tjbbeffje,' mBI ÊBÈBm i siaueschinger Musiktage 1962 „De nacht van de leguaan" l DE PROGRAMMA'S 'LL 'A?' I Gespannen verwachtingen inzake Raskolnikoffbij de Opera 11 JAARLIJKS PODIUM VOOR DE MODERNEN TONEEL IN HAARLEM ..Do jongste generatie denkt dat ze uit de lucht is komen vallen Keiler Macdoriald ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 LUSSTER NAAR m chocolade hagel Rob du Bois van Tennessee Williams Jos. de Klerk Ba W nabeschouwingen Avond der onthullingen DR. VICTOR VAN VRIESLAND, litterator en dichter, sinds kort president van de Internationale P.E.N.-Club, eredoctor in de Letteren en Wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit, schrijver van een zeer groot aantal essays en critieken, ridder in het Legioen van Eer, winnaar van de P. C. Hooftprijs en Constantijn Huygensprijs, auteur van „Het werkelijkheidsgehalte in de letterkunde" (zijn Leidse colleges, dezer dagen in boekvorm verschenen) wordt vandaag 70 jaar. Dr. Van Vriesland, man van wijs inzicht, met grote humor men kent hem ook van de radio- en televisieforums in ons land en België ontvangt ons in zijn werkkamer in Amsterdam, met aan de wanden duizenden boeken. Boeken achter glas, boeken zonder glas. boeken op tafel en op zijn bureau. Men heeft er een fraai uitzicht op de Amstel. De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma Zijlstraat 56 Telefoon 11828 ARISTONA TELEVISIE HEINRICH STROBEL (of zoals men in Duitsland graag zegt Dr Dr h.c. Heinrich Strobel) heeft eens gezegd dat het kleine Zuidduitse stadje Donau eschingen best denkbaar zoü zijn zonder hedendaagse muziek, maar dat de heden daagse muziek zonder Donaueschingen absoluut ondenkbaar is. Het is in ieder geval een feit dat de jaarlijkse Donaueschinger Musiktage in de moderne muziek een grote rol hebben gespeeld. Het aantal belangrijke composities dat in de jaren 1921-1933 en nu weer sinds 1950 in Donaueschingen (veelal voor het eerst) ss uitgevoerd is zeer groot. Schönberg, Webern, Hauer. Haba, Krenek en na de oorlog Boulez, Stockhausen, Nono, Berio en anderen kregen hier opdrachten uitvoeringen en erkenning. MEN HEEFT ZICH bij de programma- samenstelling nooit uitsluitend met de avant-garde bezig gehouden. Ook de grote gevestigde namen uit de muziekwereld werden, voor zover ze richtingbepalend zijn of geweest zijn, niet vergeten. Schön berg, Webern, Strawinsky zijn namen die men iti Donaueschingen in ere houdt. Zo maar dit kamermuziekconcert was een voortdurende illustratie van dit door ons al eens eerder geconstateerde feit. Bij voorbeeld: de manier waarop Edith Picht- Axenfeld en Carl Seemann (grote namen!) de twee series pièces faciles voor piano vierhandig met hevig gechargeerde grap- penmakerige bewegingen uitpakten raakte had men dan ook niet (zoals op enige geheel afgezien van de onzinnige en to- belangnjke plaatsen in het Nederlandse taal overbodige fouten die ze maakten, muziekleven) de tachtigste verjaardag van i kant noch wal. Wanneer men dergelijke Igor Strawinsky vergeten. Een groot deel - - van het programma was aan het werk van deze grootmeester gewijd. Dat maak te dat er voor de avant-garde weinig plaats overbleef, plaats die voor een groot deel werd ingenomen door een ander reeds lang erkend componist, Pierre Bou lez, die het eerste concert vulde m.et zijn PU selon pli. Het was de eerste volledige uitvoering in Duitsland van dit werk, dat dit jaar in het Holland Festival in wereld première ging (althans in deze vorm). De bezetting was dezelfde, ook hier dirigeer- stukjes brengt met een lach-of-ik-schiet- mentaliteit is de stellig aanwezige humor bij voorbaat al dood. Tweede voorbeeld: de doodernstige en zwaartillende manier waarop het zeer spit se, kostelijke concertino voor strijkkwar tet verduitst werd door het Bus-Quartett (behalve de primarius overigens een goed ensemble) miskende óók alles wat Stra winsky aan esprit bezit. Met de Trois pièces voor klarinet was. het beter (Hans Lemser heeft een mooie, té mooie toon en speelt prachtig, té prachtig), maar