Meer vrijheid, maar minder eten achter het ijzeren gordijn 75 Waarom u zo krachtig rijdt op Caltex benzine: Methyl voorkomt „cilinder-ondervoeding!" MPT METHYL Toch wordt geen radicale omwenteling verwacht PREI ANDIJVIE STOOFPEREN HANDPEREN 25 25 29 BANANEN SINAASAPPELEN ac Panklaar groente RODE KOOL, GROENE KOOL, UIEN, PEEN, WORTELTJES, BIETJES ZUURKOOL GELD. ROOKWORST HARING APPELMOES 15 25 79 49 59 &c6oveitdieio (ftaUs vrij huis zelfde soort huis ervaren verkoopsters Internationale treinen in de komende zomer CWÜjjjEX I PLATINUM. Garage GIESBERTS, dealer Wartburg Automobielen Maatschappijleer bij het onderwijs Is een hondje MAANDAG 22 OKTOBER 1962 6 Maandag - dinsdag - woensdag 500 gr. 24 le soort heel kilo 12 stuks «III pot DIVIDENDZEGELS PLANETENWEG 74 - DUINWIJK Schelden in Praag Novotny zondebok Examens n' (Van onze correspondent) WENEN. Bij zijn aankomst in Oost- Berlijn heeft de Poolse partijsecretaris Gomoelka zijn partijgenoot Ulbricht met de bekende communistische hartelijkheid omhelsd, maar heel Polen lachte erom. Want van alle kleinere communistische landen wordt Oost-Duitsland door de Polen het meest veracht en Ulbricht is in Polen de meest gehate communistische leider. Om precies te zijn: er bestaat een ander communistisch land dat men in Polen nog meer haat, dat is de grote Sovjet-Unie. Het lijkt paradoxaal, maar het is een feit dat men in Polen de D.D.R. van Ulbricht veel meer haat dan de bonds republiek van Adenauer. Wij kunnen niet eens zeggen dat de bondsrepubliek op een of andere manier wordt gehaat. De Polen zijn er misschien bang voor, ze hebben respect voor Bonn, maar Oost- Duitsland wordt veracht. Nog meer wordt de muur in Berlijn door de Polen ge haat en veroordeeld. Zelfs geijkte com munisten in Warschau beschouwen de muur als een onrecht en een provocatie die de koude oorlog op gang houdt en tevens mensenlevens kost, omdat hij in druist tegen het zelfbestemmingsrecht en het persoonlijke recht op vrijheid. Dit alles wordt openlijk in Polen be sproken, op de tram, in de koffiehuizen, de restaurants en aan de werkbanken van de fabrieken. De vraag of men uit vrees voor nog grotere vrijheid weer een hardere koers zou kunnen inslaan, wordt door de Polen ontkennend beantwoord. Volgens hen is het uitgesloten dat de klok wordt teruggezet. Dat weet Gomoel ka, maar ook alle Polen weten het. Toch wil dit niet zeggen dat men op zekere dag met een radicale omwenteling kan rekenen. Juist omdat de Polen zoveel uitlaatkleppen hebben, kan het systeem blijven doordraaien, vooropgesteld dat het niet tot het uiterste gaat. Kolchozen bij voorbeeld zijn hier on mogelijk en toch blijft Polen de meest ef ficiënte en vooruitstrevende landbouw- staat in de communistische wereld. Met de kolchozen kan en wil Gomoelka dan ook niet beginnen, omdat hij weet dat daags daarop alle steden zonder brood komen te zitten. Er gebeuren op het ogenblik vreemde dingen achter het ijzeren gordijn. In Hon garije werd Marosan, de tweede man na premier Kadar, uit al zijn functies ont slagen. Toch heeft hij Kadar in het za del geholpen, omdat hij tijdens de re- kilo kilo kilo 500 gram 500 gr. Aangeboden te HUIZEN (N.H.) 5 kamers, douche, kelder, zolder, stenen schuur, voor- en achtertuin; huur 16.10 per week, alles inbegr. Gezocht te IJmuiden Brieven onder no. IJ 351, bur. van dit blad. GEVRAAGD in Kantoorboekhandel Fa. J. MUIJS, Ged. Oude Gracht 103 -105, Haarlem, Telefoon 22175. BIJ U AAN KOMEN LOPEN Adverteert in dit blad volutie als eerste de hulp van de Rus sen had ingeroepen. Een nog grotere verandering kan men in Tsjechoslowakije verwachten, tot nu toe de trouwste vazal van Moskou. Van 1948 af