Zware gevechten aan de grens tussen India en China Beschuldigingen over en weer van agressie HET WEER Nederland veroordeelt de „apartheid" in de UNO Alle honden aan de lijn in gemeenten om Amsterdam Minister Schroder is gesterkt uit Washington teruggekeerd jongenspantalons Commandeur verhuizingen Student gewond bij „invecht-ceremonie" Nederlander Lichtveld tegen sancties Bron nam cheque van 100.000 niet aan Prinses Beatrix in Teheran BANANEN 47e JAARGANG NUMMER 295 ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije VERLOOFD? Dan gratis VER- LANGBOEKJEvergemakke lijkt déél voor déél kopen van servies, drinkservies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljoris- straat 18, Haarlem, Tel. (02500) 18574. (iforeijou vuif! FALCON TWEEDJASSEN Droog India vastbesloten Communisten ook Onderzoek in Rotterdam op last der justitie Het woord is aan... In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 Bruynzeel keukens hang- en legkasten aanrechten Zaanlandsehe Houthandel Sterke Na t.v.'-uitzending In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en H'lem 2 Uit het Binnenland2 Beeldverhalen2, 11 Buitenlands Nieuws3 Op de Praatstoel3 Op en om het Binnenhof3 Kerkdiensten4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee Films 6 Horen en Zien7 Kunst 7 Topsy 8 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt9 Feuilleton 11 Puzzel11 Erbij13-17 Sport 19 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Het Westen zal geen verdere beperking van de toegang naar West-Berlijn slikken Ontploffing in Pretoria COIFFURES DE VRIES Gomoelka's afscheid Verkiezingen uitgesteld IJmuider Courant PEKING (Reuter/AFP) Indische troepen zijn vanochtend een „groot van de rivier de Ketsjilang, in de om streden oostelijke sector van de Chinees- Indische grensstreek, zo meldt het com munistische persbureau Nieuw China. „Chinese grenswachten leden zware ver liezen en waren gedwongen uit zelfver dediging tot vastberaden acties over te gaan", zo werd hieraan toegevoegd. Volgens een bericht dat het persbureau uit het betrokken gebied had ontvangen, hadden „Indische aanvalstroepen, die het gebied van de Ketsjilang, ten noorden van de onwettige Macmahon-linie, waren bin nengedrongen, onder dekking van zwaar granaatvuur een aanval ingezet. Op het ogenblik dat het bericht verzonden werd, was er nog een hevige strijd gaande, al dus Nieuw China. Ook in de westelijke sector in de Tsjip- Tsjap zijn de Indische troepen, volgens het Chinese persbureau, vanochtend on der dekking van zwaar artillerie- en ma chinegeweervuur tot de aanval overge gaan. De Chinese grenswachten waren ook hier uit zelfverdediging „tot vastberaden acties overgegaan". Eerder had het Chinese persbureau al gemeld, dat uit herhaalde aanvallen van Indische troepen en vliegtuigen kon wor den afgeleid dat India „op grote schaal aanvallen op Chinees gebied ging doen". Van Chinese zijde werd voor het eerst sinds verscheidene weken ook weer ge sproken van moeilijkheden in de westelij ke sector tussen de Chinese provincie Sin- kiang en het gebied van Ladakh in Kasj mir. Deze streek was de afgelopen zo mer herhaaldelijk het toneel van scher mutselingen. NEW DELHI (AP) De Chinezen heb ben vandaag zowel in het oosten als in het westen van het Himalayagebergte zware aanvallen op Indische stellingen gedaan, zo is medegedeeld door het Indische minis terie van landsverdediging. De minister van Landverdediging, V. K. Krisjna Menon zeide daö de aanvallen met voorbedachten rade en tegelijkertijd waren begonnen. Hij deelde mede, dat 'Advertentie Advertentie Advertentie BARTELJORISS7R HAARLEM TEL 1343° LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)- AMSTERDAM,IEl- 2?359b Verwachting tot morgenavond: Droog en rustig weer met en kele verspreid voorkomende op klaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. In de komende nacht iets lagere tem peraturen. Morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. vanmorgen nog zwaar werd gevochten en dat de Chinezen in groten getale aanvie len na een voorafgaand bombardement met zware mortieren en machinegeweren Menon verklaarde dat de Chinezen zeer sterke strijdkrachten hadden geconcen treerd en dat deze alle in de strijd ge> worpen worden. Naar aanleiding van een bericht van het persbureau „Nieuw China" over Indische aanvallen in Ladakh zei Menon