Dertig UNO-landen vragen kernstop 'ASPRO' ÏRÖXY de ras-sigaret puur voor uw genoegen FEITEN VAN DEZE WEEK. Wereldnieuws Ir mi BROS: „Amerikaanse spion" in Tsjechoslowakije gearresteerd Egyptische brigade strijdt in Jemen Conseil d'Etat verklaart bijzonder militair hof ongrondwettig Rabbi na mishandeling in New York overleden raatótoel 0p de ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 3 Resolutie voorziet niet in enigerlei inspectie Tegen-resolutie Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Ondergrondse kernproef FINE U.S.A Tsjechische diplomaat in New York overleden Kort nieuws NEW YORK (AP) Dertig landen heb ben officieel voorgesteld dat de UNO-As- semblee aan de kernmogendheden zal vra gen onmiddellijk de proeven met kernwa pens stop te zetten terwijl zij onderhan delen over een overeenkomst. Een resolutie van deze strekking is in gediend ter behandeling in de politieke commissie van de Assemblee, die de kwes tie van de kernproeven in behandeling heeft. Volgens diplomaten van de landen die de resolutie steunen, zijn de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er sterk tegen. Beide landen hebben reeds verklaard nooit akkoord te zullen gaan met een nieuw mo> ratorium zonder inspectie. De Sovjet-Unie is echter voorstandster van een verbod zonder inspectie. Volgens het nieuwe voor stel zou de Assemblee alle kernproeven moeten veroordelen en vragen dat de proe ven onmiddellijk en niet later dan 1 janua ri 1963 worden gestaakt. De indienende landen zijn voornamelijk niet-gebonden landen uit Afrika, Azië, La tijns-Amerika en Scandinavië. (AFP) De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben op hun beurt een ont- werp-resolutie ingediend waarin de ontwa peningsconferentie te Genève wordt uitge- Advertentie Verkoud- PRAAG (Reuter) Tsjechoslowaakse grensbewakers hebben op 7 oktober „een Amerikaanse spion" gearresteerd, aldus meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. De arrestatie werd verricht, toen de man, de 37-jarige Emil Sevec, uit Oos tenrijk Tsjechoslowakije probeerde binnen te komen. Sevec had „bezwarend mate riaal" bij zich. Volgens Ceteka heeft Se vec bekend, opdracht gehad te hebben voor de NAVO te spioneren. Sevec was ook in 1953 gearresteerd en tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens spionage. Na zijn vrijlating had hij heimelijk Tsje choslowakije verlaten en zich bij de Ame rikaanse geheime dienst aangesloten. Verdacht (AP) Sevec landde drie jaar geleden met een sportvliegtuigje in Oostenrijk en kreeg politiek asiel. De Oostenrijkse poli tie vermoedt dat deze vlucht als dekman tel moest dienen voor spionage-activiteiten die Sevec in Oostenrijk heeft verricht. Sevec stond als student ingeschreven bij een universiteit in Wenen. Op 8 oktober werd zijn auto verlaten aan getroffen in de buurt van de Tsjechoslo waakse grens. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat Sevec lid was van een Tsjechoslowaakse spionagebende en dat hij opdracht had zich naar het grensge bied te begeven voor een geheime ontmoe ting. De Oostenrijkse politie houdt rekening met de mogelijkheid dat Sevec ontvoerd is. Vorige week maakten de Tsjechoslo waakse autoriteiten bekend dat de Ameri kaan, Robert Roy Budway uit Washington, gearresteerd was onder verdenking van spionage. CAIRO (Reuter) Het In Cairo ver schijnende gezaghebbende blad „Al Ah- ram" meldt, dat kort na het uitbreken van de revolutie in Jemen de vorige maand, een sterke Egyptische strijdmacht naar Jemen was vertrokken. Volgens dit blad had kolonel Sallal president Nasser kort na de revolutie verzocht het in 1956 tussen Jemen en Egypte gesloten ver drag van toepassing te verklaren. Het bericht in „Al Ahram" was de eer ste