Montgomery middelpunt van nieuwe militaire controverse Door Amerika s zachtste tabakken I OAS zal De Gaulle's leven tot de dag van referendum ontzien Britse nazi-leider veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf Grieks-Orthodoxe kerk beraadt zich opnieuw over concilie £1? CentrA ERELDNIEUWS Opnieuw overstromingen in Spanje: twee doden Aardbeving heeft 12.403 levens gekost in Perzië Düsenschön vrijgesproken Russische raketproeven in de Stille Oceaan Proces tegen de „Zwarte Pimpernel" uitgesteld raatótoel r' DINSDAG 16 OKTOBER 1962 3 Lord Alexander ontkent auteurschap van een zin uit een telegram over de slag bij A lam Haifa Een hak, of WITTE DE £CbJte PIJNSTILLER Afrikaanse topconferentie in 1963 te Addis Abeba Quadros erkent nederlaag 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT President zal nog twee spreekbeurten vervullen Vrijgesproken van ernstige tenlasteleggingen Boete A siel Wellicht zal zij alsnog waarnemers afvaardigen Protestantse dank Op de Maria Storm REEDS VANAF WEEK (Van onze correspondent) LONDEN Er dreigt in Groot-Brittan- nië een politieke opschudding met veld maarschalk Montgomery als middelpunt. Het is namelijk gebleken dat er met de tekst van een diensttelegram, dat tijdens de oorlog door generaal Alexander verzon den is over de campagne van El Alamein, is geknoeid. Deze tekst werd in 1948 in de door de regering gepubliceerde officiële oorlogshistorie opgenomen. In het document zinspeelt Lord Alexan der kennelijk op de veldslag van Alam Hal fa, waarin het Britse achtste leger in 1942, onmiddellijk voor de slag van El Ala mein, Rommels Afrika-korps terugsloeg. Volgens een zin in het telegram zou ge neraal Montgomery, bevelhebber van het achtste leger, een plan voor een dergelijke operatie, opgesteld door. zijn voorganger, generaal Auchinleck, hebben gebruikt. Deze zijn luidt: „Generaal Montgomery, die thans het achtste leger aanvoert aan vaardde dit plan in beginsel, waarmee ik akkoord ging". Alexander, toen opperbevel hebber voor het Midden-Oosten, ontkent dat deze woorden in het werkelijke tele gram hebben gestaan. Het Britse departe ment van Oorlog heeft toegegeven dat de zin eraan is toegevoegd, maar weigert ver der commentaar. De gewraakte zin is her haaldelijk gebruikt om critiek uit te oefe nen op Montgomery omdat hij het aandeel van zijn voorgangers in de overwinning van El Alamein, welke zij hielpen voor bereiden, nooit voldoende heeft willen er kennen. Iemand heeft Montgomery door met de tekst van het oorspronkelijke telegram te knoeien, blijkbaar een hak willen zetten. Maar een geheel andere theorie is, dat Alexander zelf in zijn telegrafisch rapport zonder omwegen duidelijk gemaakt zou hebben dat de zege van El Alamein niet uitsluitend aan Montgomery zou mogen worden toegeschreven en dat deze pas sage in de officiële weergave van het te legram, juist om Montgomery te ontzien, veranderd zou zijn en daarbij de vorm kreeg zoals deze in de oorlogsdocumenta tie is gepubliceerd. De Labour-oppositie zal, zodra het par lement volgende week bijeenkomt, de re gering in het Lagerhuis verzoeken een MADRID (Reuter) In het gebied van Alicante (Oost-Spanje) hebben zich na he vige regenval overstromingen voorgedaan. Ér moesten 250 mensen worden geëvacu eerd. Naar tot dusver bekend is geworden zijn twee mensen een vrouw en haar zoontje verdronken. Aan de te velde staande gewassen is grote schade toege bracht. Ook in de provincies Valencia en Castel- lon kwamen overstromingen voor, maar er is daar geen melding gemaakt van slachtoffers. De hoofdverkeersweg van Va lencia naar Barcelone zou in de buurt van Castellon de la Plana onder water staan. Hier werden tweehonderd mensen geëvacueerd. Tengevolge van de slagre gens werd het lager gelegen deel van de havenplaats Terragona, ongeveer honderd kilometer ten zuidwesten van Bardelona, overstroomd. In Granada liepen de grotten waarin de zigeuners huizen onder water. Advertentie Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaaktl volledig onderzoek naar deze zaak in te stellen. Waarschijnlijk zal dit verzoek wor den gesteund door voormalige militaire bevelhebbers en oorlogshistorici. De moei