Groentij'dexces geen incident maar een symptoom HET WEER I Kennedy ontvangt morgen Gromyko in Washington Hevige prijzenslag om diepvrieskip ontbrand Anti-hondsdolheidserum op Schiphol aangekomen PREP MINISTER CALS IN TWEEDE KAMER: Mevrouw Singer te Laren overleden Hoofdagent laat drie inbrekers ontsnappen Radio-activiteit na de mislukte kernproef Berovers van slagerszoon gepakt Kroesjtsjev had een lang gesprek met de nieuwe Amerikaanse ambassadeur Iglo (voorlopig) niet van de partij Bakkers doen hun best in Finland Aanvulling op vaccin van Pasteur HEREN! Vermoedelijk pokken- geval aan boord van lijnschip Gratis métrotransport voor de Parijzenaars 6efore ilou fin ii/ 47e JAARGANG NUMMER 292 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 17 OKTOBER 1962 SPORTTOTO Niemand had er dertien goed voorspeld In de krant van heden: Hij had geen dienst Personeel op Johnston- eiland niet in gevaar Opklaringen Het woord is aan 50.000 FALCON TWEEDJASSEN OOK FRI-KI F 2.95 PER KG. f Belachelijk Tragische vergissing" IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie: P. W. Peereboom^en^-ïr^ (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Onderwijs, mr. Cals, wil de studenten de kans geven met voor stellen te komen tot herziening van de groentijd. Naar aanleiding van vragen van dr. Vermooten (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer over hetgeen zich bij de ontgroe ning van aspirant-leden van het Amster dams Studenten Corps heeft voorgedaan zei de minister, dat er helaas sprake is van verruwing bij ontgroeningen. Wel streven besturen van corpsen bewust naar het voorkomen van excessen, maar het toenemend aantal aspirant-corpsleden be moeilijkt dit streven wel. Bovendien heb ben niet steeds alle „ontgroeners" de ga ven van geest om de ontgroening op in tellectueel niveau te voeren en kan er sprake zijn van een elementair gebrek aan eerbied voor de menselijke persoonlijk heid. Op de vraag van dr. Vermooten om een commissie in het leven te roepen tot gron dig onderzoek naar de ontgroeningsprak tijken zei de minister dat de verantwoor delijkheid in de eerste plaats bij de stu denten zelf berust. Hij had vernomen dat de rectores van de corpora bijeen waren geweest ter coördinering van de wil om te komen tot een zuivering van de groen tijd. Uiteraard zijn ook de rectores magni- fici van alle universiteiten en hogescho len bij het overleg tot herziening van de groentijd betrokken. Het departement van O. K. en W. blijft op de hoogte van het overleg. Op nadere vragen van dr. Vermooten gaf minister Cals toe dat de jongste ge beurtenissen in Amsterdam niet zozeer een incident vormden als wel een symp toom. Na dr. Vermooten stelden nog acht Ka merleden nadere vragen. In antwoord op een vraag van drs. Roemers (P.v.d.A.) zei minister Beerman van Justitie over de samenstelling van de commissie die in Amsterdam een onderzoek instelt naar hetgeen daar is gebeurd, dat geen an dere normen dan anders worden aange legd wanneer het om studenten gaat. De minister ontkende dat er sprake zou zijn van een soort klassejustitie. Het is niet zozeer een kwestie van strafrecht. Mej. Nolte (K.V.P.) had namelijk gevraagd waarom studenten anders zouden moeten worden behandeld dan andére jongelieden. Minister Beerman verklaarde, dat de justitie geen enkel recht tot vervolging uit handen heeft gegeven. Het bewijs is echter moeilijk omdat de betrokkenen Er is deze week geen enkele deelnemer aan de sporttoto gekomen tot 13 goed voor spelde wedstrijden. De hoofdprijs wordt dus samengevoegd met de tweede prijs en hiervoor komen 27 personen in aanmer king. Zij ontvangen ieder netto 7.577,15. Voor de extra prijs van de vijf gelijke spelen hebben zich 96 deelnemers gemeld. Zij ontvangen netto ieder 443. vaak geen aangifte doen. Men moet re kening houden met het eigenaardige ka rakter van de groentijd en deze op zijn eigen waarde schatten, aldus minister Beerman. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws11 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 9 Horen en Zién 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit stad en omgeving5 Beurs H Langs sluizen en havetis 5 Scheepsberichten 11 Kunst 7 Sport 13 In de Vishal en op zee9.4 Beeldverhalen2, 9 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Topsy -4 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's y - -vs.-"*.».- Dat drie inbrekers, die voor enige dui zenden guldens aan kleding uit een groot handel in textiel aan het Delflandplein te Amsterdam hadden gestolen, hebben kun nen ontsnappen is waarschijnlijk te wijten aan het lakse optreden van een 45-jarige hoofdagent, die niet ingreep, toen hij door een burger werd gewaarschuwd. Deze man kwam van een feestje en zag een verdachte oploop om een auto. Hij reed door en waarschuwde een agent. Deze Begreep de mededeling verkeerd en dacht dat de inbrekers al weg waren. „Ik heb nu geen dienst" heeft hij volgens de burger gezegd, „waarschuwt u de vijf maal acht maar." De agent heeft later toege geven dat hij de burger beter had moeten ondervragen en dat hij ook dat telefo nisch waarschuwen van de brigade zelf had moeten doen. De brigade kwam te laat, want de in brekers waren al verdwenen met hun auto. De agent zal disciplinair worden gestraft. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Ame rikaanse Commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt dat er op het eiland Johnston in de Stille Oceaan enige stukjes zijn neergekomen die enigszins radio-ac tief waren. Het grootste stuk meet vijf bij twintig centimeter. Deze stukjes waren neergevallen na de vernietiging van de Thorraket met kernlading waarmee maan dagavond een kernproef op grote hoogte zou worden genomen. In de verklaring wordt gezegd dat er geen gevallen van verwondingen zijn ge meld en dat „er voor personeel van het proefterrein geen gevaar verwacht wordt, gezien de strenge veiligheidsmaatrege len". Men is begonnen met de opruimings werkzaamheden. Het gebeuren zal „geen grote gevolgen" voor de nog te nemen kernproeven op grote hoogte hebben, al dus de commissie. Vrijdagavond zal geprobeerd worden een nieuwe kernproef op grote hoogte te nemen. Verwachting tot morgenavond: Bewolkt, maar droog weer met opklaringen. In de komende nacht en morgenochtend plaatse lijk mist. Zwakke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. In de afgelopen nacht is in Laren over leden mevrouw Anne B. Singer-Brugh Mevrouw Singer is schenkster van de Singerconcertzaal en het Singermuseum in Laren. Dit Larense culturele centrum schonk zij ter nagedachtenis aan haar overleden echtgenoot, de Amerikaanse schilder William H. Singer. Mevrouw Singer zou deze maand 84 jaar zijn ge worden. William Singer stamde uit een bekende rijke Amerikaanse familie van industri élen. Hij prefereerde echter een artistieke loopbaan. De heer en mevrouw Singer kwamen in 1901 naar Europa en vestig den zich al spoedig in Laren. De zomer maanden brachten de Singers in Noor wegen door. Hier schonken zij de plaats Njordford een ziekenhuis. De Amerikaan se stad Hagerstown verrijkten zij met een museum en een concertzaal. Dezelf de opzet lag ten grondslag voor het La rense culturele centrum en Singer Me morial, waarvan het museumgedeelte thans verder wordt uitgebreid, dankzij een gift van mevrouw Singer. Zij ver leende grote steun aan de kunst. Zeer veel werken heeft zij aangekocht. Me vrouw Singer was officier in de orde van Oranje Nassau. Voorts werd zij onder scheiden met de zilveren anjer van het Prins Bernhardfonds. De Noorse rege ring onderscheidde