I WIENER EISREVUE het IHHHnHHHHHH i i Verenigingsexposities in Stedelijk Museum DE PROGRAMMA'S Drs. P. Verhoeff gepromoveerd op een proefschrift over Sartre De Wereldomroep in 1961 De negen Muzen J S, CENSDAG 31 OKTOBER 1962 '9 Iedere avond 8 uur nieuwe ra i tel. 020 -79 64 41 Hedenavond première Prof. Dorst nam afscheid in Wageningen tt. W nabeschouwingen De middenstand voor de camera Mislukte bewerking van „Der fidele Bauer' De radio geeft donderdag T elevisie programma GISTERENMIDDAG om 4 uur had in de Lutherse Kerk in Amsterdam onder grote belangstelling de promotie plaats van drs. J. P. Verhoeff, leraar in de Franse taal en letterkunde aan het Christelijk Ly ceum te Haarlem en assistent voor Fran se literatuur aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam. De titel van zijn proefschrift luidde: „Sartre als Toneel schrijver", een literair-kritische studie. Promotor was prof. dr. .A. H. van der Weel, co-referent prof. dr. P. Zumthor. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op prof. dr. S. Dresden, hoog leraar in de Franse letterkunde aan de Leidse Universiteit en bekend om zijn werk „Existentiephilosophie en Literatuur beschouwing," de rector van het Christe lijk Lyceum dr. D. Barends, de oud-rec tor dr. G. J. Dieperink en vele collega-do centen; meer dan 300 studenten en leer lingen behoorden tot het aandachtige ge hoor, dat de uiterst geanimeerde discus sies over dit proefschrift volgde. HET BOEK van dr. Verhoeff is de eer ste studie, die de alom bekende existen- tiefilosoof Jean-Paul Sartre uitsltiitend be ziet als schrijver van toneelstukken. In te genstelling tot de vele boeken, die deze veelzijdige en ook veelomstreden per soonlijkheid benaderen als filosoof, „theo loog", politicus of marxist, wil dit proef schrift louter de waarde bepalen van zijn litteraire werken. Het boek opent met de bespreking van de theoretische en methodologische pro blemen, die een exacte waardebepaling van litteraire werken met zich meebrengt. Deze problemen zijn in de litteratuurwe tenschap nog lang niet tot een oplossing gebracht. Het welbekende credo: „Over smaak valt niet te twisten," mag in de litteratuurwetenschap niet het laatste woord hebben. Toegegeven wordt, dat de ze klip niet gemakkelijk valt te omzeilen, omdat g'evóélskwesties bij het genfefen van een kunstwerk een belangrijke rol spelen. IN ZIJN INLEIDING behandelt dr. Ver hoeff deze problemen en bespreekt de op lossingen, die door de verschillende me thodes van de litteratuurwetenschap naar voren zijn gebracht. Tot op heden werd vrijwel algemeen de litteratuur benaderd langs psychologische, filosofische, histori sche of stilistische weg, waarbij over het hoofd gezien werd, dat het litteraire werk allereerst litterair moet worden be schouwd. De schrijver is van oordeel, dat deze vroegere methodes te kort schieten in een essentiële waardering, omdat op de ze wijze de litteratuur in zijn autonomie niet werd geëerbiedigd. De consequentie van deze opvatting is, dat de litteraire critiek bij Sartre precies moet bepalen of zijn toneelstukken louter passieve illustra ties zijn van zijn filosofische stellingen, of integendeel een eigen leven kunnen leiden. Dit „eigen leven" van het toneelstuk kan alleen gerealiseerd worden, als de litterai re uitbeelding een paradoxale waarde be zit d.w.z. verschillende interpretaties van de dramatische handeling toelaat en niet dogmatisch de enig juiste visie aan de le zer opdringt. Vanuit een dergelijk „paradoxaal" ge zichtspunt wordt vervolgens de tekst van alle negen toneelstukken van Sartre aan een litterair-kritische beoordeling onder worpen. Als uitkomst wordt verkregen, dat in drie toneelstukken. „Huis-Clos", „Morts sans Sepulture" en „Les Séquestrés d'Al- tona", de toneelsituatie door zijn onveran derlijkheid een meer-waardige, genuan ceerde kijk op de handeling niet toelaat en dus als toneelstukken te kort schieten. Bij „Les Mouches", „Le Diable et le Bon Dieu" en „Nekrassov" daarentegen is de toneelsituatie te vrijblijvend, waardoor de zo noodzakelijke spanning