openlijke erkenning, dat Egyptische troepen naar Jemen zijn gezonden om de revoltionaire staatsgreep te helpen. De schattingen van de sterkte der Egyptische troepen lopen uiteen van 3.000 tot 5.000 man. In Israëlische kringen is gezegd, dat de Egyptische brigade die aan de zijde van de republikeinen strijdt feitelijk sterker is dan de republikeinse strijdmacht. Men is voorts van oordeel, dat de balans in Jemen als gevolg van „de Egyptische interventie" naar republikeinse zijde door slaat. Niettemin zou de strijd in Jemen, met zijn gebrekkige verbindingen, nog maanden kunnen duren. De positie van de stammen, naar wier gunst beide par tijen (de republikeinen en de koningsge- zinden) dingen, acht men gunstiger dan ooit. WASHINGTON (Reuter) De Amerikanen hebben vrijdag een ondergrondse kern proef genomen op het proefterrein in Ne vada. De kracht van de ontploffing was minder dan die van 20.000 ton TNT. nodigd, het sluiten van een verdrag dat voorziet in doeltreffende controle te be werkstelligen, om zo definitief een einde te maken aan alle kernproeven, of, als dat niet lukt, een voorlopig verdrag over het stopzetten van alle kernproeven, behalve de ondergrondse. In de resolutie wordt er voorts op aangedrongen, zonder dat een datum wordt genoemd, „dat de onderhan delende mogendheden het eens worden over een nabije datum, waarop een ver drag mzake een verbod op het nemen van kernwapenproeven in werking zal moeten treden." (Van onze correspondent) PARIJS Tijdens een zitting, die ruim drie uren duurde heeft de Conseil d'Etat de Franse Raad van State, gisteravond besloten het bijzondere militaire hof, dat tot doel had hoogverraders en moorde naars van de O.A.S. te berechten, on grondwettig te verklaren. De bijzondere militaire rechtbank, die uit vijf officie ren met een generaal als president be staat. werd op 1 juni van dit jaar door het staatshoofd, De Gaulle, in het leven geroepen om de plaats in te nemen van het speciale hoge gerechtshof, dat toen juist het hoofd van ex-generaal Saian, opper-leider van de O.A.S., had gered. Sedert die oprichting waren door dit uit- zonderingsgericht verscheidene beschul digden tot hoge gevangenisstraffen en ook wel ter dood veroordeeld. Uit die laatste categorie werd de beruchte O.A.S.-man Degueldre ook metterdaad gefusilleerd. Een andere, niet minder gevaarlijke ter rorist, Canal, bijgenaamd: „Zwarte Mo nocle", is onlangs eveneens ter dood vèr- oordeeld en het vonnis had juist vanmor gen moeten worden voltrokken. Door de uitspraak van de Raad van State, uit gelokt door Canals verdediger, heeft de „Zwarte Monocle" uitstel van executie ge kregen. Of ook de andere veroordelingen zullen moeten worden herzien, en zo ja, door welke justitiële instantie, behoort tot de eerste der vele vragen die de beslis sing van de Raad van State voor de pre sident der republiek heeft opgeworpen. De Raad van State heeft voorts nog een verzoek afgewezen van de radicale afge vaardigde Patrice Brocas om de decre ten ongeldig te verklaren tot het doen houden van het referendum op 28 okto ber. Volgens deskundigen is de conclusie van de Raad van State in de zaak-Canal bin dend, zodat de regering nu of een nieuw militair hof van justitie moet instellen of, wat waarschijnlijker wordt geacht, een nieuw proces moet gelasten voor een bur gerlijke rechtbank. NEW YORK (AP) In New York is gisteren de 55-jarige rabbi Bernard Eis- dorfer begraven, die op maandagavond een schedelbasis fractuur opliep toen hij in een straat van Brooklyn op wrede wijze werd mishandeld. De politie zoekt nog naar de dader. Rabbi Bernard Eisdorffer kwam veer tien jaren geleden in Amerika uit Tsjecho slowakije waar hij de nazi-vervolging had overleefd. Een woedende menigte van