haar door de benoe ming tót ridder in de ordê van Sint Olaf. Advertentie O Ct c In Den Helder heeft de politie twee bouwvakarbeiders aangehouden van wie één heeft bekend, dat zij eind vorige week in Rotsterhaule (Fr.) de roofoverval heb ben gepleegd op een 16-jarige slagerszoon uit Joure. Deze werd van zijn geld beroofd en gekneveld in een sloot geworpen. De twee gearresteerde bouwvakarbeiders zijn 29 en 19 jaar. De jongste heeft bekend dat zij beiden vorige week vrijdag met een meer dan tien jaar oude auto naar Leeu warden zijn gereden. Op de markt kochten ze een lang stuk touw, dat zij doormidden sneden. Elk behield een stuk met de be doeling iemand te overvallen. Op een landweggetje bij Rotsterhaule kwamen ze de slagerszoon tegen, die zij overvielen en van 100,— beroofden. F. de S ine l air Aristocratie is noodzakelijkerwijs ge bonden aan de geest. Slechts een aris tocratische geest brengt een ware aris tocraat, een edel mens, voort. Onze dagbladuitgaven Haarlems Dagblad- O.H.C. en IJmuider Courant hebben het aan tal van 50.000 abonnees enkele dagen ge leden bereikt en overschreden. In 2 van elke 3 gezinnen worden zij in hun verspreidingsgebied dagelijks gelezen. Directie Grafische Bedrijven Damiate N.V. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze correspondent) WASHINGTON Juist in Washington waar men, meer dan elders, meent dat een nieuwe crisis in de maak is, interes seert men zich zeer voor het bezoek dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko, donderdag aan het Wit te Huis zal brengen. Het initiatief daartoe is van de Russen uitgegaan. Het behoeft niet veel te betekenen: Gromyko staat op het punt van de UNO-Assemblee naar Moskou terug te keren en een bezoek aan president Kennedy Is in die omstandighe den op zichzelf niet ongebruikelijk. In het huidige klimaat geeft dit bezoek evenwel meer aanleiding tot speculaties dan ge woonlijk. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat ook de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, bij het onder houd aanwezig zal zijn. Er zal in de aVonduren een „werkdiner" voor de Rus sische minister worden gegeven, waaraan waarschijnlijk de kwesties Berlijn, Laos, én de ontwapening ter sprake zullen kó men. De voormalige ambassadeur in Mos kou, Llewellyn Thompson, de onderminis ter van Europese Zaken, William Tyler, en twee functionarissen zullen mede aan zitten. Gromyko zal vergezeld zijn van de on derminister van Buitenlandse Zaken Se- menöv en de Russische ambassadeur in Washington Dobrynin. Premier Kroesjtsjev heeft gisteren met de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, gesproken over „zeer belangrijke internationale vraagstukken en ook over kwesties die de Russisch-Ameri kaanse betrekkingen raken" zo bericht het Russische perbureau Tass. Het gesprèk duurde bijna drie uur en kenmerkte zich door „openhartigheid en wederzijds be. grip". Het was het eerste bezoek van Koh. Vele Nederlanders zullen de komende weken kip eten. De prijzenslag in diep vrieskuikens is in volle hevigheid losge barsten. Nadat een mesterij in Asten (N. Br.) 50.900 kuikens op de markt had ge bracht tegen 2,95 per kilo, is nu de Fri- ki in Boxmeer, één der grootste pluim veeslachterijen van West-Europa, een ac tie begonnen om 50.000 diepvrieskuikens onder de Nederlandse consumenten te ver- Op Schiphol arriveerde dinsdagmiddag een ijlzending vaccin tegen hondsdol heid uit de Verenigde Staten. Het pak ket werd op de luchthaven nieuws gierig bekeken door „Vlekkie", een van de gasten van dierensteward D. Rits. Advertentie Ook in Finland is de broodmaaltijd be langrijk. Geen eenzijdigheid, maar sma kelijk voedsel met de juiste hoeveelhe den koolhydraten, eiwitten, vitamines en mineralen Finse bakkers zorgden voor het recept. Brosknappend