„Onvoldoende bescherming, een van de oorzaken van het tekort aan scheidsrechters" Ier Brennan de eerste winnaar in concours hippique in RAI Hier lopen teveel individualisten rond Botwinnik komt naar Haarlem Moulijn op eigen verzoek in het tweede elftal Theo Messidor moet zestien paarden passeren Nederlanders niet op ereplaatsen Winst voor White Stars en Antilopen De opstellingen ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 19 Promotieregeling Waarschuwing Weer wangedrag van de Hongaar Toth BETAALD VOETBAL AMATEUR VOETBAL Semiprofs A mateurs TAFELTENNIS KORFBAL - 1 -• Gat zoeken WATERPOLO Niet loeihard WIELRENNEN De „werkgroep scheidsrechtersvraag- stuk", ingesteld door de afdeling Oplei ding en Research van de Nederlandse Sportfederatie aan het begin van dit jaar, heeft een rapport uitgebracht aan de sportbonden over de scheidsrechtersprobie- men. De werkgroep was samengesteld uit vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond, de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond, de Konink lijke Nederlandse Honkbalbond, de Ko ninklijke Nederlandse Lawntennisbond, de Nederlandse Volleybalbond en de Neder landse Sportfederatie. De commissie is bij de samenstelling van het rapport voorna melijk op één grote moeilijkheid gestuit: er kan geen algemene gedragslijn worden aangegeven, omdat by nagenoeg iedere sportbond de vraagstukken anders liggen. De bonden hebben niettemin met grote belangstelling kennis genomen van dit rapport, ook van de facetten die geen af spiegeling vormen van de situatie in eigen bond. Als oorzaak van het tekort aan scheidsrechters ziet de werkgroep de ge stegen welvaart, de verminderde aap trekkelijkheid en de onvoldoende bescher ming van de veiligheid en de belangen van scheidsrechters. Er moet een primair streven bestaan, aldus het rapport, naar de vergroting van de kwantiteit, direct gevolgd door ver hoging van de kwaliteit. De belangstelling voor de arbitrage moet worden gewekt binnen en buiten de bonden. De verhou ding speler-scheidsrechter laat te wensen door onvoldoende medewerking van de zijde van de clubbesturen, met het oog op de taktische en pedagogische aanpak van spelers die buiten de perken van de sportiviteit treden. De bonden mogen niet terugschrikken voor het nemen van de strengst mogelijke maatregelen ten op zichte van daarvoor in aanmerking ko mende spelers en clubs. De werkgroep heeft enige richtlijnen ge geven over de vergoedingen die aan de scheidsrechters moeten worden toegekend Ook stelt zij dat binnen iedere bond voor waarden moeten bestaan voor een goede promotieregeling. De opleiding moet wor den verbeterd door herscholing, visuele hulpmiddelen en het organiseren van docentencursussen. Ten aanzien van de spelregels is het voor de rechtszekerheid van belang dat er stabiliteit ontstaat in de spelwetgeving, De opvoering van de conditie van de scheidsrechters, lichamelijk en psychisch is een gebiedende eis. Het mag van groot belang worden geacht dat de scheidsrech ter zelf de tak van sport heeft beoefend die hij gaat arbitreren. Het werk van de scheidsrechtersverenigingen dient duide lijk te zijn afgebakend en mag dat van de sportbonden niet overlappen. Tot slot richt de werkgroep een ernstige waarschuwing aan de bonden die niet vol doende zelfkritiek bezitten voor wat be treft organisatorische problemen. Spoedig zullen zij bemerken dat zij zichzelf in de wielen rijden. Ook voor de toekomst zal blijven gelden dat er geen wedstrijden