Kamercommissie O., K. en W. heeft agenda van 200 punten AGE 3 In Amsterdam moeten 2500 woningen worden gesloopt HENSEN Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! en Polle, Pelli en 1000 BROEKEN Scholenbouw is op het programma ten achter Stenen bakken bij de suikerfabriek Anti-Amerikaanse demonstratie Vijfdaagse schoolweek geen zaak van de overheid Zes arrestaties na inval in speelhol Vier doden in het verkeer Geraamten gevonden bij graafwerk Kans op regen DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Een COLEMAN OLIEHAARD Expositie van Benelux* postzegels geopend DAMES-JASSEN 14.25 17.45 9.65 natuurlijk Meer verkeersongevallen in Amsterdam tl 29. „Het hoofd ziet er normaal uit.En als ik klop is er ook niets bij zonders te horen„Tja, de tong is wel wat lang, maar het komt na tuurlijk van de tandenIk zal dat even vlug in orde brengen.J' „Heen, neen, Slokop, begin me alsjeblieft niet met een boor en een tang. Ik heb helemaal geen hoofdpijn..11" Het scholenbouwprogramma van vorig jaar is niet geheel gerealiseerd kunnen worden. Er waren te weinig bouwplannen gereed, er bestond een grote spanning op de bouwmarkt, en er waren veel „on werkbare" dagen door het slechte weer. De moeilijkheden hebben zich in de v.h.m.o.-sector sterker voorgedaan dan in de andere sectoren. Dit deelde minister Cals gisteren mee in de openbare verga dering van de vaste commissie voor On derwijs uit de Tweede Kamer, waarin de begroting van O. K. en W. werd behan deld. De systeembouw had volgens minister Cals hoofdzakelijk tijdsbesparend en niet zo zeer kostenbesparend gewerkt. Naar kostenbesparing wordt echter de laatste tijd gestreefd. Advertentie' (Van onze parlementaire redacteur) De leden van de vaste commissie voor Onderwijs uit de Tweede Kamer, in open bare commissievergadering bijeen ter be spreking van de begroting van O. K. en W„ hebben gisteravond van de voorzit ster, mevrouw Stoffels-Van Haaften, het dringende verzoek gekregen kort te spre ken „Anders zullen we de spreektijd moe ten rantsoeneren en eventueel ook op vrij dagochtend moeten vergaderen," zei zij. Van de bijna 200 punten tellende agenda zijn er tot en met gisteravond 69 afge werkt. Het liep al naar middernacht toen mevrouw Stoffels zei „dat men elkaar nu maar gelukkig moest maken en ermee stoppen". Vandaag gaat de commissie ver der. Tussen minister Cals en dr. Tans (P.v. d.A.) bestond enig verschil van inzicht over renteloze voorschotten en studiebeur zen. Dr. Tans had gepleit voor studietoe lagen aan allen die voor hun eindexamen gymnasium of h.b.s. zijn geslaagd. De mi nister zei dat allen, die de school in de normale tijdsduur hebben afgelopen, voor een toelage in aanmerking kunnen komen. Hun aantal is evenwel niet groot. Ook in andere gevallen echter kan men vaak een toelage krijgen. Volgens de minister wordt slechts ongeveer 3 percent van het aantal aanvragers afgewezen na advies van de vroegere school. Hiertegen waarschuwde dr. Tans, omdat de scholen zich wel eens kunnen vergissen. Uit zwakke middelbare scholieren kunnen toch nog wel eens goe de studenten groeien, meende hij. Op een vraag van dr. Tans zei minis ter Cals nog dat een renteloos voorschot kan worden omgezet in een beurs, wan neer de betrokken student betere resulta ten boekt dan aanvankelijk werd verwacht. Maar er is geen reden om na verloop van tijd een beurs met terugwerkende kracht toe te kennen aan iemand die er eerst niet voor geschikt werd geacht. Bij toe kenning van studietoelagen moet men re kening houden met de vermogenstoestand van iemands ouders. De heer Kieft (A.R.) klaagde nog over de belasting waaraan studietoelagen onderworpen zijn. Minister Cals adviseerde hem, over deze kwestie op het ministerie van Financiën te gaan spre ken. Niet iedereen was tevreden met hetgeen de onlangs benoemde staatssecretaris prof. Janssen opmerkte over het onderwijs aan