Cholera-epidemie heerst in Zuid-Nieuw-Guinea Duizend ton munitie komen thuis na Irian-avontuur Sport in de IJmond Reeds meer dan 40 doden Hoge boete geëist tegen gouverneur Ross Barnett Vrouwen en kinderen, honden en speedboat Ramp met de „Frean" voor Scheepvaartraad DINSDAG 16 OKTOBER 1962 5 Honderdduizend dollar en een dwangsom van 10.000 Overstekende voetganger ernstig gewond Telefooncel op IJmuider Sluiseiland HOLLANDIA De epidemie, die is uitgebroken in een aantal dorpen rond Agats in Zuid-Nieuw-Guinea heeft reeds aan meer dan veertig mensen het leven gekost. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de ziekte een bepaalde vorm van cholera is. De ziekte heeft zich de laat ste dagen uitgebreid over een groot aan tal andere kampongs in de omgeving van Agats. Artsen en verpleegsters stellen al les in het werk om verdere uitbreiding te voorkomen. In het besmette gebied zijn geen lan dingsstrips, zodat alle aanvoer over wa ter dient te geschieden. Wegens de uiterst slechte verbindingen met het besmette ge bied beschikt de gezondheidsdienst in Hol- landia slechts over summiere gegevens over het verloop van de epidemie. Me dicijnen en vaccins zijn in grote hoeveel heden naar Agats gezonden. Ontevreden ambtenaren In een zaterdag in Hollandia gehouden vergadering is ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit dat Nederlandse ambtena ren, die zich bereid hadden verklaard on der het bewind der Verenigde Naties te blijven doorwerken, thans nagenoeg allen ondergeschikte functies vervullen. Ook werd erover geklaagd dat op hun advie zen nauwelijks acht wordt geslagen. De administrateur van de V.N. de heer Rolz Bennet, heeft op de Nederlandse „cri de coeur" geantwoord, dat in deze moeilijke dagen, waarin de U.N.T.E.A, zich moet aanpassen aan allerlei voor haar vreemde omstandigheden, zich wel eens moeilijkheden kunnen voordoen, maar dat er naar wordt gestreefd, een zo goed mogelijke samenwerking tot stand te bren gen. De heer Rolz Bennet verzekerde de Nederlanders, dat de U.N.T.E.A. hun aanblijven op prijs stelt en dat alle aan dacht zal worden besteed aan adviezen van Nederlandse zijde. Ongeveer 300 Nederlandse ambtenaren hebben een contract met de U.N.T.E.A. getekend om tenminste tot 1 november in Nieuw-Guinea te blijven werken. Dit aantal is lager dan men had verwacht. Vele Nederlanders, die zich hadden voor genomen nog enige maanden in Nieuw- Guinea te blijven, hebben in de afgelo pen week alsnog besloten, ten spoedig ste te vertrekken, omdat hun een min der belangrijke functie is toegewezen. Ook hebben zich de laatste twee weken tussen de internationale ambtenaren en de Nederlandse functionarissen nogal eens 'wrijvingen voorgedaan. Het is nu wel zeker, dat er begin november in Hol landia nauwelijks nog 500 Nederlanders zullen zijn. Daarvan bestaat dan het grootste deel nog uit particulieren, die werkzaam zijn bij Nederlandse bedrijven zoals de K.L.M.. de K.P.M. de Nederland se Handelmij. en de Nieuw-Guinea Im port Mij. Er zijn nu 3500 militairen uit Nieuw- Guinea vertrokken, van wie 2300 per schip en 1200 per vliegtuig. Voorts zijn op het ogenblik onderweg naar Nederland acht schepen van de Koninklijke Marine en 10 Neptune-vliegtuigen van de luchtmacht. ONDEUGDELIJKE REMMEN Een uit Santpoort afkomstige automobi list verzuimde maandag op de rijksweg bij de Velser tunnel voorrang te verlenen aan een bestelauto, zodat een botsing ontstond. Een aanrijding had kunnen wor den voorkomen, indien de auto over deug delijke remmen had beschikt. Het ongeval beperkte zich tot materiële schade. De auto werd voor technisch onderzoek naar het hoofdbureau van politie overgebracht. POGING TOT INBRAAK Bij de Velser politie is aangifte gedaan van een poging tot inbraak in de open bare kleuterschool aan de Wüstelaan in Santpoort. De poging moet zijn gedaan tussen zaterdagmiddag en maandagmor gen. Men had met zeep een ruit inge smeerd, waarna de ruit was ingedrukt. De daders moeten in hun werk zijn gestoord. Er wordt althans niets vermist. