Kennedy zet alles op alles om Congreszetels te winnen Onmogelijke opgave in een tussentijdse verkiezing v. Duivenboden Concilie begint maandag de liturgie te bespreken MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN alstublieft... nieuw ORANGE Nenni stelt politiek bestand in Italië voor van vijf jaren KEUR-MEUBELEN Wordt de mens een amfibie? Nicolai Boecharin in eer hersteld Naar verwachting zal de volkstaal een ruimere plaats krijgen KLEURSPOELING POLY-COLOR fris vrolijk fantastisch iMMfiM MEUBELSHOW Broek of jas naar de maan I - i '1 ƒ29.95 VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Prestige op het spel Mager resultaat Toekomstdroom van de Fransman Coust eau Niet tevreden Driemansonderzeeboot Nixon in vorm Kort nieuws TW Zinloos geworden »e Overvol zonnig fruit is frisse, vrolijke Fanta. Próef die stralende gezondheid van fijne Fanta Orange Tweederde meerderheid? Centrum en links zouden moeten samenwerken Scheepsbotsing voor kust van Brazilië: 20 doden echt lederen Nappa tas Amerikaanse kernproef in de Stille Oceaan (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Bijna ieder week einde stapt president Kennedy in deze tijd in een straalvliegtuig om deel te nemen aan de verkiezingsstrijd. Zijn doel is: het aantal Democraten in het Congres te vergroten. Zijn vrees moet zijn: een Huis van Afgevaardigden waarin de Republikeinen de meerderheid zouden krijgen en een bezetting van de gouver neursposten (in Californië bijvoorbeeld) döor. Republikeinse kandidaten. Zou het Huis inderdaad een Republikein se meerderheid krijgen, dan zou er van Kennedy's wetsvoorstellen niet veel te recht komen. (Het was al moeilijk in een Huis met een Democratische meerder heid). En wanneer bovendien de belangrijke gouverneursposten nog in Republikein se handen komen, dan zouden Kennedy's tegenstanders in een goede positie zijn, om het hem moeilijk te maken in 1964, wanneer hij ernaar zal streven opnieuw tot president te worden gekozen. Op 6 november moeten alle 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden opnieuw worden bezet en 39 zetels in de Senaat (ongeveer een derde). Verder komen 35 van de 50 gouverneurszetels in het ge ding en daarbij zijn posten in belangrij ke staten zoals New York, Californië, Penn- sylvani, Ohio en Michigan. Een groot verkiezingsjaar heeft men eens om de vier jaren, wanneer ook de president en de vice-president worden gekozen, maar een tussentijdse verkiezing kan toch ook be langrijk zijn. Kennedy zet in zekere zin zijn prestige op het spel, nu hij zo intensief meedoet aan de campagne. Meestal doet een pre sident dat niet in het midden van zijn ter mijn. Het is namelijk bijna regel, dat de partij van de president zetels verliest wanneer het staatshoofd de halte halfweg heeft bereikt. Slechts één keer in deze eeuw in 1934 toen Roosevelt pas aan het bewind was ging die wet niet op. Men geeft Kennedy in het algemeen niet veel kans op een vergroting van zijn aanhang in het Congres, maar de president heeft zo zeer behoefte aan steun in het Congres, steun van progressieve Democraten, dat hij het risico heeft aanvaard en vecht zo hard hij kan om zijn basis steviger te maken. Alleen wanneer hij op indrukwek kende resultaten kan wijzen, zal hij zich in 1964 zeker kunnen voelen. Halverwege is het nog niet imposant, wat hij door het Congres heeft gekregen. Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de SPAARNE 11 t/o Damstraat Dagelijks geopend van 9—6 ('s maandags van 1—6) Compl. interieurverzorging Tel Ged Oude Gracht 108- 110 Kruisstraat 22 13608 - 18657 - 17165 - 17206 LONDEN (Reuter/AP) Volgens com mandant Jacques-Yves Cousteau, een Franse „aqua-longduiker", zal de mens van de toékomst zowel onder water als op het land kunnen leven. In een toespraak tot het tweede internationale congres voor onderwaterbezigheden, dat in Londen wordt gehouden, zei Cousteau, dat men be gin volgend jaar gereed zal zijn met een „onderwaterdorp", dat op variërende diepten van de Middellandse Zee kan wor den gelegd, en dat door ongeveer vijfen twintig mensen kan worden bewoond. Met behulp van door kernenergie aangedreven machines zullen deze van zuurstof uit zee water worden voorzien. Het dorp wordt in Marseille gebouwd. Als gevalg van deze leefwijze, zo zei Cou steau, zal zich een mens ontwikkelen, die geen ademhalingssysteem bezit, want zijn longen zullen met een niet-samendrukbare vloeistof zijn gevuld en zijn bloed zal op een bijzondere manier worden gezuiverd. De „homo aquaticus" zal volgens Cousteau de druk van het water op 1.000 of 1.500 meter kunnen doorstaan. Hij zal tenslotte op de bodem van de zee geboren worden en het land kunnen op gaan om te skieën, terwijl parlementen van nieuwe „aqua- staten" in de diepte van de zeeën hun bij eenkomsten hebben. Hij bracht voorts verslag uit over een bezoek aan de twee Fransen die een week onder water geleefd hadden. Toen hij in hun gezichtskring kwam keken zij hem aan alsof ze hem niet herkenden. Zij wa ren zich niet van zijn aanwezigheid be wust. „Ik had het gevoel dat ik niet meer bij dezelfde groep hoorde. Zij waren daar he lemaal thuis en hadden een nieuwe men taliteit gekregen" aldus Cousteau. Het 87ste Congres is vorige week naar huis gegaan en als men de balans van de afgelopen tien maanden opmaakt heeft de president in zijn wetgeving maar één flink succes behaald: de wet tot handelsuit breiding. Daarin kreeg Kennedy de vol macht om invoerrechten drastisch te be perken. De wet is van groot belang om dat de Amerikanen alleen op die manier kunnen hopen goede handelsbetrekkingen te scheppen met de Europese Economi sche Gemeenschap. Die handelswet is niet het enige, dat de regering erdoor heeft gekregen, maar vgle andere wetten zijn dusdanig door het Congres gekortwiekt, dat Kennedy maar een bescheiden deel heeft' gekregen van wat hij nodig achtte. De hulp aan het buitenland werd bijvoor beeld besnoeid van 4.7 tot 3.9 miljard dol lar, de hervorming van het belastingstel sel was lang niet zo effectief als Kennedy had gewild en ook in het landbouwprogram ma bereikte de president minder dan hij had gewenst. Zonder meer verworpen werden Ken nedy's voorstellen inzake hulp aan de uni versiteiten, de medische zorg voor de ou den van dagen en de instelling van een ministerie voor stedelijke aangelegenhe den. De situatie in het Congres was meestal zo, dat de Republikeinen, samen met de conservatieve Democraten, het de presi dent moeilijk maakten. Kennedy streeft er thans naar om het aantal Democraten te vergroten, erop rekenend, dat althans een deel van de winst progressief van in stelling zal zijn. Slaagt Kennedy niet in deze vrij hachelijke onderneming, dan zal dat zijn prestige enig kwaad kunnen doen en bovendien zal hij dan in 1964 misschien niet op genoeg resultaten kunnen wijzen. Er staat dus heel wat op het spel. Op het ogenblik beschikken de Democraten in de Senaat over een meerderheid van 28 stem men, en in het Huis van Afgevaardigden over 88. Kennedy's campagne-thema is vrij een voudig. Twee jaar geleden verklaarde hij, dat de Verenigde Staten weer op gang moesten komen. Thans vraagt hij zijn ge hoor: wilt ge dat de Verenigde Staten voor anker liggen of dat ze zeilen? Hij wijst erop wat hij heeft bereikt, maar tevreden toont hij zich niet: hij vraagt meer steun voor zijn streven. Zijn tegenstanders verwijten de Demo craten, dat zij een samenleving aan het scheppen zijn, die op het socialistische af is en bovendien beschuldigen zij Kennedy en zijn Democraten' ervan, hét geld van de belastingbetaler te verkwisten. Deze onderzeeboot van plexiglas is ge maakt voor drie personen en uitgerust met een batterij van twaalf volt, die energie levert voor een motor, die een schroef met drie bladen aandrijft. Het ontwerp is te zien op het tweede wereldcongres