Kennedy en Kroesjtsjev vinden elkaar in een schikking onder toezicht van de UNO Raketbases worden ontmanteld, ingepakt en teruggezonden Thant morgen naar Koeznetsov in New Cuba, York Olie-sabotage in Venezuela Geen absolute meerderheid bij het referendum voor De Gaulle President neemt genoegen met 46, 48 pet ja-stemmen Witte muis bijt drie mensen éèe MORRIS "dofore i/oit ëutf! HET WEER Prinses in Lahore HERENKOLBERTS PANTALONS Eisen van Castro Castro geeft 't signaal voor terreur-campagne in Latijns-Amerika Ontspanning Britse toeristen vermoord wmmmimM H SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES Onbestendig In de krant van heden: Was het diertje dol Het woord is aan 47e JAARGANG NUMMER 302 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. vV vgr 4 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 29 OKTOBER 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. fdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Prinses Beatrix heeft een bezoek van twee dagen aan Lahore gebracht. Het programma in deze stad telde tal van hoogtepunten, waarover we op pagina twee meer vertellen. Op de foto is de prinses in gezelschap van haar gast heer in Lahore, de gouverneur van West-Pakistan, Malik Amir Moham med Khan, die haar bij haar aankomst op het vliegveld van Lahore begroette. WASHINGTON (Reuter en AFP) De crisis om Cuba schijnt voorbij te zijn, nu premier Kroesjtsjev besloten heeft de Russische raketbases op Cuba te laten ontmantelen en de onderdelen naar de Sovjet-Unie te doen verschepen, nadat Kennedy „de verzekering had gegeven, dat de Verenigde Staten Cuba niet zouden binnenvallen". Hij zei dat de raket wapens voor verdedigingsdoeleinden naar Cuba waren ge zonden, doch dat zij daar, na Kennedy's verzekering, niet meer nodig zijn. President Kennedy noemde in een bood schap aan Kroesjtsjev diens besluit „van goed staatsmanschap getuigend". „Dit is een belangrijke en constructieve bijdrage tot de vrede", aldus Kennedy. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regering contact zou opnemen met waarnemend secre taris-generaal Oe Thant „over wederkerige maatregelen ter verzekering van de vrede in het Caraibische gebied". De Russische onderminister van Bui- ze houden ongetwijfeld in opheffing van de tenlandse Zaken Koeznetsov, is inmiddels in New York aangekomen om deel te ne men aan de besprekingen over Cuba. „Het Russische volk spreekt zijn volledige steun uit aan het verstandig beleid van zijn re gering om zelfs in de moeilijkste omstan digheden het gevaar van een kernoorlog te vermijden," aldus de Russische Pravda. Het blad publiceert de laatste boodschap van Kroesjtsjev aan Kennedy waarin de Russische premier meedeelt order gegeven te hebben de „door u als offensief be stempelde" wapens op Cuba te „ontman telen, in te pakken en naar de Sovjet-Unie terug te zenden." De Britse wijsgeer Russell heeft zon dagavond telegrafisch zijn dank aan Kroesjtsjev betuigd. „Ik heb nog nooit een staatsman gekend die zich zo groot ge toond heeft als u ten aanzien van Cuba heeft gedaan en ik wens dat het voor u duidelijk is dat ieder eerlijk mens u eert voor uw moed," aldus Bertrand Russell. Oe Thant gaat morgen naar Cuba op uitnodiging van premier Fidel Castro. In een boodschap aan de Cubaanse regerings leider verklaarde Oe Thant, dat hij hoopt enige van zijn medewerkers op Cuba ach ter te laten teneinde ons gemeenschappe lijk streven naar de vreedzame oplossing van het probleem voort te zetten. Dit kan betekenen, dat deze medewerkers zouden toezien op de ontmanteling van de Russi sche bases. Kroesjtsjevs mededeling wordt door Amerikaanse functionarissen en sommige diplomaten in Washington gezien als een opmerkelijke capitulatie van de Russische premier. Kennedy schijnt precies te krij gen wat hij wenst verwijdering van de bases onder internationaal toezicht zon der dat de militaire acties, waartoe hij duidelijk had besloten, nodig zijn geble ken. Men twijfelt er niet aan, dat de presi dent bereid was op korte termijn Cuba binnen te laten vallen of de bases door bombardementen onbruikbaar te laten ma ken. Nu Kennedy zich bereid heeft ver klaard tot „wederkerige maatregelen" (de- Advertentie grote voorraad, goede dessins f 39.50 t/m f 79.