Lemmer blij een nieuw met vestiging van IJmuidens bedrijf Plantaziekte nu losse schroeven Kwestie weer op Minister contra huidarts Kopenhagen onthult geheimen over migratie van tong Commissaris van Koningin kwam per schuit N.v. Mulder en Rijke genoopt te verhuizen vllclci? Havenberichten Kras „Gouden klanken voor het Rode Kruis" DINSDAG 16 OKTOBER 1962 4 Wederzijds belang Wasmachines - Centrifuges Getij gekeerd ^ÊÊÊÊÊÊSê Kerkelijk nieuws WEEKABONNEMENTEN K Critiek op enquête Blaasjesziekte Geheim rapport Fluitist werd niet bevorderd Een maand voor autodiefstal van drie jaar geleden 7 •- - 4 In het vijfduizend inwoners tellende plaatsje Lemmer in Friesland wapperden gisteren de vlaggen. Vanaf het gemeentehuis, vanaf diverse andere openbare gebouwen, maar ook op de daken van nieuwe bedrijven in het industrieterrein was de nationale driekleur in top gehesen. De commissaris van de koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan kwam per echte Lemmer schuit al zeilend op het in herfstzon badende plaatsje af. En dat alles was gedaan om een nieuwe loot aan het Lemmerse industriële stammetje te verwelkomen, namelijk een nieuw bedrijf van de IJmuidense n.v. Mulder en Rijke. De officiële opening van het nevenbedrijf van de IJmuidense firma gaf gisteren een hele drukte in de smalle Lemmerse stra ten. Met autobussen van het personeel van de fabriek in IJmuiden naar Fries land gegaan, maar per personenauto wa ren nog eens enkele honderden genodig den gearriveerd. De parkeerplaats rond de nieuwe bedrijfshal kon echter de wagens wel bergen, want er is daar ruimte ge noeg. Ruimte genoeg is er ook voor het be drijf Mulder en Rijke. Het gebrek aan uitbreidingsmogelijkheid in IJmuiden, is zelfs een van de redenen geweest dat de directie besloot naar Friesland te trek ken. De belangrijkste reden is echter ge weest, dat in de IJmond niet voldoende werkkrachten kunnen worden gevonden om het vele werk uit te voeren. De orderportefeuille is dik gevuld. Per jaar worden gemiddeld ongeveer honderd scheepjes gebouwd, waaronder reddings sloepen, vletten, duwboten, zeiljachten en zovoort. Direct na de watersnood in 1953, bijvoorbeeld, kreeg de IJmuidense firma opdracht voor de bouw van 120 sloepen voor de Koninklijke Bond tot het Redden van Drenkelingen.De nieuwbouw van sche pen en jaghten neemt thans een belang rijke plaats in, naast het repareren van schepen. „In IJmuiden konden we er geen werk meer bij hebben", verklaarde gisteren een van de heren Rijke. Bovendien is hier geen uitbreidingsmogelijkheid meer. Het oog viel op Friesland en wel op Lerrt mer, waar Mulder en Rijke in een grote hal in de toekomst alle nieuwbouw van jachten en kleinere schepen ter hand wil nemen, zodat in IJmuiden hoofdzakelijk 't „stalen werk" verricht zal kunnen wor den. Er waren enkele gemeenten in Fries land die graag zagen dat het IJmuidense bedrijf zich zou gaan vestigen binnen hun grenzen. De belangstelling die men in Friesland voor industrievestiging heeft, was in dit geval zo groot, dat in gemeente lijke kringen over en weer wel eens har de woorden werden gesproken. De een gunde de ander de eer niet. fff g, or En dat laatste valt niet te verwonderen. Er is Friesland heel wat aan gelegen, in dien industrieën uit 't westen van Neder land besluiten in die provincie de tenten op te slaan. Op het economische aspect hiervan heeft de commissaris van de Ko ningin, mr. Linthorst Homan tijdens een toespraak in de fabriekshal dan ook te recht gewezen. De werkgelegenheid is in de laatste jaren in Friesland aanmerkelijk gestegen en de werkloosheid is tot een minimum teruggelopen, dank zij de in dustrialisatie. Een van Frieslands industrialisatieker nen is Lemmer. De Commissaris merkte op dat de onlangs gevestigde bedrijven en zich nog te vestigen bedrijven, tezamen werkgelegenheid zullen bieden aan naar schatting acht tot negenduized personen. Bovendien vindt daarnaast een opvallen de uitbreiding van de bestaande industrie- en plaats. Jarenlang aldus betoogde mr. Linthorst