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Justitie heeft het hof van beroep in New Orleans verzocht, gouverneur Ross Barnett van de staat Mississippi tot een boete van honderddui zend dollar te veroordelen wegens min achting van de uitspraken van dit hof. Ook zou het hof volgens het ministerie de gou verneur tot een dwangsom van tiendui zend dollar moeten veroordelen voor elke dag dat deze geen gehoor geeft aan de uitspraken. De gouverneur is tot dusver nog niet voor het hof verschenen. Zijn advocaten hebben betoogd dat hij alleen die bevelen zou opvolgen waar hij zich mee kan ver enigen. In Martinsville, in de staat Virginia, heeft een zeventienjarig meisje als eerste negerstudente het Patrick Henry College een afdeling van de universiteit van Vir ginia, betreden. Haar toelating was door een federale rechter gelast. Er deden zich bij haar aankomst bij de collegegebou wen geen moeilijkheden voor. Rond tweeduizend negers zijn zaterdag avond betrokken geweest bij relletjes in Florence in de staat Zuid-Carolina waar een dronken negerin werd gearresteerd. De woedende menigte bekogelde auto's met stenen en wierp ruiten van winkels in. De politie wist slechts met grote moei te de orde te herstellen. Vier betogers werden gearresteerd. In de Middenhavenstraat te IJmuiden stak maandag een 59-jarige voetganger uit IJmuiden-Oost, voor een geparkeerde auto zo onverwacht de rijweg over, dat hij door een passerende personenauto werd aange reden. De voetganger werd geschept en moest met ernstige hoofdwonden en een linkerbeenfractuur in het Antoniuszieken- huis worden opgenomen. Vandaag bezit deze rubriek een rouwrand. Vandaag ook publiceren we foto's, die wij veel liever niet hadden vertoond. Maar het is wel eens noodzakelijk om dit te doen. Het is zelfs zeer noodzakelijk, dat uw aandacht eens gevestigd wordt op dit stukje tekst en op deze foto's. Dit zijn foto's van wrakken. Vijf, tien, vijftien minuten voor dat deze foto's werden genomen, waren het geruisloos lopende auto's, schoongewassen, glanzend. Nu zijn het hopen staal, vermengd met modder, betonschraapsel en.... bloed. Bloed van mensen, die vijf, tien, vijftien minuten geleden in deze wagens zaten te keuvelen en Het is geen prettige „Weg en Wiel"-rubriek die u dit maal krijgt voorgeschoteld. Maar aan de vooravond van de „Nationale bezinning op de Verkeersonveiligheid" (woensdag 17 oktober) meenden we, dat het goed was u nog eens duidelijk te wijzen op de verkeersgevaren. U bent genoeg gewaarschuwd, door middel van radio, tele visie en pers werd u voorgelicht over allerlei verkeers ongelukken, waaruit een ieder voor zich lering kon trek ken. Een automobilist zei eens, nadat zich voor hem een verkeersongeluk had voorgedaan: „Daarna ben ik wel even voorzichtiger gaan rijden". elkaar een sigaret presenteerden. Nu zijn ze dood. Bijna TWEEDUIZEND doden telde het verkeer in 1961. En dat wilden we u nog eens vertellen. Tweeduizend doden, tweeduizend mensen die 's morgens, 's middags, 's avonds van huis gingen en nooit meer hun wagen na afloop van de rit in de garage reden. Tweeduizend „Dit gebeurt mij nooit", denkt u. Maar gaat u eens in gedachten na hoeveel maal u op het nippertje ontsnapte aan 'n ongeluk. Door onoplettendheid van u, van uw mede weggebruiker, van kinderen, van honden. Hoeveel malen bezocht u een receptie, waar u een alcoholhoudende drank werd gepresenteerd. Hoeveel malen dronk u en hoeveel malen weigerde u? Bent u nooit 's morgens in de wagen gaan zitten, broedend op een idee of in een slecht ge humeurde stemming, denkend aan wat u de vorige dag hebt meegemaakt? Ach, de lijst is zo lang, de lijst van oorzaken die u in uw pas gekochte, of juist gereviseerde auto de dood kun nen injagen. Bij die tweeduizend doden van vorig jaar zitten volkomen onschuldige automobilisten; onschuldig aan het verkeersongeluk dat voor hen fataal werd. Maar misschien had iets meer