Doorlekken van dijken wordt tegengegaan met nylondoek Interessant experiment in Anna Paulownapolder Röntgen Technische Dienst: 25 jaar materiaalonderzoek KUIPERS Oxtat-laxia Luik houdt referendum over taalgrens-kwestie kOSRAM Werkgemeenschap van gepensioneerden Als de appels rijpen Centrale controle bij aardgaswinning Twee jaar geëist voor zware mishandeling Sommige burgemeesters weigeren aan deze schertsvertoning mee te werken ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 4 Kunststof in dijk Orderportefeuille stroomt over' V oordelen Enig in Nederland, het grootst in Europa ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST lampen HAARZIEKTE (1) HAARZIEKTE (II) LUX WREED NIKS SEX KOEK TELLEN ONNODIG FONETIEK Oude wijn in nieuwe zakken Vreemde toestanden bij onze zuiderburen Gendarmerie waakzaam De draineermachine maakt in de dijk een gleuf met een breedte van ca. 25 centimeter, waarin de rol nylondoek wordt afgewikkeld. Samenspel tussen de Grontmij uit De Bilt en de technisch ambtenaar van de polder Anna Pauwlona (in de kop van Noord-Holland) heeft geleid tot een nieuwe ontwikke ling op het gebied van de waterbeheersing, namelijk het aanbrengen van nylondoek als waterkerend element in een dijklichaam. De voorlopige resultaten, behaald met deze werkwijze, stemmen tot tevredenheid, doch de „uitvinders" zijn er zich van bewust, dat h^t procédé nog verder ontwikkeld moet worden wil het op ruimere schaal toepassing vinden. Intussen heeft deze nieuwe methode om door dijken of kaden dringend water tegen te houden de belangstelling getrokken van waterstaat kundigen. Een commissie, samengesteld uit technici op verschillend terrein, zal de bruikbaarheid van het nieuwe procédé gaan bestuderen. Vele Nederlandse polders, vooral in het westen van het land, doch ook elders, zoals in Overijsel en in de omgeving van 't Gooi, kennen het probleem van water overlast als gevolg van kwel. Kwel ont staat door een ondergrondse waterstroom van een hoog naar een lager gelegen waterniveau en de soort kwel, waarmee men in het waterrijke Nederland vooral te maken heeft is de dijks- of kadekwel, waarbij het water door het dijk- of ka delichaam heendringt en wateroverlast veroorzaakt in of nabij de aan de land zijde gelegen voet van de kade. Vooral polders, die gelegen zijn op een dik zandpakket op grotere diepte hebben veel last van kwel, doordat het bodem water snel door de makkelijk waterdoor- latende zandlagen heendringt en binnen dijks omhoog welt. Het kan dan voor komen dat het uit de polder gemalen water bijna net zo snel weer terug komt als het uitgeslagen werd en men kan zich voorstellen, dat dergelijke polders hoge lasten hebben. Voorbeelden van zul ke polders zijn bijv. de Koekoekspolder in Overijsel en de Holsterpolder tussen 't Gooi en de Vecht. Tegen deze soort kwel, die men aan duidt met bodemkwel, is weinig anders te doen dan malen. Dat het niet denk beeldig is dat men de moed opgeeft il lustreert het Naardermeer, algemeen be kend als natuurreservaat, doch oorspron kelijk een polder. Een polder met zo'n grote bodemkwel dat men er van af zag steeds maar geld in het water te smijten en hem eenvoudig maar weer vol liet lopen. Ligt op niet te grote diepte onder een polder een kleilaag, dan kan tegen bo demkwel iets gedaan worden; men kan dan een kering maken tussen grondwa terniveau en ondergrondse kleilaag en op die manier de ondergrondse waterstroom tegenhouden. Dat tegen kwel iets gedaan moet worden is duidelijk, omdat langdu rige hoge waterstanden in de polderboe zem het grondwater in het kade- of dijk lichaam dusdanig kunnen doen stijgen, dat kwelwater uit het aan de landzijde gelegen talud begint te stromen. Voert dit water grond mee, „dan^kimneg af-^ schuivingen en zélfs complete dijkbreukéh ontstaan. •Om het kwelwater, te keren .zijn ver schillende methoden bekend. Men kan wa terdichte wanden aanbrengen op daartoe geëigende plaatsen in het dijkprofiel, bij voorbeeld door damwanden of kleikisten (eén verticale „muur" van speciale niet- doorlatende