Washington overweegt bases op Cuba uit te schakelen Rusland houdt schepen weg; Thant praat met partijen schip Eerste geënterd HET WEER Franse partijen lanceren gezamenlijk programma m DE Chinezen rukken op: India kondigt noodtoestand af Zaandammer aan hondsdolheid overleden IsouplesseI VSV-WAGENINGEN Gereed voor aftreden van De Gaulle Kennedy antwoordt Bertrand Russell Geen loslopende honden op strand en in duinen Zware verliezen in harde oorlog PERMANENT PEUGEOT - SKODA mv MUKmy veforeijou vuij! Commandeur verhuizingen Oe Thant bemiddelt Schip geënterd Veel wind N.V GARAGE VERBEEK De kool en de geit - - -- %n! Rede van De Gaulle FALCON TWEEDJASSEN BANANEN 'Pcrf In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 Bruynzeel keukens hang- en legkasten aanrechten Zaanlandsche Houthandel Politie waarschuwt: Het woord is aan... In de krant van heden: Goud inleveren Zware verliezen Spanning om Kasjmir Nederland en Europa; Betrouwbaar, vakkundig; Personencabines; Speciaal Pianovervoer; Verzekerd. COIFFURES DE VRIES 47e JAARGANG NUMMER 301 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON. Handelend op> treden is gerechtvaardigd als de Russen weigeren mee te werken aan het af breken van de raketbases op Cuba. Dit verklaarden gisteravond Amerikaanse regeringswoordvoerders in Washington waar men nu openlijk spreekt over de mogelijkheid van het bombarderen van de raketbases of van een invasie. Er zijn aanwijzingen dat er dit weekeinde een of andere vorm van interventie wordt aangekondigd. Het Witte Huis verstrekte een commu niqué, waarin wordt gezegd dat de bouw van raketbases op Cuba in zeer snel tem po wordt voortgezet. Deze activiteit is er kennelijk op gericht de bases zo spoe dig mogelijk operationeel te hebben. Don derdag werd er nog aan de bases ge werkt onder de dekking van camou- lage, aldus het communiqué. In antwoord op de oproep van V.N. secretaris-generaal Oe Thant, die de Sov jet-Unie heeft verzocht de aanvoer van militaire goederen naar Cuba stop te zet ten en de Ver. Staten om de blokkade op te schorten, heeft president Kennedy geantwoord, dat hij zijn best wil doen moeilijkheden in het quarantainegebied te voorkomen als de Russen hun schepen buiten dat gebied houden. Hij legde er echter de nadruk op, dat het „militaire aanvalsapparaat" van Cuba moet verdwij nen. Amerika zal de blokkade tegen of fensieve wapens handhaven. Premier Kroesjtsjev heeft Oe Thant ge antwoord dat hij de kapiteins van Rus sische schepen op weg naar Cuba op dracht heeft gegeven uit de buurt van het onderscheppingsgebied te blijven, maar dat dit niet al te lang kan duren. Oe Thant heeft gisteren zijn bemid delingspogingen voortgezet. Hij ontving de Amerikaanse V.N.-gedelegeerde Stevenson en de Russische gedelegeerde Zorin, die beiden met een kleine delegatie versche nen. Thant was vergezeld door zijn mili taire raadgever, de Indische generaal Ri- kye. Het gesprek met Stevenson duurde een uur; dat met Zorin tweeënhalf uur. Over het resultaat van de besprekingen is niets meegedeeld. Thant ontving ook de Cubaanse gedele geerde. Over Cuba's houding t.a.v. de bemiddeling van de Ver. Naties en de niet-verbonden landen is niets bekend. Twee Amerikaanse torpedobootjagers hebben gisteren het door de Russische re gering gehuurde Libanese vrachtschip „Marucla" (7300 ton), dat op weg was naar Cuba, aangehouden en een ongewa pende entergroep aan boord gezet. In de lading werden geen goederen gevonden die onder de quarantaine-bepalingen vallen. Het schip kreeg verlof door te varen naar Havana. Het was vertrokken uit Riga en vervoerde twaalf vrachtauto's, zwavel, pa pier en onderdelen voor vrachtauto's. Een menigte anti-Amerikaanse leuzen roepende Cubanen heeft gisteren het eer ste Russische schip dat het eiland aan- Advertentie wagenweg 29. Haalem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand teqen ons vochtig en winderig klimaat Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en tijdelijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachti ge, en langs de kust krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee deed sinds de Amerikaanse quarantaine, verwelkomd. Het was de tanker die de Amerikaanse vloot zonder inspectie had laten passeren. Op Cuba wordt beweerd dat het schip „Vinnitsa" Cuba heeft weten te bereiken zonder door de Amerikanen te zijn opgemerkt. In Washington weigerde men hierop commentaar. Onze