i Troonopvolging wordt in de grondwet anders geregeld Muilkorven voor alle honden in Amsterdam HET WEER Washington gist naar plannen van premier Kroesjtsjev 1 Drie winnaars van Nobelprijs voor Geneeskunde 1962 1 t L i HAZENBERG \i Opvolgingsmogelijkheden in rechte linie zullen worden verruimd Minister Gromyko had een nuttig3 onderhoud met president Kennedy originele camel jas t er s tal Stemrecht voor 21-jarigen Reeds meer dan honderd cholera-slachtoffers in Zuid-N.-Guinea Stasjinski tot acht jaar veroordeeld Tsjechische diplomaat vermoordt zijn vrouw De Pous ontvangt maandag bakkers BOOT meubelen Overhemden DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije tó'MORRIS èeforeifou fint/! FALCON REGENJASSEN Veel bewolking Boterspeculaas Boterbanketstaven Roomborstplaat „Geen vordering" meubelen Wetsontwerp ingediend Het woord is aan BOOT In de krant van heden: Sport 19 In de Vishal en op zee21 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's AVRO-t.v.-uitzending van 24 uur OVER GESPROKEN 47e JAARGANG NUMMER 294 -VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant President Kennedy heeft in Washing ton een gesprek gehad met de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko. Het gesprek werd bijgewoond door de Amerikaanse minister Dean Rusk en de adviseur voor Sowjet-zaken Lleyweln Thomp son. Er is uitsluitend over Berlijn ge sproken. (Telefoto) Bü de Tweede Kamer is een voorstel ingediend tot wijziging van de grondwets bepalingen inzake de troonopvolging. De voorgestelde wijzigingen komen er in hoofdzaak op neer, dat het begrip „stam huis" in de grondwetsartikelen niet meer wordt gebruikt en dat de opvolgingsmoge lijkheden in de rechte linie worden ver ruimd en in de zijlinie worden beperkt. Met dit voorstel heeft de regering de com missie voor grondwetsherziening onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik, die op 6 januari 1954 haar rapport heeft uitgebracht. Met het achterwege laten van het be grip „stamhuis" wordt beoogd, zo wordt in de toelichting op het voorstel gezegd, dat geen afbreuk meer wordt gedaan aan een van de meest waardevolle gedachten betreffende het koninklijk huis: de histo rische verbondenheid van het huis Oran- je-Nassau met Nederland. Volgens de hui dige grondwet behoren immers de kinde- De burgemeester van Amsterdam heeft op grond van artikel 60 van de veewet bevolen, dat met ingang van heden alle in de gemeente aanwezige honden welke zich buiten woningen bevinden voorzien moeten zijn van een muilkorf, volgens een door de minister van Landbouw en Vis serij vastgesteld model. Aangezien er in Amsterdam een tekort aan muilkorven is en het enige dagen zal vergen voor alle eigenaren van hon den een muilkorf bezitten hebben B. en W. voorts op grond van de artikelen 79 en 80 der algemene politie verordening bepaald, dat eveneens ingaande vandaag alle buitenshuis verblijvende honden te- minste zijn „aangelijnd". Een en ander betekent, dat alle niet gemuilkorfde en niet aan de lijn gehouden honden door de politie in bewaring zullen worden genomen. Het aantal honden in Amsterdam wordt geschat op ruim 30.000, bij de hondenbe lasting zijn 28.500 geregistreerd. Advertentie SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN! Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13434 LEIDSESTRAAT (BW KONINGSPIEIN) AMSTERDAM TF.I Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige noord westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) WASHINGTON In Washington wordt de verwachting, dat premier Kroesjtsjev in november of december naar New York zal komen steeds algemener, maar Gromyko, de Russische minister van Bui tenlandse Zaken wenste zich over dit on derwerp niet uit te laten nadat hij een opvallend lang bezoek van twee uur en twintig minuten aan president Kennedy had gebracht. Maar al begint men meer en meer op Kroesjtsjevs komst te rekenen, men verkeert nog geheel in het onzekere over de bedoeling van dit bezoek. De Ame rikaanse regering moet opzijn minst met twee mogelijkheden rekening houden. De eerste is veel minder aantrekkelijk dan de tweede. Kroesjtsjev zou naar Was hington kunnen komen met een eis waar van hij weet dat deze niet wordt ingewil ligd, namelijk de ontruiming van West- Berlijn door de westerse troepen. Met de kous op zijn hoofd zou hij dan naar de UNO-Assemblee kunnen gaan en betogen alles te hebben gedaan teneinde de situ atie in Berlijn op te lossen. Na aldus voor een