Ingenieur J. Volkers gaat nu de Deltadienst leiden Een natte man, gelukkig Ir. Doyer acht „Bron-kastjes' maar zeventig gulden waard alstublieft... G JLF FLAME HUISBRANDOLIE ZORG 4 DAT HIJ - DAAR 1 STOPT! Vastbesloten man Veiligheidsgordels dalen in prijs Evenwicht tussen over- heidssalarissen en -pen sioenen niet ernstig ver stoord Kolonel Kremer docent defensiestudiecentrum frisvrolijkfantastisch Export van bloembollen groter dan in 1962, doch niet naar de VS Verzending van zeepost r Verbrandt gelijkmatig Houdt Uw brander schoon VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 17 Potloden Uit (gerust)... goed voor hem! vmmWmm Pi Delta Walcheren N oordzeekanaal Minister Toxopeus: Proef die gouden gezondheid van sappige sinaasappelen. Drink vól- fruitige, frisse Fanta Orange! Gasfitter in werkput bedwelmd en later overleden Ir. Johan Volkers had er zelf niet aan gedacht dat hij wel eens directeur van de Deltadienst zou kunnen worden. Tot over zijn oren zat hij hoofdingenieur-directeur van de directie beneden-rivieren, een van de drie armen die de Deltadienst heeft weggedoken in de Europoortplannen. Want deze rijksbeheerder van de benedenrivieren houdt van zeehavens, van zeescheepvaart en hij zegt dat dat niet gek is: „want Rotterdam, dat is een van de weinige dingen waar mee Nederland in de wereld nog voor de dag kan komen". Wanneer zoiets door een niet-Rotterdammer wordt gezegd en dus ontdaan blijft van lang niet altijd even interessante relazen over de gespierde ijver der Maasstedelingen, telt het dubbel. Toen hij toch werd benoemd zeiden de Delta mannen binnens- en buitenskamers opgelucht: „hij is een natte man, gelukkig". Vreest niet, ir. Volkers zit kurkdroog achter zijn bureau op kamer 39 van het waterstaatsgebouw aan de Van Hogenhoucklaan te Den Haag. „Een natte man" wil alleen maar zeggen dat hij vertrouwd is met het element, waaraan de naam waterstaat zijn voornaamste kenmerk ontleent. Men kent ir. Volkers ais een man vol vastbeslotenheid. Hij gaat in de wande ling door voor een vechter, iemand die zich niet van zijn stuk laat brengen en die desnoods bereid is om zijn eerlijke overtuiging te verdedigen tegen welke overmacht dan ook. Als je hem vraagt waarom hij ingenieur werd zegt hij: „Om dat ik nooit anders heb gewild". Hij heeft zelfs nooit tramconducteur willen worden. „Altijd alleen maar iets worden waarbij ik iets kon maken". Met enige schroom bekent hij daarbij een korte periode van ontrouw aan de techniek. Dat was de tijd waarin de veer tienjarige Johan Volkers in Zutphen 's morgens op de H.B.S. langs zijn neus weg opmerkte: „vannacht heb ik Parijs nog even gehoord". De radio-bezetenheid bracht hem even op de gedachte marco nist te worden. Kort na de eerste wereld oorlog, toen radio-communicatie nog iets heel buitengewoons was, scharrelde Johan Volkers ingewikkeld in zijn privé-labora- torium: een oude keukentafel, beladen met grote spoelen, traproeden voor de glij- contacten en uit zilverpapier, mica en met punaises vervaardigde condensatoren. Hij leerde nijver het morse-alfabet. Hij ont ving Parijs: midden in de nacht een tijd sein. Marconist is hij toch niet geworden. Een eerzaam beroep dat wel, maar en daar ligt het bezwaar het heeft niets creatiefs. Ir. J. Volkers zit op zijn gemak ach ter het bureau. Terwijl hij praat, onge remd maar waakzaam, grijpt zijn rech terhand naar de potloden die hij op het blad van de schrijftafel rangschikt. Eerst het blauwe, dan een ordeloos rom meltje en dan legt hij, nog steeds pra tend over die radio, er zorgvuldig een paperclip als bekroning bovenop. „Ik kwam in Delft maar ik wist niet eens welke richting ik wilde studeren. Het werd „civiel". Dat verschaft de meeste Advertentie 7? - •- .-. Natte wegen en verblin dende koplampen! Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, 'zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht rust wachten. Dat is véél verstandiger! Ongezellig voor u, me vrouw, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. Met ingang van t november zullen de prijzen van een groot aantal merken vei ligheidsgordels worden verlaagd. Deze prijsverlagingen variëren van 15 tot 25 percent met uitzondering van die gordels, die reeds een prijsverlaging hebben onder gaan. Voor deze laatste categorie is een verdere prijsdaling van 10 percent vast gesteld. Deze maatregelen vormen het resultaat van het overleg, dat tussen leveranciers en handelaars van veiligheidsgordels en de A.N.W.B. is gevoerd. De A.N.W.B. ves tigt er nogmaals de aandacht op, dat reeds geruime tijd veiligheidsgordels wor den gekeurd door het R.A.I.-T.N.O. insti tuut in Delft. De goedgekeurde typen ont vangen een keurmerk. >,v 'V Vj 'n.i .i:,; v fi;/;'. M'vi ,--V Ir. J. Volkers raakpunten met andere facetten van de techniek: werktuigbouw, scheepsbouw, elektro-tecniek. Het heeft een brede kijk op al die dingen". Hoe kent ir. Volkers de delta-werken? „Goed", zegt hij. „Zes jaar nu de direc tie gehad van de beneden-rivieren. Daar worden de deltawerken uitgevoerd. Ik had er de verantwoordelijkheid niet voor, maar ik heb wel vooraan gezeten". Dat werk aan de beneden-rivieren had zijn hart: Europoort. „Ik vind het eigen lijk jammer om het los te laten", be denkt hij met een aarzelend lachje. Ik heb er zoveel mee te doen gehad. Ik laat het niet helemaal los natuurlijk. Maar eigenlijk treed ik een stap terug. Ik hoor het straks meer van ver-af". Maar Ir. Volkers gaat niet met spijt. Hierom: de functie die ik nu zal mogen gaan vervullen is een van de mooiste die je tegen kan komen".. Hij spreekt over de droogmaking van Walcheren na de oorlog. „Nazorg voor de dijken, zo kun je het werk noemen dat ik daar deed. Er waren daar veel gaten en zodra de boel dicht was kwam ik. De man die de gaten dichtmaakte was pro fessor Jansen". Prof. Ir. P. Ph. Jansen is de man die nu gaat bij de deltawerken. Ir. Volkers zegt over die tijd: „De be sluiten die toen moesten worden geno men kwamen er zonder adviezen van an deren, zonder voorstudie, als alle moge lijkheden eigenlijk niet eens bekend wa ren. Dan moest er één man zijn, die zei: „Jongens, alles goed en wel... maar zó ge beurt het." Die man was prof. Jansen. Daar zat veel meer risico in, het had veel meer dramatiek dan de manier waarop nu besluiten worden genomen bij de delta dienst. Alles wat we nu aanpakken is be keken. Je overlegt en praat gezamenlijk naar zo'n beslissing toe." Als je ir. Volkers wilt laten praten over zijn beste herinneringen tot nu toe begint hij over de al meer genoemde Europoort maar komt al snel terecht bij het Noord zeekanaal. „We hebben daar een sluisweg gemaakt. Dat moest vlug, dat ging fijn. Je kon aan het werk al voordat alles op papier helemaal geregeld was. Als inge nieur heb je nogal eens een hekel aan pa pier." Hij zegt het weer: „Ik zou er eigenlijk niet eens iets op tegen hebben gehad om met dit werk van de laatste zes jaar door te gaan. Die benoeming lag helemaal bui ten mijn gedachtensfeer. Ik was met iets bezig en ik heb helemaal niet gedacht aan de mogelijkheid dat die functie van prof. Jansen wel eens iets voor mij zou kunnen zijn. Ik was er dag en nacht bij, bij dat werk dat ik deed". En dan ineens, terwijl hij opkijkt van de steeds maar verschui vende potloden en de paperclip: „dat moet je bij Waterstaat trouwens altijd." „Geen zacht eitje" hebben ze bij Water staat gezegd toen zijn benoeming bekend werd. Ir. Volkers staat gereed om het to neel te betreden waarop de slagschaduw van prof. ir. P. Ph. Jansen nog staat af getekend. „Da's niet gemakkelijk", zeiden ze bij Waterstaat, „maar hij is een natte man, gelukkig." De privé-oorlog van ing. C. Doyer tegen de „naturopaat" Johannes Bron en diens aardstra-lenkastjes nadert een beslissende fase. De heer Doyer heeft in aanwezig heid van notaris E. Hoogland