Nieuwe Kamer regeling voor de van Koophandel 3 Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Nederland wapent zich tegen gevaar van hondsdolheid NAAIMACHINES ENGEL AGENDA WELF SCHOENEN JAC. VAN MARIS Prinses Beatrix ontroerd door het leed in Perzië's rampgebied en bondig ANKLETS PeekjCloppenburg P o 11 e, Pel li ee P i ii g o Verffabriek in brand in Groningen Positie wordt aangepast aan de tegenwoordige verhoudingen Zes doden in het verkeer Predikant verving kapelaan op r.-k. school Jongensmarkt Witte eekhoorns Blaasjesziekte" weer actueel Verandering ill wol-stretch 2 Katten vormen nu een tweede probleem Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 DE PIJNSTILLER WITTE KRUIS Door kolendamp overleden Haarlem V eisendJ muiden Beverwijk Heemskerk Nieuwe collectie elke woensdag 2 paren-verkoop Jongens, so per paar PER 2 PAAR 275 Junior. 75 per paar 1« PER 2 PAAR 3.25 Critiek van prof. Proppe op uitblijven rapport 27. „We zijn gekomen om jullie te helpen, je hebt allemaal zo verschrikke lijk je hoofd verwond. Vertrouw maar op ons, we zullen jullie weer beter maken!" „Ik zal eerst het oude verband wegnemenJe kunt heus wel vrolijker kijken, het doet helemaal geen pijnTerwijl Knoet heel angstig kijkt, zegt Polle geruststellend, „je hoeft geen angst te hebben, Slokop is een goede dokter, al heeft hij nog nooit iemand behandeld!" ta' van plaatsen in Nederland heeft men al maatregelen genomen tegen een uitbreiding van de hondsdolheid. In Rotterdam, Den Haag en Utrecht heeft men het publiek gevraagd de honden overal aan de lijn te houden. Loslopende honden zullen worden opgepakt. Alle buslijnen ,die op Amsterdam rijden, nemen geen jonden meer mee. Blindegeleidehonden vallen hierbuiten. Zij mogen in Amster- am ook zonder muilkorf lopen, omdat zij zo kort aangelijnd lopen. In de treinen moeten honden nu kort aan de lijn worden gehouden. Nog steeds komen er talrijke meldingen binnen van hondebeten in Amsterdam. Bij de Ooster-Ringdijk werd een agent, toen hij een loslopend hondje had opge pakt, door dit dier in zijn hand gebeten. Hij heeft zich terstond laten inenten. Het aantal Amsterdammers, dat nu door de G.G. en G.D. tegen hondsdolheid wordt behandeld, is gestegen tot 240. Enkele tien tallen mensen, die door een hond of kat zijn gebeten, hebben de eerste injectie ontvangen. De katten vormen nu in Am sterdam een tweede probleem. De inspecteur van de veeartsenijkundige dienst te Haarlem, dr. H. H. Scholten, heeft de Amsterdammers geadviseerd hun katten binnen te houden en ervoor te zor gen dat zij niet met andere dieren vechten of gebeten kunnen worden. Op last van dr. Scholten is een kat, die vorige week werd gebeten door de intus sen aan rabies (hondsdolheid) gestorven kat in Amsterdam-zuid, afgemaakt. „Ik neem geen enkel risico" aldus dr. Schol ten. Hij wees erop, dat er in Amsterdam veel zwerfkatten zijn die een voortdurend gevaar opleveren. De kat, die aan hondsdolheid is gestor ven, blijkt te zijn gebeten door een grote herdershond met zwarte rug en zandkleu rige flanken. Waarschijnlijk heeft deze hond later op de dag een vrouw gebeten bij het Hilton Hotel. De G.G. en G.D. ver zoekt dringend inlichtingen over deze hond Het is nu wel zeker, dat het „witte Advertentie de beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken. Japanse zig-zag-naaimachines electrisch, in koffer f 350.— Met twintig slangen heeft de Groningse brandweer een felle brand moeten bestrij den, die woedde in de verffabriek De Wit aan het Schuitendiep. Doordat in opslagplaats en fabriekshal veel uiterst brandbaar materiaal lag, had de brand een gevaarlijk karakter. Zo nu en dan explodeerde er dan ook een vat met ontplofbaar materiaal. Het vuur verbreidde zich daardoor en ondanks de intensieve nablussing kon de brandweer toch niet voorkomen, dat ver schillende werkplaatsen in de omgeving van de fabriek vrij ernstige schade op liepen. In een opslagplaats van rijwie len verbrandden ongeveer 150 fietsen. Ook werden enkele oude huizen aangetast, maar hier kon de brandweer door snel ingrijpen erger voorkomen. Het is nog niet mogelijk een overzicht