Kamercommissie sprak over groentijd-excessen Een christelijke hbs in Hoofddorp is niet nodig C AGE Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! mi NDI DAT gereedschap heeft u nodig! GIEBELS en P o 11 e, Pelïi en Pïnöo WELF SCHOENEN JAC. VAN MARIS meubelen 1 Minister Cals geeft studenten verenigingen de kans zelf maatregelen te nemen Nieuw anti-tankwapen voor de infanterie IJmuiden is nog niet aan de beurt voor een visserij-oefenschip Twee doden in het verkeer Radiomusicus betrokken bij in 1944 in België gepleegde moord Droog maar kouder DE RUITER li VRIJDAG 2 6 OKTOBER 1962 Nieuwe collectie Sportaccommodatie 4P Slaapbankstellen Bankstellen Bergmeubels Dressoirs Eethoeken Slaapkamers JA, BIJ DE RUITER SLAAGT U ZEKER DAAROM EERST KIJKEN BIJ MEUBELEN STAATSSECRETARIS VAN O. K. EN utREKf i/- Haarlem Velsen-IJ muiden SPECIAALHUIS REGENKLEDING Kerkelijk nieuws Beverwijk i hmdiJumm! WEERRAPPORTEN 30. „Hoor nu eens eventjes, mijn beste Noet met een K er voor; nu wil je ons wijsmaken, dat je geen hoofdpijn hebt maar zowel Slokop als ik zijn er van overtuigd, dat aat toch wel het geval moet zijnPotte staat heel bedenkelijk met de vinger omhoog te praten! „Neen, neen, Potte, er bestaat geen mens die het zo goed gaai als mij, ik mankeer werkelijk helemaal niets! „We willen je niet teleurstellen of somber maken, maar je moet toch beslist hoofdpijn hebben, want waar draag je dan zo'n groot verband voor. ...p" 58 is (Van onze parlementaire redacteur) „Wat er gebeurd is tijdens de recente ontgroeningen is zo ergerlijk, dat hier met forse hand zou moeten worden in gegrepen. De excessen die hebben plaats gehad, zijn onduldbaar en passen in het geheel niet in deze tijd". Dit zei dr. Ti lanus (C.H.U.) gisteren in de commissie uit de Tweede Kamer voor Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, welke ver gaderde over de begroting van O., K. en W. De heer Tilanus kon begrijpen, dat men de beginnende studenten wil laten kennismaken met het milieu waarin zij komen te verkeren. Maar dit behoeft niet gepaard te gaan met geestelijke en lichamelijke folteringen. Minister Cals herhaalde wat hij vorige week in de Tweede Kamer had gezegd „Het is de taak van de universitaire in stanties om normen te stellen waaraan de ontgroening moet voldoen en sancties te treffen als de studentenverenigingen deze normen overtreden." Aan de universitei ten en studentenverenigingen wil minister Cals de kans geven om maatregelen te treffen. Hij had goede hoop, dat deze maat regelen van dien aard zullen zijn, dat hij zelf niet behoeft in te grijpen. Dat moest wel mevrouw StoffelsVan Haaften, die de vergadering presideerde toen op een gegeven ogenblik een discus sie tussen twee Limburgers wat heftig werd. De ene Limburger, dr. Tans, (P.v. d.A.) verweet de andere, minister Cals dat deze eigenlijk nooit was ingegaan op de wensen van de commissie om eens diepgaand van gedachten te wisselen over de kwestie van het subsidiëren van de stu denteneettafels. Met enige verheffing van stem zei mr. Cals, dat een regelrecht ver zoek hiertoe hem nooit had bereikt. Was dat wel het geval geweest, dan zou hij zich onmiddellijk tot een gesprek bereid verklaard hebben, „voor mijn part mor gen". De minister wilde nog een aantal argumenten aanvoeren, maar mevrouw Stoffels sneed hem de pas af met het uit spreken van de hoop dat de commissie nu wel spoedig het blijkbaar zo zeer verbeide gesprek zal kunnen voeren. Advertentie Zitten zeer gemakkelijk door hun ingebouwde steun Telefoon 15051 Barrevoetestraat 19 bjj de Botermarkt Om nog even bij de studenten te blijven: de gedachte om hen te gaan huisvesten in een „campus", een experiment dat men wil wagen bij de derde technische hoge school in Enschede, vond bij de leden van De parate infanterie bataljons zullen een nieuw anti-tankwapen krijgen. In de toe komst zal bij die onderdelen nl. een „Karl Gustav" worden ingevoerd, een licht anti- I pantserwapen van Zweeds makelij. De ,.Karl Gustav" is bedoeld als een aanvul ling en niet als vervanging van de terug- stootloze vuurmond van 106 mm. Het is een wapen voor betrekkelijk