internationaal forum de handen in onschuld te hebben gewassen, zou hij een vredesverdrag met Oost-Duitsland kunnen gaan sluiten, met vroeg of laat ernstige consequenties voor de vrije toegang naar West-Berlijn. Een dergelijke gang van zaken zou men in Washington ernstig achten. Gelukkig ziet men ook nog een andere mogelijkheid Nog altijd kan Kroesjtsjev in de Berlijn- se affaire bepaalde regelingen gedaan krijgen, die hem aangenaam kunnen zijn. Hij had die kleine winst eerder in de wacht kunnen slepen, doch heeft dat tot dusver re niet gewild. Maar zou er opnieuw wor den onderhandeld, dan lijkt het mogelijk om te komen tot een internationaal con trole-orgaan voor de toegangswegen naar West-Berlijn. In zulk een orgaan zou ook Oost-Duitsland een aandeel moeten krij gen en dit kan een kleine stap verder zijn in de richting van een de facto erkenning voor dit gebied. Verder zou de instelling van een of ander UNO-orgaan binnen Ber lijn mogelijk zijn en ook daarvoor tonen de Russen wel eens belangstelling. De winst voor Kroesjtsjev zou bescheiden zijn, maar hij zou zelfs een kwart ei be ter kunnen achten dan een lege dop. Advertentie f Anegang - Haarlem - tel. 10401 KNIP UIT Deze advertentie heeft grote waarde voor de deelnemers aan de Faam-skelter-prijsvraag 1 Advertentie Wat donderdagavond in Washington ge beurde, geleek het meest op een voortzet ting van de reeks exploratieve gesprekken, die de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rusk met zijn Russische col lega Gromyko heeft gevoerd. Officieel was het een afscheidsbezoek van Gromyko aan Kennedy, voor hij naar Moskou vertrok, maar behalve de Amerikaanse president waren alle aanwezigen onderhandelaars over Berlijn met een jarenlange ervaring: aan de Russische kant Gromyko, Semenov, Dobryin, de Russische ambassadeur te Washington en aan Amerikaanse zijde mi nister Rusk, Thompson en Hillebrand. Gromyko was zichtbaar vermoeid na de bespreking. Hij had zelfs moeite zijn stem te verheffen toen de journalisten hem een verklaring vroegen. De presi dent en hij, aldus Gromyko, hadden van gedachten gewisseld onder meêr over een vredesregeling voor geheel Duitsland. Gromyko zei van mening te zijn dat het gesprek nuttig was geweest. Van het Witte Huis vertrok het gezel schap naar het State Department, waar Advertentie SHOWROOMS: WAGENWEG 15 50 m. van het Houtplein HAARLEM Thans is het wetsontwerp verschenen, waarin de Tweede Kamer wordt uitgeno digd zich te verklaren voor een wijziging van de grondwet, waarbij de kiesgerech tigde leeftijd voor het actief kiesrecht wordt gebracht van 23 op 21 jaar. In de toelichting wordt opgemerkt, dat ondermeer wordt beoogd een aansluiting te bewerkstelligen bij de in het algemeen in West-Europa geldende kiesgerechtigde leeftijd, zulks in verband met eventuele Europese verkiezingen. Doordat tussen de verkiezingen vele ja ren verstrijken komt het bij de thans gel dende regeling voor, dat men pas op zes entwintigjarige leeftijd voor het eerst aan stemmen toekomt. De regering vindt, dat hierdoor een ongunstige invloed wordt uit geoefend op de politieke belangstelling van de jonge staatsburger, terwijl juist de ontwikkelingskansen voor de jeugd ook op politiek gebied door het voortgezet onder wijs, radio en televisie veel groter zijn dan vroeger. HOLLANDIA Het aantal slachtoffers van de cholera-epidemie aan de zuidkust van Nieuw-Guinea is reeds tot boven de honderd gestegen. Het gebied is geïso leerd. Japan, Pakistan en de Philippijnen heb ben het V.N.-bestuur op Nieuw-Guinea reeds meegedeeld de controle te verscher pen op personen die uit Nieuw-Guinea ko men. In de dorpen rondom Agats, het cen trum van de epidemie en ook in Merauke worden de bewoners tegen cholera inge ënt. Ook de daar nog aanwezige Indonesi sche parachutisten worden ingeënt. Bij de gezondheidsdienst in Hollandia houdt men er rekening mee dat de cholera door Indonesiërs naar Nieuw- Guinea is overgebracht. In de omgeving van Merauke, dat op nog geen 100 km. van Agats, ligt, zijn in juli en augustus ruim 400 Indonesiërs geland. minister Rusk zeven Russen en zeven Amerikanen aan de dinertafel had geno digd voor verdere besprekingen, die vier uur en twintig minuten in beslag namen. Kennedy was daar niet van de partij. (AFP) De perschef van het Witte Huis, Salinger, liet weten, dat er van Amerikaanse zijde geen commentaar op het onderhoud tussen Kennedy en Gro myko zou worden gegeven. Aan het „werkdiner", aldus