Bestrijder van valse munters gaat Interpol verlaten Sectie van J. Kallenborn verhuist naar Parijs SEMIPROFS IN IJMOND Artis-directeur dr. Jacobi zet zijn „wildparkplan" door KERKELIJK LEVEN I ..De (■■■■■na Formulier van Land bouwschap niet ingevuld St. Stevenskerk bijna gereed in Nijmegen 'aaldkimst In de vishal en op zee kanonnen van Navarone" SMYRNA P. C. DE SMIT ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 6 Niet toevallig Relletjes Onaantrekkelijk Broekhoff en Co Complot Schrik Na reis door U.S.A. In Velsen stopzetting cursussen huishoudelijke en gezinsvoorlichting Kerkelijk nieuws PERSCONFERENTIE VOORBEDE OOK IN AMERIKA Kort nieuws Voor beroep bedankt Drie lichtgewonden bij verkeersongelukken WNi gaat een mensen- mee beverwijk HUWELIJK Lettera 22 In de rij van namen van politiemannen, die al dan niet via hun „memoires" grote algemene bekendheid verwierven, zal nooit de naam verschijnen van de Leer J. W. Kallenborn. Want ook al is deze Nederlandse sectiechef van Interpol een vermaard deskundige, zijn naam heeft nooit ver buiten politiekringen door geklonken. Wie hem kent verbaast zich daarover niet: de heer Kallenborn spreekt aarzelend over zijn werk, helemaal niet over zichzelf. Op 1 november duikt hij helemaal in de vergetelheid. Hij gaat dan met pensioen en tegelijkertijd gaat „zijn" Interpol-sectie de enige van de vijf, die buiten Parijs is gevestigd weg uit Nederland. Naar Parijs. De verhuiskisten staan al in de kamers met de Franse opschriften van het gebouw aan de Raamweg in Den Haag. Daarin komt onder andere de unieke verzameling van vals geld, valse waardepapieren en valse documenten: de oogst van een jarenlange, succesvolle falsificatenbestrijding. Aarzelend geeft de heer Kallenborn toe dat de centralisatie van Interpol verband houdt met zijn pensionering. Een overbo dige bescheidenheid, want iedereen in zijn omgeving weet te vertellen dat juist het vertrek van de heer Kallenborn de in ternationale criminele politie-organisatie „Interpol" de gedachte heeft ingegeven ook de falsificaten-bestrijding naar het hoofdkwartier te halen. Sinds het bestaan van Interpol is deze sectie in Nederland gevestigd geweest. Dat is minder toevallig dan het klinkt. Want juist de Nederlandse politie heeft het eerst de valse-munters effectief aan gepakt. Zo spectaculair ook dat dit in de twintiger jaren de aanleiding werd tot het stichten van een overkoepelende organisatie van alle nationale politie-organisaties. Al leen zo zou de internationale valse-munte- rij doelmatig kunnen worden aangepakt. In 1929 sanctioneerde de Volkenbond de voorloper van Interpol. De heer Kallen born heeft deze ontwikkeling van zeer na bij meegemaakt. Vier en veertig jaar ge leden kwam hij bij de Amsterdamse poli tie, per toeval. „Ik zag dit als een goe de kans om de militaire dienst uit te ko men", bekent hij. „Op 1 november werd ik surnumerair. Tien dagen heb ik plezier van mijn handigheid gehad. Op 10 novem ber 1918 werd de wapenstilstand getekend". Zo kwam de heer Kallenborn, opgeleid voor de handel, terecht in de na-oorlogse relletjes in Amsterdam. „Stakingen.Wijn koop en z'n glaasje water.vechten over dag. Nachtdiensten van veertien uur. Een bar laag salaris". Dat zijn de herinneringen van de heer Kallenborn aan het begin van zijn loop baan, die voortijdig leek te eindigen we gens het geringe inkomen. Plotseling werd het salaris echter meer dan verdubbeld en de heer Kallenborn besloot te blijven. „Ach, 