dat dit duidelijk dient om hun eigen agressieve bewegingen te camoufleren. (Reuter/AP) Minister Menon heeft in een interview met het linkse weekblad „Blitz" verklaard, dat India vastbesloten is de Chinezen terug te drijven totdat het Indische grondgebied van alle agressie zal zijn bevrijd. De militaire actie zal worden voortgezet „totdat de gewenste resultaten zijn bereikt," aldus Krisjna Menon. „Het binnendringen van Chinese strijd krachten in het gebied ten zuiden van de Macmahon-lijn betekent een schending van het Indisch grondgebied," zo heeft de lei der van de communistische partij van In dia, M. Dange, verklaard. Advertentie Nederland en Europa; Betrouwbaar, vakkundig; Personencabines; Speciaal Pianovervoer; Verzekerd. Vraag prijsopgave I Graaf Janstraat 13 - Beverwijk Telefoon 0 2510 3635-5588 Met het oog op de moeilijke positie waar in zijn partij door het Indisch-Chinese grensgeschil is gekomen zei hij, dat de In dische communisten geen aanhangers van Peking of van Washington zijn, maar bur gers van India, „een niet-gebonden en vre delievend land." Het secretariaat van de communistische partij heeft dezer dagen in een resolutie verklaard dat de Macma- hon-lijn de internationaal erkende grens tussen India en China vormt en dat alle maatregelen ter verdediging van die grens gerechtvaardigd zouden zijn. De procureur-generaal in Den Haag heeft de Rotterdamse politie opdracht ge geven een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen, die geleid hebben tot de kwetsuren die een aankomend student heeft opgelopen tijdens een „invecht-cere monie" op de sociëteit Hermes in Rotter dam. De student liep hierbij een hersenschud ding en een schouderfractuur op en ligt nu in een ziekenhuis. A. G u i n o n Er zijn mensen die, inplaats van te luisteren naar wat men hen zegt, reeds luisteren naar wat zij zelf gaan zeggen. Koning Gustaaf van Zweden zit met baggerlaarzen aan op een wankele houten tafel te San Giovenale in Lazia, een 75 kilometer ten noorden van Rome, waar hij opgravingen verricht. De koning komt daar elk jaar en dit keer ging hij erbij zitten om de Ita liaanse journalisten uit te leggen waarom hij uitgerekend naar hier komt om zijn liefhebberij te bedrij ven. Na afloop van het gesprek was iedereen tevreden. NEW YORK (Reuter) In de speciale politieke commissie van de UNO-Assem- blee heeft het lid van de Nederlandse af vaardiging L. A. M. Lichtveld gezegd, dat Nederland wel de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika verfoeit, maar geen voorstan der is van uitstoting van Zuid-Afrika uit de UNO. „Wij zijn niet voor een dergelijke vorm van apartheid", aldus de heer Licht veld, die zich ook uitsprak tegen elke stap om sancties toe te passen tegen Zuid Afrika. Hij zei, dat collectieve sancties geen en kel nut zouden hebben als zij het karakter De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland heeft maatregelen getroffen tot wering van hondsdolheid in een aantal in de nabijheid van Amster dam gelegen gemeenten. Hij heeft bevolen, dat in de gemeenten Amsterdam, Bever wijk, Assendelft, Westzaan, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Zaandam, Wijdewormer, Oostzaan, Ilpendam, Landsmeer, Monikkendam, Katwoude, Broek in Waterland, Diemen, Muiden, Weesp, Weesperkarspel, Velsen, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel en Ouder-Amste! honden met ingang van heden, zaterdag, zodanig moeten worden opgesloten of aan een ketting of lijn van voldoende sterkte moeten worden gehouden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen. De Commissaris der Koningin vestigt er de aandacht op, dat honden die, in strijd met dit bevel, loslopend worden aan getroffen, op last van de burgemeester der gemeente waar zij zich bevinden kunnen worden gedood. Het bevel van Amsterdams burgemeester dat alle honden in de hoofdstad buitenshuis gemuilkorfd moeten zijn, heeft tot gevolg gehad dat winkels die muilkorven verkoch ten, in korte tijd waren uitverkocht. Hun voorraad was uiteraard niet toereikend voor de ongeveer 30.000 Amsterdamse hon den. Het „uitgaansverbod" voor honden, dat vannacht om één uur van kracht werd, is stringent nageleefd. Politiepatrouilles hebben geen enkele hond kunnen „arreste ren". Het vervoer van honden ook indien zij zijn „aangelijnd" of een muilkorf dragen is in en op de openbare