een woordvoerder van het State Department, is uitsluitend over Berlijn was gesproken. Er is geen wij ziging gekomen in de standpunten van de twee partijen en er is „geen enkele waarneembare vordering" in de rich-: ting van een oplossing gemaakt. KARLSRUHE (DPA) De strafkamer van het gerechtshof in Karlsruhe heeft de dertig-jarige Russische onderdaan Bod- gan N. Stasjinski tot een gevangenisstraf van acht jaar veroordeeld wegens mede plichtigheid aan moord in twee gevallen en het onderhouden van verraderlijke betrek kingen. De openbare aanklager had tegen Stas jinski wegens moord in twee gevallen tweemaal levenslange gevangenisstraf ge ëist, alsmede drie jaren wegens het on derhouden van landsverraderlijke betrek kingen met de Russische inlichtingen dienst. Stasjinski, die in augustus vorig jaar uit Oost-Duitsland naar West-Duitsland is uit geweken, legde tegenover de Westduitse politie de vrijwillige bekentenis af in 1957 de Oekraïnische schrijver Lev Rebet, en in 1958 de Oekraïnische emigrantenleider Stefan Bandera in opdracht van de Russi sche geheime dienst door middel van een gifpistool in München om het leven te hebben gebracht. (AP) Mevrouw Stefan Bandera en Na talie Bandera respectievelijk weduwe en dochter van de vermoorde Oekrainer, had den de rechtbank om barmhartigheid voor Stasjinski verzocht, met de verklaring dat zij geen wraak wensen. Zij verklaarden dat de Russische geheime dienst in hun ogen de moordenaar van hun echtgenoot en vader was. Zij wonen in Toronto, (Ca nada). NEW YORK (Reuter/AFP) Een atta ché bij de Tsjechoslowaakse UNO-delega- tie, Karei Zizka, heeft donderdag in New York zijn vrouw vermoord en later, na een wilde achtervolging door de Amerikaanse politie, de hand aan zichzelf geslagen. Hij is in kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Zizka, die in een auto van de Tsjecho slowaakse delegatie reed, overschreed op een drukke verkeersweg de maximum snelheid. Toen de bestuurder niet op stop tekens reageerde zetten drie politiewagens de achtervolging in, waarbij snelhedén tot 165 kilometer per uur werden bereikt. Na enkele waarschuwingsschoten van de politie raakte de auto van Zizka van de weg en sloeg enkele malen om. Een van de achtervolgende politemannen schoot de bestuurder in de schouder toen de man plotseling een revolver op hem richtte. Daarop schoot de bestuurder zich in het hoofd. Inmiddels hadden leden van de Tsjechoslo waakse UNO-afvaardiging de deur van de flat van de attaché in het gebouw van de delegatie geforceerd. Het appartement van de attaché vertoonde de sporen van een hevig gevecht. Overal lagen kapotge slagen flessen whiskey en wodka. Men vond het stoffelijk overschot van de veer tig-jarige mevrouw Zizka en een briefje, waarin haar echtgenoot schreef dat hij zijn vrouw had dood geschoten en van plan was zelfmoord te plegen. De Tsjechoslowaakse UNO-missie zei la ter, dat het gebeurde alleen kan worden verklaard uit een „plotselinge zenuwinstor ting". De Zizka's woonden sinds drie'jaar in New York. Hun kinderen een meisje van achttien en een jongen van vijftien verblijven in Praag. ren van een regerende koningin tot het stamhuis van de vader. Zo zou bij even tuele opvolging van prinses Beatrix als derde stamhuis het huis Lippe-Biesterfeld op de troon komen. Dit moge in de grond wet besloten liggen, de- staatscommissie meent niet mis te tasten, wanneer zij als haar oordeel uitspreekt, dat naar het gevoelen van het Nederlandse volk het huis Oranje-Nassau zich, ook door de op volging in de vrouwelijke linie, als rege rend stamhuis voortzet. Trouwens, arti kel 10 van de grondwet verklaart uitdruk kelijk tot de kroon gerechtigd de wettige nakomelingen van de eerste koning, daar bij geen onderscheid makend tussen man nelijke en vrouwelijke nakomelingen, en bevat dus mede een aanwijzing, dat ook de vrouwelijke nakomelingen de histori sche band tussen het huis Oranje-Nassau en Nederland voortzetten. De betekenis van het koninklijk huis, samenhangende met de wordingsgeschiedenis van ons land en de grote rol, daarin gespeeld door de eer ste stadhouder, Willem de Zwijger, wordt verzwakt, indien de grondwet telkens bij de opvolging van het nageslacht van een regerende koningin een ander stamhuis introduceert. De voorstellen van de com missie komen voornamelijk op de volgen de wijzigingen neer: De geldende grondwet geeft de voorkeur aan de manstam van het stamhuis. De grondwetscommissie stelt voorop het na