denkbaar zijn zonder scheidsrechter. Het rapport zal iedere sportbond in eigen scheidsrechterscommissie bespreken. De hieruit voortvloeiende reacties zullen naar de NSF worden gezonden en zullen even tueel gebruikt worden bij een gezamen lijke bespreking. Het is ook mogelijk dat er enige vergaderingen worden belegd voor groepen van bonden die met dezelfde of ongeveer dezelfde problemen te kampen hebben. „En nu niet te veel fluiten broer, ik heb een barstende hoofdpijn." (Football Monthly) De wereldkampioen schaken, de Rus Botwinnik, brengt zoals bekend, een be zoek aan ons land. Bij zijn toernee door Nederland zal hij ook Haarlem aandoen. Hij schaakt namelijk vrijdagavond 2 no vember tegen leden van Het Oosten. Ook andere liefhebbers kunnen deelnemen aan deze simultaan, die wordt gespeeld in ge bouw Cultura aan de Jansstraat in Haar lem (aanvang acht uur). Feijenoord's linksbuiten Moulijn zal zon dag niet van de partij zijn bij de wedstrijd Willem IIFeijenoord. De Rotterdammer, die zich de laatste tijd uit vorm voelt, is op eigen verzoek opgesteld in het tweede elftal van Feijenoord, dat zaterdag tegen de reserves van Blauw Wit speelt. Omdat ook Jan Klaassens (een weekje rust) en Hans Kraay (angina) niet be schikbaar zijn voor het eerste elftal, is dit voor de ontmoeting tegen Willem II samengesteld uit: Pieters Graafland; Ker- kum en Veldhoen; Kreyermaat, Van Ga len en Libregts; Kruiver, Bennaars, Van der Gijp, Bouwmeester en Hordijk. Voor de laatste zondagsmeeting op Duin- digt in dit seizoen is de belangstelling weer enorm groot. Vooral in de draverijen ver schijnen zeer sterke velden aan de start, waarop zelfs het internationale nummer geen uitzondering maakt. Hierdoor moet Theo Messidor (Eerenberg) niet minder dan zestien paarden passeren eer hij zich aan de kop zal kunnen nestelen. Een zware taak, die hij in zijn glanzende vorm echter wel zal kunnen vervullen; Vita Kinley en Yankee Maid lijken zijn gevaarlijkste tegenstrevers. Een mogelijk outsider is Vainqueur (v. d. Berg). Ook de Daltonprijs zal een spectaculair aanzien hebben. De voorkeur gaat hierin naar de keuze Bosveld (Zampa, Zanto), die zijn cavalerie in uitstekende vorm heeft. De kleine Zee zal in het druk bezette veld wel een gaatje vinden om in de voorhoede te eindigen, evenals Zita H. Outsider is Zibello Hanover K. In de Archimedesprijs zal de eindstrijd ongetwijfeld weer gaan tussen Angeline B (Brouwer) en Aerolite B (Dooyeweerd), welk duel door Angeline B gewonnen kan worden. Indien Anne Emilie geen fouten maakt zou zij kunnen verrassen, evenals de snelle Arisien, die met een goede rijder verder kan komen dan tot nu toe. De Torricelliprijs brengt Dooyeweerd als de favoriet aan de start met Alphario, die in gezelschap van Ascure als eerste de finish kan passeren, met daarbij Y Roze marijn en A Lady H, die na haar successen in het noorden thans haar geluk op Duin- digt komt beproeven. In het laatste semi-klassieke nummer voor driejarigen in dit seizoen zal het op nieuw Eerenberg zijn, die met Astyanax de vette prijs kan binnenhalen. Een ge schenk zal het niet worden, want het laat ste optreden van Anaconda was indruk wekkend. Herhaalt zij deze verrichting dan komt zelfs de overwinning van Astyanax in gevaar. Albatros S is de derde kandi daat. Outsider is Annemieke Hollandia. In de Sluitingsprijs kan William Han over K uit zijn gunstige positie direct de leiding veroveren en die tot aan de finish behouden, omdat de goede