Referendum: verdere stap op weg naar uitholling der democratie De Gaulle denatureert vraag tot keuze tussen „zij of ik" RYNBENDE'S M W WHITE IABEL Liturgie-vernieuwing is een moeilijk vraagstuk voor het moderne jonge meisje: j "kid-corner" s Postzegels van twee cent met UNTEA-opdruk uitverkocht KLEURSPOELING 5 stouteribeek m THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE MET POLY-COLO KLEURSHAMP00 C hantagepolitie k spreidt het bed voor de dictatuur Washington ontraadt vertoning van tv-füm van vluchttunnel Blinde vrouw na val overleden Bil m»vi. dubbele jong e klare Huisbaas zond rode rozen Groeiend verzet tegen gebruik van het Latijn op het concilie Biologisch Wereld- programma gaat in 1965 van start H stouteribeek L VRIJDAG 2 6 OKTOBER 1962 15 PARLEMENT ONTRECHT GEVAARLIJKE MYSTIEK Kort nieuws „EENZAME HELD" GEVAARLIJK SPEL Jonge volken Landstaal Door kolendamp omgekomen Kort nieuws er gaan van die hard-knappende, krachtig geurende bonen in SMITH'S GOUDBOON KOFFIE HAARLEM Ij ƒ20.25 Papoea's hebben hun medewerking niet geweigerd Doe het thuis - doe het zélf! Opdruk verschoven (Van onze correspondent) PARIJS. Zondag heeft het Franse volk, ter gelegenheid van een nieuw referendum, weer eens zelf het woord. Het mag dan „ja" of „nee" antwoorden op de vraag of in de toekomst de presi dent der republiek moet worden aange wezen door het ganse volk, in plaats van door het college van ongeveer 80.000 no tabelen op wier schouders de grondwet der Vijfde Republiek die verantwoorde lijkheid aanvankelijk had gelegd. Een beslissing die zeker niet van be lang ontbloot zou zijn, als men inder daad van een beslissing kon spreken, waarbij in vrijheid voor's en tegen's eer lijk tegen elkander zouden kunnen wor den afgewogen, zoals de democratie dat verlangt. Van die vrijheid is echter geen sprake, hoezeer de oppervlakkige toe hoorder van de tegenstanders van de generaal of lezer van de pers die nu vrijwel één front vormt met de oppositie zich dan misschien ook van het tegen deel zou willen laten overtuigen. Over de inzet van het referendum de grondwetswijziging zou zeker wel te spreken zijn en het denkbeeld de positie van het staatshoofd nog wat krachtiger te maken, wordt zelfs in parlementaire krin gen niet unaniem van def hand gewezen. De verwezenlijking van dat idee zou dan echter gepaard moeten gaan met een alge hele herziening van de staatsinrichting, waarbij óók de rechten van het parlement duidelijker gegarandeerd zouden moeten worden. De Gaullistische propagandisten wijzen bij de verdediging van het voorstel wel graag op de Amerikaanse, Duitse Engelse en zelfs Russische voorbeelden, doch ver geten dan gemakshalve dat in de weste lijke landen de bron van het gezag in de volksvertegenwoordiging verankerd blijft, jegens welke regeringsleiders of staats hoofden directe verantwoordelijkheid ver schuldigd zijn. Wanneer men echter inzake het respect dat generaal De Gaulle het parlement toe draagt nog enige illusie mocht hebben ge had, dan moet men door de gebeurtenis sen die onmiddellijk aan het referendum vooraf gingen de ontbinding van de Kamer, doch de instandhouding van het weggestemde kabinet toch wel van zijn laatste dromen zijn genezen. Ook de procedure die De Gaulle bij de ze grondwetswijziging heeft gevolgd om het parlement angstvallig buiten de discus sie te kunnen houden, bewees weer eens te meer dat hij de constitutie eigenlijk aan zijn laars lapt. Die procedure, waarbij hij artikel 89 van de grondwet, dat de weg voor een wijziging duidelijk aanwijst, ijs koud buiten beschouwing liet, werd dan ook door de hoogste gerechtelijke instan ties en deskundigen van het staatsrecht met eensgezinde kracht verworpen. Waarom heeft de generaal die zich de laatste tijd bij voorkeur „de gids" laat noemen die unanieme tegenstand ge trotseerd, of juister geprovoceerd? Die vraag houdt de politieke wereld in Frank rijk hartstochtelijk bezig. Het antwoord moet men waarschijnlijk zowel zoeken in psychologische als in po- litiek-strategische motieven. Psychologisch, omdat De Gaulle bij zijn entree in het openbare leven van zijn land men hoeft er zijn gedenkschrif ten en vooral zijn militair-politieke geloofs belijdenis „Le fil de l'épée" maar op na te slaan reeds de diepe overtuiging was toegedaan, dat