tussen situatie en personages ontbreekt. Alleen in „La Pu- tain Respectueuse", „Les Mains Sales" en „Kean" tenslotte creëert het evenwicht tus sen de vrijheid der toneelfiguren en de pressie, die de situatie op hen uitoefent, een werkelijk dramatische spanning. Deze laatste drie toneelstukken worden door de schrijver uitermate geslaagd bevonden. Als cureuze omstandigheid zijn hier ten slotte nog vermeld, dat dr. Verhoeff eni ge van zijn litterair-kritische criteria aan Sartre zelf heeft ontleend, zodat dit slechts partiële succes van de toneelschrijver Sar tre kan worden verklaard uit het feit, dat Sartre's parktijk niet in overeenstemming is met zijn theorie. VAN DE STELLINGEN van het proef schrift citeren wij: „Het probleem waar voor de litteratuurwetenschap gesteld wordt, is volledig samengevat door Sar tre's uitspraak: „pour le lecteur, tout est a faire et tout est déja fait" (Sartre, Situations II, Parijs 1948, pag. 96). „Het litteraire kunstwerk is paradoxaal, omdat Tiét'erTëtzijds voI§hfék£éütóncfom-.'is"- èff an derzijds volledig op de gewone, menselij ke werkelijkheid is aangewezen". „Het litteraire werk behoort louter met zichzelf geconfronteerd te worden, waarbij de pa- radoxaliteit als criterium moet worden ge hanteerd." HET TOTALE AANTAL programma uren van de Wereldomroep in 1961 be droeg 9.600 (1960: 8.200). De transcriptie- afdeling leverde bijna 30.000 programma's aan ongeveer 1.200 radiostations, ver spreid over 120 landen. Het aantal ver schillende transcriptieprogramma's is van 2.524 in 1960 gestegen tot 2.601 in 1961. Deze stijging werd vooral veroorzaakt door de levering aan jonge landen, in het bijzonder aan Afrikaanse omroepen. Dit vermeldt het jaarverslag over 1961 van de wereldomroep. VOOR DE televisietranscriptie ten be hoeve van de televisiezender Telecuragao werd in 1960 de grondslag gelegd toen een samenwerking ontstond tussen Radio Ne derland Wereldomroep, de Nederlandse Televisie Stichting en de Sticusa. Deze werkzaamheden werden ook gedurende 1961 voortgezet. In totaal werden naar de West 181 verschillende op film en telere- cording vastgelegde programma's verzon den. DE WERELDOMROEP zegt in het jaar verslag over 1961 dat het tijd wordt dat men van overheidswege aan de Wereld omroep ook formeel de bevoegdheid ver leent tot de vervaardiging en distributie van tv-transcripties en andere vooraf ge reedgemaakte televisieprogramma's voor delen van het koninkrijk overzee en voor het buitenland. Het zou een ernstige misgreep zijn vindt de Wereldomroep indien men op dit terrein louter de over heid, respectievelijk een lichaam met sterke overheidsstempel werkzaam zou laten zijn. De Wereldomroep handhaaft het stand punt dat hij, gezien zijn status, op dezelf de wijze moet worden gefinancierd als de binnenlandse omroep. De Wereldomroep is tegen financiering uit de staatskas. Het verslag wijst erop, dat de binnenlandse radio in de komende tijd ook veel geld zal nodig hebben, onder meer door de ope ning van een Hilversum III via het FM- net. De financiering van de radio zal in dit verband nader moeten worden bezien. „In dat veel ruimere kader is het betrek kelijk eenvoudig een oplossingsformule te vinden die de Wereldomroep geen scha delijk etiket opplakt en tegelijkertijd de binnenlandse omroep ruimer arrpglag geeft dsn de oplossing die hij voor zich aan vankelijk zelf had bedacht". Advertentie HAARLEMS CHRISTELIJK MANNENKOOR Op donderdag 8 november zal in het Concertgebouw te Haarlem een uitvoering door het Haarlems Christelijk Mannenkoor plaats hebben. Medewerkers zijn: Ursula van 't Woud-Stam, sopraan, Berthe Dave- laar, piano, George Pieterson, klarinet en het Christelijk Mannenkoor „Immanuel" uit Hilversum. Z.I.G.E.A. ZINGT IN CONCERTGEBOUW Het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. onder lei ding van J. J. M. Krouwels geeft op maan dag 5 november aanstaande een concert in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem. Soliste is Marion Harreveld, cello. Marianne Hilarides. Marianne Hilari- des heeft haar werkzaamheden