Minister Toxopeus kreeg nogal wat kritiek op zijn beleid AGENDA Meesterlijke Mode voor meisjes van 3 tot 16 jaar Ing. Doyer toont toestel, Johannes Bron blijft weg Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Polle bondig Si stouteribeek SI en f Ambtenarensalarissen en pensioen- regelingen zijn wrijvingspunten Bron-geluiden en mummiegilletjes Regenkans klein Fa. B. J. VAN LIEMT A. J. van der Steur N.Y. I VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100% WOL f 41.75 Caritas volgend jaar met een nieuw lotto-systeem Wt"-1 Helanca stretchbroek 12,95 18,75 AHA - AHA - AHA 'T SILVER STOEPKE 24. Wacht maaar Volle", zegt Pingo„De volgende zal beslist wel beter praten, alle begin is moeilijk!" Ze lopen verder, en omdat ze niet merken dat allen zich onder de struiken verschuilen, zegt Polle: „Wat vreemd, vanaf het schip zagen we er zo veel, nu is hier geen levende ziel te vinden!" „Foei....!! We moeten even rusten, we worden veel te moe en bovendien verliezen we ons goede humeurAlleen onze maag jeukt!!" Kenners kopen MAATKLEDING WERKRAPPORTEN (Van onze parlementaire redacteur) Ambtenarensalarissen en pensioenwetgeving waren gisteren belangrijke wrijvingspunten tussen minister Toxopeus en enige leden van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer in de openbare commissiever gadering. Vooral de heer Blom (P.v.d.A.) nam geen blad voor de mond. Hij sprak van „schone beloften" van minister Toxopeus tot verbetering van het georgani seerd overleg in ambtenarenzaken en noemde het beleid in dit opzicht een „ratjetoe". De heer Weijters (K.V.P.) had het over een „soort chaos" in het beleid ten opzichte van werkclassificatie en prestatiebeloning. De prestatiebeloning, zei de heer Weij ters, is bij de overheid lager dan bij het bedrijfsleven. De heer Blom las de tektst van een ontwerp-motie voor, waarin de regering wordt uitgenodigd te komen met een uitkering ineens vóór Kerstmis van dit jaar. Aangezien een commissievergadering niet over moties kan beslissen, kwam het ontwerp van de heer Blom niet verder ter sprake. Dat gebeurt als binnenkort de „volle" Kamervergadering zich gaat uit spreken over de begroting van Binnenland se Zaken. Minister Toxopeus was over de verwijten nogal gegriefd. Zelden had hij zo'n onvrien delijk betoog gehoord als dat van de heer Blom, zei hij. Hij ontkende dat hij het georganiseerd overleg niet belangrijk zou vinden. Wat de bepleite salarismaatrege len betreft meende de minister dat men altijd rekening moet houden met de weer slag daarvan op het vrije bedrijfsleven. Als de overheid verhoogt, blijft het be drijfsleven niet achter. Met de becijfering van de gemiddelde loonstijging in het vrije bedrijfsleven, ge meten naar de c.a.o.'s, is men nog bezig teneinde uit te maken wat de ambtenaren over 1962 op grond van de te lage prog nose van destijds nog zullen krijgen. De economische toestand van het land belet dat terstond een beslissing wordt geno men. De overheid kan in eigen huis niet doen wat zij anderen in hun kring moet ontzeggen. Over de mogelijkheid van een winstde- lingsregeling wilde de bewindsman wel een onderzoek laten instellen, maar de huidige conjunctuur noopt tot matiging. Bovendien: Nog niet eens de helft van het vrije bedrijf kent een dergelijke regeling, aldus de minister. De heer Weijters (K.V.P.) meende dat voor het overheidspersoneel de achterstand niet meer zou zijn in te halen als er zou worden gewacht tot volledige invoering bij advertentie het bedrijfsleven. De minister meende ech ter, dat men een bepaald ogenblik zou moeten afwachten. Niet iedereen was zo slecht te spreken over het overheidspersoneelsbeleid als de heer Blom. De liberale minister kreeg wat dit betreft steun van de heer Smallenbroek (A.R.), die het anders vaak met hem on eens is. Volgens de heer Smallenbroek was het onredelijk de schuld geheel op dit ka binet te sèhuiven. Nogal vinnig zei hij tot de heer Blom dat de kabinetten-Drees geen oplossing hadden kunnen bereiken voor bijvoorbeeld de bezoldiging van poli