Onderhalchef Jaap Groen gaat vissershavenbedrijf verlaten 1 Meubelen van Verspuy Honderdachttien donors door Rode Kruis onderscheiden EXAMENS t bender A. J. van Heusden sprak voor tuinders Fa. DE VILDER Woninginrichting VERSPUY SLIJTERIJ SWIER STORMVOGELS 2 ALKMAAR 2 PH. DE KONING A.R. de BOER (tforwiwi Kort IJmondnieuws Redersvereniging oefent kritiek op regering Vissersboot gezonken 198.- VRIJDAG 2 6 OKTOBER 1962 9 PHILIPS BANDRECORDER Kleuterschool wordt zelfstandig PLOEG stoffen BRENGEN SFEER IN UW WONING!! Bankstellen Bergmeubels - Eetkamers - Slaapkamers enz., enz. PLEIN 1945 - 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 Programma 't Nut in Beverwijk OVERHEMD of WEEKENDER voor HALVE prijs '--- - ilLülkU Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier Zaterdagmiddag half vier speelt het nog ongeslagen tegen Toegangsprijs alle rangen 0.50 WASMACHINES LOENDERSLOOT Kerkelijk nieuws 15.90 en 19.75 KENNEMERLAAN 24 CONSTANT rr-r5EBÖID Nu het koud wordt Woninginrichting A. J. BRASSER „Ketje van ome Teun". Zo werd jaren geleden een wit-zwart gevlekte tarbot genoemd door de werkers in de IJmui- aense vishallen. „Ome Teun", dat was Tennis Tol", vertelt onderhalchef Jaap Groen. „Hij had een pakhuis in de Brees- aapstraat en een wit-zwart paardje voor zijn kar. En als er dan een wit met zwarte tarbot aan de markt was, werd die het ketje van ome Teun genoemd". Onderhalchef Groen weet nog veel meer te vertellen over de gang van zaken in de vishal gedurende de afgelopen vijftig jaar. Bijna een halve eeuw was hij in dienst van het Staatsvissershavenbedrijf. Met ingang van 1 november gaat hij met pensioen. „Ik had die vijftig jaar graag willen volmaken", zegt hij. Maar dan had ik vijf maanden eerder in dienst moeten komen". Jaap Groen is een geboren IJmuide- naar. Zijn geboortehuis stond aan de Bree- saapstraat. Hij kwam bij het Staatsvis sershavenbedrijf op 1 april 1913 en wel als leerling-afslager. Zijn eerste directeur (waarnemend) was ir. J. J. Canter Cre- mers, die ingenieur bij Rijkswaterstaat was en belast met het toezicht op het be heer van de IJmuider vissershaven. De vishal bestond destijds alleen uit de oude hal A. „Toen had je nog geen verse haring. Wel pekelharing. Vleten werden levend per stuk verkocht, dood per „snees" (twin tig stuks). Heilbotten werden per stuk, le vende schelvissen groot per 15, grootmid del per 25, kleinmiddel per 60 en pennen per 80 aan de man gebracht", aldus Jaap Groen. „De wegerij kwam eerst na de eerste wereldoorlog in zwang. In die eerste tijd werden de door de zeilbottertjes aan gevoerde tongen per rijtje op de grond verkocht. „Ruigneuzen", heetten die ton gen. Voorts werd wat schol en wat wij ting aangevoerd. In de jaren '14-T8 had je de zogenaamde regeringsschol. De fa. Jan Koster kreeg dan de bestellingen van de handelaren en moest de vis uit de markt nemen. Er was grote, middel en zetschol Wij leverden in de eerste wereldoorlog vis aan de Duitsers. Dat was de Engelsen natuurlijk een doorn in het oog. Zij koch ten de vis op. Het is echter de vraag of die vis ooit in Engeland is aangekomen. Ik heb wel gehoord dat de Engelse schepen even buiten de pieren hun lading over boord zetten." Jaap Groen was vier jaar bij het Staats vissershavenbedrijf toen hij in dienst moest. Hij droeg de wapenrok tot het ein de van de oorlog. „In 1919 werd de z.g, stapelvis, d.i. gezouten kabeljauw bij