Ook Andorra voelde de harde hand van De Gaulle, de „Prins der Valleien" Crisis tussen „koning" en „mijter" is echter voorbij en Andorra kan zijn toeristen weer lichter maken Slecht nieuws voor Krishna Menon Vijf loslopers in het Kerbert-asiel Havenberichten DE MUIS DIE BRULDE 2 Parfum bij de liter Grondwet achter slot WINTERSPORT In het slop Uit het slop VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 sch«nen- WÊÈ^ •s.&V Reis- en Passagebureau Flinke prijs voor bonen Door deze poort een blik op het oude Andorra, bergdomein van herders en smokkelaars, dat nu door het toerisme ontsloten is. moet hebben, betekende dat een ramp. Zodat de zevenduizend Andorrezen hun on derlinge twisten en hun feodale tradities vergaten en de prinselijke vertegenwoor digers krachtig te verstaan gaven dat zij hun geschil maar bij te leggen hadden. Die onderlinge twisten zijn er vrij wat: er zijn pro-Franse en pro-Spaanse Andor rezen en de twee voornaamste plaatsen, Andorra la Vella en Escaldes kunnen el kaar niet luchten of zien en bespotten el- kaar naar Catalaanse traditie over de hu welijkstrouw hunner echtgenoten en hun bekwaamheden als gezinsvormers. Maar een twintigste-eeuws gevoel vereent hen: de gezamenlijke lust om toeristen van hun geld te ontdoen. Het compromis is ten slotte moeizaam tot stand gekomen: er zou een onderzoek worden ingesteld naar de eerlijkheid van Volendam in de Pyreneeën: terwille van het toerisme heeft Andorra niet alleen belastingvrije winkels en middeleeuwse gebruiken maar ock folkloristische dan sen in kostuums die tevoorschijn komen, wanneer de buurlanden Frankrijk en Spanje vakantie hebben. Zo'n topconferentie zou het uitstekend doen in de Assemblea Magna, het parle ment van Andorra, een groot oud boeren huis met een vergaderzaal ter grootte van een flinke biljartkamer, een kapel, en een keuken, waar tot in 1932 voor de eerzame afgevaardigden de soep werd gekookt voordat zij zich ir. het slaapzaaltje te ruste legden. Tot in 1932 had Andorra na melijk nauwelijks wegen en helemaal geen hotels. In dat parlement berust ook de grondwet van Andorra de „Manuel Di gest" achter een deur met zes sloten. Die kan slechts geopend worden wanneer de zes burgemeesters van Andorra ook de frauduleus gekozenen, allen aanwezig zijn. Om de Andorrezen er aan te herinneren dat er toch dingen zijn die niét mogen, staat er in het „Huis der Valleien", zoals het parlement heet, ook de „Garrota", een ijzeren klem waarmee men terdoodveroor- deelden naar verkiezing langzaam of snel de adem af kan knijpen, maar die is al meer dan honderd jaar niet gebruikt. Er is in Andorra, waar de eerste mi nister, Julian Reig, nog steeds „Syndic" heet, in de laatste jaren wel wat veran derd. Nog steeds wordt er uitstekende ta bak verbouwd, nog steeds hoeden de her ders op de bergweiden in de nauwe val- leien hun schapen, koeien en paardenkud- den. Maar het smokkelen, traditioneel An dorra's grootste bron van inkomsten, is vrijwel opgehouden. De Andorrezen heb ben ontdekt dat het veel comfortabeler is, in het buitenland rechtvrije artikelen te ko pen en die in Andorrese winkels met re delijke winst aan toeristen te verkopen. Het smokkelen geschiedt dan door de toeristen zelf: niet alleen Spanjaarden, maar ook Fransen kopen in Escaldes en (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ANDORRA LA VELLA, oktober. Gelijk een