met de Boulez het Südwestfunkorkest en was de Berceuses du chat, met de versie voor Eva Maria Rogner de soliste. Over deze twaalf instrumenten van het concertino, uitvoering is in de hele Nederlandse pers i met de elegie voor altviool en met het (meestal met groot enthousiasme) al ge- I concert voor twee piano's was het weer schreven. Opgemerkt moet worden, dat slecht gesteld. Jammer, want het had een het stuk, ondanks de handicap van de prachtige avond kunnen zijn. slechte akoestiek in de Stadthalle van Do naueschingen bij herhaald horen nog aan kracht en intensiteit won. AAN DIT CONCERT was een lezing door Pierre Boulez voorafgegaan onder de titel „Poésie. Centre et absence. Musique In deze lezing, die helaas door de slechte geluidsinstallatie en door het feit, dat Boulez een door een ander in het Duits vertaalde tekst voorlas, vaak slecht te vol gen was, lichtte de geniale zevenendertig- jarige Fransman zijn ideeën toe over de verhouding tussen de poëzie en de mu ziek. Deze verhouding dan gezien vanuit het standpunt van de componist, die om muziek te maken werkt met gedichten Centre et absence: middelpunt en afwe zigheid: het gedicht is voor de vokale mu ziek van Boulez tegelijkertijd het vorm en klankbepalende centrum als een in de muziek opgegane en dus als zodanig af wezige substantie: het gedicht hoeft per se niet verstaanbaar te zijn. In zijn Pli selon pli heeft Boulez deze ideeën op de meest overtuigende manier vorm gegeven. Dat wil natuurlijk helemaal niet zeg gen dat het niet ook anders kan. Al der gelijke theorieën gelden in de kunst al tijd alleen maar voor de man die ze vindt, toepast en ontwikkelt. En dan nog vaak maar gedurende een bepaalde tijd. Iedereen moet altijd zelf zijn weg viijden, ook wat betreft theorieën als de ze. Dat het ook anders kan, kon men 's avonds op het geheel aan Stravin sky gewijde kamermuziekconcert consta teren aan de in 1953 geschreven „Three songs from William Shakespeare". Muziek waarin de stem volledig met het trio van fluit, klarinet en altviool is verwe ven, maar dat met volledig respect voor de invidualiteit van stem, klarinet, fluit en altviool. De gedichten zijn bij een goede uitvoering van deze muziek woord voor woord te verstaan. De ene werk wijze is niet minder dan de andere, ook in principe niet minder modern, hij is alleen fundamenteel anders. HELAAS WAS DE UITVOERING van deze liederen (die, doordat de drie instru mentalisten zaten, de lang niet voortref felijke zangeres Jeanne Deroubaix stond en het geheel gedirigeerd werd (belache lijk voor dit toch echt niet zo moeilijke kwartetje) door de grote Hans Rosbaud ook fundamenteel Strawinsky geweld aan deed) niet goed. evenmin als de uitvoerin gen van alle andere werken op dit con cert. Duitsers kunnen geen Strawinsky spelen; dat lijkt een vreemde stelling Advertentie Radio Luxemburg 208 meter B zondag 12 uur I Radio Veronica 192 meter 88 n woensdag 13.45 uur Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, o.l.v. Wim lbo gespeeld door Hetty Blok, Annemarievan Ees, Joop Doderer en Jan Oradi aangeboden door ALS ER ééN DING duidelijk geworden is op dit derde weekend in oktober, dan is het wel hoe ver Strawinsky en Boulez staan boven de vier componisten die op het derde en laatste concert aan het woord kwamen. Vooral omdat op dit concert twee kleine orkestwerken van Strawinsky gespeeld werden, de „Greeting Prelude for the eightieth birthday of Pierre Mon- teux" (drie maal achter elkaar Happy birthday to you, maar zo geraffineerd ver werkt, dat het stukje met zijn duur van misschien een minuut het hoogtepunt van het weekend werd naast Boulez) en Feu d'artifice. Van de vier „Uraufführungen" kunnen er drie met een enkel woord af gedaan worden: de goed gemaakte, maar volstrekt onbelangrijke parodistische „Sto ries" van de Oostenrijker Gerhard Wim- berger, het wezenloze „Combat T3 N" (de naam van een oefening waar de 22-jarige componist in „de zwaarste tijd van zijn leven", zijn militaire diensttijd, aan mee moest doen) van de