ongeveer tienduizend Joden verzamelde zich voor de Yeshiva Yetev Lev d'Satmar" een school waar de rabbi langer dan tien jaar de functie van penningmeester bekleed heeft. Daar werd een openlucht dienst gehouden. Rabbi Abraham Stein vroeg in zijn lijkre de om een onderzoek van deze moord op dat de schuldigen „rechtvaardig gestraft" kunnen worden. De menigte schreeuwde om „meer bescherming van de politie." Advertentie uwifwmwt f \sSni? 1 AMERICAN CIGARETTES R 1062 B BÖNN Verrassend mild is het von nis uitgevallen tegen de Russische ge heime agent Bogdan Stasjinski. Acht jaar tuchthuis met aftrek (dertien maan den) ikreeg Stasjinski, die door het bonds- gerechtshof in Karsruhe schuldig werd bevonden aan medeplichtigheid aan moord in drie gevallen. Schuldig aan de moord op twee Oekraïnse politici achtte de rechtbank de hoogste Russische regerings autoriteiten. Stasjinski was een handlan ger en een misbruikt werktuig van de Rus sische opdrachtgevers, aldus het vonnis. Meermalen herhaalde de rechtbank in de motivering van het vonnis de beschuldi ging, dat de Russische autoriteiten in fei te verantwoordelijk zijn voor de twee moorden. Stasjinski's eer, aldus de moti vering, moet gered worden omdat hij, on danks zware schuld, kans heeft gezien tot beter inzicht te komen. In het vonnis wor den ook enige woorden gewijd aan de twij fel, die de rechtbank aanvankelijk koester de aan de waarheid van 'Stajinski's zelf aanklacht. „Wij hebben nu geen twijfel meer", aldus de president van het hof. „Zowel een provocatie van de Russische geheime dienst, als een lancering van een proces-Stasjinski van andere kant lijkt ons uitgesloten". Met de „andere kant" zinspeelde de rech ter op de enige, die regelrechte voorde len uit het proces heeft geput: de Bond van verdreven Oekraïners. Deze organisa tie heeft sinds het begin van het proces geen dag voorbij laten gaan, zonder half Duitsland te overstelpen met propagan damateriaal tegen Sovjet-Rusland en voor een bevrijding van de Oekraïne. NEW YORK (Reuter) Karei Zizka, atta ché bij de Tsjechoslowaakse UNO-delega- tie, die donderdag na een achtervolging door de Amerikaanse politie zichzelf in het hoofd schoot, is vrijdag in het ziekenhuis overleden. Zizka zou ook zijn vrouw heb ben vermoord. Volgend jaar. Minder dan de helft van de Russen kan in de kledingwinkels de ma ten en modellen vinden die zij zoeken, dit geeft de Russische opperplannenma- ker voor de confectieindustrie V. N. Soko- lov toe in een interview met het dagblad „Izvestia." Sokolov belooft voor volgend jaar een grotere variatie in maten en modellen, er zullen 30.000 nieuwe model len aan de markt komen. Op en om het Binnenhof Nut van het vrageninstituut. Sinds jaar en dag bestaat het parlemen taire vrageninstituut. Nog steeds pleegt men dit in overwegende mate met behulp van schriftelijke vragen te hanteren. Jaar lijks vindt er indiening van zeker wel een paar honderd, vervolgens van ministers- kant beantwoorde, vragen plaats. Natuur lijk zijn ze lang niet altijd even belang wekkend. Menigmaal loopt hetgeen deze of gene afgevaardigde wil weten over een aangelegenheid van nogal erg speciale aard. Toch kan het voorkomen, dat op een ge geven ogenblik een bewindsman zich naar aanleiding van iets, dat van vrij grote be tekenis zou kunnen zijn, eerst met behulp van vragen van een enkel Kamerlid aan zijn jasje getrokken ziet en als dan het uitsluitsel al te onbevredigend mocht zijn, kan het heel goed, dat het tenslotte tot een interpellatie namens de gehele Kamer komt. Deze week begon met de schriftelijke beantwoording van aldus ook aanhangig gemaakte vragen van twee leden, die na dere inlichtingen verlangden over wat er met de heer Spierenburg was gebeurd. De ze is