lijkheid is dat het oorspronkelijke tele gram, dat in het bezit van Lord Alexander is, nog steeds als een geheim document wordt beschouwd. Toen Alexanders rap porten in 1947 en begin 1948 voor publika- tie werden klaargemaakt, was Montgomery chef van de imperiale generale staf. Ale xander had het materiaal uit Canada ver zonden, waar hij gouverneurgeneraal was. Waarschijnlijk is de tekst van het tele gram door de handen gegaan van Mont gomery of diens naaste medewerkers. TEHERAN (AP) Bij de aardbevings ramp op 1 september in Perzië zijn 12.403 personen om het leven gekomen. Meer dan 25.000 woningen in 294 dorpen werden verwoest. Sommige dorpen zijn geheel verwoest. Er zijn meer dan 100.000 dak lozen. Deze cijfers zijn door de regering gepubliceerd. Een lichte aardschok werd zaterdag ge voeld in Teheran, Ghazvin en Rudsar. Er werd geen schade aangericht, maar dui zenden renden in paniek de straat op. HAMBURG (DPA) De rechtbank in Hamburg heeft de 53-jarige Willi Düsen schön, voormalig plaatsvervangend com mandant van het concentratiekamp Ham- burg-Fuhlsbüttel vrijgesproken. Het pro ces wordt wegens verjaring gestaakt. Aan Düsenschön was ten laste gelegd in september 1933 de Joodse journalist dr. Frits Solmitz, die in het kamp gevangen zat, door voortdurende mishandelingen opzet telijk tot zelfmoord te hebben gedreven. CASABLANCA (Reuter) Thami Oeaz- zani, secretaris-generaal van de groep der „Casablanca-landen", heeft medegedeeld, dat in het komende voorjaar in Addis Abe ba (Ethiopië) een topconferentie van alle Afrikaanse staatshoofden zal worden ge houden. Zij zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst van Afrikaanse ministers van Buitenlandse Zaken. RIO DE JANAIRO (Reuter) Ex-pre sident Janio Quadros van Brazilië, die bij de verkiezingen van vorige week zondag kandidaat stond voor het gouverneurschap van de belangrijke Braziliaanse staat Sao Paulo, heeft toegegeven door dr. Adhemar Perrera de Barros te zijn verslagen. Quadros had zijn oude functie Van gou verneur willen heroveren als eerste stap naar een nieuw presidentschap. Advertentie Golden Fiction Jt'v (Van onze correspondent) Het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, zal in de campagne voor het re- rerendum inzake de grondwetsherziening op 28 oktober nog tweemaal voor radio en televisie optreden. Zijn eerste spreekbeurt is voor donderdag voorzien om 13.00, met een herhaling om 20.00. Vermoedelijk zal hij daarna op 26 oktober, vlak voor het referendum, het Franse volk nogmaals met klem verzoeken hem opnieuw het ja woord te geven. De campagne is gisteren officieel geopend en de zes partijen, die mee mogen doen, zullen de komende we ken dagelijks gedurende korte radio- en te levisie-uitzendingen hun argumenten ont vouwen. Van de officieel niet-erkende formaties heeft de O.A.S., de geheime legerorgani- satie, door middel van een communiqué, dat door de ex-kolonel Argoud werd uit gegeven, gisteren voor de periode tot 28 oktober, wanneer het Franse volk zijn von nis zal vellen, een soort godsvrede afge kondigd, door voor die tijd af te zien van „operaties" om het staatshoofd uit de weg te ruimen. Argoud riep in zijn brief de Fransen voorts ook nog op in „het plebisciet" neen te stemmen, terwijl hij beloofde, dat nade- re aanwijzingen voor de Kamerverkiezin gen van volgende maand nog later zullen volgen. (AP) De verzekeringsexpert André Routier de l'Isle is wegens belediging van de president der republiek veroordeeld tot een boete van 500 francs. De 46-jarige l'Isle, die onlangs uit Ma rokko repatrieerde, bekende, dat hij ge jouwd had toen de presidentiële stoet op 13 mei langs de Avenue des Champs Ely- sées reed. Hij ontkende echter de politie- verklaring, dat hij beledigende opmerkin gen naar De Gaulle zelf geroepen zou heb ben geroepen. MADRID (AP) Een woordvoerder van de Spaanse regering heeft meegedeeld dat de dertigjarige Franse parachutisten officier Jean Gamelin in Spanje politiek asiel heeft gevraagd. Men neemt aan dat hij familie is van ex-generaal Gamelin. Hij zou in Parijs gearresteerd zijn geweest wegens OAS-activiteiten. De Belgische politie heeft een twaalftal personen gearresteerd