tie- en belastingpersoneel. Deze kwesties waren pas door het huidige kabinet opge lost. Ook over de salariëring van het politie personeel had de heer Blom zich zeer kri tisch uitgelaten. De minister vroeg zich af, of die verwijten soms verband hielden met de komende verkiezingen. Het woord ver kiezingen was trouwens ook door de heer Blom gebruikt. Bij het debat over de pen sioenwetgeving sloeg men er elkaar nog meer mee om de oren. Ook bij de pensioenkwestie werden eni ge malen scherpe opmerkingen over en weer gemaakt. De heren Blom en Smal lenbroek vielen de V.V.D. aan over een televisiepraatje van mevrouw Stoffels en over de door prof. Oud onlangs afgelegde verklaring inzake welvaartsvastheid. Vol gens de heer Blom had prof. Oud een programmapunt van de P.v.d.A. verde digd. Mr. Geertsema (V.V.D.) ontkende dat prof. Oud in dit opzicht een „salto mortale" zou hebben gemaakt. De heer Smallenbroek kon zich, naar hij liet doorschemeren, niet aan de indruk onttrekken dat mevrouw Stoffels en prof. Oud van hun geestverwant Toxopeus in lichtingen hadden gekregen. Ook deze „aantijging" bestreed mr. Geertsema en de minister ontkende dat hij zijn politieke vrienden informaties over het te voeren beleid zou hebben „ingefluisterd". De minister wilde een regeling van de welvaartsvastheid van pensioenen tot stand brengen, voorafgaande aan een nieuwe pensioenwet, maar dit behoefde niet te be tekenen dat deze laatste zou worden ver traagd. De Centrale Conjmissi^; vpoj? Ge organiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, bestudeert nu het ontwerp-Pensioenwet dat zij heeft ontvangen. Maar zij zal geen advies kunnen uitbrengen voordat de kwes tie van de samenloop met de A.O.W. en het vraagstuk van de welvaartsvastheid in beschouwing is genomen. Dus is het standpunt van de regering over de nieu- c Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: „Die Haerlemsche Musyckcamer" m.m.v. Anner Bijlsma, cellist (Donateursconcert). Zater dag 20 u.: „Zang en Vriendschap", Kon. Mannenkoor „La bonne Esperance", Kon. Mannenkoor „Krommenie" en het Jeugd koor „Lucia". Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: De Nieuwe Komedie met „Warenar" van P. C. Hooft. Regie Johan de Meester. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Het moe ras der liefde", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Drie is teveel", 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „Animeermeisjes", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la carte", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: Charlie Chap- lin-avond. (Bijzonder kerkewerk Herv. gem. Heemstede). Zaterdag 14.30 u.: „G. I. Blues", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Liefdesavon tuur in Rome", 18 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „Lolita", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Guerrilla's tegen Jappen", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Een nacht van liefde", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Days of thrills and laughter", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Schuttersstukken van Frans Hals en stijlkamers. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13—17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilis- land 1-3): Schilderijenexpositie Naamloos. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 10-18 u. en van 20- 22 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: vroeg-Duitse barokmuziek. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks van 11-17 u. Eerste zondag van de maand 13-17 u. Openbare leeszaal (Arendsstraat, Hoofd dorp): tot en met 21 oktober schilderijen en grafieken van o.a. Lucebert, Van Die deren, Schroder en Salinger. Dagelijks van 1417 u. en van 1922 u. DIVERSEN Sionskerk, vandaag 20 u.: Declamatie door Otto Sterman (gezinsweek). YVykgebouw Leidsestraat 20, vandaag 20 u.: Forum- en ontspanningsavond met o.a. Jules de Corte (gezinsweek). Café Chantant „Adam en Eva", Iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 202 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 19 OKTOBER City, 20 u.: „Drie dolle tantes". Rex, 20 u.: „Maciste, zoon van Hercu les". Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 u.: Tentoonstelling aquarellen en tekeningen Jan Budding. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, (dagelijks, behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. ZATERDAG 20 OKTOBER City, 19 en 21.15 „Drie dolle tantes". Rex, 20 u.: „Maciste, zoon van Hercules". Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling. VRIJDAG 19 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ri fifi in Amsterdam". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Blonde meisjes voor Havana". W.B. Theater, 20 u.: „Spionnen slaan toe". ZATERDAG 20 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam"; 23.30 u.: „Liefde zoals een vrouw begeert". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Blonde meisjes voor Havana". W.B. Theater, 20 u.: „Spionnen slaan toe". Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - TeL 10657 - 12839 we pensioenwetgeving nog slechts voorlo pig. De minister, die daarom meende niet veel mededelingen te kunnen doen, zei wel dat de nieuwe Pensioenwet ook voor toekomstige gepensioneerden een ver betering zou inhouden. Hij had aan de centrale commissie een brief gezonden met de mening van de regering inzake sa menloop en welvaartsvastheid. Over de in houd kon hij nog geen mededeling doen. De heer Blom sprak van een „voldon gen feit" en noemde het tijdstip van ver zending „buitengewoon toevallig". Minis ter Toxopeus antwoordde dat hij het de bat over de ingewikkelde pensioenzaken vooral „technisch" wilde houden. „Later ontmoeten wij elkaar wel op het verkie zingspad", zei hij. De heer Bommer, voorzitter van de commissievergadering, sprak tenslotte als zijn voorlopig oordeel uit, dat de eerste proef met de nieuwe begrotingsbehande ling zeer bevredigend was verlopen. De Jjeer Hermes uit Heerlen, directeur van de nationale vereniging „Caritas" heeft een nieuw lotto-systeem uitgewerkt. Naar hij mededeelde, ligt het in de be doeling in januari 1963 met dit nieuwe spel te beginnen. De baten zullen niet ten goede komen aan sportverenigingen, waarvoor, volgens de heer Hermes, de voetbaltoto bestaat. Uit de lotto zal steun worden verleend aan instellingen op het gebied van de volksgezondheid, de cul tuur en de jeugdzorg, aldus de heer Her mes. Advertentie O ANEGANG 2 6. HAARLI Meesterlijk... die interna tionale meisjesmode in Kidcorner. Mode metallure, durf en charme, mode, spe ciaal ontworpen voor het moderne jonge meisje, met een persoonlijke smaak. diverse dessins vanaf Sporttrili met kontrast col, voor 8 jaar vanaf Ingenieur C. Doyer uit Assen heeft zijn zelfgebouwde aardstralenonthuller fedemonstreerd. Accu's, aan- en uitgaan- e lampjes, een brandrecordertje, een stel meters met ingewikkelde draadjes, alles tezamen gebracht in een fraai be schilderde ouderwetse kolenkit, vormen het schertsapparaat waarmee hij de na- turopaat Johannes Bron uit Ede schaak mat wil zetten. Vanmiddag zou hij op Schiphol zijn „vondst" aan de openbaar heid prijsgeven. De heer Doyer heeft een hele ver toning gemaakt van zijn toestel, dat af gezien van alle scherts in staat is om één ding feilloos te onthullen: accu's lopen als ze op een aardstraal staart, niet in één nacht leeg. Maar Johannes Bron heeft bij diverse gelegenheden beweerd dat accu's boven een aardstraal geplaatst, wel in één nacht leeglopen en met deze bewering hoopt ing. Doyer hem stevig de das om te doen. De Asser fabrieksdirecteur is er op uit om zoals hij zelf zegt Johannes Bron tot oplichter te bestempelen. Dat hij daarbij zijn ontmaskeringsapparaat tot een fraai technisch grapje heeft gemaakt, doet aan dat voornemen niets af. De geheimzinnig flikkerende lampjes, schorre geluiden uit het inwendige van de kolenkit, waar twee van sigaretten pijpjes gemaakte antennes glimmend omhoog steken, horen tot de scherts. „Bron Bron", zegt het toestel zelfs en het laat, compleet