adelaar strijkt men van een bergpas van 2.400 meter hoogte neer op het prinsdom van 560 vierkante kilo meter, dat als een zwaluwnest in de ruige Pyreneeën hangt. Het heeft geen invoerrechten, geen belasting, geen eigen muntsoort, geen trein, geen vliegveld en geen leger. Maar het prinsdom der „Valleien van Andorra" is al sinds 1278 onafhankelijk, zij het niet soeverein. De onafhankelijkheid, die het van Karei de Grote kreeg (en het noemt zich vandaag nog „de enige dochter van Charle magne heeft het al die tijd genoten onder de dubbelheerschappij van twee prinsen: de Spaanse bisschop van Urgel en de koning van Frankrijk. Waar het koningschap van Frankrijk al sinds vier jaar door Charles de Gaulle wordt uit geoefend, telt Karei de Grote II onder zijn titels ook die van prins van Andorra. Het geringe respect dat de Franse souve- JL. rein koestert voor kleine naties vraag het Rainier III van V Iif*"' i Monaco, vraag het t- Jr 'm minister Luns - C heeft ook Andorra -y; niet onberoerd ge- 'MIim «i laten. Het hergstaatje •jti&jSjESB&i&KtKtSR. L heeft zojuist een J&, crisis doorgemaakt, ifjMr die het niet op zfjn grondvesten deed 5. S, schudden, daarvoor zijn de Pyreneeën te 'AX JËf solide geconstrueerd, W* JS&g^jKL- 4 maar die toch op sommige muren de M slagzin „De vrijheid of de dood" deed ver- De officiële reden was het ruwe ingrij pen van De Gaulle's persoonlijke verte genwoordiger, zijn feodale titel luidt „Véguer", in de An- dorraanse verkie- zings-praktijken. Maar het is wei op vallend dat Andorra, net als Monaco, be lastingvrijheid geniet en er een commer ciële radio-omroep op nahoudt. Het zijn er zelfs twee: radio- Andorra en Andorra- radio. Hun nieuws berichtgeving ont snapt aan de ijzeren greep van De Gaulles minister van Voor lichting. Wat deed De Gaul- De oude tijd: het parlement van Andorra in de kostuums die nu nog worden ge dragen. Deze foto werd gemaakt in 1902, er waren geen wegen en geen hotels. Als de „algemene raad" vergaderde sliepen en aten de leden in het „Huis der Valleien". de verkiezingen. Bij gebleken fraude zou den er nieuwe verkiezingen komen. Dat onderzoek heeft plaats gehad: vier van de zes Andorraanse burgemeesters bleken frauduleus te zijn verkozen, hetgeen ieder een verbaasde, behalve de Andorrezen. In afwachting van nieuwe verkiezingen mo gen zij voorlopig nog zetelen. Na de nieu we verkiezingen zullen zij daar twijfelt geen Andorrees aan op dezelfde ma nier opnieuw worden gekozen. Men brengt bergbewoners niet zo makkelijk van hun tradities af. De vraag is alleen of prins Charles De Gaulle wederom zijn vertegen woordiger zal laten ingrijpen. Het conflict en de crisis in Monaco heeft Andorra toch een beetje benauwd gemaakt. Men denkt er weer over een topconferentie der kleinsten (Monaco, Liechtenstein, San Marino) ter vorming van een belangengemeenschap der „brul lende muizen". „Rn Luxemburg?" vroeg ik zijn zegs man. „Dat zou ons domineren," zei hij. „En Nederland," probeerde ik. „Neder land," zei hij, „Nederland is een grote mogendheid." Ik kan u verzekeren dat dit een heerlijk gevoel was. la Vella Franse parfum bij de liter. En inmiddels bouwt men als razenden ho tels: ik telde er elf in aanbouw. Andor ra's zomerseizoen duurt maar drie maan den, maar het kan een ideaal winter sportoord worden, met een seizoen van zes maanden. Men ontwerpt zelfs plannen voor een tunnel en een