KOFFIE HU Ei sssTtTmiTirlpr C!o 11F G n t SrZSSiSSH Oe Thant stelt drie weken van „afkoeling" voor Honden en katten mogen niet meer in de trein Nobelprijs voor John Steinbeck HET WEER Ontspanning in het Amerikaans- Russische conflict over Cuba Sterke jongenspantalons! Verf met voldoening Nieuw brood zes maanden vers Russische schepen wijzigen koers Oproep tot vrede van Paus Joannes Voor jongens van 14 jaar komt er een arbeidsverbod Jonge arbeider kreeg scherf door hoofd BE WOLF van 1833 rd-co?^=^-J coffeïnevrij vol aromatisch dubbel veredeld y,? fe 1 M VOOR mensen; Tijdelijk 20 ct korting op groot pak! De prijs is nü f2.20 MO RRIS "(eforeijou (mij! SUÊDË DAMES- EN HERENJASJES 47e JAARGANG NUMMER 299 DONDERDAG 25 OKTOBER 19 6 2 Telef.adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL W XXX IX X UL C X VA X VA X X l» Cho'reEningI Jmuider Courant no. 129288. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Kroesjtsjev: topgesprek Neutralen: middenweg UN O-inspectie? Tentoonstellingen en markten verboden Een produkt van de Sikkens Groep, Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstiaat93^Haarlem^*^DirectieJP^^ee^boor^^^^^^^^^^^^^^^ Kat doodgeschoten Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 15 Buitenlands nieuws3 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Topsy 4 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Kunst 11 Horen en Zien 11 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Enige regen Demonstratie in Londen Verlenging van leerplicht echter niet vóór 1965 Oceaan MEXICO iDominikaanse Rep.V Oi Honduras: JAMAICA Honduras Nicaragua Kanaal: VENEZUELA |COLOMBIAn Advertentie Advertentie BARtÊuORISStÏP HAARLEM TÉL 043» LEIDSESTR'AAT (BIJ KONINGSPUIN) AMSTERDAM TEL. 2Z3596 In Tilburg heeft een hondje een meisje Advertentie (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Althans voor het ogenblik lijkt de krachtmeting tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ten gunste van de Amerikanen uit te vallen. De aanwijzingen zijn nog niet definitief, doch het feit dat sommige communis tische schepen niet langer koers zetten naar Cuba, alsmede de inhoud van een telegram van premier Kroesjtsjev aan de Britse wijsgeer Bertrand Russell, stem den de waarnemers in Washington op timistisch. De waarnemend secretaris generaal van de UNO, Oe Thant, deed gisteravond een beroep op de partijen de acties te staken en overleg te plegen. Indien de ont wikkeling in de zelfde richting voortgaat, dan ziet het ernaar uit dat president Kenne dy, althans in dit stadium, een aan zienlijk succes heeft bereikt, dat hem in de komen de verkiezingen zeer van pas zal komen. Terecht zal hij na zulk een succes in binnen- en buitenland be wonderd worden om zfjn moed. Men moet hopen dat in de maanden die volgen zijn benen sterk ge noeg zullen zijn om de weelde van dit succes te dra gen. De krachtsverhouding in de wereld is zeer delicaat. Kennedy heeft bij zijn keus tussen de diverse mogelijkheden van actie dit weekeinde niet alleen moed. doch ook een wijze gematigdheid getoond. Die zelfbeheersing zal ook in de toekomst nodig blijven. Op de onverhoopte krachtmeting heeft men gisteren vergeefs gewacht, 's Middags werd bekend dat sommige communistische schepen een andere koers hadden gekozen en men begon te vermoeden dat andere vaartuigen hun snelheid hadden vermin derd. Het leek mogelijk dat de Russen aan schepen met wapens bevel hadden gegeven een ontmoeting met de Amerikanen te ver mijden. Achter het ijzeren gordijn zou men het zo goed mogelijk camoufleren indien Kroesjtsjev bakzeil moest halen. Daar zal men het voorstellen alsof de Russen zelf