't avontuur trok me wel", zegt hij. Voor hem is het politie-werk altijd interes sant gebleven want enkele jaren later kwam de heer Kallenborn al bij de cen trale recherche van de gemeentepolitie in Amsterdam en korte tijd daarna werd hij de rechterhand van inspecteur Broekhoff, die speciaal voor de valsgeld-bestrijding werd gedetacheerd bij de Nederlandse Bank. „Ik zou hem drie weken gaan hel- Zo heeft dan VSV door een overwinning op Graafschap (0-2) en dankzij een kleine misstap van Vitesse tegen Be Quick (0-0) met KFC de leiding in de 2de divisie A ge nomen. Ongetwijfeld een kranige presta tie van de roodwitten, al moeten we er na tuurlijk even aan toevoegen, dat Vitesse met 10 punten uit 7 ontmoetingen er rela tief iets beter voorstaat dan VSV en KFC met 11 punten uit 8 wedstrijden. Zondag staat de wedstrijd tegen Wage- ningen op het programma. De oostelijke voetballers bezetten momenteel met 8 pun ten uit 8 wedstrijden de zevende plaats (doelgemiddelde 15-17). De laatste wed strijd tegen KFC, die met 0-3 door de Zaan- kanters werd gewonnen, was voor de Wa- geningers, die uit de 3 daaraan vooraf gaande ontmoetingen 5 punten hadden kunnen behalen, een geduchte tegenvaller. Het feit, dat het hun in deze ontmoeting nog al tegen zat, doet aan deze tegenvaller niets af, maar moet voor de VSV-ers toch een reden zijn zich op die 0-3 nederlaag van de oostelijken niet al te veel blind te staren. In ieder geval rekenen we tenmin ste op een gelijkspel. Stormvogels is ditmaal vrij en dit ver schaft ons een goede gelegenheid de tot dusver door de Vogels geleverde prestaties en dan meer in 't bijzonder de 1-0 over winning van zondag j.l. op Alkmaar even onder de loep te nemen. De laatste vijf wedstrijden leverden de blauwwitten niet minder dan 9 punten op. Op 16 sep tember werd tegen VSV gelijk gespeeld (2-2) en daarna volgden overwinningen op Leeuwarden (2-3), Zwartemeer (2-0), Zwol se Boys (0-3) en Alkmaar (1-0). Inderdaad, uitnemende prestaties van de Vogels en, wat de laatste drie ontmoetin gen aangaat ongetwijfeld een gevolg van het (trachten te) gaan spelen in de 4-2-4 formatie. En desondanks vormt juist het spelen volgens dit systeem de reden dat we de ontmoeting tegen Alkmaar nog eens even onder de loep willen nemen. Zoals zondag j.l. dit systeem door Stormvogels werd uitgevoerd of liever niét werd uit gevoerd was het wel heel onaantrekke lijk. Het deed ons denken aan het „kick and rush" uit lang vervlogen tijden waarbij dan nog dient te worden aangetekend, dat de werkelijke „rushes" maar weinig talrijk waren. En nu moge het waar zijn, dat door deze wijze van spelen tegen Alkmaar toch maar twee kostbare punten werden bin nengehaald, we kunnen ons niet voorstel len, dat deze overwinning de spelers be vrediging heeft geschonken om van de toeschouwers maar te zwijgen. En een gro te opkomst van deze laatste categorie is voor het betaalde voetbal toch zeker on ontbeerlijk! pen, maar het is 35 jaar geworden", glim lacht de heer Kallenborn. In die tijd was er voor de valse-munters in het berooide Duitsland niets te ver dienen. In plaats van waardeloze marken fabriceerden zij nu harde Nederlandse guldens, wat de Nederlandse Bank de schrik om het hart deed slaan. „Broek hoff en Co" zegt de heer Kallenborn, doelend op zijn handel-aspiraties, „werd een gewaardeerde relatie van de bank" Deze Nederlandse politiemannen joegen de Duitse valse-munters na tot in hun werkplaatsen. Zij zetten daartoe de Duit