klei) in het dijk- of kade lichaam te plaatsen, of door het buiten- talud te bekleden met kleileem, klei- asfalt of dergelijke. Een andere oplos sing biedt het leggen van een binnen- dijkse kwelkade, weer een andere het aan brengen van een dijkverzwaring aan de landzijde. In de Anna Pauwlonapolder (oppervlak te 4500 ha, 20 kilometer kade, uitslaand Bij de Philipsfabrieken in Eindhoven is men drie jaar geleden begonnen met de eerste coöperatieve werkgemeenschap voor gepensioneerden onder leiding van prof. ir. F. M. Roeterink, oud-hoogleraar van de technische hogeschool in Delft. De hoogleraar stelde vast dat er drie categorieën gepensioneerden zijn, ten eer ste zij die zich tevoren geheel op hun nieuwe situatie hebben geprepareerd, ten tweede zij, die zeggen dat het gelukkig is dat het werken is afgelopen en die zich aan hun hobby's gaan wijden,- en ten derde zij die zich niet voldoende hebben voor bereid en voor wie de leegte en ook vaak de onverwachte eenzaamheid als een schok komen. De eerste twee categorieën redden zich zelf wel. Van de derde categorie is het sterftecijfer in het eerste jaar van de pensionering opvallend hoog. Om deze te helpen is de coöperatieve werkgemeen schap voor gepensioneerden van Philips opgericht, waarbij uitgegaan is van een aantal grondstellingen. Ten eerste dient de opzet sociaal en economisch verant woord te zijn. De gemeenschap moet zich zelf dus kunnen bedruipen anders krijgt het zelfrespect van de deelnemers toch een deuk. Concurrentie met de werkende generatie moet vermeden worden. De ar beidstijden moeten kort zijn. Het werk moet conjunctuur ongevoelig zijn. Dit leid de er toe als werkobjecten in de eerste plaats modelbouw, in het bijzonder on derwijsmodellen, te kiezen. Iedereen heeft dezelfde positie in het ge heel. Ook de beloning is gelijk. Niemand is verplicht iedere dag te komen. De werktijden in Eindhoven zijn drie uur per dag bij een vijfdaagse werkweek. De werkgemeenschap in Eindhoven heeft een grondkapitaal van 140.000. Er werken 180 gepensioneerden en de omzet was in het afgelopen jaar 200.000, waarvan f 100.000 aan kosten afging. De rest f 100.000 is gelijkelijk onderling ver deeld. Iedereen ontving 1 per werkuur plus een „dividend". Dit dividend bedroeg het eerste jaar zeven cent per werkuur, het tweede jaar vijftien cent en dit jaar vermoedelijk nog wel meer. „De orderpor tefeuille stroomt namelijk over," zo heeft prof. Roeterink meegedeeld. Er zijn plannen om in Rotterdam en Amsterdam dergelijke werkgemeenschap pen van gepensioneerden te stichten. op de Schermerboezem) begon in het na jaar van 1960 de kade aan de zijde van de Wieringerwaard op hevige wijze te lekken. Bestudering wees uit, dat dit lek ken zeer waarschijnlijk plaatsvond door een sterk gescheurde grondlaag onder de kruin van de dijk (in kleilagen kunnen door perioden van langdurige droogte scheuringen ontstaan). Het lekken zou kunnen worden beperkt door het toepas sen van een der conventionele bestrij- dingsmethoden, doch, het probleem be sprekend. kwam men op het idee om in de lekkende grondlaag 'n wachterdicht, uit kunststof vervaardigd element verticaal in de lengte van de kade aan te bren gen. Dat aanbrengen zou, wilde men ho ge kosten vermijden, machinaal moeten geschieden. Men koos een bestaand, voor het ver vaardigen van dekkleden toegepast ny lonweefsel, dat aan beide zijden met een kunststof is bekleed. Dit aldus geprepa reerde nylondoek is volgens de fabrikant zeer bestendig, onder meer ook tegen al lerlei bodemzuren. Omdat het doek ver ticaal in een in het dijklichaam te ma ken sleuf zou moeten worden geplaatst, kwam men op het idee gebruik te ma ken van een draineermachine. Aan die machine werden enige eenvoudige voor zieningen gemaakt, waardoor de rollen nylondoek (50 meter lang, 135 cm breed) op een verticaal geplaatste as in de slof van de machine konden worden geplaatst. De machine graaft een sleuf, die 1.40 m diep en 25 cm breed is. De rol doek wordt aan het begin van die sleuf vast gezet en door de