vervoermiddelen van het Amsterdamse gemeentevervoerbe drijf verboden. Dit geldt dus voor trams, bussen en personenveerboten. Het verbod geldt echter niet voor blindegeleidehonden. Naderhand is bekend gemaakt, dat het ver bod niet geldt voor de drie grote IJponten. Daarop kunnen dus wel honden, mits met muilkorf, worden vervoerd. Op de per- somenveren worden geen honden toegelaten. Hetzelfde geldt voor de Amsterdamse taxi's. De autobusondememing Maarse en Kroon heeft het vervoer van honden, ook met muilkorf, op haar lijnen Amsterdam, Haar lem, Leiden en Utrecht verboden. Deze maatregel geldt niet voor blindegeleidehon den. Bij de Amsterdamse G.G. en G.D. meent men dat thans het reeds verwachte stabiele punt is bereikt. Er zijn geen nieuwe geval len van hondsdolheid bekend geworden. Evenmin zijn er behalve de reeds gesig naleerde 35 honden nieuwe „verdachten" bijgekomen. In Amsterdam dienen thans alle honden gemuilkorfd te zijn. Door de plotseling stijgende vraag naar muilkorven slonken de voorraden bij de verschillen de winkeliers echter zo snel, dat men haastig naar een noodoplos sing zocht. Dit is zo'n noodop lossing; bij gebrek aan een stalen of leren muilkorf een strik om de bek. Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 van een straf, of een soort uitbanning had den. Zij zouden niet bijdragen tot het te weegbrengen van „het nieuwe inzicht, dat voor Zuid-Afrika nodig is om zijn gedrag te veranderen". Collectieve sancties zou den ook het lot van de gekleurde bevol king van Zuid-Afrika niet helpen verlich ten. De enige gedragslijn waarvan Nederland „uiteindelijk resultaten" verwacht is vol gens de heer Lichtveld „een voortdurende, duidelijke veroordeling van de apartheid, die niettemin gelegenheid laat voor een voortgezette samenspraak tussen de be schaafde landen, met het doel Zuid-Afrika te overtuigen." „Apartheid is een speciaal geloof en de koppig gevolgde politieke richtlijn van ve le van die bewoners van Zuid-Afrika, wier oorsprong teruggaat door de eeuwen tot datzelfde Nederlandse volk, dat altijd voor aan gestaan heeft in de strijd om de vrij heid van godsdienst en geweten en' dat, in de loop der eeuwen, een zelfs nog dieper en beter begrip heeft verworven van de ware betekenis van de gelijkheid en broe derschap der mensheid. Het is daarom pijnlijk, dat afstammelingen van de kolo nisten, die in Afrika een plaats gezocht hebben voor het vrije gebruik van hun Ne derlandse geestelijke erfenis, thans wreed en onverantwoordelijk de vrije ontwik keling van een grote meerderheid verkie zen te onderdrukken. Het woord „apart heid," waarmee een uitheemse gedachte wordt uitgedrukt, is onbekend in het Ne derlands en zou een lelijk modernisme van Zuid-Afrikaanse vinding genoemd kunnen worden", aldus de heer Lichtveld. Advertentie in manchester, div. kleuren, maat 2 (leeft. 3—4 jaar) 12.15 enz. Terlenka (rood etiket) maat 3 (leeft. 5 jaar) 17.50 enz. Stapels sterke Jongensbroeken KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding De „naturopaat" Johannes Bron en de Asser fabrieksdirecteur C. Doyer hebben elkaar gisteravond in het landhuis van de heer Bron in Wekerom (gemeente Ede) voor het eerst ontmoet. Het gebeurde na de televisie-uitzending, waarmee ir. Doyer zijn komst aankondigde teneinde de heer Bron een cheque van f 100.000.- te over handigen. Als tegenprestatie zou de heer Bron dan dienen te bewijzen dat een op een aardstraal geplaatste accu in één nacht ontladen zou zijn. De heer Doyer had een speciaal apparaat meegebracht, dat gisteravond* voor de t.v. werd gede monstreerd. Er zat een accu in en het bracht allerlei vreemde geluiden voort. Maar de heer Bron ging niet op het voor stel in. Hij hield vast aan dé uitdaging eerst een stuk drassig land met behulp van één van zijn aardstralenkastjes (waarvan de prijs varieert van f 650.- tot 5.800.