tot nog voor korte tijd durfde niemand in dit land vrij critiek uitoefe nen op de partij en haar beleid. Sinds enkele maanden echter is dit veranderd. In Praag bijvoorbeeld, waar het gewoon lijk van aanbrengers wemelde, wordt openlijk gescholden niet alleen op het naamloze systeem, maar ook op de com munistische leiders, die met naam en toenaam worden genoemd. Het is algemeen bekend dat de com munistische wereld de laatste maanden grote moeilijkheden heeft met de levens middelenverzorging. In Tsjechoslowakije heeft dit gebrek zulke afmetingen aange nomen dat de bevolking haar mond niet meer kan houden. In Praag zegt men openlijk: „Vroeger hadden wij geen vrij heid, maar we hadden te eten. Nu ech ter hebben we geen vrijheid maar ook niet voldoende te eten. Het enige wat ons nog is overgebleven zijn de plannen". Onder het communistische bestuur heb ben de Tsjechen en Slowaken het nog nooit zo slecht gehad als nu. Voor aard appelen, vlees, groente en vooral voor uien moeten de mensen urenlang in dè rij staan en de laatkomers kunnen er zeker van zijn dat zij met lege handen naar huis worden gestuurd. De gewoon ste huishoudelijke artikelen, die nog een jaar geleden in overvloed te koop wa ren, ontbreken al enige tijd, bijvoorbeeld veters, schoensmeer, tandpasta, aspirine, boorzalf. En dat in het best geïndustria liseerde communistische land, met een uit stekend producerende landbouw. Als de schuldige beschouwt men over het algemeen de partijsecretaris Novot ny, die steeds meer tekenen geeft dat hij zelf onzeker is geworden. Hij voelt duidelijk dat hij hoegenaamd geen sym pathieën geniet ook niet onder de par tijgenoten. Iedereen klaagt erover dat hij geen vast omlijnd programma heeft. Of schoon het partijbestuur al lang had be sloten dat het grote Stalin-monument in Praag zou worden afgebroken, staat de ze kolos nog altijd boven de Moldau. Daar zijn gestorven voorganger Gottwald nog altijd sympathie ondervindt, moest diens stoffelijk overschot er aan geloven. Hij werd uit het mausoleum verwijderd en op een kerkhof bijgezet onder het mom van de stalinisatie. Novotny voelt zich onzeker. Hij laveert in zijn politiek en voelt zich ook in het particuliere leven niet op zijn gemak. Hij In het Evert Kupersoord in Amersfoort is een conferentie gehouden over maat schappijleer bij het voortgezet onderwijs, welke was georganiseerd door de Werkge meenschap voor Vernieuwing van Opvoe ding en Onderwijs (W.V.O.). Het leervak maatschappijleer, dat pas enkele jaren na de oorlog bij diverse schooltypen zijn in trede in het leerplan van het Nederlandse onderwijs heeft gedaan, is in de wet tot regeling van het voortgezet onderwijs voor de meeste vormen van onderwijs als nieuw vak verplicht aan het leerprogramma toe gevoegd. De werkgemeenschap acht een bezinning op een nadere doelstelling, leer- stofinhoud en didactische aanpak van het vak maatschappijleer dringend gewenst. Op de conferentie, die geopend werd door de inspecteur-generaal van het On derwijs, mr. ir. M. Goote, is gediscus sieerd over 23 pre-adviezen. In de pre-ad- viezen wordt o.m. gesteld, dat de leerstof van het vak in alle scholen gericht zal moeten zijn op de ontwikkeling van het inzicht in de democratische instellingen en de beleving van de democratische be ginselen, op de ontwikkeling van het in zicht ten aanzien van de plaats van de enkeling in een gemeenschap, op de vor ming van een sociaal gedrag bij de om gang met anderen en op de overdracht van inzichten en belangstelling voor maat schappelijke organen, hun werkwijze, doel stelling en onderlinge samenhang. Nog belangrijker dan de inhoud wordt de didactische aanpak van de leerstof