correspondent in Washington meldt dat de Amerikanen de indruk maken niet te lang te willen wachten met een actie indien de constructie van de raketbases op Cuba doorgaat. En herhaaldelijk kan men horen dat voor een dergelijke actie een in vasie niet nodig zou zijn. De luchtmacht deskundigen zijn het erover eens dat de Amerikanen in heel korte tijd de bases kunnen vernietigen. De afstand naar Cuba is slechts kort. Men zou jagerbommen werpers kunnen gebruiken voor de opera tie, die een indrukwekkende hoeveelheid bommen kunnen meenemen. Cuba heeft van de Russen een moderne luchtverdediging gekregen die met raket ten opereert, maar als men het eiland laagvliegend zou naderen, zou die lucht verdediging weinig hebben in té brengen. Voor de dertig of veertig Migs die op Cu ba zijn is men ook niet beducht. De Amerikaanse vliegtuigen zouden de raketbases volkomen kunnen uitschakelen als zij in golven eerst zware bommen gooi den en daarna gebruik maakten van brandbommen, raketten en mitrailleur- vuur. Dit alles betekent echter nog niet dat men tot die actie zal overgaan. Dit is in de allereerste plaats een politieke beslis sing. Bij zulk een actie zou men onge twijfeld Russisch personeel treffen. Men neemt aan dat de Cubanen zelf nauwe lijks tot de bases worden toegelaten. Hoe de Russische reactie op een bombarde ment zou zijn en waar die tot uiting zou komen is niet te voorspellen. Maar het staat vast dat een luchtaanval op de bases de crisis in een veel ernstiger stadium zou brengen. Daarom moet men stellig hopen dat Thant met zijn pogingen in de Verenigde Naties, om de partijen nader tot elkaar Advertentie Blnrmendaalsewpg 1-9 Bloemendaai Telefoon 52391 te brengen, succes zal hebben. Thant volgt de methode die hij ook toepaste toen Nederland en Indonesië nog niet tot direct overleg bereid waren: hij confereert met elk der partijen afzonderlijk. Allerlei plannen zijn door de crisis on zeker geworden. Misschien stelt bondskan selier Adenauer het bezoek uit, dat hjj van plan was op 7 november aan Was hington te brengen. President Kennedy en zijn echtgenote hebben een bezoek aan Brazilië, dat was afgesproken voor 12 tot 14 november, uitgesteld. Mevrouw Kenne dy heeft al haar afspraken van feestelijke aard afgezegd voor de duur van de crisis In Moskou is van diplomatieke zijde ver nomen dat de Russische regering de wes terse diplomaten heeft verboden zich bui ten de hoofdstad te begeven. De maatregel zou dinsdag, na de afkondiging van de Amerikaanse quarantaine-maatregelen, zijn genomen. Mgr. Geraldo de Proenca zei: „Als aartsbisschop van Brazilië, heb ik bij zondere vriendschap voor Cuba, dat zo dicht bij mijn land ligt en evenals de mijne een katholieke natie is. Daarom bid ik dat God de wereld voor oorlog moge behoeden. Maar tegelijkertijd bid ik dat God Cuba en geheel Zuid-Ame- rika moge beschermen voor de slavernij van het communisme". Advertentie VERLOOFD Dan gratis VER- LANGBOEKJE; vergemakke lijkt déél voor déél kopen van servies, drinkservies, tafelbe stek, enz. Geen misverstan den, geen cadeaus dubbel. Schrijf, bel of stap binnen en vraag een gratis Verlangboekje bij de winkel vol ontdekkingen. H. en J. LAMP, Barteljons- straat 18, Haarlem, Tel. (02500) 18574. St. .-.r v: WÊéi/zi 0 v De Engelse filosoof Bertrand Russell, die een rol speelt in het Cuba-conflict PORTMADOC (Wales) (AFP) De Brit se wijsgeer Bertrand Russell heeft een ant woord ontvangen van president Kennedy op zijn boodschap aan Kennedy over Cu ba. Kennedy schrijft, dat Russell wel kri tiek levert op de houding van de Verenigde Staten maar geen blijk geeft van bezorgd heid over de vestiging van bases voor bal listische raketten op Cuba. In een nieuw telegram aan president Kennedy vraagt de bejaarde filosoof de Amerikaanse president of het hem moge lijk zou zijn zich ermee te verenigen, dat de Verenigde Naties militaire bases waar dan ook inspecteren en of de Amerikaanse president bereid is af te zien van de Ame rikaanse bases in Turkije. In een telegram aan premier Castro van Cuba, vraagt Russell Castro akkoord te gaan met de aanwezigheid van UNO-in- specteurs op Cuba en met de bescherming van de Verenigde Naties. Aan premier Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft Russell een boodschap gezon den waarin hij hem dank zegt voor diens „toegevendheid", die naar Russell zegt, onze grootste hoop" is. In zijn nieuwe telegram aan Kennedy