korte afstand, want het draagt slechts maximaal 500 me- ter. Het wapen dat men van een Zweedse fa de commissie geen onverdeeld gretig ont- briek gaat betrekken, heeft een gewicht haal. Men moet de studenten niet kunnen van ongeveer 15 kilo. verplichten gedurende de gehele studietijd in de campus te gaan wonen, zeiden pater Stokman en dr. Vermooten (P.v.d.A.). Mi nister Cals zei dat de campus verplicht is voor een zekere tijd, bijvoorbeeld een jaar, De „Karl Gustav" heeft een kaliber van 84 mm. De werking van het wapen is identiek aan die van de terugstootloze vuurmond. De granaat die ermee wordt afgevuurd heeft een, wat in het leger ge onder bepaalde voorwaarden en met de noemd wordt „holle lading". Met deze mogelijkheid zelfs daar dan nog van te z§n- holle lading wordt bereikt dat een worden vrijgesteld. Aan de jeugd werden heel wat woorden besteed. Dr. Noordenbos (P.S.P.) bepleit te het zenden van „goed onderlegde" de legaties naar communistische jeugdfesti- vals, van welke uitzending de rijksover heid de kosten zou moeten subsidiëren. Als resultaat van een degelijke dialoog tussen oost en west verwachtte de heer Noorden bos het wegnemen van de „waanvoorstel lingen" die bij beide blokken over elkaar bestaan. Staatssecretaris Scholten trachtte dit idealisme enigszins te temperen: „Een wezenlijk vrije discussie is op dergelijke festivals niet mogelijk". Hij zag meer na- dan voordelen en voelde dan ook niet voor subsidie. Op eigen houtje kan men er ge rust heengaan, meende hij. Geen strobreed zal aan Nederlandse deelnemers in de weg worden gelegd. De moeilijkheden bij het bouwen van sporthallen twee in twee jaar tijd deel van het pantser dat door de granaat I wordt getroffen tot smeltpunt verhit wordt. Stukjes gesmolten of witheet metaal waaieren binnen in de tank uiteen, daar een ravage aanrichtend. Advertentie onder blijvende garantie KEUZE UIT 15 eethoeken 25 bankstellen 35 bergmeubels vanaf f 168.— vanaf f 398.— vanaf f 120.— Gen. Cronjéstraat 113 HAARLEM - Tel. 55382 EN de betaling kunt u spreiden (Van onze parlementaire redacteur) Het ziet er nog niet best uit met't aantal zijn een gevolg "van de* nog"steeds aanwe- I onbevoegd gegeven lessen bij het voorbe- zige spanning op de bouwmarkt. Daar reidend hoger en middelbaar onderwijs. stranden de ambitieuze plannen van staatssecretaris Scholten. De aanleg van zwembaden wilde de heer Vrolijk (P.v.d. A.) graag overhevelen van het departe ment van Volkshuisvesting naar dat van Onderwijs. Met mr. Vrolijk drong de K.V.P.-afgevaardigde Kleisterlee aan op een gereserveerd bouwvolume voor zwem baden, sporthallen en dergelijke sportac commodaties. Mr. Vrolijk suggereerde het opstellen van een urgentieplan-op-korte- ,Wij zijn dicht genaderd tot het diepte punt". zei prof. Jansen, staatssecretaris van Onderwijs, gisteren in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercom missie die zich bezig hield met de begro ting van O. K. en W. Maar de staatssecre taris liet er min of meer ter geruststel ling op volgen, dat het best mogelijk is dat we al over het dieptepunt heen zijn Mejuffrouw Nolte (K.V.P.) noemde het te kort aan bevoegde leraren rampzalig en termijn, zich uitstrekkend over een periode u' ^ajS ^>-vd-^-) pleitte ervoor dat on- van bijvoorbeeld tien jaar. bevoegde leraren gelgenheid krijgen hun 1 studie af te maken. Prof. Janssen gaf toe n0 j Idat er iets moet gebeuren aan de leraren- De inzet per persoon in de sporttoto is opleiding, aan het dalen, deelde staatssecretaris Scholten nog mee. De verlaging van de De bewindsman betwistte dat de eind- hoofdprijs zal daar niet vreemd aan zijn, examenresultaten in de laatste jaren slech- ter ZOU(jen zjjn geworden. Grote schom melingen zijn er volgens hem niet ondanks ongunstige factoren. Mevrouw Van Someren (V.V.D.) hekel de het „toto-element" bij de nieuwe eind- vermoeden we. Er komen binnenkort twee rapporten: één van de Rijksdienst Nationale Plan over de recreatie, en één van de Gezond heidsraad over het euvel van de doping. Het laatste zal in november worden gepu bliceerd, waarna de Nederlandse Sportfe deratie dit verschijnsel zal bestuderen. In de commissie voor jeugdzaken en sport van de Raad van Europa, waar de doping- kwestie destijds op Nederlands initiatief aan de orde is gesteld, zal binnenkort het overleg hierover worden hervat. Advertentie Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „De nacht van de Leguaan" van Tennessee Williams. Regie Richard Flink. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Jubileum concert door „Stem des Volks", m.m.v. de zusterkoren uit Amsterdam en Rotterdam N.Ph.O., Marijke van der Lugt, Wilhelmine Matthes, Jan Waayer en Herman Schey. BIOSCOPEN Cinema, 14 u.: „Fra Diavolo", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Het verraad der Tartaren", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Ciske de Rat", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Warenhuis op stelten", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „De vruch ten zijn rijp", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance la carte", 14 j. Minerva, vandaag besloten voorstelling. Zaterdag 14.30 u.: „Verraad van de zwarte roofridder", a.l. 20.15 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „So lacht und küsst man in Tirol", a.l. Roxy, 14.30 19 en 21.15 u.: „De volmaakte bankroof", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Hondjes en blondjes", a.l. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Flaming Star", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Schuttersstukken van Frans Hals en stijlkamers. Dagelijks geopend van 10—17 u„ zondag van 13—17 u. Vishal: Tentoonstelling van werken van Appel, Chailloux, Nanninga, Corneille, Esser, Van Heusden, Lucebert, Sluyters, Toorop, Verwey, H. Kruyder en Zadkine Dagelijks geopend van 10—17 en zondag van 1317 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Schilderijenexpositie Naamloos. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 1018 u. en van 2022 u.: Klassiek grammofoonplatencon- cert van 2122 u.: Vroeg-Duitse barok muziek. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks (behalve maandag) van 1115 u. Eerste zondag van de maand 1317 u. DIVERSEN Vleeshal, vogelexpositie van „Onderling Genoegen" en de tuinbouwstudieclub „Haarlem en omstreken". Vandaag en za terdag van 10-22 u. en zondag van 10-20 u. Tot en met 28 oktober. Café-chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (halve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20 2 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 26 OKTOBER City, 20 u.: „De laatste der Vikingen" Rex, 19.30 u.: „The Alamo". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tot 21 u.: Tentoonstelling aquarellen en tekeningen Jan Budding. ZATERDAG 27 OKTOBER City, 19 en 21.15 u.: „De laatste der Vi kingen". Rex, 19.30 u.: „The Alamo". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder vrijdag. Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling. examenregeling, maar de staatssecretaris meende dat er aan deze moeizaam tot stand gekomen regeling niet verder moet worden gedokterd. Mevrouw Van Someren meende verder dat de kosten van de toe neming van het aantal leerlingen bij het bijzonder onderwijs veel sneller en sterker stijgen dan die bij het openbaar onderwijs. „Zijn bijzondere kindertjes zoveel duur der?" vroeg zij. Minister Cals, kondigde het verschijnen van een statistiek over de ze moeilijke zaak aan. Er was gepleit voor een christelijke hbs in hoofddorp. De staatssecretaris acht te zulks niet nodig in verband met het bestaan van dergelijke scholen in Heem stede en Amstelveen. Daardoor zou een school in Hoofddorp niet levensvatbaar zijn. „Oude logger" Over de visserij-opleiding betoogde prof. Janssen dat het oefenschip in Schevenin gen misschien door een nieuw vaartuig kan worden vervangen. Voorlopig wordt er echter nog geëxperimenteerd met een oude logger. Daarna wordt er een defi nitieve beslissing genomen. IJmuiden is nog niet aan de beurt. Hier interrumpeer de dr Vermooten: „Probeer het eens met een oude logger!" Over het nijverheidsonderwijs zei de staatssecretaris dat een wetsontwerp tot regeling van het leerlingenstelsel