VAN DAG TOT DAG KREYMBORG WOENSDAG JONGENS PANTALON NuS? P.K Zwarte Pimpernel staat terecht in Pretoria Soekarno volgend jaar naar Nederland? Chefarine 4" E WERELDNIEUWS Ramp met Noors schip eist dertig levens Gehele AVRO t.v.-sectie contra het bestuur „Orion" uit Napels naar Marseille vertrokken Symbool van Kwaliteit Benauwd door blanke overheersing Amerikaanse DC-7 op zee gedaald Twee kernproeven van de Russen Papoea-delegatie verwacht dat hij de vriendenhandwil toesteken Soekardjo in New York overleden €)p de raatótoel Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! DINSDAG 23 OKTOBER 1962 3 v. Nog drie mensen vermist Waarborg kwaliteit. Terlenka 55/45, unl en multicolors. Alleen gel dig 24 oktober a.s. Alle 102 inzittenden in veiligheid in Alaska Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Niemand zal zich verhelen dat de situa tie, waarin de kwestie Cuba na de laatste ontwikkelingen is komen te verkeren, een uiterst gevaarlijke kiem bevat, die aller lei onrustbarende mogelijkheden in zich bergt. De rede van president Kennedy was, zowel wat de inhoud als de regie betreft, geschikt om de wereld op te schrikken en in staat van intense spanning te bren gen. Men moet zich echter in zo'n geval toch altijd hoeden voor een ongemotiveer de paniek, door de situatie te analiseren zonder al te veel rekening te houden met de sentimentele en demagogische franje. Afgezien van de werkelijk voor de Ame rikanen onaangename elementen in de kwestie Cuba komt men bij een nuchtere beschouwing van de huidige stand van za ken steeds opnieuw tot het besef, dat de in het verschiet liggende verkiezingscam pagne in de Verenigde Staten president Kennedy noopt tot manoeuvres die hem het aureool van de krachtdadige, onver vaarde en zeer principiële vader des va derlands moeten geven. Hij bevindt zich daarbij in een zeer netelige dwangpositie, omdat hij zijn onafhankelijkheid als pre sident moet mengen met zijn afhankelijk heid als kampioen zijner partij. Het is nog niet zo lang geleden dat zelfs Kroesjt- sjev begrip voor deze dwangpositie zeide te hebben, in verband met de Berlijnse kwestie en een op de langere baan schui ven daarvan. De „likdoorn Cuba" doet de Amerikanen vreselijke pijn. Hun gekwetst prestige speelt daarbij een uiterst belangrijke rol, waarbij de uitdagende en treiterende ex clamaties van Fidel Castro de Amerikaan se gevoeligheden hevig treffen. De motie ven van Washington voor de enigszins theatrale doch in ieder geval onrustbaren de onthullingen in de rede van Kennedy liggen echter ook voor 'n deel in tastbare dreigingen, namelijk in de eerste plaats dat de Russen vaste militaire voet op het eiland zullen krijgen en ten tweede, dat de loswikkeling van Zuid- en Middename- rikaanse landen uit 't voornamelijk econo mische Amerikaanse bestel waarin zij zijn opgenomen, zich verder zal uitbreiden On der de indruk van eventuele successen van Castro. Redenen te over om nu eens flink voor de dag te komen en stoere taal te laten horen! Wat die Russische bases op Cuba be treft: de bedreiging van. Ji$t Amerikaan se continent door Russische raketten lijkt zeer evident, doch er zijn enkele overwe gingen die doen vermoeden dat Kennedy die bedreiging iets zwarter heeft afgeschil derd dan nodig was. Ten eerste speelt de afstand bij de huidige rakettentechniek nauwelijks meer een rol; ten tweede is de bevoorrading van Cuba in een eventuele oorlogssituatie volkomen illusoir; ten der de is de uitschakeling van de bases op Cu ba een kwestie van een handomdraai; en ten vierde is de afstand van de Ameri kaanse bases rondom de Sovjet-Unie, bij voorbeeld in West-Duitsland en Turkije, kleiner ten opzichte van het Russische grondgebied dan de afstand Cuba-Verenig de Staten. Krijgt de hele ontwikkeling dus eigen lijk het aanzien van een reusachtig po- kerspel, waarbij machtige Amerikaanse troeven op tafel komen en grote risico's worden aanvaard, aan de andere kant zijn die troeven en risico's