zegt Russell ook, diens bezorgdheid over kernraketten te kunnen begrijpen. Maar een blokkade die zou kunnen leiden tot het tot zinken brengen van Russische schepen zou de mensheid op de rand van de ver nietiging brengen. Russell smeekt Kenne dy, niet tot een invasie op Cuba over te gaan. Advertentie PARIJS. Kort nadat president Char les de Gaulle gistermiddag zijn laatste radio- en televisierede had gehouden voor het referendum van zondag, zijn de grootste vier oppositiepartijen voor de dag gekomen met een gemeenschappe lijk politiek programma. Zij deden een ieroep op de kiezers om zondag tegen de door De Gaulle voorgestelde grond wetswijziging te stemmen en verklaar den gereed te zijn voor diens eventuele aftreden. Het gezamenlijke actiepro gramma wilde daar het bewijs voor zijn. Het werd bekend gemaakt door Guy Mollet, in een radiotoespraak die werd uitgezonden door een van het staatstoe zicht onafhankelijke zender buiten Frank rijk. Het nieuwe politieke offensief tegen De Gaulle's hooghartige alleenheerschappij verenigt de socialisten, o.l.v. Guy Mol let; de links-katholieken (M.RP.), o.l.v. Maurice Simonnet; de radicaal-socialis ten, o.l.v. Maurice Faure en de Onaf hankelijke (conservatieve) Partij, o.l.v. Bertrand Motte. Het programma omvat de vorming van een parlementaire regering, garanties voor de persvrijheid, een waarlijk onaf hankelijke rechterlijke macht en een de mocratische positie voor de radio- en te levisieomroep. Inzake de buitenlandse politiek wordt hervatting geëist van het streven naar Europese eenwording op basis van de bestaande Europese organen alsmede in tegratie van de Franse kernbewapening in de westelijke strijdmacht. Op economisch gebied wordt de nadruk gelegd op huisvesting, scholenbouw, vol ledige werkgelegenheid en een moderne landbouwpolitiek. Kort voor de bekendmaking van dit gemeenschappelijke actie-programma dat bewust een alternatief wil zijn voor het De Gaulle-regime kwam het Fran se staatshoofd voor de laatste maal voor radio en televisie om zijn onderdanen te bezweren hem zondag het jawoord te ge ven inzake de nieuwe wijze van benoe ming van Frankrijks toekomstige presi denten. Frankrijk heeft in de gevaarlijke pe riode die de wereld nu doormaakt een krachtige gids nodig, verzekerde de ge neraal. De partijen die zich verzetten te gen deze grondwetsherziening hebben nog altijd niets van het verleden geleerd. De weg der grandeur die wij zijn ingesla gen en waarmee wij de hele wereld van verbazing vervullen, is nu eenmaal on verenigbaar met het bewind des onheils waarnaar zij zouden willen terugkeren, aldus De Gaulle. Aan de aanval op de partijen voegde hij nogmaals het dreigement toe, dat hij zal aftreden als het referendum hem niet een ruime overwinning oplevert. (Reuter,AP). BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13430 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Vrijdagochtend zijn dominee Smit van de Oude- of Sint Nicolaaskerk en pas toor Solleveld van de Sint Nicolaas- parochie in Amsterdam samen met de collectebus de oude binnenstad van Amsterdam ingetrokken om geld in te zamelen voor de aanschaf van een of meer invalidenwagentjes, die door Sint Nicolaas bij zijn intocht in de hoofd stad zullen worden aangeboden aan de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Op de foto zien we de beide ziele- herders tijdens hun tocht door Am sterdams „donkere buurt". (Meer nieuws over deze actie vindt men op de feuilletonpagina). Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 De Zandvoortse politie heeft borden met het opschrift „Honden aan de lijn" bij de invalswegen van Zandvoort laten plaatsen. Ze wijst er, bevreesd voor een invasie, hondenbezitters met nadruk op, dat het ook verboden is honden los op het strand en in de duinen te laten lopen. B o i 1 e a u Hoeveel ijdele lauweren de oorlog ook belooft, men kan een held zijn zonder de aarde te verwoestei. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 17 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Taal-laria 4 Op en om het Binnenhof5 Kerkelijk Leven 6 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving ....7, 8, 9 Uitgaan in Haarlem8 Kerkdiensten 8 Topsy 10 Horen en Zien 11 Kunst 11 Erbij13 tot 16 Puzzel17 Feuilleton 17 Beurs 18 Economisch nieuws18 Effecten en Geldmarkt18 Scheepsberichten 18 Sport 19 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif NEW DELHI. - In geheel India is gisteren de noodtoestand afgekondigc wegens de Chinese militaire opmars in het grensgebied van het land. Binnen het Indische kabinet is een soort oorlogs kabinet gevormd, bestaande uit een comité van zes ministers, dat de natio nale krachtsinspanning moet coördi neren. Onder de noodtoestand kan de centra le regering de bevoegdheden van de vijf tien deelstaten overnemen en de grond wettelijke rechten van vrijheid van me ningsuiting en vergadering opschorten. De afkondiging van de noodtoestand moet binnen twee maanden door het parlement worden bekrachtigd. De regering zal obligaties voor de de> fensie uitgeven en een fonds stichten voor vrijwillige bijdragen. Voorts is be sloten tot de vorming van een nationale strijdmacht van vrijwilligers. Premier Nehroe heeft gezegd de invoering van de dienstplicht te overwegen teneinde het volk disipline bij te brengen. De Indische luchtvaartmaatschappij heeft gisteren haar vluchten op Rangoon Bombay, Calcutta en Madras opgeschort. Dit zou zijn gebeurd omdat de Viscounts waren gevorderd om voorraden naar het strijdtoneel te vervoeren. De minister van Defensie heeft de be volking opgeroepen gouden sieraden in te te leveren; van de deviezen die de ver koop van het goud zou opleveren, zul len wapens worden gekocht. In India wordt goud algemeen gekocht om te spa ren of geld te beleggen De minister schatte twee maanden geleden, dat zich onder particulieren voor 3885 miljoen dol lar aan goud bevindt. In een rede voor studenten heeft pre mier Nehroe gezegd, dat India niet of ficieel in staat van oorlog met China wil raken omdat het conflict hierdoor zou kunnen uitdijen en het bombarderen van het achterland tot gevolg zou kunnen hebben. In de grensoorlog met China heeft In dia te kampen met twee nadelen, zei Nehroe. Ghandi heeft het volk opgevoed in geweldloosheid en de democratie in In dia gaat langzaam. Maar het is de juiste weg en de democratie zal uiteindelijk de overwinning behalen. De afkondiging van de noodtoestand vond plaats nadat berichten waren ont vangen, dat de Chinese troepen aan beide kanten van de noordoostelijke grens die per het Indische grondgebied waren bin nengedrongen. Er wordt verbitterd ge vochten en er worden grote verliezen ge leden. Verliescijfers worden niet gepubli ceerd. Bijna een week nadat de Chine zen hun offensief begonnen, is er nog steeds geen teken dat het Indische leger in staat is dit tot staan te brengen. Aan het front is sneeuw gevallen en heerst een bittere koude. Gisteren deden berichten de ronde dat de Chinezen zware artillerie aanvoeren over de hoge bergpas naar het pas ver overde gebied. Advertentie ZONDAG A.S. - 14.30 uur Ook India voert versterkingen aan. Het moet hiervoor troepen weghalen van de grens met Pakistan, waardoor het voor het risico wordt gesteld, dat Pakistan van de gelegenheid zal gebruik maken om het Indische gedeelte van de staat Kasmir te bezetten. In het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is vrijdag op 38-jarige leeftijd aan hondsdolheid overleden de heer G. K. Romkes te Zaandam. Dit heeft een onderzoek van de Zaandamse GGD uitgewezen. Oorspronkelijk werd ge dacht dat de heer Romkes, die donder dag was opgenomen, hersenvliesontste king had. Voor zijn overlijden is ge vraagd of hij gebeten was door een hond, doch de heer Romkes kon zich hiervan niets herinneren. De heer Romkes was kantoorbediende van beroep. Hij was gehuwd en laat twee kinderen achter. Het slachtoffer kwam vaak in Amsterdam, hetgeen de commis saris van politie te Zaandam, de heer A. B. J. Prakken, doet vermoeden dat de man daar waarschijnlijk de fatale beet heeft opgelopen. De heer Romkes had zelf geen huisdier. België heeft vrijdag officieel de grens gesloten voor uit Nederland afkomstige katten en honden. In het Belgische staats blad is een koninklijk besluit opgenomen, waarin „de in- en doorvoer van vleeseten de dieren afkomstig uit Nederland is ver boden". Texel laat ook geen honden toe. De N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming" heeft besloten geen honden meer over het Marsdiep te zetten. In Amsterdam neemt men nu rigoureuze maatregelen. De burgemeester van Am sterdam heeft gelast dat honden die los lopend worden aangetroffen, zullen worden gedood. Advertentie Vraag prijsopgave I I Graaf Janstraat 13 - Beverwijk Telefoon 0 2510 3635 5588 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1