voortgang van de ma chine afgewikkeld. Arbeiders zorgen voor aanvulling en verdichting van de sleuf. De werkwijze heeft een aantal duide lijke voordelen. Onder meer ligt het werk tempo hoog en zijn de kosten, in ver gelijking met de conventionele methoden van kwelbestrijding, laag. In de Anna Pauwlonapolder heeft men ongeveer 1600 meter kade op deze wijze „behandeld" en de kosten kwamen op ongeveer ƒ15 per strekkende meter. Omdat de methode zeer waarschijnlijk vooral ook voor lagere organen op wa terstaatkundig gebied perspectieven opent, zijn de „uitvinders" bereid alle voorlich ting te geven die tot nu toe het pro cédé is nog geen afgeronde zaak ver zameld is. Belangstelling is reeds getoond van de zijde van de Haarlemmermeerpol der, waar men steeds te kampen heeft met verzakkende, op de dijken aangelegde wegen. De methode zou voorts, om een ander voorbeeld te noemen, uitstekend bruikbaar zijn voor het „dicht maken" van ijsbanen. Verdere studie zal ongetwijfeld tot meer toepassingen leiden. Met genoegen zag een dominee in Den Hulst hoe de appels aan de boom in de pastorietuin rijpten. Tot hij ontdekte dat er kapers op de kust waren. De verdenking viel onmid dellijk op enkele al te voortvarende leerlingen van een in de nabijheid staande school. De dominee, die met geprangd gemoed zijn appelbezit on rustbarend zag slinken, zou de knapen wel eens eventjes leren, zo vertelt de Zwolsche Courant. Nog dezelfde dag hing hij tegen de boom een bordje met het opschrift „God ziet alles". Toen hij de volgende ochtend door zijn tuin wandelde zag hij dat de schalken de tekst hadden aangevuld met de woorden .maar hij verraadt ons niet." Weer waren enkele appels verdwenen. „Als het rode licht brandt, toegang verboden". Zo luidt het opschrift van een bord op het terrein van de Röntgen Technische Dienst n.v. aan ae Delftweg 144 m Overschie. Brandt dat rode licht, dan weet men dat daar in de werkplaatsen een röntgenologisch onderzoek van materiaal doorgaans metaal aan de gang is. De Röntgen Technische Dienst doet dit werk nu al 25 jaar en neemt daarmee een unieke plaats in in ons land. Bij de oprichting in 1937 bestond de organisatie nog maar uit drie man, thans werken er een kleine 200. Het is daar mee het grootste bedrijf op dat gebied in Europa. De heer L. van Ouwerkerk, de in 1959 overleden directeur, is er 22 jaar de ac tieve leider van geweest. Als lastechni- cus op de werf van P. Smit Jr. te Rot terdam werd hij indertijd door een aantal industrieën in staat gesteld een service organisatie voor röntgenonderzoek op te richten. Aan een dergelijke organisatie be stond namelijk behoefte toen in de derti ger jaren in de scheepsbouw steeds meer de lastechniek *7erd toegepast. Het werk van de R.T.D. bestond en bestaat nog steeds in het opsporen door middel van gammastralen van fouten in lassen en metaalconstructies. Aanvankelijk geschiedde dit uitsluitend met de zogenaamde röntgenstralen, maar thans worden voor niet-destructief mate riaalonderzoek ook diverse andere werk wijzen toegepast, zoals ultrasonisch onder zoek (met gebruikmaking van hoogfre quent geluid), magnetisch onderzoek en het zgn. dye-penetrating onderzoek (het bespuiten van oppervlakten met indringen de vloeistoffen). De nieuwste onderzoekingsmethode is die waarbij helium voor het opsporen van minuscule lekkages in vaten wordt ge bruikt. De R.T.D. heeft een eigen research-af- deling die onder meer samenwerkt met de medische staf van het Dijkzigtzieken- huis te Rotterdam bij het onderzoek naar afwijkingen in de hersenen. De dienst onderhoudt op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek nauwe contacten met T.N.O. en buitenlandse or ganisaties en heeft thans als aparte afde ling de zogenaamde algemene inspectie, die voor opdrachtgevers controleert of be paalde orders op scheepswerven of ander zins volgens bestek worden uitgevoerd. Veel schade, bedrijfsstoring en ongelukken heeft de R.T.D. met het signaleren van fouten in metaalconstructies kunnen voor komen. De dienst beschikt over zestien