India polst westelijke landen over levering van wapens Washington veroordeelt de „agressie van China" HET WEER Hondsdolheid eiste weer een dode in Amsterdam Supralux «MORRIS" Indische troepen teruggetrokken ejortiijou Baart opvolger van Spierenburg? Noors schip met 90 opvarenden vergaan Suiker één cent per kg duurder NZHYM vervoert voorlopig geen honden en katten Crisis bij de AVRO Spanning in Washington Passagiersschip wegens pokken in quarantaine verf en lak DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 22 OKTOBER 1962 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Weinig bewolking Zeker 47 overlevenden in reddingboten aan wal Bonn akkoord met EEG-conferentie Zware verliezen Moskou zwijgt HERENKOLBERTS PANTALONS De hondsdolheid Ziekte veroorzaakte ook dood van kat Zieke kat Het woord is aan Besluit inzake Cuba in voorbereiding? Twaalfhonderd passagiers op de rede van Napels In de krant van heden: Affiche-oorlog in Parijs 47e JAARGANG NUMMER 296 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NEW DELHI (Reuter) De Indische regering heeft informeel bij Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten geïnfor meerd naar de mogelijkheid van een snelle levering van automatische wapens en munitie, aldus welingelichte kringen in New Delhi. Naar verluidt zouden de Indische troepen bij de grensgevechten met de Chinezen verouderde wapens gebruiken, terwijl hun tegenstanders met moderne automatische wapens zijn uit gerust. Een Indische delegatie is op weg naar Canada en de Verenigde Staten om een snelle levering van Canadese De Havilland-transportvliegtuigen te ver zoeken. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft zondag in een verklaring de Chinese aanvallen op Indische stellingen in de Himalaya-streek veroordeeld als een „gewetenloze aanval". De Verenigde Sta ten voeten zich geschokt door de „geweld dadige en agressieve" acties van China, aldus het ministerie. Volgens Amerikaan se functionarissen zou de regering verzoe ken van India om militaire uitrusting met sympathie beoordelen. Er is echter nog geen officieel Indisch verzoek ontvangen, aldus deze functionarissen. NEW DELHI (Reuter) Onder druk van de Chinezen hebben de Indische troe pen zich zondag teruggetrokken op een nieuwe verdedigingslinie aan de grens in de Himalaya. De Indische minister van Defensie, Kris- jna Menon, verklaarde zondag dat Chine se troepen nog twee Indiasche posten in Ladakh aan 't westelijke front hadden be stormd en in het noordoostelijke grensge bied verder naar het zuiden waren door gestoten. In dit gebied hebben de verde digers van een Indische stelling het on derspit gedolven. Aan beide zijden, zo zei Menon, zijn zware verliezen geleden. On danks de verliezen aan Indische kant zal India toch weerstand blijven bieden. Premier Nehroe zei later op een bijeen komst van de socialistische partij „Pra- ja", dat de Chinezen in het noordooste lijke grensgebied maar een vijftal kilo meters zijn opgerukt. Het gaat hier ech ter om een stuk grond dat India als het zijne beschouwt. De Indische kranten voorzien een lang- Advertentre BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSFSIRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEI 233596 LUXEMBURG (AP) Welingelichte zegslieden uit kringen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG) hebben vandaag in Luxemburg verklaard dat de Nederlandse vakbondsbestuurder Isaac Baart de opvolger zal worden van Dirk Spierenburg als vice-voorzitter van de KSG. De heer Baart is reeds enkele jaren lid van de adviescommissie van de KSG. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist of lage wolken. Overigens weinig be wolking. Zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. m Aii Tijdens het weekeinde heeft het grensgeschil tussen India en com munistisch China zich ontwikkeld tot een formele kleine oorlog. Over en weer zijn duizenden militairen in de strijd betrokken. Foto: Zwaarbewapende Indische infante risten trekken door een rivier in de buurt van de MacMahon-lijn. (Telefoto) ROERVIK (ANP/Reuter/AP) Meer dan een dozijn schepen en vissersvaartui gen zoeken naar het Noorse schip „Sanct Svithun" (2.172 ton), dat bij de Vikna- eilanden, voor de kust van Midden-Noor- wegen, is vergaan. Zevenenveertig