Oe Thant poogt partijen aan de conferentietafel te krijgen V.S. handhaven de blokkade, Sovjet-tanker doorgelaten Congres-leden eisen actie HET WEER P .Volkomen begrip voor het standpunt van Amerika" Cuba bereidt Russische tanker een grootscheepse ontvangst Onze enquête over het goede kinderboek Regeringsverklaring over Cuba: Geen honden en katten in de bus op alle NZHVM-lijnen t e r s t a I Vrijheid der zee éaeMORRIS üeforeipuêuij! BOOT meubelen Invasiekoorts heerst op het eiland van Castro r. Overhemden 47e JAARGANG NUMMER 300 VRIJDAG 2 6 OKTOBER 1962 FALCON REGENJASSEN Kouder Schepen terug Verrassingen Oe Thant in Veilig heidsraad BOOT Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem - Tel. 12047 In de krant van heden: J T err eur golf m.e u beien OVER GESPROKEN Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I êT h bh ha T* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I T W j T W W "1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X JL X \jl X V^L X \j%- X X X m franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. én alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMOIDEN, SANTIOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdverteeHetarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. In New York is de waarnemend secretaris-generaal van de UNO, Oe Thant, begonnen aan een moeizame poging de partijen aan de con ferentietafel te brengen. In Washington verwacht men in de naaste toekomst ech ter geen topontmoeting. De Verenigde Staten lijken niet van zins te zijn de blok kade op te heffen, alvorens de raketbases op Cuba zijn ontmanteld. Eén ding is door de Cubaanse affaire duidelijker ge worden dan ooit: men kan de communis ten niet op hun woord geloven, maar heeft middelen nodig ter inspectie en verificatie. Tussen de Amerikaanse en Russische gedelegeerde in de Veilig heidsraad, Stevenson en Zorin, kwam het tot een scherpe woordenwisseling, maar de neutralistische groep trachtte de fel heid te verdoezelen en toonde zich nu en dan ongemotiveerd optimistisch. 1 Washington zet zich schrap voor een lange kritieke periode. De eerste ronde van de crisis mag dan betrekkelijk gun st g z(jn verlopen, maar dat is geen reden vnor een hoera-stemming. Het gevaar is nog lang niet geweken, want de activi teit die de Russen op Cuba hebben ont plooid, ziet men in de Verenigde Staten als het begin en een onderdeel van een veel omvangrijker actie, die zelfs de vraag doet rijzen of de Russen nog altijd willen vasthouden aan hun leus van vreedzame coëxistentie. Oe Thant heeft de Britse wijsgeer Ber- trand Russell telegrafisch laten weten, dat hij alles in het werk stelt om een ak koord te bewerkstellingen. De aandacht concentreerde zich gisteren op de ant woorden, die Kroesjtsjev en Kennedy ga ven op de boodschap van Oe Thant, die heeft voorgesteld dat de Russen geduren de twee of drie weken hun wapentranspor ten zouden staken, dat de Amerikanen hun blokkade zouden opheffen en dat men op Cuba niet verder zou bouwen aan mi litaire installaties. Dit alles orh de partij en de kans te geven door middel van on derhandelingen een vreedzame regeling van het geschil te bereiken. Kroesjtsjev heeft Oe Thants suggestie zonder meer aanvaard. Hij had zich be klaagd over de blokkade als een agres sieve daad en door Oe Thants voorstel te aanvaarden kreeg hij een schone kans de blokkade althans voorlopig opgeheven te krijgen. Kennedy hield in zijn antwoord aan Oe Thant echter een belangrijke slag om de Ter gelegenheid van de Kinderboe kenweek 1962, die vanavond in „De Brakke Grond" te Amsterdam geopend zal worden, publiceren wij vandaag op pag. 5 een enquête waaraan is deel genomen door alle winnaars en winna ressen van de Kinderboekenprijs, die in 1955 voor het eerst werd uitgereikt. Zij zijn: Jean Dulieu (1962 „Paulus de Hulpsinterklaas"); mevr. C. E. Potharst-Gimberg (1961 „Corso, het ezeltje"); Jan Blokker („Op zoek naar een Oom"); Harriet Laurey („Sinterklaas en de Struikrovers"); Miep Diekmann („De boten van Brakkeput"); An Rutgers van der Loeff-Basenau („Lawines razen"); Cor Bruijn („Lasse Ldnta"); Annie M. G. Schmidt („Wiplala"). BARTEL JORISSTR HAARLEM TEL. 1343^ iFlDSfSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Lagere temperaturen overdag en krachtige tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanvan kelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen. Later op klaringen, maar in hoofdzaak in de kustprovincies nog regen- of hagelbuien. Volledige weerrapporten op pagina twee. arm. Hij zegt de geest waarin Oe Thants voorstel is gedaan te waarderen, maar onderstreept dat verwijdering van de ra ketten uit Cuba de kern van de kwestie is. Oe Thant heeft voorlopige besprekingen geopperd en Kennedy geeft te kennen dat zijn UNO-ambassaaeur Stevenson gaarne bereid zou zijn de arrangementen met Oe Thant te bespreken. Sommige UNO-waarnemers, waarschijn lijk gedreven door eigen hoop, spreken van een gunstig antwoord, zowel van Kroesjtsjev als van Kennedy, maar in Washington heeft men de indruk dat de Verenigde Staten op dit ogenblik zeker niet bereid zijn de blokkade op te heffen. De verwijdering van de raketten op Cuba lijkt daartoe de voorwaarde. Over de blokkade het volgende: De Amerikanen hebben met voldoening ver nomen dat de Russen twaalf hunner sche pen rechtsomkeert lieten maken. Men neemt aan dat deze schepen wapens naar Cuba zouden brengen. Men moet echter niet uit het oog verliezen dat de Russen wilden voorkomen dat die wapens in Ame rikaanse handen zouden vallen. Zo heel veel gematigheid behoeft uit die terug tocht niet te blijken. Een Russisch tankschip met petroleum is door de Amerikaanse strijdkrachten onderschept en doorgelaten, nadat de Ame rikanen zich ervan hadden vergewist dat er alleen petroleum aan boord was. Meer is over dit geval niet meegedeeld. Het lijkt wat voorbarig hieruit te concluderen dat de Russen zich aan de blokkadevoor schriften van de Amerikanen houden. Het bericht meldde niet of het schip tot stop pen was gebracht en of een inspectiegroep aan boord was gegaan. Misschien was het een noch het ander het geval. Het lijkt mogelijk dat het schip alleen op verzoek heeft geseind wat het vervoerde en toen niet is opgehouden. In Washington acht men het mogelijk dat de Russen door de plotselinge actie van de Amerikanen zijn verrast en dat daar door hun tijdschema in de war is geraakt. Een theorie is, dat de bouw van de ba ses op Cuba niet op zichzelf stond, maar in verband moet worden gezien met de intensieve actie die de Russen ten aanzien van Berlijn aan het voorbereiden waren. Het leek de bedoeling dat Kroesjtsjev eind november naar New York zou ko men om met klem te ageren voor een re geling van de Berlijnse kwestie, overeen komstig de Russische wensen. Op dat ogenblik hadden de Russen als machtig pressiemiddel kunnen hebben onthullen welk een verrassing zij de Verenigde Sta ten in Cuba hadden bereid. Nu is dit eer der aan het licht gekomen en is de acti viteit op Cuba geremd. Maar dat hoeft een neiging tot actie bij de Russen niet noodzakelijkerwijs te hebben weggenomen. Met enige bezorgdheid vraagt men zich af of Kroesjtsjev, hetzij tegenover zijn eigen land, dan wel tegenover de Chine zen wil bewijzen dat hij niet maar een goedmoedige, vreedzaam coëxisterende communist is. Deze theorie geeft echter geen antwoord op de vraag: waarom be dreven de Russen hun daden op Cuba zo openlijk onder het hun bekende oog van de U-2? (Reuter/AP) Het Democratische lid van het Amerikaanse Congres McFall heeft gezegd, dat de Verenigde Staten klaar staan onmiddellijk met geweld op te treden als Cuba zou pogen zijn ballis tische raketten van explosieve ladingen te