Expositie „Stad en Land" „CHOU" DE PROGRAMMA'S Gilbert Bécaud's opera boekte bij première in Parijs groot succes in LEXI-TIME Prijs van Uitnemendheid voor hoboist Han de Vries „De dooie hoek" Pittig sportduel Jenny en Wim Duller gaan in Spanje ceramiek exposeren „Signalementen van het andere Ik" JUMPING AMSTERDAM MAX TAIL Bob Buys MENSENDIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA EUROVISIE ZONDAG 28 OKTOBER Internationaal Concours Hippique elke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 nabeschouwingen TERUG UIT PARIJS met de nieuwe haarlijn MOLENDIJK J. Damshuizer De radio geeft zaterdag T elevisie programma Werken van Rembrandt, Rubens en Vermeer geveild „STAD EN LAND" is de naam van een expositie van landschappen en enkele stads gezichten van verschillende Nederlandse schilders, die tot 10 november in de Kunst handel M. L. de Boer te Amsterdam gehouden wordt. Men beperkte zich tot die figuren, van wie regelmatig iets in deze kunsthandel te zien is. Beperkt men de expo santen tot één onderwerp dan zijn hun onderlinge verschillen veelal makkelijker herkenbaar. Hierop werd bewust gedoeld. De meeste hier aanwezige tekeningen en aquarellen komen boven de pretentieloze reisschetsen uit. HET GAAT hier thans om meer door dachte of doorvoelde ervaringen met land schappen of steden, opgezocht als projec tie van een bepaald voelen of omdat zij een bepaald schilderkunstig streven dien stig konden zijn. Om het laatste te illu streren verwijs ik naar de begintijd van de Kubisten, waarvan velen hun onder werp vonden in en nabij het stadje Céret, gelegen tegen de Oostelijke Pyreneeën, en naar het zomerse Collioure daar in de buurt aan de Middellandse Zee, waar Fauves als Matisse en Derain een onder werp vonden, dat hen hielp bij de ver wezenlijking van hun schilderkunstige ideeën. Het was ook rondom laatstgenoemd dorp, dat de op deze tentoonstelling ver tegenwoordigde Oepts de onderwerpen vond, die hem hielpen bij het voortgaan op zijn toen nog maar recentelijk ontdekte weg, waartoe later het landschap tussen St. Tropez en Toulon dienstig werd. Het is verder in dezelfde buurt van de Pyre neeën, dat de eveneens vertegenwoordigde Muis een duidelijker projectie van zijn voelen vond, daarmee voor ons duidelij ker Nederlander blijvend dan Oepts, die men overigens wel als Nederlander zal herkennen wanneer men zijn werk verge lijken kan met dat van gelijkgerichte Franse collega's, Verderop, in Spanje, ontmoette Van Heel de gegevens, die be antwoorden konden aan rijn verdiepte sen timent. Met twee schilderijen revancheert hij zich voor hen, die verleden jaar niet dezelfde sympathie konden opbrengen als schrijver dezes voor Van Heels toen ver toonde pretentieloze, maar naar mijn smaak toch authentieke reisschetsen, waarop men een vervolg als deze schilde rijen blijkbaar moeilijk vermocht te zien. HET MEESTE SCHETS onder het ge kozene bleven voor mij de aquarellen en tekening van Gardenier, die echter met dit argelozer werk meer meeleven ver wekt dan met zijn indertijd hier vertoonde nog wat weinig diepgaande schilderijen, waarvoor in zijn nog kort met het schil deren bezig zijn een verontschuldiging te vinden was. Het sterkste hier lijkt mij het werk van Buning: een groots bewogen schilderij en twee aquarellen, van weer groter stelligheid van zeggen, dan we al in Bunings ontwikkeling van de laatste jaren leerden waarderen. Het is duidelijk op deze tentoonstelling dat de kunsthandelaar gezocht heeft naar het op het moment zuiverste uit de pro- duktie van de hem sympathieke kunste naars van zo verschillende leeftijd; alles verdraagt zich danook zo goed met elkaar. Bovendien is gestreefd naar een voor deze tijd levend geheel, waarbij dan, gelijk men dat van deze kunsthandel kent, enige beduchtheid blijkt voor het speculatieve element in een ontwikkeling. De aanwezig heid van gen felkleurig groot schilderij van Kamerlingh Onnes is misschien meer verantwoord door het bewezen