van de ongeveer negentig opvarenden 22 passa giers en 25 bemanningsleden hebben in vjjf reddingsboten de kust bereikt; een reddingsboot met 37 mensen is nog zoek. Acht doden zijn geborgen en een twaalftal ljjken heeft men drijvende waargenomen. De Sanct Svithun seinde eerst dat zij aan de grond was gelopen bij de vuurtoren Glinda, ongeveer 25 zeemijlen van Roervik. Later meldde het schip dat het was vlotge- komen, maar een lek had. Sedertdien heeft het schip niets meer van zich laten horen. Er staat in het gebied een in kracht toene mende zuidwester. Een Catalina-vliegtüig heeft ten westen van de vuurtoren Nord- Oeyan wrakstukken waargenomen. Een on bekend aantal overlevenden is aan boord genomen door het passagierschip Vikna en wordt omstreeks het middaguur in Roer vik verwacht. Volgens onbevestigde be richten zijn op verscheidene eilandjes in de omgeving nog meer overlevenden gezien. BONN (Reuter) West-Duitsland heeft ermee ingestemd om morgen in Brussel een conferentie te houden van de ministers van buitenlandse zaken van de zes E.E.G.- landen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn meegedeeld. De conferentie is voor gesteld door Italië. De woordvoerder zei, dat de. ministers hun overleg op het ge bied van de buitenlandse politiek in Brus sel zullen voortzetten, doch niet speciaal zullen praten over het vraagstuk van de Europese politieke unie. durige strijd met China. Er is ook eritiek op de Indische regering. De onafhankelij ke „Times of India" vindt „gepraat over onderhandelingen, terwijl onze soldaten zware verliezen hebben geleden" capitu latie. Een ander onafhankelijk blad „In dian Express" brandmerkt China tot In- dia's vijand nummer een. PEKING (Reuter) Het persbureau „Nieuw China" meldt dat Indische troe pen vanmorgen vroeg „een hevige aan val" begonnen zijn tegen de Chinese grens wacht in het noordoostelijke grensgebied bij Hisialikoeng in het Chinese Tsjayoel- gebied, aan het oostelijke einde van de Macmahon-lijn. Volgens het persbureau waren de Chinese grensbewakers gedwon gen uit zelfverdediging terug te slaan en is de strijd nog gaande. Ook het Chinese ministerie van Defensie heeft melding ge maakt van zware verliezen. Het voegde hier aan toe dat de Chinese troepen na hevige gevechten terrein hadden gewon nen. De bladen in Peking hebben veel plaats ingeruimd voor berichten volgens welke India militaire hulp van de Verenigde Sta ten zou trachten te krijgen. De Russische pers bewaart nog steeds het stilzwijgen over de strijd BOMBAY (Reuter) De secretaris van de Indische communistische partij voor de staat Maharashtra heeft in een verkla ring het gebruik van geweld door China veroordeeld en verklaard dat de commu nisten in India zij aan zij met hun land genoten het land zullen verdedigen. Met ingang van vandaag is de suiker één cent per kilo duurder geworden. Dit is het gevolg van het in werking treden van de door de minister van Landbouw en Visserij eerder vastgestelde af-fabrieksprijs voor suiker van 62.20 per 100 kilogram. Advertentie grote voorraad, goede dessins 39.50 t/m f 79— mét garantie Terlenka (rood etiket) 29.50, 35.50 Tot zelfs in bandwijdte 120 cm NeW-Belt pantalons f 49.75 KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Maatregel betreft lijnen naar Amsterdam en IJmuiden In aansluiting op de reeds door de commftsarii der koningin in Noord-Hol land getroffen maatregelen ter bestrij ding van de hondsdolheid heeft de di rectie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij in overleg met de betrokken instanties en op advies van haar bedrijfsarts besloten het vervoer van honden en katten op de lijnen naar en van het besmette gebied met ingang van vandaag tot nader order te ver bieden. Deze maatregel betreft de trajectgedeel ten Haarlem-Amsterdam vice versa van de lijnen 80, 81 en 83, 85 Zwanenburg- Amsterdam, 70 Haarlem-IJmuiden, 75 IJ- muiden-Velsen-Noord, 8 Haarlem-Sant poort en de NS-lijn Amsterdam-Den Haag. Dit absolute verbod geldt echter niet voor blindegeleidehonden. Bij de AVRO is weer een crisis uitge broken. Thans in verband met de moge lijke snelle benoeming van een directeur in de vakature die ontstaan is na de dood van de heer D. Repko. Enkele stafleden zoals de heren S. van der Zee, Ger. Lug- tenburg, Karei Prior en anderen worden genoemd, allen uit de t.v.