op het ogenblik nog steeds ondervoor zitter van de Hoge Autoriteit van de Euro pese Kolen en Staal Gemeenschap te Lu xemburg. Uit een door de woordvoerder dier Gemeenschap op 26 september uitge geven communiqué was bekend geworden, dat genoemde supra-nationale functiona ris „op verzoek van de Nederlandse rege ring en mede om persoonlijke redenen" van plan was dat hoge ambt te verlaten om daarna in dienst te treden van den Haag en wel als hoofd van de Nederland se permanente vertegenwoordiging bij de Europese Gemeenschappen te Brussel. Het heette dan verder, dat het in de be doeling lag dr. J. Linthorst Homan, die thans aan het hoofd dier diplomatieke post staat, te benoemen tot ...opvolger van de heer Spierenburg. Tegen dit alles vielen nogal wat bezwa ren in het midden te brengen en met na me reeds terstond wat aangaat het „te rugroepen" door de Nederlandse regering van de niet in haar dienst zijnde „supra nationale" functionaris, de heer Spieren burg. In het algemeen politieke debat in de Tweede Kamer verklaarde minister de Quay, dat het verhaal omtrent het van Nederland uit in deze ondernomen initia tief volkomen onjuist was. Ditzelfde blijkt nu ook verder uit de beantwoording van boven bedoelde schriftelijke vragen. En daarmee is dan wel komen vast te staan, dat hier Harer Majesteits regering werke lijk zo onschuldig als een lam was. Onderwijl is mij uit enige hierover kort geleden in de Belgische hoofdstad ge voerde gesprekken met lieden, welke goed thuis zijn in Europese zaken, ook wat de Kolen- en Staal Gemeenschap aangaat, ge bleken hoe de vork dan wel in de steel zat. De initiatiefnemer was... de heer Spierenburg. Hij had, nu al omstreeks een jaar geleden, genoeg gekregen van zijn vice-voorzitterschap van de Hoge Autori teit. Principieel was hem zwaar op de maag gaan liggen, dat in de praktijk dat orgaan zo zoetjes aan minder supranatio nale betekenis had gekregen tengevolge van allerlei tegenwerkende factoren. Bo vendien kon hij het persoonlijk ook slecht xemburg zou kunnen voorzien, maar dat het mogelijk was, dat dit de acht overige leden van de Hoge Autoriteit zouden moe ten gaan doen, nadat inmiddels een ande^ re vacature in hun midden tot het verle den zou zijn gaan behoren. En dat blijkt nu de gang van zaken te zullen wezen Intussen, dank zij hetgeen nu op de schriftelijke vragen omtrent deze zaak is geantwoord, staat vast, dat de Nederland se regering allerminst gemeend heeft iemand, die een supranationale positie in neemt, leukweg te kunnen of moeten te rugroepen. Hiermee is tevens vrij snel, een verkeerde voorstelling van zaken recht gezet en me dunkt, dat zulks eens te meer bewijst hoe nuttig het vragenin stituut kan werken. Ontgroeningsschandalen Datzelfde kwam eveneens heel duidelijk aan de dag, toen het j.l. dinsdag monde linge vragen in de Kamer „regende". Dat in verband met de even bedroevende als hoogst beschamende gebeurtenissen, wel- vinden met een van de vooraanstaande functionarissen in Luxemburg. Daarom had hij aan de heren in den Haag ken baar gemaakt, gaarne naar iets anders uit te zien. Enige van zijn verlangens waren niet verwezenlijkt, uiteindelijk is hem toen meegedeeld, dat hij een post in de bui tenlandse dienst kon krijgen. Daarnaar had hij oren. Ongelukkigerwijze schijnt er echter wel gewag te zijn gemaakt van de eventuele mogelijkheid maar ook niet meer dan dat hem tot opvolger te ma ken van de heer Linthorst Homan, ter wijl dan ook nog gerept moet zijn van het denkbeeld omtrent het boven geschet ste „stuivertje wisselen." Wie daarover een of meer woorden heeft laten vallen, is mij niet bekend. Dat iets van die aard even is geopperd, was overigens in ver band met het ogenblik waarop het gebeur de al