Familie Peugeot van elke blaam gezuiverd Kardinaal Ottaviani in verzet tegen geopperde vernieuwing Pakistan toont zich steeds vijandiger tegenover India Peking-China niet in V.N. f WERELDNIEUWS r al het goede dat U @10® verwacht L 1 Van dag tot dag Geni:l Ontvoerders trekken insinuaties van medeplichtigheid onomwonden in K.L.M.-onderdirecteur nog in Djakarta Geen Migs voor India Personeel van de Métro in Parijs gerequireerd Sabotage aan vliegtuig van Enrico Mattei? raatótoel Amerikaanse kunstmaan Vuurvlieg om de aarde Vrees voor sabotage in Latijns-Amerika (Op de J WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Madame Colette Kardinaal Alfrink pleit voor aanpassingen' AMERIKA EN ENGELAND BEZORGD Geen Migs voor India Het is afgelopen met de woensdagse stakingen DE DAGELIJKSE KERNEXPLOSIES I Gegevens voor een nieuwe nauwkeurige wereldkaart Elias voor een bijzonder lage prijs Communisten in Venezuela gearresteerd De bijna traditioneel wordende Russi sche motie tot toelating van Peking-China in de gelederen der V.N. is voor de zo veelste maal door de Algemene Vergade ring afgewezen. Opmerkelijk was, dat het aantal voorstemmers ook dit keer ge groeid bleek, ofschoon de sfeer ten aan zien van China uiteraard ongunstig beïn vloed was door de Chinees-Indische oor log. Nog opmerkelijker zou men het feit kun nen noemen dat India, ook traditiege trouw, vóór de motie stemde en dus zijn stem verleende aan een kandidaat die op dit ogenblik bezig is de Indiase grenzen te overschrijden. Toch behoeft men in deze twee ver schijnselen geen contradictie met de rea liteit te zien. De Britse mening, bijvoor beeld, over de manier, waarop de rest van de wereld Peking-China tegemoet dient te treden, is al sedert jaren gebaseerd op de overweging dat het voor die rest van het grootste belang is, de kolos die mil joenen en miljoenen Chinezen onder de duim heeft, te betrekken in het internatio nale overleg, om althans te proberen deze in macht en potentie groeiende staat enigszins in ordelijke internationale ver houdingen te manoeuvreren. Diezelfde overweging heeft waarschijn lijk ook bij India gegolden, vooral omdat een voorbeeld van heilzame en praktische V.N.-activiteit zojuist geleverd is door de interventie van Oe Thant in het gevaar lijke Cuba-conflict. De overtuiging dat het Chinese continent om allerlei redelijke en nuttige argumenten teter wel lid van de V.N. kan zijn, dan dat het te eeuwigen dage als een soort politieke struikrover buiten de zich ontwikkelende internationa le rechtsorde wordt gehouden, blijkt vol gens de stemming in de Algemene Verga dering veld te winnen. Intussen is echter Formosa, het marionetten-China, er op nieuw in geslaagd zich als „vijfde grote mogendheid" te handhaven, zodat van enig contact tussen het grote China en de V.N. voorlopig nog geen sprake kan zijn, met alle gevolgen die deze situatie nog zal opleveren. Advertentie ...PROEFTUIN DE NIEUWE HERO-KIPPENSOEP! DeHêro-kokstrokken krachtige bouillon van het malse, blanke vlees van jonge kippen. Zij toverden met kostelijke ingre diënten. Zij keurden en kookten en proef den. Nooit werd er met zoveel geestdrift zó'n smakelijke soep bereid! U ZIET DE STUKJES KIP Een rasechte kippensoep... alsof U ze zélf gemaakt had... zie al die stukjes mals kippenvlees...snuif de geur op van die krachtige kippenbouillon en proef... „Ot0.n«*oef"n Toms^^^meel *e(0 Diefstad In Valenciennes (Frankrijk) is een vijftienjarige koksmaat uit Wormer gearresteerd, die 6 oktober bij een reis bureau te Amsterdam, onder nog niet ge heel opgehelderde omstandigheden, een bedrag van 9250 gulden zou