schipperskinderen, de leerlingenschaal en de vakantiespreiding. Men nam hem niet kwalijk dat hij nog weinig gelegenheid had gehad zich in te werken, maar op enige punten had men toch graag wat dui delijker antwoorden gezien. Prof. Janssen zei, voorlopig voorstander te zijn van een leerplicht voor schippers kinderen, maar vond anderszijds dat er sprake moest zijn van vrijstellingen bij ernstige bezwaren van de ouders. Er is in dit opzicht een wijziging van de Leer plichtwet in voorbereiding. De verlaging van de leerlingenschaal was volgens de staatssecretaris een moei lijke zaak. De daartoe noodzakelijke uit breiding van het aantal leerkrachten en andere maatregelen zullen enige tientallen miljoenen kosten. Vorig jaar had de regering een toezeg ging gedaan over de vakantiespreiding. De staatssecretaris zei nu, dat hij eerst een desbetreffend rapport van de Sociaal-Eco nomische Raad wilde afwachten. Van ver andering in de schoolvakanties voorzag hij moeilijkheden in verband met het tijdstip van examens. Volgens prof. Janssen kon het verkeersonderwijs moeilijk als afzon derlijk vak worden gegeven. De nadruk zou meer moeten worden gelegd op de ver keersmentaliteit. Bij het onderdeel kweekschoolonderwijs bepleitte de heer Kleijwegt (P.v.d.A.) een soort studieloon ten behoeve van half-be- voegde ulo-leerkrachten bij verdere studie voor een volledige bevoegdheid. Dit achtte hij zeer belangrijk ter vermindering van het personeelstekort, de staatssecretaris vond een „studieloon" wel erg vérgaand. Hij achtte een „ongedeelde" onderwijzers bevoegdheid, waarvoor mevrouw Van Someren-Downer (V.V.D.) had gepleit, niet aanbevelenswaardig. c Stadsschouwburg, vrijdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „De nacht van de Leguaan" van Tennessee Williams. Regie Richard Flink. Concertgebouw, vrijdag 20 u.: Jubileum concert door „Stem des Volks", m.m.v. de zusterkoren uit Amsterdam en Rotterdam, N.Ph.O., Marijke van der Lugt, Wilhelmine Matthes, Jan Waayer en Herman Schey. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Rififi in Amsterdam", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Het verraad der Tar taren", 14 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het moeras der liefde", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Ciske de Rat", 14 j. Lido, vandaag 19 en 21.15 u.: „Drie is te veel", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Warenhuis op stelten", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance a la carte", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „De twaalf gezworenen", 14 j. Vrijdag besloten voor stelling. Rembrandt, vandaag 20 u.: „Lolita", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „So lacht und küsst man in Tirol", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u.: „De scha duw van Zorro", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De volmaakte bankroof", 14 j. Studio, vandaag 19 en 21.15 u.: „Een nacht van liefde", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Hondjes en blondjes", a.l. Monopole, vandaag geen voorstelling. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „Flaming Star", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Schuttersstukken van Frans Hals en stijlkamers. Dagelijks geopend van 1017 u„ zondag van 1317 u. Vishal: Tentoonsetlling van werken van Appel, Chailloux, Nannioga, Comeille, Esser, Van Heusden, Lucebert, Sluyters, Toorop, Verwey, H. Kruyder en Zadkine. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Schilderijenexpositie Naamloos. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 10—18 u. en van 20—22 u.: Klassiek grammofoonplatencon- cert van 21—22 u.: Vroeg-Duitse barok muziek. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks (behalve maandag) van 1115 u. Eerste zondag van de maand 1317 u. DIVERSEN Vleeshal, donderdag 20 u.: Opening vogel expositie van „Onderling Genoegen" en de tuinbouwstudieclub „Haarlem en om streken". Café-chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (halve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20 2 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 19 oktober). DONDERDAG 25 OKTOBER City, 20 u.: „Aïda". Rex, 20 u.: „Wegens verleiding van min derjarigen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 26 OKTOBER City, 20 u.: „De laatste der Vikingen". Rex, 20 u.: „The Alamo". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder donderdag. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 u.: Tentoonstelling aquarellen en tekeningen Jan Budding. DONDERDAG 25 OKTOBER Kennemer Theater, 20 u.: Toneelavond „Kennemerland". Luxor Theater, géén voorstelling. VRIJDAG 26 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De kanonnen van Navarone" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie slaat zich er door". W.B. Theater, 20 u.: „X 25 meldt". Advertentie is zijn geld meer dan waard. Laat U vooral de Super-Straler tonen. Ideaal voor het Nederlandse klimaat. 'n Volmaakt begrip in oliestook Verkrijgbaar bij derkend» handel De ambassadeur van Luxemburg, dr. P. Schulté, heeft maandag in het Benelux- huis in 's-Gravenhage een expositie ge opend van postzegels met toeslag voor charitatieve doeleinden, uitgegeven in Lu xemburg, België en Nederland, die ge opend blijft tot 30 oktober. De tentoon stelling is ingericht door het Nederland se Comité-Benelux in samenwerking met de Internationale Vereniging „Philatelica". De algemeen voorzitter van „Philateli ca", P. L. Backer, gaf een toelichting op het tentoongestelde. De voorzitter van het Comité-Benelux, mr. W. F. Lichtenauer, begroette in zijn welkomstwoord onder rneer de ambassadeur van België, F. K. baron van der Straten Waillet, de kabinet chef van 't ministerie van Eéonomische Za ken, H. Rorije, de directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, A. van Einden, en deputaties van de Comité's Zomer- en kinderzegels, van de Poste rijen en van het Nederlands Postmuseum. De coöperatieve Suikerfabriek in Put- tershoek bakt stenen van de klei, die aan de suikerbieten naar de fabriek komt. Bij slecht weer maakt deze klei soms tot 30°/o van het totale gewicht uit. Tot nu toe spoot men de klei met een leiding naar de Oude Maas maar hierte gen zijn bezwaren van Rijkswaterstaat ge rezen. Men onderzoekt nu of het lonend is de klei in de produktie op te nemen. Advertentie MEER mogelijkheden MINDER knoppen I Dét zijn kenmerken van de Zwitserse ELN A ENGEL - Grote Houtstraat 181, Haarlem De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich bezig gehouden met de nota „toe stand oude stad", waarin wordt uiteenge zet dat er zo spoedig mogelijk 2500 wo ningen dringend moeten worden gesloopt wegens bouwvalligheid. Aan ongeveer 2500 woningen moeten spoedig voorzieningen worde" getroffen om ze te kunnen behou den. Tevens zijn er 5000 woningen waar- Advertentie NO-IRON de nieuwste modellen een grote sortering tinten bedrijfsjas en huishoud- schort Voor een goede keus PAARLAARSTEEG I HAARLEM van de fundering in de komende jaren moet worden hersteld. Volgens de uit ju ni van dit jaar daterende nota zal er in ieder van de vijf komende jaren een ver vangende woonruimte van 2100 woningen moeten komen. De wethouder voor volkshuisvesting mr. Th. Elsenburg zei de sombere geluiden over de woningnood die naar aanleiding van deze nota uit de gemeenteraad kwa men, niet geheel te kunnen delen. Als lichtpunten noemde de wethouder onder andere de overeenkomst dat B. en W. voortaan over 50 procent van de eenmaal bewoonde huizen van de woningbouwver enigingen kunnen beschikken. Hij wees voorts op de in aanbouw zijn de 995 woningen voor financieel minder draagkrachtig^ (huren van 16.50 ppr week) en de 910 woningen in voorberei ding (met huren van 16,50 tot 20 per week). Tenslotte maakte .mr. Elsenburg bekend dat de woningbouwverenigingen'op het ogenblik het plan bespreken de voor oorlogse woningblokken beschikbaar te stellen voor de bewoners van de te slo pen krotten. Hij wees erop dat het tekort aan bouw grond in Amsterdam 'n uitermate precaire toestand begint op te leveren. Dat de Bijlmermeer nog steeds niet bij Amsterdam is noemde hij een bittere pil voor de hoofdstad. Om het tekort aan bouwgrond te illustreren zei mr. Elsenburg dat nu is ko men vast te staan dat slechts een vier de gedeelte van bewoners van Kattenburg hier na de sanering kan «terugkeren in nieuwe huizen. Over de kritiek uit de raad op de een zijdigheid van de nota zei de wethouder dat dit document slechts bedoeld was om een overzicht te geven van de nood toestand op het woninggebied. „Wij staan aan het begin van de eerste grote sane ring in Amsterdam, het historisch belang hiervan mag men niet onderschatten", al dus mr. Elsenburg. 134135. Ziezo, jongens, de wagen is ge pakt! zei Snup. Het is zover, hoor! Alles was gereed voor het vertrek. Ze konden afscheid nemen van hun nieuwe vrienden. Goeie reis! wensten de Indianen. Ver geet niet, ons te schrijven, hoor! Tot ziens! zeiden Snup, Swop en Sij pie. We hebben het reusachtig leuk ge vonden. Tot het volgende jaar dan maar! Ja, nu het zover was vonden ze 't alle maal toch wel jammer, dat ze afscheid moesten nemen In de hoofstad is een rustig verlopen an ti-Amerikaanse demonstratie gehouden, waarvoor de burgemeester toestemming had verleend, en die georganiseerd was door het communistisch georiënteerde Al gemeen Nederlands Jeugd Verbond. Zeshonderd deelnemers droegen een paar spandoeken en talrijke kartons met leu zen als „handen af van Cuba", ,Cuba yes Yankee no", „geen agressie op Cuba", „protesteert tegen USA oorlogsdreiging". In de kop van de stoet werden een aan tal Nederlandse vlaggen en een grote Cu baanse vlag meegevoerd. Na afloop der de monstratie trokken groepjes jongelui op naar .het Museumplein voor het Ameri kaans, consulaat-generaal. Er werden spreekkoren gevormd en „de internatio nale" werd gezongen. Incidenten deden zich niet voor. Leden van de vereniging „Ban de bom" jn Rotterdam hebben een brief in de bus van het Amerikaanse consulaat laten glij den, waarin zij een beroep doen op presi dent Kennedy het gevaar van massavernie tiging uit te bannen. In de brief wordt aangedrongen op vreedzame regeling van het huidige probleem Vrijdag aanstaande zal „Ban de bom" in Den Haag demonstreren voor de Ameri kaanse ambassade. (Van onze parlementaire redacteur) De conclusie van de commissie die heeft onderzocht of er al dan niet een vijfdaagse schoolweek moet worden ingesteld, komt hierop neer, dat in deze aangelegenheid geen taak is weggelegd voor de wetgever, maar voor schoolbesturen. Het rapport van de commissie zal worden gepubli ceerd, nadat het In de ministerraad is be sproken. De Amsterdamse politie heeft gister avond na wekenlang posten een inval ge daan in het pand Amstel 182 waarin zich een speelhol bleek te bevinden. Er werden zeven personen gearresteerd, van wie een inmiddels weer op vrije voeten is gesteld. Een nieuwe roulette, 3500,- en een hoe veelheid drank en rookartikelen werden in beslag genomen. In Oss is de 48-jarige mevrouw N. W. uit Oss door een vrachtauto overreden en zo ernstig gewond dat zij na aankomst in het St. Anna ziekenhuis is overleden. Op de rijksweg onder de gemeente Wit- tem zijn een Duitse en een Nederlandse personenauto frontaal tegen elkaar ge botst. De vier inzittenden van de Duitse wagen zijn levensgevaarlijk gewond opge nomen in het Maastrichtse ziekenhuis St. Annadal. Een van hen, de 84-jarige ir. L. Schmidt, is kort na aankomst overleden. De inzittenden van de Nederlandse auto kwdmen met de schrik vrij. Op het station Amsterdam-Muiderpoort is de eerste-klas ploegbaas van de Neder landse Spoorwegen J. Besse uit Amsterdam