W. Grollenberg verlaat het reclamevak na halve eeuw pionierswerk AGE Schade-experts kochten gestolen goed terug Wandolijn en het betoverde slot Ontgroening en Drie doden in het verkeer Ontoelaatbaar in een gezonde maatschappijvindt officier Centraal ereveld voor Poolse gevallenen MODE WERELD Morgen weer regen De balsem met "direct-werking" VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Notariszoon O rganisatietalent Steeds vooraan V Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk fiumdtcfuwn&n „Ongelijkheid een fictie (Van onze Amsterdamse redacteur) Vandaag zat hij voor het laatst achter het grote bureau in de directiekamer aan de „Nieuwezijds". Willem Antoon Grollenberg, directeur van het reclame bureau De La Mar is enkele weken ge leden 75 jaar geworden en hij vond dat een mooi getal om zich terug te trekken uit de reclamewereld, waar hij bijna vijftig jaar lang zijn stempel op heeft gedrukt. Het bureau De Ia Mar is niet alleen een der grootste van ons land maar het is in de loop der jaren tevens de „school geweest van oprichters en directeuren van een aantal van de belangrijkste reclame bureaus: Prad, Palm, Smit en Van Maa- nen. Willem Grollenberg heeft de storm achtige ontwikkeling in de reclame, die vóór de oorlog begon, maar pas na 1945 enorm uitgroeide, van het begin af mee gemaakt en gestimuleerd. Nu hij de deur van zijn kamer achter zich heeft dicht getrokken, is hij wèl voldaan over het geen in al die jaren is bereikt, maar er ook van overtuigd dat zijn opvolgers, Karei Sartory en mr. dr. A. Weebers, nog vele terreinen braak zullen vinden. Hij zegt: „Nederland staat op reclame- gebied vèr achter bij de meeste andere Europese landen. Wij staan hier nog pas aan het begin van een indrukwekkende ontwikkeling. Er zullen in de toekomst nieuwe media worden ingeschakeld die hoge eisen aan het reclamevak zullen stellen". De carrière van deze „oude rot" uit de reclamewereld is merkwaardig begon nen. Willem Grollenberg werd in het Brabantse plaatse Uden geboren als zoon van een notaris. Later verhuisde het ge zin achtereenvolgens naar Oude-Gastel en Boxmeer. De jonge Willem was voorbe stemd om eveneens notaris te worden. Hij mocht soms zijn vader helpen met het overschrijven van testamenten, welk werk werd beloond met een kwartje per testament. Maar hij zou nooit notaris wor den, want plotseling werd voor het nota risambt een gymnasiumopleiding geëist. De heer Grollenberg heeft later vele ma len betreurd dat hij geen gymnasiaal on derwijs heeft genoten, hoewél hij in dat geval voor het reclamevak verloren zou zijn gegaan. Hij koos toen de studie in de gemeente-administratie en werd via ambtenaar ter secretarie op 25-jarige leeftijd reeds gemeentesecretaris van Heerlen. In deze Limburgse stad maakte hij kennis met een pleegdochter van de Amsterdammer De la Mar. En zij bracht de grote verandering in zijn leven. De jongelui trouwden en de oude heer Abraham de la Mar polste de jonge echt genoot over zijn toekomstplannen. „Kun je organiseren?" vroeg hij. „Och ik ben voorzitter van een Limburgse jeugdorga nisatie en oprichter van een voetbalclub", was het aarzelende antwoord. „Dan kan ik je gebruiken", riep de oude heer De la Mar. Zo kwam Willem in de recla mewereld, waar Abraham de la Mar de grote pionier was. Van gemeentesecretaris, naar reclame man is een grote stap. Het was een moei lijk begin, ondanks het introducerende, met een foto opgesierde briefje dat «de heer De la Mar op 1 oktober 1913 naar zijn cliënten zond: „Hiermee heb ik de eer u voor te stellen de heer W. A. Grol lenberg, wiens fotografisch portret, waar onder zijn handtekening, u hiernevens vindt en die als deelgenoot in mijn adver tentiezaken is ingetreden." Dat „deelgenoot in advertentiezaken' bestond hieruit, dat Willem werd uitge stuurd om adverteerders als klant van het bureau te krijgen. Maar hij werkte als een paard en het duurde niet lang of hij nam allerlei taken van de oude heer over In 1916 werd hij mede-directeur van het in 1880 opgerichte bureau De la Mar. In 1924 trok Abraham De la Mar zich uit de zaken terug, in de overtuiging dat zijn opvolger het vak tot in zijn vingertoppen beheerste. De grote kracht van de heer Grollen berg is altijd geweest zijn organisatieta lent en de meesterhand waarmee hij de juiste man op de juiste plaats wist te zet ten. Dat had ook consequenties: enige van zijn medewerkers bleken tè goed, maak ten zich zelfstandig en werden aldus een concurrent van hun vroegere werkgever Het. was echter steeds een vriendschappe lijke concurrentie, die de vooraanstaande reclamebureaus heeft geprikkeld tot steeds verdere expansie. De heer Grollenberg lanceerde in 1916 de eerste kleurenadvertentie die ooit in een Nederlapds dagblad werd afgedrukt. In de twintiger jaren was hij het die als eerste iemand in dienst nam die zich uit sluitend moest bezighouden met het schrij ven van advertentieteksten. De la Mar was voorts het eerste reclamebureau in ons land dat zich op het gebied van het markt onderzoek bewoog. Dat was het pionierswerk in de jaren vóór de oorlog. Na de bezetting moest het werk weer van de grond af worden opge bouwd. Er was geen voorsprong meer op andere reclamebureaus, maar de heer Grollenberg slaagde erin zijn bureau in de voorste gelederen te handhaven en zelfs bij herhaling met initiatieven anderen voor te zijn. Bij alle nieuwe mogelijkhe- r Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Haagsche Comedie met „Eindsprint" van Peter Ustinov. Donderdag 20 u.: De Ne derlandse Comedie met „De lankmoedige minnaar" van Graham Greene. Regie: Ank van der Moer. Minerva-Theater: vandaag 20.15 u.: ABC-cabaret van Wim Kan en Corry Vonk „Herexamen". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 u.: „Fra Diavolo", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Het verraad der Tar taren", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Ciske de Rat", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. „Warenhuis op stelten", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Romance la carte", 14 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling. Donderdag 14.30 en 20.15 u.: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „So lacht und küsst man in Tirol", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „G.I Blues", a.l. Studio, vandaag 19 en 21.15 u. en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De levens roman van Richard Tauber", a.l. Monopole (Zandvoort): Tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) Schuttersstukken van Frans Hals en stijl kamers. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 1317 u. Vishal (Grote Markt) Tentoonstelling van werken van Appel, Chailloux, Nannin- ga, Comeille, Esser, Van Heusden, Luce- bert, Sluyters, Toorop, Verwêy, H. Kruy- der en Zadkine. Dagelijks geopend van 1017 en zondag van 1317 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Schilderijenexpositie Naamloos. Dagelijks van 917 u. en tijdens de klas sieke grammofóonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 u. Tot en met 3 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand oktober tempera's en olieverfschilderijen van Hans Mulder. Dagelijks van 1018 u. en van 2022 u.: Klassiek grammofoonplatencon- cert van 2122 u.: Mozart. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School. Dagelijks (behalve maandag) van 1115 u. Eerste zondag van de maand 1317 u. Galerie „Uittenhout" (KL Houtstraat 41): Studies in olieverf en aquarel van Leen Spierenburg. Dagelijks geopend van 10.30 17 u.; zondag van 1417 u.; vrijdag ook van 2022 u. Tot en met 17 november. Museum Het Huls Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters. Dagelijks van 1012.30 u. en 13.3017 u., en zondag van 1417 u. DIVERSEN Zaal Wilhelminastraat 22, vandaag 20 u.: Voordrachtskunstenaar Tob de Bordes (De Vrije Gemeente). Raadhuis Hoofddorp, donderdag 14.30 u.: gemeenteraadsvergadering. Café-chantant „Adam en Eva", Iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 202 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 26 oktober). mo (ie J rorr WOENSDAG 31 OKTOBER City, 20 u.: „De duurste man van het leger". Rex, 20 u.: „De dochter van de woestijn". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 1 NOVEMBER City, 20 u.: Venus in nerts". Rex, 20 u.: „De dochter van de woestijn". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder woensdag. WOENSDAG 31 OKTOBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Lola, het meisje uit de haven". DONDERDAG 1 NOVEMBER Kennemer Theater: Géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Lola, het meisje uit de haven". WOENSDAG 31 OKTOBER Marquette-theater, 20 u.: „Fanny". DONDERDAG 1 NOVEMBER Marquette-theater, 16 u.: „Tarantula' 20 u.: „Fanny". Advertentie HEREN „DE MODERNE MAN DRAAGT ZE' HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG W. Grollenberg den, die zich op het gebied van de recla me voordeden, was hij haantje de voorste, zo ook bij de mogelijkheden die de Euro- markt gaat bieden. De la Mar was het eerste bureau dat een belangengemeen schap is aangegaan met grote reclame-on dernemingen in de belangrijkste Euro- marktlanden. Willem Antoon Grollenberg verlaat het vak, maar als gedelegeerd commissaris blijft hij toch nog met één oog op de ver richtingen van De la Mar en de dochter ondernemingen onder meer de Cefima, bureau voor filmreclame toezien. En voor het overige? „Ik krijg nu eindelijk ge legenheid mij uit te leven in mijn hob bies: jagen en fotograferen", zegt hij. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. Te Emmen heeft zich op de Weerdin- gerstraat een auto-ongeluk voorgedaan waarbij de heer en mevrouw Strootman uit Emmen op slag dood waren. Zij laten twee jonge kinderen na. De auto die tegen een boom botste werd totaal vernield. Bij het wegslepen van de auto bleek zich nog een hondje tussen de taal verwrongen zitbanken te bevinden. Het dier was zodanig verwond, dat het ter plaatse moest worden doodgeschoten. In het ziekenhuis te Bellinzona (Zwits.) is de 58-jarige J. Zijp uit Aalsmeer over- Iden aan de verwondingen, die hij had op gelopen bij een verkeersongeval dat hem vrijdag was overkomen. De Amsterdamse officier van Justitie mr. Heukels acht het ontoelaatbaar, dat in een gezonde maatschappij mensen onderhandelen met misdadigers over de teruggave tegen betaling van gestolen goed zonder de politie tijdig te waar schuwen. „Men mag de misdaad niet honoreren", zei hij in zijn requisitoir voor de Amsterdamse rechtbank tegen de van heling verdachte 61-jarige direc teur van een Amsterdams expertise bureau en een 49-jarige schade-expert, die eind vorig jaar met een dief onder handelden over de teruggave van 370 ge stolen fototoestellen (waarde 20.000), waarvoor zij hem via een tussenpersoon beloonden?? - -L Mr. Heukels herinnerde aan de in Keu len gevoerde onderhandelingen tussen de dieven van de schilderijen van jhr. Lou don en een advocaat van een verzeke ringsmaatschappij. „Dit neerbuigen voor de onderwereld past niet in een gezonde maatschappij", oordeelde de officier van justitie, die een principiële uitspraak in deze principiële zaak verlangt. Hij