Fransman René Koe ring en de Fünf Lieder van de slechte Berg-epigoon Giselher Klebe. BLIJFT OVER: de zaak-Penderecki. Krzystof Penderecki is een 29-jarige Pool, die twee jaar geleden plotseling enorm fu rore maakte met een paar zeer merkwaar- Pierre Boulez dige werken, waarvan het belangrijkste karakteristiek was dat ze poogden (en voor een goed deel slaagden ze in die po ging) de orkestklank zeer ver uit te brei den. Nooit was hij daarin zo ver gegaan als in zijn „Fluorecenses", een werk waar in een zeer groot orkest gedurende lange tijd gedaver, gesis, gezaag (letterlijk: het werk begint doordat een slagwerker een stuk hout doormidden zaagt), geratel, ge gier en ook gewone tonen voortbrengt. Het sterke van dit werk is, dat hij inderdaad daarmee een grote expressiviteit weet te bereiken, het zwakke zit vooral in de zeer primitieve vorm en in de beperktheid die het onmiddellijke gevolg is van een louter op de middelen betrekking hebbende uit breiding van de mogelijkheden. Het stuk veroorzaakte hevig tumult in de zaal. Scheldende en schreeuwende, fluitende en gillende toehoorders namen het op tegen een handvol enthousiastelingen. Het geeft ons altijd onplezierige reminiscenties als Duitsers boos worden over welke moderne muziek ook, vooral nu een heer achter ons tegen Penderecki, toen deze op het toneel kwam, schreeuwde, dat hij zijn luchtalarm maar in Polen moest houden. Maar aan de andere kant moet men zeggen, dat er in Duitsland sinds de oorlog veel meer voor de hedendaagse muziek wordt gedaan dan ergens anders op de wereld. En helemaal afgezien was het tumult een bewijs, dat Penderecki in elk geval meer deed, dan de drie anderen, die terecht met beleefde maar volstrekt indifferente aandacht ge volgd werden. Voor ons gevoel is „Fluo rescences" een slecht stuk van een com ponist die zeer veel belooft. OP 3 OKTOBER 1950, dus twaalf jaar geleden, schreef ik in. Haarlems Dgblad: „Als de Nederlandse Opera nog eens een „daad" wil stellen, zonder grote risico's te lopen, dan heeft zij aan de „Daskolni- koff' van Sutermeister een object, waar van mij het succes verzekerd lijkt". Dit was naar aanleiding van een fragmenta rische uitvoering in concertvorm van dit werk, ten huize van de familie Rhodius te Heemstede. Enige jonge vocalisten had den zich, onder leiding -an de pianist Hans van der Homberg, voor deze „lezing ingezet. De leider zorgde tevens voor de verklaring van de scènes en voor het ver band van het libretto met' de beroemde roman van Dostojevski „Schuld en Boe te". Het werk van de Zwitser Heinrich Suter meister was toen gloednieuw, het was pas het jaar tevoren in Stockholm gecreëerd en ook reeds in München en Hamburg ge speeld. Er blijkt toen bij de Nederlandse Opera wel enige belangstelling voor ge weest te zijn, doch de molen bij dit insti tuut maalt langzaam en het heeft tot he den geduurd eer de „Raskolnikoff" in het speelplan werd opgenomen. De première in de Stadsschouwburg te Amsterdam is nu vastgesteld op vrijdag aanstaande. De muzikale leiding is toevertrouwd aan Leo Driehuys, een vijftal realistische decors zijn ontworpen door Hans van Norden en de regie is in handen van de vermaarde Peter Siarov. OP EEN PERSCONFERENTIE hebben deze drie „monteurs" hun inzichten be treffende het realiseren van het werk be kendgemaakt, en men kon de indruk krij gen, dat Sjarov de man is die ais levenwekkende geest de interpretatie be heerst. Wat ook verklaarbaar is, want het gaat hier niet om een belcanto-werk, maar om een speelstuk van zowel fantas tisch als realistisch karakter, waarbij de muziek in haar dienende functie als het ware ondergeschikt is aan de technische uitbeelding, wat helemaal niet als diskwa lificatie moet worden opgevat. Bovendien is het gegeven spelend in het oude St. Petersburg een kolfje naar de hand van de achtenzeventig-jarige Sjarov, die, als Grootrus, de hoofdstad van het Czarenrijk moet gekend hebben, men zou haast zeg gen: zoals Dostojevski het kende, en die in zijn vaderland wellicht wel meerdere gespleten