Premier Kroesjtsjev naar de Verenigde President Kennedy zou tot een gesprek bereid zijn mogelijk Staten? Ut HET WEER I 1 Bakkers: Broodprij's moet met twee cent omhoog Ministerie: Geen aanleiding KOFFIE HOE - V0L Sterke jongenspantalons! Kamerverkiezing op 15 mei 1963 en wat vindt u van Finnbrod? Frans graan voor Rood China Poliofonds weigerde 10.000 van „Vrienden van Veronica11 Metaal wil CAO voor één jaar Stunt van Franse parachutisten K.L.M.-onderdirecteur bespreekt overdracht van de „Kroonduif11 Professor Yamin overleden Onderzoek naar de gevolgen van radio actieve bestraling 47e JAARGANG NUMMER 293 DONDERDAG 18 OKTOBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Komplete uitrustingen éee MORRIS"before ijou finif! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Verandering Moskou voorzichtig Gomoelka terughoudend Bonn vaag Vakanties verlengen Per valscherm-vlieger het Engelse Kanaal over In Djakarta i s mm Het woord is aan Vice-premier en minister van Indonesië In de krant van heden: Posten voor de „Java" Hond aan lijn houden Nieuw instituut in Rijswijk coffeïnevrij ik-,,. vo! aromatisch dubbel veredeld Tijdelijk 20 ct korting op groot pak! De prijs is nu f2.20 IJmuider Courant NEW YORK (Reuter, AP en DPA) Premier Kroesjtsjev heeft volgens de New York Times van vandaag de wens te kennen gegeven om een bezoek aan de Verenigde Naties te brengen en met president Kennedy te confereren. De Russische premier zal de reis hoogst waarschijnlijk tussen 22 november en Kerstmis maken. In een telegram uit Washington schrijft het blad, dat Kroesj tsjev deze reis ter sprake heeft gebracht in een onderhoud, dat hij dinsdag had met Foy D. Kohier, de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Moskou. Volgens de Times hebben Amerikaanse zegslieden geweigerd zich over de kwes tie uit te laten. Zij wijzen erop, dat Kroesjtsjev de reis niet als een officiële gast van de Amerikaanse regering zou maken en dat Moskou de plannen er voor bekend zou moeten maken, „Maar reeds thans heeft Kennedy besloten ak koord te gaan met een of meer gesprek ken", aldus de Times, die hieraan toe voegt, dat ambassadeur Kohier gemach tigd was deze boodschap aan Kroesjtsjev over te brengen. De Times schrijft, dat te Washington geen groot enthousiasme voor een nieuw gesprek tussen Kennedy en Kroesjtsjev De verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen volgend jaar op 15 mei worden ge houden. De regering is voornemens de leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht terug te brengen tot 21 jaar. Zjj is echter van oordeel, dat in de leeftijdsgrens voor het passief kiesrecht voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer (30 jaar) voorlopig geen wijziging moet worden ge bracht. De hiermee samenhangende voor stellen tot wijziging van de grondwet zul len bihnenkort bij de Tweede Kamer wor den ingediend. (Zie ook pagina 13) Advertentie VOOR ALLE MAATSCHAPPIJEN TER KOOPVAARDIJ U niformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Advertentie y Finnbrod is hèt veredelde knackebröd uit Finland. Altijd vers (ook op maandag begint u met plezier te ontbijten), bij zonder smakelijk, voedzaam. Finnbrod is diepdoorbakken; alle kracht van de rog- gekorrel is volledig behouden. Moderne mensen geven de voorkeur aan Finnbrod, Alleen met Finnbrod is het ontbijt of de lunch pas compleet. In wit of bruin, met alle soorten beleg of zonder meer, Finn brod valt altijd in de smaak. Advertentie PARIJS (AP) Frankrijk verkoopt een deel van zijn graanoverschotten aan com munistisch China. Dit is vandaag meege deeld door het Franse ministerie van Eco nomische Zaken. Er zijn onderhandelingen aan de gang over de verkoop van 600.000 ton voor aflevering uit de oogst 1965 en later. Volgens een woordvoerder verkeren de onderhandelingen hierover in een ver gevorderd stadium. Frankrijk zou het graan tegen de courante wereldprijzen hebben verkocht. Het juiste bedrag is niet mee- BARTELJORISSTR HAARLEM TEL- 13439 IEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEl 27W9- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met later kans op wat regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Dezelfde t temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. bestaat, te