hebben ge stolen. (Van onze correspondent) PARIJS Op de tweede dag van het proces in Versailles tegen de twee gang sters Rolland en Larcher, die in 1960 het toen vier-jarige kleinzoontje van de Fran se automagnaat Peugeot hadden gekid napt, is gisteren een tante van het jonge tje door de beschuldigden zelf publieke lijk van de blaam van enigerlei medeplich tigheid gezuiverd. De Parijse spraakma kende gemeente, waarin de kwade tongen zeer ruim vertegenwoordigd zijn, had in dertijd aan de zaak-Peugeot een schandaal toegevoegd door te insinueren, dat de bei de bandieten met leden van de familie ge mene zaak hadden gemaakt. Om die re den zou Erics vader de politie aanvanke lijk dan ook buiten de zaak hebben willen houden. Dat Roland Peugeot met die geheimzin nigheid alleen maar beantwoordde aan de voorwaarde van de beide gangsters, die hadden gedreigd het jongetje uit de weg te zullen ruimen als de vader de politie in de arm nam, was, zo fluisterde men, maar een voorwendsel, dat de onthullers van dat „publieke geheim" met hun scher pe blikken dan ook wel terstond hadden weten te doorzien. Als die derde figuur, die de beide gangsters inlichtingen inzake de familiegebruiken en -verhoudingen zou hebben verschaft, werd in die fluister campagne de naam van Colette Peugeot genoemd, een aangetrouwde schoonzuster van Erics vader. Madame Colette Peugeot was gisteren door de rechter ook als getuige opgeroe pen, doch de twee gangsters bleken tot andere gedachten te zijn gekomen en zo kon deze knappe, dertigjarige vrouw dus eindelijk van alle smaad worden gerei nigd. De president las de verklaringen voor die, Rolland, de jongste der beide bandieten, bij de instructie had afgelegd. Hij had Co- lette Peugeot voorgesteld als een van zijn vroegere vriendinnen, die hij ook na de kinderroof in Bordeaux zou hebben ont moet. „Blijft u bij die beweringen?", zo vroeg de president ongelovig. „Welnee, meneer de president", ant woordde Rolland luchtig, „Hoe zou een man als u dat sprookje ooit kunnen gelo ven?". En zijn boefjesmaat Larcher, die overi gens met Rolland nu in zulke gespannen verhoudingen verkeert dat zij elkaar in de verdachtenbank niet eens meer aankijken, moest hem voor dit keer toch wel gelijk geven. „Verzinsels", zo beaamde hij, „waarmee we alleen maar wat tijd hebben willen winnen". De politie-inspecteur, die deze episode van het dossier voor zijn rekeriing had ge nomen, vertelde dat hij de verhalen over Colette Peugeot aanvankelijk niet had kunnen voorbijgaan". Mevrouw Peugeot moet vroeger, zo drukte hij zich omzichtig uit, nogal een wilde jeugd hebben gehad en de relaties, waarop Rolland zich beriep, konden we dus niet helemaal buiten be schouwing laten. Madame Colette Peugeot, die intus sen van haar man gescheiden is, vertelde zelf dat ze zwaar onder de verdachtmakin gen geleden had. Ze had zich onder behan deling van een psychiater moeten stellen. Psychiaters zijn gisteren ook als getui- gen-deskundigen verschenen. Hun oordeel was eensluidend, zowel over beide beschul digden als over de geestelijke gevolgen die Eric van zijn avontuur ondervonden kon hebben. Beide gangsters werden als cynisch, doch volledig toerekeningsvat- baat omschreven. Rolland is echter een aartsleugenaar, die knap simuleren kan zelf aan zijn verhalen te geloven. Bij de kleine Eric was geen enkel spoor van geestelijke verwarring aangetroffen. Niet temin werd het wenselijk geacht het jon getje niet in de rechtszaal te doen verschij nen, een advies waaraan het tribunaal zich houden zal. Eric lijkt het geval vrij wel geheel te zijn vergeten. (Van onze Amsterdamse