bij Het Na tionale Ballet hervat. Zij zal op 6 novem ber a.s. in de Amsterdamse stadsschouw burg de hoofdrol in het ballet Shirah dan sen. „Goden en helden". Van 3 tot 26 no vember 1962 wordt in het Goois Museum te Hilversum een tentoonstelling gehouden, onder de naam „Goden en Helden", van prenten van onder anderen Baldung Grien, Lucas van Leyden, Hendrick Goltzius, Claude Lorrain, Jan Lievens en Rembrandt. De geëxposeerde werken werden in bruik leen ontvangen van het museum Boymans van Beuningen te Rotterdam. Hannie van Leeuwen naar Amerika. Aan boord van de „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn is naar New York vertrokken de 23-jarige soliste van het Ne derlands Dans Theater Hannie van Leeu wen. Met steun van het departement voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Sociale Raad, Het Anjerfonds en met eigen spaarduiten zal zij tien maanden in New York les nemen in de moderne vormen van de dans, zoals die gepropageerd en onder wezen worden door Martha Graham en door de jazzpedagoog Peter Genaro. Wereldmuziekfeest. De Amsterdamse gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming besloten een subsidie van f 20.000 te verlenen aan de sectie Holland van de International Society for Contem porary Music, een behoeve van het volgend jaar in de periode van 8 tot 15 juni te or ganiseren 37ste congres en wereldmuziek feest. Aan deze manifestatie zal het Con certgebouworkest, het Omroepkamerorkest, het Omroepkoor en bekende Nederlandse ensembles en solisten meewerken. Filmprijs voor „De Sleutel". De korte kleurenfilm „De Sleutel", die de jonge Nederlandse filmer Rob Houwer vorig jaar met steun van het .Nederlandsemi nisterie van Ofiflerwjjs, cffllxtnen We tenschappen heeft gemaakt, heeft van het Westd#itse ministerie Van Binnenlandse Zaken een zogenaamde cultuurfilmpremie ontvangen. De premie bestaat uit. een be drag van vijftienduizend mark. IN HET STEDELIJK MUSEUM te Am sterdam zijn drie verenigingsexposities te zien. De beste is zeker die van de Neder landse Kring van Tekenaars (tot 5 novem ber) al worden hier geen grote verrassin gen gebracht. Meestal is het een plezierig weerzien van persoonlijkheden, waarvan ons enige in Haarlem nader bekend wer den door exposities „In 't Goede Uur". Jammer dat nu juist Damave hier iets minder overtuigend voor de dag komt, dan we van hem mogen verwachten. Zijn en tree in deze vereniging was indertijd im mers zo verblijdend. Maar hij is in staat zich te revancheren. Het vervelende voor verscheidene kunstenaars is dat zij ge dwongen zijn regelmatig op te treden op dat zij niet vergeten worden. Hun deelna me aan exposities krijgt zo iets van de be zoeken van de handelsreiziger aan de za ken waar behoefte bestaat aan artikelen, die door verschillende producenten ge maakt worden.Verenigingseicposities heb ben vaak iets van een jaarbeur. Van de ons in Haarlem verder niet onbekende fi guren noem ik verder Ruth Fischer, Hey- nes, Broer en Ploos van Amstel. Bijzonder aanbevelenswaardig is wel het werk van D. D. hammers. Van hammers zou men weer eens een z.g. „eigen tentoonstelling" willen zien. Ik dacht zo langzamerhand een Kouwer Boomkens daar ook aan toe. Maar het pleit voor diens kritische zin, dat hij daar voorzichtig mee is. Evenals hangeweg is hij ook vertegenwoordigd op de expositie van St. Lucas in de Nieuwe Vleugel (tot 12 november), hangeweg won daar de medaille. HET BESTUUR VAN ST. LUCAS doet al enige jaren zijn best het gehalte van de exposities beter te maken. Men trekt daar toe ook jongeren met nieuwere opvattingen aan. Dat echter te zeer met hetzelfde ge brek aan inzicht betreffende kwaliteit, als voorheen aan de dag werd gelegd ten aan zien van meer traditioneel werkende figu ren, zodat het een slap geheel blijft. Ge lijk zo vaak hier, boeit weer het werk van Sorella, de echtgenote van Peizel, wiens „Dordrecht" eveneens genoemd mag wor den. Tot de belangrijkste leden behoort de Amsterdamse Joffer Jacoba Surie, die ge lukkig ook weer vertegenwoordigd is. Het verscheiden van Willem Witjens, hier