In Nederland groeit recreatiegrond door opmerkelijke koersverandering Samenwerking steeds nauwer Met de broodprijs wordt wonderlijk omgegaan Z Vijzelflat-affaire nadert het einde: uitkering een miljoen FEITEN VAN DEZE WEEK knakworst uit het vuistje? m Landelijk verschil van zes cent voor een en dezelfde soort Nederlandse zeeman in Santos verdronken? Lijm en plak alles met VELPON van Ceta-Bever POTTERSÉSl Twee kinderen op het dievenpad ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 EET U WEL 'NS CHAOTISCHE SITUATIE Sloop begonnen, maar er wonen nog mensen neem de voordeliga grote tube. Kerkelijk Nieuws Dr. E. van Raalte Onderzoek Controle mogelijk? Geen alcoholische dranken op overheidsrecepties v Staatsbosbeheer heeft in Zeeland een grappig experiment uitgehaald: men heeft er uit knoestig hout vier paar den met wagens gemaakt. De kinderen spelen er graag op, maar men heeft ook al volwassenen gezien, die op de paarden gezeten klikklakgeluiden met de tong maakten. De paarden met wagens staan bij Westhove (zie foto), Valkenisse, Veere en in de omgeving van Westduin. Nog maar tien jaar geleden sprak de chef van de generale staf laatdunkend over grasjes en sprietjes als het ging over natuurbescherming. Bij ruilverkave lingen werd elk waterloopje kaarsrecht getrokken en Rijkswaterstaat vocht tegen elke voorziening in de nabijheid van rijkswegen in het algemeen en autowegen in het bijzonder. Veel is er echter veranderd. Defensie toont nu meer begrip voor de behoefte aan recreatie, de cultuurtechnische dienst besteedt alle aandacht aan landschapsverzorging en bij rijksweg 28 tussen Amersfoort en Zwolle heeft Rijkswaterstaat tussen t Harde en Wezep twee picknickplaatsen ingericht. De koersverandering is duidelijk. Er is steeds nauwere samenwerking aan het ont staan tussen rijk, provincies, gemeenten, particulieren en tientallen instellingen en instanties met als doel het niet alleen mo gelijk maar nog aantrekkelijker maken van de vrijetijdsbesteding in de openlucht. Met injecties van f 10.000 hier, een halve ton daar, maakt men recreatievoorzienin gen mogelijk, die variëren van een pick nickplaats met een paar tafelbanken langs een toeristische autoweg tot een jachtha ven, van een nieuw eiland in een water sportgebied tot een weg, die een prachtig bosgebied ontsluit, van een speelweide met een klimrek tot een fietspad of tot een parkeerterrein dichtbij een plek met een mooi uitzicht. Het rijk besteedt daar miljoenen aan. Op de begroting van O.K. en W. staat nu 3,75 miljoen gulden. In 1960 was dat slechts zeshonderdduizend gulden. Loosdrecht Talrijk zijn de voorbeelden van de acti viteit. Zo gaat het plassenschap Loosdrecht aan de zuidkant van de vijfde plas een halve kilometer lange grasstrook geschikt maken voor het genieten van een wijd uit zicht over de Loosdrechtse plassen. Er ko men parkeergelegenheden en over het Tienhovenskanaal worden een paar brug getjes gelegd. Het eiland „Geitekaai" is voltooid, de aanleg van de eilanden „Meent" en „Weert" is in uitvoering. Meent krijgt een atolvormig strandbad van honderd meter doorsnee. Op het programma van het plassenschap staat ook een groot kampeerterrein in Loosdrecht. Men wil verder een woonsche penhaven inrichten en bereidt een fietspa den- en een zwembadenplan voor. Heuvelrug Een voorbeeld van recreatievoorzie ningen. waarbij het rijk vast meebetaalt, vormt het werk van de vereniging „De Utrechtse Heuvelrug". Verleden jaar heeft men de „Heuvelrugroute" gelan ceerd, een toeristisch bijzonder aantrek kelijke route langs bestaande wegen, waarlangs een aantal samenhangende recreatieve voorzieningen is aangebracht in de vorm van picknickplaatsen, par keerplaatsen en dergelijke. Tot nu toe heeft men zeven projecten gerealiseerd, waarmee in totaal twee mil joen gemoeid was. Het rijk heeft de .helft verstrekt, de