met een volledige opname- en ontwikkelapparatuur uitgeruste en met deskundig personeel bemande inspectiewagens en voerde na de oorlog onder meer opdrachten uit in België, Duitsland, Italië, Saoedi-Arabië, Perzië, Indonesië, India, Ghana, Zuid- Afrika, Argentinië, Venezuela en Curagao. Rijkswaterstaat, de staatsmijnen, de chemische bedrijven en raffinaderijen, gas fabrieken, de scheepsbouw, de spoorwe gen, gemeentewerken, gieterijen enzovoort behoren tot de geregelde opdrachtgevers. Het zilveren jubileum van de Röntgen Technische Dienst N.V. zal op 30 oktober worden gevierd met een feestelijke bijeen komst in de Rotterdamse schouwburg, des morgens om 11 uur, waarop mr. dr. K. P. van der Mandele zal spreken over het onderwerp „de rol van kwaliteit". Advertentie Advertentie „Dinsdagavond heeft het New York City Ballet haar eerste voorstelling in Moskou gegeven", schrijft De Volkskrant. Ik hoop dat de ballet er succes ge had heeft. In het Nieuwsblad van het Noorden de kop: Knus, klein boerderijtje wacht op haar vorstelijke bewoners Zodra het voor het publiek ter be zichtiging wordt gesteld, ga ik in de rijtje staan. De Volkskrant babbelt: „het is nu eenmaal een ervarings feit, dat bij toenemende welstand de luxere voedingsmiddelen de „gewonere" verdringen". En dan gaan bij nog meer welstand de luxste de luxere weer verdringen en blijven de gewonere luxe hele maal nergens meer. Dat is óók een ervaringsfeit (al weet ik niet precies wat een ervaringsfeit eigenlijk is; is het iets anders dan een feit?) Het is niet de eerste maal dat ik het oneens ben met een conclusie van De Telegraaf, nu deze schrijft: Uit deze reconstructie komt het alarmerende feit naar voren, dat van de acht door het hondje ge beten mensen één kind is gestor ven, drie een vaccinbehandeling ondergaan, maar dat de rest, vier personen dus, niet gevonden en dus niet behandeld is. Het is duidelijk, dat het van het allergrootste belang is, dat deze offer van de hondebeten worden. Ik vind het maar een wrede opmer king, die laatste. Elseviers Weekblad vertelt: „75.000 aanstaande moeders zullen tien jaar lang nauwkeurig worden onderzocht" Geloof ik niks van. Zelfs dit onbesproken Haarlems Dagblad geeft blijk van sexuele afwijkingen. Vertellend over de zandtapijt-ontwerpster mejuffrouw Hans, schreef het H.D. over de keuken „waarin zij nu met haar zuster en diens mah woont" Met andere woorden: de man diens zusters is de zwager des juffrouws Hans. Het Nieuwsblad van het Noorden deelt mee dat de deel nemers aan de quiz Wereldprijs „zich vooraf prepareren op het wereldnieuws uit de krant" Dit is tenminste andere koek dan al dat achteraf geprepareer. De Gruyter, hoog-opgevend van zijn thee, vertelt: „bij de Gruyter kunt u kiezen uit 9 verschillende soorten thee" Als die 9 soorten niet verschillend waren waren het gêen 9 soorten; doch op z'n hoogst 8 (en op z'n mins* 2). Volgens De Volkskrant heeft minister Korthals gezegd dat geen universeel geneesmiddel is aan te wijzen „voor de bestrijding van de ver keersveiligheid" Wat mij betreft is dat ook in 't ge heel niet nodig. Het is moeilijk een suizend geluid fonetisch weer te geven. Dat is Het Vaderland dan ook niet gelukt, toen die krant onder een plaatje zette: Het bleef 0-0. Aanval van de in witte shirts gestoken Quicker op het doel van Spartaan, waarbij een schot juist over de lat suist. rukjehe-Qccmfwy T alar ius MWWWMWWWIAIIIIWIIIIIIIfWIIIIVIIIMWWWMnMIIIfWWWWtflfWWWIMtfWIMIWWWIMWWWIMWIAMUWWMMMAMMAAMWyMMMIIV ,W> „Tele-control" is de verzamelnaam voor een reeks proeven, die Philips op het ogenblik in samenwerking met de Neder landse aardolie Maatschappij neemt bij het Overijselse dorpje Rossum. Deze proefneming omvat bedrijfstelevisie, af standsbediening en geluidsomroep, waar mee men wil onderzoeken in hoeverre het mogelijk zal zijn straks de winning en het in produktie brengen van de enor me hoeveelheden aardgas in Groningen vanuit een centraal punt te regelen en te bewaken. Op dit centrale punt kan men de omvang van de levering naar behoefte