem leden en dat ze ontstoken slijmvliezen van de mond en ogen hadden," aldus mevrouw Jonkers. „De honden waren bovendien uit gehongerd en versmachtten bijna van dorst We hadden de dieren hier in het asiel graag gehouden om ze helemaal op hun verhaal te laten komen, maar ze zijn eigendom van Brocades en in zo'n geval sta je machteloos," vertelde de asielbe heerster. Zij kon niet zeggen hoe de twee honden uit de auto van Brocades waren ontsnapt. Mevrouw Jonkers toonde ons de kratjes waarin de honden de treinreis van Hel mond naar Haarlem hebben gemaakt. De kistjes zijn ongeveer 50 cm lang, 20 cm breed en 2d cm diep. „We worden meerma len gewaarschuwd als dieren op onjuiste wijze worden vervoerd, maar dit is toch meer dan erg, het is schandelijk", zegt mevrouw Jonkers. Omwonenden van het laboratorium van Brocades-Stheeman worden reeds jaren gehinderd door het gehuil en geblaf van honden, die in een soort kennel op het dak van het laboratorium aan de Gonnet straat opgesloten zitten. „Soms gaan ze zo vreselijk te keer dat het niet om aan te horen is", zegt de heer P. Hartel, die achter het laborato rium aan het Ripperdapark woont. .Al leen 's zondags is het betrekkelijk rustig. Het schijnt dat de dieren dan ergens an ders in het gebouw worden opgesloten. Ik heb de directie van Brocades een tijd je geleden een brief geschreven over die overlast. Inderdaad is het daarna een tijdje goed gegaan, maar de laatste we ken is het weer bar. Het gejank en ge kerm is soms niet uit de lucht. Wat er met de dieren gebeurt, weet geen ster veling", aldus de heer Hartel. Bij informatie bij de Koninklijke Phar maceutische Fabrieken voorheen Broca des-Stheeman en Pharmacia N.V. aan de Gonnetstraat in Haarlem bevestigde men zeer veel klachten van omwonenden te krijgen over het lawaai dat dieren die in de fabriek verblijven, maken. Volgens on ze zegsman betreft het hier een ruimte op de bovenetage, een soort daktuin, waar de dieren kunnen spelen en dartelen. Deze ruimte is zoveel mogelijk van geluidsiso- lerend materiaal voorzien. Inderdaad komt het voor dat diererf die pas aankomen, een hele dag janken, maar dat gebeurt bij de Dierenbescherming in de Ridderstraat ook. Wat de dierproeven betreft die in deze geneesmiddelenfabriek worden geno men, zei onze zegsman dat hier geen vivi sectie wordt gepleegd. Dat is een ver ouderd begrip. Wat hier gebeurt is volko men reglementair en nergens bij de wet verboden. In Haarlem is men echter geen universitair centrum gewend en er spelen hier allerlei sentimenten een rol. Aan het verzorgen en voederen van de dieren wordt zeer veel aandacht besteed, hetgeen de woordvoerder van Brocades illustreerde met de opmerking dat „voor de zitplaats van één konijn per jaar 600" moet wor den uitgetrokken. Wij gaan niet buiten ons boekje, maar van onze kant beschouwen wij het als niet oirbaar dat men zich zen dingen die voor ons bestemd zijn, zomaar toeëigent, aldus onze zegsman, die verder In Sliedrecht hebben zich twee gevallen van kolendampvergiftiging voorgedaan. De heer W. H. van Houwelingen (68 jaar) is dood in de slaapkamer aangetroffen. Zijn vrouw, A. van Houwelingen-Van der Plas (68 jaar) is in zeer zorgwekkende toestand overgebracht naar het gemeente ziekenhuis te Dordrecht. De heer B. Klein (67 jaar) en mevrouw T. Klein-Van Houwelingen (65 jaar) zijn in bewusteloze toestand in de slaapkamer aangetroffen. Zij zijn naar het gemeente ziekenhuis te Sliedrecht overgebracht. XVeerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen.2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5 Weg en Wiel5 Topsy 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's nog zei voorstander van reglementering van de dierenhandel te zijn. