Haarlemmermeer schreeuwt om hulp Krottenprobleem heeft intussen ontstellende vorm aangenomen UITNO DIGING De arbeidsvoorziening in de landbouw op langere termijn Planologie gaat voorbij aan de menselijke behoeften Proeven met vangrails op middenbermen ASVA-ledenraad keurt groentijd-excessen af Weth. H. de Boer kandidaat gesteld voor Tweede Kamer \s wv &3SËS& a&fKifr 1 tmmmwrn «If!) DINSDAG 23 OKTOBER 1962 Negen agenten in Velsen bevorderd tot hoofdagent Jan 551 naar 114 Verhoudingen zoek Hoofdbezwaar Drie categorieën I oor 't oog welvarend Ogen uitwrijven Sociale rechtvaardigheid Vrouw op zeebrapad in Velsen aangereden -r—.y ;i#!^ "^'WlMMil'iiiuii /an /is, 40 lo- [eet in van /an pen on- ger ties de (ste aid de eer arts net :eft slik im, te ken he- - de tot 159 tan, ïen, aat ik", de en. iste ind dat De uid een hip ge- ord /an [vis ;is- ag- ■eel hip la" :jes 101 ;en 51 eel. lit- er- os" aar het vel el ide de /as ote »n- id- iet eft ae- „Men kan begrip hebben voor de moeilijkheden, waarmee tal van bij de contingentering van het bouwvolume betrok kenen elk jaar opnieuw hebben te worstelen, en gelijktijdig tóch scherp kritisch staan tegenover de toewijzing in be paalde concrete gevallen. Draagt men zelf in dit verband verantwoordelijkheid jegens een lokale gemeenschap, dan kan er zelfs een ogenblik komen dat langer zwijgen plichts verzaking zou betekenen. Dat ogenblik nu is naar wij menen aangebroken voor ons, die de overtuiging koesteren dat de gemeente Haarlemmermeer het slachtoffer is van een groten deels uit wanbegrip en vooroordeel resulterende bejegening in de sector van de woningbouw". Deze woorden kan men lezen in een brochure, die het gemeentebestuur van Haar lemmermeer over de ontstellende woningnood in deze ge meente heeft laten samenstellen. Het is een brochure als een kreet, van wanhoop en om begrip. Deze brochure is enkele dagen geleden toegezonden aan ministers, leden van Eerste en Tweede Kamer, Gedeputeerde en Provinciale Staten. Zij is maandagmiddag ter hand gesteld aan vele vertegenwoor digers van regionale en landelijke persorganen, die daarna met eigen ogen hebben kunnen zien hoe diep-treurig en mensonwaardig op vele plaatsen in de Haarlemmermeer anno 1962 moet worden gewoond. Binnenkort zullen op een aantal rijks wegen proeven worden genomen van van grails op middenbermen. Dit deelde de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Korthals, gisteren mee bij de opening van rijksweg Zwolle-Harderwijk. Op enke le gevaarlijke punten, zoals bij het aqua duct onder de ringvaart van de Haar lemmermeer in rijksweg 4, zijn reeds vangconstructies geplaatst. De ledenraad van de Algemene Studen ten Vereniging Amsterdam heeft met gro te meerderheid van stemmen een motie aangenomen inzake de ontgroening. Als representant van de studenten der univer siteit van Amsterdam zegt de raad in deze motie dat manifestaties binnen de Am sterdamse studentenwereld, die discrimi natie naar ras of geloof inhouden of als zodanig discriminerend kunnen worden uitgelegd, volledig verwerpelijk zijn en de goede naam van de Amsterdamse student ernstig aantasten. Hetzelfde geldt voor geweldpleging. De raad is van mening dat in dergelijke gevallen berispingen van ver enigingszijde volstrekt onvoldoende zijn. In de motie wordt aanbevolen studenten, die zich aan dergelijke feiten schuldig ma ken, het lidmaatschap van studentenver enigingen te ontzeggen. nsD rev jTfiivH 5d rb Advertentie In Waddinxveen, viak bij Gouda, kunt a zien hoe het edele meubelmakersambacht door de Formule-vakmensen In ere wordt gehouden. Onder hun meesterhanden ont staan uit de prachtigste houtsoorten mo derne meubelcreaties, die treffen door