even als P. Willems herdacht, betekent voor St. Lucas een belangrijk verlies. Goed was mij het weerzien van Rueters portret van de Amsterdamse Joffer Joh. Bauer Stumpff, die meedoet aan de tentoonstel ling van het Nederlands Kunstenaars Ge nootschap, welke achter die van de teke naars te zien is in het oude gebouw. Ver- weg de sterkste figuur blijkt daar weer Maks, vertegenwoordigd weer met beelden uit het circus. OOK HANS ROYAARDS' kwaliteiten worden hier maar zelden geëvenaard. Wij ontmoeten van hem hier portretten in olieverf en grote aquarellen uit Rome. Een Ton Meyer verdient respect om zijn ont wikkeling bij het respectabel aantal jaren dat hij telt. Mekkink en Van Zweden ex poseren tekeningen, die het ook bij de Kring van Tekenaars goed zouden hebben ge daan. Broer, genoemd al om zijn teke ningen, toont hier op overtuigende wijze ook zijn verdiensten als schilder. Herdacht wordt hier Prof. Ch. Roelofsz. Bob Buys Prof. dr. ir. J. C. Dorst, hoogleraar in de teelt en de veredeling van de land bouwgewassen aan de landbouwhogeschool te Wageningen, heeft zijn afscheidscolle ge gegeven. De rector magnificus, prof. ir. W. F. Eysvogel, memoreerde dat het werk van prof. Dorst in binnen- en bui tenland grote waardering heeft ondervon den en dat daaruit initiatieven zijn ont wikkeld die op hun beurt hebben geleid tot het ontstaan van belangrijke onder zoekcentra. De rector noemde als een van de vele initiatieven van prof. Dorst de oprichting van de internationale ver, eniging voor veredel ingsonderzoek Eucar- pia, waarvan prof. Dorst thans erepre sident is. „Als in de senaat van de landbouw hogeschool de laatste tien jaar sprake is geweest van een grand old man, dan is dat collega Dorst geweest", aldus prof. Eysvogel. Dr. ir. J. P. Dudok van Heel, voor zitter van de Nederlandse kwekersbond, zei dat prof. Dorst een belangrijke en onvervangbare plaats in de kwekerswe reld heeft ingenomen omdat hij het on beperkt vertrouwen genoot van iedere kwe ker. Prof. Dorst heeft na zijn aftreden als directeur van de stichting voor plan tenveredeling de richting van het werk bepaald. Wanneer straks de E.E.G. ge heel is voltooid en de Nederlandse kwe kers met de grote Europese ruimte wor den geconfronteerd, met alle voordelen en bezwaren van dien, kan de kweker zich geruggesteund voelen door de stich ting voor plantenveredeling. De stichting „Donemus" heeft gisteren in het muziekcentrum in Amsterdam drie componisten gehuldigd, die allen dit jaar hun zeventigste verjaardag vierden: Oscar van Hemel, mevrouw Johanna BordewijkRoepman en Hen drik Andriessen (op de foto van links naar rechts). Wouter Paap belichtte de persoonlijkheid en het werk van de 70-jarigen. Om eer te bewijzen aan de drie componisten, werd vervolgens van ieder van hen een muziekstuk uit gevoerd door het Koch-kwartet, de pianist Herman Uhlhorn en het trio Dick Alma, Haakon Stotijn en Luctor Ponse. NIEUWE UITGAVEN OP MUZIEKGEBIED ZOJUIST ZIJN twee Prismapockets ver schenen, die de belangstelling van het muziekminnend publiek verdienen. Voor eerst is daar van Wouter Paap „Mozart, portret van een muziekgenie". De compe tente auteur, die het als geen tweede ver staat op een klare, voor iedereen verstaan bare wijze over muzikale onderwerpen te schrijven en die men een geboren peda goog kan noemen, zonder hem een hang naar schoolvosserij te verwijten, heeft dit boekje niet bedoeld als de zoveelste levensbeschrijving van Mozart, maar als een karakterisering van de meester, zoals die spreekt uit zijn werken. Tezamen met de aanleiding van hun ontstaan, wordt het dan toch weer, met grepen hier en daar uit dat zo korte maar tevens zo rijke leven, een biografische schets, waaruit de mens en de kunstenaar oprijst. Zoals men weet is Wouter Paap begon nen met voor de t.v. toelichtingen .te geven bij uitvoeringen door het Kunstmaand Orkest van werken van Mozart. Deze be knopte inleidingen kunnen dan vrucht dragend worden aangevuld en nader be vestigd en overwogen, aan de hand van dit „kostelijke" goedkope boekje. Zo zal het helpen doordringen