niet minder gigan tisch. De Sovjet-Unie heeft de vooruitge schoven pion Cuba niet zonder de gedach te aan winstmogelijkheden elders ver sterkt. Elders: Berlijn niet te vergeten, welke kwestie zodanig in een impasse is geraakt dat ze zonder drastische verschui vingen niet meer op te lossen is. We ver zeilen in schaaktermen, als we van „af ruil" gewagen. Doch aangezien de Ber lijnse (Duitse) kwestie voor de Sovjet- Unie een aangelegenheid van „leven of dood" is geworden, is de Cubaanse situa tie dat nu ook voor Amerika, als men ten minste de woorden van Kennedy letterlijk wil nemen. Neemt men daarenboven aan dat de Chinees-Indische oorlog een snelle en ra dicale heroriëntering van de Russisch- Amerikaanse betrekkingen nog noodzake lijker maakt dan deze al was, dan krijgt men een enigszins omlijnd beeld van de huidige internationale crisis. In dat beeld treedt echter wel zeer navrant naar voren de behoefte aan uiterste zelfbeheersing, die beide partijen aangaat: het risico dat de pokerspelers lopen is zwaar verlies een verlies dat dan voor de hele wereld zal gelden. Een wel zeer belangrijke factor daarbij is de realiteitszin der bondgenoten. De bondgenoten van Amerika zullen consciën tieus moeten toezien op hun eigen gestes, willen zij de risico's voor henzelf en de wereld afzwakken door zich niet te laten meeslepen in een avontuur, dat voor nie mand enig heil belooft. NAMSOS (Noorwegen) (Reutcr/AP) Bij de ramp met het Noorse passagiersschip „Svithun", dat in de nacht van zondag op maandag voor de kust van Noord-Noorwe- gen is gezonken, zijn zeker dertig opvaren den omgekomen. Drie personen worden nog vermist, doch men heeft weinig hoop hen nog levend aan te treffen. Reddingboten en vliegtuigen spoorden in de loop van de nacht achtenveertig overle venden op, die de hele nacht in reddings sloepen en op vlotten in het door een storm hoog opgezweepte water hadden rondge dreven. Er zijn derti3 lijken gevonden. Er wordt ook in kleinere gemeenschap pen gepokerd. Zoals bijvoorbeeld bij de AVRO, waar Siebe van der Zee, hoofd van de televisie-sectie, met ontslagaanvra ge rebelleerde tegen het plan van het da gelijks bestuur om de overleden directeur Repko te doen opvolgen door (opnieuw) één figuur. Vrijwel de gehele televisie sectie heeft het initiatief van de heer v. d. Zee overgenomen en ontslag gevraagd. Er is natuurlijk van alles mis bij de AVRO, een constatering die niet van van daag of gisteren dateert. Toch lijkt ons de gevolgde methode niet de enig aangewe zene. De heer v. d. Zee staat splitsing voor van radio-, televisie- en administra tieve zaken, waarschijnlijk omdat hij daar- in een vlottere en efficiëntere werkwijze ziet. In een normaal bedrijf pleegt de di- rectie, zo zij de belangen van haar onder neming zo nauwkeurig mogelijk wenst te behartigen, meestal overleg met topfunctio narissen over ingrijpende wijzigingen in het beleid of de leiding. Doch de%directie behoudt haar verantwoordelijkheid en dus haar beslissingsbevoegdheid. In het geval van de AVRO berust die verantwoordelijk heid bij het bestuur, dat aan statuten is gebonden. De statuten voorzien in de be noeming van één directeur. De algemene ledenvergadering heeft een belangrijke stem in het kapittel. Welnu: was er voor de televisiestaf niet een mogelijkheid ge weest de benoeming van de nieuwe direc teur af te wachten, vooraleer men tot de conclusie kwam dat weglopen noodzake lijk werd? Het is niet gezegd dat onder een nieuwe directeur de noodzaak tot split sing der secties niét door alle partijen zou worden beaamd. Deze splitsing behoeft immers niet reeds aan de top te begin nen. Dat zou, lijkt ons, trouwens het werk eerder bemoeilijken dan vergemakkelijken. Een splitsing ónder de nieuwe directeur, door bijvoorbeeld de benoeming van drie adjuncts, zou de bedoelingen van het be faamde rapport hierover evenzeer kunnen honoreren. Nu lijkt het er op dat de dwang, die de personeelsleden uitoefenen, meer gericht is op