Yostra in haar uithouding te beperkt is om door te zetten. Zeer gevaarlijk voor dit duo is Triton Ere bus. Trots kon de Ier Tonny Brennan als winnaar van 't eerste internationale spring concours van het concours-hippique, dat vrijdag in de Amsterdamse RAI is begon nen en tot en met zondagavond zal duren, voor het front van 3500 toeschouwers zijn prijs in ontvangst nemen. Met zijn tien jarige bruine ruin Killrush was hij als een voetzoeker door en als een scheermes over de twaalf hindernissen, die totaal 15 sprongen telden, gegaan. Op 48,8 seconden liet hij de klokken stilstaan, waarmee hij hen, die voor hem er in waren geslaagd foutloos rond te komen, verre overtrof en die onaantastbaar zou blijken voor de com binaties die na hem kwamen. De Engelsman Harvey Smith, die na de vermaarde Duitse ruiter Alwim Schockemöhle, als tweede met zijn schimmel War Paint zonder fouten bleef, mocht nog zo scherp en be kwaam hebben gereden, lijdelijk moest hij toezien hoe Brennan hem de overwinning uit handen griste. Ook de derde prijs ging de Noordzee over en deze nam Ann Drum- mond-Hay mee, die haar dure Merely-a- Monarch geen duimbreed in de weg leg de. En dan is het voor een springer als deze waardevolle zevenjarige ruin een klein kunstje om feilloos door een. par cours, als hier was uitgezet fair. met ruime wendingen en.geen onoverkomelij ke obstakels te komen. Verheugend was op deze eerste avond, dat ook de Nederlanders meespraken, zij het overigens niet in de slag om de ere plaatsen. Vier combinaties bleven foutloos, te weten de Hagenaar Toon Ebben met zowel het voor hem vreemde paard Kai- rouan, dat ter beschikking is gesteld voor de Olympische training en waarop Irene Tony Brennan op Killrush Jansen reeds menig succes behaalde en zijn trouwe Bajazzo, Jan Maathuis met Troongraaf en ten slotte Proetske Arts met Hella. Van dit kwartet maakte Maathuis de snelste tijd (56,0 sec.), waarmee hij zich -negende plaatste. Aan dit springconcours ging een natio naal jachtspringconcours vooraf, dat werd gewonnen door Rob Kouwenberg met Szu Csang na een scherp gereden parcours. De grootste dreiging vormde voor hem Proets ke Arts op Teresa, doch zij kwam bijna een seconde tekort voor de zege. Menige andere combinatie kwam eveneens zonder fout uit, doch de tijd was beslissend en die van Kouwenberg bleek te snel. De herenbasketbalploeg van Antilopen heeft vrijdagavond een belangrijke over winning behaald op haar Amsterdamse ri vaal AMVJ. De zege kwam moeizaam tot stand, maar de 5443 score was ten volle verdiend, vooral omdat Antilopen in de jeugdige Tim van Loenen een zeer zuiver schutter bezat: 1015. Van Loenen was het, die tezamen met de knap spelende Kees Dingshoff Antilopen in de tweede helft veilig stelde, toen de AMVJ'ers hun achterstand inliepen. De wedstrijd die wel spanning bracht, maar geen hoog peil bereikte, bood het vol gende scoreverloop: AntilopenAMVJ 10—5, 20—20, 30—22 (rust), 37—35, 49—43 en 5443 (einde). Naast Van Loenen had Antilopen ook in Dingshoff (68) een schutter van formaat. Voor AMVJ was Balme (66) topscorer. Het Velsense Exercitia, dat vorig jaar nog in de Haarlemse competitie speelde, kreeg tegen de Amsterdamse studenten- ploeg US, die het vorige seizoen nog in de eredivisie speelde, geen schijn van kans Vooral de geroutineerde US-spelers Scha gen en Sibeyn beiden oud-internationals konden tegen de jonge Exercitia-ploeg doen wat zij wilden. Het duurde tot ver in de tweede helft voordat de Velsenaren