vorderde daarom te gen beide Amsterdamse verdachten, die in hun werk geregeld de Amsterdamse rechtbank assisteren, een symbolische boete van een gulden of een dag hech tenis. De beide verdachten, directeur resp. employé van een volgens de justitie „voor naam Amsterdams expertisebureau", wer den eind vorig jaar door een verzeke ringsbedrijf ingeschakeld na de diefstal van 370 voor West Duitsland bestemde fototoestellen uit een expeditieloods aan de Plantage Doklaan in Amsterdam. De schade-expert waj juist op het kan toor van de expediteur toen de dief op belde. Hij bood aan het gestolen goed tegen „de bekende beloning van 10 per cent van de waarde" terug te bezorgen. Hoewel dezelfde avond in opdracht van de benadeelde een advertentie in de dag bladen zou worden geplaatst, waar in een beloning in het vooruitzicht werd ge steld aan degenen die zouden helpen bij de opsporing, trad de schade-expert, na overleg met zijn directeur en de politie, nader in contact met de dief. Hij zorgde ervoor dat via een tussen persoon (een taxichauffeur) 310 fototoe stellen terugkwamen. Hij ontving daar voor 1600. Pas drie uur later waar schuwde het expertisebureau de politie. In samenwerking met het Nederlands Oorlogsgraven Comité en in nauw overleg met de Bond va'tt Poolse Oudstrijders in Nederland heeft de oorlogsgravenstichting in Den Haag het plan opgevat om in Bre^ da, dat 29 oktober 1944 door een Poolse pantserdivisie onder commando van gene raal Maczek werd bevrijd, een centraal ereveld voor Poolse gevallenen uit de oor log 1940-1945 aan te leggen. Het is de bedoeling van de oorlogsgra venstichting zoveel mogelijk door Neder land verspreid liggende Poolse graven naar dit ereveld te transporteren. In Zeeuws-Vlaanderen, Breda, Ooster hout en Alphen is verzet gerezen tegen het overbrengen van aldaar begraven Po len. Volgens de protesterende kerkbestu ren worden de graven daar goed onder houden en zijn er herdenkingstradities ge groeid, die men niet gaarne prijsgeeft. Verder heeft dr. N. Komar uit Breda, landelijk voorzitter van de Poolse Katho lieke Vereniging in Nederland, een civiele organisatie, de Oorlogsgravenstichting la ten weten, dat het overbrengen van Pool se graven naar dit ereveld in Breda zijn instemming niet heeft. 45. Jongens, wat was 't een warme dag! De zon scheen fel aan de hemel. Wan dolijn kreeg het er echt benauwd van on der het lopen: hij zette z'n hoed af, om wat frisse lucht te krijgen. Toen het middag was, zocht hij een be schaduwd plekje om wat te rusten. Hij veegde de druppeltjes van z'n voorhoofd en pufte. Maar lang kon hij niet blijven rusten. Hij moest nog ver lopen, want de honing- broodjes moesten verkocht worden (Vervolg van pag. 1) Een belangrijke wijziging is ook dat de groenen volgens de nieuwe bepalingen ver plicht zijn zich onmiddellijk te beklagen als volgens hun mening een A.S.C.-lid in strijd met het reglement handelt. Wel moeten de groenen het hoofd kaal laten scheren „omdat het de bezinning kan sti muleren en een zekere renaissance kan bewerkstelligen, maar ook omdat het saamhorigheidsgevoel erdoor wordt ver groot," aldus een toelichting van de heer Van den Hoek. Om de groentijd verantwoord te kunnen leiden heeft de novitiaatscommissie (waarvan de leden door de disputen zijn aangewezen) de bevoegdheid altijd en overal de feitelijke gang van zaken vast te stellen. Zij mogen dan ook alle ruim ten betreden. De novitiaatscommissie heeft de bevoegdheid recht te spreken bij overtredingen van de normen, indien zij de overtreding zelf waarneemt. De straf fen die zij kan opleggen, zijn een beris ping en een schorsing voor maximaal de duur van het novitiaat. Bij een schorsing langer dan drie dagen is beroep op de ISSA