zielen van het slag-Raskolnikoff ontmoette, en in ieder geval, als Rus, zijn Russen kent. Het is dan ook wel zeker dat Sjarov, die zich op de conferentie nogal spottend uitliet over het a tort et travers moderniseren van het toneel, het werk staat te monteren met de werkelijkheids zin die niet afwijkt van de visie welke Dostojevski bij het lezen van zijn roman oproept. De schetsen van de decors, die Hans van Norden ons reeds toonde, wijzen trouwens ook in deze richting. UITERAARD behandelt het libretto van Peter Sutermeister, broer van de componist slechts een fragment van Schuld en Boete", maar dan toch een dat de hoofdfiguur in zijn geestelijke ge spletenheid sterk typeert. Het mag een opmerklijke vondst heten, dat de libret tist aan Raskolnikoff een dubbelganger meegegeven heeft, zodat men voortdurend geconfronteerd wordt, zowel met de goede op 2 november zal de 3000ste zijn van de Nederlandse Opera, sinds zij in 1946 start als met de kwade geest, die Raskolnikoff beheerst. Dit is nu het fantastische in de conceptie, waarnaar men bij Sjarov's rea lisatie belangstellend kan uitzien. De bezetting is geheel uit eigen krachten van het gezelschap geschied. De première te met Bohème. TENNESSEE WILLIAMS laat een der hoofdpersonen van zijn zogenaamd blijspel „Period of adjustment" de wijs gerige opmerking maken: „De hele we reld is één groot ziekenhuis, één grote neurologische kliniek". Deze woorden had de schrijver kunnen gebruiken als motto voor zijn nieuwste stuk, „De nacht van de leguaan" („The night of the iguana"), dat het Nieuw Rotterdams To neel gisteravond in de Haarlemse Stads schouwburg heeft vertoond. Want alle personen die dit stuk bevolken zijn eigenlijk neurologische patiënten van de hysterische ex-dominee Shannon tot en met zelfs de vier onuitstaanbare Duitsers die geen andere taak in de han deling hebben dan zich belachelijk aan te stellen. OVER DE VELE aanvechtbare aspecten van dit nieuwe product van Tennessee Wil liams, die zijn groot talent meer en meer aan twijfelachtige morbide effectjagerij verspilt, heeft onze medewerker Hans van den Bergh pas jongstleden maandag naar aanleiding van de Rotterdamse première uitvoerig geschreven. Het heeft dus geen zin, daar nu opnieuw op te wijzen. Dat het stuk, naast die aanvechtbare aspecten ook een aantal curieus-pakkende scènes be vat, is maandag eveneens al geconsta teerd. Het lijdt bij dit alles geen twijfel, dat Williams bij het schrijven van dit to neelspel zijn krachten overschat heeft en dat hij zich deerlijk vergiste toen hij een vermoeiend-lange reeks hysterische uit barstingen voor een indrukwekkende dra matische climax aanzag. DE OPVOERING heeft sedert de Rot terdamse première waarschijnlijk wel aan gaafheid en nuancering gewonnen. In elk geval had Richard Flink als regisseur nu een fascinerende sfeer weten te bereiken waarin veel onwaarschijnlijks althans eni germate geloofwaardig werd. Als acteur in de rol van de min of meer seniele 97-jarige dichter had Flink zich de kop van de Engelse filosoof Bertrand Russell aangemeten en in die transformatie had hij enkele mooie scènes. Caro van Eyck plaatste als Hannah Jelkes de enige figuur op het toneel die haar neurotische kwel lingen niet in luid geschreeuw hoeft te uiten, en met haar prachtig beheerste, uit minieme nuances opgebouwde vertolking zorgde zij dan ook voor een ontroerend contrast met haar omgeving. Pim Dikkers had momenten van indrukwekkend spel, maar tegen de onmogelijke en onmenselij ke eisen, die de rol van dominee Shan non stelt, tornde hij uiteindelijk vergeefs op. Josephine van Gasteren speelde met veel temperament de ordinair-zinnelijke hotelhoudster; de rol van de vuurspuwen de Amerikaanse onderwijzeres was echter volkomen verkeerd bezet met Elise Hoo- mans. Ida Bons deed haar best om het, ook alweer rauw-hysterische, verleide jon ge meisje enig reliëf te geven. Het publiek, dat niet heel talrijk was, scheen het gebodene wel te waarderen, al werd er af en toe op ernstig-bedoelde mo menten