Nederlandse rapporteurs keken hun ogen uit in Denemarken Franco laat bescheiden critiek toe door pers en vakbeweging Niettemin proces tegen 54 geselecteerde socialisten X Kort IJmondnieuws VERLICHTING Perée WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 7 Rationele en moderne bloembollenteelt Subsidie voor kerkgebouw Hervormde Gemeente in Santpoort-Zuid Schuur moet gebouwd armbanden damesringen m. echte steen dames Pontiac horloges v.a. 95.— en vele andere GOUDEN SIERADEN KENNEMERLAAN 60-62 500 arrestanten Prinses in Pakistan Teugels gevierd W ereldbank-rapport 4 Kerkelijk Nieuws (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Nederlandres zijn, net als alle andere mensen ter wereld, ook belast met superiori teitsgevoelen, die zijn opgewekt door toespraken of feestdagen en schoolboekjes, die niet met alle objectiviteit zijn geschreven. Een van de punten, waarin wij dan superieur zijn, is de teelt van bloembollen, die alleen mogelijk zou zijn achter de duinen en dan nog tussen Haarlem en Leiden. Wordt dat maar lang genoeg in het hoofd geprent dan gelooft zelfs de vakman het ook nog en dreigt hij zijn concurrentiepositie zwaar te overschatten. Men spreekt van monopolie en vak kennis en gelooft zich een keizer. Oud-leerlingen van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse hebben in opdracht van een studiegroep een reis van een week door Denemarken gemaakt en hebben daar wel ontdekt, dat de Denen geen haar minder goed telen, maar wel beter overweg kunnen met machines en bedrijfsorganisatie. Ze hebben hun bevindingen in een rapport uitgebracht, waarin zij schrijven te zijn geschrokken van de Deense teelt van bloembollen. Er zijn grote verschillen tussen Denen en Nederlanders. In de eerste plaats mag een Deen telen zoveel hij wil. Driehonderd doen dat dan ook. Met elkaar hebben ze vijfhonderd hectare. Andere schattingen lopen tot zevenhonderd. En volgens de rapporteurs zullen veertig kwekers in de buurt van Ljammerfjorden beginnen. Ze kunnen ook nog telen wat ze willen en dat is bedrijfseconomisch een voordeel. In Holland staat alles op een papier en als dat niet klopt met wat nijvere mannen lo pen na te meten en controleren dan volgt beboeting door de rechter. Nederlandse kwekers moeten teeltvergunning hebben. Hebben ze niet genoeg, dan kunnen ze hu ren bij collega's of zelfs kopen. Dat kost veel geld. Het ergste is, dat er niets tegen over staat. Theoretici zeggen, dat er zo doende een bodem in de markt blijft. Geen traditie De Denen hebben om te beginnen die kosten niet, ze hebben goedkoper land, telen grotere partijen en gebruiken machi nes en bedrijfsruimten veel rationeler dan wij. Ze zijn namelijk niet belast met een eeuwenoude traditie, die invloeden van buitenaf tracht te weren. De Denen zijn graag bereid iets te leren, maar toch zijn ze wel zo handig om niets klakkeloos over te nemen. Ze hebben een goed onderzoe kingsinstituut, waar proeven worden geno men, waarvan Nederlanders de uitslag wel zouden willen weten. Het is uiteraard niet alles goud wat er blinkt, want zij hebben niet om de vijftig meter een slopt, maar moeten het water van grote diepten oppompen. Daarvoor zijn dikwijls kostbare installaties nodig. Maar ook dat hebben ze stevig onder de knie en daardoor kunnen de rapporteurs, over het algemeen deskundige jonge vaklieden, spreken van revolutionaire opvattingen over teelt en verwerking. Er waaien zelfs al methoden over uit Denemarken. Een daarvan is de manier van drogen van bollen. Zij fcijn ook de uitvinders geweest van een lopende band voor pellen, tellen en sorterèn, die ook prompt hier is geaccep teerd. De Denen kweken grote partijen bloem bollen op grote percelen. Dit werkt hét ge makkelijkst. Aangezien ze grond genoeg hebben kunnen ze ook de bollen Wijd uit elkaar zetten en er met machines tussen komen. Vandaar dat ze het onkruid be strijden door de aarde bij de bollen aan te aarden en later te slechten. De ziekten