Oe Thant heeft met Castro nog geen overeenstemming bereikt Peking stijft Cuba in het handhaven van zijn eisen Arrestatie Spiegel-redacteuren schokt de publieke opinie HET WEER Socialist verwijt minister Klompé staatssocialisme A.S.C. wil lichamelijke ontgroening laten vervallen JONGENSJASSEN! Uitkering AOW en AWW hoger Fabrieksbrand in Wormer ONTSLAG-VAN DER PUTTEN NIETIG VERKLAARD Conflict in vergadering van Kamercommissie Winterspelen 1964 in Eurovisie Kustvaarder gestrand bij IJmuiden Na groentijd-excessen Regering stelt Fonds voor Landbouw in ummim niforeijou fint/! 47e JAARGANG NUMMER 304 WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 liiii Het woord is aan FALCON TWEEDJASSEN gr. houtstr. 137 Kans op een bui In de krant van heden: 50 miljoen voor krediet en uitkoop R IJ E N JONGENSJASSEN Prijzen ƒ27.50 t.m. ƒ81.— KLOOSTER5TR. 33-35 - BEVERWIJK Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 f i. Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. i j Ffl lil fl jQ f I fl 1 I f f f| Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, adm' 5437> chef bezorging tot 7 u. 7519. J, XXX wL X Vil X V/ LX X vJL XXL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar fdreclacteur. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije HAVANA (Reuter, AFP en AP) De waarnemend secretaris-generaal van de UNO, Oe Thant, en premier Fidel Cas tro van Cuba, zijn gisteren in Havana hun besprekingen begonnen over de Cubaanse crisis, terwijl de Verenigde Staten behalve de vlootblokkade ook hun luchtverkenning tijdelijk staakten. In een communiqué, dat na het eerste onderhoud van ruim twee uur werd uitgegeven, staat dat Cuba zijn stand punt duidelijk heeft vastgelegd. Waar nemers maken daaruit op dat Gastro zijn vijf eisen om waarborgen tegen „Ameri kaanse agressie" handhaaft, alvorens hij bereid is UNO-waamemers toe te laten om toezicht te houden op het ontman telen van de Russische raketbases op zijn eiland. Oe Thant noemde het eerste overleg „zeer nuttig". De besprekingen worden vandaag voortgezet. Premier Castro zal morgen een „uiteenzetting" geven voor radio en televisie. Oe Thant streelt ken nelijk niet alleen verwijdering van de ra ketbases na, maar tevens een oplossing Binnenkort is een K.B. te verwachten waarby de nieuwe uitkeringsbedragen in gevolge de A.O.W. en de A.W.W. zfin vast gesteld. De nieuwe bedragen zullen met terugwerkende kracht vanaf 1 september 1962 gelden. De A.O.W. voor de alleen staanden zal per jaar 1.518 bedragen, voor echtparen 2.358. Ingevolge de A.W.W. zullen de weduwen zonder kinderen beneden 18 jaar per jaar 1.740 krijgen en de weduwen met. kin deren beneden 18 jaar 2.496. Voor wezen tot 10 jaar is het nieuwe bedrag op f 552 vastgesteld, voor wezen van 10 tot 16 jaar op 828 en voor wezen van 16 tot 27 jaar op 1.080. In alle bedragen is de compensatie voor de huurverhoging inbegrepen. De nieuwe uitkeringen betekenen voor de ongehuwden, die A.O.W.-pensioen ge nieten. een maandelijkse verhoging van f 13 en voor de gehuwden een verhoging van 17. Weduwen zonder kinderen ont vangen f 13.50 meer en weduwen met kinderen 17. Voor wezen beneden 10 har bedraagt de verhoging 3,50 per maand, voor wezen tussen 10 en 16 jaar f 5 en voor wezen tussen 16 en 27 jaar f 6,50. Bij de uitbetaling van de pensioenen voor de bejaarden en de weduwen over de maanden september en oktober is op deze verhogingen reeds een maandelijks voorschot gegeven. Deze voorschotten be droegen voor alleenstaande A.O.W.