IJs land vandaan, per hoop van vijftig ver kocht. Daarnaast waren er tonnen met zoute vis. In 1920 werd er wel verse haring aangevoerd. Je had de „koppel- tijd" in de maanden september, oktober en november. Dat was de mooiste tijd van IJmuiden. Er lagen soms wel zestig koppels op een dag binnen. Maar dat wa ren topdagen. De eerste halknechts De Jode en Strijker kregen dan van elk schip, omdat er zoveel schepen waren, een mon ster in bewaring nadat de lading op dit monster was verkocht. Elk schip had zijn briefje en het monster werd bewaard tot de hele lading was gelost. Koppels waren houten Engelse stoomscheepjes, die hier voor de kust met de vleet haring vin gen. Je had „overdays", de schepen die de haring een dag over aan boord hielden en „dubbel overdays", scheepjes die, bij voorbeeld door slecht weer, nog langer op zee moesten blijven. Dekoppeltijd duur de tot 1933. In dat jaar kwam Hitier aan de macht. Er was geen afzet meer aan Duitsland en de koppelvisserij bloedde dood. De eerste jaren na de eerste we reldoorlog had je ook nog in IJmuiden de Engelse smacks die reeds met bomen vis ten, drifters en Duitse boten. Er was in de oorlog 1914-1918 veer te verdienen in de visserij. Daarom gingen velen met oude sleepboten de zee op om te vissen. Smeesboten werden die scheepjes genoemd Toen de prijzen echter terugliepen verdwe nen vele van die smeesboten op „onver klaarbare" wijze en tal van IJmuidena- ren maakten daardoor kennis met de bin nenkant van de gevangenis. In de „En gelse tijd" waren de factors onder ande ren Fennell, Jan v.d. Made en Engelhart, 's Nachts hoorde je de donkey aan boord van de Engelse schepen ratelen. De ha- "ing werd per cran, vier manden, aan wal gebracht. Je hoorde dat ratelen al nm twaalf uur aan de Tegeltjesmarkt. Je voelde dan het hart van IJmuiden klop pen. Het was de gouden tijd van deze Maats." Nog meer namen schieten Jaap Groen te binnen. Kootje Morriën, de rechterhand van Engelhart. Namen van reders-hande laren, die je vroeger ook al had: Tinus Osendarp en Jan Visser (Visjan). Later werd de vrijheid van deze heren beknot door regeringsmaatregelen. Geld werd er Advertentie EL 3514 Vraagt vrijblijvend demonstratie Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telef. 4402 B. en W. van Velsen hebben bij de raad en voorstel ingediend om de dependance n de openbare Jan Campertkleuter- hool in de Heidestraat tot een zelfstan- ge kleuterschool te verheffen. Deze de- oendance is gevestigd in enkele lokalen van de openbare lagere Jan Campert- ?chool in Driehuis. De belangstelling voor deze dependance is zeer groot. wèl verdiend. In de welvaartstijd stak Jan Visser zijn sigaren aan met briefjes van tien. „Ik kan niet meer arm", placht hij te zeggen. Maar Visjan is van de ar men begraven.Dat kwam niet door wan beleid, maar door slechtere tijden met hun inflatie. Visjan had in de tijd dat hij rijk was een stal met vijf paarden. Ook liet hij zich eens met een locomotief van de huidige Ericsonstraat gelegen), op 1 ju ni 1925 tot afslager, op 1 maart 1942 tot eerste afslager en op 1 januari 1948 tot onderhalchef, welke functie hij dus bijna vijftien jaar heeft bekleed. In die periode is hij een geziene figuur geworden voor al len die in de vishallen werken. Jaap Groen werd in 1937 aangesteld als keurmeester van waren voor het gebied Amsterdam naar IJmuiden rijden. Visjan I Haarlem. Als zodanig was hij