hij een roeping te vervul len had en dat er tussen zijn volk en hem een mystieke band bestond. Een magisch- mystieke band die uiteraard moeilijk met een democratisch bestel valt te verweven. Onlangs moet de generaal in de minister raad dan ook nogmaals hebben gezegd, dat er zich tussen hem en het volk nog altijd te veel „bemiddelaars" bevonden. Textieldiefstal en gros. Bij inbraken in een herenmodemagazijn en in het ma gazijn van een textielgroothandel in Am sterdam is voor een waarde van 26.600 aan jongens- en herenkostuums, regenjas sen, pantalons, suèdejasjes en lappen stof gestolen. Uit het magazijn van de textiel groothandel aan het Delflandplein ver dween voor een waarde van 20.000. Jhr. J. E. R. Feith overleden. Op 61- jarige leeftijd is in Den Haag overleden jhr. mr. J. E. R. Feith, hoofd van dc af deling algemene voorlichting van de Ne derlandse Vereniging tot Rheumatiekbe- strijding en van de stichting Het Nationaal Rheumafonds. Jhr. Feith is in Nederlands- Indië administrateur van de Tsjiseroe-Tji- pari Rubber-onderneming geweest en voorzitter van het Rode Kruis in Ban doeng. Burgemeester. Aan J. de Bruijne is op zijn verzoek met ingang van 1 novem ber 1962 eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Werkendam met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten door hem als burgemeester be wezen. De Gaulle is echter een té bekwaam stra teeg dan dat hij ook zijn tactische redenen niet moet hebben gehad om zijn offensief juist nü te lanceren. Sedert hij in 1958 op nieuw de macht in handen nam moet hij al hebben gevreesd dat de politieke par tijen zouden trachten zich van hem te ont doen, zodra de Algerijnse oorlog zou zijn afgelopen. De Gaulle heeft altijd de solo-rol geam bieerd. Door de eenzaamheid die hij nu ook haast weer kunstmatig zoekt, werd hij nog nimmer afgeschrokken. Nu mèt de partijen en de pers ook vrijwel de hele elite van Frankrijk zich tegen hem keert, komt zijn grootheid van „eenzame held" nog duidelijker uit. „Zij of ik" is het thema dat hij in al zijn televisieboodschap pen heeft ontwikkeld, daarmee alweer de letter en de geest van de grondwet schen dend. Want de president der republiek staat in die constitutie als een bovenpar- tijdige arbiter omschreven. Aan het onconstitutionele referendum heeft De Gaulle het karakter van een per soonlijk plebisciet gegeven en het zal wel weer op uitdraaien dat hi.j zijn zin krijgt. Onder zijn tegenstanders durven eigen lijk alleen de communisten openlijk te spelen met de gedachte van zijn vertrek. De zekerheid dat zijn aanwezigheid door alle overige partijen nog steeds als wen selijk wordt onderschreven publiekelijk althans geeft De Gaulle een sterke troef in handen om zijn hoge spel te spe len. Met dit hoge spel spreidt hij echter het bed voor de dictatuur. De democratie wordt steeds verder uitgehold. In plaats van haar restauratie na te streven, onder mijnt De Gaulle haar steeds meer. Be wust heeft hij dit referendum gemaakt tot een machtsworsteling tussen hemzelf en de partijen. De Gaulle zal de slag van zondag zo goed als zeker winnen. Maar definitief verslagen zullen de partijen dan niet zijn. Volgende maand worden er Kamerverkie zingen gehouden en dan hopen de partij en revanche te kunnen nemen. Die hoop op revanche lijkt niet ongegrond. Het State Department in Washington heeft bekendgemaakt dat het de twee Amerikaanse t.v.-maatschappijen heeft la ten weten, geen prijs te stellen en op de uitzending van de onlangs in Berlijn ver vaardigde film over de bouw van een vluchttunnel onder de Berlijnse muur. De tunnel was, zoals wij eerder meld den, gegraven door een aantal studenten van diverse nationaliteit in West-Berlijn en een Amerikaanse t.v.-maatschappij had de studenten „een zeker bedrag" betaald om dit werk te mogen filmen. De tunnel werd inderdaad voltooid en door de schacht zijn enkele tientallen Oostduitsers naar het Westen gevlucht, voordat de tun nel onder water liep en dichtgeworpen moest worden. Het State Department heeft zijn hint aan de t.v.-maatschappijen gemotiveerd met de uitspraak dat vertoning van de film de veiligheid van de mensen, die door de tunnel gevlucht zijn, in gevaar zou kun nen brengen. Het Oostduitse persbureau ADN heeft vandaag verklaard dat de stap van het State Department voortvloeit uit een Oost duitse protestnota, die vorige week in Was hington is overhandigd. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie had hierop geen commentaar. Wel zei hij, dat Was hington „uiteraard geen vertoningsverbod voor de film wenst uit te vaardigen, maar alleen een advies aan de t.v.-maatschap pijen heeft willen geven." De uitzending van de film is vastge steld op 31 oktober a.s. Of zij na deze demarche van Washington doorgaat, is nog niet bekend. De bijna 63-jarige mejuffrouw J. Schram is in de blinden-werkinrichting „De Plan tage" aan de Postjesweg te Amsterdam in het trappenhuis over de balustrade van de derde verdieping gevallen. Tijdens de val van tien meter stootte zij het hoofd tegen een steunbalk op de eerste verdie ping. Met ernstige verwondingen werd zij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht waar zij een uur later is overleden. Advertentie N.V. DISTILLEERDERIJ SIMON RYNBENDE ZONEN - SCHIEDAM Als variatie op het thema van de huiseigenaar die „er nooit wat aan doet", heeft een vrouw in de Zweedse stad Helsingborg een klacht ingediend tegen haar huisbaas omdat deze, zonder overleg met de huurster haar kamers had laten behangen met rode rozen op een witte ondergrond. De vrouw bleek deze papieren bloemenhulde niet op prijs te stellen. Zij werd nerveus van het drukke behang en zag op het laatst overal rode rozen, aldus klaagde zij bij de rechter, die haar vordering echter van de hand wees. De vrouw kreeg achteraf wel gelijk van professor Jaco- bowsky van de Zweedse Nationale Ge zondheidsraad, volgens wie een schreeuwerig behangselpatroon bij daar voor gevoelige mensen inderdaad sto ringen kan veroorzaken. (Van onze correspondent) ROME Juist omdat de besprekingen van het concilie in Rome geheim zijn is het nuttig dat er door ingewijden iets over verteld wordt. Dat is gebeurd door pater Schmidt zich de hervormingen in de liturgie moet voorstellen, waarover dezer dagen wordt gesproken. De concilievaders hebben in de eerste plaats na te gaan, of de vele uiteen lopende wijzigingen in de liturgie, die de laatste jaren op verschillende plaatsen vrij willekeurig werden ingevoerd, aan vaardbaar zijn, en of dit de juiste weg is om op voort te gaan. Verder moeten zij de talrijke wensen en voorstellen onder ogen zien die door de verschillende bisschoppen tijdens de voorbereiding van het concilie werden te kennen gegeven. Het concilie zal normen vaststellen die een algemeen en principieel karakter zul len dragen. Later zullen die normen, door hen die daartoe in naam van het concilie de opdracht krijgen, worden uitgevoerd en verwerkelijkt. Daarover behoeft niet heel veel tijd te verlopen. In een jaar of vier, vijf zouden de veranderingen ook al zijn deze vrij be langrijk, kunnen worden verwezenlijkt. De liturgie is in de laatste vier eeuwen nage noeg nooit veranderd. Het is de taak der concilievaders na te gaan of de huidige vorm van de liturgie nog geschikt is voor onze tijd, ofwel dat het wenselijk is dat wij vormen zoeken, die meer aanspreken. Dat de huidige liturgie mooi en indruk wekkend is valt niet te loochenen, maar als ze aan de gelovige voorbijgaat, is ze nutteloos. Een liturgie kan, en moet. zelfs, op de gehele wereld dezelfde zijn, en toch verschillen in vorm. Zo is het gedurende de eerste eeuwen van het christendom ge weest toen er tal van riten zijn ontstaan, die ten dele nu nog voortleven en die, al wijken zij af van de Romeinse rites, er in wezen toch niet van verschillen. Pater Schmidt wees erop, dat het heel moeilijk is na te gaan wat er in onze tijd het meest geschikt is. Men heeft bijvoor beeld de positie der volken, die tot voor kort als kolonie werden bestuurd. Bij die volken is er enerzijds een sterke nationa listische tendens, waardoor zij er prijs op stellen dat in de kerk hun eigen taal wordt gesproken en dat overgeleverde gebruiken, al zijn die dan ook van niet-christelijke oorsprong, in de liturgie worden opgeno men. Iets waartegen geen enkel bezwaar bestaat wanneer die gebruiken niet strij dig zijn met de goede zeden en de waar heid niet aantasten. Anderzijds is er bij diezelfde volken de sterke drang zo snel en zo veel mogelijk in ieder opzicht het Westen na te volgen. Alleen de bis schoppen en geestelijken, die