belangrijke kunstenaarschap van deze verder uitste kend vertegenwoordigde figuur dan door de eigen kwaliteiten van dit echter wel interessante schilderij. Zeker ware voor het totale beeld van deze expositie een werk in deze geest noodzakelijk geweest. Welkom waren ook de schilderijen van Stekelenburg en Van den Eerenbeemt, aan wie blijkens de afwezigheid van hun na men op de uitnodiging tot deze expositie gedacht moet zijn tijdens de weloverwo gen inrichting daarvan. Hun werk is door kwaliteit bovendien hier meer op zijn plaats dan dat van de mij tot nu toe niet bekende Kuik en Royaards (een andere dan de bekende Hans Royaards), aan wie hier een aardige kans geschonken wordt. Laatstgenoemden voegen echter ook wel toe aan de levendigheid van het beeld van het totaal. VERWEY IS HIER vertegenwoordigd met een wat ouder, mooi Hollands impres sionistisch schilderij en aquarellen, waar van ik de „Tuin in Rome" wel zeer bij- Aquarel van Hans Engelman in de expositie „Stad en Land". zonder vind. Van De Kat ontmoeten we schilderijen en recente aquarellen, waar van er een bij De Kats schrijven over een verblijf in Nancy al in „Erbij" gereprodu ceerd werd. Vertegenwoordigd met uitste kende aquarellen zijn verder Bierman, Engelman, Kuijper, Metzger, Den Ouden en Peeters. Engelsmans werk is wel zeer gaaf te noemen. Van Verspyck is er een gouache, van Citroen, Steyn en Mogendorff zijn er tekeningen, van Groenestein, Hom en Wijnberg schilderijen. Met kleine schilde rijtjes maakt laatstgenoemde ons nieuws gierig naar een uitgebreider verslag van zijn recente ontwikkeling. Advertentie flrUtowa (Van onze correspondent) PARIJS De gala-première van de „Opéra d'Aran", die sedert lange maan den stond aangeschreven als dè grote ge beurtenis van liet Parijse seizoen, is gis teravond (donderdag) voor zijn componist, de beroemde chansonnier Gilbert Bécaud, althans naar de samenstelling van het pu bliek en de ovaties aan het slot te oor delen, een zeer groot succes geworden. Behalve Charles Trehet, Juliette Gréco en een in het hagelwit geklede Mariene Dietrich, die ge dertig jaren zoudt geven, was ook uit de wereld van litteratuur, mu ziek, film, diplomatie en politiek zowat alles tegenwoordig wat „Tout Paris" aan roem en naam kan bieden, en dat ganse selecte gezelschap heeft na afloop Gilbert Bécaud, gekleed in een nauw getailleerde smoking, die hem op een toreador deed lijken, aan het hoofd van zijn talrijke troep langdurig en bijzonder warm toegejuicht. Of die geestdriftige ontvangst nu ook een artistiek succes bekroond heeft is een vraag waarover de critiek gisteravond al van mening bleek te verschillen. Een deel geloofde, dat Bécaud de basis had gelegd of verbreed van een volksopera a la Car men, terwijl anderen zich eerder teleurge steld toonden over de ouderwetse opzet en uitwerking van het geval, waarin „Mon sieur 100.000 volt" in geen enkel spoortje muzikale spanning meer wat terug te vin den. OFSCHOON WIJ persoonlijk ook eerder naar het laatste oordeel overhelden, valt niettemin moeilijk te ontkennen dat Gil bert Bécaud, die vroeger een klassieke muziekopleiding op het strenge Parijse Conservatorium heeft gevolgd, in deze opera verscheidene onweerlegbare bewij zen levert van zijn beheersing van het vak van opera-componist. Naast componisten als Menotti of de Duitser Henze, of vooral de Italiaan Dallapicola, die de laatste ja ren niet zonder succes poogden de opera in een wat moderner vaarwater te bren gen, heeft Bécaud echter niets te beteke nen of in te brengen. AAN DE opvoering werden kosten die hij zelf allemaal gedragen heeft noch moeite gespaard en uit dien hoofde mag men voor Bécaud zeker hopen dat ook het grote publiek gunstig op zijn opera zal reageren. Het zou, lijkt ons, echter jam mer zijn wanneer de liedjeszanger Bécaud in het vervolg definitief achter de opera componist verscholen zou moeten blijven, want in zijn eerste gedaante hoort en ziet men hem toch wel stukken liever dan in