redacteur) De onderdirecteur van de K.L.M., dr. E. van Konijnenburg, die dinsdag in Ne derland zou terugkeren, heeft zijn plannen gewijzigd en is van Hollandia opnieuw naar Djakarta gereisd. Zoals bekend is voerde hij daar verleden week besprekin gen met de Indonesische regering over de toekomst van de dochtermaatschappij van de K.L.M op Nieuw-Guinea, „De Kroon- duif" en het herkrijgen van landingsrech ten in de Indonesische hoofdstad. Daarna bracht hij een bezoek aan Nieuw-Guinea. Tijdens de zitting van het concilie van dinsdag onder leiding van kardinaal Al frink hebben zeven kardinalen en zestien andere concilievaders het woord gevoerd over de viering van de eucharistie. De be sprekingen, waarover vaak geklaagd wordt dat zij te breedvoerig zijn, waren kort en krachtig. Kardinaal Alfrink verzuimde niet in te grijpen, wanneer een spreker zijn tijdlimiet overschreed, zoals het geval was met de Italiaanse Curie kardinaal Ot taviani, die na kardinaal Alfrink het woord voerde. Kardinaal Ottaviani meent dat het concilie niet moet tornen aan het tegen woordige ritueel van de eucharistie viering, doch dat dit integendeel behouden moest blijven. Kardinaal Alfrink heeft ge pleit voor de aanpassing van de eucharis- tie-viering, zoals die in het weekschema wordt voorgedragen en die een aanpassing van de woorddienst, een ruimer gebruik van de Heilige Schrift en een verruiming van de cyclus voorstaat. De jeudige missielanden hebben opnieuw gepleit voor het gebruik van de moeder taal bij de eucharistie-viering, opdat daar door het woord ook voor de gelovigen ver staanbaar wordt. Volgens het communiqué van de pers dienst van het concilie is ook gesproken over de herinvoering van het communice ren onder twee gedaanten (brood en wijn) met goedkeuring van de bisschop in spe ciale gevallen. Ook het zich onthouden van spijs en drank gedurende een bepaalde tijd voor het communiceren, kwam ter sprake. In het communiqué wordt verder gespro ken van het verlangen van de kerk dat de gelovigen de mis niet passief en als stomme toeschouwers bijwonen, maar ac tief aan de plechtigheid deelnemen. De vergadering werd bijgewoond door 2257 vaders, weer twintig minder dan de dag tevoren. Het concilie zal van 8 december tot na Pasen worden verdaagd. Algemeen was verwacht, dat het omstreeks 10 december tot ongeveer 10 januari zou worden ver daagd. Pasen valt het komende jaar op 14 april. Ook hebben we gisteren nog kennis kun nen maken met de man, die Eric 's avonds laat op de dag waarop de vijftig miljoen (oude) francs losgeld door zijn vader was betaald, vlak bij het ouderlijk huis had aangetroffen. „Ik ben Eric Peugeot", had hij geantwoord, toen de voorbijganger vroeg wat het jongetje nog zo laat alleen op straat moest doen. De man had zijn oren niet kunnen geloven en het knaapje daarom meegenomen naar een café. De kastelein, zijn vrouw en alle verdere aan wezigen hadden Eric onmiddellijk van de foto's in de kranten herkend. Er ontstond nog verschil van mening tus sen gangster Rolland en de voorbijganger over de plaats waar Eric zou zijn gevon den. „Ik heb hem", zo wenste Rolland het getuigeverslag te verbeteren, „vlak voor het café afgeleverd. „U kunt het geloven of niet, meneer de president, maar ik had me die paar dagen zo sterk aan het ventje gehecht, dat ik het aan een kant betreurde dat de transactie zo vlot werd afgesloten. Ik had Eric nog graag wat bij me gehou den". Maar na de getuigenissen van de des kundigen over Rollands virtuoze leugen- kraam, alsmede vooral die van de fami lieleden over de dramatische en bange uren, die ze, samen met Erics ouders, dag en nacht aan het telefoontoestel had den doorgebracht, in afwachting van nade re „instructies" van de gangsters, toont het publiek weinig neiging meer zich door die herinnering van de kidnapper te laten vertederen. 