een Bron corrector geopend en de waarde van de inhoud laten vaststellen. De onderdelen van het apparaat, dat de Friese boer Sybren van Dijk uit Hidzum destijds voor 1.000 gulden kocht, zouden volgens ir. Doyer samen met het arbeids loon een waarde van nog geen 70 gulden hebben en aangezien het afschermappa- raat ook nooit zou hebben „gewerkt" zo als de heer Bron beloofde, voelt boer Van Dijk zich bekocht. Vele andere klanten van Bron schijnen de laatste tijd overigens tot dezelfde ontdekking te komen. Nadat de heer Doyer in het notariskan toor het loden Bron-zegel had verwijderd kon het deksel van het kistje, dat niet groter is dan een forse tekendoos, worden weggeschoven. Onder een smal latje, dat even als de andere „onderdelen" van de corrector was voorzien van het stempel BA002, zat een cilindervormig pakket ge klemd, dat na demontage bleek te bestaan uit twee triplex schijven met daartussen weer twee metalen schijven en een spi raal. Een snel onderzoek van de Haagse ju welier F. C. M. Backers bewees, dat de schijven waren vervaardigd van verzilverd koper en dat de spiraal bestond uit een le gering die ruim 90 percent zilver bevat. De zilveren spiraal woog 360 gram, zodat de waarde ongeveer kon worden vastgesteld op 40.-. Samen met het triplex, het ko per en het arbeidsloon werd de waarde van het kastje geschat op minder dan 70. Zodat boer Van Dijk reden genoeg heeft om zich bekocht te voelen. Want het ap paraat heeft ook geen invloed gehad op de hoeveelheid onkruid en ongedierte, even min heeft het een huiduitslag bij koeien genezen en ook werd de grond rondom het apparaat niet minder vochtig. En tóch had Bron dat allemaal beloofd. De heer Doyer heeft enkele teleurgestel de boeren en óók Johannes Bron uit genodigd om vandaag naar de Wageningse studentensociëteit te komen. Hij zal daar voor de laatste maal zijn 100.000 gulden in zetten tegen het bewijs van Brons bewe ring: „een accu die op een aardstraal loopt in één nacht leeg". Kan of wil Bron hier wéér niet op ingaan, dan acht zijn tegenstander de tijd gekomen om verdere stappen te ondernemen. Als de vroegere Waddinxveense tuinder evenmin bereid is om de boeren het geld voor de in twee opzichten waardeloos ge bleken kastjes terug te betalen, denkt de heer Doyer namelijk voldoende materiaal te hebben verzameld om een aanklacht we gens oplichting tegen Bron in te dienen. Hij wordt daarbij door de zich bedrogen voelende boeren gesteund. Het evenwicht tussen de salarissen en de pensioenen van het overheidspersoneel, verkregen bij de inwerkingstelling van de Algemene Toeslagwet 1957, is sinds dien niet ernstig verstoord. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Blom (P.v.d.A.), Rit meester (V.V.D.), Van der Zanden (K.V.P.) Smallenbroek (A.R.) en Beernink (C.H.U.). De minister zegt dat bij de beoordeling van het evenwicht tussen de salarissen en de pensioenen tevens rekening moet worden gehouden met de tussen 1 jan. '57 en 1 sept. '62 bij wijze van voorschot ver leende pensioenen met 6°/o en de terugbren ging van de beperking van de pensioenen wegens gelijktijdig genot van A.O.W. en A.W.W. van 2 percent per dienstjaar tot 1,4 percent. Daarnaast is aan degenen, die nog niet in het genot zijn van A.O.W. of A.W.W. een extra toeslag toegekend van 10 percent met een maximum van 180 voor gehuwden en f 108 voor ongehuw- den. Een ernstige verstoring van het even wicht heeft met name niet plaatsgehad ten aanzien van de lager bezoldigden, zegt de bewindsman, die opmerkt dat in de Pensioenwet 1922 noch in de Algemene Toeslagwet 1956 is bepaald, dat de over- heidspensioenen de ontwikkeling der sa larissen zullen volgen. Over de wenselijkheid de overheidspen- sioenen meer de ontwikkeling der salaris sen te doen volgen kan volgens de mi nister geen uitspraak worden gedaan voor dat het vraagstuk van de samenloop van overheidspensioen met de bodempensioe nen is