overdekte weg die 's winters de verbinding met Frank rijk moet openhouderi. Zo is Andorra, dertig jaar geleden een ruig oord van herders en smokkelaars, met adembenemende snelheid bezig een mengsel van Honkong en Volendam te worden, met neon en middeleeuwse ge bruiken. Nog zijn het voornamelijk Span jaarden, die per bus een weekend excursie naar het „buitenland" ma ken, naar een land waar dingen verkrijg baar en goedkoop zijn, dat in totaal maar acht politie-agenten heeft en dat trots is op zijn geringheid. Een hele opluchting als men komt uit het Spanje, waar Don Francisco Franco „Caudillo bij de gratie Gods" heet te zijn. Zo kan Andorra bij de gratie van De Gaulle een rijk land worden. Het is in ieder geval een vóbifzichtig lahcf: strenge wetten verhinderen datgene wat Monaco's val heeft veroorzaakt: de be lastingvrije vestiging van buitenlandse for- ma's. Advertentie FILMAVOND op 2 november in Hotel ROYAL. Ken- nemerlaan, IJmuiden. Aanvang 20.00 uur. In samenwerking met HOTELPLAN - Zwitsers ver keersbureau en Sportmagazijn GRETHA DE BRUIJN Toegangsbewijzen GRATIS verkrijgbaar bij N.V. VEREENIGDE SCHEEPSAGENTUREN Kanaalstr. 71, tel. 4941, IJmuiden - Marktpl., tel. 5644, IJmuiden Voor asielbeheerder Dijk van het Ker- bert-asiel aan de Heerenduinweg te IJmui- den-Oost zijn het ook maar vreemde da gen, nu loslopende honden en katten door de politie worden gevangen en naar het asiel worden gebracht. Daar zitten de los lopers nu allemaal apart, in quarantaine gesteld. Wachten tot ze door de dieren arts zijn onderzocht, wachten tot hun baas of bazin weer eens komt opdagen, wach ten tot er zich een nieuwe baas aan meldt. In het Kerbert-asiel zitten nu drie hon den en twee katten, die de politieagenten van Velsen van de straat hebben gehaald als uitvloeisel van de maatregelen van hogerhand. Met hondsdolheid valt niet te spotten. Een fraaie wolfsherder zit ook in het asiel. Dit dier heeft echter een vrouw in IJmuiden gebeten. De hond is daarop door de politie gehaald en weggebracht naar het asiel. De vrouw diende zich op bevel van de politie naar de dokter te begeven, hetgeen is geschied. In het asiel zit verder een kat, die door een hond is gebeten. De politie zet nu het zoeken naar de hond die dit op zijn ge weten heeft intensief voort. Maar vaak is het als het zoeken naar een naald in een hooiberg. In de afgelopen dagen zijn echter vijf honden afgehaald door de eigenaren. De dieren waren over het algemeen van huis weggelopen en in de buurt door de po litie gevangen. Nadat de dierenarts, dr. J. Jongkind uit Santpoort de dieren had in geënt konden de beesten worden meegeno men. In het Kerbert-asiel worden beslist geen honden, die losliepen en gevangen zijn door particulieren, opgenomen. Dit is ver boden. Wie een hond wil laten opnemen in het asiel, dient zich tot de politie te wenden. Tot de gevangen honden, behoren behal ve de wolfsherder, ook een bouvier en een geel hondje. Wie zijn de eigenaren? Het hoofd van de veeartsenijkundige dienst in het district Noord-Holland heeft er op gewezen, dat ook katten ernstig ge vaar voor verspreiding van c.q. besmet ting met hondsdolheid kunnen opleveren. In verband hiermede wordt de burgerij dringend aangeraden deze dieren zoveel mogelijk binnen te houden. De restanten van de bonen waren in deze week bij de Beverwijkse groenteveiling Kennemerland flink aan de prijs. Vooral