zijn nieuwe verschijning. Haute Coiffure - Salon de Beauté Santpoorterplein 1 - H'lem - Tel. 60643 Buslijn 2. se filmers, dat zij alleen dichtbij-opna men van Casals maakten. Hoe indringend en boeiend deze ook waren, zij hielpen mede, het accent van de film teveel op de leraar te leggen. Hoe Casals' aanwijzin gen door de leerlinge (een talentvolle celliste) ontvangen werden, mocht uit het beeld niet blijken. Dit gemis aan contra- close-ups en het nogal gebrekkige geluid waren kwalijke dingen. Maar daar kon de Vara ook niets aan doen. Een Frans draakje werd een Neder landse draak. In een geschreven voor beschouwing kondigde de Vara aan, dat „Le tir Clara", van de jonge Franse schrijver Jean Louis Roncoroni geen meesterwerk is, maar stellig wel een komediantenstuk. Nu heeft Van Hemert zoveel voor het televisie-toneel gedaan, dat men hem een enkele misgreep niet mag verwijten. Maar wel mogen wij ons afvragen, hoe hij er toe kwam, dit komediantenstuk voor de camera's te brengen. Televisie toch verdraagt in het geheel geen komediantenstuk, dat de spe lers dwingt hun spel aan te dikken met het theatrale element, dat over het voet licht van een schouwburg heen, gaarne door het publiek geaccepteerd wordt. Ko- medianterig spel doet echter op een beeldscherm in een huiskamer al heel gauw bijzonder irritant aan. Dat was ook het geval met dit stuk „de Dooie Hoek", dat door zijn nogal drakerige karakter schilderingen en zijn verloop èn door het geforceerde komediantenspel bijzonder op onze zenuwen werkte. Hoe begaafd zij ook moge zijn, zelfs Ank v. d. Moer chargeerde zo, dat het ons helemaal on mogelijk werd te geloven in de moeder Clara, die verlaten door haar man, haar kinderen vele jaren lang „opvoedt" in een sfeer van ontgoocheling en haat (je gens het verschijnsel man), die nog geen week uit te houden is. En met Uitzon dering van Hetty Verhoogt, die de naar het leven hunkerende oudste dochter speelde, „schmierden" alle aanwezigen op een onverdraaglijke manier. Het ge heel werd nog aangedikt door het feit, dat de schiettent wel leek opgesteld in een geëvacueerde stad (op twee mensen schuwe kermisbezoekers na zagen wij geen passanten). Of was dit een regie maniertje, bedoeld om aan te geven in welke „dooie hoek" dit gezin nu wel ge komen was. „Le tir Clara", een draakje dat het op een kermistoneel wel zal doen, werd door een „tüchtig" Nederlandse in- terprestatie een flinke draak. Nou ja, voor één avond zat het tv-toneel ook eens in de dooie hoek. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Geestelijke lie deren. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gramm.muziek. 9.00 Djinn, licht pro gramma. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Licht en semble met zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 De zorg voor de geestelijk gestoor den, vraaggesprek. 13.20 Musicerende di lettanten. 13.45 Franse les. 14.05 voor de jeugd. 15.00 Populaire grammofoonmuziek. 15.30 Viool en piano: klassieke muziek. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Licht instrumentaal trio. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Klassieke gram mofoonmuziek. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 De Oe lewappers, gevarieerd programma. 20.00 Kamerorkesten zangsoliste: Populaire klas sieken. 20.50 Lichtbaken, lezing. 21.00 Tie-- relantijnen, gevarieerd programma. 22.00 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in, godsdienstig pro gramma. 23.00 Nouveauté's: nieuwe gram mofoonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.40 Accordeon orkest: amusementsmuziek. 9.00 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.10 Klassiek piano concert (gr.). VPRO. 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Een brief uit Galilea, bijbel overdenking. VARA: 10.20 Lichte grammo foonmuziek. 10.30 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoording. 10.45 Geknipt voor herhaling: gevar. programma. 