van onderzeese verrich tingen, dat dit weekeinde in Church House in het Londense Westminster wordt gehouden. De ontwerper is „lieutenant commander" H. H. B. Oswell. De bouwer is Submarine Pro ducts Ltd. Het vaartuig is bedoeld voor kikvorsmannen die langdurig onder water moeten vertoeven voor waarnemingen en onderzoekingen. Het casco, een produkt van Moto Plastics Ltd, biedt naar alle kanten uitzicht en geeft bescherming tegen mogelijke aanvallen van haaien en tegen andere onderzeese gevaren. Meer en meer wordt bovendien Cuba een thema in de kiesstrijd. De Republikei nen zouden steviger willen optreden te gen Castro. Kennedy gaat zo ver als hij kan, maar is beducht dat al te krachti ge maatregelen een wereldoorlog kunnen ontketenen. Dit temeer omdat de Russen, wanneer de Amerikanen flink doen in Cu ba, stoer kunnen gaan doen in Berlijn. Nixon, Kennedy's tegenstander voor het presidentschap in 1960, is opnieuw van de partij. Nixon probeert het gouverneurschap in Californië te winnen. Gemakkelijk heeft hij het allerminst tegen de huidige Demo cratische gouverneur Brown, die men de beste kans geeft. Maar Nixon zou vrijwel zeker zijn uitgespeeld in de politiek, wan neer hij weer de nederlaag leed. Vandaar dat hij vecht met al zijn kracht en die is groot. Om het gouverneuschap vah de staat New York gaat de strijd tussen gou verneur Rockefeller, de Republikein, en Morgenthau, de Democraat die hem van zijn plaats wil dringen. Hier heeft Rocke feller de beste kansen. De invloedrijke New York Times heeft zich achter Rockefellers candidatuur ge plaatst. Behaalt hij de overwinning met een grote meerderheid, dan moet men Rockefeller een goede kans geven om in 1964 Kennedy's opponent te worden in de strijd om het presidentschap. MOSKOU (AP) Russische zegslieden hebben meegedeeld dat Nikolai Boecharin, de Russische leider die in 1938 is doodge schoten bij de zuiveringen door Stalin voor de wet gerehabiliteerd is. Ook ande ren zoals Karl Radek, Alexej Rykow, Pia- takov en Tonisky zijn gerehabiliteerd. De rehabilitatie houdt in dat de beschul diging van spionage en hoogverraad is ko men te vervallen, zodat nabestaanden de mogelijkheid hebben schadevergoeding te eisen. De politieke beschuldiging van recht se afwijkingen blijft echter bestaan. Het nieuws werd gemeld door het Joego slavische blad Politika en is in Moskou be vestigd, hoewel niemand kon zeggen wan neer dit is gebeurd. Een zegsman zei dat Boecharin enkele jaren geleden reeds postuum eerherstel had gehad. Boecharin was de voornaamste beschul digde in het showproces in maart 1938. Sa men met anderen werd hij beschuldigd van spionage voor Japan en Duitsland en samenzweringen tegen het leven van Le nin in 1918 en van Stalin in 1930. Boecha rin werd als vooraanstaand marxistisch theoreticus beschouwd. Hij is hoofdredac teur van de Pravda en de Izvestia geweest. Herdenking. In verschillende Russische ste den zijn donderdag twintig saluutschoten gelost ter herinnering aan het begin van de nederlaag van Napoléon in 1812. De Russische kranten wijdden er grote ar tikelen aan. Premier Kroesjtsjev woonde in de hal van het Congrespaleis in het Kremlin een bijeenkomst bij ter herden king van de slag om Borodino. ROME (ANP) Maandag zal het con cilie een begin maken met zijn eigenlijke werkzaamheden: de aanpassing van de kerk aan de hedendaagse wereld. Als eer ste punt van beschouwing en bespreking wordt nu genomen de liturgie in de kerk van vandaag. Daarover heeft een voorbe reidende commissie onder leiding van kar dinaal Larraona, met medewerking van de meest gerenommeerde liturgisten uit geheel de wereld een voorstel ingediend. Het is zonder aanzienlijke wijzigingen aan de Paus voorgelegd, die het op zijn beurt aan de concilievaders ter goedkeuring voordraagt, zo vernemen wij van het KNP. In een inleidend bespreking heeft de commissie er de aandacht op gevestigd, dat vrijwel