op verdenking be trokken te zijn bij OAS-activiteiten. De Franse politie heeft in Marseille ne gen OAS-leden gearresteerd, onder wie een gepensioneerde kolonel. Bij de arrestaties zijn drie machinegeweren in beslag geno men. (Van onze correspondent) LONDEN De ex-leraar Colin Jordan, de 39-jarige leider van het handjevol fas cisten, dat zich Nationaal Socialistische Beweging noemt, is gisteren door de Old Bailey, de Londense rechtbank voor be langrijke strafzaken, tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De secretaris van de groep kreeg zes maanden, de beide anderen ieder drie maanden gevangenisstraf. Jordan en zijn metgezellen werden schuldig bevonden aan het op touw zetten van de op Hitlers S.A. geïnspireerde semi-militaire organisatie „Spearhead" (speerpunt of voorhoede). Het proces heeft elf dagen geduurd. De jury had een uur en vijftig minuten no dig om te beslissen. De veroordeelden zul len in hoger beroep gaan. De president van de rechtbank zei, dat de straffen licht waren, omdat het feit, waaraan verdachten schuldig zijn bevon den, minder ernstig is dan de tenlasteleg gingen, waarvan zij zijn vrijgesproken. Jordan en consorten werden veroordeeld, omdat hun organisatie de vrees wettigde, dat deze een politiek doel met geweld wilde bereiken. Zij werden niet schuldig bevonden aan het organiseren, trainen en uitrusten van de groep, op een wijze waar door deze in staat zcu' zijn geweld te gebruiken voor dezelfde doeleinden. De verdachten hadden gezegd, dat het doel van de organisatie was de leden lichame lijk fit te houden. Uniformen en veldoefe- ningen waren nodig, omdat dit behoorde bij de door hen voorgestane levenswijze. De verdediging voerde aan dat, hoe wel antisemitisme en anti-democratie door Jordan werden gepropageerd, de organi satie in kwestie nooit het gebruik van ge weld, om deze doelen te bereiken, had gepropageerd. Jordan bracht tijdens zijn ondervraging de Hitlergroet en gaf op on dubbelzinnige wijze uiting aan zijn ras senhaat. Hij verklaarde voor het hof: „Wat wij deden was in het belang van ons ras en onze natie. Wij wensen ons land te zuiveren van de Joodse macht en een nationaal-socialistische staat te vor men". Bij de politie-inval in augustus in het gebouw van de beweging werd een hoeveelheid chemicaliën gevonden om on kruid te vernietigen, welke echter ook voor het vervaardigen van bommen kan worden gebruikt. De rechter zei, dat dit alles wel te denken geeft, hoewel er geen bewijs is, dat men ooit explosieven heeft gebruikt i of het voornemen had zulks te doen. ROME (ANP) Het moet niet uitgeslo ten worden geacht, aldus het KNP, dat de Grieks-Orthodoxe kerk toch nog waarne mers naar het concilie zal zenden. Van daag komt de kleine synode bijeen om een datum vast te stellen voor een bijeenkomst van de grote synode, de vergadering van alle metropolieten en bisschoppen van Griekenland. Deze bijeenkomst wijst op een dringende beslissing, vermoedelijk een herziening van het besluit, dat de metro poliet Chrysostomos op 4 oktober bekend maakte geen waarnemers naar het twee de Vaticaanse concilie te zenden omdat de Russisch-Orthodoxe kerk ook afwijzend had beschikt. Na de onverwachte veran dering in de Russische houding, terstond na het bezoek van mgr. Willebrands aan Moskou, hebben woordvoerders van de Grieks-Orthodoxe kerk uiting gegeven aan hun verontwaardiging over de beslissing van Moskou en is besloten de situatie op nieuw te bezien. Maandagavond heeft kardinaal Bea, het hoofd van het Secretariaat voor de Chris telijke Eenheid, alle protestantse en or thodoxe waarnemers en persoonlijke gas ten bij het concilie ontvangen. In een toe spraak noemde de kardinaal de afwezig heid van vele orthodoxe kerken smartelijk voor de rooms-katholieke kerk en voor de orthodoxe kerken. Aan het eind van de ontvangst heeft de waarnemer der Evangelische kerk van Duitsland, professor dr. Edmund Schlink, een dankwoord uitgesproken, waarin hij wees op de snelle en verheugende ontwik keling bij de officiële oecumenische con tacten tussen de protestantse kerken en de Rooms-Katholieke kerk. Twee punten noemde professor Schlink, die de hoop op een echte dialoog met de