het juiste tegenspel vonden en toen stond US al straatlengten voor. Het scoreverloop van deze ongelijke maar desondanks aantrekkelijke wedstrijd was: ExercitiaUS 610, 1020, 1330, 1744 (rust), 21—55, 29—66, 40—72, 49—84 (einde). Topscorers voor US: Schagen (14 12), Brandon (610), Sibeyn (103) en Mellenbergh (210). Voor Exercitia: Van Dijk (106), Heeremans (111) en Koomen (4—7). De laatste wedstrijd van de avond, die tussen White Stars en Boreas (Groningen) leverde een incident op. De Hongaarse spe ler Toth van Boreas trapte tot tweemaal toe zijn tegenstander na. De laatste keer gebeurde dit zelfs na het eindsignaal en scheidsrechter Van Hoek constateerde dit maal de bijzonder grove overtreding, het geen Toth wel enkele wedstrijden zal kos ten. Het is te hopen dat de strafcommissie der NBB een zeer strenge straf zal opleg gen, want deze speler heeft zich reeds vele malen misdragen in wedstrijden tegen Haarlemse teams. De wedstrijd zelf was tot aan de rust spannend. Reitse van Giffen kon de Stars pas kort voor half-time van 2221 naar 2621 schieten. In de tweede helft werd het een spel van kat en muis. White Stars- coach Henk Snel kon het zich veroorloven geruime tijd een B-formatie in het veld te laten. Het spel van Boreas hoe aardig van opzet ook bleek niet produktief genoeg. Toen White Stars weer in haar sterkste formatie in het veld kwam, ver anderde de strijd in prijsschieten: Voor White Stars werden Reitse van Giffen, Peter Spoor (beiden 812) en Erik Jager (48) koning. Het scoreverloop was: White StarsBo reas 12—10, 26—21 (rust), 36—26, 46—35, 57—35, 68—37, 76—39 (einde). De overige uitslagen luidden: Dames: Antilopen 3—HCK 2 02 (regl.). Heren: SC Haarlem—HCK 3 63—13, Exercitia 2— Typhoons 2 2165. Sport tijdens het weekeinde SPORTHAL. Het hoofdgebouw van de St. Andrew's Hall, het belangrijkste sport centrum van Schotland, is door brand ver woest. De schade bedraagt ongeveer 5 mil joen gulden. De brand brak uit na afloop van amateurbokswedstrijden tussen Schot land en Roemenië. NOAD gaat het zondag opnemen tegen Haarlem, dat voor eigen publiek als een zeer lastige tegenstander kan worden ge kwalificeerd. De roodbroeken strijden im mers nog steeds om het behoud van de eerste plaats. NOAD vergaarde tot op heden zeven punten uit acht wedstrijden, met als doelgemiddelde 13 tegen 19. Vooral die negentien doelpunten tegen geven te denken. Waarschijnlijk komen er daar zon dag nog enkele bij. Een zege dus voor Haarlem. RCH duelleert met Wilhelmina dat op de één na onderste plaats staat. RCH, dat kee. per Van der Schilden en linksbinnen Maslo door blessures moet missen, speelt echter uit, hetgeen vooral in Den Bosch soms geen al te gemakkelijke opgave blijkt te zijn, EDO kwam vorige week met een aange name verrassing uit de bus door HVC naar een nederlaag te spelen. Ditmaal gaat de reis naar Schiedam waar Hermes DVS huist. De Schiedamse ploeg voetbalde slechts drie punten meer bijeen dan EDO. Desondanks ligt er mogelijk een kleine nederlaag voor de Haarlemmers in het verschiet. De standen KFC VSV Vitesse NEC Stormvogels Tubantia Wageningen Alkmaar ZFC Heerenveen Zwolse Boys AGOW Oldenzaal Leeuwarden Be Quick Graafschap Zwartemeer in de 8 11 8 11 7 10 8 10 8 10 8 9 tweede divisie Haarlem HVC BW Hilversum 't Gooi Helmondia Xerxes RCH HDVS Baronie DFC NOAD LONGA EDO SVV Wilhelmina PEC zijn: 8 13 8 11 8 11 7 9 HFC heeft zondag een thuiswedstrijd tegen UW, dat er nog niet veel van terecht heeft gebracht. De