in voortdu rend contact staan met zulke volken, kun nen zeggen welke wegen de kerk hier dient in te slaan. Naar pater Schmidt deed uitkomen is er in de liturgie, zoals wij die kennen, een geest van overdreven indivi dualisatie het bezinksel van de eeuwen die achter ons liggen. De tijd waarin wij leven verzet zich tegen dat individualistis me. Nieuwe stromingen, als het socialis me en het communisme, zoeken het socia le en niet het persoonlijke element. Het gevaar is niet denkbeeldig dat talrijke een voudige mensen de kerk ontrouw worden en zelfs tot atheïsme overgaan, juist om dat zij behoefte hebben aan dat sociale element. De kerk moet, wil zij niet ten onder gaan, aandacht wijden aan de sociale ac tie. Maar sociale actie alleen is ook weer niet voldoende. In bepaalde landen en ge westen, waar de sociale toestanden uitste kend zijn, viert het atheïsme hoogtij en hangt men een humanisme aan, dat de mensen gelukkig en eerlijk wil maken met de navolging van de zeven laatste der tien geboden, maar de drie eerste stelsel matig weglaat. Zou de kerk zich te veel aan sociale actie gaan wijden, dan loopt zij gevaar te aards te worden. Het doel van de kerk moet te allen tijde blijven de mensheid te zeggen dat zij afhankelijk is van God en zich ervan bewust blijft dat haar werkelijke woonstee niet deze aarde is maar het v.aderhof in de hemel. Dat is het punt waarop de liturgie voortdurend gericht moet blijven. Tot zover pater Schmidt. Over de kwestie van het Latijn schijnen in het concilie harde woorden te vallen. Het is in de eerste plaats gebleken dat het Latijn als taal van het concilie niet zo bij zonder goed voldoet. Vele concilievaders zijn niet in staat een gesprek te voeren in het Latijn. Verder is er de grote moeilijk heid van het verschil in uitspraak. Om duidelijk te doen uitkomen dat het Latijn allerminst de enige liturgische taal van de rooms-katholieke kerk is, heeft nu één der kerkvaders, de bisschop van de Melkitische rite van Syrië, de vaders in het Frans toegesproken. In deze oosterse riten worden Grieks, Armeens, Arabisch en nog tal van andere talen gebruikt. De bisschop wees erop dat Christus zelf zich bediende van zijn eigen taal, het Aramees. Onder de Afrikaanse bisschoppen zijn er velen die pleiten voor het gebruik van de landstaal in bepaalde delen van de mis. Maar er blijven ook anderen die er op wijzen dat het aantal dialecten in zwart Afrika, en hetzelfde geldt voor India, In donesië en nog andere oosterse landen, zo oneindig groot is, dat men door het ge bruik van al die talen de eenheid der kerk zou aantasten. Er is ook gewezen op het onloochenbare feit dat de anglicaanse kerk, die in haar riten heel dicht bij de rooms- katholieken staat, maar zich van het En gels bedient, er evenmin als de rooms- katholieke kerk in slaagt afvalligheid van een deel der gelovigen te voorkomen. Als vierde concilievader iê woensdag de 83-jarige Jezuïet en titulair aartsbisschop van Velebusdo, mgr. Aston Chichester, overleden. Mgr. Chichester, die is geboren in Brugge, was tachtig jaar. Een Haagse huisarts heeft bij éen róu- tine-visite aan de familie Van der Tas in de d'Aumeriestraat in Den Haag de 74- jarige heer J. W. van der Tas levenloos aangetroffen in zijn stoel en zijn 83-jarige echtgenote bewusteloos in bed. Het echt paar bleek te zijn bedwelmd door kolen damp, die werd veroorzaakt doordat de haard geheel was verstikt met kolen. De huisarts, die op zijn bellen geen gehoor kreeg, opende een raam en klom naar binnen, waarna hj de ontdekking deed. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie. De bejaarde vrouw is in ernstige toèstand naar het ziekenhuis overgebracht. Een „internationaal biologisch program ma", dat in opzet grote overeenkomst ver toont met het bekende internationale geo fysische jaar", maar drie tot vijf jaar in beslag zal nemen, zal in 1965 van start gaan. Aan dit programma zullen minstens 32 landen, waaronder de V.S. en Rusland deelnemen. Doel is „de bestudering van de gevaren die beschaving en cultuur voor alle levende wezens met inbegrip van de mens inhouden." 