IN DE VISHAL+EN OP ZEE Velsen wil tuingrond pachten in de gemeente Heemskerk Voetgangers-puzzeltocht bracht vele IJmuidenaren op de been In Delfzijl vormde kadegeld aanleiding tot rumoer EEN PHILIPS PLANO BETEKENT IN UW HUIS In 1961 189 schepen vergaan Nachtelijke jacht van politie op koe Vete met mes beslecht Tweede Kamercommissie informeert naar Vissershaven Aparte belasting voor Frieslands afwatering Nieuw internaat voor schipperskinderen Uitbreiding van gemeentelijk belastinggebied WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Bouw nieuwe paviljoens „Duinenbosch" gaat in totaal 12.500.000 kosten Openbare lagere school in IJmuiden-Zeewijk W. P. Arbman neemt afscheid van onderwijs Twee auto's frontaal gebotst, twee gewonden Wetsontwerp op komst Kort nieuws f 298— Dinsdag De aanvoer in IJmuiden was dinsdag 7.570 kisten vis, waarvan 111 kisten tong en tarbot; 1 kist heilbot; 4 kisten tongschar en schartong; 105 kisten schol; 2162 kisten haring; 3590 kisten makreel; 845 kisten schelvis; 362 kisten wijting; 154 kisten kabeljauw en gul; 1 kist haai; 39 kisten poon; 171 kisten koolvis en 25 kisten diversen. In guldens per kilogram: Heilbot 3.80 3.60; grote tong 5.105; grootmiddel tong 43.70; kleinmiddel tong 43.80; kleine tong I 4.604.40; kleine tong II 43.80; tarbot I 3.50—3.30. Per 50 kilogram: Tarbot II 150; tarbot III 120; tarbot IV 10892; tongschar 3526; kleinmiddel schol 41; kleine schol I 41; kleine schol II 4119; verse haring 36 12; makreel 2811.20; grote schelvis 50 42; grootmiddel schelvis 4842; kleinmid del schelvis 4232; kleine schelvis I 48 30; kleine schelvis II 2510; wijting 21 12; grote gul 5648; middel gul 4944; kleine gul 3630; kleine haai 20; poontjes 158; kleine koolvis wit 6343. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 248 94; grote koolvis zwart 4692; grote koolvis wit 186. Besommingen: KW 160 2.870; KW 118 3.460; KW 139 9.370; KW 49 11.800; KW 80 10.070; KW 159 16.370; KW 144 f 13.510; KW 123 3.020; KW 101 13.190; IJM 73 3.750; HD 79 9.770. Aanvoer van woensdag Vijftien vaartuigen waren vanmorgen aan de markt met 810 kisten schelvis, 80 radio, 320 wijting, 140 gul en kabel jauw, 30 koolvis, 680 haring, 1.600 makreel, 50 schol, 70 diversen, 600 stuks stijve kabeljauw, 6.000 kilogram tong. Prijzen van woensdag In guldens. Per kilogram: heilbot 4,40, tarbot 4,103,10, grote tong 5,605, groot- middel tong 43,70, kleinmiddel tong 4,10—3,70, tong I 4,20—3,90, tong II 3,50— 3,20. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120 110, middel kabeljauw 126100, koolvis 122120, blanke koolvis 176172. Per 50 kilogram: grote gul 5643, middel gul 5041, kleine gul 3827, grove schol 64—47, schol II 6041, schol III 29—16, gestripte wijting 2711, dichte wijting 138,80, poontjes 228, radio 10, koolvis I 4642, koolvis II 38, blanke koolvis 60, grootmiddel en kleinmiddel schelvis 29 38, schelvis I 4331, grove braadschelvis 4241, kleine braad 2310, kleine tarbot 81, tongschar 9672, haring 3627, kleine haring 2516, makreel 1319. Per 40 kilogram: haai 31, inktvis 4218. Regels kabeljauw: groot 11694, middel 54—51. Per hoop: vleet 5042. Scheveningen Hedenmorgen werden in Scheveningen verwacht 350 kisten vleetharing. Op zee De schepen die in de Ierse Zee vissen, hebben dinsdag voor de middag nog eert enkel trekje kunnen doen. Na de middag werd het weer zo slecht, dat de visserij moest worden afgebroken. Gisteravond lagen alle schepen te steken. Ook de sche pen, die op weg waren naar de Ierse Zee hebben onderaan de zuidkust van Enge land te kampen gehad met slecht weer. En'- Za schepen, die daartoe in de gelegen heid waren, zochten een goede