Rooms-Katholieke kerk versterken, name lijk het feit dat heel het gesprek en al het handelen gebaseerd moeten zijn op de geopenbaarde waarheid. Hoe deze gefor muleerd is, is een andere zaak. Het tweede punt, is de grotere nadruk die ook in de Rooms-Katholieke kerk op de bijbel gelegd wordt. Ik ben or van overtuigd zo zei professor Schlink dat de gescheiden christenheid meer ge meenschappelijk heeft dan op het eerste gezicht uit de verschillende formuleringen aangenomen wordt. Professor Schlink besloot zijn toespraak met de verzekering dat het gebed tot de Heilige Geest waarmee het concilie ge opend werd, ook het gebed is geweest van allen, die daarbij aanwezig waren, inclu sief de waarnemers en de persoonlijke gas ten van het secretariaat. MOSKOU (Reuter/AP) De Sovjet-Unie zal tussen 16 oktober en 30 november op twee plaatsen in de Stille Oceaan een nieuw soort meertraps-raket voor kosmi sche doeleinden beproeven, zo meldt het Russische persbureau Tass. Volgens Tass heeft de Russische regering aan de betrokken regeringen gevraagd om hun schepen en vliegtuigen te waarschu wen uit veiligheidsoogpunt de proefgebie den niet binnen te komen. Het ene doel gebied ligt bij de Marshall-eilanden, het andere op ongeveer drieduizend kilometer ten noord-westen van Honoloeloe. De proeven zouden bedoeld zijn voor de vervolmaking van ontwerpen voor met raketten uitgeruste ruimtevaartuigen. In de mededeling staat dat speciale marinesche pen met wetenschappelijke apparatuur aan boord naar de twee doelgebieden zijn ge zonden. PRETORIA (Reuter-AP) Het proces tegen Nelson Mandela, bijgenaamd de „Zwarte Pimpernel" van Zuid-Afrika, dat aanvankelijk in Johannesburg zou worden gevoerd, doch op last der Zuidafrikaanse regering, uit veiligheidsoverwegingen in Pretoria zou worden gehouden, is een week uitgesteld, om Mandela in de gelegenheid te stellen zich van een nieuwe verdediger te voorzien. De verdediger, Joe Slovo, kan volgens hem Johannesburg niet verlaten op grond van de wet inzake de bestrijding van het communisme. Mandela had een uitstel van twee weken gevraagd. Mandela, die een volgeling is van de Nobelprijswinnaar Albert Loetoeli, organi seerde in mei 1961, toen Zuid-Afrika een republiek buiten het Gemenebest was ge worden, een landelijke staking onder de Afrikaanse arbeiders en wist zich daarna ruim een jaar lang verborgen te houden. In augustus dit jaar werd hij gearres teerd. Voor de zitting van maandag, waarin tot het uitstel werd besloten, bestond van Afrikaanse zijde buitengewoon grote be langstelling. Het paard is weg Jarenlang heeft het met goedmoedige trouw de platte kar getrokken, die soms talloze malen per dag op zachte banden met vriendelijk geklikklak langs ons huis reed. In het voorjaar bracht het paard badstoelen, bootjes, rietmatten en onder delen van badhuisjes en houten keten naar het strand. In de herfst haalde het dat zo- mergerei weer terug naar de loodsen, waar de seizoendecors tot de volgende zo mer worden opgeborgen. Het was een lief paard met zachte ogen, een glanzende donkere huid, dansende ma nen en een wilskrachtig opgeheven staart. Achter die staart, een beetje lager op de platte kar, zat Arie. Hij hield de teugels in zijn bruine handen en liet zijn door de zon en de zoute wind gebleekte haren vro lijk om zijn hoofd wapperen. Hij wuifde al tijd amicaal naar voorbijgangers en liet ieder kind dat meerijden wilde, de gele genheid vlug achterop de wagen te sprin- gen. Nu is het paard weg en de kar is met het paard verdwenen. Opgedoekt. Er is een gevaarte voor in de plaats gekomen. Een monsterachtig, angstaanjagend mo torvoertuig met grote ijzeren rupsbanden, dat over de klinkers davert en het zand naar alle kanten doet opstuiven. Hoog bo venop dit nietsontziende vehikel zit Arie achter het stuur, en hij draagt een hoed. Een hoed met een smalle harde rand en van een beetje viezige groene kleur. Van onder die hoed kijken Arie's ogen strak en hoogmoedig recht vooruit. Hij ziet nie mand meer, hij wordt gezien. Hij rukt door het dorp op naar het strand als een machtig, grimmig veld heer die zich door niets of niemand van zijn doel zal laten afhouden. De kinderen, die vroeger