— mét garantie Terlenka (rood etiket) f 29.50, f 35.50 Tot zelfs in bandwijdte 120 cm New-Belt pantalons 49.75 KLOOSTERSTR, 33-35 - BEVERWIJK Voor de fijnere Heren- en Juniorenkleding Advertentie zeeblokkade en een verzekering dat de Verenigde Staten Cuba niet zullen binnen vallen) is de weg vrij voor onderhan delingen. In een vorige boodschap aan de Russische leider had de president al la ten weten, dat overleg op deze basis „bin nen enige dagen" tot een regeling zou kunnen leiden. Intussen zijn waarnemers in Washing ton het er over eens, dat er niet de min ste kans bestaat, dat de Verenigde Sta ren zullen ingaan op de eisen die premier Castro zondag heeft gesteld, waaronder ontruiming van de basis Guantanamo en teruggave hiervan aan Cuba. De Cubaan se leider verklaarde, dat aan deze voor waarden moet worden voldaan, willen de omstandigheden geschikt zijn voor de ten uitvoerlegging van het Russische voorstel. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat een van haar verkenningsvliegtuigen boven Cuba vermist wordt en vermoede lijk verloren is gegaan. Het ministerie heeft gewaarschuwd, dat verkenningsvlieg tuigen een tegenactie zouden ondernemen tegen elk afweervuur of andere inmenging in de verkenningsvluchten boven euba. NEW YORK (Reuter) - Saboteurs hebben vier centrales van een petroleum- maatschappij aan het Maracaibomeer in Venezuela opgeblazen. Eenzesde van de olieproduktie van het land kwam hier door tot stilstand. Het betreft de Stan dard Oil Company. Van een dochter maatschappij, de Creole Petroleum Cor poration werden transformatiestations door bommen vernield, waardoor de pro- duktie tot stilstand kwam. In Washington is te kennen gegeven dat premier Castro van Cuba het signaal heeft gegeven voor een campagne van algemene terroristische agitatie in Latijns-Amerika. Amerika's minister van Buitenlandse Za ken Dean Rusk heeft op zijn departement geconfereerd met de ambassadeurs van negentien Zuid- en Midden-Amerikaanse republieken. HU deelde hun mee, dat sig nalen van radio-Havana waren opgevan gen, waarmee de communisten in Vene zuela werden geïnstrueerd in actie te komen tegen de olievelden. De boodschap pen werden in code verzonden. HAVANA (Cuba) (Reuter) De Rus sische olietanker „Bucharest" is zaterdag middag in Havana aangekomen. Aanvan kelijk had men aangenomen, dat de tan ker „Vinnitsa", die vrijdag aankwam, en de „Bucharest" een en hetzelfde schip wa ren, hetgeen later echter onjuist bleek te zijn. Tegelijk met de „Bucharest" meer de ook een Tsjechisch vrachtschip, ter wijl later het Oostduitse passagiersschip „Völkerfreundschaft" met zevenhonderd Oostduitse arbeiders en vakbondleiders aan boord de haven binnenliep. Zondag zijn nog twee schepen in Hava na aangekomen: de Griekse tanker Si- rius (16.241 ton) en de Poolse vracht vaarder Bialystok (7.173 ton). Kroesjtsjev heeft zondagavond in Mos kou de slotvoorstelling bijgewoond van het Bulgaarse nationale theatergezelschap uit Sofia. President Kennedy, ging kort na zijn instemmend antwoord op Kroesj tsjevs boodschap per hefschroefvliegtuig naar zijn landgoed te Glen Ora in Vir ginia. Hij keerde aan het eind van de middag naar Washington terug. (Zie ook pag. 11) SARDINIË (AP) Twee Britse toeristen zijn zaterdagavond door machinegeweren gedood langs een landweg op Sicilië ge vonden. Beiden waren afkomstig uit Nairobi in Kenya, maar woonden sedert kort in En geland. isasisSiiS- Van onze correspondent) I middernacht weten dat het staatshoofd de resultaten van het referendum bevredi- PARIJS Het referendum over de j gend beoordeeld had en zeker op het Ely- grondwetswijziging, dat president Charles De Gaulle tot een persoonlijk plebisciet herschapen had, heeft hem gisteren wel een betrekkelijke doch geen absolute meerderheid opgeleverd. Op het aantal uitgebrachte stemmen stond tegenover 61,76 percent ja's 38,28 percent neens. On geveer 25 percent der stemgerechtigden