se politie voor zich aan het werk. De ba sis voor een internationale samenwerking was hiermee gelegd. Maar de directe stoot tot de oprichting van de voorloper van Interpol is de „dui zend-francs-affaire" geweest. Deze zaak, waarin het valse geld voor het eerst een economisch wapen bleek, schokte de ge hele wereld. Frankrijk verlamde van schrik. Want dit feilloze complot onder dekking van de hoogste Hongaarse autoriteiten moest niet alleen de middelen verschaffen voor een Hongaarse opstand, het moest ook de Franse economie ineen doen storten. Want Frankrijk had een rol gespeeld in de de ling van. de Donaumonarchie, wat kwaad bloed had gezet. In Nederland in Am sterdam en Den Haag zijn de arresta ties verricht. De pakketten met geld, ver voerd onder dekking van feilloos vervalste koeriers-certificaten, worden nog be- De heer J. W. Kallenborn waard in het Interpol-museum in Den Haag. De schrik, die deze zaak veroorzaakte, is de directe aanleiding geweest tot de op richting van de internationale politieorga nisatie tussen de beide wereldoorlogen. Bij de oprichting van Interpol was het bijna logisch dat de afdeling, die zich bezig hield met de bestrijding van falsa rissen, in Nederland kwam. Er was geen politie ter wereld die zo lang ervaring in deze tak van misdaadbestrijding had als de Nederlandse. De „vals geld-centra- le" in Nederland bestaat nu dan ook reeds 41 jaar. Elf jaar geleden kreeg de heer Kallen born, die eerst de befaamde nationale „vals geld-centrale" had geleid, de hoog ste post te bezetten van de Interpol-sectie in Den Haag. „Veel internationale contac ten", zegt hij, „interessant werk". Geen woord over het werk, geen wóórd zelfs over de verhuizing van het unieke archief met originele bankbiljetten en hun vervalsingen. Wel over een misverstand. „Interpol slaat niet toe", zegt de heer Kal lenborn, want wij hebben geen detective team, hoezeer mij dat ook spijt voor TV- kijkers en de lezers van detectiveboeken. Interpol doet niets anders dan de nationa le politie-apparaten aan het werk zetten. Wij snoepen geen zaken af". Op 1 no vember gaat deze Nederlandse politieman die „per ongeluk" bij de politie kwam en er de hoogste internationale top bereikte, zijn talenkennis uitbreiden. „Maar ook 't tuinieren heeft me te pakken gekregen", zegt hij gewillig. De Hoge Raad heeft een landbouwer uit Eefde, die door de economische poli tierechter te Zutphen was veroordeeld tot vijftig gulden boete wegens het niet invul len van het inventarisatieformulier van het Landbouwschap, ontslagen van rechts vervolging. 't Inventarisatieformulier dient ter ver krijging van de gegevens waarop 't land bouwschap zijn heffingen baseert. De land bouwer had ieder jaar geweigerd het in te vullen. Van het vonnis van de econo mische politierechter ging hij in beroep van cassatie. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad had geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis. In de motivering van zijn arrest zegt de Hoge Raad, dat het bestuur van het Land bouwschap in 1955 het verstrekken van ge gevens ten behoeve van het vaststellen van de heffingsaanslagen heeft voorge schreven in de inventarisatieverordening. Het stellen van een aantal nadere regelen ter uitvoering van die verordening werd overgelaten aan het dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur heeft nog in hetzelfde jaar het Eerste Uitvoeringsbesluit Inven tarisatieverordening Landbouwschap uit gevaardigd. Daarin wordt