ankerplaats op om de morgen af te wachten. De overige schepen lagen met de kop op zee. De KW 55 Johanna Lydia, die na een onderhoudsbeurt eergisteren weer ter vis serij vertrok, meldde aan de IJM 37 Delft, dat men zich gisteravond omstreeks negen uur op 56 graden n.b. bevond. Nadat men enige uren buiten de pieren was, heeft men het schip een paar uur laten drijven om een en ander bij te stellen en te regelen. De Delft gaf door, dat de sche pen de hele dag op 59 graden n.b. hebben gevist, met zeer wisselend succes. Er werd wat kleine haring en makreel gevangen. Of de afgelopen nacht kon worden door- gevist was nog niet zeker, omdat de be richten over het weer zeer slecht waren. Er was sprake van stormachtige wind, sterkte 8 tot 9. De IJM 72 Beatrice, die In 1961 zijn er over de hele wereld 189 stoom- en motorschepen verloren gegaan. Deze schepen vertegenwoordigen een bru to tonnage van 471.097 ton, aldus werd vandaag door Lloyd's meegedeeld. In tonnage vertegenwoordigen deze ver loren schepen 3,5 percent van het totale aantal schepen. Alleen schepen van meer dan 100 ton zijn geregistreerd. Het land met de meeste verliezen aan schepen was Japan met 23 vergane vaar tuigen met een totale tonnage van 22.078. Engeland verloor 22 schepen met totaal 50.555 ton. Griekenland heeft wat tonnage betreft de grootste verliezen geleden, na melijk 67.507 (negen schepen). De Verenigde Staten verloren 40.305 ton, ook met 9 schepen en Noorwegen telde een verlies van 11 schepen met het totale to- nage van 34.429. Van de verloren schepen zijn: 34 gezon ken (45.155 ton); 1 vermist (535 ton); 35 door brand verwoest (109.749 ton); 23 aan varingen (75.889 ton); 80 vergaan (235.698 ton); 7 die als verloren werden opgegeven (4.071 ton). In 1960 zijn er in totaal 171 schepen ver loren gegaan. Op de begroting van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch in Bakkum komt op de lijst van kapitaalsuitgaven een ver hoging van het krediet voor de bouw van drie nieuwe pavoljoens met 4.500.000 voor. De verwachting bestaat, dat begin volgend jaar de rijksgoedkeuring voor de bouw zal worden ontvangen. Voor de bouw werd in 1959 een krediet verleend van 8.000.000. Nieuwe berekeningen hebben aangetoond, dat voor de voor gebruik ge rede oplevering van de paviljoens in to taal 12.500.000 nodig zal zijn. Een nauw keurige raming zal pas mogelijk zijn na dat de bouw is aanbesteed. reeds lag te steken meldde, dat er wel wat haring en vis was buitgemaakt, maar geen makrelen. De vissershaven en de haringhaven lagen gisteren en vanmorgen vol met schepen die anders altijd op maandag naar zee gaan. Enkele ^an de grootste eenheden zijn maandag en dinsdag vertrokken. De kleinste hebben ook gisteren nog niét de moed kunnen opbrengen naar buiten te gaan, wegens de ongunstige weersvoor spelling. Deze kleine schepen kunnen met slecht weer toch niet vissen en veel aan trekkelijks aan het liggen steken is er ook niet. De SCH 42 Nelly, die gisteravond om streeks acht uur de Scheveningse haven verliet op weg naar de noord, kreeg na enig proberen contact met de SCH 21 Arie van der Zwan. Dit schip lag bij Cobh voor de Ierse kust voor anker in afwach ting van beter weer en vertelde aan de Nelly, dat er maandag met zeer gering resultaat was gevist. Ook" dinsdagmorgen had men nog een trek gedaan, maar we gens de hoge deining was verder vissen niet verantwoord. Doordat men minstens tien mijl in het zuidoosten van Cobh moest zijn om iets te kunnen vangen, hield de opper, die men doorgaans van Ierland ondervindt, op. Haringvangsten KW 141 4 kantjes, KW 164, KW 85—2, KW 70—20, KW 37—20, KW 167—4 en KW 175 weinig vangst. Gemiddelden: Scheveningen 19 kantjes, Katwijk 10 en Vlaardingen 5. Besommingen van woensdag KW 4 f 11.300, KW 153 11.400, KW 32 20.400. KW 196 f 8.740, IJM 154 5.250 en IJM 11 1.820. De politie van Velsen is een groot deel van de afgelopen nacht bezig geweest jacht te maken op een koe, die ergens uit een weiland was gelopen. Om elf uur gister avond kwam de eerste melding bij de poli tie binnen. Het dier was gesignaleerd op de Hagelingerweig in Santpoort, maar toen de politie hier aankwam was van de koe geen spoor te bekennen. Kwart voor twaalf werd het beest opgemerkt in de Stations weg in Velsen-zuid. Hier lukte het de agenten niet haar te vangen en zij ver dween in park Velserbeek. Met twee wa gens rukte de politie later uit naar de Ver loren van Themaatlaan in Velsen-zuid. Ook toen toen gelukte het niet het beest bij de horens te vatten. Vervolgens wandelde de koe naar de Heerenduinweg. Korte tijd later verscheen de politie met drie wagens ten tonele. De achtervolging van de koe werd voortgezet tot aan de Dokweg in IJmuiden, maar daar verdween het dier in de duinen, 's Nachts om vier uur kwam er melding dat de vierpotige wandelaar ster in de Julianaweg te IJmuiden was ge zien en eindelijk gelukte het hier de koe bij ,de horens te vatten. Het dier werd ach ter het hoofdbureau te grazen gezet op het weilandje. Vanmorgen vroeg kwam de boer opdagen, want hij miste zijn koe voor de dagelijkse melkbeurt Een oude vete tussen twee Rotterdamse stellingwerkers is in een café aan de West Kruiskade met een mes beslecht. Een 36- jarige stellingbouwer uit Rotterdam kon zich niet langer beheersen en stak zijn één jaar jongere collega met een slagers mes tussen de schouderbladen. De dader is door de politie een uur later in zijn wo ning aangehouden en op het hoofdbureau in bewaring gesteld. Het slachtoffer ver keert niet in direct levensgevaar. Voor de doortrekking van de Wencke- bachtstraat te Velsen (Noord) naar de Schulpweg ter plaatse van „Holland op z'n Smalst" in het kader van de realise ring van het Streekplan IJmond-noord als mede van het in ontwerp-stadium verke rende uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte van de gemeente, ge legen ten noorden van het Noordzeekanaal, is het noodzakelijk, dat de gemeente Vel sen de beschikking krijgt ever een per ceel aan de gemeente in eigendom beho rende tuingrond aldaar, ter oppervlakte van 1.02.71 ha. met opstallen. Dit per ceel is namelijk voor de duur van zes jaren verpacht. Ten einde de betrokken pachter gelijk waardige grond ter compensatie te kun nen aanbieden is via het Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgrondep (IX.V.T.f gezocht naar de mogelijkhefd, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over andere voor tuinbouw geschikte grond. Een pachter van een perceel tuingrond, groot 0,89.11 ha., gelegen te Heemskerk, is desgevraagd thans bereid gebleken af stand te doen van zijn pachtrecht op dit perceel ten behoeve van de gemeente Vel sen, met, ingang van 1 november 1962, te gen vergoeding door de gemeente aan hem van een bedrag van f 4850. Deze pachter verplicht zich daarbij zorg te dra gen voor een schriftelijke verklaring van de eigenaar van het onderhavige perceel, inhoudende, dat deze de gemeente Velsen aanvaardt als nieuwe pachter op gelijk blijvende voorwaarden en voor de tijd van zes jaren, met het recht van de gemeen te tot onder- of doorverpachting. Indien de pachter van de bedoelde ge meentegrond te Velsen (noord) onver hoopt niet bereid mocht zijn de grond te Heemskerk in onderpacht van de gemeen te te aanvaarden, zal laatstbedoelde grond te allen tijde aan een of meer andere ge