personen dan op zaken en m<~ - dp verheffing van personen van eigen keuze tot doel heeft dan de AVRO van een ef ficiënter leiding in het algemeen te voor- Advertentie voor leeftijd 6 jaar kl. stijging p. m. GRuTE MARKT 1 -7 HAARlëM Bgna de gehele televisiesectie van de AVRO heeft zich gisteravond in een ver gadering achter het standpunt gesteld van de functionarissen, die hun ontslag hebben ingediend naar aanleiding van de me ningsverschillen rond het beleid van het bestuur van de AVRO inzake de voorzie ning in het directorium. Deze houding moet worden beschouwd als het indienen van ontslag, zo deelde men mee. Het be treft ongeveer 40 mensen van de t.v.-sec- tie van de AVRO. NAPELS (AP) Het Britse passa giersschip „Orion" is met 1.198 passa giers en 665 bemanningsleden uit Napels naar Marseille vertrokken. Een en dertig passagiers uit Sydney (Australië) en Sin gapore, die in Napels van boord zouden gaan, besloten naar Londen door te reizen. Zij zouden anders op het eiland Asma ra ten noordwesten van Sardinië in quaran taine gehouden worden, omdat er een ver moedelijk geval van pokken aan boord is geweest. De Italiaanse autoriteiten plaatsten de Orion bij aankomst in Napels onder qua rantaine. Aan 32 personen werd insche ping op de „Orion" geweigerd. Te elfder ure gelukte het echter aan vijftien risi co-nemende Britse reizigers toelating tot het schip te verkrijgen. Twaalf van hen hadden een pokkenbriefje bij zich. De drie anderen zullen zich aan boord laten inen ten. Er werd echter niemand aan wal toegelaten. Over de toestand van de zieke, die in Suez van boord gehaald werd is niets be kend. De agenten van de Britse Oriënt-lijn in Napels verklaarden tot dusverre niet te hebben vernomen dat de Franse auto riteiten het schip in quarantaine zouden nemen. In dit geval bestaat de mogelijk heid dat passagiers die in Napels van boord hadden moeten gaan, via Marseille naar Italië zullen reizen. Advertentie verantwoordelijk werk vereist concentratie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-1-62 PRETORIA (Reuter) De 44-jarige Nelson Mandela, de Zuidafrikaanse natio nalist met de bijnaam Zwarte Pimpernel, is maandag in Pretoria voor de rechter gebracht op beschuldiging van opruiing en het onwettig verlaten van het land. Man dela deed een scherpe aanval op de „witte discriminatie" in Zuid-Afrika. Hij zei zich niet schuldig te achten aan het ten laste gelegde. De gebaarde neger, zelf advocaat, had zich in negerkostuum gekleed, met een jas van jakhalshuid. Toen hij de cechtszaia,! binnengebracht werd groette hij met ge balde vuist, hetgeen door de tweehonderd Afrikanen in de rechtszaal met goedkeu rend gemompel werd beantwoord. Zowel in als buiten het gerechtsgebouw waren tientallen politieagenten op post gezet. Mandela eiste onmiddellijke terugtrek king van' de rechters, „omdat hij onder het huidige rechtssysteem geen eerlijk pro ces zou krijgen". „Ik beschouw mij wette lijk noch moreel verplicht aan de wetten te gehoorzamen die door een parlement zijn uitgevaardigd waarin ik niet ben ver tegenwoordigd. In een politiek proces zo als dit, waarin het streven van het Afri kaanse volk met dat van de blanken botst, kunnen de rechtbanken van dit land, zoals ze nu zijn samengesteld, niet onpartijdig en eerlijk zijn. Het is ongepast aan blan ken rechtszaken toe te vertrouwen waar mee hun ontkenning van de menselijke rechten van het Afrikaanse volk iets te maken heeft," aldus Mandela. Mandela werd verscheidene malen door de rechter onderbroken, die hem zei zich tot de beweegredenen van zijn eis te be perken, en verwierp deze ten slotte. Mandela sprak verder nog over het „pot sierlijke rechtssysteem" en het „branden de fornuis van blanke overheersing" in Zuid-Afrika. „Ik voel me benauwd door de sfeer van blanke overheersing, die door de ze rechtszaal zweeft. Die doet me op een of andere manier denken aan de onmen selijke onrechtvaardigheid die aan mijn volk hierbuiten wordt begaan Het