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur kreeg de Haarlemse politie van Dierenbe scherming het bericht, dat op het Haar lemse station een kist stond met een hond, die in een te kleine ruimte werd vervoerd. Een rechercheur van de afde ling bijzondere wetten trof de kist niet meer op het station aan, maar vernam, dat er in totaal vijf kisten met elk een hond, afgezonden uit Helmond en bestemd voor een laboratorium in Haarlem, door dames van de Dierenbescherming waren gevorderd en naar het asiel in de Ridder straat waren gebracht. Inderdaad waren de vijf kisten fn de" Ridderstraat. Naar de rechercheur constateerde waren de hon den echter in de kisten niet op „pijnlijke en kwellende" wijze vervoerd. Het laboratorium werd gewaarschuwd. Het zond een auto naar de Ridderstraat om de kisten met honden af te halen. Toen er drie kisten in de auto waren geladen en personeelsleden in het asiel waren om een vierde kist te halen, zijn twee kisten in de auto geopend, waardoor twee hon den konden ontsnappen. De politie onder zoekt nu wie de honden heeft laten ont snappen. In het voorlopig verslag van de com missie van Justitie uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1963 wordt de vraag gesteld of er nog steeds huisdieren en andere diersoorten worden uit- en door gevoerd, die bestemd zijn vöor buitenland se vivi-sectie-laboratoria? Waarom is niet een gezamenlijk optreden bevorderd van de rijksrecherche, de Duitse grenspolitie en Interpol om de transporten van huis dieren, die van diefstal afkomstig waren of die op kwellende wijze werden ver voerd, tegen te gaan of te achterhalen? Is de controle op het vervoer van huisdie ren wel streng genoeg? Waarom zijn geen sancties genomen te gen één of meer op de voorgrond tredende Duitse dierenhandelaren, die regelmatig in ons land komen om huisdieren te kopen, bij voorbeeld op grond van het feit, dat zij zich als ongewenste vreemdeling ge dragen? Vormt deze passieve houding niet een schrijnend contrast met het feit, dat een lid van de Duitse dierenbescher ming met politiebevoegdheid proces ver baal opmaakte tegen een dezer dierenhan delaren? Wil de minister van Justitie indien dit nog niet heeft plaatsgehad, bevorderen, dat er een algemene controle wordt uit geoefend op de registers van dierenhande laren? De commissie wijst op het geval van de gestolen rashond, die aan het Leid- se academisch ziekenhuis werd verkocht. Daarbij bleek, dat het voorgeschreven re gister niet was bijgehouden, en evenmin tijdige controle had plaatsgehad, aldus de commissie. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met hier en daar op klaringen en droog weer. Van nacht en morgenochtend plaatse lijk mist. Zwakke of matige noordwestelijke wind. W einig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. g Gedurende een militaire plechtig- g heid in de Franse stad Clermont g s Ferrand liet generaal De Gaulle g tijdens de uitreiking van onder- g scheidingen een van de medailles g vallen. Hij pakte het eremetaal j g onmiddellijk op en decoreerde j g daarmee generaal Morel, die stram g in de houding was blijven staan, g De onderdirecteur van de K.L.M. dr. E. van Konijnenburg is vanmorgen voor een kort verblijf naar Djakarta vertrokken. De K.L.M. heeft meegedeeld dat dr. Van Ko nijnenburg in Djakarta burgerluchtvaart- zaken zal bespreken Advertentie X alleen deze week Anegang - Haarlem - tel. 10401 KNIP UIT!! Deze advertentie heeft grote waarde voor de deelnemers aan de Faam-skelterprijsvaag! WASHINGTON (AP) Bondskanselier Adenauer deelt niet ten volle het Ameri kaanse standpunt, dat de Russen voor het einde van dit jaar een nieuwe crisis om Berlijn zullen veroorzaken, zo heeft Ger hard Schroder, minister van Buitenlandse Zaken der Bondsrepubliek, verklaard in een gesprek met zijn Amerikaanse ambt genoot Dean Rusk. Diplomatieke waarnemers zeggen dat Bonn enigszins verbaasd is over het feit, dat vrijwel elke topfiguur in de regering- Kennedy verwacht, dat Kroesjtsjev het dit maal meent, wanneer hij zegt dat de wes terse bezetting van West-Berlijn geliqui deerd moet worden na de Amerikaanse verkiezingen in november. Hooggeplaatste Amerikaanse zegslieden hebben de juistheid van de berichten over een mogelijke Berlijn-Cuba-transactie met de Russen tegengesproken. Men