Schepen met offensieve lading wordt de doortocht belet Mobilisatie op Cuba HET WEER m 1^52 Nehroe wekt de Indiërs op zich te verdedigen Faam-troef van de week ƒ27.50 China zegt zich niet langer aan de onwettige Macmahon-grens te storen sfeé MORRIS 'Ceforcijouêuij! BEL HAAR VANMIDDAG EVEN OP! f uit!... 1 Concrete bewijzen KOSTUUMS Prijzen 98.00-/ 189.00 „Twist-kostuums" Prijzen 59.00, 79.00, 89.00 Wolkenvelden „Russische leugens Beroep op de UNO ,Zwak argument' Het woord is aan In de krant van heden: uit!, goed voor i I 9°^ I i L vooru! J Britse wapens DAMRAK STERK IN REACTIE TWIMSITS FALCON REGENJASSEN 47e JAARGANG NUMMER 297 DINSDAG 23 OKTOBER 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Amerikaanse „quarantaine" rondom Cuba President Kennedy heeft gisteravond meegedeeld, dat de Verenigde Staten een „strenge quarantaine instellen op alle offensieve militaire uitrusting, die bestemd is voor Cuba". De Amerikaanse president verklaarde, dat deze, en andere, maatregelen worden genomen omdat in de afgelopen week „ondubbelzinnig is vastgesteld, dat op het in gevangenschap verkerende eiland en aantal offensieve raketbases wordt opgericht", waardoor de veiligheid van Amerika wordt be dreigd. Het doel van deze bases, die door de Sovjet-Unie worden gebouwd, kan „geen ander zijn dan het scheppen van een gelegenheid met kernwapens op het westelijk half rond toe te slaan", aldus de president. Hij noemde met name Washington, het Panamakanaal en het Caraibische gebied. President Kennedy maakte vervolgens een uit zeven punten bestaand plan van inleidende actie bekend om aan deze ontwikkelingen het hoofd te bieden. weg naar Cuba worden aangehouden en onderzocht. Vervoeren zij offensieve wape nen, dan neemt de Amerikaanse marine maatregelen, zodat deze Cuba niet be reiken. Zo'n schip kan voor aanhouding omkeren, doch doet het dat niet, dan riskeert het opbrenging of bij onwil zelfs torpedering. Confrontatie van de Ameri kaanse marine met een Russisch schip kan men binnen een of twee dagen tege moet zien. Na de redé van dè Amêrikaansé presi dent hebben zich de volgende ontwikkelin gen voorgedaan: Schepen van de Amerikaanse marine hebben posities ingenomen in de wateren rondom Cuba. De Amerikaanse vloot in ue Stille Oceaan heeft haar paraatheid ver hoogd. De Amerikaanse strijdkrachten in Korea, Berlijn, West-Duitsland en elders in de wereld zijn in staat van alarm ge bracht, evenals het strategische luchtcom- mando eenheden luchtafweerraketten in dê Verenigde Staten. Gezinsleden van Amerikaanse militairen en burgerpersoneel in de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba worden ge- evacueerd en naar verluidt zijn er ver sterkingen naar de basis onderweg. De burgerluchtvaart zou opdracht hebben ge kregen het gebied rond Cuba te mijden. De Sikorsky-helikopter fabrieken hebben op verzoek van de regering een aantal pa- raatheidsmaatregelen voor een deel van het personeel genomen De Verenigde Staten hebben een spoed zitting gevraagd van de Veiligheidsraad en verzoeken in een resolutie UNO-waar- nemers naar Cuba te zenden. In de reso lutie wordt verder een Amerikaanse-Rus- sische bespreking voorgesteld om „het ge vaar voor het westelijk halfrond en de wereldvrede" te bezweren. Cuba heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend tegen de Amerikaanse maatregelen die een „eenzijdige oorlogsdaad" worden ge noemd. Canada heeft Russische vliegtuigen, die naar Cuba en het Caraïbische gebied on derweg zijn, het recht ontzegd te landen op Canadese vliegvelden. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes EEG-landen, die in Brussel bijeen waren hebben zich vandaag over de toe stand beraden, evenals de permanente NAVO-raad gisteren in Parijs. Het Britse kabinet komt vandaag bijeen. Uit Moskou was op het middaguur nog geen reactie gekomen. Van Nederlandse zijde is meegedeeld, dat volledig wordt erkend, dat de Ver enigde Staten zich in een situatie bevin den waarin handelend moet worden opge- reden. Het is in elk geval verheugend, dat de Verenigde Staten een zo duidelijk be- 'eid hebben aangegeven, dat alle partijen hans precies weten waar zij aan toe zijn, aldus een Nederlandse woordvoerder. Radio-Havana heeft omgeroepen dat de algehele mobilisatie van de Cubaanse strijdkrachten is afgekondigd. Premier Advertentie met garantie Keurkóllektie. uitgezóchte kostuums. Grootste maten-assortie. Voor de „Tieners" en de „Twenners" leuke KLOOSTERSTRAAT 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met wolkenvelden en plaatselijk och tendmist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. In het algemeen iets minder koude nacht. Morgenmiddag iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Fidel Castro zal vandaag voor radio en televisie spreken. Er is categorisch tegen gesproken dat Cuba raketten zou bezitten. De Columbiaanse strijdkrachten zijn in staat van alarm gebracht. In Venezuela is de bewaking voor de Amerikaanse am bassade verscherpt. Premier Diefenbaker van Canada heeft voorgesteld, dat vertegenwoordigers van acht neutrale landen Cuba bezoeken om de wereld in te lichten over de ontwikke lingen op het eiland. Vanmiddag om 12.29 uur is de rede, die president Kennedy vannacht via radio en televisie tot het Ameri kaanse volk heeft gericht, via de „Telstar" naar Europa hei-uitgezon den. De N.T.S. heeft deze beelden opgenomen en zendt ze vanavond met ondertiteling in het journaal uit. Als gevolg hiervan zal het journaal tot plus minus half negen duren. Aansluitend zal dr. L. de Jong in de V.A.R.A.-rubriek „Achter het Nieuws" een toelichting op de rede geven. (Van onze correspondent) WASHINGTON De quarantaine of blokkade, waartoe president Kennedy gis teren het sein heeft gegeven en die van daag bij proclamatie zal worden afgekon digd, heeft op slag een ernstige wereld crisis veroorzaakt, waarvan de gevolgen nog niet zijn te voorspellen. Een grote on zekere factor is de reactie van de Sovjet- Unie. De aanhouding van een Russisch schip onderweg naar Cuba is mogelijk binnen een of twee dftgen. De Russische reactie, zo beseft men in Washington, be hoeft zich niet ter plaatse te openbaren, doch kan ook tot uiting komen bijvoor beeld in Berlijn. Kennedy heeft gewaar schuwd dat Amerika overal paraat is. Indien de Russen niet overhaast reage ren, doch aandachtig Kennedy's rede le zen, alsmede de brief die de president vlak voor zijn rede aan Kroesjtsjef deed toekomen, dan zullen zij zien dat Wash ington de deur openhoudt voor stabilisa tie van de toestand en beëindiging van de bewapeningswedloop. Het lijkt echter meer waarschijnlijk dat Kennedy's abso lute eis tot verwijdering van offensieve raketbases in Cuba het meest de aan dacht zal trekken en een compromis lijkt moeilijk te verwezenlijken. Washingtons scherpe reactie is vooral te verklaren uit het besef dat de snelle uitrusting van Cuba met aanvalswapens het precaire President Kennedy tijdens het uit spreken van zijn radio- en televisie rede, die gisteravond over Hilversum I via de BBC in Londen door de NCRV werd gerelayeerd van midder nacht tot 00.20. (Telejoto) evenwicht in de wereld dreigde te versto ren. Toen het geheimzinnig zwijgen gis teravond eindelijk werd verbroken, besef ten de Amerikanen plotseling dat zij in de ernstigste crisis verkeren sedert het einde van de tweede wereldoorlog. De ontwikkeling van de offensieve raketba ses in Cuba dreigt dermate het evenwicht in de wereld te verstoren, dat Kennedy, zelfs zonder overleg te plegen met zijn Europese of Amerikaanse bondgenoten, be sloten heeft tot quarantaine van Cuba. Het woord blokkade heeft men vermeden, omdat dit zulk een oorlogsklank heeft, maar de methoden van quarantaine en blokkade zijn gelijk: alle schepen onder- De Amerikanen bezitten slechts onge veer een week het concrete bewijs, dat Cuba snel tot een offensieve basis wordt gemaakt, voorzien van raketten voor mid delbare en lange afstand, respectievelijk 1000 en 2200 mijl. Bovendien toonden de foto's duidelijk dat Russische bommen werpers met een radius