-trek kers 6.50 per maand en voor echtparen f 7. Weduwen zonder kinderen ontvingen °en voorschot van 6,50 en weduwen met kinderen f 7 per maand. Voor wezen zijn zeen voorschotten verstrekt. De reeds ontvangen voorschotten zullen 'literaard in mindering worden gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uit- -eringsbedragen. Het ligt in de bedoeling de achterstallige bedragen in november uit te betalen. Advertentie voor alle aspecten van het Cubaanse pro bleem. In New York had de Amerikaan se UNO-ambassadeur Stevenson weer een gesprek met de afgezant van premier Kroesjtsjev, de Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsov. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft verklaard, dat luchtfoto's uit' wijzen dat er niet langer aan de bases op Cuba wordt gewerkt. De vijf eisen die premier Castro aan de Verenigde Staten stelt, zijn inmiddels door de UNO-Assemblee in New York gepubliceerd. Het zijn: 1. Opheffing van de economische blok kade, 2. Staking van alle ondermijnende activiteit, 3. Staking van de overvallen vanaf bases in de Verenigde Staten en Porto Rico, 4. Stopzetting van schending van luchtruim en territoriale v/ateren, en 5. Ontruiming van de basis Guantanamo. Deze eisen hebben volgens het Russi sche partijblad Pravda „de algehele steun van de vredelievende machten in de we reld". Radio-Moskou heeft meegedeeld dat Cuba Russische hulp zal blijven ont vangen, met inbegrip van materiaal dat nodig is om Cuba's grenzen te verdedi gen en zijn soevereine rechten te bescher men. Volgens de Russische radio is het nog te vroeg om te zeggen dat de crisis definitief is geregeld. De UNO heeft nog geen verklaring over waarborgen uit de mond van de Amerikaanse afgevaardig de vernomen, aldus radio-Moskou. Het partijblad van de Chinese commu nisten heeft zich gekant tegen een on voorwaardelijke terugtrekking van de Rus sische raketten uit Cuba en steun uitge- Brandweerlieden van vyf Zaanse brand weerkorpsen hebben met veertig stralen een felle uitslaande fabrieksbrand bestre den bij de n.v. houtmeelfabriek en maalbe- drjjf D. Wakker in Wormer. De schade wordt geraamd op ongeveer f 500.000, Van de overzijde van de Zaan hebben honderden gezien hoe de brandweer kans zag een bij de fabriek behorende maalderij, die door een luchtbrug met het brandende gebouw is verboncfen, te behouden. De fabriek zelf werd echter zwaar beschadigd. De brand is ontstaan door een explosie in de zaagsel- en houtmeel opslag. In een ommezien stond het fabriekspand in lich terlaaie. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. sproken voor de eisen van Castro. Het blad zegt dat president Kennedy niet ver trouwd kan worden als hij zegt geen in vasie op Cuba te zullen ondernemen. Premier Kroesjtsjev heeft gezegd Kenne dy op zijn woord te vertrouwen en daar om bevel gegeven te hebben tot „afbraak, inpakken en terugzenden van de raket ten", zonder daaraan voorwaarden te ver binden. De Centrale Raad van Beroep in Ambtenarenzaken te Utrecht heeft in het geschil tussen de minister van De fensie en de technisch hoofdambtenaar F. H. van der Putten deze laatste in het gelijk gesteld. Het ontslagbesluit van de minister is nietig verklaard. Hiermee is een eind gekomen aan een gerucht makende zaak die culmineerde in het besluit van minister Visser om de heer Van der Putten te ontslaan. In zijn over wegingen onderschrijft de Centrale Raad vrijwel geheel het standpunt van het Ambtenarengerecht in Arnhem. Volgens de Centrale Raad bestaat er grote onzekerheid over het onderhoud, dat twee ambtenaren van Defensie met de heer Van der Putten hebben gehad en waaruit tenslotte de opdracht van de mi nister aan de heer Van der Putten is voortgekomen om namen en feiten te noe men van nu nog in dienst zijnde officieren, die in het voormalig Nederlands-Indië zich zouden hebben misdragen. De raad wil