voorzien. Een ander Democratisch lid van het Congres, Zablocki, zei, dat de Verenig de Staten niets anders kunnen doen dan de Russische raketbases op Cuba door bombardementen te vernietigen als de Russen zouden weigeren ze „binnen rede lijke tijd te ontmantelen". LONDEN (AP) Het Russische leger- blad „Rode Ster" meldt dat de strategi sche raketeenheden in de Sovjet-Unie in staat van verhoogde paraatheid zijn ge bracht. In een hoofdartikel, dat werd uit gezonden door radio-Moskou, zegt het blad dat de Sovjet-Unie beschikt over raketten die naar elke plaats van de wereld ge zonden en door geen enkel afweermiddel getroffen kunnen worden. „De Amerikaan se militaire avonturiers moeten ook be denken dat de Sovjet-Unie het probleem van het bestrijden van raketten in de lucht heeft opgelost", aldus het blad. De Russische raketten hebben een bereik van duizenden kilometers en kunnen ladingen met een explosieve kracht van 50 tot 60 megaton met grote nauwkeurigheid af schieten, aldus „Rode Ster". Minister-president De Quay heeft gis termiddag aan de Tweede Kamer een brief doen toekomen inzake het standpunt van de Nederlandse regering ten opzich te van de kwestie-Cuba. „De wijze waarop en het tempo waar mee vooral in de afgelopen maanden Cu ba door de Sovjet-Unie militair werd ver sterkt, waren aanwijzingen dat niet uit sluitend defensieve doch ook offensieve oogmerken werden nagestreefd. De Ne derlandse regering moest hierover bezorgd heid gevoelen. Thans is, in strijd met de nog zeer onlangs door de Sovjet-Russische regering gegeven verzekeringen, gecon stateerd dat duidelijke aanvalswapenen op Cuba zijn gestationeerd en dat de aan leg plaatsvindt van afvuurbases voor ra ketten van grote draagwijdte. Deze recen te ontwikkeling, aldus de minister-nresi- dent, vormt op onmiskenbare wijze een bedreiging van de vrede en de veiligheid op het westelijke halfrond en kan de vrije wereld niet onbereoerd laten. De door president Kennedy op 22 dezer afgekondigde „quarantaine" beoogt een De directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij heeft besloten het verbod honden en katten te vervoeren in autobussen naar Amsterdam en in de IJmond uit te breiden tot alle lijnen in Noord- en Zuid-Holland. Het verbod geldt niet voor blindegeleidehonden. MODEHUIS Anegang - Haarlem - tel. 10401 KNIP UIT Deze advertentie heeft grote waarde voor de deelnemers aan de FAAM-SKELTER-PRIJSVRAAG 1 einde te maken aan een verdere aanvoer van offensief wapentuig over zee naar Cuba. De Nederlandse regering heeft vol komen begrip voor het besluit van de regering van de Verenigde Staten om door daartoe geschikte maatregelen het streven van de Sovjet-Unie, om van Cuba een offensief militaire basis te maken, te gen te gaan en aldus te voorkomen dat de spanning en onrust in het desbetref fende gebied toenemen. De Nederlandse regering zal de Amerikaanse regering bij dit beleid steunen". In de Veiligheidsraad van de UNO te New York zijn niet alleen harde woor den gevallen. De waarnemend secreta ris-generaal Oe Thant las woensdag in de vergadering de brieven voor die hij aan president Kennedy en premier Kroesjtsjev had geschreven met het verzoek om een „afkoelingsperiode" van twee of drie weken. Rechts de Russische afgevaardigde Valerian Zo rin, die deze maand het voorzitterschap van de Veiligheidsraad bekleedt. Telefoto Advertentie sedert 1849 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17 Beeldverhalen2, 21 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Topsy 4 Kinderboekenweek 5 Medische verzorging 7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee11 Horen en Zien 19 Kunst 19 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Luidsprekers 4, 11 Dit numtner bestaat uit achtentwintig pagina's HAVANA (Cuba) (Reuter/AP/AFP) Radio-Havana heeft gisteravond meege deeld, dat een