binnen kort de Tweede Kamer zal bereiken. Over de subsidiëring van uitgebreid-technische scholen wilde hij liever nog niet veel zeg gen. Uit de commissie was gevraagd naar protestantse scholen voor het IJmondge- bied, Stadskanaal en Arnhem. De bewinds man zal de leden op een nader tijdstip inlichten. Hij liet zich ontvallen dat hij in deze commissievergadering op dit punt niet de nodige argumenten ter beschik king had! Geref. Kerken Beroepen te Apeldoorn (7de pred.pl.) J. Wiersema te Amsterdam-West; te Ter- naard N. Schelhaas, kand te Amsterdam. Bedankt voor Hoogezand-Sappemeer (vac. G. Bloem) K. Ubels te Vroomshoop. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rilland-Bath C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht. De VRIJDAG 26 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: kanonnen van Navarone". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie slaat zich er door". W.B. Theater, 20 u.: „X 25 meldt". ZATERDAG 27 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De kanonnen van Navarone"; 23.30 u.: „Alle zonden dezer aarde". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Eddie slaat zich er door". W.B. Theater, 20 u.: „X 25 meldt". HppwKtborb 136—137. Toen begonnen Snup, Swop en vt- r/rjn vr i sijpie de terugreis. Ze duwden hun wagen- VRIJDAG 26 OKTOBER tje onder de bomen voort. Marquette Theater: geen voorstelling. Maar zolang ze nog in 't gezicht waren ZATERDAG 27 OKTOBER zwaaiden ze nog vele malen naar de In- Marquette Theater, 20 u.: „Het verraad dienen, die vrolijk terug wuifden. Totdat der tartaren". Snup en z'n kameraadjes om een hoek verdwenen I In het St. Liduinaziekenhuis te Apel doorn is overleden de 21-jarige Apeldoorn- se scooterrijder H. van der Lugt, die op het kruispunt ReigerswegPelikaanlaan met zijn scooter in botsing was gekomen met een bromfiets. In het ziekenhuis te Nijmegen is over leden de 59-jarige P. Hermsen uit Sieben- gewald. Hij had een met een paard bespan nen kipkar bestuurd, en toen deze plotse ling omhoog schoot, omdat de sluitbalk blijkbaar niet was bevestigd, was de man tegen het wegdek geslagen. Een Belgische musicus, verbonden aan de Hilversumse radio, blijkt betrokken te zijn bij een moord, die 18 jaar geleden, in de woelige dagen van de Belgische be vrijding is gepleegd. De Belgische autori teiten hebben zijn uitlevering gevraagd maar Nederland heeft deze geweigerd, om dat de zaak naar de mening van de Ne derlandse justitie is verjaard. In juni 1944 hebben drie Belgische jonge lui, die toen nog scholieren waren, in de buurt van Arlon bij de Luxemburgse grens een landbouwer, die als collaborateur be kend stond, van het leven beroofd. Zij wa ren zijn hoeve binnengedrongen en eisten 10.000 francs voor de Belgische verzetsbe weging. De landbouwer zei hen;'dat- hij'het geld zou gaan halen en sloot de deur van de keuken, waar de jongens waren binnen gekomen, achter zich. Een van hen heeft toen door de deur heen geschoten en de boer, die daarachter stond, getroffen. De man is later overleden. De Belgische politie wilde een onderzoek instellen, maar dit werd door de Duiisers belet. In het begin van deze maand deed de man die het schot gelost had, en die eni ge tijd in een psychiatrische inrichting was verpleegd, een aanslag op het leven van zijn vader. Dat bracht hem opnieuw met de politie in contact. Hij heeft toen de moord uit 1944 bekend en zijn twee vrien den van toen aangegeven. Een van de twee bleek taxichauffeur in Brussel te zijn. Hij is gearresteerd. De andere is de musicus bij de radio in Hilversum. Advertentie Onder het voortwandelen achter hun u>a- gentje hadden Snup en de anderen het nog druk over de leuke dagen, en ze maakten al weer plannen voor het volgen de jaar. Maar voorlopig betekende dit voor hun prettige vakantie het EINDE! r Onverslij tbare Amerikaanse vijlgereedschappen Surform - vanaf 10. Alle soorten schroevedraaiers handzagen - bijlen - hamers nijptangen - bankschroeven in alle maten IJZERHANDEL Ged. Oude Gracht 5 t.o. Postkantoor Haarlem - Telefoon 17438 Volle treinen. De treinen, die vóór Kerstmis naar