niet stellen dat de verklaringen van de beide ambtenaren minder geloof verdienen dan die van de heer Van der Putten, maar is van oordeel dat het onderhoud een der gelijk verloop heeft gehad, dat achteraf niet meer met zekerheid kan worden vast gesteld wat de heer Van der Putten pre cies heeft gezegd. Dit rechtvaardigt niet de slotsom dat hij ongeschikt is voor het door hem beklede ambt, aangezien on betwist vaststaat dat hij zijn arbeid naar behoren heeft verricht. Daarom is de Centrale Raad er niet van overtuigd dat het uitgangspunt in de opdracht van de minister juist is geweest. Gezien de gehele voorgeschiedenis mag de heer Van der Putten niet verweten wor den dat hij die opdracht ruimer heeft op gevat dan bedoeld was. Hetgeen de minis ter in zijn ontslagbrief aanvoert is niet voldoende om dit besluit te rechtvaar digen. Het besluit, aldus de Centrale Raad. moet nietig worden verklaard wegens strijd met het algemeen beginsel van be hoorlijk bestuur. Anonymus: Mensen, die het initiatief nemen om iets groots tot stand te brengen, weten bovendien dat zij op tegenslagen moe ten rekenen en het zijn veelal juist de tegenslagen, die hen tot de grootste activiteit brengen. (Van onze correspondent) BONN Verbazing en verontwaardi ging heerst alom in West-Duitsland over de manier waarop Spiegel-redacteur Ah- lers schrijver van het artikel waar in milita'ire geheimen zouden zijn prijs gegeven in zijn vakantie-oord in Span je van zijn bed werd gelicht. Dit ge beurde namelijk door Spaanse politieman nen, die via Interpol uit Duitsland het verzoek tot aanhouding van Ahlers ge kregen hadden. Interpol mag echter al leen criminele delicten en geen politieke vervolgen, zodat er reden is zich af te vragen of de Duitse zowel als de Spaan se politie niet buiten haar boekje is ge gaan. Ahlers werd in Spanje overigens eerst een nacht samen met zijn vrouw in een vuile cel zonder bed of stoelen opgeslo ten, voordat hij hoorde dat zijn arres tatie met een actie tegen Der Spiegel in verband stond. Opvallend is dat de voor de deur staan de inval bij Der Spiegel strikt geheim is gehouden voor leden van de liberale coalitiepartij in de bondsregering. Noch minister van Justitie Stammberger, noch minister van Binnenlandse Zaken Weyer van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen beiden leden van de liberale Vrije Demo cratische Partij, was van de actie op de hoogte gebracht. Maar wel wist bijvoor beeld Stammbergers Christen-democrati sche staatssecretaris er alles van, evenals vele andere CDU-politici. Ondanks protesten en verzoekschriften bij het hof in Karlsruhe, is het Der Spie gel nog niet gelukt zijn redactiebureau BARItUOftlSbTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA1 (81) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Opklaringen met plaatselijk een bui. Overwegend matige, aan de kust tijdelijk krachtige noord westelijke wind, later krimpend naar zuid. Koude nacht met in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgenmiddag iets lagere temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee 'ïtm De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé, is in de openbare ver gadering ter bespreking van haar begro ting heel boos geworden op de heer Scheps (P.v.d.A.). Deze had in het beleid van de bewindsvrouwe een stukje staatssocialis me gezien. Maatschappelijke hulp zou, zo meende hij, moeten groeien van onderop en niet in een overheidskeurslijf worden geperst. De minister leek daar volgens hem onvoldoende rekening mee te houden. Dat het juist een socialistisch commis sielid was die haar, een lid van de K.V.P., „staatssocialisme" toeschreef, irriteerde minister Klompé kennelijk