andere helft komt van de pro vincie en de gemeenten. Veluwexoom In een gebied als de Veluwezoom met als centrum de Posbank ten noorden van Arn hem baart vooral de aan- en afvoerweg zorgen. De Beekhuizenseweg met zijn haarspeldbochten is onvoldoende voor het verkeer. Daarom wordt een reconstructie voorbereid waarbij ook de Snippendaalse- weg van de Zijpenberg naar de Rijks straatweg is betrokken. De weg wordt ver breed, zodat ook bussen deze mooie route kunnen benutten. Bovendien gaat men vrij liggende fietspaden aanleggen. De kosten worden op een miljoen geraamd. O. K. en W. en de provincie Gelderland hebben be langrijke subsidies beloofd aan de gemeen te Rheden. Veluwemeer Het Veluwemeer, dat waarschijnlijk een gouden toekomst tegemoetgaat, is nu nog slecht toegankelijk. De Gelderse recreatie- stichting Veluwe-randmeer wil de Gelder se kust van het meer ontsluiten door aan leg van een recreatieve weg van Elburg naar Harderwijk. De cultuurtechnische dienst betaalt mee, omdat er ook land bouwbelangen mee gemoeid zijn. Verder zal naast de nieuwe rijksweg 28 van Har derwijk naar het westen een recreatieve parallelweg worden aangelegd waarlangs stranden zijn geprojecteerd. Gerealiseerd is al een recreatieterrein van 18 ha bij Elbura en een nieuwe jacht haven in Harderwijk. De stichting heeft de bouwkosten tot vijftig percent gesubsi dieerd. De gemeenten om het randmeer, de provincie Gelderland en het rijk bren gen samen jaarlijks een half miljoen op om de plannen te verwezenlijken. Ook hier maakt de centrale overheid het dus door geldinjecties mogelijk, dat de recreatie de kans krijgt die dit steeds belangrijker on derdeel van de samenleving toekomt. Staatsbosbeheer Twee diensten, die primair een econo misch doel dienen, maar die tegelijker tijd heel wat kunnen doen voor de recrea tie, zijn Staatsbosbeheer en de cultuur technische dienst. Ze doen dat onder meer in samenwerking met rijkswater staat. Staatsbosbeheer weet al tiental len jaren, dat het meer kan doen dan bomen planten en rooien en de andere twee diensten gaan dit nu ook inzien. In de omgeving van Nunspeet heeft een zandtekort op de ene en een zandoverschot op de andere plaats geleid tot oplossin gen die straks duizenden prettige uren kun nen verschaffen. De zandafgraving werd een ondiepe speelvijver met brede stran den tot een oppervlakte van drie hectare. Deze „zandenplas" is later omringd door een zogenaamde parkweg met allerlei soor ten parkeergelegenheid. Advertentie vraag dan naar ZWANENBERG Agent Jac. v. d. Laan - Haarlem De A.N.W.B. heeft de plas opgenomen in twee van zijn toeristische Veluweroutes en een wandeling van zeveneneenhalve kilo meter aangegeven door het heuvelachtige bosgebied rondom de plas. Een paar kilometer verder maakte men een 25 meter hoge heuvel, die een ruim uitzicht geeft op het aansluitingspunt met de weg Nunspeet-Elspeet. Bermrecratie in de vorm van een vogelvluchtblik op de verkeersdrukte. Staatsbosbeheer heeft ook de liefhebbers van rust en stilte niet vergeten. Een bosge bied als Nieuw Soerel is beter toeganke lijk gemaakt en er zijn op verscheidene plaatsen in de boswachterij Nunspeet wan delroutes uitgezet. Holterberg De prachtige route over de Holterberg zal straks kunnen worden gereden over een nieuwe vijf-en-een-halve meter brede weg van tien kilometer lengte. De nieuwe weg zal niet zoals de stukgereden oude recht toe recht aan lopen maar vele boch ten krijgen, zodat men tal van mooie ver gezichten krijgt over bos en hei. Overleg van de gemeenten Holten en Hellendoorn met staatsbosbeheer en parti culiere terreineigenaren heeft tot dit nieu we tracé geleid. Staatsbosbeheer zorgt bo vendien voor twee pleisterplaatsen. Men maakt trouwens ook een nieuwe toeristi sche weg door Ommen, en is bezig met projecten als het Sleenerzand, de toeristi sche autoweg Vijlenerbossen