worden grotendeels bestreden door bespui tingen uit helicopters. De rapporteurs, die natuurlijk met de neuzen op de bladeren hebben gelegen, moesten constateren, dat de verdeling van de spuitstof zeer góed was. Zeer gezond De gewassen zjjn ook zeer gezond en het selecteren kennen de Denen ook. Een aan tal van hen volgt hierbij de enig goede methode, zoveel mogelijk weggooien om zo groot mogelijke zekerheid te hebben. Als er drie gezonde planten naast elkaar staan dan handhaaft een bedrijf alleen de middelste! En het gevolg is, dat de rappor teurs met enige verbazing constateren, dat zelfs Bellona virusvrij was. De meeste Denen kweken voor hun eigen broeierij. Dat willen de Nederlandse kwe kers ook wel, maar erkenningen en ver gunningen maken het allemaal te moeilijk Accordeonconcert. De accordeonver eniging „IJmuidens Roem", geeft zaterdag 10 november met vier orkesten een con cert in het Patronaatsgebouw aan de Wil- lemsbeekweg. Solisten zijn Nelly Braam, Willy Kint en Robert van der Zwet. Na de pauze volgt het optreden van het Residen tie Trio met een amusementsprogramma. De avond wordt besloten met een bal in café Kraak op het Marktplein, op muziek van „The Moonliners". Filmclub „IJmond Dubbel Acht". In het vergaderlokaal aan de Schans in Be verwijk, houdt de filmclub „IJmond Dub bel Acht" maandag 5 november een forumavond; maandag 19 november ge volgd door een bezoek van de fotoclub „Beverwijk", waarvan de leden een aantal dia's zullen vertonen. Voor December ver meldt het programma een gezellige avond op maandag 3 december in gebouw „De Opgang" in Beverwijk en de jaarlijkse filmwedstrijd op maandag 17 december. „Het land van kersebloesem". Voor de leden van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, houdt mevrouw Tine Tusveld dinsdag 13 november een voordrachtmid dag in het Cultureel Centrum. Zij noemde haar programma „Naar het land van de kersebloesem", hetgeen zij zal voordragen in Japans kostuum. Voorts zingt mevrouw Tusveld enige Japanse liederen. Receptie. De receptie ter gelegen heid van het zilveren ambtsjubileum van dr. A. B. Nederlof, rector van het gym nasium Felisenum, wordt op vrijdag 9 no vember van 16 tot 17 uur gehouden in het gymnasium. Expositie. Van 5 tot en met 30 no vember wordt in het gebouw yan de vroe gere Papiervakschool in Velsen-Noord een beroepententoonstelling gehouden. Deze expositie wordt vrijdag 2 november om 15 uur officieel geopend in gebouw Concordie aan de Doodweg in Velsen-Noord en wel door de heer J. van Leeuwen, voorzitter van de Commissie van Advies van het Ge westelijk Arbeidsbureau IJmond. en te duur. De Denen telen dus bollen, for ceren ze en brengen de bolbloemen op de Scandinavische markt. Vol verbazing ver namen de Hollanders, dat er bedrijven zijn waar men de afgebroeide bollen weer op- plant en na twee jaar toch weer goede bol len heeft, die weer worden afgebroeid! Een andere broeier heeft in Nederland de grondverwarming onder hyacinten ge zien. De bollen worden dan op het veld verwarmd en zullen vroeger bloemen brengen. Deze Deen kan naar believen zijn grond ouiten of de lucht in de kassen ver warmen. Bewondering In Denemarken zijn ook zeer mooie „Keukenhoven" gesticht, waar de bloe men zeer voordelig en goed worden ge toond. De parken worden goed onderhou den en alle gewassen staan er gezond bij. Deze tentoonstellingen worden in dat rap port al grootse prestaties van de kwekers verenigingen genoemd. De gehele sfeer van het rapport ademt de bewondering voor de Denen en het is geen wonder dat de Nederlanders worden gewaarschuwd voor deze concurrent, die ook bloembollen kan en zal telen, ook al leren de Denen niet, dat de bloembollen alleen kunnen worden geteeld rond Ko penhagen of Odense. De raad van Velsen besloot in 1960 aan de Hervormde Gemeente te Santpoort een subsidie te verlenen in de kosten van stich ting van een kerkgebouw te Santpoort (zuid) en daartoe de stichtingskosten van het gebouw