hoofdzake- woonde in het huis met de blauwstenen adelaar, het huidige hoofdkantoor van Ijs- vries. Legendarische schippers heeft Jaap Groen meegemaakt, zoals Adriaan de Koning, die in de jaren 1908-1922 op een sloep van Middelharnis voer. Adriaan de Koning voer op maan en sterren. Aan de grond die was blijven kleven aan het talkvet op het lood kon hij zien waar hij was. Vorig jaar stierf hij, op 94-jarige leeftijd. „En dan de Meyboompjes, schippers van Per nis", vertelt Jaap Groen. Die zagen in de komst van de trawlers de ondergang van hun visserij. Inderdaad werden de beugers verjaagd door de trawlers. De eerste traw ler was de Helderse Betsy van de wedu we Groen, die tevens een van de grootste kopers was. In de vooroorlogse tijd brachten de Jo den veel levendigheid in de hal. „Dat druk ke gedoe is in de oorlog opgehouden", zegt Jaap Groen met spijt in zijn stem. „De vis werd vroeger met de Alkmaar-Packet naar Amsterdam gebracht. Het was altijd jagen en jakkeren om op tijd te zijn. Soms was het schip al los van de steiger als er nog manden vis aan boord werden ge gooid". In 1913, het jaar waarin Jaap Groen in de vis kwam, waren Dolf Visser, Tjeerd Doevendans, Rens de Jong, Anton Tol, Pleun Slikkerveer en Jaap Verbeek afsla gers. De eerste halchef was Jan Heykoop, voorheen werkzaam bij de wed. Groen in Den Helder. In 1919 kwam Jaap Groen uit dienst terug en werd hij tijdelijk af slager. Op 1 mei werd hij benoemd tot havenklerk (de administratie zetelde in het voormalige Witte Kruisgebouw aan lijk bezig met het keuren van vis in IJmui den. Tegenwoordig zit hij niet meer zo erg in de verenigingen, zoals hij zegt. Hij was vroeger voorzitter van de schoolcom missie en secretaris van de ouderraad van de openbare ulo. Thans maakt hij deel uit van de commissie voor schoolverzuim. „De commissie heeft niet veel meer te doen", zegt hij. De heer Groen is een geestdriftig postzegelverzamelaar. Hij is secretaris van de Postzegelvereniging IJmuiden en Omstreken. Een van de vermakelijkste gebeurtenis sen uit de loopbaan van Jaap Groen speelde zich af tijdens de staking van 1933. Men kreeg toen een tip dat er zou worden ingebroken door de Amsterdamse onderwereld in het bijkantoor van de Haarlemse Bank in de hal. De halchef lichtte de in IJmuiden gedetacheerde Rijkspolitie in. Men deed erg geheimzin nig. Er werd 's nachts gepost. De politie verschool zich achter kisten. Daar komt- ie dachten de politiemannen toen de nacht waker klik-klak op zijn klompen naderde op zijn ronde. Zij sprongen tevoorschijn grepen de man en voerden hem voor de halchef, die hem identificeerde. Er is trou wens nooit ingebroken. „Ik ben helemaal geen huismus", zegt Jaap Groen. Hij zal dus na zijn pensione ring nog dikwijls aan de kant te vinden zijn. Of in zijn tuin in het Heerenbos, waar hij ook kippen houdt. En thuis heeft hij dan nog zijn postzegels. De afscheidsreceptie van Jaap Groen wordt op woensdag 31 oktober van 16 tot 18 uur gehouden in het Cultureel Cen trum. Bijbelbljeenkomst. De Stichting Ka tholieke Culturele Samenwerking te Heemskerk houdt op vrijdag 26 oktober een bijeenkomst in zaal Nijman. Pater drs. J. Bertrand zal een lezing houden over het onderwerp „Moeten wij de Bijbel nog serieus nemen". De Redersvereniging voor de Nederland se zeevisserij vindt het blijkens het jaar verslag over 1961 betreurenswaardig, dat de verbetering van de Scheveningse haven nog