grootse ontvangst zal wor den bereid aan de Russische olietanker Boekarest van 21.255 ton, het eerste schip, dat op weg naar Cuba door de Amerikaanse vloot is doorgelaten. In de provincie Las Villas is de ben zine garantsoeneerd. Reizigers die in de Cubaanse hoofdstad zijn aangekomen moesten met de bus reizen omdat aan particulieren in het algemeen geen ben zine meer verstrekt wordt. Taxi's krij gen twintig liter per dag. Volgens de pers in Havana is op Cuba een internationale strijdbrigade gevormd die klaar «taat „om elke taak onder elke omstandigheid in elk gebied waar dat nodig geacht wordt" ter verdediging van Cuba tegen het „yankee-imperialisme" -* N uit te voeren. De brigade is gevormd uit pêrsónèn afkomstig uit Zuidamerikaan- se landen, West-Duitsland, de Sovjet- Unie, Venezuela, Zuid-Afrika en Zuid- Vietnam, „die in dit land verblijven en besloten hebben de Cubaanse revolutie te verdedigen". De voorzitster van de Cu baanse vrouwenfederatie heeft alle vrou wen opgeroepen hun posten bij de eerste hulp-brigades, de militie en in het pro- duktieproces in te nemen en bloed af te staan. Soldaten van het leger, mannen van de militie en jonge studenten houden de wacht voor een Amerikaanse invasie die volgens hen zeker zal komen. Op de fa brieksarbeiders werden beroepen gedaan hun inspanning te verdubbelen. Dagbla den in Havana berichten dat de Sovjet- Unie „zal optreden tegen de zeerovers daden". De correspondent van het blad Revolucion in Moskou deelde mee, dat de Cubanen in Moskou zich op hun am bassade verzameld hebben en verzocht hebben in het Rode leger te worden op genomen. „Het is niet meer dan billijk dat ook ons bloed zal vloeien als de tijd aangebroken is om het schone ogenblik van universele broederschap, gesymboli seerd in de Cubaans-Russische vriend schap te bezegelen", aldus de correspon dent. Hij zei „dat er oorlog in de lucht is" en deelde mee, dat radio-Moskou ex tra personeel in dienst neemt om per dag tien uur naar Cuba uit te zenden. Deze foto, afkomstig uit Cubaanse bron, toont een wachtpost aan een kade in Havana. Op de achtergrond het oude fort „Kasteel Mobo", waar tijdens het bewind van Batista vele Cubanen gevangen werden gehouden. Advertentie SHOWROOMS: WAGENWEG 15 50 m. v<jn het Houtplein HAARLEM SANTIAGO (Chili) (AP) Een terreur golf woedt in Cuba teneinde een moge lijke volksopstand te voorkomen, zo is verklaard door een groep vooraanstaan de Latijns-Amerikaanse dagbladredacteu ren. Volgens rechtstreeks van Cuba ont vangen berichten zijn in nauwelijks 72 uur duizenden tegenstanders van het re gime gearresteerd. Advertentie Grote voorraad, mt. 35 t/m 46 Prijzen 6.90 t/m f 22.50 Overhemd m. losse boord16.50 Overhemd, donkergrijs 8.90 Mouwl. 6 (éxtra lang) 13.90 en 18.75 (Neem er een prachtige das bij; prijzen 3.95 t/m 8.95 KLOOSTERSTRAAT 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Z e n o Niet in het grote ligt het goede, maar in het goede ligt het grote. De Amerikaanse blokkade van Cuba is door president Kennedy voorzichtigheids halve een „quarantaine" genoemd, een betiteling die onzinnig is als men aan de letterlijke betekenis van het woord „qua rantaine" vasthoudt (want de maatregel zal wel niet speciaal voor een termijn van veertig dagen bedoeld zijn!), maar waarmee wel duidelijk wordt gewezen op het ongewone karakter van die blokkade. Want ten eerste gaat het in dit geval om een slechts gedeeltelijke blokkade, waar onder alleen militaire goederen (ter be oordeling van de Amerikanen) vallen, en ten tweede betreft het hier een maatregel die gewoonlijk alleen in oorlogstijd wordt toegepast. Nu is zo'n blokkade, zelfs een gedeelte lijke, in vredestijd een hoogst merkwaar dige zaak die onvermijdelijk allerlei in gewikkelde en onaangename consequen ties zal hebben. (En daarbij laten wij hier de allerernstigste van die mogelijke