fout, aangezien de heer Linthorst Ho man zelf er toen nog niets over had ge hoord! Bovendien was er niet op gelet, dat wellicht niet zozeer Nederland metter tijd in de vacature-Spierenburg te Lu ke zich in de groentijd bij het Amster damse Studenten Corps hadden voorge daan. Het was bepaald goed, dat men van alle kanten in de Kamer liet blijken in hoge mate verontrust te zijn door die voorvallen, ook door de veel te slappe wij ze, waarop aanvankelijk genoemd corps bij monde van de studenten Senaat had ge reageerd. De volksvertegenwoordigers bleken ter dege te beseffen welk een, uitermate pijnlijke, indruk dat alles op de burgerij had gemaakt en hoe nodig het is, dat men van regeringszijde toont de ernst in te zien van de treurige verschijnselen waarom het gaat, van de noodzaak dus te vens om daaraan op de meest doeltref fende wijze ten spoedigste paal en perk te doen stellen. Twee ministers Twee ministers hadden zich met beant woording van een aantal der gestelde vra gen bezig gehouden. Zij deden dit wel op een heel sterk uit eenlopende wijze. Daar was minister Cals, het hoofd van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, die onverbloemd, daar waar er alle plaats was voor woorden van scher pe kritiek, niet in verzuim bleef deze te laten horen. Verder gaf hij van een uit stekend inzicht blijk, enerzijds omtrent het euvel van de minderwaardige manier van ontgroenen, die trouwens geenszins al leen bij het Amsterdamse Studentencorps is voorgekomen, doch eveneens onder ver antwoordelijkheid van het Leidse Studen tencorps en van het Delftse studenten corps, anderzijds wat betreft de wense lijkheid vooral de studentenorganisaties zelf nog de kans te geven hun „mores (zeden, als men dat zo wil noemen) gron dig te herzien. Minister Cals toonde bo vendien drommels goed aan te voelen, wat wel en wat niet bij het ontgroenen toe laatbaar is. Te weten, dat een geestelijk ontgroenen, op een derhalve behoorlijk peil, volkomen aanvaardbaar te achten valt, ja eventueel ook wel degelijk nut kan hebben, maar dat al het andere totaal uit den boze is. Minister Beermans onrijpheid Als oud-Leidenaar doet het me leed te hebben moeten vaststellen, dat de tegen woordige minister van Justitie, mr. Beer man, kennelijk nog steeds niet voldoende geestelijke en zedelijke rijpheid heeft ver kregen na zijn Leidse groentijd, nu ook al weer vele jaren geleden. Het was meer dan triest, hoe hij er op een gegeven ogen blik met hem niet tot ere strekkende drog redenen op uit was, om bepaalde ontgroe- ningsuitwassen nog enigermate te willen goedpraten. Voor hem is, om nu ook eens 'n echt-Leidse term te gebruiken, een groentijd na de groentijd bepaald nog wel nodig, dan natuurlijk een groentijd, die hem leert wat geestelijk ontgroenen is en moet zijn. Waarlijk, er bestond reden te over om hier de aandacht te vestigen op de wel aanmerkelijk verschillende reacties op de aan de orde geweest zijnde vragen van de twee ministers in kwestie. Dr. E. van Raalte Verkeer. Ondanks een stijging van het aan tal motorvoertuigen in Italië met meer dan negentien percent per jaar, zijn in de eerste zeven maanden van dit jaar het aantal verkeersongelukken en het aantal slachtoffers daarvan teruggelo pen, vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar. In de periode januari- juli van dit jaar kwamen bij 174.047 ver keersongelukken 4.790 mensen om en werden er 118.770 gewond, tegen respec tievelijk 4.848 doden en 125.288 gewonden bij 175.751 ongelukken in dezelfde maan den van 1961. Automatie. In Stockholm worden proeven genomen met robot-besturing van onder grondse treinen. Men verwacht over een jaar met de geleidelijke vervanging van treinbestuurders door elektronische auto maten te kunnen