-sector heb ben hun functies beschikbaar gesteld, om dat deze stafleden menen dat een één-hoof dig directoraat voor de AVRO niet dienstig is. De t.v.-sectie immers, dat is geen ge heim, heeft een eigen directoraat. Vanoch tend was men bij de AVRO-leiding nog niet in staat enige inlichting over de nieuwe crisisaffaire te verstrekken. De betrokkenen waren toen allen in conferen tie bijeen. Vermoed wordt dat na afloop een communiqué zal worden verstrekt. Het blijkt dat er in totaal acht stafleden van de AVRO-sectie hun ontslag hebben aangeboden. Op deze aanvraag is door het bestuur nog niet beslist. Wèl heeft het verwondering en verontwaardiging gewekt dat de dagelijkse bestuursleiding van de AVRO, nadat zij op de hoogte was van de ontslagaanvrage van deze acht (behalve de drie reeds genoemden, de heren W. van de Brakel, G. Dubbeldam, W. van de Kamp, Jef de Groot en Jean Smits), hier van geen melding heeft gemaakt op de algemene bestuursvergadering, die zater dag is gehouden. Wel is medegedeeld dat de heer Siebe van der Zee zijn functie wilde neerleggen. Laatste nieuws Het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. heeft het uit het A.V.R.O.-bedrijf ont vangen voorstel om geen nieuwe directeur van het omroepbedrijf aan te stellen, maar een driehoofdig directorium hiervoor te vormen, van de hand gewezen. In een communiqué van het A.V.R.O.-bestuur is hierover hedenmiddag medegedeeld dat volgens artikel 15 van de statuten van de A.V.R.O. de technische en de programma- dienst onder leiding staan van één direc teur, die generlei bestuursfunctie mag be kleden. Op grond van dit artikel meent het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. dat het voorstel tot een driehoofdige directie in strijd is met de statuten. De hondsdolheid te Amsterdam heeft het afgelopen weekeinde twee gevolgen gehad, die de ernst van de situatie onderstrepen: Een zestienjarige jongen is zaterdag morgen overleden, nadat hij enige weken geleden door een hond was gebeten. Het staat vast dat de knaap aan hondsdol heid leed. Het onderzoek op het lichaam van een donderdagnacht gestorven kat heeft uitgewezen dat hondsdolheid de doods oorzaak is geweest. Dit is de eerste kat waarvan vaststaat dat hij aan deze ziekte is overleden. De jongeman, wiens naam op verzoek van de ouders niet wordt vrijgegeven, werd woensdag in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Zijn toestand was zeer ern stig. Hoewel de ziektesymptomen deden denken aan hondsdolheid was het niet mo gelijk op korte termijn een juiste diagnose te stellen, temeer daar de jongen niet in staat was iets te zeggen over zijn contact met honden. Wel stond vast dat hij enkele weken geleden door een hond was gebeten. Nadat de knaap zaterdagmorgen was gestorven is sectie toegepast. In de avond- uien deelde het rijksinstituut voor de volks gezondheid te Utrecht mede dat laborato riumproeven hebben uitgewezen dat de jongen inderdaad aan hondsdolheid is ge storven. In samenwerking met twee oude re broers van het slachtoffer onderzoekt de politie welke honden de jongen de afge lopen weken heeft ontmoet. Omdat hij in de Spaarndammerbuurt woonde wordt het niet uitgesloten geacht dat hij is gebeten door het witte hondje dat ook de dood van de drie-jarige Adrie Egthuizen heeft ver oorzaakt. Dit dier is namelijk gesigna leerd op de Westermarkt, niet ver van de plaats waar het tweede slachtoffer woon de. In de nacht van donderdag op vrijdag is een kat van een familie aan de Reinier Vinkeleskade te Amsterdam gestorven on der omstandigheden, die deden denken aan hondsdolheid. Het dier had enkele da gen voor zijn dood gevochten met enkele honden en katten «.n was daarbij gebeten. Het lichaam van de kat is de afgelopen dagen onderzocht op het laboratorium van het rijksseruminstituut te Rotterdam. Zon dagmiddag had men de zekerheid dat hondsdolheid de doodsoorzaak is geweest. Het uit vier personen bestaande gezin, van wie er twee door de besmette kat wa ren gebeten, is zondagavond door de G.D. en G.D. onder medische behandeling en observatie gesteld. Bij deze dienst zijn thans 129 Amsterdammers onder dagelijk se controle. Gedurende het weekeinde heb ben alle