con sequenties, het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog, zelfs nog buiten be schouwing.) Want hoewel er tussen de Verenigde Staten en Cuba geen oorlogs toestand heerst, wordt de „quarantaine" van Cuba uitgevoerd door middel van het Amerikaanse militaire apparaat, dat zo nodig militair geweld zal gebruiken om naar Cuba varende schepen te kun nen aanhouden en doorzoeken en ze even tueel op te brengen. Men kan dus stellen dat de Verenigde Staten eigenlijk, zon der oorlogsverklaring, een militaire actie tegen Cuba voeren, zij het dan een actie waarbij, naar Washington hoopt, niet ge vochten zal behoeven te worden omdat de Amerikaanse wapens op zichzelf al ge noeg vrees zullen wekken, zelfs al wordt er niet mee geschoten. Dit is een vorm van intimidatie, die natuurlijk vooral be doeld is tegen de communistische landen en hun in staatsdienst varende schepen, maar waarvoor de vrije scheepvaart van wat men in Amerika zo graag „de vrije wereld" noemt toch ook zal moeten bui gen. En deze vrije reders, die onafhanke lijke zakenlieden zijn voor wie in vredes tijd alleen de vredeswetten gelden, zien zich plotseling voor het feit geplaatst dat de ontelbare malen internationaal erken de vrijheid van de zee (al in Hugo de Groots „Mare liberum" volkenrechtelijk geformuleerd) van de ene dag op de an dere heeft opgehouden te bestaan. Amerika voelt zich bedreigd, zo heeft president Kennedy gezegd, door de raket bases op Cuba; vandaar de „quarantai ne". De andere Westelijke mogendheden hebben verklaard, daar begrip voor te heb ben. Zouden zij dat begrip óók opbrengen als bijvoorbeeld Israel, dat zich door Egyp te niet alleen bedreigd voelt maar dat door dat land al jaren lang in woorden en daden bedreigd wordt, zou gaan pro beren Amerikaanse, Russische en andere schepen die oorlogsmateriaal naar Egyp te brengen, te doorzoeken en eventueel in beslag te nemen? Een ander voorbeeld: tijdens het Nieuw-Guinea-conflict werd Nederlands gebied niet slechts met inva sie door Indonesië bedreigd maar er werd met die invasie een concreet begin ge maakt en er vonden in feite agressieve mi litaire haridelingen plaats. Wat zouden onze bondgenoten, en wat zou met name Washington hebben gezegd als onze rege ring het toen in haar hoofd had gehaald, voor Indonesië bestemde schepen met wa penmateriaal en dus ook Amerikaanse schepen! te laten aanhouden en door zoeken en bij geboden weerstand tot zin ken te laten brengen? Onze regering hééft het niet in haar hoofd gehaald, evenmin als de Israëlische dat heeft gedaan of nog zal doen, want Nederland en Israel zijn nu eenmaal klei ne landen die op internationaal gebied de dienst niet kunnen uitmaken. De Verenig de Staten kunnen dat wél, en op de basis van het recht van de sterkste nemen zij dus hun blokkade-maatregel in vredestijd, ongeacht het feit dat de vrijheid der zee daarbij ongegêneerd van de kaart wordt geveegd en zonder zich er om te bekom meren dat de Amerikaanse regering daar mee volkomen onwettig haar wil oplegt aan de vrije zeevaarders van de „vrije wereld". Er is stellig heel veel te zeggen voor Westelijke solidariteit tegenover Russische agressieve plannen. Maar het is bedroe vend dat die solidariteit er niet is als het om agressie tegen kleine landen gaat, maar wel wanneer het machtige Amerika het recht in eigen hand neemt en, terwijl het als „voorvechter van de democratie" zegt op te treden, totaal onverschillig is voor de democratische rechten van de staatsburgers van andere vrije landen. En het is daarbij nog bijzonder bedroevend dat het vaderland van Hugo de Groot, dat bij feestelijke gelegenheden altijd zo trots is op die grote zoon, bij deze schending van het door Nederland eeuwenlang hoog gehouden principe van de vrijheid der zee alleen maar dociel zwijgt.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1