gadigden kunnen worden onderverpacht, De aanmerkelijke uitbreiding van het aantal woningen in het zuid-westelijk ge deelte vön IJmuiden maakt het noodzake lijk in Zeewijk tot stichting van een zes- kiassige openbare lagere school over te gaan. Voor de bouw daarvan heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen inmiddels een urgentieverklaring afgegeven. Voor de stichting van een openbare kleu terschool in Zeewijk, waarvoor tevens een urgentieverklaring is ontvangen, zullen B. en W binnenkort een afzonderlijk voor stel aan de raad doen. De kosten van de bouw en inrichting der school worden geraamd op 391.000. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot de stichting van een openbare lagere school aan de Orionweg in het plan Zee wijk te IJmuiden en voor dit doel een krediet te verlenen van 391.000. De vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een achttal vragen gesteld over het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden. Deze vragen zijn ter sprake gekomen in de ver gadering van de commissie over de begro ting van het havenbedrijf. Gevraagd wordt ondermeer of het voor nemen bestaat op korte termijn verbete ringen aan het dok in de Vissershaven aan te brengen. Voorts wordt geïnformeerd naar de resultaten van de proeven met de mecha nische lossing van vis. Gevraagd wordt ook of, als gevolg van de toenemende mechanisatie van transport en lossen en door de periodieke mechanische reiniging van de kisten, nu ook een vermindering van personeel te verwachten is. De com missie vraagt voorts hoe thans de behan deling van de vis, die zaterdags wordt aangevoerd, geregeld is. zodat naar B. en W. menen enig risico voor de gemeente Velsen te dien aanzien uitgesloten is te achten. In verband met de tijdslimiet van 1 november 1962 is een spoedige beslissing geboden. B. en W. stellen de raad voor te beslui ten tot het pachten, met ingang van 1 november 1962, van het eerder gemelde in Heemskerk gelegen perceel tuingrond voor de geldende pachtprijs van 500 per ha. per jaar en voor de duur van zes ja ren onder de voor de thans lopende ver pachting geldende voorwaarden en tot het verlenen van het bovengemelde krediet van 4850. Wie mocht menen dat het eenvoudig is een voetgangers-puzzeltocht foutloos uit te lopen, vergist zich. Dat is gisteravond wel bewezen tijdens de looprally, die was ge organiseerd door de actieve vereniging „De Rijmönders." Zeker niet eenvoudig was het voor degenen die weinig ervaring hebben in puzzeltochten. Maar ook gerou- tineerden hebben het gisteravond niet ge makkelijk gehad. En daarom was deze tocht uitermate leerzaam. Velen waren naar café Kraak aan het Marktplein gekomen om zich in te schrij ven. Er waren ongeveer tachtig inschrij vingen, maar dat betekende op zijn minst het dubbele aantal deelnemers. Ook waren er vaders met hun kinderen. De puzzeltocht, die op papier ongeveer anderhalf uur moest duren heeft de mees ten in werkelijkheid langer op de been ge houden. Want vergissingen en mislopen kwamen heel veel voor. Soms kon men een aanduiding niet vinden en miste men een verdekt opgestelde controlepost. In een en dezelfde straat kwamen deel nemers elkaar verscheidene malen tegen. Dan werden er opmerkingen gemaakt om er de moed in te houden. De meeste puz zelende wandelaars hadden de zaklantaarn meegenomen en dat was heel nuttig, want in sommige straten van IJmuiden is het bepaald donker, ook al branden de straat lantaarns. Men zag in de straten het schijnsel van zaklantaarns over gevels bewegen tenein de het huisnummer te vinden. Op het Marktplein, waar de laatste controleposten stonden, liepen heel wat mensen