met spookachtige gilletjes, de mummies van Wiewerd aan het woord. „Je moet humbug met humbug bestrij den", zegt ing. C. Doyer, „maar als Bron kans ziet om de accu van dit apparaat boven een aardstraal in één nacht te la ten leeglopen dan kan hij tot vanavond bij mij die honderdduizend gulden komen halen". Hij noemt zijn actie een dood-ernstige „practical joke". Ing. C. Doyer Inmiddels heeft de heer Doyer aan de landbouwer B. Zijlstra in het Friese plaats je Zweins jifridische bijstand aangeboden bij een gerechtelijke actie tot terugvorde ring van de dertien mille, die hij in mei aan Bron voor een aantal „correctors" heeft betaald. Dat Johannes Bron geweigerd heeft om na overhandiging van een deurwaarders- exploit een aardstraal aan te wijzen ten einde zijn beweringen aan feiten te toet sen merkt de heer Doyer aan als een 124125. Ja, de roodhuiden en de bleek- gezichten hadden het best leuk met el kaar. Als de avond begon te vallen, stook ten ze een takkenvuurtje en zaten in een kring daar omheen. Rode Adelaar had 'n mondharmonica en daar kon hij leuke liedjes op spelen. De anderen zongen er bij. En wat hadden ze een pret, toen Swop en dikke Sijpie samen een koddige dans maakten duidelijk bewijs van onbekwaamheid. Zijn geheel particuliere gevecht tegen de kastjes is met deze stunt ten einde. De juridische actie, die eventueel ten be hoeve van de heer Zijlstra zal worden ont ketend, moet het officiële besluit vormen van dit hoogst merkwaardige touwtrekken tussen de heren Doyer en Bron, met meer dan alleen maar die honderdduizend gul den als inzet. De goedgelovigheid van de mensen, de angst voor bovennatuurlijke verschijnselen, de handigheid van een niet te controleren exploitant, dat alles speelt een rol in deze affaire. Waarom wil Bron geen aardstraal aanwijzen? „Ik laat me door die kerel in geen geval sommeren". Dat is de nij dige reactie van de naturopaat uit Ede, die dezer dagen een deurwaarder aan huis kreeg die hem bij exploit kwam aanzeg gen de plaats van een aardstraal te be palen. De bedoeling was dat ing. C. Doyer dan zou aantonen, dat de beweringen van de heer Bron omtrent aardstralen niet deu gen. Johannes Bron ontving ook een uit nodiging om vanmiddag op Schiphol aan> wezig te zijn bij de aankomst van ing. Doy er met de apparatuur die we hierboven hebben beschreven. Gaat Johannes Bron naar Schiphol? „Geen sprake van", zegt hij met de meest mogelijke n; druk. Hoe is het dan met de heer Bron ge steld? Is hij bang voor het technisch ver nuft dat de heer Doyer zo vastbesloten doet beweren: Bron praat maar wat....? „Nee," beweert de naturopaat. „Ik ben bereid om die zaak met de heer Doyer punctueel af te wikkelen. Hij heeft een voorstel gereed gemaakt om alsnog een stuk drassig land droog te maken, hoe wel de heer Doyer dat aanbod inmiddels alweer heeft ingetrokken toen zijn oppo nent niet bereid bleek een volstrekt on partijdige commissie van onderzoek te aan vaarden bij dit experiment. De heer Bron stelt nu voor dat hij bij een boer in Berkenwoude, waar hij diver se correctors heeft neergezet, er een bui ten werking zal stellen. Als het dan re gent, zegt hij, blijft rondom de plaats, waar het niet werkende kastje staat, het land in een grote cirkel drassig. Als ik daarna de corrector weer aan het werk zet, zakt het water binnen 36 uur weg. Voordat de proefneming begint wil de heer Bron echter vastgelegd zien, dat hij vijf van de tien leden in de commissie van onderzoek mag aanwijzen. En dat is nu juist iets waartegen de heer Doyer bezwaren heeft, omdat hij meent dat de commissie die hij zich voorstelt te in stalleren, zowel wetenschappelijk is als onpartijdig. Advertentie In de kruidenierswereld, om hun eigen hoge prijzen te verdoezelen, weer een nieuwe Reclame Stunt. Een lokvogel om de cliënt binnen te trekken. Men pleegt ROOFBOUW op een an dere branche. Geen huisvrouw die de prijzen weet van alle levensmiddelen en daar profiteert men van. door on waardige Reclame Stunts. Al deze reclamestunts betaalt u ten slotte toch