voor kasbonen werd een beste prijs be taald, namelijk ruim twee gulden per kilo. Pronkbonen van de koude grond brachten het tot een gulden per kilo. Het in grote hoeveelheden aangevoerde produkt andij vie noteerde een prijs van tussen de tien en 23 cent per kilo. Duur was de spinazie, die het tot 0,63 per kilo bracht. Minder vlot verhan '-ld werd de sla, waarvan de prijs varieerde tussen de 4 en 12 cent per krop. De aanvoer, van bospeen wordt min der. Er werd tot 1 0,32 per bos betaald. Voor de waspeen lag de prijs rond de 0,24 per bos. Bij een ruim aanbod van prei werd tot 0,28 per kilo betaald. De bloem kool komt niet veel hoger dan 0,45 per stuk. Er is nog steeds een ruim aanbod van tomaten, waarvan een groot deel voor de export bestemd is. Hiervoor werd tot 0,62 per kilo betaald. Gisteren waren de noteringen: andijvie 12—.2, spinazie 2862, prei 1228, bospeen 1432, waspeen 1123. selderie-knollen 1126. spruiten 3475, witlof 45100, bloemkool 18—48, sla 412, komkommer 11—28, snijbonen (kas) 240, sperziebonen 78195, pronkbonen 34102, rode kool 1216, groene kool 918. OUDERAVOND MOERBERG- KLEUTERSHOOL. Vele ouders van de kleuters van de Moerbergkleuterschool in IJmuiden waren aanwezig in de school om daar naar een interessante lezing te luisteren. Tijdens de ouderavond sprak de directeur van de Kennemer Streekschool voor kleuterleid sters, de heer Jansen, over de betekenis van de kleuterschool in de huidige maat schappij. De spreker wees er hierbij op, dat een kleuterschool in deze drukke tijd voor het kind van groot belang is. Het kan zich hier immers in alle rust ontplooien. Dat kan niet op straat, er is nauwelijks speelruimte. De ouders kozen na de lezing een nieuwe oudercommissie, bestaande uit de dames Vos (secr.), Blanken (gewoon lid), v. d. Sluis (gewoon lid) en de heren Olden burg (voorz.) en Krab (penningmeester). OPVOLGER W. ALBERDA IN BEVERWIJKS RAAD BENOEMD Als gevolg van het bedanken van de heer W. Alberda als raadslid voor de Partij van de Arbeid in de raad van Beverwijk, heeft de voorzitter van het hoofdstem bureau een opvolger aangewezen. Als op volger van de heer Alberda. die ook wet houder is geweest, is benoemd de heer D. J. Joustra te Beverwijk. Hij heeft zijn benoeming aanvaard. De raad zal in de eerstvolgende vergadering beslissen over de toelating Advertentie India's minister van Defensie, Krishna Menon, heeft reden om bezorgd te kijken. Hier confereert hij met de commandant van de luchtmacht, maar schalk A. M. Engineer. In de grens- oorlog tegen China lijdt India de ene nederlaag na de andere. De Indische pers is een felle campagne begonnen tegen minister Menon. Hem wordt ver weten de opbouw van India's strijd krachten lang niet krachtig genoeg ter hand te hebben genomen en het land met geruststellende verklaringen in slaap te hebben gesust. Alom wordt aangedrongen op het aftreden van de minister, die zijn positie vooral dankt aan het vertrouwen dat premier Nehroe in hem stelde. Nehroe heeft zijn volk inmiddels opgeroepen tot een verbeten strijd tegen de Chinese agressoren. „India is op ruwe wijze wakker geschud uit de kunstmatige sfeer die het zelf had geschapen," zei Nehroe, wiens krijgszuchtige taal vele aanhangers van deze „vredesapostel" onaangenaam heeft verrast. N. DE GROOT NU OOK ADJUNCT DIRECTEUR HOOGOVENS. De heer N. de Groot, adjunct-directeur „Administratie" van