m De Gaulle dreigt weer met zijn aftreden AVIA 't Regent jassen Franse oppositie mondjesmaat bedeeld met zendtijd Koning Olav van Noorwegen op bezoek in Schotland WERELDNIEUWS X Belgische liberalen zijn bereid mee te werken aan de grondwetsherziening SAMEN 2 W NAAR DE FILM- JA, GEZELLIG Opiniepeiling voorspelt meerderheid Verkeersongeluk eist 10 levens in Engeland Vijftien jaar door ouders opgesloten Londense dubbeldeksbus gehalveerd door viaduct Vier doden in België bij een verkeersongeluk Nederlandse tanklichter stremt vaart op de Rijn Oeroude banden worden bevestigd V.N.-administrateur voor Nieuw-Guinea 3 *1^ VRA U HORLOSIEMAKER IN KAAPSTAD NA DIE BESTE HORLOSIE, IS DIE ANTWOORD, 62.- tot 98.50 en 129.- (Dp de raatótoel SMITH'S GOUDBOON KOFFIE r' VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Gaullisten benauwd Intellectuelen beducht Elk tien minuten, samengeperst in twee dagen 7 oren bezwijkt in Oran Perzische oud-minister Djalal Abdoh er gaan van die hard-knappende, krachtig geurende bonen in BRUSSEL De Belgische liberale par tij die 20 van de 212 zetels in de Kamer en 17 van de 175 in de Senaat bezet, heeft meegedeeld dat zij onder bepaalde voor waarden bereid is deel te nemen aan de werkgroep, die de grondwetsherziening zal voorbereiden. Die voorwaarden zijn: a. Het voorzitterschap mag niet door premier Lefèvre worden waargenomen, noch door andere ministers, maar door een parlementslid; b. De werkzaamheden van de werk groep moeten korter dan twee jaar in be slag nemen, zoals eerst was voorzien. c. De leden van de werkgroep moeten het recht krijgen deskundigen als advi seurs aan te trekken. De C.V.P. (rooms katholieke Volkspar tij) heeft daarop bekendgemaakt dat zij een samenwerking van de drie grote par tijen bij deze voorbereiding van de grond wetsherziening wenselijk acht. De Belgi sche socialisten hebben nog niet officieel op de liberale mededeling gereageerd. Advertentie FanfaronnadeGoedronde Geursen en Koppige Krijns in fel duel op bombardon en hoorn. Instrumenten verdwijnen met de stille trom. Twee diri genten in hetzelfde schuitje Momenten uit Haanstra's hartveroverende filmkomedie „Fanfare". Bijna 2{ miljoen bezoekers ondergingen de weldadi ge werking van eenvoudige goede film. Film haalt U uit de sleur van alledag; geeft vreugde of spanning. Daarom gaan elke dag meer dan 140.000" men sen naar de bioscoop. Want van goede films kunt U alleen in de bioscoop genieten. U vindt iedere week Uw keus uit tintelende komedies, pakkende drama's, adembenemende thrillers. BOCCACCIO 70, CAR TOUCHE. PHAEDRA. RJFJFI IN AMSTERDAM. SPARTACUS. "■Kr- j (Van onze correspondent) PARIJS In zijn tweede radio- en te levisie-toespraak van de serie van drie die het Franse staatshoofd ter voorberei ding van het referendum op 28 oktober had geprojecteerd, heeft president De Gaulle gisteren het dreigement herhaald zich de finitief als staatshoofd terug te zullen trek ken ingeval hij in minderheid zou worden gebracht of zelfs indien zijn meerderheid te bescheiden of middelmatig mocht blij ken. Algemeen meent men in politieke kringen dat de generaal zich als minimum eis heeft gesteld dat de meerderheid van het electoraat en dus niet slechts der uitgebrachte stemmen hem zondag over een week het ja-woord geven zal. Hij herhaalde ook dat zijn nederlaag de overwinning zou betekenen der politieke partijen die dan niet aarzelen zouden het „ongeluksregime te herstellen dat het va derland al eerder bijna in de afgrond had gestort". „Zonder het warme vertrouwen van het volk," zou De Gaulle, die zich in zijn korte toespraak weer tot tweemaal toe „de gids van Frankrijk" noemde, zijn „zware taak verder niet kunnen vervol gen". Hij zei