minder nu de kwesties van Berlijn en de kernstop in een impasse verkeren. In diplomatieke kring te Moskou is men, na het gesprek van Kroesjtsjev en Kohier, vanv oordeel dat de Sovjet-Unie nog steeds de voorkeur geeft aan onder handelingen over Berlijn boven eenzij dige maatregelen. In de leuzen in de Sovjet-Unie ter gelegenheid van de ok- tober-revolutie wordt wel een vredesver drag met Duitsland geëist, maar worden de woorden „zeer spoedig", die nog wel voorkwamen in de 1-mei-leuzen, wegge laten. De Poolse communistische leider Go moelka, die woensdag in Oost-Duitsland het woord heeft gevoerd, zei dat er in de communistische voorstellen inzake Ber lijn wel degelijk met de belangen van het Westen rekening wordt gehouden. De vrije toegang tot West-Berlijn diende door de grote mogendheden te worden gewaar borgd. Hij zei niet uitdrukkelijk, dat al leen Oost-Duitsland de verbindingen tus sen West-Berlijn en West-Duitsland zou moeten controleren. Van Westduitse zijde in Washington heeft men te kennen gegeven, dat de overeenstemming tussen Kennedy en mi nister Schroder nog niet de details van een gemeenschappelijk optreden van het Westen tegen een eventueel Russisch in grijpen in de verbindingen met West- gedeeld. Het bestuur van het Prinses Beatrix Poliofonds heeft thans zijn besluit, de 10.000 niet te accepteren welke door de „Vrienden van Veronica" onlangs wer den aangeboden, gemotiveerd. Het poliofonds zou ook deze gift bijzonder goed hebben kunnen gebruiken, zo zegt het bestuur. Men dient echter te weten, dat een fonds, dat weliswaar onafhanke lijk is van de regering, doch wel op initiatief der regering is opgericht en de naam van zijn beschermvrouwe, prinses Beatrix, mag dragen, geen bijdragen kan aanvaarden, welke afkomstig zijn uit ac tiviteiten, welke notoir niet de instem ming der regering hebben. Om dezelfde redenen zal het fonds bijvoorbeeld ook geen gelden accepteren uit loterijen, waar voor geen wettelijke vergunning is verkre gen. Hiermede spreekt het fonds als zodanig zich niet uit over deze activiteiten, al dus het bestuur. Met politieke, religieuze of andere maatstaven heeft dit niets te maken. Van geen enkele zijde is druk op het bestuur uitgeoefend of zijn dreige menten geuit. Een koninklijk fonds dient ook bij zijn activiteiten voor de aantrekking van de nodige financiën de „koninklijke weg" te volgen en ziet zich daardoor wel eens genoodzaakt, tot verwondering van hen die de achtergronden niet kennen, overi gens zeer goedbedoelde giften te weigeren," aldus het bestuur. De drie werknemersorganisaties in de metaalindustrie hebben de werkgevers nieuwe voorstellen voorgelegd voor een énjarige collectieve arbeidsovereenkomst De nieuwe overeenkomst zou per 1 januari a.s. ingaan en voor 1963 gelden. De werknemers-organisaties stellen als eerste punt loonsverhoging. Omtrent de grootte daarvan wordt niet gesproken; de organisaties willen dit eerst doen als er iets meer bekend is over de mogelijkheden op loonpolitiek gebied in 1963. Zoals be kend zal de SER hierover vóór 1 novem ber een advies uitbrengen. Er zijn geen nieuwe voorstellen omtrent arbeidstii dverkorting. Wel wordt verlenging van de vakanties ge vraagd, afschaffing van de laagste ge meenteklassen, verhoging van de lonen voor vrouwelijke werkkrachten tot negen tig percent van die van mannen, verbe^ tering der pensioenen van het bedrijfspen sioenfonds en betaald extra-verlof voor het deelnemen aan vakbondsactiviteiten. Berlijn betreft, aangezien over deze de tails nog verdergaand overleg moet wor den gepleegd. Men voelt er, aan Ame rikaanse noch aan Westduitse kant, veel voor zich openlijk vast te leggen. Van daag heeft Kennedy een onderhoud met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko over Berlijn. Het is mo gelijk dat dit onderhoud een voorbode is van een ontmoeting van Kroesjtsjev en Kennedy. MOSKOU (AP 'De Sovjet-Unie heeft ontkend een voorstel te hebben gedaan voor een koehandel Cuba-Berlijn. In een hoofdartikel op de voorpagina van het regeringsorgaan Izvestia, worden de ge ruchten over een dergelijk voorstel een verdichtsel van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken genoemd. De Sovjet-Unie heeft