opgelost. Het voorlopig standpunt van de regering hiervoor zal aan de Cen trale Commissie voor georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken worden meege deeld. De kolonel van de generale staf H. C. Kremer, die voor de waarneming van de militaire dienst was afgekeurd en daarop eervol uit de dienst was ontslagen heeft zijn beroepen tegen dit ontslag ingetrok ken, daar de minister van Defensie het ontslag en de afkeuring ongedaan heeft gemaakt en hem heeft benoemd tot lid van de staf van het defensie studie cen trum. De minister heeft in verband met het huidige beleid ten aanzien van beroepsmi litairen, die niet voor alle diensten licha melijk geschikt zijn, zich nog eens bera den op de positie van kolonel Kremer en daarover persoonlijk met kolonel Kre- enige gesprekingen gehad. De benoeming van kolonel Kremer in zijn kwaliteit van officier van de genera le staf tot lid van de staf van het defen sie studie centrum is in overeenstemming met kolonel Kremer geschied. Ter voorbe reiding van zijn werkzaamheden in die functie zal kolonel Kremer voor de tijd van vier maanden worden gedetacheerd bij de NAVO met een studie-opdracht. Met het 'betrekken van de beroepen, die kolonel Kremer bij de ambtenarenrechter had ingesteld, zijn alle hangende geschil- Ier tussen partijen beëindigd, aldus een mededeling van de raadslieden van de minister en kolonel Kremer. Advertentie 2383 ORANGE In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola"* (Van onze medewerker voor bloembollencultuur De export van bloembollen blijkt dit seizoen volgens gegevens van het Produkt- schap voor Siergewassen toch weer groter te zjjn dan in 1961. Maar Nederland verliest voortdurend terrein op de Amerikaanse markt. Pogingen om daar verbetering in te brengen kunnen overigens nog niet met resultaten bekroond zijn. Men is te laat be gonnen. In Europa, waar de markt nog niet zo gecompliceerd is, en vooral dichterbij, is de teruggang in de uitvoer naar de Verenigde Staten echter ruimschoots op gevangen. West-Duitsland is wat dat betreft een machtige bufferstaat. De beste afnemer is nog steeds Zweden. Hoewel al tien jaar is voorspeld ,dat Zweden vol zat met bollen, gaan er elk jaar meer naar toe tegen de hoogste prijzen. In totaal is er in de periode juli tot en met september van dit jaar 52.5 miljoen kilogram verzonden tegen verleden jaar nauwelijks tweeënvijftig miljoen. De cijfers zijn nog niet goed vergelijk baar, want de export lag dit jaar later. De opbrengst is ook gestegen en ligt vier miljoen boven die in 1961, waardoor we in twee manden tijd meer dan honderdzeven tig miljoen gulden als „buitenlandse vor dering" op de weekstaat van de Nederland se Bank meer hebben staan. Zeg niet tegen de insiders, dat er ruim zeshonderd duizend kilogram meer verzon den is. Zij zullen onmiddellijk de tegen werping maken, dat de bollen dit jaar zo groot waren. De bloembollenman is geen groot liefhebber van cijfers en redeneert graag volgens „ervaringen". De gedetail leerde gegevens uit de jaarverslagen van het Produktschap voor siergewassen, die altijd zes manden later komen, bevestigen deze opvatting niet. Op grond hiervan ne men zij aan, dat er inderdaad meer stuks bloembollen zijn weggegaan dan in 1961. Hierbij komt nog, dat ook in oktober nog veel is verzonden. Waarschijnlijk meer dan verleden jaar, doordat de tijd van ver zending wat is opgeschoven. Duitsland blijft een West-Duitsland is nog steeds de grootste afnemer. De voorsprong op de andere gro ten neemt steeds toe, want de export daar heen steeg met negen procent en kwam op Advertentie GULF OIL (NEDERLAND) N.V. ROTTERDAM veertien miljoen kilogram, ter waarde van eenenveertig en een half miljoen gulden. De gemiddelde prijs per kilogram bleef op ongeveer 2.95. Engeland komt op de tweede plaats met 13.6 miljoen kilogram wat slechts honderd ton meer is dan ver leden jaar. De prijs steeg hier