Finnbrod. van volkoren roggemeel met ontvette melk met eiwit (Finnbrod wit) of met gist (Finnbrod bruin). Is voedzaam en zet niet aan. Finnbrod, krokantbrood. hoort bij elke broodmaaltijd. Koop een pak! Altijd vers! Op Schiphol is een spoedzending van 50.000 eenheden met antihondsdolheids-se rum uit de Verenigde Staten aangekomen. Dit vormt een belangrijke aanvulling op het vaccin van Pasteur, dat momenteel wordt gebruikt. Het Amerikaanse serum wordt af en toe toegepast wanneer bij een patiënt ondanks inspuiting met het vac cin hondsdolheid in zo verontrustende ma te wordt geconstateerd dat extrabestrij- ding met het serum raadzaam wordt ge acht. De Amsterdamse afdeling van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren zegt dat er een angstpsychose on der de Amsterdamse hondeneigenaren dreigt te ontstaan, waardoor zij de nei ging krijgen zich van hun hond te ont doen. Men verklaart dat er voor dergelijke maatregelen geen reden is. Men kan zijn hond uit voorzorg laten inenten en veel narigheid voorkomen door de hond niet los te laten lopen. De onderzoekingen duren overigens voort. Een 22-jarige Amsterdammer, die op 29 augustus door een herdershond werd gebeten en onbekende ziekteverschijn selen vertoont, is in observatie, maar de arts acht hondsdolheid niet waarschijnlijk. Men heeft verder verdachte hond opgepakt, maar zekerheid of het dier dol is, is er nog niet. Het ziet er naar uit, dat het witte hond je, waarmee de hondsdolheidkwestie in Amsterdam is begonnen, op 27 juli ook nog een zestigjarige vrouw en twee meisjes van twaalf en dertien jaar heeft aangeval len. De vrouw en de meisjes zijn bij de Westerkerk een bloemenzaak ingevlucht. De GG en GD tracht haar nu op te spo ren om zo meer gegevens over de aan vallende honden te verkrijgen. Advertentie op de huid vóór het inzepen; dan scheert u zich pijnloos en glad. kopen tegen dezelfde prijs. Dit heeft ge leid tot een overstelpend aantal aanvragen bij de tien grossiers van deze firma. De achtergrond van deze sterke prijs verlaging is de verminderde exportmoge lijkheid naar West-Duitsland, na de invoe ring van de EEG-landbouwbepalingen per 1 juli J.l. In de Bondsrepubliek ligt het verbruik van kip voor Nederlandse maat staven bijzonder hoog, namelijk 5 tot 6 kilo per hoofd per jaar. In Nederland con. sumeerde men in 1961 ongeveer 2 kilo per hoofd. De Duitse importeurs, die de EEG- heffingen zagen aankomen, hebben voor 1 juli aan alle kanten ingekocht. „Iedereen zat daar stampvol", aldus deelde een gros sier ons mee. „Niet tot de nekharen, maar tot boven de oren." Voornamelijk de leve ranciers uit de VS en Denemarken, waar de prijzen laag liggen hebben West-Duits land bevoorraad." De Nederlandse produ centen van diepvrieskippen moeten coüte que coüte hun voorraad kwijt, vandaar de prijsverlaging met bijna 1,50 per kilo. „Dit zijn belachelijke prijzen, als we de marge voor fabrikant, groot- en kleinhan del allemaal op nul stellen, wordt er nog 60 cent op verloren," aldus de heer J, Wijnands, van de afdeling voorlichting van Unilever. ,De mensen verliezen de haren op hun hoofd." „Of de Iglo (dochtermaat schappij van de Unilever) zijn prijzen zal verlagen, kan ik nog niet zeggen, daar over wordt thans druk beraadslaagd. Ze ker is in elk geval dat we tegen deze prijs niet meedoen." De grossier wilde wel weten dat de han delsmarges voor alle betrokkenen „mini. maal" zijn. Hij gaf toe dat deze actie maar tijdelijk is en ophoudt als de export-mo gelijkheid naar Duitsland weer normaal is. Hij verwacht echter van deze actie een blijvende stijging van de kip-consumptie in Nederland. „De Iglo-prijs van 4,95 per kilo is altijd veel te hoog geweest," meen. de hij. De prijzen van vers geslachte kip. pen zijn nog altijd 2,50 per pond (soep kippen 1,75). Ier aan Kroesjtsjev sinds hij enkele weken geleden Llewellyn Thompson opvolgde. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Schroder die vandaag door Ken nedy werd ontvangen is niet in Washington omdat de gespannen toestand overleg no dig zou maken. Het is veel meer waar schijnlijk al kan dat officieel niet wor den vastgesteld dat zijn bezoek vooral beoogt zijn eigen positie in Washington te versterken, door te laten zien dat hij de best mogelijke opvolger voor bondskanse lier Adenauer zou zijn. De 52-jarige Schro der ziet er jonger uit dan hij is. Verge leken met Adenauer en Erhard is hij voor de Amerikanen een personificatie van de jeugd zelve en dat is in Washington in de ze periode zeker geen handicap. Nieuwe denkbeelden omtrent de aanpak van het Berlijnse probleem kan Schröders bezoek nauwelijks opleveren. De Russen hebben, op een klein stukje na, zoveel plakjes van de Berlijnse worst afgesneden dat zij vrijwel niet verder kunnen gaan zon der aan essentiële westerse belangen te raken. De aanwezigheid van westelijke troepen in West-Berlijn, alsmede de vrije tóegang tot de stad zijn punten, waaraan volgens het Westen niet mag worden ge tornd. Steeds vaker hoort men er de nadruk op leggen dat niet alleen de troepen van de westelijke geallieerden vrije toegang tot West-Berlijn moeten hebben, doch dat vrijheid van het burgerverkeer eveneens van wezenlijk belang is voor de levensvat baarheid van dit eiland in de rode zee. (Reuter) McGeorge Bundy, Kenne dy's raadgever voor zaken van nationale veiligheid, heeft gezegd, dat de Verenigde Staten zo nodig gebruik van kernwapens zullen maken om het recht van het Wes ten op toegang tot Berlijn te verdedigen. Volgens Bundy verwachten de Verenigde Staten niet, dat de Sovjet-Unie'zich zal ver gissen in de Amerikaanse vastbeslotenheid. Maar het is belangrijk het Amerikaanse standpunt opnieuw te bevestigen opdat er geen verontschuldiging zou kunnen zijn voor „tragische vergissingen". VENETIë (AP) De geneeskundige dienst van Venetië heeft het Italiaanse lijnschip Afrika onder quarantaine ge plaatst omdat een der passagiers is over leden aan een ziekte waarvan de scheeps arts vermoedt dat het pokken was. Het schip, afkomstig uit Zuid-Afrika, moet tot 26 oktober voor Venetië blijven liggen. Indien zich in deze periode geen nieuwe gevallen van pokken voordoen zal de quarantaine worden opgeheven. De 22-jarige Joan Millner, een Britse in woonster van Johannesburg, stierf vorige week. Haar stoffelijk overschot is in Suez van boord gehaald. Aan boord van het 500 ton metende lijnschip bevinden zich ongeveer tweehonderd passagiers. 42 andere passagiers, die in Brindisi van boord waren gegaan, worden in Italië op gespoord. (Van onze correspondent) PARIJS De Parijzenaars, voor zovei ze tenminste zo verstandig zijn hun geluk niet boven, maar onder de grond te zoe ken, hebben zich vandaag zonder één cent onkosten naar hun werk kunnen begeven De ondergrondse spoorwegen waren van morgen namelijk door een plotselinge sta king getroffen, waar de drie grote vak centrales achterstonden, doch waarbij al leen het stations- en niet het rijdend per soneel betrokken was. Vandaar dat de loketten vanmorgen ge sloten bleven en ook de kaartjesknipsters bij de ingangen der perrons verstek lieten gaan. De métrobeambten verlangen een maan delijkse premie van 6.000 oude francs o ongeveer 50,-, waarbij ze zich beroepei op het precedent, waarvan de autobus chauffeurs en conducteurs al enige tijc kunnen profiteren. Het tijdstip dat voo' de metro-staking is gekozen, berust zeke niet op een toeval, want op de agenda vai de ministerraad, die vandaag bijeenkom, blijken sociale kwesties juist een nogal be langrijke plaats in te nemen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1