voorlopig vast te stellen op 180.221,24. Het College van Kerkvoogden - heeft thans een gespecificeerde opgave ingezon den van de werkelijke stichtingskosten en verzoekt aan de hand daarvan het defini tieve subsidie te bepalen. Uit stukken blijkt, dat het subsidiabele gedeelte der stichtingskostep een beduag van 223.048.94 beloopt. Dit bedrag moet wprdcn beperkt tot 200,007.61 -in- verband met de omstandigheid, dat het kerkge bouw ook zal dienen voor niet-ingezeteneh. B. en W. stellen de raad voor het bedrag van de stichtingskosten, dat voor subsidie in aanmerking komt vast té stellen op 200.007,61 en daarmede het bedrag van het subsidie te bepalen op f 30.001,14 (15% van ƒ200.007,61). Op 24 september 1962 hebben B. en W. van Velsen de heer J. Mannaert te Am sterdam aangeschreven om de woning Ha- gelingerweg nr. 150 te Santpoort te ver beteren in die zin, dat bij de woning een schuur wordt gebouwd. De heer Mannaert is het met deze aan schrijving niet eens, blijkens zijn brief van loktober 1962, waarin hij tegen deze aanschrijving beroep aantekent. De beroep termijn eindigde op 24 oktober 1962, zodat het beroepschrift binnen de daarvoor ge stelde termijn is ontvangen. De heer M. vermeldt echter geen motieven, waarop zijn beroep is gegrond, zodat daartegen geen verweer kan worden gevoerd. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor dit niet (tijdig) gemotiveerde beroep af te wijzen. Advertentie GOUDEN DE BOER Van een medewerker) MADRID Op 5 november zullen 54 socialisten en leden van de in Spanje zo al niet bloeiende, dan toch in ieder geval bestaande clandestiene socialistische vak bond, voor hun rechters verschijnen, we gens „het verspreiden van illegale propa ganda" en „pogingen tot het reorganise ren van de Spaanse socialistische partij". Het proces, dat in het buitenland onge twijfeld een zeer slechte pers zal hebben, is er het bewijs van, dat het Spaanse re gime nog steeds niet „rijp" is om het ver leden te vergeten en nu een groot deel van West-Europa en eigenlijk de gehele wereld Spanje de vriendenhand toesteekt de zeer geringe oppositie in het binnen land oogluikend door de vingers te zien. Het gaat hier namelijk niet om een groep saboteurs, van het soort dat dit voorjaar enkele grote Spaanse steden on veilig heeft gemaakt. Deze mensen werk ten met plasticbommen, die, hoewel ze slechts enkele slachtoffers hebben ge maakt, toch zeer gevaarlijk waren Het was dan ook alleszins begrijpelijk, dat de regering, toen zij onlangs een aantal van deze voornamelijk in het buitenland ge trainde saboteurs in handen kreeg, hen uiterst streng berechtte. Zij kregen straf fen tot dertig jaar, maar er werden géén doodvonnissen uitgesproken. Deze processen hebben geleid tot een protest van Italiaanse kerkelijke zijde ge richt aan generaal Franco. Zo doeltref fend had namelijk de links gerichte Italiaanse pers gereageerd, dat zelfs kar dinaal Montini, de aartsbisschop van Mi laan, tenslotte geloofde, dat er toch dood vonnissen waren gevallen, en in een brief aan de „Caudillo" clementie verzocht. De Italiaanse campagne tegen Spanje heeft in Madrid dezer dagen geleid tot een tegendemonstratie, waarbij duizenden stu denten en burgers optrokken naar de Italiaanse ambassade om daar een offi cieel protest in te dienen. Om het geheel een niet al te dramatisch aanzien te ver lenen, droegen de studenten spandoeken met zich mee, waarop geschreven stond: „Pizza si, Fanfani no", hetgeen vrij ver taald ongeveer betekent „Italiaanse koe ken willen we wel, maar Fanfani niet." Ter verduidelijking zij gezpgd, dat het voortrëJfeMjke ItaliaaAse gerecht „Pizza" hier zeer populair is. Het is duidelijk, dat onguhstige buiten landse reacties op de processen tegen een aantal werkelijk gevaarlijke saboteurs eenvoudig door de Spaanse regering moes ten worden geslikt. Deze lieden konden niet ongestraft blijven en zelfs een ver mindering van Spanjes toch al niet al te grote populariteit, kon