-) te draineren. Daarna pas wilde hij ingaan op het experiment met de accu. Het re sultaat van veel en af en toe heftig heen- en weer gepraat was dat de beide tegen standers overeenkwamen dat beide experi menten ongeveer gelijktijdig zullen plaats hebben. Maar dan moet het eerst gaan re genen, want het drainage-experiment moet plaatshebben onder zo natuurlijk moge lijke omstandigheden. Het Wageningse studentencorps wil de heer Bron, als deze zijn bewering weet waar te maken, tot de centrale figuur ma ken van zijn lustrumviering. Deze viering zal dan „in het teken van de aardstralen kastjes" staan. Prinses Beatrix is om halfzes westeuro- pese tijd op het vliegveld Meherabad bij Teheran aangekomen. Perzië is het eerste land dat zij bezoekt op haar wereldreis. Zij werd op de luchthaven verwelkomd door de zuster van de sjah, prinses Sjams, en haar echtgenoot, die haar begroette na mens de sjah en keizerin Farah. Volgens het protocol ontvangen de sjah en de kei zerin alleen staatshoofden bij aankomst. Prinses Sjams leidde prinses Beatrix naar een welkomstcomité, waarvan de le den aan de prinses werden voorgesteld. Daarna werd prinses Beatrix naar een po dium geleid waar zij een erewacht inspec teerde. Daarbij werden het Perzische en het Nederlandse volkslied gespeeld. De prinses begroette vervolgens 200 le den van de 1000 man tellende Nederlandse kolonie in Perzië. In Teheran ging de prinses naar het pa leis van groen marmer, dat voor haar ge reserveerd is voor haar verblijf van vier dagen in Teheran. Vanmorgen werd zij door de sjah en keizerin Farah in het ko ninklijk paleis ontvangen, waar zij ook de andere leden van de keizerlijke familie ontmoette. PRETORIA (Reuter). Het bureau van de Zuidafrikaanse minister voor de Land bouweconomie, D. C. Uys, in Pretoria is vrijdagavond ernstig beschadigd door een ontploffing. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. De politie zette de omgeving onmiddellijk af en hield ieder een op een afstand. Persfotografen kregen geen gelegenheid foto's van de schade te maken. In de voornaamste steden van Zuid-Afri ka zijn deze week op zijn minst acht ge vallen van sabotage of pogingen tot sabo tage voorgekomen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling (Van onze correspondent) Een verdere beperking van de toegang naar Berlijn (lees: invoering door de Oostduitsers van visa voor het burgerlijke verkeer) zal het Westen niet slikken. Ook een grotere mate van erkenning voor het Oostduitse regime is uitgesloten. Deze mededelingen deed de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Schroder, toen hij gisteren in de Bondsrepubliek terug keerde van zijn bezoek aan de Verenigde Staten. In een televisie-interview zei Schroder voorts, dat de Bondsrepubliek natuurlijk het volle risico mede draagt voor een eventuele militaire botsing om Berlijn. Ook zei de minister, dat veel geroep om realisme en om initiatieven in feite neer komt op de wens voor de Russische eisen te capituleren en concessies te doen. Op vallend was overigens, dat Schroder een antwoord ontweek op de vraag, of de Amerikaanse garanties voor Berlijn ook gelden in het geval, dat het burgerlijke verkeer op Berlijn iets in de weg gelegd wordt. In Oost-Berlijn was de kwestie van de voormalige Duitse hoofdstad de hoofdscho tel van een afscheidsrede, die de Poolse partijsecretaris Gomoelka voor het Oost duitse parlement hield. Gomoelka kondig de voor de zeer nabije toekomst een se paraat vredesverdrag tussen de commu nistische staten en Oost-Duitsland aan. Wel zei hij ook, dat de hoop niet moet worden opgegeven dat een oplossing voor de kwestie-Berlijn wordt gevonden. Men kan moeilijk aannemen, dat het Westen niet de betere weg zal kiezen, zo zei hij. Met klem keerde de Poolse gast zich tegen het plan de Westberlijnse bevolking een referendum te laten houden over de vraag of zij voortzetting van het gealli eerde bezettingsstatuut wenst. Westberlij- ners kunnen niet over de soevereiniteit der D.D.R. en haar verkeerswegen beslis sen, aldus Gomoelka, die vrijdagavond met premier Cyrankiewicz na een bezoek van vijf dagen aan Oost-Duitsland naar Warschau vertrok. OOST-BERLIJN (Reuter) De Oost duitse Volkskamer, heeft besloten de ver kiezingen voor een nieuw parlement een jaar uit te stellen tot november 1963 „met het oog op vraagstukken der internationa le betrekkingen". Er werd gezegd, dat het uitstel ook betrekking had op de uit werking van een economisch plan over een tijdvak tot 1970. Advertentie RECTIFICATIE In de advertentie van gisteren stond abusievelijk: Overhemd m. losse boordf 16.50 13.90 en 18.75 Overhemd, donkergrijs f 8.90 Mouwl, 6 (éxtra lang) Dit moet zijn: Overhemd m. losse boord16.50 Overhemd, donkergrijs 8.90 Mouwl. 6 (extra lang) f 13.90 en 18.75 KLOOSTERSTRAAT 33 - 35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1