zich er echter van overtuigd te achten dat de Fransen zich ook dit keer wel weer in groten getale achter hem zullen plaatsen. Enig concreet nieuwselement bevatte de rede niet, die weer volgens het geijkte zwart-wit-schema was opgebouwd. Een schetna dat het met de waaïheid darf ook niet steeds al te nauw nam, en zo wer den alle opposanten, of ze hun bezwaren tegen de inzet van het referendum, de grondwetswijziging, of tegen de onconstitu tionele procedure richten, zonder omhaal Advertentie vraag een horloger in Kaapstad naar het beste horloge, het antwoord luidt, met onbreekbare veer in dezelfde zak gestopt van hen, die het verafschuwde regime der vierde republiek zouden willen restaureren. Een demagogi sche truc, waarmee De Gaulle zijn per soonlijk aanzien beslist niet verhoogt en die hij bovendien nauwelijks nodig lijkt te hebben. Want zelfs zijn tegenstanders re kenen al wel bijna zeker op zijn overwin ning, die bij de laatste opiniepeiling van deze week op twee ja's tegen een neen werd geschat. Doch bijna even unaniem zijn de voor spellingen dat de Gaullisten bij de Kamer verkiezingen, die in november op het pro gramma staan, een gevoelige nederlaag staat te wachten. Om die nederlaag af te wenden, of tenminste te verkleinen, wordt de minister van Cultuur, André Malraux, het voornemen toegeschreven ook alle Kamerkandidaten van het ja-woord bin nen en buiten de Gaullistische partij in een kartel te verenigen. In hun campagne zouden zij zich dan op de officiële steun van de generaal mogen beroepen. De Gaul le, die in de politieke arena voor de Ka merverkiezingen tot dusver nooit persoon lijk wilde afdalen, heeft Malraux zijn fiat dan ook nog niet gegeven. Men vermoedt dat hij eerst de uitslag van het referen dum wil afwachten alvorens eventueel zijn afkeer te overwinnen tegen een per soonlijk stellingnemen in een strijd, die hij de politieke partijen het liefst alleen zou 21ën'uitvechten. *3? (Reuter) Een groep Franse intellec tuelen, onder wie de leden van de Acadé mie Frangaise Jules Romains en Jean Ros tand, hebben in een manifest verklaard dat het referendum „een duidelijke schen ding" van de grondwet is. Bovendien, al dus het manifest, brengt het het gevaar mee dat „een onbekende" veel te grote bevoegdheden krijgt. (AP) De secretaris van de Franse communistische partij, Maurice Thorez, zei op een bijeenkomst van een driedui zend getrouwen: „Hoe eerder De Gaulle zich terugtrekt, hoe beter het voor het land is." De menigte juichte enthousiast toen de waarnemend secretaris, Rochet, verklaarde: „Frankrijk bestond voor De Gaulle en zal na hem ook blijven bestaan." (Van onze correspondent) LONDEN Tien personen werden ge dood en zeven gewond, toen gisteravond tijdens dichte mist op de hoofdweg van Bristol naar Gloucester een busje met een zware vrachtauto in botsing kwam. Twee andere auto's reden op de wrakstukken in. In het busje zaten veertien leden van een jeugdclub, die op weg waren naar een plechtigheid, waar zij prijzen in ontvangst zouden nerfien. (Reuter) Boven het zuiden van Enge land, met name de graafschappen Kent, Surrey, Essex en Wiltshire, hing donder dag voor de dere achtereenvolgende dag een dichte mist. Verscheidene ochtendvluch ten naar het buitenland moesten worden afgelast. In Londen was het zicht slechts drie tot tien meter. Voor de haven van Southampton moes ten verscheidene schepen wachten tot de mist was opgetrokken. De Nederlandse „Willem Ruys" (23.000 ton), die in de nacht van woensdag op donderdag naar Australië zou vertrekken, kon pas in de loop van de dag vertrekken. Advertentie maar die bijzondere regenjas die u zo goed staat, hangt bij Lutter- man. Fijne, donkere kleurtjes met lichtspel. Kwieke