voorgeschreven dat de formulieren uiterlijk op 3 juni moe ten zijn ingeleverd. De politierechter in Zutphen had bewezen verklaard, dat de landbouwer in Eefde zijn formulier niet vóór of op 3 juni had ingevuld. De politie rechter beschouwde dit als een strafbaar feit, de advocaat-generaal echter niet, om dat naar zijn mening het uitvoeringsbe sluit niet is te beschouwen als een wette lijke regeling. Het geeft slechts aan op welke wijze de wettelijke regeling, zijnde de inventarisatieverórdening, zal worden uitgevoerd. De Hoge Raad was het met de advo caat-generaal eens en besliste, dat het be wezen verklaarde geen overtreding ople vert van de voorschriften der inventarisa tieverordening. Naar het oordeel van de Hoge Raad kan het besluit van het dagelijks bestuur niet worden beschouwd als een wet of wette lijke regeling. Daarom achtte de Hoge Raad de tenlastelegging van de betrokken officier van Justitie niet volledig. Deze tenlastelegging had moeten inhouden dat de landbouwer de gegevens niet had ver strekt binnen de door het dagelijks bestuur bepaalde termijn. De Hoge Raad is daarom van oordeel, dat de tenlastelegging on volledig is en dat het daarop aansluitende bewezen verklaarde geen strafbaar feit op leverde. (Er is dus geen sprake van dat de Hoge Raad zou hebben uitgemaakt, dat de in ventarisatieverordening van het Land bouwschap of enig daarop gegrond besluit onwettig zou zijn. De in 1937 voorbereide en sinds 1948 in uitvoering zijnde restauratiewerkzaam heden aan de St. Stevenskerk in Nijme gen naderen hun voltooiing. Het midden schip is reeds giasdicht en het koor komt in het voorjaar aan de beurt. Op het ogen blik wordt gewerkt aan het ruimen van de grafkelders, die moeten verdwijnen om dat men de kerk wil voorzien van een vloerverwarming. Ondertussen gaan de beste steenhouwers, die de restauratie commissie in West-Europa heeft kunnen vinden, voort met de verfraaiing van het buitenaanzicht. De laatste bouwfase, die hoofdzakelijk de voltooiing van het interieur met onder andere de restauratie van het grote, thans in Utrecht opgeslagen orgel omvat, is in getreden. In 1966 zal het werk geheel ge reed kunnen zijn. Intussen beraadt de kerkvoogdij van de Nederlandse hervormde gemeente in Nij megen er zich over, op welke wijze zij de kerk na het gereed komen van de restauratie ten dienste van geheel Nijme gen kan stellen. De kerkvoogdij heeft de katholieke uni versiteit aangeboden de grote Stevenskerk na de restauratie te gebruiken voor uni versitaire plechtigheden. Door dit aanbod zou de universiteit ont slagen zijn van de verplichting op korte termijn een nieuwe aula te stichten, waar- doorr voorrang kan worden gegeven aan de vestiging van andere zeer noodzake lijke faculteitsgebouwen. De hervormde kerkvoogdij zou de kerk ook beschikbaar willen stellen voor andere grote culturele manifestaties, zoals de jaar lijkse uitvoeringen van Verdi's Requim en Bach's Mattheus Passion. In nauw kontakt met stadsbestuur en universiteit is het be raad over de bestemming van het gebouw, dat in eerste instantie toch voor de her vormde erediensten beschikbaar moet blij ven, gaande. Evenals, doch dat is een kwestie die de protestanten in Nijmegen moeten oplossen, waar de ontbrekende gelden nog vandaag zullen komen voor de vijf miljoen gulden, die de restauratie naar schatting gaat kosten. Vrijdag Vrijdag werden in IJmuiden 11.380 kis ten vis aangevoerd, waarvan 1149 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 