met hem en het karrepaard meereden, maken zich nu haastig uit de voeten als ze hem horen aankomen. Als hij voorbijdendert, staan ze beteuterd aan de kant. Laatst ontmoette ik Arie toevallig toen hij te voet was en hield hem aan. Ik vroeg hem, nogal overbodig, of het rijden met de truck hem beter beviel dan het rijden met de kar. Hij keek me een tikje medelijdend en lichtelijk minachtend aan en verzeker de me dat wat hij nu deed pas rijden was. En toen ik voorzichtig informeerde of hij dat ding nou reed of dat ding hem, antwoordde hij dat een knol met je weg rijden kon, maar een motor, die had je zelf in de hand. Voor mijn machteloze opmerking dat het toch jammer was van het paard haal de hij zijn schouders op. Jammer, van Arie. Advertentie KOOP NU HET VLOERKLEED VAN UW IEVEN1 8IJ ONS VINDT U VOOR ÉLK INTERIEUR DE JUISTE VLOERBEDEKKING I Kennemerplein 1 Tel. 19373 Toren. De burgemeester van Wenen heeft vorige week de eerste steen gelegd van een toren, die de Donau-toren zal heten en 260 meter hoog wordt. Het bouwwerk kost zestig miljoen schilling en wordt het toekomstige centrum van een inter nationale tuinbouwtentoonstelling, die van april tot oktober 1964 in de Oosten rijkse hoofdstad wordt gehouden. De Do nau-toren krijgt op 170 meter hoogte een draaiend restaurant. Tenten naar Perzië. De Amerikaanse luchtmacht zal van een Britse lucht machtbasis in Suffolk tweeduizend ten ten overvliegen naar Perzië voor huis vesting van de mensen die door de aard beving dakloos geworden zijn. De tenten zullen betaald worden door het Britse en Zwitserse Rode Kruis. Zij zullen door acht vrachtvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht vervoerd worden. Verduisterd. Volgens een bericht in het Joegoslavische vakbondsblad Trud is in Sofia de doodstraf uitgesproken over een man, die driehonderd kubieke meter hout had verduisterd. Andere Bulgaren werden wegens verduistering van gelden tot gevahgenisstraffen van twaalf tot ze ven jaar veroordeeld. Protest. De Verenigde Staten hebben zeer krachtig bij de Tsjechoslowaakse rege ring geprotesteerd tegen de arrestatie van de Amerikaan Robert Budway, die in juli verdween toen hij een bezoek bracht aan Tsjechoslowakije. De Tsje choslowaakse pers maakte op 13 oktober voor het eerst melding van zijn arres tatie op beschuldiging van spionage. Sabotage. Aan boord van het nieuwe Brit se fregat Ashanti, dat proefvaart in de Caraïbische zee, is sabotage gepleegd aan de elektrische installatie. Dit heeft een woordvoerder van de Britse marine in Plymouth bekendgemaakt. Eetbare rubber. Een groep Japanse ge leerden in staatsdienst heeft bekendge maakt, dat zij erin is geslaagd uit eet bare paddestoelen natuurrubber te ver vaardigen. Reactie. President Betancourt van Vene zuela heeft bij het hooggerechtshof ver zocht de communistische partij en de „links-revolutionaire beweging", een Castro-gezinde groepering, buiten de wet te stellen. Deze bekendmaking is door terroristen beantwoord met een ont ploffing bij 't presidentiële paleis, die overigens meer lawaai dan schade ver oorzaakte. Hazenpad. Prins Alexander, de zoon van koning Leopold en prinses Liliane, is licht gewond geraakt tijdens studenten relletjes in Leuven, die overigens geen ernstige vormen aannamen. Volgens de „Gazet van Antwerpen" moest de prins „het hazenpad kiezen" bij een charge van de politie op een samenscholing van studenten voor een bioscoop. Prins Alexander studeert medicijnen in Leu ven. Verboden I. De regering van India heeft een in de Verenigde Staten uitgegeven wandkaart verboden, omdat erop een groot stuk gebied in het noord-oosten, dat India als het zijne beschouwt, als Chinees wordt aangegeven. Verboden II. De burgemeester van Ramt- Gan, een stad bij Tel-Aviv (Israel), heeft het kamerorkest van zijn stad gewaar schuwd dat de gemeente geen subsidie meer zal verlenen als het orkest uitvoe ringen geeft in Duitsland. Ook zou de naam van de stad dan niet meer door het orkest mogen worden gebruikt. Het orkest, dat een toernee door Europa gaat maken, heeft toestemming van de Israëlische regering voor een bezoek aan West-Duitsland.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3