schoonheid, degelijkheid en doelmatige vormgeving. En achter elk meubel staat het fm-merk als allerhoogste kwaliteits garantie. U bent bij Kempkes in Wad dinxveen van harte welkom voor een showroombezoek met fabrieks-excursie en een koffiemaaltijd. Op zaterdagen zijn géén excursies mogelijk I De Consulent voor de arbeidsvoorzie ning in dc landbouw van de directie voor de Arbeidsvoorziening, ir. A. de Wildt, sprak vrijdagavond in hotel De Beurs in Hoofddorp over de arbeidsvoorziening in de landbouw op langere termijn. Ten aanzien van de personeelsvoorzie ning in de landbouw heeft het tot nu toe vrijwel geheel aan een systematische aan pak ontbroken. Door een bepaalde ont wikkeling van de arbeidsmarkt en van de beroepseisen van de loontrekkenden dreigt de landbouw voor wat betreft zijn personeelsvoorziening nu echter in een zorgelijke positie te komen, met name door een tekort aan vakbekwame land arbeiders. Ir. de Wildt was van mening, dat er een nauw verband bestaat tussen het ont staan van een tekort aan landarbeiders en het tekort schieten van de vakbe kwaamheid. Spreker meende dat voor de oplossing van het vraagstuk van de per soneelsvoorziening in de landbouw voor alles de basis kan worden gelegd door de oplossing van het vraagstuk van de opleiding van de jeugdigen, die in de toekomst als landarbeider willen gaan wer ken. Aangezien een dergelijk beleid eerst op langere termijn zijn volle effect zal af werpen, wordt ten aanzien van de reeds aanwezige landarbeiders eveneens het tref fen van maatregelen voorgestaan. Dit laatste zou dan kunnen gebeuren door bijvoorbeeld bijscholing. Door een gedegen opleiding zou de landarbeider een sterkere binding met het beroep hebben, dan nu het geval is, als de jongen, zo van de lagere school op het land gaan werken. Er bestaat dan een grotere kans dat zij later als on geschoolde arbeider naar een fabriek gaan. Ir. de Wildt achtte het wenselijk dat een personeelsvoorzieningsplan zou worden opgesteld, dat echter gemeenschappelijk en regionaal aangepakt zou moeten wor den. M.V. Kempkes Meubelfabrie ken. Toonzalen: Waddinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Levering via de handel. Oude „orkaan" morgen als nieuwe „cycloon" naar Piraeus Geheel vernieuwd zal woensdagavond aanstaande de „Orkaan" van de Konink lijke Nederlandse Marine als „Cycloon" en onder Griekse vlag de reis van Am sterdam naar Piraeus beginnen. De voormalige marinesleepboot werd aangekocht door Splunter te Amsterdam en later via het makelaarskantoor De Bra ve doorverkocht naar de Griekse sleep bootrederij Lucas Matsas in Piraeus. Alle motoren van het vaartuig zijn over gehaald en er is een nieuwe Deutzmotor aan toegevoegd. De „Cycloon" maakt thans de indruk van een splinternieuw schip. De sleper zal geheel op eigen kracht de reis naar Griekenland maken met een Griekse bemanning onder commando van kapitein Matsas, een neef van de reder eigenaar. Negen politieagenten van de Velsense politie zijn bevorderd tot hoofdagent. Vroe ger werd een agent na negen dienstjaren tot hoofdagent bevorderd. Dit is nu terug gebracht tot een periode van vier jaar. Met ingang van I januari van dit jaar zijn bevorderd de agenten E. Faber, B. Manshanden, P. J. Rozemeijer, J. Krijnen, D. Aay, J. van Riessen en C. L. van Dui venvoorde. Met ingang van 1 juli van dit jaar zijn bevorderd tot hoofdagent de agenten S. A. Veerdig en R. van der Engh. ONGEVAL OP P.E.N.