van 750 mijl per schip naar Cuba werden gebracht. De foto's konden niet aantonen dat ook kern- ladingen voor raketten op Cuba aanwezig zijn, doch de opslagplaatsen daarvoor meende men te hebben waargeno men. De logica gebiedt te veronderstel len dat de kernladingen eveneens zijn aan gevoerd, daar de raketten anders weinig betekenis zouden hebben. Door levering dezer offensieve wapens heeft Kroesjtsjev duidelijk getoond maling te hebben aan de grens, die Kennedy op zijn persconfe rentie van 13 september heeft getrokken Kennedy heeft toen verklaard dat Washing ton maatregelen zou nemen indien bij voorbeeld het Panama-kanaal of Cape Canaveral zou worden bedreigd. De ra ketten kunnen die punten gemakkelijk be reiken. Reeds gisteravond gingen de Ame rikanen uit van de veronderstelling, dat de bondgenoten hun vliegvelden niet ter be schikking zouden stellen voor Cubaanse of Russische vliegtuigen, die naar Cuba wen sen te vliegen. Het vliegveld van Curagao werd niet met name genoemd, doch deze basis is reeds geruime tijd van belang voor het vervoer naar Cuba. De eis tot verwijdering van de offensieve basis op Cuba maakt een actie tegen die bases waarschijnlijk indien Amerika's eisen niet worden ingewilligd. Het felst was Kennedy wellicht waar hij in feite zei, dat de Russen gelogen had den toen zij verklaarden alleen defensieve wapens aan Cuba te hebben geleverd. De Russische minister van B"itenlandse Zaken Gromyko, heeft dit nog een paar dagen geleden op het Witte Huis beweerd. Zeer scherp was ook zijn verklaring dat het afvuren van een raket van Cuba naar een staat op westelijk halfrond beschouwd zou worden als een Russische aanval op de Verenigde Staten en als zodanig zou wor den vergolden. Vandaag zou in Washington de Organi satie van Amerikaanse Staten vergaderen. De Amerikaanse regering vertrouwt erop dat een meerderheid van tweederden zal worden gevonden voor het voorstel om Kennedy's politiek tot O.A.S.-politiek te verklaren. In dat geval wordt de quaran taine „een actie van een officiële regio nale organisatie tegen een bedreiging van de vrede" en zulk een actie zou volgens het UNO-Handvest door de beugel kunnen. Doch zelfs indien de Organisatie van Ame rikaanse Staten niet zijn fiat zou geven, zouden de Verenigde Staten hun maatre gelen legitiem achten als rechtmatige zelf verdediging. Amerika wil de kwestie ook in een spoedzitting voor de Veiligheidsraad bren gen. Een Russisch veto zal daar zeker niet uitblijven, doch in dat geval kan de kwestie naar de Assemblee worden over geheveld, waar een meerderheid van twee derden een officiële goedkeuring tot uit drukking zou kunnen brengen. De Amerikaanse regering is zich er ter dege van bewust een gevaarlijke weg te zijn opgegaan. De president heeft dit voor zijn volk niet verheeld. De prijs voor de vrijheid is hoog, zo besloot hij, doch de Verenigde Staten zijn altijd bereid geweest die te betalen. Over het geheel genomen moet men Ken nedy's rede krachtig noemen. De Republi keinen, die van Cuba onderwerp nummer een hebben gemaakt in de verkiezings strijd, zullen gedurende de laatste twee weken voor de stemming de president geen slapte meer kunnen verwijten. Prinses Beatrix, die vanmorgen uit Teheran naar Karachi is vertrokken, bood gisteravond ten huize van de Nederlandse ambassadeur de sjah en keizerin Farah een afscheidsdiner aan. Eén argument echter is zwak: de Rus sen zullen betogen dat de Verenigde Sta ten geen reden heeft verontwaardigd te zijn over de raketten op Cuba daar zijzelf reeds sedert 1957 raketten hebben in Tur kije en Italië, waarmede zij de Sovjet- Unie kunnen beschieten. De Amerikanen wijzen er op dat zij die raketten niet heimelijk hebben opgesteld en dat het bo vendien NAVO-wapens zijn. Maar dit sub tiele verschil met de Russische raketten op Cuba zal de wereld ontgaan; de overeen komst lijkt groter. Daarom lijkt het andere argument van Kennedy 't meest doorslag gevend: de plaatsing dezer offensieve wa pens op Cuba dreigt plotseling het precai re evenwicht