tot wat Eduard van Beinum eens in Mozart's kunst ontdekte en die hij omschreef: „Een muziek die te gelijkertijd sterk, fel en teder is, van een mannelijke tederheid; tevens ernstig en vrolijk, menselijk tot in het diepst van de ziel, doch ook vervuld van een wijsheid die boven al het menselijke uitstijgt". DE TWEEDE PRISMA-pocket is een Operettegids, samengesteld door iemand die zich verbergt achter het pseudoniem G. di Foresta, waarachter wij een bekende woudloper in het land der kortgerokte muze kunnen vermoeden. De inhoud van zowat alle operettes, die zich een tijdlang op de planken hebben kunnen handhaven, vindt men in het boekje ordelijk verteld met tevens een levensschets van hun gees telijke vaders. Bovendien vindt men er een historische inleiding in, die het lezen over waard is, niet het minst om de gegevens over de evolutie van het operette-bedrijf in Amsterdam. Meulenhoff Natuurgidsen (JM. Meulen- hoff, Amsterdam, Zuidnederlandse uit geverij, Antwerpen). De „Meulenhoff Natuurgidsen" ziin Nederlandse uitgaven van eën 'sürlë jes, die de Amerikaanse jeugd door woord en beeld vertrouwd willen maken met de natuur in Noord-Amerika. De originele boekjes moeten wel in een grote behoefte voorzien, want niet alleen zijn de illustraties van James Gordon Irving voortreffelijk, maar ook de teksten van Herbert S. Zim, Hurst, H. Shoemae- ker, Donald F. Hoffmeister, Lester Ingle en Hobart M. Smith zijn in hun beknopt heid zeer duidelijk. Het nut van de Nederlandse uitgaven lijkt ons echter ietwat problematisch, om dat de meeste dieren, die in de boekjes worden behandeld, in Nederland niet voor komen, en de meeste in Nederland voor komende dieren ontbreken. Dr. B. Hubert zorgde voor de Nederlandse bewerking en hij voorzag daarbij alle dieren van Neder landse namen. Achterin de boekjes zijn de Latijnse namen vermeld zodat verwarring niet mogelijk is. In het deeltje „reptielen" wordt bijvoorbeeld een „marmersalaman der" behandeld, die een andere is dan de Spaanse, die hier nogal eens wordt in gevoerd. Maar de Latijnse naam maakt dit onmiddellijk duidelijk. Voor degenen, die op een vlotte manier een indruk willen krijgen van de indeling van het dierenrijk zijn de boekjes ideaal. Er zijn uitvoerige stambomen opgenomen, en de verschillende soortkenmerken zijn duidelijk weergegeven. Van de deeltjes, die we hebben bestu deerd, „zoogdieren", „reptielen", „vissen" en „zeekusten" is het deeltje over reptielen, dat ook de amphibieën behandelt, voor Nederlanders het nuttigst. Er worden na melijk voor terrariumliefhebbers nogal eens Amerikaanse dieren ingevoerd en in dit verband heeft men dan aan dit boekje een grote steun door de uitstekende af beeldingen. Alleen komt het ons wat vreemd voor, dat men ergens een hoge temperatuur voor bepaalde reptielen aan beveelt en dan over twintig graden spreekt. Deze temperatuur is namelijk voor elk reptiel in gevangenschap aan de lage kant. ORGELCONCERT IN TEYLERS MUSEUM Op zondag 4 november aanstaande zullen Piet Post en Anton de Beer het eenender- tigtoonsorgel in het Teylers Museum be spelen. Op de Grote Markt in Haarlem begon de K.R.O.-documentaire „Midden in zijn tijd", die geregisseerd werd door de oud filmrecensent van dit dagblad, Piet Fran- se. In deze vooral op de middenstand ge richte documentaire kregen trouwens nog meer Haarlemse zaken een kleinere of grotere plaats, o.a. een 113 jaar oude dro gisterij, geleid door een man, die 2 jaar zeeman was, maar toen toch de voorkeur gaf aan het beroep van zijn voorvader, de drogist, die eens dit bedrijf begon. De documentaire steunde op de tot drie keer toe herhaalde uitspraak van een (huis) vrouw, dat er voor de middenstand geen toekomst meer is. Deze voor de be trokken zakenmensen nogal sinistere me dedeling gaf de samensteller aanleiding te wijzen op de sterke daling van het aantal middenstandszaken en op de groei van het grootwinkelbedrijf. Twee directeuren van zeer grote winkelbedrijven gaven hun vi sie op de factoren, die hun zaken zo tot bloei gebracht hebben. Een hunner wees erop, dat