12.15 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sportactualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Vers van de pers. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Amusementsmuziek uit Japan. 15.10 Mati nee op de vrije zaterdag: Radio-Filhar monisch orkest: klassiek en moderne mu ziek. In de pauze: Boekbespreking (16.15- 16.35). 17.15 Jazztrio en zangsoliste. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.45 Jazzmuziek. 19.00 Kritische staalkaart. VPRO: 19.30 Na 40 jaar Pastorale dienst, herdenkingsprogramma. 19.45 Grammofoon muziek. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Walsorkest. 20.35 En nu.Amsterdam: amusementsprogram ma. 21.35 Socialistisch commentaar. 21.50 Hammondorgelspel. 22.05 Ontmoeting op Broadway, hoorspel. 22 30 Nieuws. 22.40 Chansons. 23.10 Lichte grammofoonmu- ?iek. 23.55-24.00 Nieuws. H.C.O.V. MET „DIE SCHöPFUNG" De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging geeft dinsdag 6 november aan staande een uitvoering van „Die Schöp- fung" van Joseph Hayn. Medewerkenden zijn: Ank Reinders, sopraan, Jan Waayer, tenor, Herman Scheij, bas. Hans Philips, e'avecimbel en het Noordhollands Philhar- ■-"/rrceh Orhest Het geheel staat onder - -e J?n Pasveer. VOOR VRIJDAG KRO: 19.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Tweede Vaticaans Conci lie. 20.25 Indonesië in 1962, documentair programma (2). 21.05 Boulevard, gevari eerd programma. 21.45 De fuik, TV-film. 22.30-22.50 Kinderen van ons volk, docu mentair programma over de zwakzinnig heid. VOOR ZATERDAG AVRO: 15.00 Weekendjournaal. 17.00- 17.30 Voor de kinderen. 19.30 Luipaard op schoot, documentaire TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Onze vriend Higgins, TV- film (deel 2). 21.00 Sterren en streken, gevar. programma. 22.20-22.45 Italiaans licht orkest. GEEN REPORTAGE De directe reportage van de finales we reldkampioenschappen volleybal in Moskou komt te vervallen. Z(j zou hedenavond plaats hebben tussen 18 en 19.30 uur. Advertentie De directeur van het Amsterdams Con servatorium, de heer Jan Odé, heeft don derdagavond de Prjjs van Uitnemendheid voor hobo uitgereikt aan Han Libbe de Vries. Deze verwierf de prijs voor zijn succes vol openbaar examen in de geheel bezette Bachzaal. Na elk der uitgevoerde compo sities van Handel, Vivaldi, Schumann, Seiber en Mozart klonk hartelijk ap plaus. Met een ovatie bij de uitreiking van de onderscheiding gaven de talrijke toe hoorders blijk van hun instemming. Op een Newyorkse veiling is het, voor zover men weet, enige zelfportret van de Nederlandse schilder Vermeer voor onge veer 325.000 gulden van de hand gegaan. Het schilderij dateert van 1651 en toont de toentertijd negentienjarige schilder in rose werkkledij en met een zwarte ba ret op, staande voor een tafel met pen selen en paletten. Een schilderij van „de heilige familie" van Rubens werd voor ongeveer 270.000 gulden verkocht. Een klein werk van Rembrandt uit 1632, „hoofd van een baardige man" bracht daarentegen slechts 65.000 gulden op. C. VAN HOEWIJK VERLAAT NTS In het kader van de reorganisatie van de public relations bij het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid is binnen kort de benoeming te verwachten van de heer C. van Hoewijk tot hoofd van de staf afdeling-externe betrekkingen bij dit mi nisterie. De heer Van Hoewijk is thans redacteur van het televisiejournaal van de NTS. Vaak laat een forum een kregelig ge voel achter, veroorzaakt door de gede gen samenvatting van een gespreksleider, die, zich bewust van zijn verantwoorde lijke taak, er wel voor zorgde dat het probleem wat het dan ook mocht zijn zonder omwegen uit de doeken werd gedaan. Uit die samenvatting blijkt dan, dat het alzijdig belichte probleem nog een oplossing vraagt. En wat moet een gewoon mens beginnen, als gebleken is, dat zelfs de deskundigen er niet uit kwa men? Met het sportforum van gister avond ging het gelukkig anders. Het kan aan de leider gelegen hebben, die