met zak lantaarns door elkaar heen. Dit was voor een voorbijganger aanleiding een van de puzzelaars te vragen of het al Sint Maar ten was... Plezierig Ongetwijfeld heeft iedereen veel plezier gehad. Gelukkig was het gisteravond droog. Tamelijk vermoeid leverden de deelnemers hun kaart, voorzien van de no dige stempels weer in. Het bestuur had voor aardige prijzen gezorgd. De uitslag is als volgt: 1. L. Leijenaar, Een in de Eerste Kamer aanvaard wetsontwerp verschaft de Staten van Friesland de mogelijkheid een belasting te heffen ter bestrijding van de kosten, voortvloeiende uit de waterbeheersing in die provincie. Deze belasting bestaat uit ten hoogste 60 opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting, boven die welke reeds op grond van de provinciewet wor den geheven. Het aantal opcenten wordt elk jaar vastgesteld, afzonderlijk voor ge bouwde en .ongebouwde eigendommen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. -a rism.a us igtino i <5! ^larrri W 11 rf h^rf Veel Delfzijlse havengebruikers hebben zich dinsdagmiddag in een vergadering tegen de invoering van een kadegeld uitgesproken. Het havenschap Delfzijl een publiekrechtelijk lichaam is voorstander van een dergelijke heffing. De haven gebruikers menen dat de redelijkheid voor het heffen van dit extra tarief ver te zoeken is. Juist omdat het kadegeld een zware kostenverhoging betekent in ongun stige gevallen zelfs een verdubbeling van het havengeld is men bitter veront waardigd dat het bedrijfsleven niet gekend is in deze zaak. „Ondemocratisch en dictatoriaal optreden" verwijten zij het havenschap Delfzijl. De commissie van advies van dit li chaam is 17 oktober nog in vergadering bijeengeweest, maar werd niet op de hoog te gebracht van het kadegeld-plan, dat het havenschapbestuur twee dagen later officieel wereldkundig maakte. De gezamenlijke havengebruikers zul len zich wenden tot de Koninklijke Ne derlandse Redersvereniging, het Zeemans college „Groninger Eendracht" en de Ko ninklijke Schippersvereniging „Schutte- vaer". Aangenomen wordt, dat ook de internationale redersorganisatie „Baltic and international maritime conference" van het voornemen tot het heffen van kadegeld op de hoogte zal worden ge bracht. De havengebruikers zullen niet schromen de tweede kamer, de Groninger provinciale staten en de Delfzijlse ge meenteraad op de hoogte te brengen van hun bezwaren, als het havenschap hen op een dergelijke ondemocratische wijze blijft behandelen, zo werd dinsdagmiddag aangekondigd. De havengebruikers pleiten voor een dusdanige samenstelling van de raad van bestuur van het havenschap, dat het be drijfsleven medezeggenschap krijgt in de Rotterdam heeft er dinsdag een nieuw internaat bijgekregen voor schipperskin deren die voortgezet onderwijs volgen. Mevrouw Van WalsumQuispel, echtge note van de burgemeester van Rotterdam, heeft dinsdagmiddag, in tegenwoordigheid van mej. J. C. M. M. Geldens, particulier secretaresse van H.K.H. prinses Wilhel- mina, het drijvende internaat voor jongens „Prinses Wilhelmina" officieel in gebruik genomen. Dit internaat, dat door het schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Neder lands hervormde kerk is gesticht en wordt gefinancierd, biedt de schippers ter binnenvaart gelegenheid hun zoons onder dak te brengen, opfiat zij normaal voort gezet onderwijs kunnen volgen. Het staat open voor kinderen van alle gezindten. De openstelling van dit internaat kreeg een extra feestelijk tintje omdat de rege ring, bij monde van staatssecretaris prof. Jansen bekend heeft gemaakt, dat een wet terzake schoolplicht voor schipperskinde ren in de maak is, waarover