gelachen. Maar Tennessee Wil liams maakt het de toeschouwers danook wel heel moeilijk, te weten wanneer hij zichzelf wel en niet ernstig neemt. En bo vendien: lachen als er niets te lachen valt past heel goed in zijn wereldbeeld van de grote neurologische kliniek". Simon Koster In de rubriek „Concilie-nieuws" kwamen de twee Nederlandse bisschoppen aan het woord, die gekozen werden in de commis sie voor de liturgie. Beide monseigneurs toonden zich sterke voorstanders van het gebruik van de volkstaal en gaven te ken nen, van dit goed voorbereide concilie veel te verwachten. Maar.zo'n lang gerekt interview is toch geen stof voor t.v. De tweede uitzending van de Belgisch Nederlandse produktie „Indonesië 1962 was lang niet zo voortreffelijk als de eer ste reportage; zij deed wat oppervlakkig aan, doordat het economisch leven van de republiek slechts op een paar, zeer ver spreide plaatsen bekeken werd. Er werd o.i. onnodig stil gestaan bij de clubs, reS' taurants en behuizingen van die rijke Hol landse planters (de Belgen, Fransen, Ita lianen. Westduitsers en Amerikanen kwa men hier, na het vertrek der Nederlan ders evenmin met filantropische bedoelin gen). Dat was grievend voor hen, die, al dachten zij wellicht „koloniaal", daar in de Oost zeer veel goeds tot stand hebben gebracht. Zowel de samensteller als enige door hem „ondervraagde" Indonesiërs ga ven zonder Soekarno af te vallen te ken nen dat de capaciteit van alle cultures, vergeleken met de vooroorlogse tijd ver beneden peil is. Het hard werkende In donesië zou enige tijd na het herstel van de betrekkingen met het voormalige moe derland misschien heel graag Nederland se deskundigen zien komen. Dat leerde ons deze reportage. Het Vara-bestuurslid Meyer Sluizer leidde op originele wijze (daarbij ge steund door Luc van Gent) de televisie serie in, die gewijd is aan het werk van overste Pinto, de na de oorlog nogal ver guisde luitenant-kolonel van de Nederland se contra-spionagedienst in Londen. De heer Meyer Sluyzer, die ook een boeiende t.v.-spreker bleek te zijn, schilderde zijn goede bekende", overste Pinto, af als een meesterspion, die, zo hij van zijn Neder landerschap afstand had willen doen, ge makkelijk een adembenemende carrière in dienst van een ander land had kunnen ma ken. Sympathiek, die postume eer aan zo'n omstreden figuur. En toen kwam de eer ste aflevering van „De Fuik", de door Karl v. d. Ploeg goed vertaalde spy-cat cher-story „Twee recht, een averecht". Het was een goed in beeld gebrachte en dank zij een goede regie-opvatting goed gespeelde „screening" van een drietal Engeland-vaarders. Lichtelijk ont hullend was de manier, waarop Pinto in strijd met alle stoere spionageverhalen als een nauwgezet ambtenaar de averecht se Engelandvaarders eruit haalde. Mis schien door de afwezigheid van stoere romantiek werd deze reconstructie zo boeiend. Wij zien gaarne uit naar de vol gende afleevring van „de Fuik". Niet alleen onthullend, maar ook ontstel lend en ontroerend was de eerste uitzen ding van de reeks „Kinderen van ons Volk". Antoon Coolen zou o.i. geen be zwaar gehad hebben tegen het feit, dat de titel van zijn befaamde werk nu gebezigd wordt, om ons aller aandacht te vestigen op de duizenden en duizenden zwakzinni gen. die ons volk telt. Ook wij móesten erkennen, dat wij van deze Nederlanders nauwelijks iets meer wisten dan de vele landgenoten, die zich bereid hadden verklaard, te getuigen van hun zeef gebrekkige visie op de zwakzin nigheid. Temeer, daar 1 miljoen Nederlanders, als ouders of als verzorgers te maken heb ben met deze deerniswekkende medemen sen, is het heel goed, dat de K.R.O. deze serie uitzendt. Een serie, die ten doel heeft de hulp aan deze misdeelde land genoten zoveel mogelijk te bevorderen. J. Damshuizer Victor van Vriesland 70 jaar Victor van Vriesland „Hoe speelt u het klaar zoveel te le- wel onder de jongeren een dodelijke angst zen, terwijl u zoveel andere verplichtin- hun originaliteit te verliezen, als ze veel gen hebt?" lezen. Dat is