surveillancewagens van de Am sterdamse politie continu gepatrouilleerd. De bevolking bleek de oproep om de hon den te muilkorven en aan de lijn te hou den voorbeeldig op te volgen. Men heeft de indruk dat de hondenbezitters zich niet nodeloos met hun dier op straat begeven. Ook het aantal loslopende honden bleek gering. De politie heeft tot zondagavond met behulp van de speciale /angappara- tuur 25 honden van de straat gehaald. On der deze honden bevond zich een zwarte poedel, wiens gedrag deed denken aan hondsdolheid. Het dier dat reeds naar het gebouw van de hondengeleidedienst aan de Riekerweg was overgebracht, wordt nu na der onderzocht. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek is het terrein aan de Riekerweg afgesloten en worden de 23 aldaar vastgehouden honden geiso- leerd. De na het nemen van deze maatregel ge vangen honden worden voorlopig op de politiebureaus gehuisvest. Zondagavond za ten drie honden in de cellen van de bu reaus. Zij zullen vermoedelijk vandaag met eventueel nog andere op te pakken honden worden overgebracht naar een loods op het terrein van de Wester-gasfabriek, die als opvangcentrum is aangewezen. Vervolg op pag. 11 onder „Hondsdolheid" Shakespeare: Wat gij wilt kunt gij eerder met een glimlach gedaan krijgen, dan door er met uw zwaard op in te hakken. WASHINGTON (Reuter) Volgens de „Washington Post" heerst er een grote ac tiviteit op hoog niveau in Washington, waar president Kennedy zondag plotseling is teruggekeerd van zijn campagne voor de komende congresverkiezingen. Officieel werd meegedeeld, dat hij verkouden was. De „Washington Post" zegt echter dat hij teruggekeerd is omdat er „een grote be slissing op internationaal terrein voor de deur staat". Het blad maakt melding van grootscheepse bewegingen van Amerikaan se mariniers in het zuiden, die verband zouden houden met de Cubaanse kwestie. In Washington zouden vergaande veilig heidsmaatregelen zijn genomen, zodat men niet te weten is gekomen wat er pre cies aan de hand is. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft laten weten dat de troepenbewegingen in het zuiden geen verband houden met Cuba. Er zou en oefening zijn in het Caraïbische zee gebied. (AP) Bouwvakarbeiders -zijn zondag plotseling op het vliegveld van Key West in Florida verschenen met de opdracht dag en nacht door te werken aan de bouw van een grote verkeerstoren. Welingelich te zegslieden verklaarden, dat de toren no dig is om een aanzienlijke toeneming van het verkeer te kunnen verwerken. De verkeerstoren is zondag op een ge ïmproviseerde basis reeds in gebruik ge nomen. NAPELS (Reuter) Het 20.000 ton me tende passagiersschip „Orion", dat met 1.200 passagiers op weg is van Australië naar Londen, mag de haven van Napels niet binnenlopen wegens een pokkengeval. Het schip is in quarantaine geplaatst. De zieke, die aan pokken zou lijden, is al te Port Said afgezet. (AP) In Venetië is de quarantaine van het Italiaanse schip „Afrika" opgehe ven. Het schip dat uit Kaapstad kwam, werd vorige week onder quarantaine ge steld omdat men meende, dat zich aan boord een geval van pokken had voorge daan. De tweehonderd passagiers en 160 bemanningsleden hebben toestemming ge kregen aan land te gaan. DJAKARTA (AP) Sinds midden sep tember zijn in Soerabaja zeven mensen aan pokken gestorven, zo meldt Antara. Volgens het persbureau wordt er een mas sale inentingscampagne gevoerd en heeft men de ziekte onder controle. Eerder was gemeld dat zeven mensen aan pokken waren gestorven in Bandoeng en dat er zich verscheidene gevallen in Midden-Java hadden voorgedaan. •WLvLy.;::: -.-r Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Onder Ons4 Sport 4, 12, 13, 14, 15 Uit stad en omgeving 5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Topsy 8 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Luidsprekers 8 Dit nummei bestaat uit zestien pagina's De affiche-oorlog, die aan het referen dum van komende zondag in Frankrijk voorafgaat, is in Parijs in volle hevig heid ontbrand. Tegenstanders van generaal De Gaulle hebben hun „neen" tienvoudig geplakt over het enorme aanplakbiljet met het opschrift: „Ja, u bent het die de president van de republiek kiest." Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1