snitten voor wie durvend jong is. Hetslanke Engelse silhouet voor de gearriveerde man. Wollen gabardines, zo modern als morgen. confectie van de kleermaker Zijlstraat 41 t/o postkantoor Haarlem Tel. (02500) - 21455 BELGRADO (Reuter) Een Bulgaarse dorpsarts heeft een gruwelijke vondst ge daan, zo meldt een dagblad uit Sofia. Hij ontdekte in een smerige kelder een uit gemergelde geestelijk gestoorde vrouw, die daar vijftien jaar terug door haar ouders was opgesloten. Zij hadden dit ge daan omdat hun dochter, die haar verke ring met een jongen uit het dorp had moe ten verbreken, tekenen van krankzinnig heid ging vertonen. Volgens de arts was het meisje lijkbleek en niet in staat om rechtop te staan. Het vuile haar hing tot op de knieën en haar nagels waren vier tot vijf centimeter lang. Haar lichaam en de rafels waarmee zij het bedekte, krioel de van ongedierte. De ouders reikten haar voedsel door een getralied luik. Zij sliep op de kale vloer, dekens had zij niet, aldus de arts. Het blad meldt voorts, dat de ouders haar opgesloten hadden, omdat een krank zinnige in de familie te hebben schande zou betekenen. Het meisje is in een in richting geplaatst en tegen de ouders is een justitieel onderzoek gaande. (Van onze correspondent) PARIJS Dc zes politieke partijen, die in aanmerking komen om voor de Fran se radio en televisie propaganda te maken voor het referendum op 28 oktober, zuilen elk slechts tien minuten zendtijd krijgen toebedeeld. Bovendien worden die zes uit- zéndingen dan nog samengeperst in de pro gramma's van slechts twee dagen, 22 en 23 oktober. Na die laatste datum zal echter zowel de demissionaire premier Georges Pom pidou als het staatshoofd, generaal De Gaul le, het woord via de microfoon voeren, om de eventuele positieve indrukken, die vijf der zes partijen, die voor het neen-woord ijveren, mochten hebben ver wekt, nog zoveel mogelijk te kunnen neu traliseren. Het is begrijpelijk dat er in de politieke kringen, zacht gezegd, weinig bewondering heerst voor de wijze waarop de regering meent het beginsel der gelijkberechtig- heid voor de staatsomroep en televisie in praktijk te moeten brengen. Men had gedacht dat de spreekbeurten der verschil lende partijen over de gehele campagne zouden worden uitgesmeerd. Het is immers een bekend verschijnsel dat de vlottende kiezersmassa in het bij zonder gevoelig is voor de argumenten, waardoor ze vlak voor de gang naar de stembus werden getroffen of bereikt. Het misbruik, dat de regering voor haar propaganda van radio en televisie maakt, LONDEN (Reuter) Een Londense dub beldeksbus, die niet op haar gewone rou te reed, ging onder een viaduct door en kwam er aan de andere kant gehalveerd onder vandaan. De doorrijhoogte bleek net niet voldoende te zijn geweest zodat het dak van de bus tegen de onderrand van het viaduct stiet en er als het deksel van een sardineblikje vanaf gescheurd werd. Van de inzittenden liep niemand let sel op. Het waren een vijftigtal... bus chauffeurs en hun vrouwen, een dagje-uit. heeft trouwens ook buiten kring der po litieke partijen al wel veel verontwaar diging gewekt, en is zelfs op ferme en doelmatige tegenstand gestuit. Zo moest woensdagavond de grote uitzending van het nieuwsbulletin voor de televisie op het laatste ogenblik worden afgelast, omdat de vakverenigingen van journalisten en technici hun medewerking weigerden te verlenen aan de verspreiding van een programma-onderdeel dat ze als een de loyale propagandastunt van de regering van de hand meenden te moeten wijzen. Het was de eerste maal, dat in Frank rijk bij de radio of de televisie een spon tane staking uitbrak, die niet door loon eisen, doch door principiële redenen