Haarlemse club moet met vier invallers aantreden, maar zal zijn hoge positie desondanks handhaven De aandacht van de voetballiefhebbers uit Haarlem en omgeving vestigt zich zon dag in de tweede klasse B van West I on getwijfeld op de streekderby Ripperda Zandvoortmeeuwen. De badgasten zijn nog steeds ongeslagen in deze competitie en de Haarlem (thuis tegen NOAD): Van 't Kruys; Duwel en Maas; Boom, Beren- dregt en Duyster; Vreeken, Angenent, Frie, Jaski en Jonker. RCH (uit tegen Wilhelmina): Huyer; Nanai en Wullems; Honout, Koning en Eeuwes; Doesselaar, v. d. Berg, En- gelsma, Brouwer en Meyer. EDO (uit tegen HDVS): Amama; Spiers en Berends; Nijman, Hak en Leon- hardt; Peters, Van Dusschoten, Breit- ner, Breeuwer en Hopman. HFC (thuis tegen UW): Van der Meu- len; Winter en Wijkhuizen; Molenaar, Tekelenburg en P. Thole; H. Koen- ders, Jansen, Lindeman, N.N. en G. Koenders. Ripperda (thuis tegen Zandvoort meeuwen): Gerritse; Heezemans en Bouman; Koene, Van Kampen en Dreyer; Peters, Van der Sluis, Hout kamp, Kuyer en Hazeth. Zandvoortmeeuwen (uit tegen Ripper da): Vlug; Stokman en Water; Jan sen, Kerkman en Schilpzand; Nij- kamp, Van Duijn, Stobbelaar, Paap en Oosterbaan. HBC (thuis tegen Quick, A): Warmer dam; Juffermans en Van der Eem; Böhm, Joh. Duindam en De Graaf; Rotteveel, Martin, Kors, Van Bruggen en Halderman. Schoten (uit tegen Aalsmeer): Hooning; Dinkelberg en Verschure; Flader, Boekelaar en De Looze; Kops, Kossen, Blom, Kollaard en Willemse. TYBB (uit tegen Celeritudo): Heems kerk; Rietvink en Nunnik; Veldhui zen, Van Honschoten en Pebesma; Blom, Van der Klugt, Jansen, Kroons- berg en Meier. halen, want het bezoekende DVD moet zwakker worden geacht. Oosterkwartier speelt op eigen veld tegen Olympia en moet dit winnen, wil het nog zijn kampioensaspiraties waarmaken. Ripperda'ers krijgen langzaam maar zeker Nieuw-Flora komt in Utrecht uit tegen de de juiste cadans te pakken. Een spannende staartploeg Vogel, dat tot heden nog geen ontmoeting ligt derhalve op Schalkwijk in enkel winstpunt behaalde. Aurora krijgt het verschiet. HBC kan thuis winst behalen een lastige klip te omzeilen, want gastheer op het Amersfoortse Quick en TYBB, dat KVD is een moeilijke tegenpartij. Derde- nog steeds zonder overwinning is, wacht klasser Oosthoek speelt tegen het sterke KCO, dat momenteel nog een ernstige I kampioenskandidaat is. In de hoofdklasse van de tafeltennis- competitie komt TYBB dit weekeinde na twee weken rust weer eens in actie. De strijd gaat in Utrecht tegen Wilskracht, een niet te onderschatten tegenstander. Vorig jaar behaalden de Haarlemmers te gen dit team drie punten uit twee wed- Strijden, maar of dit nu Zal lukken, is nog de vraag. TYBB verloor namelijk door het een moeilijke uitwedstrijd tegen runner up Celeritudo. Schoten tenslotte gaat op be zoek bij Aalsmeer. THB. EHS en Renova hebben in de vier de klasse C van West I thuiswedstrijden tegen respectievelijk NAS. Onze Gezellen en Hoofddorpse Boys. terwijl Bloemendaal naar de Zaanstreek trekt om Zaanlandia te bekampen. Verder wordt in deze afdeling de wedstrijd IEVSt. Pancratius gespeeld. ETO is ditmaal vrijaf. En dat is Hillegom in 3 A van West II eveneens. niet beschikbaar zijn vah Witteman iets Eersteklasser Watervliet gaat op bezoek aan kracht. Bij de overgangsklassers is er bij SVK in Amsterdam, dat dit seizoen maandag 29 oktober de interessante derby minder sterk is dan vorig jaar. De bezoe- tussen GTTC en TOG met als inzet de on- kers zijn dus niet bij voorbaat kansloos. Haarlem speelt op het Reggeplein in Am sterdam tegen DED, dat vooral op eigen veld zeer sterk speelt. In de tweede klasse kan Animo Ready wederom een zege be- ,Wat wil men toch eigenlijk in Nederland! Er wordt immers niet elke dag een Yehudi Menuhin geboren! Mensen met superklasse zijn nu een maal zeldzaam. Kijk naar mijn land. Daar is nog steeds geen tweede Puskas naar voren gekomen. 