geeft toe, dat de Britten zich niet zo bezorgd als de Amerikanen maken over het gevaar, dat de Duitse kwestie tegen het einde van dit jaar acuut zou worden. De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken Lincoln White heeft op een persconferentie met klem ontkend dat de Sovjet-Unie heeft aan geboden haar standpunt ten opzichte van Cuba te verzachten in ruil voor westelij ke concessies in Berlijn. „Een dergelijk aanbod is niet gedaan en als het was ge daan zou het zo snel het raam zijn uit geschopt dat u ervan zou staan duizelen," zo verklaarde White. AMMAN (Reuter) Radio-Amman heeft maandagavond gemeld, dat de afge zette vorst van Jemen uit zijn „hoofd kwartier op Jemenitisch grondgebied" in een telegram aan koning Hoessein van Jordanië gezegd heeft, nog in leven te zijn. Imam Mohamed zegt verder in het tele gram, dat het hem gelukt is uit Sanaa weg te komen en zich te voegen bij zijn volk, dat zich om hem geschaard heeft en nu met hem bezig is de opstandelingen te verslaan. De Imam beschuldigt president Nasser ervan de opstand in Jemen gesteund te hebben. Het plan voor de opstand is vol gens de Imam in Cairo opgesteld. De Imam deelt koning Hoessein mee, de se cretaris-generaal van de Arabische Liga verzocht te hebben, een spoedbijeenkomst van de raad van de Liga te beleggen om de „ernstige toestand "in Jemen" te be spreken. Imam Mohammed heeft presi dent Nasser telegrafisch gevraagd zijn af gezant in Jemen onmiddellijk terug te roepen. Het revolutionaire bewind heeft toege geven, dat onder de Ashraaf-stam in het zuidelijke berggebied van Jemen verzet is gerezen tegen het republikeinse bewind. CAIRO (AFP) Emir Abdallah el Has san, de leider van het verzet tegen de revolutionaire strijdkrachten in Jemen, zou gestorven zijn, zo meldt het Egyptische persbureau. Het bericht zou afkomstig zijn van de revolutionaire autoriteiten in Sanaa. Emir Abdallah zou overleden zijn in een Brits ziekenhuis in 't protectoraat Aden. Hij zou bij de strijd in Jemen gewond zijn geraakt. Volgens het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten zou de Imam in Saoedi- Arabië in het ziekenhuis van Dahram lig gen met een ernstige beenwond. (Reuter/DPA) Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat met de Russische nota over Berlijn die zater dag aan de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Frankrijk is gezonden, een einde is gekomen aan de langdurige uitwisseling van nota's over de spanning in deze stad Hij gaf te kennen dat het westen op deze jongste nota niet meer zal antwoorden. Volgens westelijke diplomaten wijst de Sovjet-Unie de verantwoordelijkheid voor de incidenten bij de Berïijnse muur van de hand en beschuldigt zij de westelijke mogendheden van „gevaarlijke provoca ties". Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13430 tEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 2235R6 Advertentie grof gebreid mousse brill 't Is betaalbaar bij Ot t o Weiss: Zich voor iemand interesseren en zich met iemand bemoeien zijn twee verschillende dingen, net als goed en kwaad. Imam al Islam Mohammed El Badr van Jemen, die volgens berichten uit beide kampen in het koninrijk niet om het leven gekomen is. Precies tweeëneenhalf jaar na de onder tekening van het „Algemene verdrag" met Duitsland heeft de regering aan de Tweede Kamer haar Memorie varr Antwoord op het voorlopig verslag van die Kamer doen toekomen. Dat zal altijd nog vroeg genoeg geweest zijn voor die Kamerleden die op het verdrag zeer ernstige en grotendeels gerechtvaardigde critiek hadden zodat zij het liefst zouden zien dat de Kamer er haar goedkeuring aan zou onthouden. Maar dit trage verloop van zaken stelt wèl zware eisen aan het geduld van de nog in leven zijnde nazislachtoffers, die op 8 april 1960, toen het verdrag na jaren van onderhande lingen was gesloten, meenden dat eindelijk het ogenblik nabij was waarop zij de hun in uitzicht gestelde uitkering zouden ont vangen en die daar nu, dertig maanden later en meer