werd gemotiveerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL Donderdag zijn bij een bot sing tussen een militaire autobus en een vrachtauto van het Belgische leger drie jonge Belgische militairen en een burger chauffeur gedood, terwijl er eveneens drie zeer ernstig zijn gewond. Het ongeluk gebeurde op de weg tussen Leopoldsburg en Hechtel, vlak bij een mi- lita:r oefenterrein tussen Hasselt en de Ne derlandse grens. De chauffeur van de mi litaire auto is waarschijnlijk misleid door de mist. Hij dacht dat de bus verder van hem verwijderd was dan in werkelijkheid het geval was. Het vierde slachtoffer is de chauffeur van de bus. BINGEN (DPA) Het scheepvaartver keer op de Rijn ondervond donderdag bij Bingen grote hinder. Daar was woensdag avond de Nederlandse tanklichter „Daven- tria" uit Rotterdam aan de grond gelo pen, waardoor de vaargeul stroomopwaats werd versperd. Terwijl de tankboot ge licht werd, moest het scheepvaartver keer in beide richtingen door de vaargeul worden geleid die anders alleen voor stroomafwaarts varende schepen bestemd is. Woensdag had het verkeer reeds eerder moeilijkheden ondervonden doordat wegens de lage waterstand tussen Geisenheim en Winkel vijf schepen achter elkaar aan de grond liepen. far Laat naakt (Van onze correspondent) LONDEN Het sterke nationale ge voel van de Schotten is deze week in hoge mate gestreeld door het officiële be zoek van koning Olav van Noorwegen aan Edinburgh. Het is uniek dat een buiten lands monarch, met voorbijgaan van Lon den, een bezoek aan het noorden brengt en daar in aanwezigheid van de Britse koninklijke familie op luisterrijke wijze is ontvangen, alsof Schotland een zelf standige staat was. De bijzondere aanleiding vormde de le gering van Noorse troepen en het ver blijf van de toenmalige kroonprins Olav in Schotland gedurende de oorlog, waar voor de vorst zijn dankbaarheid wilde uiten. De Schotten toonden in die dagen grote bewondering voor Olav, die in Noorwegen had willen achterblijven om zijn volk. tijdens de Duitse bezetting bij te staan, maar op advies van de Noor se regering kwam hij naar Engeland. „Noren zijn geen slaven", zo verklaar de hij destijds in een radiorede, „en zij hebben er geen behoefte aan een Herren volk boven zich gesteld te krijgen". Tussen Noorwegen en Schotland bestaan overigens andere, nauwe historische ban den welke tot de tijd van de Vikingen van duizend jaar geleden teruggaan. Schotland was eeuwenlang hun eerste lan dingsplaats op weg naar Westeuropa en hoewel de Noormannen plunderden, droe gen zij in aanzienlijke mate bij tot de grondlegging van de Schotse beschaving. In Schotse plaatsnamen en uitdrukkingen vindt men nog altijd de Noorse invloed terug. Omgekeerd vestigden zich ook Schotten in Noorwegen, waarvan bepaal de Schotse personennamen getuigen. De Schotse westelijke eilanden waren meer dan vijfhonderd jaar Noors grond gebied en de Orkneys en Shetlands nog langer. De strijd tegen de Noormannen smeedde de Schotten tot een natie aan een. Later droegen Schotse troepen in Zweedse dienst bij tot de nationale her leving van Noorwegen. Bekende Noorse Geen ogenblik aarzelde de fotograaf toen hij tijdens de zware storm die de Amerikaanse kust vorige week teister de het torentje van Campbell Hall van de hoge school te Montmouth in de staat Oregon naar beneden zag tuimelen. Er was niemand in de collegelokalen op dat ogenbiik. Men schat dat het „College of Education" omstreeks 1882 is gebouwd. r* ar^jK_ culturele kopstukken, waaronder de com ponist Edvard Grieg, waren van Schotse oorsprong. Schotten en Noren hebben be paalde karaktereigenschappen gemeen. Koning Olav, wiens tante Koningin Alex andra, de echtgenote van de Britse ko ning Eduard VII was, is op het Britse koninklijke paleis Sandringham in Nor folk geboren en studeerde enige tijd in Oxford. Morgen gaat hij onofficieel naar Londen. NEW YORK (AP) Indonesië en Ne derland hebben overeenstemming bereikt over de benoeming van Djalal Abdoh, voormalig minister van Buitenlandse Za ken van Perzië, tot V.N.