te krijgen van de schade. Als men een hond heeft hoeft men zich er helemaal niet ongerust over te maken dat het dier hondsdolheid zal oplopen. Er is namelijk een heel een voudig middel: men kan zijn hond bij de dierenarts laten inenten. Een der gelijke vaccinatie blijft een jaar werk zaam. hondje" niet afkomstig was van een Per zische zeeman. De G.G. en G.D. heeft twee meisjes opgeroepen, van wie de kleinste op 27 juli door het witte hondje in de Mar- nixstraat is gebeten. Het hondje zou toen ook een zeventienjarige jongen hebben aangevallen. Deze heeft zich eveneens nog niet ge meld. De kans is echter groot, dat dit de aan rabies overleden Henk van Bambergen is geweest. Advertentie Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poe ders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! In Leeuwarden heeft een geval van ko lendampvergiftiging aan de 65-jarige heer L. Broersma en zijn 62-jarige echtgenote het leven gekost. Het vermoeden bestaat dat de kolen damp zich heeft gevormd door onoordeel kundig gebruik van een nieuwe haard kachel. (Van onze parlementaire redacteur Ter bestendiging van de positie der Ka mers van Koophandel en Fabrieken zij het met aanpassing aan de in ons land gegroeide verhoudingen is bij de Twee de Kamer een wetsontwerp ingediend dat in de plaats moet komen van de volgend jaar aflopende huidige wettelijke regeling, die dateert van 1950. Het thans ingedien de wetsvoorstel volgt in menig opzicht een advies dat de Sociaal-Economische Raad over deze zaak heeft uitgebracht. De voor gestelde wijzigingen betreffen hoofdzake lijk de samenstelling der Kamers, het sy steem van benoeming der leden alsmede nieuwe bepalingen tot inschakeling der Kamers bij de uitvoering van verordenin gen van publiekrechtelijke organen. Wat betreft de samenstelling der Ka mers van Koophandel wordt het beginsel gehandhaafd dat de leden de onderschei dene takken van handeLen nijverheid in het betrokken gebied vertegenwoordigen. Verder moet ten minste een derde deel van hef aantal leden het midden- en klein bedrijf vertegenwoordigen. De regering vindt het van principieel belang dat het aantal voor werknemers gereserveerde ze tels in ieder Kamer zodanig wordt vast gesteld dat elke belangrijke maatschap pelijke richting uit de werknemersorgani saties een eigen stem kan krijgen. Dit be ginsel zal trouwens ook aan werkgevers kant moeten gelden. De ministers van Economische Zaken kan de S.E.R. ge hoord het aantal werknemerszetels per Kamer afzonderlijk vaststellen tot een c Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. So listen: Trio Pasquier. Woensdag 20 u.: Symfonie-orkest „Haerlem", o.l.v. Marinus Adam. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Theater met „Verlos ons van den boze", door Jan Staal. Regie: Ferd. Sterne- berg. Woensdag 20 u.: „Drie maal koe koek". van Marcel Achard. Regie: Elly van Stekelenburg. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Het moe ras der liefde", 18 j. Vandaag alleen 20 u. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Drie is teveel" 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la carte", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Als vrouwen liefhebben", 18 j. Woensdag geen filmvoor stelling. Rembrandt, 14 en 20 u.- „Lolita", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De schaduw van Zorro", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Een nacht van liefde", 18 j. Monopole (Zandvoort), Tot en met don derdag geen voorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Schuttersstukken van Frans Hals en stijlkamers Dagelijks geopend van 10—17 u., zondag van 13 -17 u Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Schilderijenexpositie Naamloos Dagelijks van 9—17 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18 20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand" oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 10-18 u. en van 20- 22 u. Klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u.: Dworsjak. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen, Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks van 11-17 u. Eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Minerva Theater, woensdag 20.15 u.: De Kluchtspelers in „Potasch en Perlemoer met vakantie". Stadhuis Haarlem, woensdag 14 u.: Ge meenteraadsvergadering. Café Chantant „Adam en Eva", Iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 oktober). DINSDAG 23 OKTOBER City, 20 uur: „De slag aan de Bloedkust". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 24 OKTOBER City, 20 uur: „De slag aan de Bloedkust" Rex, 20 uur: „Wegens verleiding van minderjarigen". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 uur: Tentoonstelling aquarellen en tekeningen Jan Budding. DINSDAG 23 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De glim lach van een zomernacht". WOENSDAG 24 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De glim lach van een zomernacht". DINSDAG 23 OKTOBER Marquette-theater, 20 u.: „Uit angst voor de schande". WOENSDAG 24 OKTOBER Marquette-theater, 20 u.: „De prins student". hoogste een kwart van het aantal leden. Werkgevers en werknemers dienen als lid der Kamer niet de bijzondere belan gen van de groep waaruit zij afkomstig zijn te behartigen maar de betrokken sector van het bedrijfsleven. Er wordt in het wetsontwerp een ander stelsel van benoeming van de leden voor gesteld. Zij zullen moeten worden aange wezen door de regionale of plaatselijke organisaties van werkgevers en werkne mers die daartoe door de S.E.R. zijn aan gewezen. Volgens het wetsontwerp kunnen beslui ten en handelingen van de Kamers van Koophandel worden onderworpen aan een administratiefrechtelijk beroep bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De taakomschrijving der Kamers is aan gepast aan de ontwikkelingen van de laatste jaren. In het wetsontwerp wordt voorgesteld dat de P.B.O.-organen de Kamers kunnen inschakelen bij de uitvoe ring van hun verordeningen. Het toërieitt op de financiën der kamers blijft in han den van de minister van Economische Za ken. - - Advertentie Zitten zeer gemakkelijk door hun ingebouwde steun Telefoon 15051 Barrevoetestraat 19 bq de Botermarkt Kind verwond. De driejarige Alex Ruringa uit St. Annaparochie heeft zijn handje in de draaiende centrifuge gesto ken. Hij zal het armpje waarschijnlijk moeten missen. TEHERAN (AP) Prinses Beatrix heeft gisteren een tocht van elf uur ge maakt naar de door de aardbevingsramp van begin september getroffen gebieden. Zij vertrok uit Teheran in een Rolls Royce maar stapte na 80 kilometer over in een „Landrover", voor een tocht van 280 kilometer langs de stoffige Perzische we gen. Zij bezocht vier dorpen, waaronder het totaal verwoeste Isfahan, en Bouein, waar 4500 mensen omkwamen. De bewo ners huizen nu in grote tenten. „Vergeeft u ons alstublieft, wij slacht offers van de aardbeving kunnen u geen mooiere bloemen aanbieden". Dit zei een zevenjarig meisje toen zij prinses Beatrix in het zwaar getroffen Bouein, een boe ket bloemen aanbood. Het meisje las een welkomstwoord voor van een stukje pa pier. De bevende stem van het bleke, ma gere kind en haar droevige woorden bewo gen de tolk tot tranen. De rest van de welkomsttoespraak moest voor de prin ses vertaald worden door de oud-premier Sharif Emami, die haar op haar tocht begeleidde. Het kleine meisje zei: „Uw aanwezig heid in dit verwoeste dorp verzacht ons verdriet over het verlies van onze fami lieleden". Op de Zeelsterstraat te Eindhoven is het vierjarig jongetje Maarten Zeegers bij het oversteken door een auto aangereden. Het kind is aan zijn verwondingen over leden. De zestigjarige metselaar L. Vink uit Den Haag is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats ernstig gewond en aan de gevolgen in het ziekenhuis Zuidwal overle den. Hij werd bij het kruispunt Laakkade- Tweede Calandstraat aangereden door een jeugdige bromfietser. De 62-jarige weduwe M. P. Verhagen- De Jong uit Eerde (gem. Veghel) is om het leven gekomen bij een verkeersonge val. Zij stak per rijwiel de 'provinciale weg Efndhoven-Veghel over waarbij zij aarzel de. Een met grote snelheid rijdende perso nenauto kon haar niet meer ontwijken. Op