steeds niet op gang is gekomen en dat de aanleg van een haven in Katwijk alleen ter sprake komt als er in de Kamer vragen worden gesteld. Men meent namelijk dat het havenprobleem en het lossen van de schepen een steeds belangrijkere plaats gaan innemen nu er voortdurend grotere en sterkere schepen in de vaart komen. De visserij heeft het gevoel, aldus het verslag, dat men in regeringskringen lie ver stilzwijgend aan deze kwestie wil voor bijgaan. Vragen vindt men alleen maar lastig. Dat het hier om een levensvraag voor het visserijbedrijf gaat en dat de vei ligheid van schip en bemanning op het spel staan, schijnt geen indruk te maken. Het binnenlopen van de Scheveningse haven kan bijvoorbeeld een hele bemanning het leven kosten. De bij de redersvereniging aangesloten rederijen hadden aan het eind van het jaar 188 motorschepen en 2 stoom schepen in de vaart. Het aantal rederijen nam met één af tot 38. Het aantal schepen is eigenlijk niet geheel juist als men be denkt dat ongeveer twintig drijfnetschepen aan het begin van de teelt wel zijn uitge varen, maar gedurende het seizoen terug kwamen om niet meer uit te varen wegens bemanningsmoeilijkheden. Scheveningen heeft thans 97 schepen, Katwijk 65, Vlaar- dingen 20 en IJmuiden 6. Advertentie ook in moderne wollen ruiten MARKTPLEIN 7 Advertentie Omdat wij er steeds zorg voor dragen dat we onze meubelen uitsluitend van 1e klas meubelmakers betrekken. U kunt gerust eens komen kijken en vergelijken. Let eens in het bijzonder op de solide afwerking. Steeds gesorteerd in het moderne, klassieke genre. gematigd moderne en kortom voor geriefelijk wonen eerst uw licht opsteken bij De afdeling Beverwijk van het Departe ment tot Nut van het Algemeen heeft het volgende programma voor het komende seizoen samengesteld. Donderdag 8 no vember start men met een filmavond. Het bestuur stelt pogingen in het werk om de kleurenfilm „De zwarte Orpheus" te ver tonen. De journalist de heer Hans Kievid zal op 4 januari 1963 een causerie houden met als onderwerp „Vrouwen van Zuid- Amerika". Donderdag 28 februari weder om een filmavond. De bekende voor drachtskunstenaar Jan van Ruiven zal op woensdag 27 maart een voordracht hou den van het bekende toneelstuk van Ten nessee William's „Van de brug af gezien". Woensdag 10 april wordt het seizoen be sloten met een avond over het wonder der stereoscopie. De nutsavond worden ge houden in het Kennemer theater. Het Wieringer vissersschip WR 238 is bij de Vliehors tussen Vlieland en Texel gezonken. De oorzaak is nog niet bekend. De bemanning is in veiligheid. Vermoede lijk is het hip aan de grond gelopen en omgeslagen. Het schip is eigendom van G. Kooij te Hippolytushoef. De rederij Doeksen te Terschelling zal trachten het schip te lichten. GRONINGEN Kandidaatsexamen peda gogiek: J. Kooi (Engelbert). Doctoraal examen tandheelkunde: H N. Dik en T. J Brachtwaker (beiden Groningen) en A. J. M. Gudde (Oudenbosch). UTRECHT. Kandidaatsexamen wiskunde en natuurwetenschappen: A: J. A. C. M Dime (Roosendaal). F: G Boef (Bodegra ven), G: J. H. van Boom (Simpelveld), H. G. Bruil (Eerbeek), H: A. L. Th. M. Commis saris (Breda), J: B. Bollegraaf (cum laude) (Oss), K: mej. V. Jansen (Rotterdam), G. C. G. Kok (De Bilt). W. Krommenhoek (De Bilt), mej. S. Schamhardt (Zeist), A. Slob (Dordrecht), mej. G. Th. Stevens (Breda), mej. C. W. Streefkerk (Utrecht), F. A. J. de Vries (Utrecht). Doctoraal examen scheikunde: L. A. Bou logne (Bunnik). W M. van Kekem (Utrecht) Th. W. Kuypers (Hatert'Nijmegen). L. M. C. Schoenmakers (Oisterwijk), W. Ph. Ver heul (Winterswijk) en W K. M. Engbers (Oldenzaal). Doctoraal examen biologie: mevrouw 1 Adriapi-Van Herk (Utrecht), D. W. Heine- mann (Utrecht) en pater F. J. M Holtslag (Tilburg). M.O.