-TERREIN. E 42-jarige IJmuidenaar is gisteren op het terrein van het P.E.N. in Velsen-Noord gewond geraakt, doordat een ladder tegen zijn rug sloeg. Met rugletsel is de man in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost opgenomen. plaatst wanen." Dat schrijven B. en W. in de brochure. Zij schrijven ook: zo slingert zich rondom het hart van onze gemeente een gordel van krotten, die een schreeuwende aanklacht vormt tegen allen, die weige ren met deze werkelijkheid naar de mate van het mogelijke rekening te houden. Langs de 60 km. lange Ringvaart, de „na tuurlijke" grens van onze gemeente, wed ijvert het ene krottencomplex met het an dere in snel voortschrijdend verval. In alle woonkernen huizen mensen, veelal gezin nen met kinderen, in onderkomens, die zelfs als we zeer bescheiden maatstaven aanleggen, de grens van bewoonbaarheid voor koeien en varkens reeds lang over schreden hebben." In Haarlemmermeer zijn ongeveer 1500 huizen voor bewoning ongeschikt. Dat is 13,5 percent van de totale woningvoor raad. Hoeveel dat is kan men zich voor stellen als men weet, dat het landelijk ge middelde ca. 5,5 percent is. Binnen 5 of 6 jaar zal het aantal van 433 „officiële" krotten tot zeker 700 gestegen zijn. Van vervanging is geen sprake. Voor het over grote deel behoren deze krotten tot de ca tegorie der vóór 1906 gebouwde een- en tweekamerwoningen, die in geheel Neder land 4,4 percent, in Noord-Hoiland 3,07 percent, maar in Haarlemmermeer 10,73 percent van de totale woningvoorraad uit maken. Zelfs treft men in Haarlemmer meer nog noodwoningen van na de eerste wereldoorlog aan Wil men andere cijfers: niet minder dan 2816 gezinnen beschikken over onvoldoen de slaapruimte; van 90 bij een steekproef betrokken landarbeidersgezinnen wonen er 53 in woningen van vóór 1906; in 47 percent van de gevallen is de slaapruimte onvoldoende; 11 percent van de gezinnen gebruikt nog de bedstede als slaapruim te en 36 percent open zolders, waar vaak vader, moeder en een of meer kinderen zonder afscheiding bij elkaar slapen. In het modern aandoende en welvarende Badhoevedorp leven enkele honderden ge zinnen in voor hen veel te kleine duplex- woningen, die al jaren geleden hadden moeten worden ontsplitst. „Meer mensen, minder woningen" luidt een kreet in de brochure. Bij een bevol kingstoename van 8.299 zielen in tien jaar tijds daalde vooreerst door de moeilijk te loochenen contingentering van de premie- bouw het aantal gebouwde premiewonin gen van 551 in 1959, via 459 in 1960 en 188 in 1961, tot 114 in 1962. Het aantal wonin gen in de vrije sector daalde van 180 in 1960 via 100 in 1961 tot 89 in 1962. Voorts werd en wordt de woningvoorraad aange tast door afbraak van een paar honderd woningen ten behoeve van start- en lan dingsbanen voor Schiphol en de aanleg van nieuwe rijkswegen. Na de verlagingen van het premie-con tingent kwam tenslotte, als niet te recht vaardigen soort van „knock-out", ook nog het bericht dat het contingent woningwet woningen 104 in 1962 voor het jaar 1962 werd verlaagd tot 90. Daarvan moest een deel bestemd worden voor de vervan ging van krotwoningen, terwijl een ander deel de bestemming kreeg van zogenaam de voorkeurwoning, zodat er uiteindelijk 36 premiewoningen voor 1883 woningzoe kenden overbleven. Was het verwonderlijk dat de gemeen teraad op 1 maart 1962 een motie aan vaardde, waarin de teleurstelling en de ernstige bezorgdheid over de woningverde ling werd uitgedrukt? Is het verwonderlijk dat het gemeentebestuur van Haarlem mermeer meent, dat de verhoudingen zoek zijn, erkennend dat krotopruiming en het elimineren van noodwoningen ook door gang moet vinden. Is het verwonderlijk dat de emotie, die herhaaldelijk uit de bro chure spreekt en die zozeer begrijpelijk is. bijna overgaat in bitterheid waar wordt geschreven: Als er sprake mocht zijn van verbitte ring. dan wordt deze ingegeven door gro te bezorgdheid voor en diep mededogen met die