van der WERF NU 1937 1962 Gouden echtpaar Belemmering van uitzicht 1£1 PHIL1PS- NIEUWS voor ƒ198- 1 DISCO NAJAARS- Ph. de Koning STOFZUIGERS HAL-pier ingewijd in New York Voor al uw Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek Kort IJmondnieuws IJmondverenigingen vandaag en morgen en bromfiets-onderdelen jassen cestuu nis sportcombinaties DONDERDAG 25 OKTOBER 1962 7 Lid van „Vredesduif" afdelingskampioen Bromfietser in berm Begroeting nieuwe Heemskerkers Faillissementen PhHips producten speciaalzaak Diploma's uitgereikt op Mater Amabilisschool „Prior" vlotgetrokken W I S K E R Examens f- i. -V- w s Burgemeester R. F. Wagner van New York City heeft de nieuwe vierkante pier van de Holland-Amerika lijn in Manhat tan ingewijd. Deze inwijding brengt niet met zich mee dat de Holland-Amerika lijn de nieuwe pier reeds in gebruik kan ne men, maar kan als een soort officiële' in auguratie worden beschouwd. Deze nieuwe pier, die door de HAL ge huurd zal worden van de stad New York, is de grootste pier die ooit in de Verenigde Staten is gebouwd. Wanneer de HAL binnenkort naar haar nieuwe basis verhuisd zal zijn, zal deze pier grote doelmatigheid in de behandeling van passagiers- en vrachtverkeer waar borgen. De maatschappij, wier schepen van 1890 af in Hoboken, New Jersey aan kwamen en vertrokken, aan de overzijde van de Hudson-rivier, zal dan al haar kan toren in de nieuwe pier onderbrengen. Een passageboekingskantoor zal op Fifth Avenue worden gevestigd. Een bijzonder kenmerk van deze pier 40 is dat vracht- en passagiersverkeer geheel gescheiden zal worden gehouden, respec tievelijk op de begane grond en de eerste verdieping. Daarbij zal pier 40 een werke lijke „drive-in" pier worden, waarin de passagiers per auto tot aan de loopplank kunnen komen. Ook kunnen vrachtwagens op de pier rijden tot vlak naast de schepen, voor het laden of lossen van zware stuk ken. De pier zal parkeergelegenheid bieden aan meer dan 1300 auto's, terwijl op de begane grond ruimte is voor het binnen rijden, manoeuvreren, laden en lossen van 700 vrachtwagens per dag. Vier Holland- Amerika-lijnschepen zullen er tegelijker tijd een ligplaats kunnen vinden. De heer A. J. Bruins, lid van de Heems- ksrkse postduivenhoudersvereniging „De Vredesduif", is afdelingskampioen gewor den. Dit is de eerste keer in het bestaan van deze vereniging dat het afdelingskam pioenschap door een lid werd behaald. De heer H. Gooier werd kampioen in de afdeling jonge duiven. Deze heren en ook de andere kampioenen werden door de voorzitter de heer J. Knap gehuldigd tij dens de ledenvergadering die in zaal Dam werd gehouden. In december van het volgend jaar zal een tentoonstelling worden gehouden waartoe nu reeds een commissie is geïn stalleerd. Uit het jaaroverzicht van de penning meester bleek, dat deze thans gelden reser veert om in de toekomst te komen tot de bouw van een eigen clubhuis. Acht leden van „De Vredesduif" zullen deelnemen aan de hokkenshow, die de zustervereniging „Ons Genoegen" te Be verwijk in november zal houden. Eén der leden stelde tijdens de rond vraag voor om wederom een toneelavond te houden, welk voorstel nog nader door het bestuur zal worden overwogen. Een 16-jarige jongen uit Velsen-noord, raakte dinsdagavond om elf uur met zijn brommer in de berm langs het fietspad van de Hoflaan. Hij viel en werd met een hersenschudding en schaafwonden in zijn gezicht door de ongevallendienst overge bracht naar het Rode-Kruisziekenhuis in WANDELEN Op zondag 28 oktober zal de wandel sportvereniging „de Natuurvrienden" te Heemskerk een wandeltocht organiseren over 5, 10, 15 en 20 km. De start zal plaats vinden tussen tien uur en half één bij het jeugdhuis de Zevensprong aan de Constan- tijn Huygensstraat. Advertentie Advertentie Kennemetlaan 19 - Telef. 