442 schol, 18 schar, 5372 haring, 2546 makreel, 527 schelvis, 340 wijting, 152 kabeljauw en gul, 6 leng, 46 poon, 52 koolvis, 29 diversen. Dc prijzen waren per 1 kg: heilbot 4.10 3.80, gr. tong 5.204.80, grm. tong 43.70, klkm. tong 3.703.30, kl. tong I 3.903.40, kl. tong II 3.10—2.70, tarbot I 4.10—3.60, steur 3.90. Prijs 50 kg: tarbot II 182154, tarbot III 136—126, tarbot IV 114—78, kim. schol 41, kl. schol I 39, kl. schol II 278, schar 30 25, v. haring 3412.80, makreel 3417, gr. schelvis 55, grm. schelvis 6256, kim. schelvis 6655, kl. schelvis I 7038, kl. schelvis II 4713, wijting 2217, gr. gul 68—66, mid. gul 63-47, kl. gul 38—17, poontje- 168, kl. koolvis zw. 3217, kl. koolvis wit 5842, kl. rode poon II 4024. Per 125 kg: gr. kabeljauw 296160, gr. koolvis zw. 10882, gr. koolvis wit 182 168, gr. leng 112. De besommingen waren: KW 112 ƒ760, KW 114 ƒ7830, KW 52 ƒ7180, KW 172 .f8870, KW 208 ƒ8280, KW 174 10.120, KW 200 ƒ9410, KW 12 ƒ5630, KW 189 7820, KW 10 2390, IJM 61 2530, KW 56 13.150. heeft mij gesterkt in het enthousiasme voor het creëren van een groot wildpark in het westen van ons land", aldus ver klaarde vanmorgen dr. E. F. Jacobi, di recteur van de Amsterdamse dierentuin „Artis" toen hij op Schiphol terugkeerde van een zesweekse reis door Amerika waar hij onder andere het congres van dierentuindirecteuren te San Diego bij woonde. Dr. Jacobi zoekt reeds enige tijd naar een oplossing grote diergroepen van zijn dierentuin naar elders over te brengen en kwam zo tot de gedachte van een wild park van 100 a 150 hectare, welk plan hij nu verder met de directie van de Rotter damse diergaarde zal uitwerken. „Ik heb een groot aantal van dergelijke parken in de Verenigde Staten bezocht. Wat mij daar opviel was de perfecte or ganisatie en de voortreffelijke voorlichting aan de bezoekers, die soms per autobus worden rondgeleid. In de Amerikaanse die rentuinen treft men overal zeer deskundi- Het Velsense gemeentebestuur is van mening, dat er geen voldoende behoefte meer bestaat aan cursussen in huishou delijke en gezinsvoorlichting, verbonden aan de gemeentelijke huishoudschool in IJmuiden-Oost. De raad wordt dan ook voorgesteld hetzelfde te verklaren. Het pre-advies van het college over de ze zaak is verschenen naar aanleiding van een reorganisatie van het huishoudelijke en gezinsvoorlichtingswerk, die is over eengekomen tussen de ministeries van O. K. en W. en Maatschappelijk Werk. Volgens deze reorganisatie zullen de door de in deze gemeente opererende stichting georganiseerde cursussen aan de gemeentelijke huishoudschool, buiten de subsidiëring ingevolge de Nijverheidson derwijswet komen te vallen. De Staatssecretaris van O. K. en W. heeft het gemeentebestuur van Velsen meegedeeld, dat hij de totstandkoming van Koninklijke besluiten wenst te bevorde ren, waarbij wordt uitgesproken dat de behoefte aan cursussen als onderdeel van de leerplannen van nijverheidsscholen voor meisjes, niet meer in voldoende ma te bestaat. Uit verdere inlichtingen van de zijde van het ministerie blijkt, dat de reor ganisatie beoogt een veilig stellen van de belangen van de nijverheidsscholen en het scheppen van een klimaat waarin de huishoudelijke en gezinsvoorlichting zich naar behoefte kan ontplooien, zonder dat rekening zal behoeven te worden gehou den met de eisen waaraan de huishoud scholen ingevolgde de Nijverheidsonder wijswet moeten voldoen. ge gidsen, die het publiek over de dieren