oplettendheid, iets meer voor zichtigheid, iets minder bravour voor hen de stap naar het leven betekend. Nu niet. Sommigen werden een half uur na het ongeluk uit hun wagen gezaagd. Pas als u een ongeluk van nabij meemaakt, weet u wat zoiets betekent. Laat het niet zover komen; prepareer u onder het rijden op eventuele rampzalige gebeurtenissen, observeer uw mede-weggebruikers, zie van een manoeuvre met uw auto af, als u twijfelt aan een goede uitslag, wacht af.uw beurt komt vanzelf. „Alweer goede raadgevingen", denkt u. Ja, u wordt overstroomd met goede raadgevingen, iedereen vertelt u wat u doen en laten moet als u eenmaal met uw auto op de weg zit. In folders kunt u precies lezen hoe te handelen, indien de auto in het water rijdt, via het Verbond voor Veilig Verkeer, de ANWB en de KNAC krijgt u „lessen" toegediend in de besturing van uw wagen, op gladde wegen, tijdens sneeuw, mist, hagel. Maar vergeet niet, dat het in laatste instantie van uw mentaliteit, uw koelbloedigheid van geest, uw moed af hangt of de levensdraad wordt doorgesneden of niet En tijdens zo'n uiterst klein moment, kan uw drang tot han delen worden bestuurd door een plotseling opvlammende herinnering aan een reeds lang geleden gelezen raad geving. Kijk nog even naar de foto's, volg met uw blik nog even de rouwrand IN HET NOORDZEEKANAAL, ter hoogte van Buitenhuizen en ongeveer acht kilometer oostelijk van de IJmuidense sluizen, ligt sinds maandagmorgen een groot, zilvergrijs vrachtschip zijn lading te lossen. Een ietwat vreemd aandoende ligplaats voor een vrachtvaarder van formaat, hier met die nog maagdelijke polders aan stuur - en bakboord. Maar het is dan ook geen alledaagse lading, welke de „Langkoeas" overhevelt in de enorme, langszij wachtende, onderlossers. Vuurrode vlaggen ver tellen, dat deze kleine vlootconcentratie iets van doen heeft met explosieven. De „Langkoeas" brengt de eerste hap kruit uit Nieuw-Guinea (Irian) naar huis, zo ver nemen wij aan boord van het Rotterdamse Lloyd-schip van zijn gezagvoerder, kapitein Cornelis Bruin. De 26 passagiers, meest vrouwen en kin deren van militairen en ambtenaren, zijn reeds gedebarkeerd. Een dozijn honden en andere huisdieren, en hun bagage va riërende van keukengerei tot een speed boat zijn nog op dek en in de ruimen van het schip. De „Langkoeas" heeft men sen, dieren en spulletjes in Hollandia aan boord genomen, plus nog een kleine dui zend ton bommen, granaten en kleiner mu nitie van leger, vloot en luchtmacht. De ietwat overhaaste thuisreis begon 14 sep tember jongstleden. Overigens is het een voorspoedige reis geweest. Weliswaar een lange ruk zo van Hollandia naar Velsen, maar een spiegel gladde oceaan, tot zondagavond het schip iets begon te slingeren, waardoor enkele zitplaatsen bij het afscheidsdiner onbezet zijn gebleven. De „Langkoeas" voer, in ballast, langs de Chinese kust, toen zijn gezagvoerder radiografisch opdracht kreeg in Hollandia passagiers en lading te halen. Maar eerst werd nog wat lading in Bangkok opge haald. Voor kapitein Bruin, die sinds januari van dit jaar geen Nederlandse haven meer was binnengelopen, betekende dit uitstap je een bijzonder gewaardeerde hereniging met zijn gezin. Mevrouw Bruin en Corne lis junior vernamen zondag het verrassen de nieuws, dat zij de volgende dag papa Bruin, ergens tussen Amsterdam en IJmui den zouden ontmoeten. Cornelis junior kreeg een paar dagen verlof buiten be zwaar van het kleuterschoolbestuur. De Bruins zijn nu voor een poos bijeen op de „Langkoeas" en moeder Bruin heeft al een kleine excursie naar Amsterdam in haar hoofd. Maar voor vrijdag zal daar niets van kunnen komen. De aard van de te los sen lading verbiedt nu eenmaal alle haast. Daarbij komt, dat de vertegenwoordigers van de verschillende onderdelen onzer strijdkrachten, het niet altijd eens zijn aan wie wat toekomt van de gevaarlijke lading. Zij raadplegen eindeloos de dikke bundels paperassen, welke zij in grote aktetassen met zich