dit feit niet. beïn vloeden. Prinses Beatrix verlaat een zogenoem de Boeddha-Stoepa tijdens een bezoek aan de ruïnes van Taxila. Taxila wordt algemeen beschouwd als de bakermat van de beschaving. Anders ligt het echter met de 54 socia- die thans voor hun rechters worden ge daagd. Volgens berichten uit socialistische oronnen zijn zij geselecteerd uit vijfhon derd arrestanten, die reeds in 1958 door -ie Spaanse politie werden opgepakt en gedeeltelijk gevangengezet. Er zijn een aantal vooraanstaande Span jaarden onder, bijvoorbeeld Antonio Villar lasso, een advocaat te Madrid en Joan Reventós Carner, professor aan de Univer siteit in Barcelona, en alweer volgens so cialistische bronnen, heeft men geen enke le der verdachten kunnen beschuldigen van terroristische activiteiten. Het gaat er eenvoudig om, dat deze mensen het niet eens zijn geweest met de fundamentele wet van het regime, waarbij het partijensysteem werd afge schaft, en hebben geprobeerd hierin ver andering te brengen. Uiteraard zijn zij volgens de Spaanse wet in overtreding, maar het ware in dit stadium van toe nadering tot de Europese democratieën voor het regime wellicht verstandiger ge weest op deze slakjes niet al te veel zout te leggen Men zou hier tegen in kunnen brengen, dat het regime nu eenmaal tota litair is en dat, zolang Franco of een ge lijkgezinde vertegenwoordiger aan het be wind blijft, alle pogingen tot wat meer politieke bewegingsvrijheid de kop zullen worden ingedrukt. Dit zou echter niet helemaal eerlijk zijn. Er zijn de laatste tijd zeer duidelijke aan wijzingen, dat het regime de politieke teu gels wat laat vieren. Een bewijs "daarvan is niet alleen de uitzonderlijk clemente be handeling van de stakende mijnwerkers in Asturias, die inplaats van gevangenisstraf salarisverhoging kregen, maar bovendien de onmiskenbare vrijheid van beweging, die de Spaanse pers de laatste tij'd geniet. Deze vrijheid is weliswaar te danken aan één man, de briljante nieuwe minister van Voorlichting en Toerisme, Fraga Iri- barne, maar erkend moet worden, dat generaal Franco deze liberaal denkende, goedlachse optimist, dan toch maar heeft benoemd. Fraga Iribarne heeft vrijwel on middellijk na zijn benoeming de Spaanse pers medegedeeld, dat zij haar gang kon gaan, onder het voorbehoud, dat zij achter af (dus na publikatie) verantwoording zou moeten afleggen van eventuele zonden te gen de Spaanse persethiek Deze zonden zijn, voorzover een attent buitenlands waarnemer dit kan beoorde len, niet uitgebleven, maar de gevolge:, ervan wél. Er wordt tegenwoordig critie,. geoefend in de Spaanse kranten. Er word', gezegd dat de arbeiders te weinig verdie nen en bovenal er wordt objectief geschre ven over de zo nu en dan uitbrekende stakingen. Fraga's pogingen om de pers te liberaliseren culmineerden in de instel ling van een Nationale Raad voor he' Perswezen, die zo spoedig mogelijk aan bevelingen zal moeten doen omtrent de binnen afzienbare tijd te verwachten nieu we perswet, waarbij naar men verwacht de censuur, zoals die vroeger bestond, zal worden opgeheven. Franco's regime is dus schoorvoetend, maar onmiskenbaar aan het liberaliseren Het is daarom verbazingwekkend, dat het zoveel werk maakt van deze toch betrek kelijk kleine groep socialisten, die zich op zo bescheiden wijze -tegen het politiek ge tij verzet. Mogelijk werd deze houding ingegeven door het manifest, kdat de twee grootste clandestiene vakbonden, de socialistische U.G.T. en de meer liberaal georiënteerde C.N.T. zeer onlangs het daglicht hebben doen zien. In dit manifest werd in de eer ste plaats een alliantie aangekondigd tus sen de beide vakbonden, waarbij zich vol gens socialistische zegslieden ook de chris telijke „syndicaten" in Catalonië en het Baskenland hebben aangesloten. De alliantie, die tijdens overleg op Spaans g-ondgebied werd gesloten, ste. zich ten doel: „het ten val brengen van Franco's dictatoriale regime en het instel len van een