kunnen vertellen." Dr. Jacobi bleek zeer onder de indruk te zijn gekomen van het „Seven seas pa norama" in de dierentuin van Chicago, een soort overdekt zwemstadion waar dol fijnen voorstellingen geven voor het pu bliek. Hij heeft begroot dat een dergelijke attractie ruim drie miljoen gulden zal kosten en het dolfijnen-circus zal dan ook voorlopig niet op het verlanglijstje van Ar tis voorkomen. Een reis langs vele tientallen dierentui nen, in bijna alle Amerikaanse staten, heeft de Artis-directeur tal van ideëen ge geven over originele toepassingen in die renverblijven, die van betekenis kunnen zijn voor het moderniseringsplan van Ar tis. Het congres in San Diego werd bijge woond door circa vijfendertig dierentuin- directeuren, van wie dertien uit Europa. Dr. Jacobi was de enige Nederlander. De directeur van de diergaarde Blijdorp in Rotterdam, dr. A. C. V. van Bemmel had wegens gezondheidsredenen van de reis moeten afzien. VAKANTIEVOORLICHING IN BEVERWIJK Het Reisbureau Joh. Vellekoop, dat zijn kantoren heeft in Beverwijk en IJmuiden, is vrijdagavond gestart met het voorlichten van de reislustigen in het Kennemer Thea ter. Mejuffrouw M. C. P. Vellekoop deelde mede, dat het reisbureau nu ook is aan gesloten bij het Hotelplan, zodat het ook mogelijk geworden is om treinreizen te verzorgen naar alle vakantiegebieden. De heer T. Hoogland, een bekend reis journalist, heeft daarna heel veel verteld over de mogelijkheden en de kosten. Hij was er van overtuigd dat de wintersport veel meer bevrediging verschaft aan de mensen, dan de zomervakanties. Als men er aan wintersport begint, wil men steeds weer naar deze uitermate gezonde streek, zo stelde hij. Het reislievend publiek heeft kunnen genieten van de prachtige opnamen van een wintersportcentrum in Duitsland, waarna men de „koelte" weer verdreef met een film over Majorca, die juist deze week is klaargekomen. Na de pauze draaide een film over de trotse Jüngfrau en de om geving. In de zaal was een ruimte ingenomen door enkele firma's, die door middel van mannequins toonden wat men zoal nodig heeft bij wintersport. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eerbeek (2de pred.pl.) A. Sjollema te Well en Ammerzoden, die be dankte voor Zierikzee (vac. C. Bezemer). Bedankt voor Hilversum (vac. W. Wil- lemse) J. J. Poldervaart te Scheveningen voor 's-Grevelduin-Capelle R. W. Steur te Doornspijk voor Arnemuiden J. Kruyt te Lexmond. Doopgsgez. Broederschap Benoemd tot lerares godsdienstonderwijs op de scholen te Amsterdam mej. da. M. C. Stubbe te Twisk-Medemblik, die deze benoeming ook aannam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rijssen P. Blok te Dirks- land. Concilie en protestanten In Utrecht is een bijeenkomst gehou den van de kerknieuwsredacteuren en redacteuren van de kerkelijke pers met het oog op het Vaticaanse Concilie. Het initiatief daartoe ging uit van de Oecu menische Raad van Kerken en de con ferentie werd dan ook voorgezeten door ds. L. H. Ruitenberg, voorzitter van het Oecumenisch Perscontact. In zijn openingswoord stelde ds. Ruitenberg, dat de publiciteit van rooms-katholieke zijde zeer open is geweest. Toch is er nog wel een lacune te bespeuren in de positie van de Reformatie ten opzichte van het Concilie. In sommige kringen is nog een zeker antipapisme aanwe zig. Ook is het Concilie oecumenisch niet doorzichtig te noemen en wordt dan gemakkelijk gevuld met wensdro men. Om op vragen te antwoorden waren aanwezig