beheersing tonen en zich niet laten pro voceren door de agressieve houding der Amerikanen. Die voorstelling van zaken gaf Kroesjtsjev in zijn telegram aan Rus sell. Daarin laat hij tevens uitkomen heil te zien in een topoverleg met Kennedy. Advertentie Kroesjtsjev zond dinsdag reeds een boodschap aan Kennedy, maar daarin schijnt hij nog niet over een topconferen tie te hebben gerept. Die boodschap bevat hoofdzakelijk een waarschuwing aan de Amerikanen, die volgens de Russen het gevaar van een kernoorlog hebben ver groot. De Veiligheidsraad zet in New York de beraadslagingen voort. De Amerikaanse resolutie, die vraagt om verwijdering van de aanvalsraketten op Cuba, kan rekenen op zeven van de elf stemmen, namelijk van de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Nationalistisch China, Ier land, Chili en Venezuela. Ghana en Egypte die een eigen resolutie hebben opgesteld zullen zich waarschijnlijk van stemmen onthouden en de Sovjet-Unie en Roemenië zullen tegenstemmen. De tegenstem van Rusland betekent een veto. Belangrijker dan een stemming over een Amerikaanse of Russische resolutie is het zoeken naar een middenweg, onderno- Q AMERIKAANSE MILITAIRE BASIS BAHAMA EILU 'Atlantisch jUexico CAÏCOS :--turks eilc PortoWLntiguaö- O ^TRico --GUADELOUPEO?- -D.OMjNICA-V-=- MARTINIQUEV-O- Lari iïischec^Zee -SANTA LUCIAQ CURACAO-BARBADOS. GRENADA. TOBAGO fcCTBON AI RE—- TRINIDADEE^r- tr en De Amerikanen zijn er zo van overtuigd alle belangrijke feiten te weten omtrent Cuba's militaire apparaat, dat het depar tement van Defensie gisteren tot een on gewone bekendmaking overging. Men deelde de pers mede dat Cuba acht tot tien raketbases heeft en men verstrekte de namen van de plaatsen waar die bases zich bevinden. Cuba zou op zijn minst* over dertig raketten beschikken en over meer dan twintig Iljoesjin-28 bommenwer pers. Men maakt er ook geen geheim van dat men maatregelen voorbereidt om Cuba's raketbases uit te schakelen, indien deze niet, zoals men wenst, worden ontman teld. Een invasie zou daarvoor niet eens nodig zijn. Het lijkt mogelijk dat men dit doel met de luchtmacht kan bereiken. Dat zulk een militair ingrijpen tot de mogelijk heden behoort, spoort de bemiddelaars in het UNO-milieu nog maar aan om olie op de golven te gooien. Oe Thant maakte gisteravond bekend welk beroep hjj heeft gedaan op Kroesjt- sjcf, Kennedy en Cuba's president Dorti- cos. Kort voor de verdaging van de zitting van de Veiligheidsraad deed Oe Thant een ernstig beroep op de partijen alle acties te vermijden die tot oorlog kunnen lei den. Hjj stelde voor dat de Russen gedu rende twee of drie weken hun verschepin gen naar Cuba zouden stopzetten, dat de Amerikanen in dezelfde periode hun blok kade zouden opheffen en dat de Cubanen niet verder zouden bouwen aan de raket bases. In tussentijd zouden de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie dan tot een top overleg kunnen komen. Oe Thant verzocht de partijen zijn suggesties zo mogelijk ter stond te aanvaarden. Eventueel zouden de details later kunnen worden geregeld. Reacties kon hij in de Veiligheidsraad niet verwachten. Die moeten komen van Kennedy en Kroesjtsjev. De vraag rijst: wie zal nagaan of de Russen inderdaad de verschepingen stop zetten en of inderdaad niet verder wordt gebouwd aan de raketbases op Cuba? Het lijkt de aangewezen weg om ter verificatie een UNO-commissie naar Cuba te zenden. Het is ten enenmale onzeker of de Russen Cubanen daarin zullen toestemmen, men door Cyprus, Ghana en Egypte, die worden gesteund door wel veertig neutra- listische staten, onder andere de Ban- doeng-groep. Op aandringen dezer staten heeft Oe Thant