de rijksstraatweg te Glimmen, een paar honderd meter voor de kruising met de weg naar Zuidlaren onder de gemeente Haren, is een personenauto bij het inhalen van een autobus frontaal in botsing geko men met een andere personenauto met vijf inzittenden. De inzittenden van deze laatste wagen werden naarbuiten geslin gerd. De elfjarige Frans Nanninga uit Soest was op slag dood, de vijf andere be trokkenen werden gewond. De 61-jarige fabrieksarbeider P. van Vuuren uit Watergang (gemeente Lands meer) is met zijn bromfiets op de Buik- sloterweg in Amsterdam-Noord tegen de leuning van de brug over het Noordhol lands kanaal gereden en even later ter plaatse overleden. Op een niet-beveiligde overweg tussen Doetinchem en Wheel is een bestelauto aangereden door een trein. De chaqffeur, de heer W. F. uit Doetinchem, kwam daar- Dij om het leven. m Ds. J. Duvekot heeft zijn tijdelijke taak als protestants godsdienstleraar aan een r.k. collega voor jongens in Deurne be ëindigd. Ds. Duvekot nam de plaats in van een kapelaan, die gedurende drie weken als vlootalmoezenier in militaire dienst moest. Het schoolbestuur voelde er niets voor om het eenmaal vastgestelde lesroos ter te wijzigen en nam toen contact op met ds. Duvekot, die onmiddellijk bereid was op de katholieke school godsdienston derwijs te geven. Ds. Duvekot heeft deze vervanging zeer prettig gevonden. Hij had veel bewondering voor de leerlingen, die hem met tal van vragen overstelpt had den. De vervanging van de kapelaan door ds. Duvekot was ook h"' ^~tuur en de directeur uitstekend bevallen. Een ontroerde prinses Beatrix antwoor- de het meisje in het Duits, dat ook werd vertaald door Sharuf-Emami, die hoofd is van de wederopbouwcommissie. De prin ses zei: „Uit naam van mijzelf, koningin Juliana en het Nederlandse volk geef ik uitdrukking aan mijn warme sympathie en ik hoop dat de wederopbouw van uw dorpen u bescherming zal bieden bij on verhoopte nieuwe ramp". Prinses Beatrix bracht ook een be zoek aan het dorp Tsjeskin waar het Britse Rode Kruis 300 noodwoningen bouwt Een oude vrouw wierp kruiden in het vuur en sprak daarbij heilwensen uit. Dit is in Perzië de traditionele manier waarop men ongetrouwde meisjes een gelukkig en voor spoedig leven wenst. Na de vermoeiende tocht keerde de prinses terug naar Tehe ran. Des avonds bood zij de sjah en kei zerin Farah in de residentie van de Neder landse ambassadeur een galadiner aan. Prinses Beatrix vertrok vanmorgen om negen uur uit Teheran naar Karachi. Gevonden. Een sportvisser heeft in het Twentekanaal bij Hengelo het lichaam gevonden van een 27-jarige Spanjaard, die acht dagen geleden in overspannen toe stand zijn kosthuis in Enschede had ver laten. Ruit was al stuk.... Uit de etalage van een juwelierswinkel in Enschede ie 'n nachts voor ongeveer 3000,aan rin gen, horloges en armbanden gestolen. De daders zijn door een gebroken ruit. in het woonhuis van de juwelier de winkel bin nengedrongen. De ruit was daags te voren bij een verkeersongeluk gesneuveld en nog niet door een nieuwe vervangen.... Officier. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd H. H. J. Schellens, directeur van de N.V. Eindho- vense trijpfabrieken Schellens en Marto te Eindhoven en J. J. Dondorp, voorzitter van de unie christelijk buitengewoon on derwijs en hoofd van de christelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Hil versum. Advertentie Sterk en warm. Keuze uit vele, sportieve dessins in vlotte najaarstinten. Speciaal verlaagde J.M. prijs In de bossen bij het R.K. zieken huis in Venraij zijn twee sneeuw witte eekhoorns gevangen. Deze diertjes zijn volkomen wit en hebben rode Oogjes. Albïnö's kunen bij alle diersoorten voorkomen, maar bij eekhoorntjes is deze variëteit nog niet vaak geconstateerd. De diertjes komen bij het lid van het personeel tijdelijk in huis om wat aan de men senwereld te wennen. Als dat lukt krijgen ze een plaatsje bij de kinder afdeling van het ziekenhuis. 1? 