te zijner tijd het onderwijs aan deze categorie kinderen ten volle van overheidssteun zal kunnen profiteren (wat tot nu toe niet het geval is). Het is de bedoeling, dit nieuwe tijdelijke en drijvende internaat spoedig te vervan gen door een vast gebouw, in de omgeving van de Waalhaven waar de binnen schepen plegen af te meren waar zowel jongens als meisjes kunnen worden onder gebracht. Ook in Amsterdam hoopt men een internaat voor kinderen die voortgezet onderwijs volgen te kunnen bouwen. haven. „Wij wensen gekend te worden in wat er gebeurt aan de haven", zo werd gesteld. Het argument, dat de hoge investerin gen voor de grondige modernisering van de haven Delfzijl een extra heffing bil lijkt, achten de havengebruikers onrede lijk. „Dan kan men evengoed een deel van de kosten van het baggeren in de Eems op ons verhalen", zo luidden de pro testen. Vanmorgen heeft de heer W. P. Arbman, in de Prof. dr. Ph. Kohnstamschool aan de Le Mairestraat in IJmuiden, voor het laatst als onderwijzer voor de klas ge staan. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, is namelijk ook voor hem het uur var. afscheid aangebro ken. Dit betekent het afsluiten van een bij zonder actieve loopbaan bij het onderwijs, waarbij de heer Arbman ook nog voortdu rend tijd wist te vinden, om in diverse or ganisaties bestuursfuncties te vervullen. De in Vlaardingen geboren heer Arb man, ontving zijn eerste benoeming als on derwijzer voor Rhoon-Oostzaan, waar hij echter slechts betrekkelijk korte tijd ver bleef. Daarna volgde een aanstelling voor Zaandam, in welk stad hij niet minder dan zevenendertig jaar werkzaam zou blijven. Namelijk van 1 mei 1922, tot 1 maart 1959. Hier was hij onder meer secretaris van de afdeling Zaandam van de Nederlandse Bond voor Onderwijzers, voor welke orga nisatie de heer Arbman tevens secretaris van de gewestelijke propagandacommissie is geweest. Voorts bekleedde hij dezelfde functie bij de woningbouwvereniging „Goed wonen" en was hij bestuurslid van de afdeling Zaandam van de toenmalige S.D.A.P. en van de voetbalvereniging Z.F.C. In 1959 vertrok de heer Arbman naar IJmuiden, waar hij werd verbonden aan de Prof. dr. Ph. Kohnstamschool. Ook hier deed het organisatieleven een beroep op zijn medewerking, zodat de heer Arb man van 1959 af zitting heeft als penning meester in de commissie van Volksuni- versiteitswerk het laatste jaar als se cretaris-penningmeester en hij ook be stuurslid is van de afdeling Velsen van de vereniging Volksonderwijs. Uiteraard heeft men de heer Arbman niet zonder meer willen laten vertrekken, maar op verzoek van de scheidende on derwijzer, zal een en ander toch op be scheiden voet worden gehouden. Vandaar dat men slechts een intieme bijeenkomst heeft kunnen organiseren, maandag 5 november, des middags om vijf uur in de Kohnstamschool waar belangstellen den van de heer Arbman afscheid kun nen nemen. 30 strafpunten; 2. J. Grimmink, 30; 3. J. Stillebroer, 60; 4. P. Westerwal 60; 5. Me vr. Zwier 60; 6 J. Boesaard, 60; 7. mej. Rolvink 90; 8. S. Wolthuizen 90; 9 hr. v. d. Rest 90; 10 A. Rutgers 90; 11 F. van Praag 90; 12 R. de Boer 90; 13 N. Aaf- jes 90. Als men hetzelfde aantal strafpun ten had, bepaalde de tijd die men gelo pen had, over de volgorde. Het bestuur kan uitermate tevreden zijn, omdat de opkomst van deelnemers onver wacht groot is geweest. Kennelijk wonen er in Velsen heel wat liefhebbers van puz zeltochten. Twee personenauto's zijn dinsdagavond omstreeks kwart over vijf op Rijksweg 9 te Santpoort, frontaal met elkaar in bot sing gekomen. De bestuurder van een auto gaande in de richting Alkmaar, was op de verkeerde rijbaan