beginnen, hetgeen ten slotte een besparing van vier miljoen kro nen per jaar moet opleveren. In elke trein blijft dan een man voor ingrijpen in onvoorziene gevallen aanwezig. Cc-P' Warm schaatsen Dezer dagen is het schaatsenrijden weer begonnen. Het is een wonderlijke sensatie, dat men zulke woorden tegenwoordig neer kan schrijven zonder dat schrijver en publiek ergens achter in hun hoofd de gebruikelijke gens achter in hun hoofd de gebruikelijke sneeuwjachten en bibberende mensen bij tramhaltes hebben hoeven op te brengen. Schaatsenrijden gaat zo maar, op het ogen blik. In een kantoortje in Amsterdam en ergens in een ander gebouwtje in Deven ter heeft een man een knopje omgedraaid. Hij is daarop naar huis gegaan en toen hij de volgende dag terugkwam, heeft hij gezien dat het ijs er was en hij heeft tegen een andere man gezegd: „Zo, be gin nou maar kaartjes te verkopen". Daarop heeft hij het Arbeidsbureau ge beld en om twaalf baanvegers gevraagd. De man-van-het-knopje heeft nog een keer bezorgd op de thermometer gekeken het raam van zijn kantoortje stond open en hij zat in hemdsmouwen lekker warm achter zijn bureau en toen heeft hij De Bilt waarschijnlijk gebeld. „Het wordt toch niet warm, hè?" vroeg hij aan De Bilt. „Zo'n graad of tien, twaalf boven nul is natuurlijk best. Maar het moet niet weer helemaal zomer worden". Een sussende stem van het KNMI zal hem toen gerustgesteld hebben. „Zomer wordt het niet, meneer", zei die stem. „Nee, dat niet. Dat hebben we al sinds vorig jaar niet meer gehad. We gaan mis schien wel zachtjes naar de winter toe. Wie weet gaat het wel vriezen over een paar maanden." Vriezen. De man, die alles regelt, wend de zich kribbig af. Vriezen was nou ook niet de bedoeling. Schaatsenrijden is aar dig, maar de mensen kwamen voorname lijk bij hem zolang het niet vroor. Als het eenmaal vriest kun je overal rijden, maar in oktober als het warm is en zon nig, kun je dat alleen in Amsterdam en Deventer. Hij keek naar buiten en zag zijn eerste klanten: luchtig geklede meis jes met luchtige bloesjes, de hyper-korte rokjes meer voor comfort dan voor deco ratie. De jongens in overhemden met op gestroopte mouwen. En toen ik er langs kwam lopen, mis te ik het koek-en-zopie zo vreselijk. En de kou. De muziek was er natuurlijk wel: de Valse des Patrineurs en al die andere „traditionals" van de ijsbaan. Ik woonde vroeger achter een ijsbaan en ik kan het repertoire dromen. Ik placht te denken, dat het voldoende is voorhet creëren van die ijsbaanatmosfeer: je zet de Valse des Patineurs op de grammo foon en je draait er nog wat Geschichten aus dem Wiener Wald achter aan en het is er allemaal weer. Maar als het warm is en de vogels hippen vrolijk en weldoorvoed rond, er probeert nog een wesp om je te hinderen en de kinderen vragen of ze hun trui uit mo gen doen, dan is er toch iets drastisch mis. Vijftien jaar geleden liep ik met een ken nis op het heetst van de middag door Djakarta. Het was echt enorm warm en opeens keek die kennis mij doordringend aan en zei: „Verdikkeme, als het hier nu eens, sneeuwde, wat zou het dan ver schrikkelijk dooien." Dat was een niet helemaal redelijke op merking. Maar zij klonk toen niet eens zo véél dwazer dan het nu is om de Val se des Patineurs te horen en die fleurige meisjes te zien kringelen op kunstschaat sen terwijl ik alweer een mug moet doodslaan. Als we niet ernstig oppassen, dan wordt in de toekomst ook nog het privilege af genomen van die enkele tientallen geharde makkers, die elke winter bijten in het ijs hakken om te gaan zwemmen. In een ver warmde gracht is dat geen kunst meer. E. Romat/n Advertentie luchtige chocolade in meik en puur 20 ct.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3