inwoners van de gemeente, die in krotten moeten wonen, die slachtoffer zijn van een uitzichtloze situatie. Die gevoe lens moeten ook overheerst hebben bij het samenstellen van het slotwoord van de brochure. „Wij zijn van oordeel dat overwegin gen van planologische aard niet mogen meespreken waar elementaire mense lijke behoeften, in casu een menswaar dige huisvesting, in het geding zijn. De sociale rechtvaardigheid eist voor deze menselijke behoeften prioriteit op. Zij die én moraliter, èn volgens de overheidsvoorschriften voor woonruimte in aanmerking komen, hebben er recht op dat bij de verdeling van het bouw volume met hun aanwezigheid en hun verlangens rekening wordt gehouden. Wij weten namens hen allen te handelen als wij tot besluit uiting geven aan onze hoop dat voor deze hoogst urgente zaak begrip en naar de mate van het mo gelijke daadwerkelijke belangstelling zal worden gevonden Reeds nu in het vooruitzicht ^an de ver kiezingen voor leden van de Tweede Ka mer op 15 mei 1963 heeft de afdeling Vel- sen-Noord van de Partij van de Arbeid maandagavond in het gemeentelijk wijk centrum haar ledenvergadering gehouden. De heer J. W. Meijer, afdelingsvoor zitter, begroette onder anderen de heer Th. Mooy, gewestelijk bestuurder. De voorzitter deelde mede, dat het hou den van een forum wegens het niet-be- schikbaar zijn van enige personen, geen doorgang kon vinden. Het jaarverslag van de heer E. J. ten Brinke vermeldde een goed en druk afdelingsjaar. Jammer was het dat de heer E. Sanders, die in vele jaren zeer veel voor afdeling en par tij had gedaan meende zich te moeten te rugtrekken. Het ledental onderging enige wijziging wegens verhuizing en bedanken, maar kon toch door aantrekken van nieu we leden gehandhaafd blijven boven de 260. Herinnerd werd uiteraard wegens de verkiezingen aan diverse acties, hoewel het jongerenwerk beter had kunnen wor den aangepakt. De verkiezingen hadden voor Prpvjpciale Stgtqp ,en gemeenteraad een zeer gunstig resultaat. Met veel lof beloonde de vergadering de heer R. Schriemer, penningmeester, die deze lóf mede herwees naar de contributielopers. Hij bleek in staat geweest zeer veel werk te verzetten en tekorten geheel weg te werken, waardoor een gezonde financiële basis werd bereikt. In het bestuur, dat in zijn geheel werd herkozen, namen nog zitting de heren C.v.d.Laan en H. Moorman. Bij de kandidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer werden de heren H. de Boer, wethouder en mr. J. R. Boerlage door de afdeling als zodanig aangewezen. Voor de Partijraad zijn kandidaat gesteld de heren H. de Boer en Th. Mooy, ter- wel laatstgenoemde bovendien kandidaat voor het gewestelijk bestuur werd. Voor het in januari te houden congres zal van de afdeling een voorstel uitgaan inzake onderzoek naar de exploratie van aardgas en olie in onze bodem en de mo gelijke nationalisatie. In de brochure wordt de woningmisère in Haarlemmermeer getekend in woorden, die behalve zakelijk en helder als glas dik wijls ook moeten zijn ingegeven door een niet te onderdrukken emotie; in cijfers die achter hun nuchterheid een meer dan levensgrote ontstellende realiteit verber gen, en in een aantal foto's, die een in dringender aanklacht zijn dan in woorden valt te formuleren. „In Nederland, in het jaar 1962, 17 jaar na de tweede wereldoorlog, moet een ge meente, in oppervlakte groter dan Am sterdam, 47.000 inwoners tellend, 1883 inge schreven woningzoekenden van wie 80 per cent minder draagkrachtig, de woningach terstand te lijf gaan met 36 woningwet woningen". Aldus een mededeling „ter overweging" op het schutblad. Men moet de inhoud van deze enkele zinnen even op zich laten inwerken. „Wij