vermoede lijk onder invloed van de revaluatie. En dan de Verenigde Staten van Noord- Amerika. In 1961 9.315.000 kg en over de zelfde periode van dit jaar 8.082.000 kg. Een verschrikkelijke daling. Halverwege 't sei zoen sprak men er over, dat er twaalfhon derd ton minder weg zou zijn gegaan. De ze achterstand leek grotendeels te zijn in gelopen, nu staat er dertien honderd ton minder op de uitvoerstatistiek. Het scheelt nog drie miljoen gulden aan inkomsten ook want de opbrengst is teruggelopen tot der tig miljoen gulden. Zweden lijkt een bodemloos gat. Er is weer een half miljoen kilogram meer weg gegaan, zodat men daar nu importeerde 6.448.000 kilogram. In vergelijking tot de V.S. een geweldig verschil. We kregen voor meer dan vijentwintig miljoen gulden hier voor in ons land. Aantal inwoners van Zweden zeven miljoen en van de V.S. meer dan honderdzestig miljoen. Er lijkt toch wel iets aan de hand te zijn met de verkoop van bloembollen in de V.S. De in voer van Japanse bollen kan stijgen, maar kan toch niet alleen deze enorme terug gang verklaren. Japan kocht overigens in Nederland ook bijna zestigduizend kilo gram bollen. Er is in deze statistiek niet te zien of het tulpen waren. Nieuwe concurrent De andere grote concurrent in de toe komst is hoogstwaarschijnlijk Denemar ken. Uit een rapport van enkele jonge bloembollenexporteurs, die een reis door Denemarken maakten, is te concluderen, dat de Denen op uiterst rationele wijze aan het kweken van bloembollen zijn ge slagen. Ze zullen eerlang de hieruit gefor ceerde bloemen op de Scandinavische markt afzetten. Men importeerde daar nog bijna vijf honderdduizend kilogram. Het vak beschikt over weinig gegevens. Moet men aannemen, dat de Franse taal een beletsel is voor de verkoop in Frank rijk? De bevolking moet toch veel meer dan 2.3 miljoen bloembollen kunnen ko pen? De beste klant voor de beste bollen, Rusland, staat nu vrij constant op de uit- voerlijst. De export daarheen schommelt om de veertigduizend kilogram. Het is bij zonder jammer dat de handel daarheen niet op gang kan komen. Niet om het geld of de handel. Russen zijn echter zeer enthousiaste bloemen liefhebbers. Dit is ook in bezoeken na de Tweede Wereldoorlog gebleken. Men zou de mensen dus een groot plezier kunnen bereiden. Tsjechoslowakije kocht zes kilogram. In 1949 was de uitvoer daarheen 277.000 kg Laten we niet bitter worden. In de pe riode juli tot en met september zijn bijna tachtig landen afnemers van Nederlandse bloembollen geweest. Ook Jamaica, Tahi ti en Liechtenstein, Hong Kong, Costa Ri ca, Libanon, Nieuw Zeeland en IJsland. Overal kunnen ze vreugde brengen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het sohip vermeld. Verenigde Staten: ss „Rotterdam" 28 okt. en ms „Westerdam" 31 okt.; Argen tinië: ms „Zaanland" 31 okt.; Australië: ms „Münsterland" 28 okt. en ms „Trafalgar" 29 okt.; Brazilië: ms „Nashira" 29 okt.; Canada: ss „Arkadia" 28 okt. en ms „Prin ses Irene" 31 okt.; Chili: ms „Weimar" 1 nov.; Ned. Antillen: ss „Telamon" 30 okt.; Suriname: ms „Kreon" 31 okt.; Republiek van Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: ms „Capetown Castle" 28 okt. en ms „Annen- kerk" 31 okt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Cuba Wegens de sluiting voor de burgerlucht vaart van de luchthavens op Cuba kunnen luchtpoststukken en luchtpostpakketten voor dat land door PTT niet worden ver zonden. Bij verzending per zeepost van correspondentie en postpakketten voor Cu ba moet met grote vertraging rekening worden gehouden. De 60-jarige fitter J. H. Broeze, In dienst van de gemeente Almelo, is door gasvergiftiging om het leven gekomen. Hij werkte aan de hoofdgasleiding in een an derhalve meter diepe put. Door ontsnapt gas is hij bedwelmd geraakt. Tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis is hij overleden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 17