regelen. Daar zullen ook de ge gevens binnenkomen, die honderden in strumenten verzamelen en waarvan de verwerking door een rekenmachine mo gelijk is. Een aantal televisiecamera's kan worden ingeschakeld voor de bewaking van de terreinen, alsmede voor het afle zen van bepaalde meterstanden. Ook in de buurt van Tubbergen wordt geëxperi menteerd. In beide plaatsen is een 22 meter hoge antennemast opgericht. Deze draagt ongeveer halverwege een vanuit de centrale post te besturen camera, die nagenoeg het gehele gebied van de gas- put kan aftasten. Onder vrijwel alle voor komende lichtomstandigheden kan toch beeld worden verkregen. Een naast de ca mera opgestelde schijnwerper garandeert ook na het invallen van de duisternis nog duidelijke beelden. Alles wat op en rond de gasput bij Tubbergen wordt geobser veerd gaat via een straalzender naar de ongeveer twaalf km verwijderde centrale controlekamer in Rossum. Ontdekt mén daar op de tv-schermen ongewenste gas ten op het terrein dan kan via een ge luidsinstallatie, die ook vanuit het Ros- sumse centrum te bedienen is, een waar schuwing worden gegeven Een Duitse wijnhandelaar in Gau- Algesheim is op het idee gekomen wijn te verpakken in plastic zakken, die op hun beurt weer in stevige kartonnen dozen gaan. Deze wijze van vervoer in opslag de wijn kan een half jaar in deze verpakking blijven zou praktischer zijn dan het vervoer per fles of vat. Maar toch een dóós wijn Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van ju stitie voor de rechtbank in Utrecht geëist tegen een 29-jarige fabrieksarbeider te Zeist wegens zware mishandeling van een zekere Van R. aldaar. In de avond van 5 mei had de verdach te, wiens meisje spoorloos was verdwenen, Van R. aangesproken omdat hij dacht dat deze wel meer wist van de raadselach tige verdwijning. Er ontstond een hoog lopende ruzie tussen beide mannen waar bij de verdachte tenslotte een groot dolk mes te voorschijn haalde en daarmee op de nek van zijn tegenstander richtte. Toen Van R. zijn aanvaller met een klap in het gezicht afweerde, ontstak deze in een dus danige woede, dat hij Van R. twee steken in de buik toebracht waardoor het slacht offer ernstig werd gewond Uitspraak 9 november. (Van onze correspondent) BRUSSEL In de zes gemeenten van de Voerstreek langs de Belgisch-Neder landse grens bij Maastricht, die samen on geveer 5.000 inwoners tellen, zullen mor gen uitermate zonderlinge verkiezingen ge houden worden. Deze gemeenten hebben tot nu toe tot de provincie Luik behoord, maar krach tens de nieuwe regeling van de taalgrens, die reeds door de Senaat is aangenomen maar nog terug moet naar de Belgische Kamer, zullen zij voortaan bij Limburg behoren. De Provinciale Staten van Luik hebben bepaald dat de inwoners zondag tussen 9 en 12 moeten gaan stemmen en dan zeg gen tot welke provincie zij willen behoren. De stemming is niet verplicht, maar ieder die op de kieslijst staat ingeschreven heeft een oproep thuis gekregen. De stembureaus zullen worden voorge zeten door een parlementslid uit Wallonië Verscheidene burgemeesters hebben ech ter geweigerd het raadhuis voor de stem ming open te stellen. Daarom zal in hun gemeente in een tot stemlokaal ingerich te autobus worden gestemd. Zondagmid dag zullen de Provinciale Staten van Luik bijeenkomen om de resultaten plechtig te proclameren. Dit is een exceptioneel feit in de Belgische staatkundige geschiedenis. Veel nut zal de hele vertoning overigens niet hebben. Het is aan de Kamer om uit te maken of de taalgrens nu zal worden vastgelegd zoals de Senaat heeft bepaald. Inmiddels is het in de Voerstreek zeer onrustig. De regering heeft er veel gen darmerie samengetrokken. De aanhangers van de overgang naar Limburg demon streerden met zevenklappers en vuurwerk voor hun overtuiging. Degenen die Luik verkiezen bekladden ramen en gevels van de huizen van andersdenkenden. Er zijn gevallen gesignaleerd van intimidatie; aanhangers van Limburg zijn bedreigd met broodroof.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4