natuurlijk nonsens. Een ta- Vóór alles heb ik geleerd mezelf te be- lent blijft een talent, vindt op den duur vers, die prachtige litteratuur brengen heersen. Dan: ik ben een „nachtmens", altijd eigen richting, is „onbederfelijk". Censuur daarop is uit den boze We moe- werk gemiddeld tot vier a zes uur in de ten vóór alles opkomen voor 'het vrije morgenga dan slapen tot de middag. He- „Heeft u zelf naar een eigen stijl ge- woord". laas heb ik bij het ouder worden iets zocht?" „Hoe denkt u over het tegenwoordig dik- meer slaap nodig dan vroeger. Ik ben een „Dat heb ik ongetwijfeld, ook naar eigen wijls zo snel omhoog schieten en het be- „geluidsneuroticus Met lawaai niets is vormgeving. Maar stijl verandert steeds, wieroken van jonge auteurs9" zo schadelijk voor de menselijke ziel Hoe ouder je wordt, des te simpeler en „Dat is veelal een gevolg van een te om me heen, is werkelijk creatieve ar- directer ga je schrijven. Ik dicht gemak- gering onderscheidingsvermogen bij het beid voor mij onmogelijk. keiijker, er gaat evenwel een langdurig lezend publiek. Men is te weinig critisch geestelijk proces aan vooraf". ingesteld. Veel te gauw wordt iets „mooi" „Vindt u dat er op de middelbare scho- gevonden. Er is een algemeen verbreid len voldoende aandacht wordt besteed aan „Vindt u, dat de journalistiek schade gebrek aan litteraire „cultuur". Sommige Nederlandse en buitenlandse literatuur en doet aan het schrijversschap?" schrijvers noemen zich zelf dadelijk een aan taalonderwijs en stijl?" „Beslist niet, alleen goed. Zij leert „genie". Dat is een pose, „pour épater le „Dat is in het algemeen verontrustend, iemand snel werken, zich pregnant en kort bourgeois" (om de burger te overdonde- Daar kan ik van meepraten, want ik was uitdrukken. Ik had aanvankelijk de nei- ren), jarenlang gecommitteerde bij de eindexa- ging héél langzaam te werken. Dat is nu mens. De leraren moeten echter roeien anders. De belangrijke journalisten van „Tot nu toe is nooit een Nederlander in met de riemen die ze hebben. Ze zijn vroeger een Tak of een Coenen wa- aanmerking gekomen voor de Nobelprijs als de dood dat de jeugd geen belang- ren allen grote stilisten". voor de Letterkunde. Wat vindt u daar- stelling voor de klassieke schrijvers toont van? en bepalen zich daarom in hoofdzaak tot Wat zegt u van de „moderne" manier Zowel van universiteitszijde als door de die van de jongste generatie." van schrijven? Vindt u deze een bevrij- Nederlandse P.E.N.-Club is al sinds enkele t t ding of een verwildering?" jaren Simon Vestdijk voor deze prijs kan- „Meent u, dat jonge schrijvers eerst „Er is zeker sprake van taalverarming, didaat gesteld. Ik juich het toe en billijk veel moeten lezen (gedichten en proza), wanneer je de „spreektaal" gebruikt. Dat het, als zij hem eens wordt toegekend voor ze zich tot Schrijven kunnen zetten moet je alleen doen als het beslist nood- Grote schrijvers als Boutens en Gorter en een eigen stijl kunnen opbouwen?" zakelijk is. Wat het schrijven over seks zouden deze onderscheiding allang ver- „De jongste generatie denkt, dat ze. uit en abnormaliteiten betreft: het hangt er diend hebben." de lucht is komen vallen. Zo is het ech- van af of een groot kunstenaar of een Aer niet: zij heeft haar voorgangers ge- klein mannetje aan het woord is. Littera- Vindt u dat de Nederlandse litteratuur had. Taal is traditie. Het is evenwel tuur berust immers op het litteraire „kun- een specifiek eigen karakter heeft? bespottelijk te menen dat zij niet leest, nen". Auteurs als Anouilh en Beckett wer- „Buitenlandse invloeden worden meest al gebeurt dat veel minder dan vroeger, ken zuiverend, omdat ze de absurditeit al sterk vertraagd, door de Nederlandse Maar wel werd er in mijn jeugd in be- van de situatie in het moderne leven la- auteurs op eigen wijze verwerkt. Ons „spe- paalde milieus véél meer gelezen dan nu. ten zien. Er zijn overigens opbouwende cifiek-eigene" komt vooral tot uitdrukking Al heel jong zijn we met de klassieken schrijvers die slechte litteratuur leveren; in het schilderachtige en de bijzondere opgevoed. Tegenwoordig heerst er even- er zijn daarentegen destructieve schrij- aandacht voor het detail."- HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 Convent v. Kerken. 11.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Kamermuziek, (gr 8.25 Inleid. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Geestelijke liederen (gr.). Convent van Kerken: 10.00 Gereformeerden be neden de Moerdijk, discussie. 10.15 Gereformeer de kerkdienst. NCRV: 11.30 Geestelijke liederen. 11.45 Kerkorgelspel. 12.00 Koorzang: geestelijke liederen (gr.). KRO: 12.15 Lichte grammofoon- muziek. 12.25 De Springplank: programma voor jonge nieuwe artiesten. 12.50 Buitenlands com mentaar. 13.00 Nieuws. 13.05 Operaprogramma met commentaar. 13.45 De Kerk in Griekenland, lezing. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Muzikale as pecten: muzikale lezing. 15.00 Radio-kamerorkest en solist: klassieke muziek. 15.55 De hand aan de ploeg, lezing. 16.00 Sportprogramma. 16.30 Kerk muziek (gr.). IKOR: 17.00 Hervormde jeugddienst. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De Kerk aan het werk, actualiteiten. 18.45 Het vraagstuk van de kernwapenen, gespr. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Samenzang: geestelijke lie deren. 19.30 De openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 In vuur en vlam, hoor spel. 20.50 Klassieke grammofoonmuziek. 21.30 Wissewassen, licht programma 21.50 Koorzang en instrumentaal ensemble. 22.20 Concilie-journaal. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.50 Volksmuziek van de Balkan en Anatolië, muzikale lezing. 23.20 Lichte muziek. 23.5524.00 fJieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. 10.00 Strijkorkest: klassieke muziek. 10.30 Woorden van werkelijkheid: Poëzie-programma. 10.45 Gevarieerd programma. AVRO: 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.20 Knipperlicht: program ma voor alle weggebruikers. 14.00 Boekbespre king. 14.15 Radio-filharmonisch orkest: moderne en klassieke muziek. 15.00 Hou je aan je woord, litteraire quiz. 16.00 Orkest, koor en zangsoliste: selecties uit musicals. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Latijns-Amerikaanse muziek. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjour naal. VPRO: 18.30 Korte kerkdienst in de Schot ste Kerk te Parijs. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De Open Deur, lezing. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork.: Friederike, operette. 21.00 Paul Vlaanderen en het Margo-mysterie: detec tive-hoorspel. 21.45 Lichte orkestmuz. 22.05 Klas sieke en moderne grammofoonmuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22 55 Sportuitslagen tweede klasse voetbal. 23.00 Nieuwe Franse gramofoon- platen. 23.05 Klassieke grammofoonmuziek. 23.55 —24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/S 9.30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal. 11.00 ds. G. Toornvliet - uitzending voor belangstel lenden. 15.15 Kinderdienst. 16.00 ds. P. N. Kruys wijk. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.20 Marsmuziek. 12.30 Weerber. 12.35 Amusements muziek. 12.50 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws. Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera en Bel Canto-concert. 15.30 Sportreportages. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.30 Gevarieerde muziek. 20.00 Program ma over Edgard Tinei. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevarieerde muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.OS.-berichten. 7.10 Dagopening. 7.25 Grammofoonmuziek, 7.35 Sport uitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Mannenkoor: volkslie deren. 9.00 Voor de zieken 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Kamermuziek, (gr.). 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Moderne kamermuziek. 11.25 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Accordeon-orkest. 