voorlopige regering, die ga rant zal staan voor een democratische be slissing omtrent de toekomstige instituten, die het Spaanse volk ingesteld wenst te zien.Verder zal de alliantie „haar dap perste mannen beschikbaar stellen om een front van samenzweerders te vormen, ter wijl zij tevens leiding zal geven aen sta kingsacties die de verbetering van bet lot der arbeiders ten doel hebben." In alle objectiviteit moet gezegd wor den, dat deze woorden gevaarlijker klin ken, dan zij in werkelijkheid zijn. Reeds 25 jaar lang bestaat in Spanje een door diverse politieke richtingen gevormde op positie, maar het is deze groeperingen nog nooit gelukt een werkelijk groot gedeelte van de arbeidersmassa's achter zich te verenigen. Vandaar, dat zelfs deze „oorlogsverkla ring" van de zijde van de socialistische oppositie nauwelijks een reden kan zijn voor een drastisch optreden tegen de 54 arrestanten, die thans berecht zullen wor den. In de hele onverkwikkelijke zaak is één lichtpunt te bespeuren: de tegen de verdachten geëiste straffen zijn naar Spaanse maatstaven bijzonder laag: zes jaar gevangenisstraf en f 3.000 boete, tot twee jaar en 600 boete. Meestal valt de veroordeling dan nog belangrijk lager uit dan de eis. Wat ook de reden van het regime moge zijn voor zijn weinig opportuun optreden, het proces tegen de oppositie houdt de Spanjaard in wezen maar weinig bezig. Al ler aandacht concentreert zich de laatste tijd op 't economische rapport, dat zeven tien deskundigen van de Wereldbank, na omstreeks een jaar geleden geruime tijd in Spanje te hebben rondgezworven, on langs 't licht hebben doen zien. De Spaanse regering heeft onmiddellijk besloten het rapport in extenso in het Spaans en in het Engels te doen publiceren en de laatste weken hebben zich lange rijen gevormd voor het gebouw van de Spaanse Staats courant, die met haar betrekkelijk gerin ge drukcapaciteit slechts enkele honder den exemplaren per dag kon produceren. Het boekwerk dat het „recept" innouot voor Spanjes economische toekomst, heeft 567 bladzijden, die de commissie bijzon der attent in een proloog van omstreeks tachtig pagina's heeft samengevat. Deson danks is het een vrijwel onmogelijke taak in het bestek van een krante-artikel een ring van de levensomstandigheden van de Spaanse arbeider. In de afgelopen jaren heeft het regime in dit verband meer ge praat dan gedaan, maar er zijn tekenen, die er op wijzen, dat er thans snel maat regelen zullen worden getroffen om de Io nen van de industrie-arbeiders op te trek ken. Een kleine aanduiding van de moei lijke positie, waarin de Spaanse loontrek ker zich tot nu toe bevond is he' feit, dat de prijzen in Spanje de laatste acht jaar met ongeveer zestig percent zijn gestegen, terwijl de lonen sinds 1956 niet meer zijn verhoogd. Deze onhoudbare situatie is overigens onlangs de aanleiding geweest tot een werkelijk indrukwekkend manifest van de Spaanse (staats)vakbonden. De leiders hiervan zijn pro-Franco, maar dat neemt niet weg, dat zij met minister Solis Ruiz vooraan een verklaring het licht hebben doen zien, die niet anders gezien kan wor den dan als een terechtwijzing van de re gering en een aansporing om op zeer kor te termijn dé lonen en arbeidsomstandig heden van de Spaanse arbeider ingrijpend te verbeteren. De eisen let wel eisen! waren: 1. een loonsverhoging met ruim honderd percent, 2. nivellering van de schrijnende welvaartsverschillen, 3. vaststelling der prijzen op zodanige wijze, dat rekening wordt gehouden met de al lerlaagste lonen, 4. maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid, 5. deelneming van de arbeider in het bestuur van het bedrijf, enzovoort. Uiteraard wist de re gering vóór het manifest het daglicht zag, wat er in zou staan en heeft zij via haar minister voor het vakbondswezen haar toe stemming gegeven tot de publikatie. Maar het feit zélf, dat het regime de ze publikatie niet schroomt is er een be wijs van, dat men de