130131. Die laatste avond zaten de vrienden nog eenmaal rond het kampvuur. We gaan nou van elkaar weg, zei Snelle Pijl. Maar zullen we afspreken, dat we elkaar blijven schrijven? Dan kunnen we het volgende jaar weer met z'n allen op vakantie gaan! Best, zei Snup. Dan moeten we el- kaars adressen meteen even opschrijven: Zo deden ze. Ieder op z'n beurt schreef de woonplaats van de anderen op een stukje papier. Dat zouden ze zuinig be waren. Toen het vuurtje uitging, zeiden ze el kaar voor het laatst welterusten In een voordracht voor de medische commissie van de Duitse vereniging voor documentatie, heeft professor Proppe, hoogleraar aan de universiteit in Kiel, kritiek geleverd op het feit, dat vier jaren na het eerste uitbreken 'an de „blaasjes ziekte" in West-Duitsland nog steeds geen officieel rapport over de resultaten van het onderzoek in deze kwestie is verschenen In zijn voordracht verklaarde prof. Prop pe. dat de oorzaken van de sinds kort in Nederland opnieuw opgetreden blaasjes ziekte uiterst gecompliceerd en zeer moei lijk vast te stellen zijn. Hij is van mening dat bij het optreden van de ziekte het ac tief worden van in de darmen aanwezige virussen een rol speelt. Hpewel statistisch een samenhang van de ziekte met een in 1960 in Nederland geconsumeerde margarinesoort is vastge steld, behoeft deze samenhang niet nood zakelijkerwijs ook causaal te zijn. Moge lijk ,s de bij de margarineproduktie ge bruikte emulgator op zichzelf niet schade lijk. doch treedt haar onplezierige effect alleen op in samenhang met een of meer grondstoffen in de margarinesoort in kwes tie. Prof. Proppe wees er op, dat de in 1958 voor de eerste maal in West-Duitsland op getreden blaasjes-epidemie na vijf a zes weken afgelopen was, hoewel de betrok ken margarine ook daarna gewoon werd gegeten, omdat niemand de samenhang vermoedde. In Nederland, waar de mar garine verboden werd, verliep de epide mie echter op overeenkomstige wijze, al dus de Westduitse hoogleraar. Op de westelijke helft van de oceaan neemt de depressie-activiteit sterk toe, doordat de tropische cycloon Ella, die tot nu toe in langzaam tempo vrijwel even wijdig aan de kust van de Verenigde Sta ten naar het noordoosten koerste, New foundland is gepasseerd en met veel gro tere snelheid in de richting van IJsland is gaan bewegen. Ook voor de Noorse kust ontplooien depressies een grotere activi teit dan voorheen. De hiermee samenhan gende luchtdrukdalingen breiden zich over het Noordzeegebied uit. Het hogedrukge- bied boven het vaste land neemt verder in betekenis af. Deze veranderingen heb ben morgen echter nog nauwelijks invloed op het weer in ons land. De nacht wordt weer koud met in het binnenland mini- mum-temperaturen om het vriespunt en plaatselijk ochtendmist. Overdag blijft het overwegend zonnig. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen gf «g binnen- en buitenland ^2 Neersla* laatat.e 24 uur 5 f? Den Helder mist zzo 12 0 Ypenburg mist windst. 13 0 Vlissingen onbewolkt z 14 0 Eelde mist zo 12 0 De Bilt onbewolkt windst. 14 0 Twente onbewolkt windst. 13 0 Eindhoven onbewolkt zo 14 0 Zd-Limburg onbewolkt z 15 0 Helsinki onbewolkt wnw 12 0 Stockholm onbewolkt wzw 11 0 Oslo motregen wnw 6 1 Kopenhagen geheel bew wnw 11 0 Aberdeen zwaai bew zzw 12 0 Londen geheel bpw windst. 16 0 Amsterdam onbewolkt zzo 13 0 Brussel onbewolkt z 15 0 Luxemburg licht oew zo 14 0 Parijs half bew. 0 17 0 Bordeaux onbewolkt windst. 19 0 Grenoble half bew. windst. 19 0 Nice licht bew. n 18 0 Berlijn geheel bew wzw 9 0 Frankfort onbewolkt 0 15 0 Münehen mist wzw 11 0 Zurich mist windst. 10 0 Genève mist wzw 12 0 Locarno mist O 8 0 Wenen onbewolkt ozo 13 0 Innsbruck mist windst. 15 0 Belgrado onbewolkt windst. 13 0 Athene onbewolkt n 20 0 Rome licht bew. ono 21 0 Ajaccio licht bew. ono 21 0 Madrid onbewolkt windst. 19 0 Mallorca licht bew. windst. 26 0 Lissabon onbewolkt ono 22 0 Woensdag 24 ol tober Zon op 7.19 uur onder 17.29 uur. Maan op 2.37 uur, onder 16.32 uur. Maanstanden 28 oktober 14 05 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 oktober Hoog water 12.33 en uur. Laag water 7.48 en 20 15 uur. Woensdag 24 oktober Hoog water 0.59 en 13.31 uur. Laag water 9.02 en 21.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2