Homan, heeft Friesland een vertrekover- schot gehad, dat wil zeggen dat er meer mensen uit die provincie weggingen dan er zich vestigden of door geboorte bijkwa men. Kortgeleden heeft dit migratie-saldo plaats gemaakt voor een klein vestigings overschot. Tot dit voor Friesland zo ver heugende feit, heeft uiteraard in belang rijke mate de vestiging van industrieën bijgedragen. Het mes snijdt zelfs aan twee kan ten, aldus vervolgde de Commissaris der Koningin. „Industrievestiging draagt ener zijds bij tot verhoging van de werkgele genheid en de welvaart in Friesland en anderzijds tot de oplossing van overbezet ting van het westen des lands, waar Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Bet aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BLJ DE VAKMAN I Maandag kwamen in IJmuiden aan: Stadland van Guta, hout voor Velsen; Nurith, Churchill: Juno, Raumo: Bomma, Sapesborg; Port Talbot. Swansea: Felis, Bremen; Grebbestroom, Liver pool; Hunzeborg, Lugnvik, hout voor Zaandam; Elbe. Rotterdam; Trito, Drogheda; Nesshorn, Gothenburg; Aegir, Lulea; Marcapolo, Swansea; Auguste Schulte, Liverpool; Otava, Hamina, hout voor Velsen; Chiron, Paramaribo; Vale, Pepel, erts voor IJmuiden; Vlaanderen 1, Den Helder; Rote, Stockholm; Grauten, Rotterdam; Bab T., Karlstad, hout voor Zaandam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Imke van Rotterdam: Progress, Split; Klintberg, Manty- luoto; Radja, Antwerpen; Spolanda, Barry; Wy- mers, Londen Maandag vertrokken uit IJmuiden: Eildon naar Sluiskil; Pesht, Lipaja, walsmaterlaal van IJmui den; Ramona, Londen, zout van IJmuiden; My- son. Stockholm; Lies, Kopenhagen; Wolanda, Rotterdam; Tamsalu, Rostock, walsmaterlaal van IJmuiden; Suces, Antwerpen; Stavos, Antwer pen; Neth. Coast, Rotterdam; Heiloo, Rotterdam: Gooiland, Hamburg; Camerounkust, Hamburg: Pregel, Londen; Debora, Norwich; Pandora, Poo le; Leliegracht, Antwerpen; Brinda, Goole Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Pinewood naar Immingham; Novel, Ystad, kunstmest van IJmuiden; Rottum, Lorient; Mari Ann, Shore- ham. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan. zich al zeer geruime tijd ernstige spannin gen op de arbeidsmarkt voordoen met de daaraan gepaard gaande grote tekorten aan personeel". De commissaris der Koningin wenste het gemeentebestuur van Lemstrland ge luk met de nieuwe vestiging van Mulder en Rijke. Het is nog niet zo lang geleden dat de economische en maatschappelijke perspectieven hier niet zo erg gunstig le ken. Het getij is echter nu kaan keren. Lemmer is nu al in verkeers- geografisch opzicht centraal komen te liggen. Door de aanleg van nieuwe rijkswegen door de IJ- selmeerpolders zullen over een jaar of zes, Lemmer en het gehele zuiden van Fries land binnen een uur per auto bereikbaar worden vanuit Amsterdam. Nieuwe wegen betekenen aansluiting van het westen van Nederland op de Frie se recreatiegebieden. „De directie van de n.v. zal hopelijk tot de conclusie komen Overzicht van het nieuwe bedrijf van de n.v. Mulder en Rijke te Lemmer. Het schilderachtige Friese dorpje ligt op de achtergrond. dat zij met deze nieuwe vestigingsplaats een uitstekende keus heeft gedaan", aldus mr. Linthorst Homan, die niet naliet er ook nog op te wijzen, dat de Friezen zich steeds meer ontpoppen als uitstekende ar beidskrachten voor de industrie. Het nij verheidsonderwijs (19 lts-en, twee uts-en, één hts) past zich aan bij de behoeften van het industriële bedrijfsleven. In Lemmer heeft het IJmuidense be drijf 10.000 vierkante meter grond gekocht en optie op nog eens 17.000 vierkante me ter. Het bedrijf heeft nu werk voor vijfiten man personeel, maar getracht zal worden dit in de komende jaren op vijftig te bren gen. Dit zal geleidelijk moeten gebeuren, aangezien de mensen in eigen bedrijf moe ten worden opgeleid. Dit hangt samen met het feit dat het verwerken van polyester glasvezel, waarvan vele casco's van sche pen en jachten worden gemaakt, zeer ar beidsintensief is. Vele relaties waren