en een mo dern kampeerterrein op Terschelling. Ruilverkaveling Bij de ruilverkavelingen wordt tegen woordig ook de recreatie betrokken. De cultuurtechnische dienst van Landbouw en Visserij verrichte in 1961 vijf werken met een totaal subsidie van f 170.900. Maar de werkelijke investeringkosten vormen een veelvoud, want ook gemeen ten en provincies dragen bij. Onder de objecten waren fietspaden in de ruilverkavelingen Grollo-Schoonlo en Vol- lenhove-Giethoorn en verbetering van de Woudsedijk langs het Braasemermeer met picknickplaatsen. O. K. en W. subsidieert dit jaar met 1 390.000 cultuurtechnische werken, die voor recreatie van belang zijn. tV egverbeteringen Ook buiten ruilvérkavelingsverband worden landbouwwegen met een over heidsbijdrage verbeterd. Zoals de Le- melerbergseweg en de Schaapskooiweg, die langs een schilderachtige route Zwol le verbinden met het mooie gebied van de Lemelerberg. In voorbereiding zijn nu aansluitende wegen die langs de Vecht naar Zwolle leiden. Het ziet er naar uit dat in de komende jaren waarin telkens 50.000 hectare van Nederland op de schop gaat in het kader van de plattelandsverbetering ook op dit gebied nog heel wat valt te bereiken. Met al deze voorbeelden hebben we al aangetoond welke toenemende inspanning de ontspanning van de Nederlandse bevol king vraagt. Het waren maar voorbeelden en we hebben bovendien geen aandacht geschonken aan wat er op zuiver particu liere basis gebeurt, bijvoorbeeld door de stichting van vakantiecentra en derge lijke. Maar er zal ook wel veel moeten ge beuren, want de vijfdaagse werkweek is nog niet voor alle groepen een feit en ver ziende geesten spreken al over een vier daagse werkweek, die door automatisering* binnen het bereikt gaat komen. Met de broodprijzen is er voor de con sument langzamerhand een chaotische situatie ontstaan. In sommige streken van het land hebben de bakkers in overeen stemming met de wens van minister de Pous, de prijs met 0,01 verhoogd, maar men praat veelal nog over een tweede niet toegestane verhoging met 0,01. In andere streken, vooral op het platte land, waar de bezorgkosten en vervoers kosten veel hoger liggen, heeft men ondanks het ministerieel verbod 0,02 genomen. Bovendien rekent men soms een cent extra voor het bezorgen en elders weer niet. Daarbij komt, dat de prijzen voor de verhoging al overal verschillend lagen, zo dat thans de situatie is ontstaan dat men boven de Moerdijk voor een en dezelfde broodsoort verschillen van f 0,06 per brood aantreft. De oorzaak van deze si tuatie is voornamelijk dat de minister bij het instellen van zijn prijsbeleid is uitge gaan van de prijzensituatie zoals hij die aantrof en die regionaal aanzienlijk ver schilde. Advertentie Hét GAS FORNUIS met grote oven en extra 9 ovendeur PELGRIM, óók voor gascomforer» De recherche van de rijkspolitie te water heeft zich via Interpol in verbinding ge steld met autoriteiten te Santos teneinde zo mogelijk zekerheid te krijgen omtrent de identiteit van een daar opgehaald stoffelijk overschot van een jonge zeeman. Zij acht het namelijk zeer wel mogelijk dat dit het stoffelijk overschot is van de sinds 4 september vermiste 19-jarige scheepsbediende J. Verhoogt uit Leiden. Deze bediende had in de avond van 3 september zijn toen in de haven van San tos liggende schip de „Eemland" van dé Koninklijke Hollandse Lloyd verlaten. Hij is omstreeks drie uur 's nachts voor het laatst door een medeopvarende gezien. Het schip is op 7 september uit Santos ver- trokkken. De recherche van de rijkspolitie te water grondt het vermoeden dat de vermiste Verhoogt is gevonden op een bericht op 20 september in een te Rio de Janeiro ver schijnend blad, waarvan zij thans in ken nis is gesteld en dat ondermeer een vol le-lig signalement van de verdronkene in houdt. De n.v. Amstelstein, de eigenaresse van het