geslacht van de laatstoverleden koning, met voorkeur voor de oudste linie, eerst van de zoons, dan van de dochters en met volledige plaatsvervulling. De bespreking in de opvolging van het nageslacht van de laatstoverleden koning overeenkomstig art. 13 wordt opgeheven. De achterkleinkinderen en het verdere na geslacht zullen gaan vóór bloedverwanten in de zijlinie. De bepaling over de opvolging in de zij linie niet verder dan in de derde graad van de laatstoverleden koning is nu con sequent doorgetrokken, doordat niet meer onbeperkt opvolging in de manstam van het stamhuis verder dan in de derde graad in de zijlinie Van de laatste koning mogelijk zal zijn. De verruiming van de opvolgingsmoge lijkheden in de rechte linie en de beper king in de zijlinie vloeien voort uit de ge dachte, dat hechte verknochtheid aan de nationale tradities en opvattingen in het algemeen groter zal zijn bij het nage slacht van de laatste koning dan bij de zijlinie. Aldus het rapport van de commissie- Van Schaik, waaruit nü dus een voorstel tot wijziging van de grondwet is geresul teerd. Nietzsche: Bij verstandige mensen gelooft men niet aan hun dwaasheden. Wélk een in breuk op hun mensenrechten! Advertentie sedert 1849 Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem - Tel. 12047 De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous zal maandagmiddag met de Nederlandse bakkerijstichting overleg plegen over de verhoging van de brood- pr'-. Zoals gemeld heeft de stichting de minister meegedeeld, dat ztf een stijging van de broodprijs noodzakelijk acht. Tegen het eigenmachtig verhogen van de broodprijs in sommige steden heeft in middels de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in een telegram bij minister De Pous geprotesteerd. De bakkers lopen hierbij, aldus de Vereniging, vooruit op een ten deze nog te nemen beslissing. Weerrapporten 1, 2 Agendo, van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen2, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving9 Medische verzorging 9 Kunst 13 Uitgaan in Haarlem13 Horen en Zien13 Topsy 14 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Dr. Watson (Telefoto) Dr. Wilkins (Telefoto) Dr. Crick (Telefoto) STOCKHOLM (AP) De Nobelprijs voor Geneeskunde 1962 is zoals wij gisteren in een deel van onze edities nog konden melden toegekend gezamenlijk aan dr. Francis, Ilarry, Compton, Crick, dr. James, Dewey, Watson en dr. Mau rice, Hugh, Frederick, Wilkins. Dr. Crick is verbonden aan het Instituut voor moleculaire biologie in Cambridge (Engeland). Dr. Watson is professor in de biologie aan de Harvard universiteit, Cambridge (Massachusetts) en dr. Wilkins is vice-directeur van het biofysische labo ratorium aan King's College, Londen. De drie geleerden ontvingen de prijs van 257.219 Zweedse kronen voor hun ontdek kingen op het gebied van de driedimensio nale structuur van nucleine zuren. Deze ontdekkingen zullen „verstrekkende gevol gen hebben voor de biologie en de genees kunde", aldus een officiële mededeling van het Caroline-Instituut. „Onderzoekers over de gehele wereld trachten de biolo gische code in al haar variëteiten te ont cijferen. Het meest belangrijke in dit fun damentele vraagstuk is de ontdekking van de moleculaire structuur van het deoxyri- bonucleine zuur". De AVRO zal binnenkort vermoede lijk eind november 24 uur aan één stuk een televisie-uitzending verzorgen ten bate van de bouw van een dorp bjj Arn hem voor minder-validen. Voor deze nationale inzamelingsactie is de goedkeuring van de regering ver kregen. De uitzending zal voor een deel geïmproviseerd verlopen; men hoopt ook publieke reacties op het scherm te brengen. De 46-jarige dr. Crick is de oudste van de drie laureaten. De iets jongere dr. Wil kins werkt momenteel op het Sloan-Kette- ring instituut voor kankerbestrijding. Hij is een van de vele geleerden die gewerkt heeft aan het project voor de ontwikkeling van de kernbom, het Manhattan kernbom project in de Verenigde Staten. Dr. Wat son en dr. Crick kregen de Amerikaanse Albert Lasker-medaille in 1960. De Ameri kaan dr. Crick ontving deze maand een prijs van 25.000 dollar van de Gardiner stichting. Advertentie Grote voorraad, mt. 35 t/m 46 Prijzen ƒ6.90 t/m ƒ22.50 Overhemd m. losse boord16.50 13.90 en 18.75 Overhemd, donkergrijs 8.90 Mouwl. 6 (éxtra lang) (neem er een prachtige das bij, prijzen 3.95 t/m 8.95 KLOC-. i ERSTRAAT 33 - 35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1