weten, dat we niet de enigen zijn, maar we zijn er vast van overtuigd dat we een heel bijzonder geval van woning nood in Nederland vertegenwoordigen. De rampspoedige omstandigheden waaronder heel veel mensen in Haarlemmermeer wo nen, moeten onder de aandacht van het Nederlandse volk gebracht worden. Wij hebben volledig begrip voor de moeilijk heden van de woningverdelers, maar uit een zuiver gevoel van bewogenheid is dit appèl ontstaan". Aldus de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. v. d. Wil ligen, bij de ontvangst van de persverte genwoordigers. Op een manier, die door het schrijnen de beeld dat wordt getekend geen discussie toelaat, wordt de woningnood in Haar lemmermeer beschreven. Waarom het ge meentebestuur van Haarlemmermeer meent niet langer te moeten zwijgen wordt ook verklaard door het hoofdbezwaar dat men tegen de huidige gang van zaken op het stuk van de woningtoewijzing heeft, namelijk dat men ten aanzien van Haar lemmermeer niet handelt van een redelijk te verantwoorden visie uit, waarin alle as pecten van de huidige concrete situatie tot hun recht komen, maar dat men integen deel de woningvoorziening van dit uitge strekte gebied al te zeer aan overwegin gen van planologische aard koppelt. De conclusies, zo wordt geschreven, die men dan uit een dergelijke eenzijdige be naderingswijze trekt, hebben een schijn van juistheid, omdat iedereen het ge meentebestuur niet in de laatste plaats ervan overtuigd is dat, planologisch be schouwd, Haarlemmermeer wat men noemt „een open gebied" moet blijven. Die conclusies zijn in werkelijkheid ech ter onjuist en vooral sociaal uitermate aanvechtbaar, omdat zij „voorbijgaan aan een wel af te remmen maar niet meer ongedaan te maken ontwikkeling; niet zijn afgestemd op de reële behoeften die van deze ontwikkeling het gevolg zijn; ten aanzien van de noodtoestand, waarin tallo ze krotbewoners zich bevinden, de sociale bewogenheid van een rekenmachine weer spiegelen". De gemeente Haarlemmermeer heeft 1500 krotten of snel verkrottende wonin gen binnen haar grenzen. Daarvan zijn er 433 onbewoonbaar verklaard, doch nog al tijd verklaarbaar bewoond. Die krotten kunnen in drie categorieën worden verdeeld en in die verdeling weer spiegelt zich de wordingsgeschiedenis van deze ruim een eeuw geleden drooggemalen polder. In de woonkernen van de gemeen te (Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Abbenes, Kabel, de laatste twee voor 50°/o verkrot) zijn de krotten voornamelijk uitgediende behuizingen van polderjongens, die na de droogmaking in de polder bleven hangen. Buiten de woonkernen zijn woningen voor landarbeiders tot krotten vervallen (in de tweede helft van de vorige en in de eerste decennia van deze eeuw trok men zich van de sociale toestanden onder de landar beiders niet zo erg veel aan). Tenslotte en daar vindt men de mees te leveren de bebouwde gedeelten van de dijk langs de Ringvaart een dikwijls troosteloze aanblik, zo troosteloos, dat het moeilijk valt zich voor te stellen dat men hier anno 1962 in Nederland is, in het hart van het welvarende Westen des lands, met hypermoderne industrieën op luttele kilo meters afstand. Die laatste en grootste groep krotwo ningen vormen een illustratie van een de kortzichtige en onverstandige wijze waar op destijds het nieuw gewonnen land be schikbaar werd gesteld, typerend speci fiek probleem. Voor een appel en een ei kon men ruim een eeuw geleden een stuk grond op de binnen-dijkberm kopen. De minst bedeelden uit bijvoorbeeld de in het westen en zuiden aan de polder grenzen de bollenstreek, de armoedzaaiers uit de aangrenzende gemeenten als Lisse, Hille- gom en Bennebroek, trokken de