flatgebouw aan de Vijzelstraat In Amsterdam, dat op het ogenblik wordt gesloopt wegens bouwvalligheid, meent dat de schade-uitkeringen aan de winkeliers en de tegemoetkomingen aan de andere huurders bijna een miljoen gulden zullen gaan bedragen. Op enkele uitzonderingen na heeft de n.v. met de zeventien winkeliers overeenstemming bereikt. Verreweg het grootste gedeelte van het miljoen is bestemd voor de winkeliers, die konden kiezen tussen een noodwinkel op het Weteringcircuit met verhuis- en inrichtingskosten of maximaal drie jaar netto-bedrjjfswinst, plus aantoonbare schade. De hoogste schade- uitkering zal ongeveer 150.000 bedragen. Volgens de secretaris van de n.v. Am stelstein heeft men bovendien f 350.000,- moeten investeren voor de twaalf noodwin- kels, die op het gemeentelijk terrein aan het Weteringcircuit volgens de plannen half november gereed moeten zijn. Op zijn minst zes winkeliers uit de Vijzelflat verhuizen naar de noodwinkels. Ook een gedupeerde winkelier uit de Kerkstraat (gedeeltelijk afgesloten door de schutting rond de Vijzelflat) zal zich hier bij wijze van uitzondering mogen vestigen. Met drie winkeliers, onder wie de voor zitter van de belangengemeenschap van de winkeliers uit de Vijzelflat, de heer H. J. de Berk. is nog geen overeenstemming, bereikt over de schaderegeling. Namens hen voert mr. J. K. M. Mathuisen nog on derhandelingen met de raadsman van de n.v. Amstelstein mr. Th. W. Brandbergen. De tijd dringt hier echter omdat het vol gens de n.v. Amstelstein de bedoeling is r' .t de winkels 1 november dicht gaan, zo dat ze 7 november ontruimd kunnen zijn. Het sloopwerk zal dan ook rigoreuzer kun nen worden aangepakt. Het slopen van het pand. dat onder con trole van de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht geschiedt, is be gonnen met het verwijderen van de ge vaarlijkste delen, de topgevels. Inmiddels is nu ook het gehele dak verdwenen. Vol gens bouw en woningtoezicht gaat het slo pen minder vlug omdat men zeer voorzich tig te werk moet gaan daar het pand nog Advertentie steeds door enkele gezinnen wordt be woond. De consequentie van deze bewo ning is dat men het sloopwerk nergens heeft kunnen verzekeren, omdat de risi co's te groot zijn. Daarom worden slechts zeer kleine gedeelten tegelijk verwijderd. Het flat-gebouw wordt op het ogenblik nog bewoond door negen gezinnen, waar voor men spoedig andere woonruimte hoopt te vinden. Volgens de plannen zul len de vierde en vijfde etage begin decem ber gesloopt zijn. Bouw- en woningtoezicht verwacht dat de sloop in januari van het komende jaar voltooid is. Het tunneltje onder de Vijzelflat door X\ag]tr. de Kerkstraat zal men op verzoek van dé winkeÏÏers Th deze straat verbete ren. Oéér dé verbetering van de toegang naar het tunneltje worden nog besprekin gen gevoerd, aldus een woordvoerder van bouw- en woningtoezicht. „Als alles achter de rug is, kost de on geveer duizend vierkante meter grond aan de Vijzelstraat de n.v. Amstelstein een kleine vier miljoen gulden. Geruchten dat de n.v. de grond zou verkopen zijn abso luut onjuist. Daar wordt niet aan gedacht. Wij hopen dat het nieuwe gebouw op deze grond, naar het ontwerp van architect Trapman, over drie jaar gereed is", aldus de secretaris van de n.v. Amstelstein. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Zuid J. Brons te Bunschoten en A. W. Drechsler te Vlis- singen. Chr. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuid K. van Twillert te Vlaardingen. Op en om het Binnenhof Op de eerste proeven met voorbereiding van begrotingsbehandelingen, niet door middel van schriftelijke gedachtenwisse- ling, maar met behulp van mondeling openbaar beraad tussen ministers (zo nodig bijgestaan door enige ambtenaren, ook wel vergezeld bovendien van een staatssecre taris^ en de desbetreffende vaste begro tingscommissie, valt thans reeds een terug blik te werpen. De openbare commissievergaderingen voor de begroting van Binnenlandse Zaken zijn geheel achter de rug, die voor Onder wijs zullen volgende week nog voortgang hebben. Bij Binnenlandse Zaken ging het, in het algemeen genomen, aardig vlot. De de batten hadden veelal een levendig karak ter en men slaagde er in een en ander niet te lang te laten duren. Als nu straks ook in de plenaire vergadering, dus de bijeenkomst van de Tweede Kamer in haar geheel, de beraadslagingen zich tot slechts enkele hoofdpunten zullen bepalen, kan men gerust stellen, dat in dit geval de proef met de nieuw bedachte proce dure bepaald naar meer smaakt. Tc veel, daardoor te weinig Daarentegen liet de gang van zaken in de vaste commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot nu toe al te zeer te wensen over. De hoofdfout schuilde in een terstond verkeerde aan pak door de commissie. Zij gaf op haar agenda aan liefst een tweehonderdtal vragen, dus evenzoveel punten, puntjes, on derwerpen en onderwerpjes, plaats. Daar mee had men al bij voorbaat de zaak be dorven. Door zich met te veel te willen bezig houden, kwam er, alles te samen genomen, ongetwijfeld te weinig aan con crete besprekingen over een aantal hoofd kwesties uit de bus. De afgevaardigden dienen te beseffen, dat zekere beperking geboden is. Zij zou den er vrede mee moeten hebben, dat zij voldoende uren spreektijd voor de commis sie in haar geheel ter beschikking stellen om het beraad aan zaken van werkelijk algemeen onderwijsbelang enz. te wijden, zulks dan met uitsluiting van de mogelijk heid allerlei aangelegenheden van heel on dergeschikte betekenis ter tafel te brengen. Met andere woorden, een radikale rant soenering van de per fractie beschikbare spreektijd is in deze commissie beslist hoge lijk gewenst. Natuurlijk zullen op hun beurt ook de bewindslieden naar bondig heid dienen te streven. Daaraan ontbrak het bijvoorbeeld dit keer toch wel, wat minister Cals betreft. Staatssecretaris Prof. Jansen's moeilijkheden Nog een bijzondere tegenslag voor de Onderwijscommissie deed zich deze maal voor in de persoon van staatssecretaris prof. Janssen. Deze heeft zich nog lang niet genoeg ingewerkt in de zaken, waar over hij aan de tand kan worden gevoeld. Met het gevolg, dat hij slechts een heel matige indruk maakte. Meer dan eens groepering waartoe hij zelf behoort, doch die nu in zijn ogen een verkeerde houding heeft aangenomen. Heeft een dienaar van de Kroon, zoals men ministers wel pleegt aan te duiden en in navolging daarvan ook staatssecreta rissen, staatsrechtelijk het recht om op een wijze als de heer Calmeyer dit gedaan heeft, den volke van zijn persoonlijke op vattingen kond te doen? Op deze mij voorgelegde vraag durf ik zeker bevestigend te antwoorden. Het ligt voor de hand, dat een minister of een staatssecretaris aan het volk en aan de volksvertegenwoordiging publiekelijk moet kunnen doen weten, het standpunt van de godsdienstige of van de politieke groep, waarvan hij deel uitmaakt, niet te delen, als dat standpunt nu juist een aangelegen heid raakt, waarmee de regering te ma ken heeft. Immers, indien gelijk in het wist hij zo weinig concreets te antwoor den, dat hij er zich van af maakte met vaagheden en met zo nu en dan maar een beetje om de problemen heenpraten. Alles zins begrijpelijk was het overigens, dat 't voor hem, die immers nog slechts kort het ambt van staatssecretaris bekleedt, werkelijk een hele beproeving was. Met dat al, zijn moeilijkheden leverden tegelij kertijd moeilijkheden voor de commissie op. Want doordat prof. Janssen zo onbe vredigend antwoordde, duurde de gedach- tenwisseling alleen nog maar langer. Bo vendien miste in het bijzonder het „ge sprek" van de commissie met de staats secretaris alles wat maar enigszins op levendigheid lijkt. Staatssecretaris