her innert mij eraan dat ik geen stem heb Hoe kan men verwachten dat ik geloof dat dezelfde rassendiscriminatie, die al ja renlang de oorzaak is van zoveel onrecht vaardigheid en lijden, mij nu hier opeens een eerlijk en juist proces zou verschaf fen", aldus de „Zwarte Pimpernel". Mandela sprak bijna een half uur. Hij besloot met te zeggen dat hij niet wilde dreigen, maar dat „wij tot de ontdekking kunnen komen dat zelfs open taal voor de rechter een te zwakke methode is om de aandacht van het land op onze politieke eisen te vestigen". Tegen het einde van de eerste rechts- JUNEAU (Alaska) Een DC-7-vlieg- tuig van de Amerikaanse Northwest Air lines, dat met 102 inzittenden een militaire chartervlucht maakte is gisteren bij het eiland Biorka nabij Sitka in Alaska op zee geland wegens moeilijkheden met een der propellors. Reddingboten staken onmiddel lijk in zee en vliegtuigen van de Ameri kaanse kustwacht hielden de vlotten van de drijvende machine in het oog. Alle 95 passagiers en zeven leden van de beman ning kwamen in veiligheid. Het vliegtuig was onderweg van de luchtbasis McChord in de staat Washington naar Anchorage in Alaska. Sitka ligt ongeveer 160 kilometer ten westen van de Canadese grens en om streeks 960 kilometer ten zuidoosten van Anchorage. Bedolven. De 37-jarige fabrieksarbei der A. Fikke uit Sas van Gent, gehuwd en vader van drie kinderen, is om het leven gekomen doordat hij werd bedolven onder een muur. zitting legde de politie de secretaris van de Mandela vrij"-commissie, Achmed Ka- trada, een huisarrest van vijf jaar op. Ka- trada zat op de publieke tribune. De rege ring heeft voorts alle protestbijeenkomsten voor de tijd van een half jaar verboden. JOHANNESBURG (AP) Gisteravond zijn in Zuid-Afrika tientallen mensen ge arresteerd die zich schuldig zouden heb ben gemaakt aan sabotage en andere on dermijnende activiteiten. De meeste arres tanten waren Afrikanen. In Port Elizabeth alleen al -werden 31-, mensen gearresteerd. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se commissie voor kern-energie heeft be kend gemaakt, dat de Sovjet-Unie maan dagmorgen twee kernproeven heeft geno men. De eerste proefexplosie werd op gro te hoogte genomen boven Centraal-Azië en had een kracht van enkele honderden ki- lotons. De tweede explosie, met een kracht van 28 megatons, werd tot stand gebracht in de dampkring in het gebied van Nova Zembla. De Commissie heeft verder medege deeld, dat op 26 oktober boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan een kernex plosie op grote hoogte tot stand zal worden gebracht. Het zal een explosie van gerin ge sterkte zijn op een hoogte van enkele tientallen' kilometèrsr 1 ft HOLLANDIA (ANP) Vele leden van de Papoea-delegatie, die namens het „Na tionale Cöngres" een bezoek brachten aan Djakarta hebben de indruk gekregen, dat president Soekarno na 1 januari de diplo matieke betrekkingen met Nederland zal herstellen. Volgens het hoofd van de delegatie, de leider van de Partei Nationaal Wajoi, zou Soekarno zelfs van plan zijn, begin vol gend jaar naar Nederland te reizen om, zoals Wajoi het uitdrukte, „de vrienden hand uit te steken". De delegatie van 23 Papoea's werd vo rige maand door het nationale congres afge vaardigd, om aan de Indonesische rege ring een resolutie te overhandigen, waarin werd gepleit voor de mogelijkheid, om nog onder het UNO-bewind in 1963 een volksstemming te doen houden. Zonder uit zondering waren de leden der delegatie tevreden over de resultaten der bespre kingen. Weliswaar heeft Soekarno hun medege deeld, dat volgens het akkoord met Ne derland de volksstemming nu eenmaal dient te worden gehouden in 1969, maar, zo merkten velen der Papoea's op, „wij zijn er nu van overtuigd, dat Indonesië de opbouw van ons land ten spoedigste en met alle middelen ter hand zal nemen". Een andere wens van de delegatie, het handhaven van de Papoeavlag en het volkslied, wees Soekarno eveneens van de hand, omdat Nederland daarover tijdens de onderhandelingen met geen woord heeft gerept. Volgens Wajoi heeft Indonesië werkelijk 't beste met Nieuw-Guinea voor en hij heeft in Indonesië overal de wens bespeurd om ook met Nederland vriend schap aan te kweken. Naar Wajoi te Djakarta had verno men zouden ook Jouwe en Kaisiepo, de Papoealeiders die sinds eind september in Nederland verblijven, een visum heb ben aangevraagd voor Indonesië om over leg te plegen met de Indonesische rege ring. De Papoea's die Indonesië bezoe ken, worden door de Indonesische rege- NEW YORK (AP) Het hoofd van de Indonesische U.N.O.