in de wereld te verstoren en daartegen moet Amerika zich uit zelfver dediging verzetten. De Russen moeten altijd hebben ge hoopt de Amerikanen zover te krijgen dat zij krachtig zouden opkomen tegen wat op Cuba gebeurde. Zou dat geschieden, dan zou, hoe mank de vergelijking ook gaat, een „tweede Hongarije" zijn ontstaan, met Amerika als bruut tegenover een klein land. Maar het gevaar is groot dat de Sov jet-Unie geen genoegen zal nemen met dit tableau van een „omgekeerd Hongarije". De Sovjet-Unie zal zich in de verleiding kunnen voelen Amerika's actie met een op treden elders te beantwoorden en daarin lijkt het grootste risico te liggen. Epictetus: Verschans u in tevredenheid, want dat is een onneembare vesting. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Topsy 6 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummei bestaat uit veertien pagina's Advertentie En zég- Kom me halen, we gaan een keertje samen in de stad eten! En als ze vraagt: Waar om?, dan zegt u: Moet er altijd een reden zijn, om je 'n plezier te doen? Zo'n avondje samen uit verjaagt aan twee kanten muizenissen en doet u allebei goed. U weet toch, dat u in de Neder landse Horecabedrijven met Horeca-cheques betalen kunt? Zend f 10.- of f 25.- aan het Bedrijfschap Horeca, Koningin negracht 58-59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje) en u ontvangt 'nchequeboek je in coupu-^a res van f 2.50 j den: Cheque- 50J 1 1 U NEW DELHI (Reuter) Na een spoed zitting van het Indische kabinet, waarin de situatie aan de grens wërd bespro ken, heeft premier 'Nehroe in een radio rede gezegd dat „geen prijs te hoog is voor onze vrijheid". De premier wekte de bevolking op „de lendenen te omgorden om het hoofd te bieden aan de Chinese dreiging". Het land zal een zware last te dragen krijgen, aldus Nehroe. Een woordvoerder van het Indische mi nisterie van Defensie verklaarde dat de In dische troepen bij een der posten in de noordelijke sector, Ladakh, aan de Chine zen meer dan honderd man aan doden en gewonden toebrachten alvorens deze post prijs te geven. In de Dhola-sector, in het noordoostelijke grensgebied, bevinden de Chinese troepen zich volgens de woord voerder ongeveer vijf kilometer ten zui den van de rivier de Namka Tsjoe, onge veer drie kilometer ten zuiden van de Thag La-bergketen die volgens Indische opvattingen de grens vormt. In het ge bied van Pangong Lak, in Ladach, werd een post van dertig man door Chinese tanks overrompeld. PEKING (Reuter) Het officiële pers bureau Nieuw-China heeft gemeld dat Chi nese troepen in de oostelijke sector van de grens met India Tsjie-Poe, Jin-Tsjang, Tsjang-To, de Hatoeng-pas en andere plaatsen hebben „heroverd". De Chinese regering heeft bekendge maakt, dat de Chinese grensbewakers niet langer achter de „onwettige Mcmahon- grens", in de oostelijke sector van de Chiness-Indische grens, behoeven te blij- in, aldus „Nieuw China". NEW DELHI (Reuter) President Nas ser van Egypte heeft in een persoonlijke boodschap aan premier Nehroe voorgesteld dat de niet-verbonden landen zullen be middelen in het grensgeschil tussen India en China. LONDEN India zo meldt onze cor respondent, heeft de Britse regering drin gend om wapens verzocht. Duncan San- De gevoelige koersdaling in Wall Street heeft de Europese beurzen vandaag niet onberoerd gelaten. Het Damrak moest een nieuwe veer laten, waarbij de koersen tot beneden het laagste niveau van de zomermaanden belandden. dys, de Britse minister van het Gemene best en Koloniën, heeft verklaard dat de Britse regering de Chinese aanvallen diep betreurt en in nauw contact met India is. Groot-Brittannië heeft grote bewondering voor India's geduld en beheersing tegen over de herhaalde provocaties. Advertentie in draion, Shetland of wol, 15 modekleuren alleen deze wéék Anegang - Haarlem - tel. 10401 Advertentie Advertentie BARTELIORISSTR HAARLEM' TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPIEIN.) AMSTERDAM TEE. 223596

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1