reeds ingeslagen weg naar de lotsverbetering van de Spaan- 1 Minister Fraga Iribarne enigszins volledig overzicht te geven van de honderden adviezen en de duizenden op en aanmerkingen, die de Wereldbank ten beste heeft gegeven. In het algemeen kan men zeggen, dat de Wereldbank Spanjes toekomst met na me wanneer haar adviezen worden opge volgd rooskleurig inziet. Zij constateert dat de Spaanse regering de afgelopen ja ren een lofwaardige en zeer geslaagde po ging heeft gedaan om de economie van het land te saneren. Dankzij de stabili satie van de peseta, de liberalisering van de handel en de exorbitante groei van het toerisme heeft Spanje zich in luttele jaren getransformeerd van een befaamd deviezen-bedelaar, tot een land dat een door vele benijde valuta-reserve bezit van ruim een miljard dollars. Een gedeelte van deze dollars, zo adviseert de Wereldbank, zal gebruikt moeten worden om Spanjes hopeloos verouderde wegennet, spoorweg systeem en industrie te moderniseren. Ver der zal de staat wél met vaste hand lei ding moeten geven aan het particulier ini tiatief om te komen tot een goed draaiend economisch apparaat, maar aan de ande re kant zoveel mogelijk remmende invloe den, zoals de papierrompslomp bij het op zetten van een nieuw bedrijf, onpraktische en soms fnuikende belastingen, oneerlijke concurrentie door staatsbedrijven, te gro te voorzichtigheid bij het verlenen van kre dieten, enzovoort moeten wegnemen. Wat Spanjes werkelijk soms prehistori sche landbouwmethoden betreft: de We reldbank ziet niet al te veel heil in mil joenen verslindende irrigatieprojecten. Be vloeiing zal moeten plaatsvinden waar dit economisch verantwoord is, maar voor het overige zullen voor landbouw ongeschikte gronden moeten worden verlaten of mo gelijk geschikt gemaakt voor de een of andere vorm van veeteelt. De bevolking van deze gebieden zal moeten worden om geschoold voor de industrie, hetgeen dus het opzetten van een grootscheeps binnen lands migratieprogramma betekent. In voor de landbouw geschikte gebieden zal door betere bemesting, het winnen van be ter zaaizaad en door een verregaande me chanisatie de opbrengst belangrijk moe ten worden verhoogd. Het doel van dit alles is hoewel de Wereldbank hierop minder de nadruk legt dan de Spaanse regering de verbete- se arbeider met de grootste haast wil ver volgen. Men kan trouwens ook niet anders meer, want de arbeiders hebben de afge lopen zomer met hun stakingen bewezen, dat zij op intelligente wijze gebruik weten te maken van de dwangpositie, waarin het regime zich door haar wens tot toenade ring met het overig Europa bevindt. Mogen de onstuimigen in binnen- en bui tenland het geduld kunnen opbrengen om deze ontegenzeggelijk gunstige ontwikke ling een kans te geven. Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaan 9 - Tel. 5271 Erkend installateur PEN Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Annaland W. van Her pen te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Joure (vac. K. Venema) R. Bijl te Haarlem naar Egmond aan Zee J. Os kamp te Akersloot naar Kollumerzwaag P. C. 't Hooft te Kantens (Gron.). Bedankt voor Rotterdam-Vreewijk C. Jongeboer te Apeldoorn-Centr.-West. Toe gelaten tot de Evangeliebediening de heren H. Hengeveld te Eindhoven, P. Magré te Oegstgeest en J. Vroegindewey te Bleis- wijk. Geslaagd voor het getuigschrift voor opleiding tot dienaar des Woord de dames J. H. Bethe te Heemstede en A. Lekker- kerker te Amstelveen. Geref. Kerken Beroepen te Heerde (2de pred. pl.) S. R. Smilde te Dordrecht te Oostwold (Old N. Schelhaas, kand. te Amsterdam-Noord. Aangenomen naar Alkmaar (vac. A. Reen) D. Pasman te Hardenberg, die be dankte voor Middelburg (vac. J. IJtsma). Bedankt voor Hoogvliet (3de pred. pl.) A. ter Hoeve te Heerlen voor Rotterdam (vac. F. Vroon) J. van Tuinen te Meppel. Geref. Gementen Bedankt voor Vlissingen H. van Gilst te Lisse.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7