naar Lememr geko men. Onder hen zagen wij onder meer ook de inspecteur voor de scheepvaart te IJmuiden, de heer C. M. Tuntler. Gede puteerde Staten van Friesland, Rijkswa terstaat van die provincie, en het leger waren eveneens vertegenwoordigd. Het eerste in het Lemmerse bedrijf van glas vezel gemaakte zeejacht werd gisteren door de Commissaris der Koningin letter lijk onthuld. Want door een druk op een knop, schoven de twee helften van de vorm weg van de witte huid van het jacht. Marian en Gilia Rijke boden mr. Lint horst Homan twee fraaie kussens aan, die men in zeiljachten pleegt te gebruiken. Lemmers burgemeester, de heer L. Brou- Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Katwijk a. d. Rijn A. Baas te Leersum. Geref. Kerken Beroepen te Elim D. Dijkstra, kand. te Deventer te Andijk G. F. Hajer te Bei- len te Oosterend (Fr.) F. B. Fennema, kand. te Marum (Fr.). Aangenomen naar Hengelo (O.) (3de pred. pl.) C. Mak te Maassluis naar Helpman (Gron.) (2de pl.) H. Alting te Uithuizer- meeden ,die bedankte voor Steenwijk (2de pred. pl.) naar Alphen a. d. Rijn (vac. G. Mulder) G. A. Westerveld te Dussen, die bedankte voor Ens (N.O.P.). Bedankt voor Aalten (vac. R. Siertsema) H. B. Weyland te De Lier. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Hilversum-Oost J. M. Vis ser te Dokkum. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum G. A. Zijderveld te Capelle a. d. IJssel te Mid- delharnis W. C. J. Bosschaart te Slikker veer te Zaandam P. Blok te Dirksland. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXXXXXXMOOOOOOOtXXXXJOOOOOUCXg Mr. H. P. Linthorst Homan, commis saris der Koning in Friesland en de heer Rijke sr. wer bood Mulder en Rijke een koperen gedenkplaat van de gemeente aan. Op zijn beurt overhandigde een van de heren Rij ke een chèque bestemd voor de bouw van een nieuw dorpshuis. Voorzitter van de personeelsvereniging, de heer M. Schou ten offreerde namens het personeel van IJmuiden een fraaie barometer. „Onder Gods zegen hoop ik op een behouden vaart met het nieuwe bedrijf", aldus zei de heer Schouten. w r «V 'Jï De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid blijft bij het gestelde in zijn brief van 28 november 1961 aan de Tweede Kamer, waarin hij zegt, dat naar de mening van deskundigen, die het onderzoek hebben verricht, het epidemiolo gisch bewijs van de samenhang tussen de Planta-ziekte en Planta-consumptie als geleverd mag worden beschouwd. Dit heeft de minister laten mededelen naar aanleiding van het voorkomen van een aantal gevallen van huidziekte in enkele plaatsen in ons land. In de kringen van de huidartsen in ons land heeft deze mededeling nogal critiek ontmoet. In de dermatologische kliniek van het aca demisch ziekenhuis in Utrecht zijn ruim dertig huidartsen bijeengeweest voor wie patiënten zijn verschenen, die lijden aan een huidziekte, die volkomen identiek is aan de zogenaamde „Planta-ziekte" van 1960. De Amsterdamse huidarts, dr. R. D. G. Ph. Simons, die verbonden is aan het Burgerziekenhuis in Amsterdam, meent dat er geen twijfel behoeft te bestaan aan de overeenkomst tussen de huidziekte van thans en die van 1960. Dezelfde huidarts heeft de gegevens, dis van de zijde van het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid aan de Twee de Kamer en aan de pers zijn verstrekt, hoogst merkwaardig genoemd. In de me dische uitgave „De geneeskundige gids" acht dr. Simons het epidemiologische be wijs van de oorzaak van de planta-ziekte, die slechts op een enquête berust, een zeer precaire aangelegenheid en niet overtui gend. Volgens het verslag van de voorlich tingsdienst van het ministerie van Volks gezondheid kan het aantal „Planta-patiën- ten" op 100.000 worden geschat. De direc teur-generaal voor de volksgezondheid noemt in het „Tijdschrift voor geneeskun de" een cijfer van 75.000-100.000. Van deze 100.000 patiënten is niet minder dan 98 per cent niet door de huidartsen in Nederland gezien, waardoor de officiële schatting, waarop de statistiek is gebaseerd, hoogst