hevig. „Kom met feiten. Ik grijp niet van bovenaf in. Ik neem het niet, als men mij het tegen overgestelde verwijt van wat ik wil doen. Ik word boos" zei de minister. „Boosheid is een teken van zwakheid", zei de heer Scheps en dat was niet geschikt om de stemming van de minister te verbeteren. De begroting van Maatschappelijk Werk is de derde en laatste die bij wijze van proef in een openbare commissievergade ring wordt voorbereid. De meeste commis sieleden spraken niet onwelwillend over minister Klompé en haar departement. Wel werd er gepleit voor een naamswijzi ging omdat de huidige naam niet meer met de inhoud van deze beleidssector zou klop pen en hiermee was minister Klompé het eens. Toen echter de heer Laan (K.V.P.) ..verbreding" van het departement be pleitte riep de heer Scheps: „Alsjeblieft niet! Breng de hele zaak maar liever bij Sociale Zaken onder!" Volgens de heer Scheps bevatte deze begroting van minis ter Klompé slechts voor 32 miljoen aan posten die werkelijk iets met maatschap pelijk werk hadden te maken. Hij zag trouwens in het hele beleid een gevaar van verzuiling en van uitholling van de ge meentelijke bevoegdheden. Voorzitter Kortenhorst weerhield minis ter Klompé er van hier uitvoerig op in te gaan, omdat „men anders in een oeverloos debat over het bestaansrecht van het de partement zou terechtkomen." Maar wel gelukte het de bewindsvrouwe op te mer ken, dat de betekenis van een stuk werk niet in geld kan worden uitgedrukt. Zij zag het maatschappelijk werk als een be zinning op de samenleving, waarin de mens zich thuis moet voelen en zich ge borgen moet weten. Zij zou het toejuichen wanneer plaatselijke organisaties jeugd raden, provinciale opbouworganen) met el kaar contact zouden zoeken. Men is op elkaar aangewezen en zal het samen moe ten doen al is de „radenkoorts" in ons land niet gelukkig, men moet niet begin nen met de overheid te laten ingrijpen. Zij voelde niets voor verplichte vestiging van opbouworganen in grote gemeenten. „Zo iets moet groeien van onderaf", zei zij. vrij te krijgen. De politie zoekt nog steeds het immense Spiegel-archief door. ZüRICH (Reuter) Het Internationale Persinstituut is van mening, dat de po litie bij haar maatregelen tegen Der Spiegel het beginsel van de persvrijheid heeft geschonden. Dezer dagen zullen de contracten tussen de Eurovisie en het organisatiecomité van de Olympische Winterspelen 1964 in Inns bruck worden getekend, nadat beide par tijen financieel tot een akkoord zijn ge komen. De Eurovisie zal een bedrag van 7,4 miljoen schilling (ruim 1 miljoen gul den) aan het organisatiecomité, dat aan vankelijk 10 miljoen schilling had ge vraagd, betalen. De uitzendingen van de Eurovisie worden overgenomen door inter visie de Oosteuropese landen terwijl de Amerikanen in Londen de uitzendingen op de filmband vastleggen en vandaar uit de banden per straalvliegtuig naar Ame rika te zenden. De Duitse kustvaarder Milos is dinsdag avond omstreeks halfelf gestrand tussei de strekdammen van het forteiland in IJmuiden. Het 400 ton metende en in 1951 gebouw de vaartuig, eigendom van de rederij J. C. W. Kampen in Bremen, kwam van Bre men en moest naar hoogovens om wals- materiaal te laden. Het voer onder bal last en had bij het binnenlopen van IJmui den geen loods aan boord. De Milos ligt dwars op het strand. De bemanning is nog aan boord. Er bestaat geen gevaar voor schip en bemanning. Sleepboten van Wijsmuller zijn in de buurt geweest, maar men had vanmorgen nog geen opdracht ontvangen om het schip vlot te brengen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmonA en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 11 