Calmeyer en de synode. De door de synode van de Hervormde Kerk tot uiting gebrachte bezwaren tegen kernwapenen en de hantering daarvan heeft de staatssecretaris van Defensie Cal meyer uit zijn tent gelokt. Openlijk liet hij onverwijld weten, et in het geheel niet eens te zijn met de godsdienstige onderhavige geval het standpunt van de groep in kwestie geheel en al ingaat te gen dat van het kabinet, van ministers en staatssecretarissen, dan is het gewenst en kan het zelfs nodig zijn, dat schielijk de desbetreffende bewindsman duidelijk maakt, hoe hij er over denkt. Zonder hier aan de orde te stellen, of de Synode dan wel het kabinet-de Quay inzake het vraag stuk van de kernwapens een juiste ziens wijze aanhangt, kan ik het ten volle ge rechtvaardigd en constitutioneel dus aan vaardbaar achten, dat staatssecretaris zon der dralen de mogelijkheid heeft afgesne den zijn opvatting omtrent het genoemde probleem met die van de Synode in plaats van die van het kabinet te vereenzelvigen. Minister en voorlichter Begrijperlijkerwijze is j.l. dinsdag naar aanleiding van de Amerikaanse maatrege len met betrekking tot Cuba en tot wat daar gaande zou zijn, aan de minister-pre sident in de Tweede Kamer gevraagd uit sluitsel te willen verstrekken over het Ne derlandse standpunt met betrekking tot de zgn. „quarantaine" op de open zee, waartoe Amerika is overgegaan. Minister de Quay gaf er de voorkeur aan het ant woord op prof. Vondeling's mondelinge vraag nog even schuldig te blijven. Eerst moest hij gelegenheid hebben van de En gelse tekst van President Kennedy's rede kennis te nemen en verder gaf hij er de voorkeur aan ook nog met zijn ambtgeno ten te rade te gaan alvorens zich uit te spreken. Toen hierop een aanvullende vraag diende om het licht te doen vallen op het feit, dat een woordvoerder van Buitenlandse Zaken, welk departement op dat ogenblik ad interim door prof. de Quay werd geleid, wel reeds een standpunt had kenbaar gemaakt, maakte de minister zich terstond los van wat die voorlichter had gezegd. Onbeantwoord bleef toen dc trouwens ook niet uitgesproken vraag, of er dan niet te voren, eer de voorlichter zich uitte, tussen hem en de minister contact had plaats gevonden. De wijste partij Inmiddels heeft de minister-president in een tot de Kamer gerichte brief bekend ge maakt, wat nu wel het Nederlandse rege ringstandpunt is. Aanvankelijk had hij van de mogelijkheid gerept, zulks niet in het openbaar te zullen doen, doch in de commissie voor Buitenlandse Zaken. Aan gezien in een zo belangrijke kwestie als de onderhavige het gehele Nederlandse volk er recht op heeft te weten, hoe de regering er over denkt, is het juist van de minister-president geweest, dat hij zoeven vermelde weg heeft bewandeld. Daarmee heeft hij zonder twijfel de wijste partij ge kozen. Althans wat de gevolgde procedure ar.igaat. Immers of er in de publikatie toch niet enigermate tot uiting had dienen te komen, dat men zich kan afvragen, of Washington er niet beter aan had gedaan de bondgenoten minder voor een voldon gen feit te plaatsen dan nu het geval was, dat is iets, wat m.i. nog wel enige over denking waard is. De oorzaak van deze verschillen ligt o.a. in de hogere transportkosten van het meel voor bakkers die vèr van de fabriek afwonen en in het feit dat een bezorger in de stad een veel dichter afzetgebied heeft dan in het algemeen in de provincie. Zo vertelde een bakker uit Ommen dat zijn bezorger na zijn werk in de bakke rij slechts een 70 broden kon verkopen, doordat zijn klanten ver verspreid lagen. Grote bakkerijen in de stad kunnen vaak een splitsing aanbrengen tussen hun be zorgers en bakkerkorps. Daardoor zou een goede bezorger daar een omzet van 400 broden per d-g kunnen bereiken. Wij hebben een onderzoek ingesteld in diverse streken van het land boven de Moerdijk en ons daarbij