ge acht. Hierover zeggen de pre-adviezen o.m. dat getracht moet worden de zelf werkzaamheid van de individuele leerling optimaal te stimuleren. Een veelzijdige in teresse en een goed abstraherend vermo gen worden in het pre-advies onmisbare voorwaarden genoemd voor de docent in de „maatschappijleer." De pre-adviezen zijn besproken in zeven secties, die ieder een tak van voortgezet onderwijs vertegenwoordigen. Prof. dr. Fred. L. Polak heeft een slotbeschouwing gehouden. vertoont zich zelden onder het volk en hij woont veilig en hoog op het Hradsjin in een villa die achter hoge ijzeren hek ken verborgen ligt en door soldaten wordt bewaakt. Zelfs overtuigde communisten vragen zich af, wie toch die Novotny is, dat kleine communistische mannetje, dat indertijd slechts ondergeschikte functies bekleedde in de partij. Hij heeft niets opvallends gedaan en is nu opeens de machtigste man. Men verwacht dat er op het partijcon gres (eind november) felle critiek op hem zal worden uitgebracht en dat hij misschien door een ander zal worden ver vangen. Maakt zijn tegenstander Siroky, de tegenwoordige premier, een kans? Hoe deze strijd ook mag aflopen, niemand ver wacht een radicale verandering. Daarvoor bestaan er alleen kansen tijdens een ge wapend conflict, doch juist daarvan ver wacht niemand een oplossing. De internationale dienstregelingen van de Europese spoorwegen zullen met ingang van de zomerdienst 1963 enkele wijzigin gen ondergaan, die ook van belang zijn voor de treinen naar en uit Nederland. Er komt een nieuwe verbinding tussen Sleeswijk-Holstein en het Deense eiland Lollum. Men noemt deze verbinding de „trekvogelroute" omdat hij wordt gevolgd door de trekvogels die altijd de kortste route uitzoeken tussen noord en zuid. De ingebruikneming van de nieuwe spoor lijnen en veerdiensten betekent voor Ne derland, dat de Holland-Scandinavië Ex press op de heenweg een tijdwinst maakt van een uur en twintig minuten en op de terugweg van twee uur. De verbinding naar Moskou wordt op Rus sisch gebied aanzienlijk versneld. De tijd winst bedraagt zowel in de heen- als in de terugrichting ongeveer vier en een half uur. Ter wille van het steeds toenemende verkeer met Polen zal zich in het trein- deel naar Berlijn van de Holland-Scandi- navië-Express, in juli en augustus 1963 ook een doorgaand rijtuig naar Warschau bevinden. Momenteel bestaat er tussen de weste lijke centra van Nederland en Hamburg slechts één goede dagverbinding, namelijk de Holland-Scandinav'ë-Express die's mor gens van Nederland naar Hamburg rijdt en in de namiddag teruggaat. Aan de be hoefte aan een verbinding in tegenoverge stelde richting zal met ingang van de zomerdienstregeling 1963 worden voldaan. Er gaat dan 's morgens een snelle trein rijden van Hamburg naar Hengelo, aan sluitend op de sneltrein Hengelo-Rotter dam-Den Haag. De terugtrein vertrekt om 18.46 uit Hengelo en komt om 22.25 in Hamburg aan, met aansluiting op de nachttrein tussen Hamburg en Kopenha gen. Naar de Balkan De Austria-Express, die voorheen uit sluitend het verkeer met Oostenrijk ver zorgde, is in de zomer van dit jaar uit gebreid met rijtuigen voor Joegoslavië en Griekenland. De steeds toenemende toe- ristenstroom van West-Europa naar de Balkan en het steeds groter wordend aan tal arbeiders uit Griekenland en Turkije, dat in het westen gaat werken, hebben een zodanige groei van het verkeer ver oorzaakt, dat de spoorwegen in Joegosla vië en Griekenland het slechts met de grootste moeite konden verwerken. Er zul len nu maatregelen worden genomen om in de zomer van 1963 vertragingen te voor komen. Ook de kwaliteit van de rijtuigen tussen Hoek van Holland