-vertegenwoordiging, Soekardjo Wirjopranoto, is overleden. Soekardjo, die zestig jaar was, werd in 1960 belast met de leiding van de UNO- missie van zijn land. Hij kreeg woensdag op zijn bureau een hartaanval en werd op genomen in het Sinaiziekenhuis te New York, waar hij vanmorgen is overleden. Soekardjo maakte in het voormalige Ne- derlands-Indië deel uit van de Volksraad, een orgaan dat het Nederlandse gouverne ment van advies diende. Hij was actief in de nationalistische beweging en werd door de Nederlanders naar Jogjakarta verban nen, waar hij bleef tot de onafhankelijk heid van Indonesië. ring in contact gebracht met Kirihio en Papare, die in Indonesië verblijven. Velen hunner waren onder de ndruk gekomen van de sterkte van het Indonesische le ger. Soekarno beloofde de delegatie dat In donesië er voor zal zorgen, dat binnen drie jaren het analfabetisme in Nieuw- Guinea zal zijn uitgebannen, dat de be woners van de binnenlanden "binnen ze ven jaren de moderne beschaving zullen leren kennen, dat er voor de Papoea's een groot aantal scholen en huizen zal worden gebouwd en dat de economie van het land sterk zal worden gemaakt. fa Eigen schuld Bioscoopbezoek en broodverbruik gaan beide achteruit, heb ik in de krant ge lezen. Zo in één adem stond het er niet. Dat va.n het brood werd gecon stateerd in het jaarverslag van De Ko renschoof en de achteruitgang van het bioscoopbezoek werd vastgesteld in een mededeling van het Centraal bureau voor de statistiek. Maar ik maak er één adem van, om dat ik verband zie in één der oorzaken van beider achteruitgang: zowel de bios coop als het brood geven hun consumen ten niet ten volle wat deze ervan ver wachten. Eén der oorzaken. Er zijn er natuurlijk meer. De Korenschoof constateert en ik neem nu maar aan dat deze constate ring terecht geschiedt dat de toege nomen welvaart de mensen naar luxueu zer voedingsmiddelen dan brood doet grij pen. Ik kan mij niet goed voorstellen wat dat dan wel voor voedingsmiddelen zul len zijn. Moorkoppen en tompoezen, ca kes en taarten? Ik kan het nauwelijks geloven. Of bedoelt die schoof crackers en dergelijke? Maar die worden niet ge consumeerd vanwege de weelde, doch vanwege de schone lijn. En is een cracker of is knackebrood zoveel luxueuzer dan een broodje? Ik geloof dat het zich langzaam af wenden van het brood (onder andere) ligt aan het feit dat ons brood niet smake lijk genoeg is. Althans niet in vele ge vallen en de goede uitzonderingen niet te na gesproken. Iedereen die in Frank rijk of België wel eens een broodje heeft gegeten weet wat ik bedoel en dus be hoef ik daar verder niet in te treden. Alleen De Korenschoof zoekt de oorzaak niet daar waar zij het duidelijkst aan wezig is. Dit lijkt mij niet verstandig. Maar dat moet die schoof zelf weten. Hetzelfde met een sterretje geldt voor verreweg de meeste bioscopen. Ik wil de invloed van de televisie op de verminde ring van het bioscoopbezoek natuurlijk niet uitschakelen of onderschatten; die is er natuurlijk, maar daar komt dgn nog bij dat de bioscopen hun uiterste best plegen te doen hun gepropageerde ja- gezelligheid zo min mogelijk in praktijk te brengen. Zes minuten nieuws twintig minuten pauze met reclameplaatjes en/of konsumpsie in een hangerige foyer en dan de hoofdfilms. Het wordt een soort cafè- taria, waar de geachte bezoekers zo snel en effectief mogelijk