-examen biologie: J. W. Dekker (Amsterdam) en mevr. H. J. W. de Geus- Everse (Groningen) Kerkelijk examen: P Talsrha (Den Haag). AMSTERDAM (G.U.). Doctoraalexamen klassieke letteren: J. M. Bremer (Amster dam) (met lof). DELFT. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap: ir. P. J. Zandber gen en ir. J. F. Holtrop. De heer Zandbergen promoveerde op eei proefschrift getiteld „Investigation from the supersonic flow around bodies". Het proefschrift waarop de heer Holtrop pro moveerde luidde: „De magaanafzettingen van het Guiana schild". AMSTERDAM (G.U.). Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen G. E. A. M Hassan, op een proefschrift getiteld: „The atomic spectra of neodymium ND I and ND II". DEN HAAG. Examen wiskunde M.O.-A: J. Beets (IJmuiden). mej. J. C. M. Bur- manje (Tilburg). C. J Lous (Breda), A Sterk (Buitenpost), C Hogenbirk (Curagao) P. Hijnberg (Den Haag), J. W. van dei Laan (Dordrecht). Examen wiskund KV: P. Kwantes (A sterdam). W. A. Haak (Hoorn). D de Bruyn (Dordrecht), D Middelkoop (Emmeloord) J. W. Bohle (Egmond aan Zee). VERBETERING In ons bericht over het afscheid van de heer S. A. Geensen, hoofd van de Ir. Krij- gerschool, zijn enkele fouten geslopen. Ten eerste staat genoemde school in Velsen- Noord en niet in Santpoort, ten tweede is de heer Geensen sedert 1951 aan de 9chool verbonden en niet vanaf 1961. Advertentie Nog t/m zaterdag Traditionele verjaardags-attractie Wie minstens f 35.— besteedt ontvangt jgjheren- en jongens kleding Breestraat 17.. 19 Beverwijk Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente Advertentie Advertentie Tijdens een donderdag gehouden bin dingsavond van het Roode Kruis afdeling Velsen/IJmuiden in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost hebben dertig donors de Landsteiner plaquette en achentachtig do nors de Landsteiner penning ontvangen. De avond werd opgeluisterd door een gezellig cabaretprogramma. De plaquettes waren voor de dames H. M. van Hal- Teeseling, A. M. van Maas- v. d. Steen, J. Rozemeyer, A. H. Sloot- van Limber- gen, M. Timmer Rozing en J. Tijl-Unger Advertentie Miele, AEG. Edy. Bico. Siwa, Velo, DRU Erres, Electrolux, Sema, Principal, reeds vanaf 129.50 met tijdklok. Gemakkelijke betaling en 100 service. LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 De Beverwijkse Tuinbouw Studie Club heeft donderdagavond haar laatste bijeen komst gehouden in het veilinggebouw het Centrum, Waar men nu bijna 25 jaar is bijeengekomen. De eerste volgende ver gadering hoopt men in de cantine van de nieuwe veiling te kunnen houden. De heer A. J. van Heusden van het Rijks Tuin bouw Consulentschap Lisse hield een in leiding over „Grondverbetering door mid del van draglinen, diep kabelen en drai neren". Het draglinen is een gevolg van personeelsgebrek, want het diepspitten behoort zo goed als tot het verleden. Voor al in de aloude tuinbouwstreek Kenne- merland met haar tuinen van meer dan 100 jaar is het wel zaak zijn gronden eens diep om te halen. Maar men moet eerst zijn grond laten karteren, om te zien