Oostenrijk en Italië rijden, zijn nu al volgeboekt met winter-vakantie- gangers. De Nederlandsche Spoorwegen hebben al een circulaire naar de grote reis bureaus gezonden, waarin dringend wordt verzocht niet meer te boeken voor de lig- rijtuigen met bestemming Chur en Milaan in de Holland-Italië-Express en het lig- rijtuig in de Austria-Expres, die op 20, 21 en 22 december uit Nederland vertrekken. Ook voor de toeristentreinen naar Zuid- Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk is de belangstelling bijzonder groot. Morfine. De Leersumse dame, die dezer dagen werd aangehouden in verband met de morfinezaak in Scherpenzeel, is op vrije voeten gesteld. Een jaar voor 30.000. Een 51-jarige administrateur uit Den Haag, die in vier jaar tijd een zeevisgroothandel in Scheve- ningen voor bijna dertig mille benadeeld heeft, is veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Hij had regelmatig honderden guldens uit 't girotegoed van de zaak naar zijn eigen rekening overgeschreven. Hij meende dat dit geld hem toekwam omdat hij zijn salaris veel te laag vond. Molen. In Rotterdam-Zuid is de ge restaureerde korenmolen „De Zandweg" in werking gesteld. Bouwweerbericht. Van 1 november tot 1 april 1963 kunnen de speciale weer berichten voor de bouwvakken weer tele fonisch worden beluisterd. De telefoon nummers van het telefoonnet Utrecht (net nummer 030) zijn voor de vier rayons, waarin het land is verdeeld, ongewijzigd gebleven. Wel is verandering gebracht in de aanduiding van de windsnelheden. Deze worden voortaan van 8 meter per seconde af precies aangegeven. Er wordt geen ge bruik meer gemaakt van de Beaufort- schaal. Van zolder gevallen. De 49-jarige pak huisknecht J. den Boer uit Zwijndrecht, gehuwd en vader van negen kinderen, is van een zeven meter hoge zolder gevallen. Hij was op slag dood. Advertentie WERELDMODE VOOR „HANDEN" HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Het K.N.M.I. deelt mee: Een front met vrij intensieve regen be reikte vrijdagochtend de Nederlandse kust. De regenintensiteit werd nog verhoogd door kleine storingen, die uit de Golf van Biscaye naar het noordoosten trekken. Achter het front nadert een rug van hoge luchtdruk, waarbij noordelijke winden veel koudere, maat ook drogere lucht aan voeren. Op de oceaan is de depressieactivi teit vooral in het zeegebied bij IJsland toe genomen). maar voordat deze van belang wordt voor het weer in West-Europa zal de rug van hoge luchtdruk een tijdelijke weersverbetering brengen. Daarbij zal het front vanavond in zuidelijke richting het gehele land passeren. Daarna breiden zich opklaringen over onze omgeving uit. In de aangevoerde lucht kunnen boven zee en kele buien ontstaan, die later landinwaarts drijven. 30 25 binnen- en buitenland. c Neerslag' laatste 24 wut. Den Helder regen n 14 9 Ypenburg geheel bew zzw 14 3 Vlissingen regen z 14 2 Eelde regen zzw 14 2 De Bilt geheel bew zzw 14 3 Twente regen z 14 0,1 Eindhoven regen zzw 14 1 Zd-Limburg half bew. zzw 14 1 Helsinki geheel bew zw 10 Q Stockholm zwaar bew zzw 12 0 Oslo licht bew zzw 13 0 Kopenhagen geheel new zw 11 0 Aberdeen sneeuwbui nnw 14 1 Londen regen n 17 10 Amsterdam regen zzw 14 3 Brussel zwaar bew z 14 2 Luxemburg zwaar bew z 13 2 Parijs zwaar bew ozo 16 2 Bordeaux zwaar bew ozo 22 0 Grenoble mist windst. 17 0 Nice licht bew n 19 0 Berlijn licht bew zo 14 0 Frankfort geheel bew z 13 1 München mist n 11 0 Zürich mist windst. 8 0 Genève mist wzw 12 0 Locarno gehee] bew ozo 14 0 Wenen mist windst. 14 0 Innsbruck mist w 14 0 Belgrado onbewolkt windst. 17 0 Athene zwaar bew nnw 21 0 Rome licht Dew windst. 20 0 Ajaccio half bew. no 21 0 Madrid regen zo 22 4 Mallorca zwaar bew. windst. 26 0,1 Lissabon regenbui zzo 26 9 Zaterdag 27 oktober Zon op 7.24 uur, onder 17.23 uur. Maan op 5.52 uur, onder 17.30 uur. Maanstanden 28 oktober 14.05 uur nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 26 oktober Hoog water 2.35 en 14.52 uur. Laag water 10.33 en 22.45 uur. Zaterdag 27 oktober Hoog water 3.08 en 15.22 uur. Laag water 11.06 en 23.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2