Ringvaart over en bouwden aan de binnenkant van de dijk gebrekkige, verre van solide on derkomens. Gaan in de woonkernen de krotten vaak schuil in kwadranten achter de hoofdstraten en in de uitgestrektheid van het landbouwgebied buiten de woon kernen teloor in de wijdsheid van het pol derland (voor het oppervlakkige oog zijn de krotten daar dan ook nog schilderachtig en romantisch), langs de dijken leveren zij een tot verslagenheid en verstomdheid leidende aanblik op. Diegenen en dat zijn de meesten die voo'rtsnellend over de goedonderhou- den hoofdwegen in de Haarlemmermeer de polder „zien" krijgen de indruk van een welvarend, modern geoutilleerd polder land. In sommige opzichten is die indruk juist, want binnen dit gebied van 18.521 hectare (Haarlemmermeer is qua opper vlakte de 14e gemeente van Nederland) le ven ongeveer 47.000 mensen die in vele sectoren van het openbaar leven over alle in een moderne gemeenschap onontbeerlij ke voorzieningen beschikken. Werkgele genheid is er in overvloed. De personeels sterkte van bij voorbeeld Schiphol en de Fokkerfabrieken nam toe van 9.300 in 1952 tot 15.350 op 31 december 1961. Daarnaast ontwikkelden zich de laatste tien jaren tal rijke kleinere en enkele middelgrote in dustrieën, waardoor exclusief Schiphol en Fokker het aantal tewerkgestelden in bedrijven met meer dan tien man per soneel van 864 in 1950 tot 2.602 op 31 de cember 1961 groeide. „Als wij echter de optimist, die in de hoofdstraten van Haarlemmermeer juich kreten aanheft over onze welvaart, uitno digen tot een tochtje door de minder cen traal gelegen delen van onze gemeente, dan zal hij zich weldra de ogen uitwrij ven en zich op sommige ogenblikken zelfs in de binnenlanden van Afrika ver- Op sommige ogenblikken zou men zich in de binnenlanden van Afrika verplaatst wanen „Er wordt herhaaldelijk gesteld dat Haarlemmermeer een gebied met een ste debouwkundig open, landelijk en agrarisch karakter moet blijven, steunend op het blijven verlenen van voorrang aan agrari sche activiteiten. Deze uitspraak komt ons in haar algemeenheid juist voor. Het is ongetwijfeld van belang en niet slechts voor onze eigen burgerij dat de landelijk openheid van onze polder ook in de toekomst wordt gehandhaafd; dit be hoeft nauwelijks nader betoog. Hoezeer men het ook eens kan zijn met deze gedachtegang en hoe weinig men ook moge voelen voor een geforceerd indus trialisatieproces, zij kan en mag nooit een motief vormen om de leniging van de be staande woningnood te vertragen of zelfs op de lange baan te schuiven. De woningnood, de menselijke ellende, zou op die wijze misbruikt worden tot een middel om een bepaald beleid te verwe zenlijken. Dit is het wat wij vrezen." Haarlemmermeer telt 47.000 inwoners op 18.521 hectare. Als het inwonertal van de gemeente zou groeien tot 100.000, dan nog zou 85 percent van de polder „open gebied" zijn... Langs de Ringvaart wedijvert het ene krottencomplex met het andere in snel voortschrijdende verval Open zolder, waar vaak vader, moe der en een of meer kinderen zonder afscheiding bij elkaar slapen Een 72-jarige vrouw uit IJmuiden is gis teravond, terwijl zij zich op het zebrapad in de Kennemerlaan bevond, aangereden door een bromfietser. Zij liep een been wond op. Een passerende automobilist nam haar mee naar het Antoniusziekenhuis, al waar het slachtoffer werd opgenomen. De bromfietser is doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. Op de Middensluisweg in IJmuiden is gistermiddag een bromfietser tegen de ach terzijde van een personenauto gereden. De man een 49-jarige Haarlemmer liep een wond aan een zijner onderbenen op.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5