aanvechtbaar wordt, aldus dr. Simons. In de „Geneeskundige gids" wordt ge steld, dat in strijd met de primaire be ginselen van elke enquête op de enquête formulieren al wordt gesproken van de Planta-enquête", terwijl er driemaal van Planta" en zelfs van „Planta-ziekte" ge sproken wordt. Samen met de suggestieve pers-, radio- en televisiecampagnes, de apodictische af kondiging van de theorie aan de artsen en andere formulieren, waarop men geld als schadevergoeding kon krijgen, met een maximaal rekbare produktieformulering, heeft, aldus „De geneeskundige gids", een enquête als deze het onderzoek tot een mislukking gedoemd. Zodoende is niet al leen een hypothese te vroeg als doctrine afgekondigd, maar is aan de wetenschap elke mogelijkheid tot een goed epidemio logische onderzoek ontnomen. Dr. Simons is van mening dat de ziekte, die zich thans voordoet als epidemie, weer spontaan binnen een of twee maanden ver dwijnt om dan na een jaar of langer er gens anders op te treden. Deze epidemieën komen geregeld in Noord-Europa voor en voornamelijk onder vrouwen. Dr. Simons schrijft in „De geneeskundi ge gids", dat tijdens elke epidemie theo rieën naar voren komen, meestal over het een of andere voedingsmiddel. In 1960 was dit één merk margarine, maar later wer den het er ruim dertig. Aangezien vrijwel iedereen margarine of hiermee bereide maaltijden of produkten had genuttigd, ontstond een grote coïncidentie. Men meende toen ook te kunnen aan tonen, dat de blaasjesziekte in Duitsland van 1958 met de margarine verband hield. Maar volgens dr. Simons is van een coïncidentie nauwelijks sprake, om dat deze ziekte ook optrad in landen, waar de gewraakte margarine niet is verkocht, en niet optrad in landen waar deze margarine wel was geconsumeerd. Na het Planta-incident heeft men in vele De kennis van de biologie betreffende de tong in de Noordzee is met sprongen omhoog gegaan en wanneer, in de loop van 1963, de Noordoost-Atlantische Visserij- conventie in werking is getreden, zullen de biologen weibeslagen ten ijs kunnen komen met eventuele adviezen, welke zouden kunnen leiden tot bevordering van de tongvisserij. Nederland staat bovenaan de lijst van tong vissende mogendheden en heeft er dus het grootste belang bij. Hierop heeft prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek te IJmuiden en buitengewoon hoog leraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, gewezen in een exclusief interview dat wij met hem mochten hebben na zijn terugkomst uit Kopenhagen, waar hij de Nederlandse delegatie leidde tijdens de jaarvergadering van de Internationale Raad voor het Onderzoek ter Zee. Moest men vier jaar geleden te Kopenhagen tot de conclusie komen, dat de biologen aller landen bijzonder weinig af wisten van de migratie, groei en sterfte van tong, thans is men gekomen tot een wetenschappelijk verantwoord rapport met op bewijzen gegronde conclusies, dat binnenkort in druk zal verschijnen. Het is de vrucht van nauwkeurige onderzoekingen, waaraan Dene marken, Engeland, Duitsland, Belgic, Frankrijk en Nederland hebben deelgenomen. De 76-jarige G. Mulder uit Overloon heeft van 1 januari tot zaterdag maar liefst dertig vossen verschalkt. Ofschoon elke vos hem een premie van f 15,oplevert, beschouwt de heer Mulder het jagen op deze dieren als een echte sport. Meer dan eens is het voor gekomen, dat zijn hulp werd ingeroepen wanneer men in de buurt last had van de kippen stelende vossen. De heer Mulder, die een soort zesde zintuig schijnt te bezitten voor het op sporen van deze dieren, wist de vossen telkens neer te schieten of te vangen, nadat hij het vossehol had opgespoord. inrichtingen in ons land, maar ook in het buitenland, proeven genomen. Vrijwilligers hebben grote hoeveelheden „Planta" ge consumeerd, zonder dat de ziekte zich openbaarde. De door het ministerie aangewezen des kundigen, prof. dr. E. H. Hermans uit Rot terdam en dr. B. V. Bekker, inspecteur van de volksgezondheid in Katwijk, heb ben in 1960 Berlijn bezocht