7.0 is het hier in Nederland ook. Het zal echt nog wel even duren voor er een tweede Wilkes, Lenstra of Rijvers op de Nederlandse voetbalweiden zal rondhuppelen. Man nen als Puskas zijn supermensen, die een wedstrijd kunnen dirigeren. Heb je zo'n man niet in je team, dan speelt dat team een klasse minder en kan al leen zijn heil zoeken in een hecht ploegverband, een samenwerking waarin de ene speler de zwakheden van de ander aanvult en omgekeerd". Deze voetbalfilosofische woorden spreekt de 26-jarige Hongaar Bela Bod nar, binnenspeler van Sparta en op dit moment topscorer in de ere-divisie. Wat mij na bijna drie maanden voet ballen in Nederland is opgevallen? Dat de meeste Nederlandse voetballers bal verliefd zijn. Dat ze te individualistisch spelen, graag een mannetje passeren. Neem de voorhoede van Ajax, waar spe- Iers in staan die stuk voor stuk tot de beste voetballers van Nederland kunnen worden gerekend. Kijk nu eens wat die voorhoede presteert. Niets! Omdat daar ieder voor zichzelf speelt." „Dat vormt volgens mij ook het grote mankement in uw nationale team. Daar worden teveel individualisten in gekozen De elf uitverkozen jongens vormen geen eenheid, kennen elkaar te weinig om als 't ware „met de ogen dicht" te weten wat de medespeler doet. Daardoor kun nen ze geen snelle aanvallen opbouwen, moeten ze teveel kijken, te veel zoeken te veel denken, hetgeen tijd kost. Tijd die de tegenpartij alle gelegenheid geeft een tegenactie op te zetten." „Waarom staat Sparta ongeslagen bo venaan, terwijl het toch geen uitblinken de sterren heeft? Omdat Denis Neville een téam heeft opgebouwd. Ik mag van mijzelf zeggen, met wedstrijden in Hon garije, Italië, Duitsland en nu Nederland, dat ik een beetje ervaring heb, niet waar? Een man als Neville is voor een club goud waard, omdat hij ogen in zijn hoofd heeft. Hij heeft gezien, dat in de voorhoede van Sparta techniek genoeg zat, dat die aanvalslinie alleen een man nodig had die dóór durfde te gaan. Een blok beton dus die tegen de defensie van de tegenpartij kan beuken. Daarom kocht hij Wilson, de lange (1.90 meter) en zwa re (90 kilo) Engelsman. Wilson is niet in de eerste plaats een technisch voet baller, maar een man die voor elke spil een bijna niet te stoppen en af te schrik ken lokomotief is. Dat is maar één voor beeld." „De tweede reden dat Sparta zo goed draait is dat de hele ploeg een goede conditie heeft. Een man die fit is, is meer waard dan een slappeling met een uitgebreid arsenaal aan technische foefjes. Ben je namelijk moe, dan luk ken zelfs de eenvoudigste dingen niet meer. In vergelijking met West-Duits- land, Italië en vooral Hongarije komen de Nederlandse spelers qua conditie nog wel wat achterop." „Een tweede ding wat me opvalt bij het Nederlandse voetbal hetgeen eigenlijk direct volgt uit het te individua listisch spel is dat de spelers hier te veel met de bal lopen en te weinig zon der bal. Iedereen moet toch kunnen be grijpen, dat je zonder een bal veel snel ler kunt zijn dan met een bal. Wanneer je de bal niet