en Athene zal aanmerkelijk worden verbeterd. De „vleugeltrein" van de Austria-Ex press zal in de zomer 1963 slechts in juli en augustus van en naar Amsterdam rij den en in de overige maanden tot en van Nijmegen. Er zijn plannen om een scheiding te maken tussen het verkeer van Italiaanse arbeiders tussen Duitsland en Italië en het in de zomermaanden gelijktijdig op tredende toeristenverkeer. Er komt een spe ciale trein voor de buitenlandse arbeiders, die tussen Dortmund en Milaan gaan rij den. Daardoor zal de Italië-Rivièra-Ex press beter dan in het afgelopen seizoen zijn eigenlijke functie als toeristentrein kunnen vervullen. Volgende zomer zal het traject Brussel- Parijs volledig geëlectrificeerd zijn. De reisduur Amsterdam-Parijs zal dan met een half uur worden teruggebracht tot gemiddeld zes en een half uur. Sneller naar Parjjs De elektrificatie van de lijn Brussel-Pa rijs maakt ook een gedeeltelijke wijziging van de TEE-treinen mogelijk. Tussen Brussel en Parijs komen twee nieuwe TEE-treinen. De TEE „Edelweis" zal an derhalf uur eerder uit Amsterdam ver trekken. teneinde in Basel betere aanslui tingen te geven naar vrijwel alle be langrijke richtingen in Zwitserland en naar Milaan. In 1963 zal een verdere uitbreiding wor den gegeven aan de reismogelijkheden per auto-slaaptrein. Er komt een nieuwe auto-slaaptrein van Hoek van Holland naar Salzburg en Villach voor Nederlandse en Engelse automobilisten. De auto-slaaptrein naar Italië krijgt Milaan als eindpunt in- plaats van Domoddossola. Er gaan er zo mers wekelijks twee rijden: heen op zon en woensdagen uit Amsterdam en terug op zater- en maandagen uit Milaan. Nijmegen. Doctoraal examen rechten (vrije studierichting) H. J. M. Megens (Voorschoten). Doctoraal examen genees kunde: Mej. M. J. J. Th. Bogman (Beek) en de heren C. A. Bongers (Arnhem), W. W. Th. M. Drost (Venlo), G. E. M. Frans- sen (Tilburg), Ch. E. A. M. van der Hey- den (Nijmegen), J. A. M. Jaspars (Eist), J. A. I. Kroon (Utrecht), Th. J. Lankveld (Silvolde), P. W. J. Merx (Nijmegen), A. J. L. G. Pinckers (Eysden), R. E. C. R. Pinc- kers (Eysden), J. A. J. Stevens (Enschede), H. P. M. Strik (Wateringen), F. Sturmans (Schinveld), H. H. A. M. Verdeyen (En schede), G. L. Vervaet (Biervliet), H. A. M. van Alphen (Venlo). Semi-artsexamen mevr. I. J. A. M. G. CasparieVan Velsen (Nijmegen), P. G. R. van Glabbeek (Rijen) en mej. M. C. J. W. de Jong (Alphen N.B.) Amsterdam (conservatorium „Muziek- lyceum). Onderwijsakte A. algemene mu zikale vorming mevrouw T. WestphalDe Jong. Leiden. Kandidaatsexamen Nederlands recht A. E. Jaarsma te Arnhem. 90 lOov qnyoo 79V flhcr eijiloJ'iev larl I xjniaao Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel „cilinder-ondervoe ding", veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilllng. Gelijke verdeling van oktaanwaarden bij Caltex Platinum N voorkomt „cilinder-ondervoeding", geeft maximum kracht. Elk benzine/lucht mengsel bevat lichte en zware benzine- frakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste oktaanwaarde. Vooral echter bij snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit „cilinder-onder voeding". Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. De Methyl in Caltex Platinum N zorgt voor een gelijke ver deling van oktaanwaarden over alle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitgeba lanceerde samenstelling. De „cilinder-ondervoeding" is voorkomen en élke cilinder levert zijn maximum rendement, zijn maximum aan kracht. Ook u zult ontdekken: uw auto kan béter met Caltex Platinum N met Methyl Tussenbeeksweg 7 IJmuiden - Tel. 4156

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6