dan zeventien jaar na het einde van de oorlog, nog altijd op wachten. In haar antwoord aan de Kamer heeft de regering haar beleid bij het onderhan delen over de vele moeilijke en vaak deli cate kwesties, die in het verdrag zijn ge regeld, krachtig verdedigd. Voor een deel zal die verdediging (bijvoorbeeld waar zij de Eems-Dollard-problemen betreft) ver moedelijk wel indruk maken op de critici van het verdrag. Maar toch blijven er enige punten over, die voor menigeen moeilijk te verteren zullen zijn en waaromtrent men zich kan afvragen of de Nederlandse onder handelaars ze wel juist hebben opgevat (om maar niet te spreken over de opvat tingen der zich helemaal niet meer als overwonnenen gedragende Duitsers). Het eerste van die punten is de kwestie van de „vergoeding" aan Nederlandse nazi slachtoffers. Ondanks alles wat de re gering daarover betoogt blijven wij 125 miljoen mark een mager bedrag vin den. De vergelijking met andere in de Memorie van Antwoord genoemde landen gaat maar zeer gedeeltelijk op, want de naziterreur heeft nu eenmaal in het ene land op grotere schaal menselijk leed ver oorzaakt dan in het andere. Nu is dat leed natuurlijk niet in cijfers uit te drukken en zeker ook niet met geld goed te maken, maar de verhoudingen zijn in sommige opzichten toch wel volledig zoek. Men denke .slechts aan diegenen die onder dwang of bedreiging zijn gesteriliseerd, een terreurmaatregel waarbij (zoals de commissie-Drees het uitdrukt) „in koelen bloede de integriteit van het menselijk lichaam werd aangetast" en die niet alleen „een vernederend en mens-onterend ka rakter" had maar de slachtoffers boven dien voor de rest van hun leven blijvend leed berokkende. En de aldus mishandel den zullen nu, volgens de becijferingen van de commissie worden afgescheept met een uitkering van.... circa 1350 gulden. In 1945 waren er slechts ongeveer 880 per sonen van deze categorie nog in leven (en nu dus waarschijnlijk nóg minder), zodat een toch bepaald wel gerechtvaardigde véél grotere uitkering aan deze ongeluk- kigen in het totaalbedrag weinig verschil zou hebben gemaakt. Hebben onze onder handelaars er hun gesprekspartners wel eens op gewezen dat West-Duitsland op het ogenblik in één week aanzienlijk meer aan zijn bewapening uitgeeft dan de hele som van 125 miljoen mark waarmee de Nederlandse nazislachtoffers nu maar te vreden moeten zijn? Ook de opmerking van onze regering over de niet-uitlevering der uit Nederland gevluchte oorlogsmisdadigers is moeilijk verteerbaar. Bij de ondertekening van hel verdrag heeft de toenmalige Westduitse minister van Buitenlandse Zaken erkend dat „in een onzalige tijd, die Gode zij dank voorbij is, de menselijke waardigheid met voeten getreden werd". Maar niettemin genieten enige van de misdadigers, die de menselijke waardigheid het ergst met voe ten hebben getreden, de bescherming van zijn regering, die zich daarbij verschuil' achter „de onafhankelijke positie van de rechterlijke macht". Op grond van dat doorzichtige excuus heeft de'Nederlandse regering de kwestie bij de onderhande lingen niet eens aan de orde kunnen stel len! En dafl te bedenken dat er in 1945 sprake was van „onvoorwaardelijke over gave" Wat tenslotte het vraagstuk van de Duit se herstelbetalingen aangaat, heeft Neder land zich met een kluitje in het riet moeten laten sturen omdat vergoeding van ma teriële oorlogsschade pas kan worden ge regeld „in een vredesverdrag met geheel Duitsland", dus nadat West- en Oost- Duitsland herenigd zullen zijn. Hoewel die hereniging tot de politieke doeleinden van het Westen blijft behoren, geloven wei nigen nog dat zij, althans in de naaste toekomst, te verwezenlijken is. En daar met herstelbetalingen aan alle vroegere geallieerden, dus inclusief de Oosteuropese miljarden en miljarden zijn gemoeid, kar, men begrijpen dat vele Duitsers ondank al wat zij in het openbaar zeggen hei uitblijven van die hereniging ook nauwe lijks betreuren.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1