4 Volgens gezaghebbende kringen in New Delhi hebben Engeland en de V.S. Pakis tan benaderd om te trachten verbetering tot stand te brengen in de betrekkingen tussen Pakistan en India, zodat India in zijn strijd met China niet gehinderd zal worden. In Karatsji zei Pakistan's minister van Buitenlandse Zaken na een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur dat zolang de kwestie-Kasjmir nog niet is afgedaan, Pakistan bevreesd is voor omvangrijke Amerikaanse militaire steun aan India, daar deze zeer ten nadele van de Pakis taanse belangen zal blijken te zijn. India en Pakistan betwisten elkaar een stuk van Kasjmir. India aarzelt zijn daar gelegen troepen in te zetten tegen de Chi nese aanvallers, omdat het dan vreest dat Pakistan Kasjmir zal binnenvallen. Pakis tan toont de laatste tijd een opvallend welwillende gezindheid jegens China. Volgens welingelichte kringen in New Delhi heeft de Russische regering aan In dia meegedeeld geen Mig-straaljagers te kunnen leveren. De eerste twee escadril les van deze vliegtuigen hadden binnen kort in India moeten arriveren. De toezegging van de Sovjet-Unie om deze toestellen aan India te leveren, had (Van onze correspondent) PARIJS De Franse staatscourant maakte gisteren bekend, dat de regering besloten heeft het personeel van de onder grondse treinen in Parijs te requireren. Voor.het eerst sedert 1960 heeft de Fran se regering deze verreikende beslissing op nieuw getroffen, met het doel de vakver enigingen te beletten hun plan van een pe riodieke trein- en transportstaking elke woensdag ten Uitvoer te brengen. Reeds twee opeenvolgende woensdagen heeft Parijs het zonder Métro moeten stel len, een gemis dat, behalve veel begrijpe lijk ongerief voor miljoenen Parijzenaars, ook een niet geringe slag voor de nationa le economie had opgeleverd. Het personeel van de Métro is voor een groot deel in de communistische vakcentrale C.G.T. ver enigd, die geëist had dat de salarissen van de conducteurs en machinisten met die van hun collega's van de grote spoorweglijnen gelijk zouden worden gesteld. Tijdens een bijeenkomst heeft de C.G.T. gisteravond fel geprotesteerd tegen het requisitiebe- sluit, dat in dubbele zin ongrondwettig zou zijn, ten eerste omdat de regering demis sionair is en ten tweede omdat het sta kingsrecht in de constitutie ligt verankerd. Niettemin zijn de Métro-mannen van morgen weer aan het werk getogen, waar door Parijs deze woensdag, voor het eerst sinds drie weken, tenminste niet van zijn voornaamste transportmiddel verstoken be hoefde te blijven. Boven Johnston-eiland in de Stille Oceaan is gisteren een Amerikaanse kernbom van verscheidene megatons (1 megaton is 1 miljoen ton tnt) tot ontploffing ge bracht. De bom werd door een vliegtuig uitgeworpen. Het was de zwaarste van de 34 Amerikaanse proeven van dit jaar. De kernproef op grote hoogte, die van nacht boven de Stille Oceaan zou worden genomen, is om technische redenen een etmaal uitgesteld. De Sovjet-Unie heeft gisteren bij Nova Zembla een kernwapen van middelzware sterkte, minder dan 1 miljoen ton tnt, tot ontploffing gebracht in de dampkring. Het was de 26ste explosie in de huidige Rus sische reeks. reeds voor de Chinese inval in India ont stemming in Peking gewekt. Gevechten Het Indische ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat Indische troepen twee aanvallen hebben ingezet tegen Chi nese stellingen in het noordoostelijke grensgebied, doch zich uit een vooruitge schoven post hebben moeten terugtrekken na een krachtig offensief van de Chinese troepen. Het Chiqese persbureau „Nieuw-China" meldde, dat de Chinese „grenswachten" in de westelijke frontsector meer dan vijf Indische „agressieve steunpunten" hebben verwijderd na hevige gevechten. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren een Russisch voorstel om Communistisch China tot de Verenigde Naties toe te laten, verworpen met 56 tegen 42 stemmen, bij 12 onthoudingen. India en Engeland behoorden tot de voorstemmers; de Verenigde Staten en Frankrijk stemden tegen. Nederland ont hield zich van stemming (evenals vorig jaar). Vorig jaar werd een soortgelijke reso lutie waarvoor een tweederde meerder heid nodig is verworpen met 48 tegen 36 stemmen, bij 20 onthoudingen. De ontwerp-resolutie stelde voor, de vertegenwoordigers van Tsjang Kai Tsjeks Nationalistisch China (Formosa) uit de Verenigde Naties te verwijderen en de vertegenwoordigers van de regering in Peking uit te nodigen hun plaats in te nemen. De stemming toonde het volgende beeld: Vóór: Afghanistan. Albanië, Algerije, Bulgarije, Birma, Boeroendi, Wit-Rusland, Cambodja, Cey lon, Cuba, Tsjechoslowakije, Denemarken, Ethio pië, Finland, Ghana, Guinee, Hongarije, India, Indonesië, Irak, Laos, Mali, Mongolië, Marokko, Nepal, Noorwegen. Pakistan, Polen, Roemenië, Sierra Leone, Somalia, Soedan, Zweden, Syrië, Tanganyika, Tunesië, Oekraine, Sovjet-Unie, Egypte, Engeland, Joegoslavië en Oeganda. Tegen: Argentinië, Australië, België, Bolivia, Brazilië, Kameroen, Canada, Centraal-Afrikaanse Republiek, Chad, Chili, China, Columbia, Kongo (Brazzaville), Kongo (Leopoldstad), Costa Rica, Dahomey, Dominicaanse Republiek, Ecuador, El Salvador, Frankrijk, Gabon, Griekenland. Guate mala, Haïti, Honduras, Iran, Ierland, Italië, Ivoor kust, Jamaica, Japan, Jordanië, Liberia, Libië, Luxemburg, Madagascar, Mauretanië, Mexico, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Niger, Panama, Pa raguay Peru, Philippijnen, Ruanda, Senegal, Zuid-Afrika, Spanje, Thailand, Turkije, de V.S., Opper-Volta, Uruguay, Venezuela en Jemen. Onthoudingen: Oostenrijk, Cyprus, Malakka, IJsland. Israel, Libanon, Nederland, Nigeria, Portugal, Saoedi-Arabië, Togo, Trinidad en To bago. ROME (Reuter, AP, AFP) Onder grote belangstelling is dinsdag in Rome de be grafenisplechtigheid gehouden van Enrico Mattei, de president-directeur van de Ita liaanse staatsonderneming E.N.I., die za terdag bij een vliegtuigongeluk bij Milaan om het leven was gekomen. De rouwmis werd bijgewoond door president Segni en premier Fanfani. Een functionaris van de Milanese politie heeft gezegd: „Wij kun nen de mogelijkheid van sabotage niet uitsluiten". Enige maanden geleden werd een schroevedraaier gevonden in de mo tor van één van de vliegtuigen van Mattei, nadat hij dreigbrieven had gekregen van de Franse geheime legerorganisatie O.A.S. Het Russische regeringsblad Izvestia schrijft dat Mattei op geheimzinnige wij ze om het leven is gekomen. Het blad wijst erop dat het particuliere vliegtuig waarmee Mattei is verongelukt nieuw was, voldoende brandstof aan boord had en met uitstekend zicht vloog. In Milaan is een „Enrico Mattei"-stich- ting om Afrikaanse en Aziatische studen ten te steunen in het leven geroepen door de christen-democratische jeugdbeweging van de provincie Milaan. Foto boven: Een gewonde Indische soldaat wordt op een brancard naar een helikopter gedragen. Foto onder: De Indische minister van Defensie, Krishna Menon, in gesprek met een militair op een