hebt, moet je lopen, posi tie kiezen. Heb je de bal, dan moet je zo staan dat je dat leer direct kun plaat sen. Dat brengt tempo en verrassing in 't spel. Men zegt dat in landen als Honga rije en Oostenrijk de spelers vaak te kort spelen. Ja, op het middenveld om posi ties te kiezen, om een gat in de defen sie te zoeken, maar ziet men een gat, een mogelijkheid, dan is het: één lan£, één kort, één lang, doelpunt." „Ik heb uw nationale team op televi sie tegen Denemarken zien spelen. Dat was een prachtig voorbeeld van wat ik probeer te zeggen. De Nederlanders vie len de eerste vijftien minuten voortdurend aan, maar elke voorhoedespeler probeer- derste plaats. De gasteren hebben beslist I de beste kansen. DWT en Haarlem binden vanavond om acht uur in het Sportfondsenbad in Haar lem voor de bekercompetitie KNZB de strijd met elkaar aan. De dames van DWR krijgen voor de bekercompetitie de reser ves van ZIAN uit Den Haag op bezoek. Voorts bekampen de dames van HPC en NVA elkaar en zal de dameswedstrijd DWT 3VZV plaatshebben. De reserve- heren van VZV komen in de voorlaatste wat hij kan en wat hij in een bepaalde wedstrijd tegen HPC 3 uit, waarna het ge- spelsituatie zal doen. Dan alleen komt heel wordt afgesloten met de ontmoeting een team zonder uitgesproken sterren tot Njord—NVA. goede resultaten. Positief bewijs? Spar ta. Negatief bewijs? Uw nationale team. Hoe kan een bondstrainer, die zijn spe lers enkele dagen voor een interland uit hun eigen vertrouwde sfeer trekt, in die paar dagen een team opbouwen? „Hoe het komt dat ik topscorer ben?" De sympatieke Hongaarse vluchteling I de door het nemen van één, twee, drie of nog meer tegenstanders een gat te maken. Dat lukt nooit, omdat je telkens weer dezelfde tegenstander op je weg vindt, simpel doordat die man alle tijd heeft zich te herstellen. De Denen daar entegen lieten de bal het werk doen, stel den de Nederlandse defensie voor onop losbare problemen door snel en verras send met lange passes aan te vallen. Dat is het spel voor een team zonder echte supersterren. Wil je door kort spel, door balbezit resultaten bereiken, dan vereist dat van elke speler een technische per fectie als die van een Puskas. Maar pro beer eens een team te krijgen van elf Puskassen? Bestaat toch niet." „Wat men vaak vergeet, is dat voet bal een teamsport is, geen sport van elf individuele mensen die toevallig hetzelf de shirt dragen. Om een team te vor men, moet je dagelijks met elkaar om gaan, met elkaar trainen, net zo lang tot elke speler van de ander precies weet, De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" houdt zondagmorgen in het „Van der Aartsportpark" voor de A- en B-klassers een koppelwedstrijd over zestig kilometer. Slaagt dit experiment, dan wil men vol gend jaar meer van dit soort koppelkoer- sen in het sportpark laten verrijden. Voor de C-klassers en jeugdrijders staat een nor- („In november 1956 ben ik uit mijn land I ^J^-^^swedstrijd op het pro- WTl8ghe^Pt1? gllTlaCht kij onze vraag. De oniangs opnieuw in het leven geroe- ,,Ik ben helemaal geen knaap met een pen Haarlemse Raceclub .Excelsior" laat loeihard schot. Van de negen doelpunten, zondag voor zijn A-. B- en C-klassers en twee Hit it- fTÏhZ-"ln er misschlen jeugdrijders de eerste bekerrit rijden, twee, die ik hard heb ingeschoten. De J andere goals prikte of schoof ik erin. Ik BADMINTON geloof dat ik nog al veel doelpunten maak, doordat ik veelal weet waar de Voor Velsen dat zondagmorgen