6317 Op maandag 29 oktober 1962 organiseert de Sectie Begroeting en Voorlichting van de Gemeenschapsraad te Heemskerk een avond ter begroeting van de nieuwe bur gers in de gemeente. Op deze avond, die om acht uur precies zal aanvangen en die gehouden zal worden in de achterzaal van Café „Flora" (Nij- man) aan de Deutzstraat nr. 11, zullen de eerste belangrijke contacten worden ge legd tussen de nieuwe Heemskerkers en de leden van het gemeentebestuur en ook de zo noodzakelijke contacten onderling. Volgens het programma zal burgemees ter Nielen een kort welkomstwoord spre ken en zal er het een en ander worden' verteld uit het nabije verleden van zijn snelgroeiende gemeente. De avond zal worden opgeluisterd door zang van de gemengde zangvereniging „De Stem des Volks" en tijdens de pauze zullen koffie, sigaren en sigaretten wor den aangeboden. Men heeft dan ook gele genheid schriftelijk vragen in te dienen betreffende het wonen in Heemskerk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van de heer J. L. Smit, schoen maker te Haarlem, Papentorenvest 22, uit gesproken op 3 januari 1961. Het verzoek van mevr. de wed. A. van Duyvenbode-Verdoes te IJmuiden, voor zich en als moeder-voogdes over haar minderjarige kinderen, en de heer J. Ver does te Katwijk aan Zee als tijdelijk voogd over deze kinderen, om hun definitief sur séance van betaling te verlenen, is bij be schikking van de Haarlemse rechtbank af gewezen. EL 3514 (overjarig) BEPERKTE VOORRAAD Plein 1945 no. 4 IJmuiden telefoon 6561 Nederlandse romans en novellen: Vaï Eyk. Josefine; Huël. Het keerpunt; Mens. Het heldere uur; Ouwehand. Het meisje en de Hongaar; Rutgers van der Loeff. Alleen tegen alles; Christie. Het valse paard; Matheson. Halfwas helden rond Bastogne; 0rum. En zijn spoor ver dween. Pressburger. De muis stierf op zondag; Rolland. Ochtend/Jonge jaren; Stolz. Het wordt je niet gevraagd; Undset. Gelukkige dagen; Dinesen. Wintervertel lingen; Van Dorp-Ypma. Kinderen der eenzame; Wiesel. De Dageraad. Buitenlandse romans: Kasack. Die Stadt hinter dem Strom; Raeber. Die Lügner sind unter uns; Rinser. Die volkommene Freude; Fast. The winston affair; Flem- ming. Thunderball; Hastings. A. Glimpse of Arcadia; Kersch. The implacable hun ter; Moravia. The empty canvas; Pape. And so ends the world; Styles. The sea- officer. Studieboeken: Heering. Tragiek; Het mysterie van Israël; Zürcher. Het Boed dhisme; Wentholt. God, bewaar me; Pank. De honger in de wereld; Müller-Eckhard. Seksuele opvoeding; Hana. Waddenland en Waddenzee; Lijsen. Thiomes paardenboek; Bird. Veteran cars; Villiers. Wilde oceaan; DolfiA. Handboek voor de binnenvaart; Van Baaren. Dans en religie; Dronkers. De religieuze film, een terreinverkenning; Schippers. Taal en spraak in stad en streek; Piebinga. Omgong en trochtocht; Marja. Nochtans een Christen; Buddingh'. Het gevleugelde hobbelpaard; Sutherland. Goud; Ter Haar. De geschiedenis van Ko ning Arthur; Bishop. Duel boven Enge land; Brave-Maks. Prins Bernhard in oor logstijd; Herzberg. Eichmann in Jeruza lem; Lennart. Utrecht. In het Kennemer Theater te Beverwijk heeft de heer A. F. M. van Herpen, namens het gemeentebestuur van Heemskerk, aan een groot aantal jongedames die een drie jarige cursus hadden gevolgd aan de Mater Amabilisschool het behaalde jliploma uit gereikt. Vooraf heeft de voorzitter, de heer J. W. G. Reijkers de dank van de leerlingen