en na een kort bezoek aan het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid medegedeeld, dat ook in 1959 toen het Unilver-concern grote hoeveelheden margarine geleverd had, de ziekte daar was opgetreden. Op 1 september 1960 deelde de hoofdin specteur voor de Volksgezondheid in de pers mee, dat de Nederlandse deskundi gen, prof. Hermans en dr. Bekker in Ber lijn na intensief speuren het sluitstuk had den gevonden van het bewijs, dat de emul- gator de schuldige was. Zij hadden namelijk vastgesteld, dat om streeks Kerstmis 1959, toen deze emulga- tor weer in de margarine was verwerkt, er weer gevallen van de huidziekte zijn voorgekomen. Inmiddels is gebleken, dat er geen aan wijzingen zijn dat de epidemie in Berlijn zich in 1959 heeft herhaald. In het geheime rapport, dat de minister aan de leden van de Tweede Kamer heeft gezonden, wordt op deze verklaring dan ook teruggekomen en worden de medede lingen van deze beide deskundigen inge trokken. Desgevraagd verklaarde de di recteur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, dat het geheime rapport aan de Tweede Kamer nog niet kan worden vrijgegeven, omdat deze zaak nog moet dienen voor de officier van ju stitie in Rotterdam en derhalve nog sub judice is. Om de (eventuele) trek van tongen te kunnen vaststellen, werden tongen gevan gen, van een merk voorzien en weer los gelaten, om ze later (eventueel) elders op nieuw te vangen. De merkmethode door het aanbrengen van knoopjes op de tong is de beste gebleken. Wat de migratie betreft, is vastgesteld dat de tong in het zuiden van de zuide lijke Noordzee niet of nauwelijks trekt. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het water er nooit te koud wordt, namelijk de temperatuur niet beneden de zes graden komt. Naarmate men noordelijker komt, trekt de tong wél en dan over steeds grotere afstanden. Geconcludeerd wordt, dat de tong die aan de Deense kust paait, op de Witte Bank het moment afwacht dat de gunstige tem peratuur is bereikt. De tong komt dan in een fantastisch hoog tempo en langs de oppervlakte van het water naar de kust. Na de paartijd gaan ze weer naar het wes ten, om te overwinteren. Aan het eind van het jaar zijn ze weer terug op de Witte Bank. De biologen durven thans eveneens iets te zeggen over de groei-snelheid en de sterfte (door natuurlijke oorzaak en visse rij) onder de tongen. Er is gerechtvaardig de twijfel gerezen over het sterftecijfer van zestig percent; dit moet volgens de jongste gegevens lager worden gesteld. Wat de groei betreft, is men tot de conclusie ge komen, dat de oude gegevens juist zijn. Nederland bovenaan Volgens het door dr. L. K. Boerema uit IJmuiden gegeven overzicht, stond voor de oorlog Engeland bovenaan de lijst van tong vissende mogendheden. In de periode 1950- 1955 bezette België de eerste plaats. Na 1955 daalden de vangsten van alle landen, met uitzondering van Nederland; sinds 1957 is bijna de helft van alle tong die uit de Noordzee komt door Nederlandse vissers gevangen. Het jaar 1961 was een topjaar; de Neder landers vingen toen 11.7 miljoen kilogram tong, een waarde van 32 miljoen gulden Voor het ambtenarengerecht in Den Haag diende, een zaak, aanhangig ge maakt door een sergeant-majoor-fluitist van de Koninklijke Luchtmacht uit Nij megen, die van mening was dat hij bij promoties ten onrechte was overgesla gen. Op 1 mei 1960 werden vier van zijn mede-musici tot adjudant bevorderd. De fluitist had eigenlijk ook een trapje ho ger op de militaire ladder moeten stij gen, maar de minister veranderde de be vorderingsvoorschriften toen over zijn aan vrage nog niet was beslist. Bij de be handeling bleek dat de fluitist in mei 1960 aan de bevorderingsvoorschriften vol deed. Hij had een jaar lang solopartijen geblazen en dat was wel de voornaam ste eis. Over anciënniteit in rang werd toen nog niet gesproken; wél enige maan den later, toen de nieuwe bevorderings voorschriften verschenen. Inmiddels was de bevordering van de muzikant zodanig vertraagd, dat hij onder die