om tien bal terecht zal komen." uur in de Badmintonhal in Haarlem De „Als bij een voorzet Wilson en de stop- Kortenaer 2 ontmoet en voor Duinwijck 2 per omhoogklimmen om de bal te koppen ciat dij het eerste team van De Kortenaer weet ik steeds het plekje waar die bal °P bezoek gaat, liggen naar onze mening uit dat duel zal neerkomen. Komt deze cie resultaten reeds vast. Velsen zal win- werkelijk daar, dan is het een koud kunst- nen' de Haarlemmers zullen verliezen, je hem achter de keeper te schuiven. Maar n°g volkomen open is de strijd tussen Dat is mijn spelervaring, die in Hongarije Dr0P shot en Duinwijck, tot nog toe se- zijn basis kreeg. Aangezien wij Honga- rieuze titelkandidaten. Ferry Sonneville ren lichtgebouwde kerels zijn, moeten wij za* drie partijen voor zijn rekening nemen, het wel zoeken in een zo perfect moge- dat is vrij zeker en de Duinwijck-dames lijke techniek en in voetbalintelligentie, 2U"en evenmin in hun single en dubbel- omdat we mankracht tekort komen. Met I sPe^ 66,1 Punt afstaan. De beslissing zal dus die techniek heb ik éven in Italië en 'noeten vallen in de tweede herensingle en daarna vier jaar in Hamburg gespeeld. het tweede gemengddubbel, zodat de gas- In Duitsland, in de Oberliga, heb ik hard- ten mogelijk wel een gelijk spel uit het lieid geleerd, dat moest ik daar wel. On- vuur kunnen slepen. In de eerste klas wacht geveer 150 wedstrijden knokte ik in Con- Duinwijck 3 een zware opgaaf. De Haar- cordia. In het begin ging dat niet van 'emmers bezoeken titelkandidaat Bad- harte, dat kan men begrijpen." hoevedorp. BC Haarlem zal in het instituut „Ook Sparta speelt hard, maar niet un- Wolters geen moeite hebben met PM Rijs- fair, niet vies. Het beste bewijs is wel. w'jk 2. Velsen 2 zal moeten buigen voor dat nog geen tegenstander na een wed- Slotermeer. strijd tegen Sparta geblesseerd het veld Tl Am t\h at moest ruimen. Voetbal is een sport voor nats UB AL. mannen, dat hoeft niet week te worden Rapiditas kan zondag aan de Van Oosten gespeeld. Maar tussen hardheid en ge- de Bruijnstraat in Haarlem tonen tot iets in meenheid ligt een enorm verschil. Wat staat te zijn als 't hoofdstedelijke AHC. dat ik bijvoorbeeld niet kan begrijpen, is, dat zonder verlies boven aan de ranglijst prijkt men een jongen als Co Prins, die vorige om kwart voor elf op bezoek komt. Even- week onze back Van der Lee het brood eens voor eigen publiek speelt Concordia uit de mond schopte, nog op Nederland- °m twee uur tegen het Stichtse SSVU dat se voetbalvelden laat rondlopen, sterkernogal wisselvallige resultaten boekt Maar dat men hem nog kiest voor het natio- «n tot de titelkandidaten te blijven be- nale team ook. In Nederland weegt een horen heeft Concordia weinig keus. Weinig overwinning toch niet zwaarder dan fat- krachtsverschil zal er heersen in het tref- soen? Dat kan ik me werkelijk niet voor- fen tussen Zandvoortmeeuwen en Tonido stellen, vooral niet als Hongaarse jongen, dat zondag om halfeen In Zandvoort aan- die als kind op school droomde van het vangt. gastvrije, vriendelijke, mooie Nederland. De damesploeg van De Blinkert trekt Dat doen vele Hongaarse kinderen nu ook naar Arnhem en zal van Micrometers, dat nog dat dromen van Nederland. Daar- nog toe twee overwinningen noteerde om voel ik me hier zo happy!" met beide punten terugkeren. De Concor- Ian Dassen dia~dam®s. a?hten we sterker dan jan uassen I vrouwe Lijnden. gast-

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 19