wei nig vat op zijn gesprekspartners had; het kan ook een gunstig gevolg geweest zijn van het feit, dat het onderwerp, de sportjournalistiek, te algemeen gehouden werd. Maar in ieder geval werd dit een gedachtenwisseling, waarin de sportjour nalisten Cottaar en Spaak enerzijds en de officials Schroder en Paulen ander zijds aardig hun woordje deden en in het vuur van de strijd mooi langs elkaar heen praatten. Het was een forum, dat niet dood gemaakt werd door een man, die, tot behoud van „de lijn", de spre kers de mond snoerde of „afhakte". Het was een pittig, levendig sportduel. Een grootmeester geeft les Wij kunnen de Vara nu al complimen teren met het feit, dat zij de Ameri kaanse TV-serie gewijd aan de mees terklasse van 's werelds grootste cellist Pablo Casals, in haar programma heeft opgenomen. In de eerste uitzending van deze reeks was het een belevenis Casals te zien en te horen doceren. Wij vonden het een tekortkoming van de Amerikaan- Dit is het onlangs in Lyon ontdekte schilderij van Rembrandt „De steni ging van de H. Stefanus". Het doek meet 90 bij 123 cm. Het ts gedateerd 1625, toen Rembrandt 19 jaar oud was. Het is sinds 1844 in het bezit van het museum van Lyon. EIND DEZE WEEK vertrekken Jenny en Wim Duller uit Overveen met twee auto's, volgeladen met hun keramische produkten naar Spanje. De club „Vrien den van Holland" in Barcelona heeft na kennismaking met hun werk hen uitgeno digd in Barcelona een expositie te maken, 't Is een beetje water naar de zee dra gen, want aan de grens staan sommige winkels vol met Spaans pottenbakkers- werk. Dat is echter niet altijd even fraai. En bovendien is het anders. Daarom heeft Wim Duller hoop in Snanie opdrachten te krijgen. Hij kan zonodig al over een werk plaats daar beschikken. In hun plezierige toonzaal aan het Hout manpad zijn we gaan kijken wat zij mee nemen. Een platform is gevuld met het werk van Jenny Duller, die zich op sie raden specialiseerde: halskettingen, arm banden en oorhangers die, als ze Jenny goed staan, ook de Spaanse vrouwen kun nen sieren. WIM DULLER maakte veel tegels en mozaïeken, toe te passen ook aan de bui tengevels. Dat werk kan in Spanje zijn weg wel vinden. Voor zijn mozaïeken gebruik te hij vaak scherven, waaronder sommi- Jenny en Wim Duller in hun expo sitiezaaltje aan het Houtmanpad in Overveen. ge duidelijk van potten en vazen zijn. Voorts stampte hij die scherven wel fijn om het gruis te kunnen gebruiken als een zacht-gianzende laag op het cement, dat hij vaak als achtergrond gebruikt in com posities met brokken ceramiek, waarvan vele doen denken aan dierentanden en schelpen. De vorm vdn scherven moet hem sterk bekoord hebben, want hij heeft in een hele rij tegels een brok ceramiek gedrukt dat de typische kantigheid van de scherf van hem kreeg. Zelf kon ik het meeste voelen voor zijn gedraaide scha len met meestal een eenvoudige decora tie; sierprodukten, als men wil, maar ook heel goed bruikbaar als echt vaatwerk. Als zij met scherven aankomen, dan zullen het alleen de al zodanig bedoelde zijn, want Duller bewees me de stevigheid van zijn schalen door er even met de nagel te gen aan te knippen: een vertrouwenwek kende klank! Bob Buys Als vervolg op de door de VARA uitge zonden serie „Signalementen van het ik" zal vanavond van 21.35-22.15 uur de eerste van een nieuwe reeks documentaires onder het motto „Signalementen van het andere ik" kunnen worden beluisterd. De onder werpen zijn de verschillende aspecten van de bijzondere levensproblematiek van psy chisch gestoorde delinquenten. De samen stellers zijn Gabri de Wagt en Tom Pauka. De opnamen voor de klankbeelden zijn ge maakt in gevangenissen en klinieken. Ook enkele gesprekken tussen psychiaters en patiënten zijn opgenomen. Aan het inlei dende eerste programma werken onder an dere mee prof. dr. mr. P. A. H. Baan, pi onier van de forensische psychiatrie en prof. mr. W. P. J. Pompe.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19