en het schoolbestuur overgebracht aan ge meentebestuur van Heemskerk, waar men lange tijd onderdak had genoten. Ook richtte de heer Reijkers een dankwoord tot de werkgevers die hun personeel in de ge legenheid hadden gesteld de lessen aan genoemde levensschool te volgen. Wethou der Van Herpen sloot tich aan bij de woor den van de heer Reijkers en namens het gemeentebestuur van Heemskerk felici teerde hij de jongedames met hun diploma. De geslaagden boden hun onderwijzeres sen bloemen aan. Advertentie afkomstig van de allerbeste fabrieken in binnen- en buitenland, Kwaliteit, dessin en afwerking zijn in één woord subliem. Wilt u eens komen kijken Er is vast wat voor u bij. Jubileum-attractie. Bij aankoop van een jas, costuum of sportcombinatie bieden wij u in de periode van 26 okt. - 10 nov. a.s. gratis aan een shawl of een zelfbinder tot een waarde van 10.—. KENNEMERLAAN 24 De 499 ton metende kustvaarder „Prior" van de rederij A. C. Hof te Rotterdam, die vrijdag op 30 mijl ten noorden van Dublin aan de grond was gelopen, is woensdag door drie sleepboten vlot getrokken, zon der ernstige schade te hebben opgelopen. Het vaartuig zette op eigen kracht zijn reis voort naar Drogheda, in het graaf schap Meath. Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie MARKTPLEIN TELEFOON 42(52 Speelgoedactie. Evenals verleden jaar, heeft de personeelsvereniging van de N.V. Plaatwellerij het kindertehuis „Oosterwei- de" in Zaandam geadopteerd, in het ka der van de Vara-speelgoedactie. Aan de leden is een rondschrijven verzonden, met het verzoek deze actie opnieuw zoveel mo gelijk te steunen. ZANDVOORT. Voor het examen apothe kersassistente is geslaagd mej. Irene M M. Jansen te Zandvoort DONDERDAG 25 OKTOBER Openbare leeszaal en R.K. leeszaal, mid dag en avond gesloten. Patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 uur: Uitreiking medailles en plaquettes, met cabaretavond Ned. Roode Kruis. Moerbergkleuterschool, 20 uur: Ouder avond. Café „Sport", Beverwijk, 20 uur: Leden vergadering Kennemer Pluimveevereni ging. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Rederijkerskamer „Kennemerland" speelt „Die grote mensen". Raadhuis, Heemskerk, 19.30 uur: Ver gadering gemeenteraad. VRIJDAG 26 OKTOBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei", Ka naalstraat 228 c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uru; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmui- den-Oost: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Raadhuis, Velsen, 11 tot 12 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Jaarvergadering P.v.d.A. afdeling IJmuiden. Ir. Krijgerschonl, Velsen-Noord, 20 uur: Afscheid schoolhoofd. ANTI-HONGER-ACTIE VELSEN In 1960 en '61 werden in het najaar in de gemeente Velsen Anti-Honger-acties gevoerd (opbrengst respec tievelijk 400,- en 1700,-), in het kader van de „Free dom from Hunger-Cam paign" van de FAO, de Voed sel- en Landbouw-organisa- tie van de Verenigde Naties. Waren het in die jaren enkele personen die de actie organiseerden, dit jaar is een plaatselijk NOVIB-comité gevormd, samengesteld uit vertegenwoordigers van ver schillende groeperingen in onze gemeente, die hun ver antwoordelijkheid ten dezen hebben verstaan. Op zaterdag 27 oktober zal 's morgens door middel van een huis-aan-huis-collecte en 's middags door een straat collecte een beroep gedaan worden op de Velsenaren, waarvan velen nog lugubere herinneringen hebben aan de tijd, waarin ze, ook wat de maaltijden betreft, bij de dag leefden. Talloze medemensen leven nog altijd in deze mensr onwaardige onzekerheid. Hopenlijk