beperkt tot de prijs van één soort wittebrood, het zg. waterwit soms ook wel patentbrood ge noemd (geen regeringsbrood). Een staal tje van de huidige situatie laten wij hier onder volgen. In de stad Groningen heeft men de prijs met 0,01 verhoogd. Toch treft men daar nog twee prijzen aan voor waterwit, namelijk 0,49 en 0,50. In Zwolle en omgeving zijn de prijzen van 0.46 en 0.47 thans 0.48 en 0.49 geworden. In Ommen daarentegen kost het witbrood nu 0.53 0.02 omhoog) evenals in Apeldoorn. In Enschede kent men één prijs, 0,50. In Utrecht kent men een extra cent voor de bezorging, evenals in Den Haag. Het waterwit kost daar nu (met bezorging) resp. 0,48 en 0,49. Vlakbij Utrecht, in Zeist, rekent dezelfde bakkerij die in Utrecht 0.49 vraagt, voor dit brood ech ter ƒ0,51. In deze plaatsen ging het brood i 0,01 omhoog. In Rotterdam heeft men een uniform tarief. Na de jongste cents verhoging is het waterwit hier 0,48, in Delft echter f 0,50. In Haarlem, waar een aantal broodoor- logen de prijs heeft gedrukt is dit brood 0.47. De bedrijfsleider van de coöperatie (Co-Op), vertelde ons dat een cent meer net het verschil zou uitmaken tussen een rendabele en een onrendabele produktie. In Hillegom kost het waterwit 0,52, in Amersfoort weer f 0,48. Wij vragen ons nu af of de minister kan controleren welke prijsstijgingen heb ben plaatsgevonden en welke geoorloofd zijn of niet. Hoewel men op het ministe rie van economische zaken ons vertelde over de nodige controlemiddelen te be schikken, kon men ons daar niet mee delen, wat de prijs van het waterwit in Den Haag, mocht zijn. De huisvrouw zal de publikaties nauwlettend moeten volgen, en weten wat de bakker wel of niet mag. Weinigen herinneren zich echter nog wat zij vorig jaar betaalden. In dit opzicht vervullen instituten als de Nederlandse vereniging van huisvrouwen en de Neder landse Consumentenbond ongetwijfeld een nuttige taak. Dat de bakkers overigens veel moeilijk heden ondervinden is duidelijk. De bloem- prijzen stegen, als gevolg van het in wer king treden van de landbouwbepalingen van het E.E.G.-verdrag, deze week met 40 cent per 100 kilogram, vorige week met 1.per 100 kilogram en de weken daarvoor respectievelijk met 60 en 70 cent. De Nederlandse Bakkerijstichting meent dat de minister wel de prijsstij ging kan trachten te bedwingen, maar dat het niet houdbaar is als de E.E.G.- bloemprijzen omhoog blijven gaan. Advertentie MENTHOL PELLETS Tegen hoest en Keelpij- Uitwerking frappant Twee Dordtse broertjes van zes en acht jaar hebben bekend zich ettelijke malen te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van artikelen uit boodschappen- en fiets tassen. De politie dacht, dat een bende zich met deze diefstallen bezig hield en in de frequentie, waarmee aangiften bij haar binnen kwamen, had zij zelfs aan leiding gezien via de plaatselijke dagbla den het publiek te waarschuwen. De knaapjes werden op heterdaad betrapt. Van alles, van vijf pond vleès tot twee gloednieuwe pyjama's, was van hun ga ding geweest. De meeste van de gestolen goederen, die zij hadden verstopt, zijn te rechtgekomen. Drank weer comité vraagt: Het Provinciaal Drankweer Comité in Noord-Holland heeft zich tot alle gemeen teraden in de provincie gewend met het verzoek te besluiten, dat op recepties van gemeentewege het aanbieden van alcoho lische dranken achterwege zal worden ge laten. Een dergelijk schrijven is ook ge richt aan de hoofden van gemeentelijke diensten. „Waar de overheid duidelijk ken baar maakt, dat zij het alcoholkwaad wil beteugelen, mag worden verwacht, dat zij ter bestrijding van drankmisbruik bij het snelverkeer zal breken met de traditie om bij plechtigheden, die zij organiseert, alco holhoudende dranken te serveren", aldus het Provinciaal Drankweer Comité. Advertentie Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5