in heel de kerk een streven is naar liturgische vernieuwing. Wanneer het concilie zich nu met dit streven be zig wil houden, dan moet dat niet gebeu ren door het uitvaardigen van een reeks voorschriften. Een liturgisch met de kerk leven moet van binnen uit komen. Daarom kan het concilie ten hoogste de beginselen van een liturgische vernieuwing onder schrijven, en desnoods nog een internatio nale commissie instellen voor de uitwer king der beginselen na het concilie. Het tweede punt is, dat men eens af moet van de eenvormigheid en dwang die in een groot deel van de kerk bestaat voor de liturgie van Rome. Er moet meer vrij- Advertentie Aan de „kledingbescherming" van de fietsen van veel kinderen hapert nog al eens wat. Hoe vaak ziet men geen fietsen zonder ket- tingkast of jasbeschermer. Om van de andere gevaarlijke haperingen nog maar te zwijgen. De jongelui laat het onverschillig. De fiets in de gaten houden is echt wel een taak van de ouders. De vakman de fietsenhande laar heeft er de beste kijk op. Stuur ze daarom morgen nog met hun fiets naar hem toe al is het maar voor controle. heid komen, wat alleen kan worden be reikt als de Curie wat meer alleen met het toezicht, de bisschoppen daarentegen met de leiding worden belast. Bovendien kan dan een opruiming worden gehouden van verouderde tradities en van voor voorschriften, die voor andere landen en omstandigheden gemaakt zijn. De viering van de Eucharistie, die te genwoordig midden in de belangstelling staat, verdient herziening, om haar de oer oude zin terug te geven. Daarbij zouden de volgende herzieningen van groot nut kunnen zijn: weglaten van zinloos gewor den toevoegingen van voorheen, betere keuze van de schriftuurteksten in de voor- mis en wat meer afwisseling, herstel van de homilie, waardoor de dienst van het woord meer gewicht krijgt. Bij wijze van voorzichtige overweging heeft de commissie aan haar voorstellen toegevoegd de vraag of de con-celebratie (actieve deelneming van priesters aan de mis van een hunner of met de bisschop samen) moet worden ingevoerd tezamen rqet een geheel eigen ritus en de vraag, in hoeverre de kerk van het Westen moet terugkeren tot het uitreiken van de com munie onder twee gedaanten. De commis sie stelt voor hiermede zeer voorzichtig en onder zeer bepaalde omstandigheden te beginnen, zoals bij doop van volwasse nen, bij bekeringen, bij huwelijk en bij sterven. De commissie heeft voorts aandacht be steed aan het breviergebed. Omdat dit het officiële gebed van de kerk is, dient een eind gemaakt te worden aan veel zinloos geworden traditie. De priester zou zijn brevier moeten bidden op de tijden, waar voor de gebeden geschreven zijn. Het gemeenschappelijk bidden van een deel van het kerkelijk officie tussen gelo vigen en geestelijkheid in de parochie op zon- en feestdagen zou zeer bevorderd kun nen worden. Het brevier zelf, zo heeft de liturgische voorbereidingscommissie ge meend, moet geheel herzien worden en op nieuw getoetst aan zijn doelstelling. Advertentie TUBE 1.95 Advertentie f" üfliSg"* In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". Nadat het schema aandacht gegeven heeft aan de verhouding van de liturgie tot de kerkmuziek en de verhouding van de polyfone muziek tot het Latijn, behan delt de commissie het onderwerp: volks taal. Daarbij zijn voorstellen gedaan, in derdaad een veel ruimere plaats aan de volkstaal in te ruimen, vooral waar het de voormis betreft, het Sanctus en Agnus Dei. Ook zouden Evangelie en Epistel in de volkstaal gelezen kunnen worden door de priester. In het aanvankelijke schema werden nog twee aparte, maar met elkaar samen hangende kwesties behandeld, betrekking hebbend op de kalenderhervorming. Daar bij kwam aan de orde een vaste kalen der te aanvaarden, in overleg met andere kerken en met de wereldlijke overheid. Ten tweede werd de mogelijkheid onder zocht tot een vaste