nieuwe voor schriften viel. De fluitist, die aan alle eisen voor bevordering voldeed, kreeg plotseling 815 andere sergeants-majoor van de hele luchtmacht voor zich. De gemachtigde van de minister ver dedigde de zaak door te zeggen, dat de minister het bevorderingsbeleid van de luchtmacht niet wilde aantasten door de muzikant voorrang te verlenen. De raads man van de fluitist merkte echter op, dat de kapellen van de krijgsmacht waren gelijkgeschakeld voor wat de bevordering betreft en dat bovendien indertijd colle ga's van de benadeelde waren bevorderd zonder dat ze solo-partijen bliezen. Bo vendien had men zijn bevorderingsaan- vrage te lang opgehouden. Over drie we ken zal het ambtenarengerecht uitspraak doen. vertegenwoordigend; het was zes percent van alle in dat jaar door de Nederlanders gevangen vis, 29 percent van de totale waarde der vis die vorig jaar werd ver kocht, en meest geëxporteerd, door ons land. Tong stond alleen achter bij haring (114 miljoen kilogram, ter waarde van 43 miljoen gulden). In de laatste tien jaren hebben de Ne derlandse kotters zich hoe langer hoe meer toegelegd op de tongenvangst. De uitrus ting van deze schepen is eveneens steeds beter geworden. De voortdurende stijging van de vang sten der Nederlanders is een gevolg van de graduele toeneming van het visvermo- gen der Nederlandse vissersvloot, terwijl de vissersvloten der andere mogendheden in mindere mate zich op het vangen van tong toelegden. In de tweede helft van 1963 zal het hon derd jaar geleden zijn dat het Rode Kruis in internationaal verband werd gesticht. Vooruitlopend op en geheel los van enige officiële viering van dit eeuwfeest heeft zich in Amsterdam een landelijk comité van actie gevormd dat zich onder het mot to „Gouden klanken voor het Rode Kruis" ten doel stelt het Nederlandse Kruis voor zijn veelomvattend werk in de ruimste zin des woords op een waardige wijze hulde te brengen. In dit comité hebben zitting de heren P. R. Bentz van den Berg, directeur Hoog ovens IJmuiden, prof. mr. dr. G. van den Bergh, hoogleraar te Amsterdam, Sidney J. van den Bergh, Wassenaar, mr. J. W. de Jong Schouwenburg, Aerdenhout, mr. P. W. Rost Onnes, hoofddirecteur van de Hol landse Bank- Unie en prof. dr. J. Waterink, Amsterdam. Secretaris van het comité is de heer J. H. Maas, Amsterdam. Ook is een erecomité gevormd. Voorzitter is prof. dr. P. Muntendam, directeur-gene raal van de Volksgezondheid, dr. M. J. Prinsen, commissaris der koningin in Noord-Holland, Henri R. de Vleeschouwer en dr. Henry P. Fordan, respectievelijk consuls-generaal van België en van de Duitse Bondsrepubliek. Dank zij de steun die het actiecomité reeds zowel van particuliere zijde als van het bedrijfsleven heeft ontvangen heeft het vier uitvoeringen in het Concertge bouw te Amsterdam georganiseerd. Op 19 en 20 oktober wordt onder leiding van Jean Fournet Handels „De Messias" ten gehore gebracht. Aan deze beide uitvoeringen werken mede het Radio Philharmonisch Orkest, het Groot Omroepkoor van de Ne derlandse Radio-Unie en als solisten Maria Stader, sopraan, Pamela Bowden, alt, Alexander Young en Kim Borg. Op 20 en 21 februari worden concerten, samengesteld uit werken van Franse com ponisten, uitgevoerd onder leiding van Pierre Dervaux door het Residentieorkest en met medewerking van Suzanne Danco, sopraan, Monique Haas, piano en Marcel Dupré. Ruim drie jaar nadat een zakenman uit Enschede in Den Haag een auto had ge stolen is hij daarvoor veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Nadat de Enschedeër in 1959 de auto in Den Haag stal, verkocht hij zijn eigen wa gen voor 1.600 en stak het geld in een door hem opgerichte zaak. Hij knoeide met het kentekenbewijs en de nummerborden van de gestolen wagen en gebruikte de auto enkele jaren voor zijn bedrijf. De officier van Justitie vond dat dit deze zaak juist zo onsympathiek maakte en eiste vier maanden gevangenisstraf. De politierechter maakte er éen maand van.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4