vliegveld nabij het frontgebied in Ladakh. (Telefoto) CAPE CANAVERAL (Reuter, AP) De Amerikanen hebben vandaag van de raket basis Cape Canaveral in de staat Florida een kunstmaan „Vuurvlieg" (Anna lb) in een baan om de aarde gebracht. De sa telliet zal worden gebruikt om de grootte en de vorm van de aarde op nauwkeuriger wijze vast te stellen. Er zullen ook gege vens verzameld worden met het oog op bemande maanreizen in de toekomst. Het toestel, dat voorzien is van instru menten om de vervaardiging vgn „eeq nauwkeuriger wereldkaart mogelijk te ma ken, heeft vier bakens aan boord, die met tussenpozen lichtsignalen geven. Camera's van speurstations over de gehele wereld j zullen deze lichtflitsen fotograferen. Aan de hand daarvan kunnen afstanden, de vorm van het aardoppervlak en de sterkte van het zwaartekrachtveld met een nog met geëvenaarde nauwkeurigheid worden berekend. Zodra de plaats van de kunst maan bepaald is, en dat zal nog ongeveer drie dagen duren, zullen de knipperlichten, die een gezamenlijke sterkte van tiendui zend kaars bezitten, in werking worden ge steld. Bij goed zicht kan men met behulp van een kijker of een kleine telescoop de „knippermaan" waarnemen. Als alles goed gaat zal over drie maanden een interna- tionaal geodetisch waarnemingsprogram- ma beginnen, waarvoor onder andere de Sovjet-Unie is uitgenodigd. De „knippermaan" een produkt van sa menwerking van het Amerikaanse leger, marine, luchtmacht en het bureau voor lucht- en ruimtevaart, werd met een Thor Able-Star-raket afgeschoten. Vier perioden Ze zeggen dat het leven van een man uit vier perioden bestaat. Gedurende de eerste vertelt hij dat hij zo'n goed rapport heeft gekregen. Gedurende de tweede heeft-ie het almaar over zijn schattige meisje. De derde: dat hij zo'n goed klein res taurantje weet. De vierde: dat hij zo'n uitstekende dok ter heeft. Waar ik zit gaat u niet aan. Bovendien laat ik mij niet indelen bij mannen-in-'t- algemeen en laat ik mijn leven niet in periodes snijden. In ieder geval is het zo, dat als mijn uitstekende dokter mij niet had gezegd dat ik er verstandig aan zou doen een beetje verstandig te doen, ik er soms de voor keur aan zou geven naar dat restauran tje te gaan in plaats van mij in te laten met een schattig meisje. Het merkwaar dige van mijn huidige levensperiode is trouwens, dat de meeste schattige meis jes „opa" tegen mij zeggen. Eigenaardig., dertig jaar geleden deden zij dat nooit. Mijn ervaring is trouwens dat er een (tussen)tijdperk in 't machtig mannenle ven komt, dat hij gaat twijfelen en wei felen tussen dames en ossehaas, maar dat hij bovendien meer vertrouwen stelt in kalfszwezerik dan in een blijde blik van de overkant. Dat hij gaat overwegen dat zwezerik zwezerik is en tournedos tournedos, maar dat het met dames soms zo is als met wat als gerookte zalm op het menu staat, maar wat eigenlijk gekleurde koolvis is. Zo'n blik lijkt er wel wat op maar toevallig heb ik vanmorgen goed en aan dachtig in de spiegel gekeken en heb ik vorige week een pak naar de kleermaker gebracht om het een paar centimeter uit te leggen en gisteren moest ik een trap op, die tien jaar geleden lang zo hoog niet was; trouwens alle letters in deze krant zijn zeker de helft kleiner geworden dan enige jaren geleden. Al zeggen ze dan te gen me: „Ik herken je direct, al ben je grijzer en dikker geworden." Doet u 's mid dags óók een hazeslaapje van een uur? Ik geloof niet meer voetstoots aan blik ken. Ik denk dikwijls: die zal wel voor die snotneus, die achter mij zit, bedoeld zijn; een griezelig jongetje met dat baardje en die smalle pijpjes, maar