uiteindelijk zij zullen winnen, die de meeste service geven. Aan de hand van goed gevonden voorbeelden werd vervol gens aandacht besteed aan de feiten, die een middenstandszaak nog altijd voor de klant aantrekkelijk maken, zoals: de per soonlijke binding met de leverancier; diens vakbekwaamheid en liefde voor het een eigen beroep en een zekere traditie. Merkwaardig was de mening van voor noemde drogist. Voor hem namelijk schuilt het grote gevaar, waaraan de midden stand bloot staat, niet in de concurrentie van het grootwinkelbedrijf, maar in de onderlinge wedijver van de middenstan ders zélf, die hoe langer hoe meer elkan ders artikelen gaan verkopen. Naast de secretaris van de R.K. Middenstandsbond kreeg ook nog aan het eind van deze documentaire de directeur van een inkoopcombinatie het woord. Uitgaande van het succes van de door hem geleide com binatie kwam hij tot de slotsom dat de middenstanders zowel in de centra als in de buitenwijken van de grote steden nog genoeg toekomstmogelijkheden hebben, als zij hun plaats en hun taak maar begrij pen. Een heel wat prettiger uitspraak dan die van de huisvrouw dus. Naar onze me ning was de regisseur voor de belichting van dit veelzijdige probleem te weinig tijd toegemeten. Dat dwong waarschijnlijk de samensteller tot een visueel wat al te fragmentarische en brokkelige behande ling van het onderwerp. Toch heeft Franse een T.V.-documentaire afgeleverd, die be houdens het wat gezochte en nogal rom melige begin goed van opbouw was en die de kijkers een goede indruk gaf van de problemen en mogelijkheden van de middenstand. Daar ging het tenslotte om Damshuizer De Nederlandse Televisie-stichting heeft door bemiddeling van de West-Duitse en de Oostenrijkse omroep dinsdagavond een uitzending kunnen verzorgen, de operette „Der fidele Bauer" van de tekstdichter Victor Léon en de componist Leo Fall. Het bleek echter, dat men hier te doen had met een deformerende bewerking, die psy> chologische logica miste en die de toneel ontwikkeling van de oorspronkelijke lezing grondig heeft aangetast. Men heeft van Leo Falls voortreffelijke operette een vaak ergerlijk theaterstuk ge maakt, onevenwichtig door te lange, ge forceerde dialogen en op een bedenkelijk Advertentie RADIO-UITZENDING OVER HONDSDOLHEID In verband met de hondsdolheid zal van avond in het programma van Hilversum I om kwart voor tien een instructieve radio- uitzending worden opgenomen, waaraan meewerken de heer Bekker, hoofd van de afdeling besmettelijke ziekten van de rijks dienst voor de volksgezondheid, de dieren arts Wagenvoort, plaatsvervangend direc teur van de veeartsenij kundige dienst en het dierenasiel Crailo bij Hilversum. niveau gebracht door het chargeren van het kluchtige element. De onsympathieke, ja walgelijke afwikkeling van het tweede, het slot-bedrijf en de wijze, waarop de re gie getracht heeft het aan de dijk zetten van de „verloofde" door een nog even gauw typerende close-up wat te recht vaardigen, heeft deze uitzending voor wat betreft de algemene waardering wel de ge nadeslag gegeven. En toch was zij zo veelbelovend begon nen! Leuke taferelen, gebracht tegen een achtergrond van prachtige decors, tref fend door een typische locale sfeer; ge zellige dialogen, - die gekruid werden met een gemoedelijke volkshumor, voortreffelij ke karakteruitbeelding, fijne spel-details en uitnemend geslaagde intermezzi, zoals de aankomst en het vertrek van de post koets en het optreden van de kleine schrandere jongen, het waren alle opvoe ringsfactoren, die het voorspel en het eerste bedrijf op hoog niveau brachten. Tezamen met de uitstekende muziek, die Leo Fall, voordat hij tot veel-schrijverij verviel, kon componeren en die door voor treffelijke vocalisten en fraai zingende ko ren, begeleid door een voorbeeldig orkest, werd vertolkt, werd met deze operette-de len een prijzenswaardig resultaat bereikt, afgezien van de ogenblikken, waarop het play-back-systeem minder volmaakt func tioneerde. Bezwaar kon men voorts heb ben tegen de opzettelijke sentimentaliteit van de kerkmuziek-scène, die het hoofd conflict in dit spel nog wat aandoenlijker moest maken. Jammer, dat men zich niet gehouden heeft aan Leo Falls bedoeling met de operette en dat men zich gewaagd heeft aan deze vastlopende bewerking. P. Zwaanswijk HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00- 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke ka mermuziek (gr.) 