professor dr. F. Haarsma van het rooms-katholiek seminarie te Driebergen en dr. C. A. de Ridder, stu die-secretaris van het Nederlands Pro testants Convent. Professor Haarsma besprak achtereenvolgens de positie van de waarnemers aan het Concilie, de verhouding van Paus en episcopaat, mogelijke decentralisatie van het be stuur der kerk, terwijl hij zei, dat er ook van rooms-katholieke zijde met een zekere spanning afgewacht wordt wat het Concilie zal doen inzake godsdienstvrijheid, gemengd huwelijk en de positie van de leek in de kerk. Dr. de Ridder bepleitte een bewogen berichtgeving van reformatische zijde over het Concilie. Het Concilie gaat ons ook aan, al moeten wij er nuchter te genover staan. In de verhouding tussen Rome en de Reformatie zijn al een paar stappen gedaan: de instelling van het secretariaat van kardinaal Bea en vervolgens de uitnodiging van waarne mers. Misschien mogen we nog verdere stappen verwachten. In de discussie werden nog verschil lende punten verhelderd en toegelicht. De Oecumenische Raad heeft het voor nemen ook verder het Concilie te be geleiden door het verschaffen van infor maties, aldus ds. Ruitenberg. Hij gaat dit gebeuren niet stilzwijgend voorbij. De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft een oproep tot ge bed doen uitgaan tot alle gemeenten van de kerken, die bij de Oecumeni sche Raad zijn aangesloten. „Dit Concilie beoogt in de eerste plaats een kerkvergadering te zijn voor de rooms-katholieke christenen van de gehele wereld, een synode voor intern beraad over vraagstukken, die de posi tie. de organisatie en het toekomstig beleid zowel naar binnen als naar bui ten van de Rooms-Katholieke Kerk als zodanig betreffen". „Uit de wijze van aankondiging, de doelstelling en de in stelling van een afzonderlijk secreta riaat ter bevordering van de christelij ke eenheid blijkt, dat dit Concilie door andere middelen en langs andere we gen zich richt naar de eenheid onder de christenen dan vorige Concilies heb ben gedaan. Dit zou betekenen, dat dit Concilie in de stormachtige ontwikke ling van deze tijd niet tot een binnen kerkelijke aangelegenheid beperkt zal blijven dat het vraagstuk van de ver houding tot de andere kerken niet uit de weg zal gaan. Mogen dan de be raadslagingen gegrond zijn in de ge hoorzaamheid aan de wil en het Woord van God en zo leiden tot besluiten in de geest der waarheid. Daarom roept de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland op tot voorbede voor dit Concilie. Tot deze voorbede laten de kerken zich allereerst leiden door het gebod van de Heer der Kerk zelf: „Zoals ik U heb lief gehad, zo moet gij ook el kander liefhebben." In het gebed ho pen de kerken, dat de Heilige Geest allen zal leiden, die enige verantwoor delijkheid voor dit Concilie dragen. „Want wij weten niet, wat wij zullen bidden naar behoren, maar de Geest zelf pleit voor ons met onuitsprekelij ke verzuchting.'' Van het gebed dat pleit op deze belofte Gods geloven de kerken, dat het de bereidheid tot ver nieuwing van het geloof en tot verdie ping van het getuigenis zal versterken. „Want wij vermogen niets tegen de waarheid, maar wel vóór de waarheid." Zo moge deze oproep der kerken de weg openen naar die oecumenische ge zindheid, die bereid is de daad te stel len van het „elkander aanvaarden, zo als ook Christus ons aanvaard heeft tot verheerlijking Gods," opdat Christus' kerk, over de gehele wereld verspreid, met een standvastig geloof volharde