zelf. Koop een goed MERKhorloge bij de VAKMAN. Bij de kruidenier koopt u GRUTJES. U WEET 'T HEEFT 'T het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 24 Zi CoovKjhi P 0 Qot 6 CooeotaQ*" Melkweg. Het verkeer op rijksweg RotterdamGouda is gedurende drie kwartier gestremd geweest, nadat een vrachtauto van een Woerdense firma 100 kratten met elk 12 flessen melk had ver loren. Over meer dan 100 meter verander de de weg in een melkweg. De Rotterdam se reiniging heeft de melk en de glasscher ven verwijderd. Veilig Verkeer. De verbondsraad van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft me vrouw E. Udo de HaesHennus gekozen tot lid van het hoofdbestuur. Zij is secreta resse van de Vereniging voor Veilig Ver keer in Den Haag en presidente van het district Zuid-Holland-noord van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Geen uitkering. De rechtbank in Dor drecht heeft een 47-jarige Dordtse olie werker, die zichzelf aan de hand had ver wond om een uitkering krachtens de on gevallenwet te krijgen, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. Jokinen. Het gemeentebestuur van Oldenzaal heeft de Amerikaanse stede- bouwkundige en verkeersdeskundige D. A. Jokinen (die de aandacht heeft getrokken door een nieuw plan voor het Haagse Be- Zuidenhout) uitgenodigd zijn visie te geven op een plan ter oplossing van de verkeers moeilijkheden in Oldenzaal. Hockeystick. De procureur-generaal te Amsterdam heeft een justieel onderzoek gelast naar de mishandeling, tijdens de laatste ontgroening bij het Amsterdams studentencorps, van de jonge student die door een slag met een hockeystick aan zijn hoofd werd gewond. Raadhuis. De Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland heeft in Andijk het nieuwe raadhuis geopend. Reeds in 1C37 bestonden er plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis. De kosten hier van werden toen begroot op 40.000. Het werd nu echter f 400.000. Brug. Voor de restauratie van de brug over de slotgracht van het slot Haamstede is goedkeuring verkregen. De brug, die uit het begin van de twaalfde eeuw stamt wordt geheel gesloopt en in precies de oude vorm herbouwd. Van ladder gevallen. In een zieken huis in Bergen op Zoom is de 14-jarige Frans Maas overleden. De jongen was woensdagavond van een ladder gevallen die nabij zijn ouderlijke woning aan de Oude Wouwsebaan tegen een bouwwerk stond. Advertentie Maatkledingspecialisten Grote Houtstraat 48 - Haarlem Telefoon (0 2500) 10477 Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie, die gisteren over Scandinavië trok, heeft zich snel naar Rusland verwij derd. Het front ervan passeerde in de nacht ons land, evenwel zonder regen van betekenis. Ondertussen blijft Nederland aan de flank van een omvangrijk hoge- drukgebied, waarvan het centrum nu bij Ierland ligt. In verband hiermee zijn er geen belangrijke veranderingen in het weer te verwachten en blijven de regen kansen klein. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. mist geheel bew zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew zwaar bew. mist zwaar bew geheel bew. onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. geheel bew. mist mist mist mist half bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. half bew. zwaar bew. now 16 n 17 nnw 15 wnw 16 windst. 17 wnw 14 n w nnw nw wzw wnw wnw w nnw zw 15 17 7 14 17 15 8 19 18 16 windst. 17 windst. 18 n 19 windst. 16 n wnw z wzw ono wzw O w 21 16 18 15 15 14 17 15 windst. 17 n no 22 no 22 windst. 22 windst. 22 n 23 0 0 0 0 0 0 0 0,2 14 4 0 0,3 1 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0,3 0 0 0,1 0 0 0 0 0 0 0,3 0 3 0 Zaterdag 20 oktober Zon op 7.12 uur, onder 17.37 uur. Maan op 23.23 uur, onder 14.40 uur. Maanstanden 20 oktober 9.48 uur laatste kwartier. 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 oktober Hoog water 7.37 en 19.58 uur. Laag water 3.07 en 15.32 uur. Zaterdag 20 oktober Hoog water 8.34 en 21.04 uur. Laag water 4.00 en 16.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2