meetorsen, alvorens de beslis sing valt wat in welke onderlosser moet. Voorts mag er na donker niet gelost worden. De havenmeester van het Noordzeeka naal, toch al niet al te dol op munitie schepen in zijn vaarwater, laat bepaald niet met zich spotten. Er wordt nauwkeu rig op gelet, dat alles volgens het boekje gaat. En dit geldt niet alleen voor de „Langkoeas" en de onderlossers, maar eveneens voor de passerende schepen in het nauwe vaarwater, die onverbiddelijk vaart moeten minderen bij de passage. Havenmeester Hindriks, zelf oud-gezag voerder bij de K.P.M., doet overigens alles wat hij kan doen om het gezin Bruin te helpen. Hij heeft er zijn bitter weinige vrije tijd gaarne voor over. Intussen kan het voor hem niet snel ge noeg donderdag worden. Want woensdag komt er een zorg bij. Dan komt de „Wil lem Barendsz" hier munitie laden voor de grote walvisreis naar de Zuidpool. Met de Grote Willem is de maximaal toege stane bezetting van de ligplaats bij Bui tenhuizen bereikt. Kapitein Bruin is een uitstekend, onder houdend gastheer. Maar als wij hem vra gen naar de situatie in de Chinese havens, antwoordt hij met een gedecideerd „no comment". Om even later mee te delen, dat hij een voorstander is van „de vrije zee" met gelijke kansen voor elk goed schip met een bekwame bemanning. Peinzend staart hij naar de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal: „Twaalf jaar geleden loste ik daar munitie. Dat was na de soevereiniteitsoverdracht in In donesië. Ik was toen stuurmannetje op de „Weltevreden", ook een goed schip." Cornelis junior heeft de pet van papa ge- confisceerd. Hij heeft in enkele uren tijds Engels geleerd. Dat is de enige westerse taal die de Chinese hutbediende van de kapitein van de „Langkoeas" verstaat en Lie weet waar hij de limonade moet halen. De „Langkoeas" van de Rotterdamse Lloyd lost munitie in het Noordzee kanaal. Een grote verrassing vormt het goede spel van de 16-jarige student Gerrit Mole- man in de onderlinge DCIJ-competitie. De ze week won Moleman van Winter en leidt thans met 9 punten uit 5 partijen. Ott volgt op de tweede plaats met 9 punten uit 6 par tijen, Dukel met 7 punten uit 5 partijen. Ook de overwinning van Gomes op De Boer kwam als een verrassing. De overige uitslagen luiden: DukelBeukema 2-0; MolemanBosma 2-0; Van Stratenv. d. Does 2-0; BosmaVlietstra 2-0; OttGo- mes 2-0. Dinsdagavond speelt het eerste tiental van DCIJ in Amsterdam tegen de Katho lieke Damclub Amsterdam. De opstelling van het DCIJ-tiental is: Gerrevink, Tiel- rooy, Dukel, v. d. Berg, Beukema, Van Straten, Binkhorst, Krijgsman, De Jong, Ott, Gomes. KDA: Belderok, Fakkeldij, Holla, Huisman, Oudewater, Slijkerman, Tampen, De Weerd, H. Westra en P. Wes- tra. Door PTT zal nabij de Middensluis in IJmuiden een publieke telefooncel wor den opgericht. De cel komt te staan op terrein van Rijkswaterstaat GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren maandag: andijvie 14-29, sla 5-20, sperziebonen 56-145, snijbonen 51- 109, pronkbonen 23-67, tomaten 20-64, bloemkool 22-55, spinazie 19-60, bospeen 14-39. waspeen 10-31, komkommer 11-30, selderij knollen 8-31, prei 15-34. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, heeft de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld de bevoegdheid van de kapiteift van de vroegere „Frean" uit Den Haag om als kapitein te varen in te trekken voor de tijd van vier maanden. De heer Metz kwam tot de conclusie, dat de kapitein medeschuldig is aan de ramp met de kustvaarder „Frean" die op 17 ju ni 1961 in de Middellandse Zee door het ongeveer 5.000 brt metende Franse stoom schip „Antee" werd geramd en vrijwel on middellijk zonk. De gehele bemanning van de „Frean" werd door de „Antee" in vei ligheid gebracht. Blijkbaar is er op beide schepen niet goed gekeken. De „Frean" had echter de plicht tot uitwijken, aldus de heer Metz. De raad zal in deze zaak schriftelijk uit spraak doen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5