's Werelds bekendste biologen, biochemici, genetici, sociologen en geografen zullen al hun kennis en kun de samenbrengen om het probleem der voedselschaarste op te lossen en te be raadslagen over alles wat mens en dier ten goede kan komen. De belangrijkste onderdelen van het pro gramma zijn het onderzoek naar de fac toren die de plantengemeenschappen en de dierenwereld met ondergang bedreigen, de bestudering van de gevolgen van de snel toenemende druk, die de mensheid .op haar omgeving uitoefent, daaronder begre pen de door de mens veroorzaakte ver andering van het milieu, bij voorbeeld door straling en het onderzoek naar de krachten die de verstoring van het even wicht in de natuur bewerken. Ten slotte staat de verbetering van de voedselpro- duktie op het programma met bijzondere nadruk op de veeteelt. J. Kranenburg overleden, In Uithoorn is op 69-jarige leeftijd als gevolg van een hartaanval overleden de heer J. Kranen burg, oud-directeur van het openbaar Sléchthuis te Uithoorn. In diergeneeskun dige kringen genoot hij grote bekendheid. Lange tijd is hij hoofdbestuurslid van de Koninklijke Maatschappij voor Diergenees kunde geweest. Advertentie Primo 1.48 Moeca 1.88 Advertentie ANEGANG 2 6. Hebt u al kennis gemaakt met de „jonge meisies mode" in Kidcorner? Hebt u ook bewonderend staan kijken naar de inter nationale „new fashion" voor uw dochter? Eén uit de 836 mode-ideeën is deze nylon duster. In uni en mille fleurs dessin. Heerlijk warm door de isothermyl capiton. Reeds vanaf HOLLANDIA (ANP) In de gehele we reld bestaat een enorme belangstelling voor postzegels uit Nieuw-Guinea, waar op de opdruk „UNTEA" is aangebracht. De filatelistenvereniging in Hollandia, het postkantoor en particulieren worden over stroomd met brieven waarin verzocht wordt de UNTEA-zegels op te sturen. Sedert enige dagen is er evenwel een kink in de kabel gekomen, doordat de ze gels van twee cent zijn uitverkocht. Com plete series (kosten negen gulden en der tig cent) zijn hierdoor niet meer verkrijg baar. De weinige bezitters van twee cent zegels hebben deze voor twintig gulden en meer per stuk kunnen verkopen. Complete series hebben al meer dan vijftig gulden opgebracht. De vraag is of twee cent-zegels nog zul len worden bijgedrukt. Dit houdt verband met het tijdstip waarop de officiële UNO- postzegels in omloop zullen worden ge bracht. Advertentie kit- gewoon zelf uw haar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen of een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. tube voor 2 wassingen 1.95 Haar-Cosmetica Het gerucht gaat dat iemand in de eerste dagen van oktober voor vele duizenden guldens aan twee cents-zegels heeft ver kocht om de markt te kunnen beheersen. Als dit waar mocht zijn, dan heeft hij een goede slag geslagen, want postzegelhande laren uit Amsterdam, Genève, New York, Parijs en Londen bieden steeds hogere be dragen om de serie te bemachtigen. De postkantoren in Hollandia zijn dagelijks vol mensen, die wachten op een eventuele komst van nieuwe twee cent-zegels. Zodra in Hollandia geruchten gaan doen over de verkoop van de zegels voor twee centen, vormen zich reeds 's morgens vroeg op het hoofdpostkantoor lange rijen mensen. Tot nog toe is ieder ochtend voor hen nog een desillusie. Het is niet juist dat de bij de Lands drukkerij te Hollandia werkzame Papoea's geweigerd hebben medewerking te verle nen bij het aanbrengen van opdrukken be staande uit de letters UNTEA op Nieuw- guinese postzegels. Dat op sommige ze gels de zwarte letter welke werden aangebracht door Nederlandse typografen de ogen van de beeltenis van koningin Juliana bedekten, is gekomen doordat de opdruk enigszins ver choven is, aldus het antwoord van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. T. H. Bot, op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Pollema (C.H.U.). Gezien de omstandigheid dat tijdig de nodige voorzieningen moesten worden ge troffen en de voor de hand liggende op lossing was de bestaande postzegels van een opdruk te voorzien, heeft de regering gemeend de gevraagde medewerking aan dt UNTEA niet te mogen onthou- den. Zij acht de verleende medewerking niet in strijd met de Nederlandse soeve reiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea. Ofschoon ook de regering de in 'n aantal gevallen onvolkomen opdruk betreurt, acht zij geen aanleiding aanwezig ter zake als nog stappen te ondernemen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15