mogelijk. Bij overtredingen door leden, die niet door de commissie zijn geconstateerd en bij alle overtredingen in disputen en ge zeischappen oordeelt de I.S.S.A. Het blijft geoorloofd de groenen op de grond te la ten zitten, „immers, dit is een facet van de ongelijkheid, dat vanwege het ruimte gebrek reeds aanvaardbaar is", aldus de toelichting. In verband hiermee nam de vergade ring een motie aan waarin wordt aange drongen op de realisering van een grotere nieuwe sociëteit. De heer Van den Hoek verklaarde van mening te zijn dat er tijdens de laatste ontgroening verschrikkelijke dingen zijn gebeurd. „Maar dat er bij het Corps spra ke is van anti-semietisme, is absoluut on juist", zei hij. De studenten die de lei ding hadden bij de laatste ontgroening, hebben de normen overschreden. Zij wa ren eenter te goeder trouw, aldus de voorzitter van de commissie tot herzie ning van de groentijd, die voorts opmerk te ziqh te. kunnen voorstellen dat het in dividuele gedrag van sommige corpsle den vaak irritant is. Men mag hiqrom zijns inziens niét het gehele corps verböf- delen. In de toelichting op de gewijzigde corps- wet wordt gesteld dat de gehandhaafde ongelijkheid als uitgangspunt slechts ge rechtvaardigd is, indien de ouderejaars be seffen dat het niet meer is dan een fictie, een allesbeheersende spelregel die juist van hen vraagt na te gaan hoe men op de beste wijze kan ontgroenen. Daarbij moe ten normen in acht worden genomen, zo als de maatschappij deze algemeen aan vaardt. Hiervan kan worden afgeweken door een corps. De praktijk heeft echter bewezen dat dit met de grootste omzich tigheid moet gebeuren, aldus de toelich ting. De commissie tot herziening an het novitiaat heeft een gebrek aan geestelijke ontgroening en een tot uitwassen leidende lichamelijke ontgroening geconstateerd. Als oorzaken hiervan noemt zij o.a. de onge zonde gezagsverhoudingen waardoor ISSA de verantwoordelijkheid naar buiten in werkelijkheid niet kan dragen, terwijl de commissie dit een principieel belang acht. ,Het is een zaak waarin het gaat om de gezondheid van de groenen dat zijn mensen en om de betrekkingen tussen het A.S.C. en de maatschappij in al zijn geledingen", aldus de commissie. Een andere oorzaak wordt genoemd de mentaliteit van sommige leden, die afwijkt van de geest der corpswet. Voorts wordt als oorzaak beschouwd de te kleine socië teit voor het steeds groeiende aantal groe nen. Hieruit ontstaan allerlei ongelukken in de groentijd, die als zodanig niet be hoefden te gebeuren, aldus de commissie. De wijziging van de corpswet zal ook tot gevolg hebben dat de zo genoemde NIA-(sociëteits)nacht, waarin een varken tje tussen de opeengepakte groenen werd gejaagd, komt te vervallen. Alle voorgestelde wijzigingen van de groentijd zijn met algemene stemmen door de ledenvergadering aanvaard, met uitzondering van het voorstel het „kikke ren" af te schaffen, dat echter na een hoofdelijke stemming werd aangenomen. De vergadering werd door 200 a 300 le den bijgewoond. CrtoywM w. L 6 ê®i 6 Ceoewkefee 34. „Vertel me eens, Noet met een K er voor", zegt Polle, „waarom heb je angst om hoofdpijn te krijgen?" „Och, Polle, dat is een lange en treurige geschiedenis, maar ik zal het je zeggen". „Kijk, daar verder op in het bos, woont iemand, die ons altijd op het hoofd slaat, en dat doet pijn. is de hele geschiedenis!" Dat Benoeming en eervol ontslag. Met in gang van 1 januari 1963 is benoemd tot hoofdlegeraalmoezenier, in rang gelijkge steld met kolonel, dé aalmoezenier luite nant-kolonel P. G. M. Schoonebeek. Tot hoofdlegerpredikant in rang gelijkgesteld met kolonel is benoemd de legerpredikant luitenant-kolonel B. A. Bos. Aan de hoofd legerpredikant A. T. W. de