terechtgekomen. Toen een Alkmaarder met zijn wagen ging in halen, zag hij plotseling de tegenligger op dezelfde rijbaan. De wagens botsten fron taal. De Alkmaarder liep snijwonden op; zijn vrouw kreeg een hersenschudding en moest worden opgenomen in het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden. Een tweewielige aanhangwagen is gisteren op de weg AmsterdamVelsen los geraakt van een personenauto. De aan hanger kwam in de sloot terecht. Bij onderzoek bleek dat de koppeling niet goed was bevestigd. Een personenauto bestuurd door een 46-jarige dame uit Heiloo, is dinsdagavond op Rijksweg 9 bij Santpoort geslipt en om geslagen. De bestuurster moest plotseling afremmen, omdat een voor haar rijdende auto dit ook deed; zij liep geen letsel op. Met een ernstig kaakfractuur is een vijfjarig jongetje uit Velsen-zuid in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De knaap zat op een koppeling van een landbouw- tractor en een aanhanger. Op een weiland van de Hofgeest viel de jongen door een schok van de koppeling en kreeg hij het rechter-voorwiel van de aanhanger over het hoofd. Op de departementen van Binnenlandse Zaken en Financiën wordt op het ogenblik gewerkt aan het wetsontwerp tot uitbrei ding van 't gemeentelijke belastinggebied. Dit zei de minister van Financiën, prof. Zijlstra, in de Eerste Kamer, in antwoord op vragen van de heren mr. G. van Hall (P.v.d.A.), Haspels (A.R.) en Van Lieshout (K.V.P.), bij de behandeling van de be groting van het Gemeentefonds voor 1962 en van de wijzigingen van de begrotingen van dat fonds voor de jaren 1960 en 1961. Deze drie wetsontwerpen werden zondèr hoofdelijke stemming aanvaard. „Wij hebben de plicht om de financiële behoeften van het rijk, de gemeenten en de particuliere sector tegen elkaar af te wegen", zei minister Zijlstra tot mr. Van Hall, die geklaagd had dat het er voor de gemeenten niet gunstig uitziet wat hun financiële reserves betreft. De gemeenten zouden zijn achtergebleven bij de parti culiere sector en het rijk. Minister Zijlstra gaf toe, dat de gemeen ten op het ogenblik financieel niet zo best uit de voeten kunnen. Maar. zei hij, moei lijkheden inzake de kapitaalsvoorziening doen zich thans voor de gemeenten niet voor. Vergeleken met 1956 is er een op merkelijke verbetering. „Wat de afweging van de financiële be hoeften betreft, is begrenzing vanuit de objectieve mogelijkheden nodig. In anti cyclische budgettering is beperking tijdens hoogconjunctuur geboden", aldus minister Zijlstra. Centrum. In Den Haag is het Joods cultureel centrum geopend. Aanklacht ingetrokken. De magazijn meester bij de Nijmeegse plantsoenendienst heeft zijn beschuldiging dat de waarne mend directeur van deze dienst een poging tot doodslag op hem zou hebben onder nomen ingetrokken. (hnornl^H Hij staat er niet zomaar. Zo'n plano wordt be keken bewonderd in uw huis. Om zijn sier lijke, lange, lage lijn Om het prachtige ge luid. Zo zal de radio méér voor u betekenen. U geniet zoveel méér van uw lievelingsmuziek. Wij zullen u ook boven staande Philips plano met Bi-Ampli/Stereo en nagalmeenheid graag demonstreren. ƒ298,— Philips plano-radio. 4 Golfgeb. w.o. FM. Gramm. aansluiting, afstemoog. Zeer duidelijke stationsschaal. 348,- Philips plano met Bi- Ampli/Stereo. 2 Uiterst ge voelige dubbelconus-luid- sprekers. Aansluiting voor gramm. en 2 extra luidspre kers. 398,— Philips plano met Bi- Ampli/Stereo. 2 zeer grote dubbelconus-luidsprekers en 2 volkomen gescheiden ver sterkers. 4 golfgeb. w.o. FM. f 348,- f 398,- PHIIIPS vets e rouin weo 173- ukiuioen-tel. Betaling in overleg

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4