nooit afstand ge daan en zal nooit afstand doen van haar politieke principes, onafhankelijk van wat de kwestie is de broederlijke vriend schap met Cuba, de wens om de res tanten van de tweede wereldoorlog op te ruimen in Europa of wat dan ook". DOVER (AP) Twee Fransfe parachu tisten zijn woensdag per vlieger het En gelse Kanaal overgestoken. De twee man nen gebruikten voor hun overtocht een combinatie van een vlieger een een para chute. De rood-witte parachute werd opengehouden door een geraamte van spanten. Gil Delamare vertrok uit Calais en zette 95 minuten later voet op Engelse bodem. Daarna vertrok de 25-jarige Jean-Claude Dubois uit Dover. Hij deed 74 minuten over de tocht naar Frankrijk. De reusachtige vlieger die de mannen in de lucht hield, werd voortgetrokken door een raceboot. Dubois rende over een afstand van ongeveer honderd meter over het strand terwijl zijn boot op snelheid kwam. Toen werd hij de lucht in getild tot een hoogte van ongeveer negentig me ter. Delamare was nog maar net boven de grond toen hij na zijn sprint over het strand de zee bereikte. Hij moest zijn be nen optrekken om niet in het water te recht te komen en vloog tijdens het groot ste deel van de overtocht op een hoogte van slechts negen meter. Dubois is een van de meest ervaren parachutisten van Europa en heeft meer dan 1.700 sprongen achter de rug. Hij is van plan de terugtocht naar Frankrijk per parachute te maken: zijn sprong wil hij boven Dover maken om zich dan door de wind naar Calais te laten blazen. DJAKARTA Dr. Soebandrio, de In donesische minister van Buitenlandse Za ken heeft bevestigd dat dr. van Konijnen burg, onderdirecteur van de K.L.M., in Djakarta besprekingen zal voeren over overdracht van de dochteronderneming „Kroonduif" in Nw.-Guinea aan de Indo nesische „Garoeda". Soebandrio wilde geen antwoord geven op de vraag of dr. Van Konijnenburg ook zou spreken over normalisatie van de betrekkingen tussen beide landen en over de hervatting van de K.L.M.-lijn op Djakarta. V Paus Gregorius de Grote: Voorwaarde voor Kunst is: de on wetenden moeten haar kunnen begrij pen, doch de kenners mag zy niet te leurstellen. Djakarta (Reuter/AFP) De Indone sische minister van Voorlichting, professor Mohammed Yamin, is overleden. Hij was 59 jaar en reeds enige maanden ziek. Ver leden week werd hij opgenomen in een mi litair hospitaal wegens suikerziekte. Behalve minister van Voorlichting was mr. Yamin in het Indonesische kabinet tevens vice-premier, minister voor Specia le Zaken en coördinator tussen de rege ringsinstanties, Hij speelde een rol in de revolutie van 1945 en heeft sedertdien vele ambten bekleed. Hij was verscheidene ke ren minister van Justitie. Mr. Yamin was een van de voornaamste constitutionele adviseurs van president Soekarno. Zijn leeftijd was 59 jaar (dus niet 58, zoals eerder vermeld). Behalve de portefeuille van Justitie, heeft Yamin vroeger ook die van Onderwijs beheerd. Kord geleden was hij teruggekeerd uit New York, waar hij lid was van de Indo nesische UNO-delegatie. Mr. Yamin heeft boeken geschreven over de geschiedenis van Indonesië en over wijsbegeerte. Hij heeft als voorzitter van de Nationale Indonesische Planraad mee gewerkt aan de opstelling van het eerste Indonesische economische achtjarenplan, dat verleden jaar in werking is getreden. Vrouwelijke selectie-ambtenaar. Bij de Australische immigratiedienst in 's-Gra- venhage komt een vrouwelijke ambtenaar voor de migrantenselectie, miss Diana El- win uit Sydney. Zij spreekt Engels, Duits, Frans en Italiaans. Prinses Beatrix is vanmorgen ver- j| trokken van de vliegbasis Soester- g berg voor een uitgebreid bezoek g aan landen in het midden en nabije Oosten. Koningin en prins namen s bij het vliegtuig afscheid van hun H oudste dochter. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13 Beeldverhalen2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Topsy 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien17 Kunst 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina s f - Leden van de Amerikaanse vakbond van zeelieden posten op de kade van Houston in de Amerikaanse staat Texas, waar het Nederlandse vracht schip „Java" gisteren is aangekomen. De „Java", die een lading naar Cuba heeft verscheept, zou een gemengde lading van vierhonderd ton innemen voor het Nabije Oosten. Havenarbei ders weigerden dé posten van de zee lieden te passeren. (Telefoto) De politie van Velsen heeft de laatste dagen een paar telefoontjes gehad van mensen die door honden waren gebeten. Er is tot nu toe gelukkig niets gebleken van hondsdolheid, maar het is in ieder geval raadzaam de honden niet los te laten lopen. Er wordt op gewezen dat volgens de algemene politieverordening het in de gemeente verboden is honden zonder toezicht op straat te laten lopen. Zij die nen aan de lijn te worden gehouden. De Nederlandse Bakkerijstichting heeft in een brief het ministerie van economi sche zaken meegedeeld, dat zij een verho ging van de broodprijs met twee cent no dig acht. Dit op grond van de recente prijs stijgingen in de bloemsector, die het ge volg zijn van de op 30 juli j.L in wer king getreden EEG-graanregeling. Inmiddels heeft een aantal bakkers, o.a. in Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag van maandag af al de brood prijs met één cent verhoogd. Hiervoor is echter nog geen toestemming verkregen van het ministerie van economische zaken. Minister De Pous heeft zelfs de vertegen woordigers van de bakkerij nog niet tot een gesprek over dit onderwerp uitgeno digd. Naar wij van het ministerie van econo mische zaken nader vernemen twijfelt men aldaar niet aan de feiten, die door de Bak kerijstichting in haar brief zijn genoemd. Maar men sttat op het standpunt, dat de ze weinig kracht van argumentatie hebben om een broodprijsverhoging door te voe ren. Er bestaat namelijk een zgn. ver- schillenregeling ten aanzien van de nog al variabele-prijs van h^t bloem. Het gaat niet aan, aldus de woordvoerder van het ministerie, bij elke wijziging van de bloem- prijs ook de broodprijs te veranderen. Daarom is deze regeling in het leven ge roepen. Er kan een periode zijn, vtaarin het brood eigenlijk „te duur" is, maar ook is het mogelijk dat het brood „te goed koop" is. Eerst als de vergelijking van de bloem- prijs met de „rekening courant"-situatie zodanig verschil toont, dat een broodprijs- Op het T.N.O.-complex in Rijswijk is een radiobiologisch instituut gebouwd, dat volgende week dinsdag officieel wordt ge opend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp. Het onderzoek in dit instituut zal zich richten op de acute en de latere effecten van ra dio-actieve bestraling. Veel aandacht zal worden geschonken aan de behandeling van de „stralingsziekte", waardoor men sen getroffen worden die te lang of te vaak aan bestraling hebben blootgestaan. Ver wacht mag worden dat een praktische therapie voor deze ziekte zal worden ge vonden. Bij de late effecten zullen voorna melijk de toeneming van tumoren en de versnelde veroudering bestudeerd worden, zo heeft de directeur, dr. D. W. van Bek- kum, meegedeeld. Voor deze doeleinden beschikt het insti tuut over opwekkers van neutronen-, gam ma- en röntgenstralen en over zeer zuiver biologisch materiaal, in hoofdzaak ratten, muizen en apen. Dit materiaal moet zo uniform mogelijk zijn en daarom fokt het instituut het zelf onder de nauwkeurigste voorzorgen tegen besmetting met allerlei ziektekiemen: Hiervoor is veel personeel nodig om een betrekkelijk klein aantal on derzoekers tot werken in staat te stellen. verhoging (of -verlaging) gerechtvaardigd is, zal de minister van economische zaken daartoe besluiten. Het ligt voor de hand dat men thans op „economische zaken" de prijswijziging vergelijkt met de „rekening courant". Advertentie Advertentie In manchester, div. kleuren, maat 2 (lft. 3-4 jr.) 12.15 enz. Terlenka (rood etiket) mt. 3 (lft. 5 jr.) ƒ17.50 enz. Stapels sterke jongensbroeken A KLOOSTERSTRAAT 33 - 35 BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Siamese tweeling. Na een scheidingsope ra tie is een Siamese meisjestweelinj te Londen overleden. De operatie, di( werd verricht door vier chirurgen bracht velerlei gemeenschappelijke organen aan het licht, die een afzonderlijk of gezamenlijk voortbestaan onmogelijk ge maakt zouden hebben. De operatie werd bijgewoond door een honderdtal medi sche studenten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1