wat wil je: de wereld degenereert zienderogen. Als u een héél goeie dokter zoekt... de mijne is prima. En als u eens wat lek kers wilt eten... ik ken een restaurantje waar ze wilde eend met geraspte kokos noot en kastanjepuree serveren. Verruk kelijk! Advertentie Ambassadeur. Binnenkort is de be noeming te verwachten van jhr. L. Quar- les van Ufford, momenteel hoofd van het bureau Zuid-Amerika van de directie Wes telijk Halfrond van het ministerie van Buitenlandse Zaken, tot ambassadeur te Abidjan (Ivoorkust). Voor slechts f 69.50 ineens, of f2.50 per week krijg ie fel v - krngt U deze os motras in huisi U TOft verbaasd staan over de afwerking van deze "Super-matras". Van binnen én van buiten zijn de beste materialen gebruikt. Onze jarenlange ervaring is voor U een waar devolle garantie bij aankoop van een „Centra" super -matras 1 Ken nemerplein 1 Tel. 19373 Schots. In Leningrad is een Noordpool-ex- peditie teruggekeerd, die 375 dagen op een drijvende ijsschots heeft doorge bracht en daarmee een afstand van 2000 kilometer heeft afgelegd. GUATEMALA (AFP) De regering van de Middenamerikaanse staat Guate mala heeft inlichtingen ontvangen, vol gens welke premier Fidel Castro van Cu ba aan zijn partisanen in Guatemala op dracht heeft gegeven terreur en sabotage te gaan bedrijven en stakingen en opstan den uit te lokken. Er zijn maatregelen ge nomen om aan deze acties het hoofd te bieden. CARACAS (Venezuela) (AP) De po litie in Caracas heeft verscheidene leden van de communistische partij en andere linkse elementen, die bij de sabotage aan de olie-installaties bij het meer van Mara- caïbo waren betrokken, gearresteerd. Er werden ook plannen voor verdere sabota ge inbeslaggenomen. De regering maakte bekend dat kracht installaties van de Creole Petroleum com pany bij Lake Maracaibo, 480 kilometer ten westen van Maracaïbo, na orders uit Havana zijn opgeblazen. Onder de gearres teerden waren leden van de pro-Castro re volutionaire beweging, aldus een officieel communiqué. Sneeuw. Door sneeuwval zijn de meeste alpenpassen niet te gebruiken. De Sim- plon- en de Pilon-pas zijn alleen met sneeuwkettingen te passeren. Kruisbeeld. De jaarvergadering van de af deling van de christelijk-democratische partij in het in Oost-Duitsland gelegen plaatsje Nebelschütz is niet doorgegaan, nadat de eis van de leden dat eerst het kruisbeeld weer in de school zou wor den opgehangen was afgewezen. Bidden. De aartsbisschop van Bombay heeft gisteren in de St. Pieter in Rome een uiteenzetting gegeven van de situa tie waarin India op het ogenblik verkeert in verband met de Chinese invasie. Kar dinaal Alfrink was diep onder de indruk en verzocht de concilie-vaders aan het einde der zitting het gebruikelijke ge bed „de engel des Heren" ditmaal voor het bedreigde India te bidden. Verschei dene bisschoppen uit India zijn uit Ro me naar hun land teruggekeerd. Oproep per fles. Het Amerikaanse parle mentslid Boggs, onder-fractievoorzitter van de Democratische partij in het Huis van Afgevaardigden, is vorige week op een wel zeer bijzondere manier naar Washington ontboden om daar een spoedconferentie over Cuba bij te wo nen. De afgevaardigde genoot van een zeiltocht in de Golf van Mexico. Zijn jacht bevond zich een flink eind uit de kust en het had geen radio aan boord. Afgevaardigde Boggs zag een militair vliegtuig overvliegen dat een fles in zee wierp. Toen hij de fles had opgevist en haar openmaakte vond hij een briefje waarin hem verzocht werd terug te ke ren in verband met een telegram van president Kennedy.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3