een boodschap gezonden aan Kroesjtsjev en Kennedy, waarin hi.i hen bezweert de zaken niet op de spits te drijven. Kennedy zou nog vandaag op die boodschap antwoorden. doch zou de afvaardiging van zulk een comm'ssie mogelijk zijn, dan zou men ver zijn gevorderd in de richting van een re geling onder UNO-auspiciën. De suggesties van Oe Thant zijn tot uiting gebracht in de nieuwe resolutie die gisteravond is ingediend door Ghana en Egypte. Het gunstiger nieuws dat giste ren bekend werd heeft geleid tot een op vallend krachtig herstel van de beurs in Wall Street. (Zie verder pagina 3). In verband met het optreden van honds dolheid is het nu in het gehele land ver boden keuringen, tentoonstellingen, verko pingen en markten van honden en kat ten te houden. Honden en katten mogen niet meer uit Amsterdam naar elders worden vervoerd. Een uitzondering is ge maakt voor blindengeleidehonden. Dit zijn ook de enige honden, die nu nog in trei nen mogen vervoerd. Ook katten mogen niet meer in treinen worden meegeno men. Voorlopig zullen uit het buitenland afkomstige honden en katten nog naar hun bestemming worden gebracht. De internationale hondententoonstelling in Utrecht gaat op 9 december niet door. De voorbereiding had al enkele duizen den guldens gekost. In Amsterdam loopt het aantal tegen hondsdolheid geïnjecteerden nu terug. Van 'n groot aantal patiënten kon de vaccinatie worden stopgezet, omdat de honden, die hen gebeten hadden, achteraf niet ziek bleken te zijn. Het totaal aantal geïnjecteerden was gisteren nog 204. gebeten en naar andere kinderen ge hapt. De hond is in het slachthuis op genomen ter observatie. Ook in Weesper- karspel heeft men zo moeten handelen met een hond, die een meisje had ge beten. Men is daar heel voorzichtig om dat vele Amsterdammers zondag hun hon den in 't Gooi los hebben laten lopen. Tegen verschillende ingezetenen, die hun hond los hebben laten lopen, is proces verbaal opgemaakt. In een groot deel van Nederland kan men momenteel zijn hond niet laten in enten tegen hondsdolheid, omdat de gehele voorraad entstof nodig is voor Amster dam en directe omgeving. Deze foto's zijn gisteravond vrijgege ven door het Amerikaanse departe ment van Defensie, dat de afgebeelde schepen identificeert als Russiche vaartuigen die met lichte straalbom- menwerpers onderweg zijn naar Cuba. Het schip op de onderste foto vervoert aan dek kratten, die onderdelen van Iljoesjin-28 bommenwerpers zouden bevatten. (Telefoto) Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 De grootste aandacht eisen in Amster dam nu de katten op. In het Vliegenbos in Amsterdam-Noord beet een kat een schoolmeisje in beide handen. De kat werd door de politie neergeschoten, het meisje wordt gevaccineerd. M a c a u 1 y Beleefdheid is welwillendheid in kleinigheden. VATICAANSTAD (AP) Paus Joan nes XXIII heeft vandaag blijk gegeven van zijn grote bezorgdheid over de crisis rondom Cuba in een dringende en opzien barende oproep tot de regeerders der we reld om „alles wat in hun vermogen is te doen teneinde de vrede te bewaren". Zijn rede werd door radio-Vaticana over de gehele wereld uitgezonden. Finnbrod kin eenvoudig niet oudbakken worden. Daarom is dit krokantbrood vooral voor de weekends een uitkomst. Op maandag even vers als op zaterdag ochtend. Dit is het geheim van een Fins recept. Finnbrod wordt 'van binnen uit' diepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid. Finnbrod is daardoor ook gezond voor de tanden. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Normaal met boter en beleg. Koop een pak, wit of bruin. Altijd kersvers 1 De Nobelprijs voor Letterkunde is heden toegekend aan de 60-jarige Amerikaanse schrijver John Steinbeck, auteur van onder andere „Tortilla Flat" (1935), „Of Mice and Men" (1937), „The Grapes of Wrath" (1939), „The Moon is down" (1942), „Can nery Row" (1945), „The Wayward Bus" (1947), „East of Eden" (1952), „Sweet Thursday" (1954) en „Once there was a war" (1958). De hoge ónderscheiding is hem toege kend voor „zijn zowel realistische als fan tasierijke werk, dat zich onderscheidt dóór humor en sociale opmerkingsgave", tt> wordt gezegd in het juryrapport. De acht tien leden van de Zweedse Letterkundige Academie hebben hun keus gedaan na bij na negen maanden een kandidatenlijst met ongeveer zestig namen te hebben bestu deerd. De prijs bestaat dit jaar, evenals in de vier andere categorieën, uit een bedrag van 257.219 Zweedse kronen. Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Over het algemeen weinig j verandering in temperatuur. j Volledige weerrapporten op pagina t»ee. Ongeveer vijfhonderd anti-kernbom demonstranten hebben gisteravond een kort, maar hevig gevecht geleverd met de Londense politie bij de Amerikaan se ambassade. De demonstranten wer den belet een protestbetoging te hou den tegen de Amerikaanse blokkade van Cuba. Drie demonstranten, onder wie een vrouw, werden gearresteerd omdat ze weigerden door te lopen toen ze daartoe door de politie werden ge sommeerd. Eén vrouw werd licht ge wond. De demonstranten, meest leden van de beweging voor kern-ontwape ning (No nuclear war over Cuba Geen kernoorlog om Cuba) trachtten een herhaling teweeg te brengen van de opstootjes van maandagavond voor de Amerikaanse ambassade toen meer dan tweeduizend mensen slag leverden met de politie, die probeerden de demonstratie uiteen te drijven. Er wer den toen meer dan honderd mensen gearresteerd. (Telefoto) Advertentie In manchester, div. kleuren, maat 2 (lft. 3-4 jr.) 12.15 enz. Terlenka (rood etiket) mt. 3 (lft. 5 jr.) 17.50 enz. Stapels sterke jongensbroeken KLOOSTERSTRAAT 33 - 35 BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Een 22-jarige arbeider uit Noordwijk is vanmorgen in zeer ernstige toestand over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, nadat hij een granaatscherf door zijn hoofd had gekregen. Hij was met en kele collega's bezig met het verbranden van rommel op de nieuwe begraafplaats in de duinén te Velsen. Toen hij een gra naat vond wierp hij deze eveneens in het vuur, waarop het projectiel explodeerde. ("Van onze parlementaire redacteur) Een wetsontwerp tot het uitbreiden van het arbeidsverbod voor 14-jarige jongens zal spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend. Dit heeft de staatssecretaris van O., K. en W„ prof. Janssen, gisteren meegedeeld bij de openbare behandeling van de onderwijsbegroting door de vaste commissie voor O. K. en W. uit de Tweede Kamer. Een verlenging van de leerplicht tot de 15-jarige leeftijd zal echter niet mo gelijk zijn vóór 1965, omdat er thans nog niet voldoende onderwijskundige voorzie ningen zijn om alle 14-jarige jongens op te vangen. Als de wet tot het verbieden van arbeid voor 14-jarige jongens tot stand zal zijn ge komen, zullen de ouders tot 1965 nog kun nen kiezen: hun zoon thuishouden of hem een of andere vorm van onderwijs te la ten volgen. In vele gevallen zal dit ook partieel onderwijs kunnen zijn. In het wetsontwerp betreffende het ar beidsverbod zal een clausule worden opge nomen, die behelst dat in bepaalde geval len ontheffing van het verbod kan worden verleend. Deze mogelijkheid zal er waar schijnlijk niet meer zijn als de leerplicht verlenging (in 1965) tot stand zal zijn ge komen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1