onthield zich. Gerekend over de ruim 27V« miljoen Fransen die stemrecht bezitten sée zal blijven. Opgemerkt moet worden dat zijn meer derheid nog nooit zo gering is geweest vergeleken met het voorlaatste referen dum had hij elf percent van de stemmen verloren zodat de uitslag onmiskenbaar een ernstige waarschuwing inhoudt voor de generaal dat het Franse volk hem op de weg naar de „directe democratie" of heeft 46,48 percent ja gezegd, waarmee de j semi-dictatuur die hij heeft ingeslagen, absolute meerderheid dus niet is gehaald en men evenmin moeilijk kan vol houden nog maar zeer aarzelend wenst te volgen. Te middernacht is intussen officieel de dat de generaal een massale en ondubbel- campagne voor de kamerverkiezingen van zinnige uitslag heeft ontvangen waarop hij j volgende maand ingezet en het geslonken in zijn drie propagandaredevoeringen aan- j krediet voor De Gaulle, dat het referen- spraak had gemaakt. Toch liet de demis- dum te zien heeft gegeven, verhoogt de sionaire premier Georges Pompidou tegen Op alle uitvalswegen van Amsterdam staan de laatste paar dagen politie agenten om auto's te controleren die de hoofdstad verlaten. De politie staat hier op de Amstelveenseweg de wa gens te controleren. De aanhangwagen op de voorgrond dient om aangehou den honden weg te kunnen brengen. De politie is met mobilofoon uitgerust. kans van een nog sterkere overwinning van de oppositie, en bijgevolg bestendiging en verscherping van de conflicten tussen staatshoofd en parlement. De president van de Senaat, Monnerville, heeft onmiddellijk na de uitslag een ver zoek ingediend, bij de Constitutionele Raad de resultaten van het referendum wegens ongrondwettigheid te verwerpen. De socialistische oud-minister Daniël Mayer, tegenwoordig voorzitter van de BARTEUORISSTR HAARLEM TEL: 13430" LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AM3JERDAM Tfei 2?3W Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk veel bewolking met regen. Vannacht in het binnen land temperaturen om het vries punt, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Tijdelijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vereniging ter verdediging van de rechten van de mens, heeft een voorstel ingediend het referendum onregelmatig te verklaren, omdat de demissionaire regering een on geoorloofde propaganda voor het ja-woord had gevoerd. Zo kregen de kiezers giste ren gelijktijdig met hun stembiljetten de tekst van De Gaulle's laatste rede in han den gedrukt, waarin in geval van een on voldoende meerderheid met zijn aftreden werd gedreigd. Niettemin lijkt de grond wetsherziening haar beslag te zullen krij gen, zodat de president der Franse repu bliek in het vervolg door het hele Franse volk gekozen zal worden. (Zie ook pag. 3). XVeerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Uit het binnenland2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9, 11 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers 10 Dit nummei bestaat uit zestien pagina's Aan de Reinier Vinkeleskade te Amster dam, in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar vorige week een kat aan hondsdolheid is overleden, is nu een witte muis, die zich agressief had gedragen, ge storven. Het diertje brak uit zijn kooi en beet drie mensen. De G.G. en G.D. wil nu weten of de muis aan hondsdolheid is overleden. Het dode diertje is voor onderzoek opgezonden naar Haarlem, naar de veterinaire dienst. De drie gebeten personen een vrouw, een meisje en een jongen zijn ingeënt en worden onder controle gehouden. Chesterfield: De dwaze begrippen van een man, die in een systeem gevangen zit en de wereld niet kent, stellen het geduld van iemand, die de wereld wel kent, op een zware vroef. De crisis om Cuba is voorbij; daar ziet het althans op het ogenblik naar uit. Nie mand kan voorspellen of de kwestie Cu ba niet zeer binnenkort weer een nieuwe crisis zal veroorzaken, maar dat is dan een probleem voor later. Vandaag haalt de hele wereld vrijer adem; miljoenen mensen hebben het gevoel, op het nipper tje aan een ontzettend gevaar te zijn ont snapt. In