Paasdatum te komen. Dit voorstel was door de liturgische com missie gemaakt in samenwerking met de commissie voor de Oosterse kerken. Het KNP zegt, dat dit deel van het schema niet maandag aan de orde wordt gesteld, maar dat het apart zal worden bezien nadat het eerst aanhangig gemaakt is bij de commissie voor de Oosterse kerken. Verwacht wordt, dat de Paus vandaag zal beslissen over het voorstel van kar dinaal Ottaviani om bij de eerste verkie zing van de leden der verschillende com missies met eenvoudige meerderheid te volstaan. De pers schrijft dat er weinig kans is dat de Paus dit voorstel aanvaardt. Wanneer de Paus het afwijst, zullen er twee nieuwe verkiezingen nodig zijn, waar van de eerste zaterdag en de tweede vol gende week zal worden gehouden. SALVADOR DE BAHIA (AFP) Voor de kust bij Salvador, de hoofdplaats van de Braziliaanse provincie Bahia, zijn don derdag twee transportvaartuigen met el kaar in aanvaring gekomen, waardoor twintig mensen om het leven kwamen en een tiental werd gewond. Advertentie ROME (AP) De Italiaanse socialis tenleider Pietro Nenni heeft in politieke kringen in Italië opzien gebaard met een plan voor 'n vijfjarig politiek bestand tus sen de partijen van het centrum en links. Een dergelijk bestand zou voorlopig alle hoop van de communisten en de rechtsen monarchisten en fascisten nog eens deel uit te maken van de regering, de grond in boren. Een akkoord van deze strekking zou de naar links neigende re geringscoalitie van premier Amintore Fan- fani de grote favoriet maken in de ver kiezingen van volgend jaar. Nenni zei dat het bestand gepaard moet gaan met een vijfjarenplan, niet alleen op economisch, maar ook op binnen- en bui tenlands politiek gebied. Hij wil in dat ge val ook partijgenoten in de regering heb ben. Nenni is pas weer in de politieke arena terug, nadat hij door een ongelukkige val in zijn vakantie aan het randje van de dood heeft gelegen. Hij deed zijn voorstel op een vergadering van het bestuur van zijn partij. Het werd onmiddellijk aange vallen door de pro-communisten in zijn eigen partij en rechtse christendemocra ten. Giuseppe Saragat van de democratisch socialisten schreef in een hoofdartikel in het partijblad dat hij in principe voor stander is van een politiek bestand, maar dat de beslissing bij het partijcongres ligt. Hij legde er de nadruk op dat een ge meenschappelijk programma van de be trokken partijen heel wat interne moeilijk heden zal moeten overwinnen en ook bui tenlandse problemen omvat, zoals de be trekking van de westerlijke democratieën met de Sovjet-Unie. Fanfani en andere vooraanstaande chris tendemocraten bewaren het stilzwijgen. Zij zijn in februari met de socialisten van Nenni een overeenkomst aangegaan, die resulteerde in de meeste linkse regering in vijftien jaar. De partij van Nenni heeft geen vertegenwoordigers in het kabinet, maar heeft parlementaire steun toegezegd. Grote Houtstraat 125 Haarlem - Telefoon 20889 brengt u deze prachtige v* Gecreëerd door de beste Hollandse vaklieden uit geïmporteerd Frans NAPPA LEDER WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben donderdag opnieuw een kernwapen tot ontploffing gebracht in de buurt van het eiland Johnston in de Stil le Oceaan. Het wapen, dat uit een vlieg tuig werd afgeworpen, had een explosieve kracht van iets meer dan een megaton (een miljoen ton TNT). De proef was de dertigste van de lopen de reeks proeven in de Stille Oceaan, die begon op 25 april. Bij de volgende poging om op grote hoogte boven Johnston Island een kernont ploffing te veroorzaken zal morgen van een nieuwe type aandrijfraket gebruik ge maakt worden. Het voornemen bestaat na vijf mislukkingen en slechts een succes in plaats van een Thor raket een Nike-Her- cules raket of een speciaal gebouwde ra ket. aangedreven door een Sergeant ra ketmotor te gebruiken.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5