-administrateur voor Nieuw-Guinea. De administrateur zal hoofd zijn van de UNTEA, die Nieuw-Guinea zal besturen tot 1 mei, waarna het gebied aan Indone sië wordt overgedragen. De heer Abdoh is 53 jaar. In 1955 was hij gedelegeerde van zijn land naar de conferentie te Ban doeng. Van 1955» tot 1959 was hij eerste gedelegeerde van Perzië bij de Verenigde Naties. Daarna was hij gedurende korte tijd minister van Buitenlandse Zaken. In maart 1959 koos de algemene vergadering hem tot V.N.-commissaris voor de volks stemming in Brits Kameroen. Ofschoon het badseizoen nu toch wel als voorbij mag worden beschouwd, ver blijven er in ons kleine dorp aan zes nog steeds enkele hardnekkige zonaanbid- ders. Zo heeft zich op de bovenverdieping van een huis dat enige tientallen meters achter het onze ligt een kennelijk buiten landse familie geïnstalleerd. Zodra het luchtruim verhelderd wordt door zonne schijn, exposeren alle leden van genoemd gezin zich in riskant tenu op het balkon. Ze scharen zich in een rij op naar de zonnestralen gerichte stoelen, heffen de hoofden, sluiten de ogen en wijden zich in stomme, bewegingloze aandacht aan het bruinen van hun huid. Ze willen straks terug naar het vaderland, gekleurd als een herfstblad. Daarvoor riskeren ze graag dat ze van achteren kou vatten, terwijl ze zich van voren laten verschroeien. Bo vendien, maar daarvan zij ze totaal on bewust, past dat blootzitten nu niet meer in het landschap. Het heeft iets van een slagerswinkel, al dat vlees op het balkon, terwijl over al de rook uit de schoorsteen omhoogstijgt. Het geeft het idee dat men daar bezig is rookvlees te maken. Wat ze, als ze dan per se hun vakantie hier en in dit jaargetijde willen doorbrengen, behoorden te doen is: met een wollen muts op het hoofd en een plastic emmertje aan de hand rozebottels verzamelen of dorre dis tels plukken in de duinen. Wat willen ze nou met hun naakte borst, midden oktober aan de Nederlandse kust? Ze wekken maar wrevel op bij de dorpelingen die bezig zijn de laatste res ten van het badseizoen op te bergen en zich voor te bereiden op hun winterslaap. Alvorens die in te gaan willen zij de de finitieve winstrekening over de afgelopen maanden opmaken en dan is zo'n onge klede nasleep op een balkon beslist een storend element. Voor onze oude timmerman, die toch al grote moeite heeft gelijke tred met de tijd te houden, betekent het weer eens een inbreuk op zijn levenspatroon. „Kijk nou es, mevrouw", zei hij korte lings toen hij een karweitje bij ons op knapte en de parade in het oog kreeg, „je kan tegenwoordig nergens meer peil op trekken. Je kan tulpen krijgen in decem ber, verse spinazie in januari en nou dat ook nog.' Geloof u mij nou, het komt alle maal van die atoombom". Ik heb hem maar niet gevraagd langs welke wegen hij tot deze conclusie was gekomen. Maar ik meen wel dat ik hem enigszins getroost heb door met veel aplomb te beweren dat deze normen schen dende lieden onherroepelijk in het ziekbed terecht zullen komen. Dat verschiet deed hem zichtbaar plezier en ik smaakte voor mezelf het genoegen, mijn conclusie iets beter gefundeerd te weten dan de zijne. Maria Storm Advertentie Primo 1.48 Moeea 1.88 Goudmijn. Jack Levine, een vroegere agent van de Amerikaanse federale re cherche, de F.B.I., heeft in een week bladartikel gezegd, dat deze dienst een belangrijke