Breedband n.v. is, in verband met het feit dat de heer R. Mar tens medio mei 1963 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst zal gaan verlaten, met ingang van 1 november a.s. tevens benoemd tot adjunct-directeur „Administratie" van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. Per 1 februari 1963 zal de heer De Groot de functie van adjunct- directeur „Deelnemingen" gaan bekleden. In de daardoor ontstane vacature van adjunct-directeur „Administratie" zal wor den voorzien door de benoeming van de heer Th. M. van Erp, thans bedrijfsdirec teur Administratieve diensten en planning van de K.L.M. De heer Van Erp zal met ingang van 1 februari 1963 de functie van adjunct-directeur „Administratie" van Hoogovens en Breedband van de heer De Groot overnemen. VrUdag kwamen in IJmuiden aan: Jotunfjell van Baton Rouge; August Leonhardt, Wabana, erts IJmuiden: Esso Emden. Bremen; Gouwe- stroom, Delfzijl: Velsk, Archangel: Hamina, Tugual, met props voor Papierfabriek; Alge, Swansea; Ubbergen, Klaipeda; Diana, Bremen: Lelykerk, Hamburg. Frey, Londen: Ardeas, Hamburg: Hans Bulow, Antwerpen, bijlegger IJmuiden; Pres. Pierre Angot, Rotterdam. Zaterdag kwam in IJmuiden aan: Merku- rius van Archangel. VrUdag vertrokken uit IJmuiden: Regge- borg naar Landskrona, met kunstmest van IJ muiden; Castor, Struer, met ruw ijzer van IJ muiden; Bulleroe, Antwerpen; Suderelbe, Schwarzenhutten. bijlegger IJmuiden: Kulmer- land, Bremerhafen; Ali, Bohus, met zout van IJmuiden; Hoegh Aigrette, Perz. Golf; Thea Danielsen, Klaipeda, ledig Zaandam: Olna Firth Londen; Wilpo, Delfzijl, ledig Zaandam; Plato, Kalundsborg: Oldekerk. Kaapstad. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Esso Em den naar Hamburg: Rema, Londen; Frans Boehmer, Rotterdam: Labotas, Kopenhagen- Ibadan Palm, Londen; Renee. Wells next to Sea met kunstmest van IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam ls gegaan). le's „Véguer" in de Andorraanse burge- meestersverkïezingen? Hij zette de burge meester van Andorra's tweede stad, Escal des, af, zonder de „Véguer" van Andorra's andere prins te consulteren, de bisschop van Urgel, die hier „de mijter" heet. En waarom deed hij deed? Omdat de burge meester van Escaldes, Jacques Casals, frauduleus verkozen was. Dat verbaasde de Andorrezen: tot hun vele tradities be hoort namelijk een redelijke mate van knoeierij bij de verkiezingen. Dat is altijd geweest. De crisis was nochtans geboren: de Spaanse „Véguer", in zijn Spaanse trots gekwetst, zette iedere communicatie met zijn Franse ambtgenoot stop. Die commu nicatie was altijd al moeizaam want uitsluitend schriftelijk gegaan, zodat Andorra er bijna een halve eeuw voor nodig had om zijn oorlogsverklaring aan Duitsland in de eerste wereldoorlog onge daan te maken. Maar nu zagen, spraken en schreven de prinselijke vertegenwoor digers elkaar helemaal niet meer. En de Spaanse „Véguer" ging in opdracht van „de mijter" een stap verder: hij weiger de documenten te ondertekenen. Hij teken de geen paspoorten meer; Andorrezen konden niet meer naar Spanje. Met de winter in zicht, dreigden de Andorrezen aan de Franse kant door de sneeuw en aan de Spaanse kant door de grenspolitie van de Caudillo geblokkerd te raken. Voor een landje dat het van toerisme en de verkoop van belastingvrije artikelen MARKTPLEIN

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9