wat er van enige meters diepte naar boven wordt gehaald. Het kan wel zijn dat door de eeuwen heen de gronden die van grote diepte komen onbruikbaar zijn voor de teelten van vandaag. Heeft men na overleg met de bodem- karteringsdienst zijn grond omgehaald dan komt weer de grote vraag hoe moet ik deze gronden weer bruikbaar maken voor een rendabele teelt. De waterhuishouding spreekt een hartig woordje mee. De heer Van Heusden bracht nog eens naar vo ren dat de streek Kennemerland te dien opzichte toch wel achter blijft bij andere cultuurgebieden waar men een goed ge regelde waterhuishoudin; heeft terwijl men hier nog net zo werkt als honderd jaar terug. Maar zou de ruilverkaveling en waterbeheersing doorgaan dan zou ook Kennemerland weer wedijveren met elk ander teeltgebied. Hoofdinspecteur G. J. Timmermans neemt zijn plaquette in ontvangst. en voor de heren J. van Beelen, C. J. A. van Berkel, W. J. Bos, J. A. van Ee- ken, J. Ewijk, K. Haak, H. W. Harmesen, A. Helder, F. Hollenberg, J. Jaarsveld, H. Keuter, C. T. Krabbendam, L. A. Kroo- ne, J. C. van Loon, B. Outmayer, W. van Popta, A. Porsul, J. C. Rij Iers, A. A. Schoorl, G. J. Timmermans, C. J. Tupker, P. J. Wilms Floet, H. J. van Woerkom en G. van Wijngaarden. De volgende per sonen verwierven de Landsteinerpenning: Dames: A. M. Bakker-Lijster, E. M. v. d. Berg, T. van Dijke-Filarski, G. v. d. Hoef-Diepgrond, L. Kwast-van Beusekom, N. de Looff-de Haas, H. v. d. Lugt-Lang- broek, E Luiken-Bakker, H. M. Olden- burg-Landwehr, A. C. v. d. Pol-v. d. Bra- ber, P. van Rooy-v. d. Sluis, A. Schepers, Adr. van Vleuten en de heren: D. Aay, W. J. Blanken, J. Blom, H. Bom, A. Bon der, C. G. v. d. Bos, J. den Breejen, G. Bijker, H. Calf, A. Coesel, J. P. van Deudekom, R. J. Diepersloot, H. van 1 iel, C. L. van Duyvenvoorde, J, Eskes, J. A. van Gils, C. L. van Goethem, N. C. de Graaff, G. v. d. Haak, C. Hilgers, N. C. Hogenes, Jac. J. Horsman, Joh. Jas- perse, J. J. Jonker, P. Kieft, J. D. Kist de Ruyter, K. Krom, P. J. Kroon, Jac. J. Krijnen. H. P. Lamers, Th. B. M. Let- schert, Th. Loevendie, A. J. v. d. Maarel, L. G. M. v. d. Maarel, B. A. P. Maas, C. Martin, C. Mulder, K. Nieuwkoop, H. D. Noordzij, G. Nuyen, H. Olivier, T. Otto, J. Peters, L. v. d. Plas, W. Ploeg, J. Ping, Jac. W. H. Rem, A. J. Rietdijk, W. G. van Boode, N. A. Rozemeyer, M. Rutte, A. v. d. Schans, R. Scherings, J. Scholten, M. P. Schong, J. E. J. Schoorl, L. A. Schoorl, W. Swart, F. Tijl, B. Ve- nema, W. de Vos, H. L. Vulling, A. P. van Vuuren, A. J. Wagendorp, A. J. Wals. L. Westland, A. J. Wittebrood, P. J. Wit tebrood, W. Wolfs, J. J. Wortman, G. J. Zeegers en A. H. Stel. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Deventer J. Brons te Buscho- ten en A. W. Drechsler te Vlissingen Be dankt voor Rotterdam-Kralingen C. den Hertog te 's-Gravenhage-West Advertentie verlovingsring®» ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 411 - TOT,FF. «S21 Advertentie kunt u wel een extra deken gebruiken. Bij ons in verschillende prijzen en kwaliteiten Koningsplein 8 - IJmuiden-W. Advertentie Een sociale instelling zonder winstbejag Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen GROENTEPRIJZEN Andijvie 11-20 cent, sla 4-15, prei 10-24. bloemkool 19-45, bospeen 12-29, waspeen 10-24. sperziebonen 65-140, pronkbenen 45- 85, groenekool 8-16 en rodekool 7-16 cent.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9