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Grammo- foonmuziek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. 9.40 Waterstanden. 9.45 Grammofoonmuziek. NCRV: 10.00 Grammofoonmuziek. 10.03 Klassieke ka mermuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Ge wijde muziek (gr.) KRO: 11.00 Voor d«> zieken. 12.00 Middagklok noodklok, 12.04 Fragmenten uit musicals. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Conciliejournaal. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest en piano. 13.40 Wissewassen, licht program ma. NCRV: 14.00 Promenade-orkest. 14.30 De herberg van het zesde geluk, hoorspel. 15.55 Grammofoonmuziek. 16.00 Verken ningen in de Bijbel. 16.30 Moderne orkest muziek (gr.) 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursberichten. 17.45 Carmina: Instrumentale bewerkingen van liederen en dansen uit heden en verleden: III. Frankrijk. 18.05 Tango-orkest (gr.) 18.15 Sportfubriek. 18.30 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet. 18.50 Sociaal pers- pektief, lezing. 19.00 Nieuws en weerbe richt. 19.10 Massale koorzang, met bege leiding van koperorkest, pauken en orgel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing. 20.00 Lichte grammofoonmuziek. 20.20 Recht zo die gaat, hoorspel (5). 20.50 Sa men uit, samen thuis: gevarieerd pro gramma. 22.00 Vocaal ensemble: geeste lijke liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platennieuws. 23.30 De 1 miljoen bereikt. Na-oorlogse woningbouw-aktiviteit in Ne derland, lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Programma-overzicht. 8.20 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Koorzang (gr.) 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvi taminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Klassieke grammofoon muziek. 11.45 Nieuwe woorden in onze taal, lezing. 12.00 Zang en pianospel. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actualiteiten of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Zangre cital: moderne liederen. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte grammofoonmuziek. 15.25 Voordracht. 15.50 Cello en piano: Grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Actua liteiten. 18.20 Pianospel. 18.30 Sportpraat- je. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte mu ziek. 19.00 Carrousel, programma dat alle kanten opgaat. 20.00 Nieuws. 20.05 Om roeporkest: moderne muziek. 20.50 Voet stappen in de mist, hoorspel. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gevari eerde muziek. 12.50 Programmaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 L'Italiana in Algeri, komische opera. 16.10 Gevarieerde muziek. 16.30 Pianoreci tal. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde mu ziek. 17.50 Koorzang. 18.28 Paardesportbe- richten. 18.30 Godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerde- en mars muziek. 20.30 Liedjes. 21.00 Koorzang. 22.00 Nieuws. 22.15 Dans- en zigeunermu- ziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevarieerde mu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 De Verrekijker, jeugdjournaal. 19.30 De lange vlucht, documentair pro gramma over trekvogels. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 In specteur Leclerc Maniak in Montmartre T.V.-film. 21.00-22.35 Televisierechtbank De Zaak Hartveld en Sierhuis. VOOR DONDERDAG KRO: 19.30 Een tweede film uit de BBC- serie Look. 19.50 Vaticanum II, nieuws rond het Tweede Vaticaans Concilie. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Van de Brand- puntredaktie. 20.30 Kijk op kunst: kunst kroniek. 21.00 Slagveld, TV-spel. 22.25- 22.35 Epiloog.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9