financiële steun betekent voor de Amerikaanse communistische partij. Volgens de agent waren de beta lingen aan deze spionnen een zo grote last op de begroting van de F.B.I. ge worden, dat Edgar Hoover, de leider van de recherche, in 1960 bepaald had dat hij geen „tipgevers" meer nodig had. Ademloos. Onder de leden van de Brazili aanse militaire kapellen is opschudding ontstaan door de afkondiging van een nieuw reglement, dat bepaalt dat gehuw de militairen voortaan niet meer hoorn of trompet mogen blazen. Als argument hiervoor is opgegeven, dat gehuwden te weinig adem zouden hebben. Van talrij ke zijden zijn al protesten binnengeko men, vooral van de mariniers waar de beste blazers getrouwd zijn. Opgepikt. De 32-jarige Engelsman Keith Slocombe, die donderdagmorgen vroeg op een „bjpndingsplank" uit Calais was vertrokken om in zes uur Het Kanaal over te peddelen, is omstreeks 23.00 uur opgepikt door de Italiaanse tankboot „Adriana Fassio" ter hoogte van de Good- win-zandbanken voor de Engelse kust. Het kostte de tankboot veel moeite in dit gevaarlijke gebied zo te manoeuvre ren dat Slocombe aan boord kon komen. Deze had de aandacht op zijn benarde positie gevestigd door drie vuurpijlen af te steken. Mist. Vier gemaskerde mannen hebben donderdag in de Londense wijk Chelsea met een vrachtauto een geldtransport geramd en zich met 50.000 pond sterling 500.000) in een gestolen wagen uit de voeten gemaakt. De gepantserde auto was door twee gefingeerde verkeersbor den in een zijstraat geloodst. De bewa kers stelden de alarminstallaties in wer king, maar het geluid ervan werd ge smoord door de dikke mist. De verzeke ringsmaatschappij heeft een beloning van 5000 pond uitgeloofd voor het terugkrij gen van de buit. Onderscheiding. De Amerikaanse raket- deskundige, dr. Wernher von Braun, Duitser van geboorte, is onderscheiden met de „Elliot Cresson"-medaille voor zijn „bijdragen tot het ontwerpen en ont wikkelen van op vloeistof werkende raket motoren, alsmede zijn planning, leider schap en technische integratie op het ge bied van de raketontwikkeling". Von Braun is hoofd van het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart in Huntsville (Alabama). Vrijgelaten. Donderdag zijn 258 Turkse po litieke gevangenen, alle voormalige De mocratische afgevaardigden, onder am nestiebepalingen vrijgelaten. Dokteren. In Essen is de 48-jarige West- duitse handelsreiziger Armin Kasch tot vijf maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij zich in strijd met de waarheid voor arts had uitgegeven. In deze hoedanigheid bezocht hij alleen staande vrouwen, die hij onderzocht „met het oog op tewerkstelling ingeval van oorlog". Volgens de beklaagde had den zes op de zeven vrouwen zich het onderzoek zonder protesten laten welge vallen. Venus-raket. De Amerikaanse raket naar de planeet Venus heeft in de tweeenvijf- tig dagen dat zij op weg is een afstand afgelegd van veertien miljoen kilome ter. Er resten haar nog 41 miljoen ki lometer. De radioseinen uit de Mariner worden goed ontvangen. Koopje. Het particuliere vliegtuig van de familie Kennedy, de in 1948 gebouwde Convair-240 „Caroline", is te koop voor 375.000 dollar. Het toestel bevat een sa lon en een slaapafdeling. Er kunnen on geveer twintig mensen mee worden ver voerd. De president heeft de Convair in tensief gebruikt tijdens zijn verkiezings campagne. Herstel. De 78-jarige mevrouw Franklin D. Roosevelt heeft het „Columbia Presby terian Medical Center" verlaten, hoewel de longinfectie waaraan zij leed nog niet geheel genezen was. Haar arts is van mening, dat haar behandeling zonder enig bezwaar thuis voortgezet kan wor den.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3