de Verenigde Staten heerst ongetwij feld grote geestdrift over het succes dat president Kennedy heeft behaald door zi$n bijzonder krachtig optreden een optre den dat, mede door het verrassende ka rakter ervan, de Sovjet-regering kennelijk even in verlegenheid heeft gebracht. Ge zien de nogal oorlogszuchtige stemming waarin een groot deel van het Amerikaan se volk de laatste tijd verkeerde, is die geestdrift waarschijnlijk zelfs nog extra groot omdat de president dat succes met een hardhandige politiek heeft bereikt en niet door middel van een voorzichtige di plomatie. Het is overigens een politiek die enorme risico's meebrengt. Om het nemen van soortgelijke, maar toch nog minder grote risico's werd wijlen John Foster Dul les enige jaren geleden beschuldigd van „brinkmanship", een nieuw Engels woord voor een politiek die de wereld aan de rand van een catastrofe, maar nog juist niet over die rand heen, brengt. Nu dit „brinkmanship" door Kennedy wordt toe gepast, noemt een vooraanstaand Ameri kaans commentator als James Reston het „een bijzonder persoonlijke en nationale stijl", welke stijl hij nader omschrijft als „machtspolitiek in de oude klassieke Euro pese zin". In het tegenwoordige Europa hadden we nu juist gedacht dat we einde lijk eens van de ouderwetse machtspoli tiek af konden komen en het zal menigeen in óns werelddeel wel verbazen, diezelfde politiek nu als de nieuwe „nationale stijl" van de Verenigde Staten geprezen te zien. Hoe dit ook zij, president Kennedy heeft zijn pokerspel (met de mensheid als inzet) knap gespeeld en het lijkt er inderdaad op, dat hij deze ronde heeft gewonnen. Dat zal zijn binnenlandse populariteit en die van zijn partij stellig ten goede komen; de Democraten zullen zo'n succes, vlak voor de verkiezingen van 6 november, best kunnen gebruiken. Maar wij moeten ho pen dat dit succes de Amerikaanse rege ring niet naar het hoofd stijgt en dat zij er niet door wordt aangemoedigd om de techniek van het„brinkmanship" voort aan maar bij alle controversen met de Sovjet-Unie te gaan toepassen. Ten eerste is die methode daar veel te gevaarlijk voor en ten tweede zal de Sovjet-regering zich politiek ook niet kunnen veroorloven, haar reactie van „toegeven, inpakken en naar huis gaan" dikwijls te herhalen, zo dat de risico's van een Amerikaanse uit daging een volgende keer nog aanzienlijk groter zullen zijn dan zij nu al waren. Daarom zal men er in Washington ver standig aan doen, zich goed te realiseren dat de oplossing van de crisis om Cuba liever niet moet worden gezien als het be gin van een nieuwe „nationale stijl" in de buitenlandse politiek, maar wel als een uitgangspunt voor serieuze pogingen tot toenadering tussen de twee grote machts blokken. Ook voor de Sovjet-Unie zal de histori sche concessie, die zij zich door Kennedy heeft laten afdwingen, niet helemaal zon der voordeel zijn. Want ongetwijfeld zal premier Kroesjtsjev nu de eer voor zich opeisen en niet helemaal ten onrechte dat hij de man is die de wereldvrede heeft gered. In Amerika stelt men natuur lijk, dat hij juist de man is die de we reldvrede eerst in gevaar heeft gebracht en het machtsvertoon van Kennedy nog tij dig dat gevaar heeft bezworen, maar in het neutrale deel van de wereld en vooral in de voormalige koloniale gebie den zal die redenering wellicht minder indruk maken. Immers, in die landen gaat men ervan uit dat ook de Amerikanen in Cuba niets te maken hebben en dat Fidel Castro zeker niet minder (maar eerder meer) recht heeft om op Cubaans grond gebied raketbases te laten bouwen dan de Amerikaanse regering heeft om in Cuba de grote marinebasis Guantanamo te handhaven. Een dergelijk internationaal politiek-succes juist in die landen waar men nog niet definitief voor het Westen of voor het communisme heeft gekozen weegt voor het Kremlin misschien wel op tegen het „gezichtsverlies" van het inbin den tegenover de Amerikaanse dreiging. Maar hoe dat ook zij, we kunnen er ons over verheugen dat het ergste gevaar voor het ogenblik geweken is.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1