in de belijdenis van Zijn naam en alle mensen de stem der waarheid verne- Na de oproep door bisschop Arthur Lichtenberger tot de (drieëneenhalf mil joen) leden van de Episcopaalse Kerk in de Verenigde Staten, heeft ook de commissie voor Oecumenische Zending van de Presbyteriaanse kerk de (3.2 miljoen) leden van die kerk opgeroepen tot voorbede voor het Concilie. De Ame rikaanse rooms-katholieke bisschoppen hebben niet alleen de rooms-katholieke maar ook alle niet-rooms-katholieke christenen gevraagd te bidden, opdat de Heilige Geest het Concilie zal verlich ten en leiden om het een goed instru ment te maken ter bevordering van de christelijke eenheid. De commissie der Presbyterianen vraagt nu ook de voor bede voor het Concilie, omdat naast theologische verschillen de verdeeldheid in hetrdichaam van Christus ook vaak veroorzaakt is door trots en vooroor deel. Er is echter thans een nieuw kli maat ontstaan in de verhoudingen tus sen hen, die Jezus Christus als Heer erkennen, zo stelt de oproep vast. Beurtschipper omgekomen. De 65- jarige beurtschipper J. K. Bakker uit Maarssen is overleden nadat hij van zijn schip in het water van het IJ was geval len. Vermoedelijk heeft hij een hartaanval gehad. De levensgeesten waren nog niet geweken toen hij uit het water werd ge haald doch op weg naar het Wilhelmina- gasthuis is hij overleden. Rijksadvocaten. Met ingang van 1 ja nuari 1963 wordt een wijziging ingevoerd wat betreft de strafpleging in overtredin gen der belastingwetgeving, waardoor het instituut van de rijksadvocaat in deze zit tingen zal vervallen. Zoals in alle overige strafzaken treedt dan alleen de officier van Justitie als de aanklager op en wordt deze hierin niet meer bijgestaan door de rijksadvocaat. Ds, M. Vlietstra, predikant van de Chr. Gereformeerde kerk te IJmuiden, heeft bedankt voor het beroep naar Maarssen. Met een lichte hersenschudding moest een bromfietser uit IJmuiden gisteren naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden-Oost worden gebracht, nadat de man in de Van Leeuwenstraat was geslipt als gevolg van het natte en gladde wegdek. Twee vrouwen van 36 en 45 jaar zijn gisteravond in de Kruisbeeklaan in Vel- sen-Noord door onbekend gebleven jeug dige wielrijders aangereden en licht ge wond geraakt. Een vrouw liep een ge kneusde arm en de andere een lichte her senschudding op. Tegen een twintigtal bestuurders van vrachtauto's en autobussen heeft de Vel sense politie gisteren proces-verbaal op gemaakt, wegens overtreding van het Rij tijdenbesluit. C $é%Mu'.4tx«r: meC le ■brsAE 'Alm* '43 KENNEMERIAAN - TEIEF. 4JÓ7 .;,.t - Wij vertonen BINNENKORT op veler verzoek nogmaals het overweldigende filmwerk ■■HnilllHIBIHIIIIHIlIHlB Bouwbedrijf P. F. SCHOLZ Middenduinerweg 6 Santpoort Telef 02560-8645 Kantoor 02650-5686 Nieuwbouw, Verbouw en Utiliteitswerken HAARLEM Grot* Houtstraat 143 Begijnenstraat 15 Bureau De Elf Provinciën Schotersingel 87 - Haarlem Telefoon 51894 Detective-echtpaar De Vries bekend door Radio en Pers Vrijblijvend Inlichtingen in blanco couvert Sanitaire- en Gasinstallaties Mastiek- en Dakbedekkingswerken Waterleiding Lood- en Zinkwerken Paulus Potterstraat 17 IJmuiden-O. - Tel. 8282 De wereldberoemde portable Mét tabulator Incl. luxe reistas T« tUU.» De erkende kantoormachine- handelaar heeft deze OLI VETTI in voorraad. Telefoon 15474 Haarlem 11623 Verkoop uitsluitend via uw installateur

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6