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee9 Kunst 9 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het Amsterdams Studentencorps heeft in een algemene ledenvergadering, die tot vanochtend half vier duurde, met algemene stemmen besloten de groentyd op ver schillende punten ingrypend te wijzigen. Dit gebeurde naar aanleiding van de incidenten, die zich tijdens de laatste ontgroening in de sociëteit van het corps aan de Sarphatistraat in Amsterdam hebben voorgedaan. Na afloop van de vergadering maakte de voorzitter van de commissie tot herziening van de groentyd, de zesdejaars student P. C. van den Hoek, oud-rector van het corps, bekend, dat nu in de corpswet (in het reglement op het novitiaat) is opgenomen dat er naar zal worden gestreefd de geesteiyke ontgroening te verwerkeiyken en de lichamelijke ontgroening achterwege te laten. Geheel nieuw is de instelling van een novitiaatscommissie door de I.S.S.A., die de dagelijkse leiding van de ontgroening zal hebben in plaats van de N.I.A. (socië- teits)commissi$ die niets meer met de ontgroening te maken zal hebben. Na het artikel, waarin wordt gesteld dat het novitiaat berust op grondslag van on gelijkheid, is toegevoegd dat deze ongelijk heid haar grenzen heeft „in de algemeen aanvaarde maatschappelijke normen van behoren". Deze grenzen worden bepaald door de novitiaatscommissie, die bedoeld is als vertrouwenscommissie voor de groenen. Voorts is bepaald dat de ISSA jaarlijks De regering heeft besloten tot oprichting van een Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw, dat zal kunnen beschik ken over een kapitaal van vijftig miljoen gulden. Ongeveer de helft van het bedrag zal worden bestemd voor het verlenen van voorschotten. De andere helft kan worden gebruikt voor bcdrijfsverbeteringen en voor het uitkopen van boeren, die bedrij ven bezitten, welke niet rendabel meer zijn te exploiteren. Minister Marijnen heeft deze maatrege len thans bekend gemaakt als resultaat van het beraad der regering met betrek king tot de positie van het gemengde be drijf op de zandgronden. De minister meent dat een meer structurele aanpak een beter perspectief biedt voor het beleid op langere termijn dan het verlenen van toeslagen op de produkten van de gemeng de bedrijven. De heer Biewenga van het Landschap zei ons desgevraagd, dat deze regeling er één is waarmee men voor de dag kan komen en een verdere stimulans zal be tekenen. Wel meende hij dat gezien het feit dat er van de 100.000 bedrijven er ze ker 60.000 tot 70.000 om hulp zullen vra gen de som wel in kleine bedragjes ver deeld zal moeten worden. één of meer vertegenwoordigers van het universiteitsbestuur zal uitnodigen om te allen tijde de gang van zaken tijdens de ontgroening gade te slaan. Gesteld is voorts dat het de leden van het A.S.C. ver boden is de groenen te dwingen te „kik keren", hun kleding te vernielen of hen samen te brengen in een voor hun aantal onevenredig kleine ruimte. De groenen hebben voorts het recht op een rustperio de van tien uur tussen het einde van het ene en begin van het volgende dagpro gramma. De A.S.C.-leden mogen de groe nen ook niets meer toevoegen dat redelij kerwijs diep beledigend kan worden ge acht. De groenen hebben ook het recht gekregen in redelijke rust hun maaltijden aan tafels te gebruiken. De nieuwe maat regelen zullen worden ingevoerd als de rector magnificus daar geen bezwaren te gen maakt op grond van het rapport van de commissie-Stibbe. (Vervolg op pag. 2 onder: „Ontgroening") Advertentie LEUKE WARME Met capuchon, met teddy-voering, met gebreide kraag, enz. V->nr de tünere Heren- en Juniorenkleding

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1