zullen velen, wanneer enthousiaste scho lieren van het voortgezet on derwijs of door deze ellende gegrepen medeburgers een beroep op hen doen met de collectebus, duidelijk maken dat ze het er mee eens zijn, dat aan deze grove onrecht vaardigheid in onze wereld zo spoedig mogelijk een eind gemaakt dient te worden. In het comité zijn voor lopig vertegenwoordigd: de Oecumenische Raad, het Hu manistisch Verbond, het R.K. vo'ksdeel. In de landelijke NOVIB werken bovendien vele Ge- y* sasjjt* - v. - reformeerde organisaties ac tief mee. Mr. J. C. Bührmann, bur gemeester van Velsen, be veelt de actie als volgt bij de burgerij aan: Met genoegen voldoe ik aan het verzoek van het plaatselijk comité van de Ne derlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NO VIB) om de op 27 oktober a.s. in deze gemeente te houden collecte ten bate van de „An ti-Honger-Actie 1962" bij U aan te bevelen. Het zal U bekend zijn, dat sedert enkele jaren zowel hier als in andere landen on der de naam „Freedom-from- Hunger Campaign" een grootscheepse actie wordt gevoerd voor de bestrijding van de honger in de wereld. Dat een dergelijke campagne waarvan o.a. de 10 x 10- actie een onderdeel was geen overbodige luxe is, zult U mij gaarne toegeven, wan neer U bedenkt, dat er mo menteel nog miljoenen men sen op deze aarde leven, die niet genoeg te eten hebben. Mensen, wier levenskansen gering zijn door een perma nente ondervoeding, die hun gezondheid bedreigt en hun geestelijke ontwikkeling in de weg staat. Het is niet overdreven te zeggen, dat momenteel in verscheidene delen van de wereld bittere honger geleden wordt en on- telbaren letterlijk verkom meren door ziekten, die het onmiddellijk gevolg zijn van te weinig of slecht voedsel. Het zal moeilijk kunnen worden ontkend, dat deze schrijnende stoffelijke ar moede toch wel zeer drin gend appelleert aan het ge weten van ons, die al lang niet meer weten, wat echte honger is en die al jaren le ven in een deel van de we reld, waarin de welvaart al maar stijgende is. Wanneer wij onze levensomstandighe den, onze overvloed confron teren met de ëllende, die el ders door gebrek aan vol doende stoffelijke middelen geleden wordt, dringt zich als vanzelf de vraag aan ons op of wij afzijdig mogen blij ven staan bij de pogingen, die worden aangewend om de honger in de wereld te bestrijden. En met die vraag wordt als het goed is tevens het antwoord geboren. Na tuurlijk mogen wij niet af zijdig blijven staan. Het is onze morele plicht hier de helpende hand te reiken en iets van onze rijkdom af te staan ter leniging van de nood van onze medemens. Mogen de collectanten op 27 oktober ervaren, dat ook gii deze plicht verstaat en hier wilt doen, wat uw hand vindt om te doen.': „Mijn vrouw kwam met haar vader van Vlissingen naar IJmuiden. Hij kreeg een café aan de Zeeweg. Drie dochters had hij. Ik dacht: een van drie pik ik. Ik had een oogje op de middelste, maar aan de oudste bleef ik hangen." De oudste was M.E. (Liesje) des Champs, met wie de heer T.B. (Bertus) Veld man op 2 november een hal ve eeuw is getrouwd. Het gouden echtpaar Veldman, Torricellistraat 29, heeft acht kinderen, twee zoons en zes dochters, die inmiddels voor negentien kleinkinderen heb ben gezorgd. Er zijn twee achterkleinkinderen. De heer Veldman is nu 76 jaar, zijn vrouw een jaar ouder. Hij was nauwelijks een half jaar oud toen zijn ouders uit Am sterdam naar IJmuiden ver huisden. Op zijn vijftiende monsterde hij aan op een stoomtrawler. Hij bleef va ren op stoomtrawlers tot 1934, m'dden in de crisistijd. „Ik leefde van de steun en van