Kluis en aan de hoofdlegeraalmoezenier H. J. J. M. van Straelen is op hun verzoek eervol ontslag verleend. Willem Grollenbergprijs. De N.V. Al gemene Publiciteits Unie (De la Mar-con- cern) heeft een fonds gesticht, waaruit ie dere twee jaar een prijs van tweeduizend gulden zal worden uitgekeerd aan hem of haar, die zich op het gebied van de recla me bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Dit fonds zal de naam dragen van de thans aftredende directeur van de Ajgemene Pu bliciteits Unie en genoemd worden: Willem Grollenbergprijs. Tunnel. In Maastricht is een verkeers- tunnel geopend, die onder het emplace ment van het NS-station door een onbe lemmerde toegang biedt tot de binnenstad van Maastricht vanuit oostelijke richting. Verkeersplan. De Eindhovense ge meenteraad heeft het verkeersplan van ingenieur K. H. Schaechterle uit Stutt gart met algemene stemmen aanvaard. Het plan dient als uitgangspunt voor de verdere ontwikkeling en uitbreiding van de stad. Thans is het mogelijk een aantal uitbreidingsplannen gereed te maken, met de uitwerking waarvan men moest wach ten op aanvaarding van het plan-Schaech- terle. De burgemeester, ir. H. Witte, zegde de K.V.P.-fractievoorzitter P. Timmers toe, dat er binnenkort een voorstel komt met betrekking tot een „parallelstudie" in stad en gewest over het openbaar ver voer. Advertentie grote wereld! Juist daar is een soepele betalingsregeling de gewoonste zaak ter wereld. Voor man, vrouw en kind vindt u dan ook bij HKC de nieuwste modellen en modetinten tegen een gemakkelijke betalingsre geling. Geen rente en (tot 150.-) geen vooruitbetaling! 4' jEfn^stiW 51-63 Haarlem Tel. (02500)-! 1750 r Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie voor de Noorse kust wordt minder diep. De invloed ervan op het weer in Nederland neemt daardoor af. Tegelijkertijd komt een rug van hoge luchtdruk, die vanochtend nog ten westen van Ierland lag, snel naderbij. In verband hiermee zullen in het binnenland de komende nacht plaatselijk temperaturen om het vriespunt voorkomen. De rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door het frontensysteem van een nieuwe oceaan depressie. De regenkansen nemen daarom morgen weer toe. WEERRAPPORTEN 00 Maxim am-tempera turen j jij d Wmien- en buitenland. g Neerslag laatste 24 uu*. 5 Den Helder zwaar bew wzw 12 13 Ypenburg geheel bew zw 11 14 Vlissingen zwaar bew zzw 12 8 Eelde half bew. zzw 7 8 De Bilt regen z 9 14 Twente geheel bew z 7 5 Eindhoven regenbui zw 8 5 Zd-Limburg regen zzw 7 4 Helsinki geheel bew z 8 0,2 Stockholm regen zzw 8 4 Oslo half bew. windst. 9 7 Kopenhagen zwaar bew zzw 9 1 Aberdeen licht bew. w 9 3 Londen half bew. zzw 13 3 Amsterdam regenbui zzw 11 11 Brussel zwaar bew zw 8 10 Luxemburg regenbui wzw 4 2 Parijs licht Dew. w 10 4 Bordeaux regen w 14 7 Grenoble regen windst. 10 0,2 Nice half bew. n 19 0 Berlijn zwaar bew z 10 0,3 Frankfort motregen z 5 7 München regen wzw 5 0,1 Zürich regen zo 7 9 Genève half bew. wzw 9 1 Locarno half bew. no 14 0 Wenen geheel bew windst. 10 2 Innsbruck geheel bew windst. 9 0 Athene geheel bew. zzo 25 3 Rome zwaar bew on o 20 1 Ajaccio zwaar bew ono 20 0 Mallorca half bew. wnw 18 0 Lissabon onbewolkt nw 21 0 Donderdag 1 november Zon op 7.33 uur, onder 17.13 uur. Maan op 11.18 uur, onder 19.49 uur. Maanstanden 5 nov. 8.15 uur eerste kwartier. 11 nov. 23.04 uur volle maan. 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier. 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water ir I.Tmuiden Woensdag 31 oktober Hoog water 5.12 en 17.23 uur. Laag water 0.59 en 13.08 uur. Donderdag 1 november Hoog water 5.41 en 17.55 uur. Laag water 1.29 en 13.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2