aangereden door een lege trein en veron gelukt. De 28-jarige bromfietser Th. M. Kersten uit Nijmegen, die bij het naar links afslaan de weg v.oor een hem tegemoet komende auto niet vrij liet, is aan de gevolgen van de botsing overleden. Aan de Rotterdamseweg te Delft is men bij graafwerkzaamheden gestoten op delen van menselijke geraamten. Men vond schedels en botten en resten van een drie tal kisten en acht het niet onmogelijk dat men hier de begraafplaats heeft gevon den van het klooster Koningsveld, dat vroe ger in deze omgeving moet hebben ge staan en in 1572 werd gesloopt. Voor na der onderzoek van de gevonden beendere- ren is contact opgenomen met het insti tuut voor antropologie in Utrecht. Dief viel in slaap. Een inbreker, die 's nachts uit het kantoor van een diep- vriesbedrijf in Alphen aan de Rijn een tas met ruim duizend gulden wegnam, fietste naar Leiden en viel daar op een bank in een plantsoen in slaap. Daar vond de po litie hem. Hij bleek een Duitser te zijn. Omdat hij niet wilde vertellen waar de tas met geld vandaan kwam, werd hij op gesloten. Een telefoontje uit Alphen aan de Rijn maakte de herkomst van het geld duidelijk. Sedert 1 januari tot en met september zijn volgens een telling door het bureau van statistiek der gemeente in Amsterdam 60 (vorig jaar 55) personen gedood en 1867 (1531) ernstig gewond tengevolge van ver keersongevallen. In die periode werden 19.937 ongevallen geteld (vorig jaar 19141). In de maand september bedroeg het aan tal verkeersongevallen dat ter kennis van de politie kwam 2466 (vorig jaar zelfde maand 2221). Dit betekent een stijging van 11 percent. Advertentie NIET VERDER ZOEKEN, bij DOUWMA keus uit meer dan ook voor jongens Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 54679 Het K.N.M.I. deelt mee: De depressie die een restant is van de tropische cycloon „Ella" is tussen IJsland en Groenland door naar Noord- Noorwegen getrokken. De erbij behoren de drukdalingen breidden zich over Enge land en Midden-Europa uit, waardoor de wind uit zuidwestelijke richting is toege nomen. Intussen is het front van de de pressie, dat vergezeld gaat van een vrij brede regenzone, tot de ingang van het Kanaal genaderd. Het bereikte vandaag de Nederlandse kust. In verband hiermee nemen de regenkansen toe. Doordat op de oceaan de westcirculatie zich herstelt zal de weerstoestand in het algemeen een meer herfstachtig karakter krijgen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag- laatste 24 uur. Den Helder geheel bew z 13 0 Ypenburg zwaar bew. z 14 0 Vlissingen zwaar bew. z 13 0 Eelde geheel bew z 12 0 De Bilt half bew. z 13 0 Twente geheel bew z 14 0 Eindhoven geheel bew z 13 0 Zd-Limburg zwaar bew. z 11 2 Helsinki zwaar bew zzw 9 0 Stockholm geheel bew zw 12 0 Oslo zwaar bew. windst. 12 0 Kopenhagen geheel Dew. wzw 12 0 Aberdeen zwaar bew. z 13 0 Londen geheel bew. z 13 1 Amsterdam zwaar bew. z 13 0 Brussel geheel bew. z 12 0 Luxemburg geheel bew. zzw 12 0 Parijs regen zzw 15 0,3 Bordeaux mist windst. 21 0 Grenoble geheel bew windst. 14 0 Nice zwaar bew nnw 19 0 Berlijn zwaar bew. z 9 0 Frankfort mist windst. 14 0 München mist 0 14 0 Zürich mist windst. 14 0 Genève mist windst. 14 0 Locamo zwaar bew. windst. 15 0 Wenen mist windst. 14 0 Tnnsbruck mist windst. 16 0 Belgrado onbewolkt windst. 0 Athene half bew. n 20 0 Rome licht bew. windst. 20 0 Ajaccio onbewolkt no 21 0 Madrid licht Dew windst. 22 0 Mallorca licht bew. windst. 25 0 Lissabon licht bew no 22 Vrjjdag 26 oktober Zon op 7.22 uur onder 17.25 uur. Maan op 4.47 uur, onder 17.11 uur. Maanstanden 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 25 oktober Hoog water 1.55 en 14.20 uur. Laag water 9.52 en 22.05 uur. Vrijdag 26 oktober Hoog water 2.35 en 14.52 uur. Laag water 10.33 en 22.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeeer dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2