doorheen gedraaid worden. Ik houd mij er stellig van overtuigd dat zowel de schoof als de cinema het niet met mij eens is. Als zij het wel zouden zijn zou het brood smakelijker en de ja- gezellig gezelliger zijn. Ik gun de heren alles. Dus ook hun gelijk. En het volgend jaar zullen de cijfers wel weer lager zijn. Floris Flaneur Advertentie Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te makenI BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1,50 Voordelige flacon 100 tabletten f3,50 1 Morele herbewapening. Leiders van ver scheidene Aziatische landen zijn in Ja pan bijeengekomen voor de opening van een modern centrum voor morele her bewapening in Odawara. Het gehouw heeft 22,5 miljoen gulden gekost. Het is het derde grote hoofdkwartier van de wereldbeweging voor morele herbewape ning. De andere twee staan in Caux (Zwitserland) en in Mackinac (Canada). Aanslag. Voor de tweede keer binnen drie weken is een steen gegooid in de grote Joodse synagoge van Moskou. Het ge beurde tijdens de dienst van afgelopen zaterdag, zo verklaarde rabbi Jehuda- Leib Leuin. De steen kwam terecht tus sen een groep Israëlische diplomaten in een bank die voor buitenlanders is ge reserveerd. Drie weken geleden werd een steen geworpen door het raam van een zijkamer die door orthodoxe Joden wordt gebruikt voor het morgengebed. Protest. In de Italiaanse plaatsen Verona en Bolzano hebben maandagmorgen on geveer vierduizend studenten betogingen gehouden tegen de zaterdag in Trente en Verona gepleegde dynamietaanslagen. Neergestort. Zondagmiddag is bij Mön- chen-Gladbach een sportvliegtuigje door een vallende kabel van een zweefvlieg tuig aan de vleugel getroffen en neer gestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Bij Oerlinghausen in Noord- rijnland-Westfalen kwam een der twee inzittenden van een zweefvliegtuig om doordat de zweefkabel brak, waarna het zweefvliegtuig van veertig meter hoogte loodrecht in de grond dook. Schietpartij. Het ministerie van Defensie van Nationalistisch China heeft maan dag bekendgemaakt, dat de eilanden Quemoy en Matsoe zondagavond door communistisch China zijn beschoten. Op Quemoy vielen 71 en op Matsoe 19 granaten. Nieuwe astronauten. De Amerikaanse luchtmacht heeft de namen van nog tien officieren bekendgemaakt die uitgezocht zijn om opgeleid te worden als ruimte piloten en ruimtetechnici. Asiel. De derde secretaris van de Cu baanse ambassade in Bern, heeft asiel in Zwitserland gevraagd. De Cubaan zegt niet langer te kunnen werken voor de regering van Fidel Castro. Het was niet waarschijnlijk, dat zijn verzoek om asiel, dat nu door de Zwitserse auto riteiten wordt bestudeerd, geweigerd zal worden. De diplomaat, eens een enthousiaste volgeling van premier Castro is een verbitterde tegenstander van het communisme. Onderscheiding. Albert Loethoeli, Nobel prijswinnaar en ex-voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, is met grote meerderheid gekozen tot ere-rec- tor-magnificus van de universiteit van Glasgow. Loethoeli heeft in Zuid-Afri ka maar een beperkte bewegingsvrij heid. Duel. Oostduitse grensbewakers hebben in de nacht van zondag op maandag stenen gegooid naar auto's die in de Westberlijnse Bernauerstrasse reden. Toen Westberlijnse grenswachten acht traangasgranaten naar hen wierpen hiel den zij op met gooien. Sinds twee da gen wordt een Oostberlijnse uitkijk post bij de Bernauerstrasse bemand door Russische militairen, die waar schijnlijk de gang van zaken op deze plaats nauwkeurig moeten volgen. Acht Oostduitsers, onder wie een kind, zijn in het afgelopen weekeind naar West- Berlijn ontkomen. Falsarissen. Voor het jarenlang vervalsen van produktiecijfers zijn twee Tsjecho- slowaakse ingenieurs en vier andere ho ge functionarissen tot gevangenisstraffen van drie tot elf jaar veroordeeld. Zij wa ren op grond van de vervalste gegevens met premies van in totaal 600.000 kro nen beloond.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3