bijverdiensten, 's Nachts riepen ze me wel op om te werken in de puffabriek. Dat is me slecht bekomen. Ik hield er een longontsteking en t.b.c. van over. Een jaar lang lag ik in Hellendoorn. ktfl'-'MCIW 4 j j jf. De bewoners van de onder ste woonlaag van de flats aan de IJmuidense Graham- straat achter het Cultureel Centrum, zijn weinig te spre ken over hun uitzicht aan de straatzijde. De doodse muren van het Cultureel Centrum vormen niet zo'n prettige aanblik, maar daar is nu niets meer aan te doen. De voornaamste bezwaren zijn dan ook gericht tegen de fietsenstalling naast het ge bouw. Deze onttrekt een groot deel van het Moerberg- plantsoen aan de blikken van naarbuiten kijkende flatbe woners. En de jeugd pleegt nog rommel op het dak van de stalling te gooien ook. Vooral nu eertijds de nieuwe fontein bij het centrum wordt aangelegd, dreigt het bouwseltje een nog eens zo hinderlijk obstakel voor het oog te worden. De vraag is: Waarom plaatst men de stalling niet aan de achter zijde van het gebouw op een van de (zelden gebruikte) parkeerplaatsen tussen de uitstekende gedeelten in. Daarna was ik wachtsman op Noorse en Zweedse sche pen, die hier binnenkwamen. Tot 1948. In dat jaar kreeg ik de fietsenstalling van het Velserbad. Sinds 1950 doe ik niets meer, behalve moeder plagen, aardappels schillen en de kachel verzorgen." De heer Veldman maakt ook nog iedere dag zijn wandelinge tje. „Vroeger liep ik naar de vishal. Tegenwoordig gaat het niet meer zo goed en is de brug het eindpunt." Aangezien vader Veldman altijd weg was, heeft me vrouw het altijd alleen moe ten doen, het opvoeden van haar kinderen en de huis houding. Veel tijd voor an dere dingen bleef er niet over. Bijna alle kinderen wo nen in IJmuiden, zodat er overdag aanloop genoeg is. Zaterdag 3 november vanaf 20 uur wordt 't gouden huwe lijksfeest gevierd in Anneta. Een van de gebeurtenissen die de heer Veldman het meest is bijgebleven: „Ik voer destijds op de stoomtrawler IJM. 8 Ampli tudo. De schipper had de bij naam „de duvel van Nieuwe- diep". Na een tijd stomen stootten we op grote scholen makreel, 's Middags halfvier kwamen we aan dek. Woens dagmorgen negen uur ston den we er nog. In de tussen tijd hadden we geen bakkie warm of koud gekregen. We hadden aan één stuk door gewerkt en waren geen mens meer. De stuurman zei toen: Als je niet vraagt om een bakkie laat hij je werken tot je er bij neervalt. We keken mekaar aan. Eén moest het woord doen. Toen niemand zijn mond open deed, zei ik het: Schipper (hij leunde door het raampje van het stuurhuis), krijgen wij nou wat te eten. Hebben jullie dan honger, jongens, zei hij. Welnee schipper, het is maar een lolletje, zei ik. De schip per vloekte. We kregen een kwartier om iets te eten en te drinken. Op de thuisreis zei de schipper tegen me: Als we binnen zijn kan jij wel opkrassen. Oproerkraaiers kunnen we niet gebruiken. De bemanning verklaarde zich solidair met mij. Ze te kenden echter toch allemaal voor de volgende reis. Toen vroeg ik de schipper of ik ook meemocht. Hij bleef bij zijn weigering. Geef me dan een briefje voor de dokter, vroeg ik. Hij weigerde. Jou mankeert niks, zei hij. Dat zal de dokter wel uitmaken, zei ik. Het hielp niet. Ten slotte kreeg ik van de klerk op kantoor het doktersbrief je, nadaj de schipper nog maals had geweigerd. Ik liep vijf dagen, tot ik een goede boot kreeg. Ik maakte een reis van dertien dagen. Toen we binnenge lopen waren, zei men tegen me: de Amplitudo is al voor achttien dagen. Het schip was met man en muis ver gaan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7