12.53 Grammofoonmuziek of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.45 Lichte orkest muziek (gr.). 14.05 Jagersmuziekjes. 14.30 Samen uit. samen thuis: gevarieerd programma. 15.40 Zangrecital (gr.). 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Zangrecital. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: De Caraïbische orga nisaties, door dr. ds. A. J. C. Krafft. 18.00 Orgel concert. 18.30 Modern pianoconcert (gr.) 19 00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Grammofoonmu ziek voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Toespraak. 19.55 Lichte orkestmuziek en zang solist. 20.15 De herberg van het zesde geluk, hoorspel. 21.40 Gewijde muziek (gr.). 22.00 Parle mentaircommentaar. 22.15 Pianorecital: moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespreking. 23.05 Muzikale vraagbaak. 23.40 Instrument, kwintet (gr.). 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtend klanken (gr.). (Om 7.35 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nieuws. 8.18 Zangkoor en solist. 8.53 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 10.00 Op zoek naar eigen wegen, over denking. VARA: 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.20 Voordracht. 11.45 Klein Omroep-vrouwen- koor met pianobegeleiding: negro-spirituals. 12 oo Voor het platteland. 12.05 Orgelspel. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actuali teiten of grammofoonmuziek. 12.38 Licht ensem ble. 13.00 Nieuws. 13.15 Lezing voor de midden stand. 13.20 Moderne kamermuziek. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Walsorkest, 14.30 Raven in het dorp, hoorspel. 15.30 Klassiek pianorecital. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Streekuitzending gewijd aan Friesland. 17.35 Lichte muziek. 17.50 Militair comentaar. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Roemeens orkest. 18.50 Open baar kunstbezit. 19.00 Parlementair overzicht 19.15a Regeringsuitzending: Van sparen en va ren: een zilvervlootprogramma van Miep Diek- mann. gepresenteerd door Herman Stok. 19.30 Maliënkolder, hoorspel, (dl. 3). 20.00 Nieuws 20.05 Lichte muziek en zang. 20.30 Je neemt er wat y.an. 1)ee quiz. 21.20 Lichte muziek. 21 50 Herhaling eerste uitzending klankbeeldserie ..Signalementen van het andere ik" 22 30 Nieuws. 22.40 Radio-filharmonisch orkest en solist: mod. muziek. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.35 Landbouwkroniek. 12 42 Orgelmu ziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka mermuziek. 14.00 Schoolradio. 15 45 Gevarieerde muziek 16.00 Beursberichten. 16.06 Voor de zie- kenl7,°°t Nieuws. 1715 Zangrecital. 17 45 Franse les. 18 00 Kamermuziek 18.18 Paardesportberich- Fon Mti ,de soldaten- 18 'O Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 In en om de'opera 20.00 Vlaan deren mijn land, U mijn liefde, U mijn hart- „°?,rzing 21,00 GyPsy. musical. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksdansen en -zangen. 22.35 De zeven kunsten. Nieuws. 23.0023.15 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG AVRO: lo.OO Weekendjournaal. 17.00—17.30 Voor de kinderen 19.30 Luipaard op schoot, documen taire TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. AVRO: 20.20 Televizier 20.30 Onze vriend Higgms, TV-film (deel 2). 21.00 Sterren en stre- licht orkest6 Pro8ramma. 22.20—22.45 Italiaans VOOR ZONDAG KRO: 11.00—pim. 12.00 H Mis. NTS: 15.30-17.30 Euio visie: Groot indoor concours hippique te Amsterdam^ 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport in mentai£L «Y: 20,30 Du reis van hun 'even. docu- a m °ler het Heil'Se Land (deel 11). 20.45 Arthur en Eva, feuilleton, 21 20 Documen- nrlIL In °Ver, NapaL 21,55 Amsterdams kamer- 22.M Dagslult°ng° klassl«ka muziek. 22.20- VOOR MAANDAG NT^Rwnn1ST30 WeI1,s Fargo Ruilobject, TV-film. fournaal en weeroverzicht. 20.20 Zend tijd politieke partijen: VVD. VARA: 20.30 Achter het nieuws 20.45 SJansonjee uit Antwerpen, licht programma 21.0522.50 Televisierechtbank - De zaak Hartveld en Sierhuis. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11