In het gehele land zullen zwerfkatten worden gedood HET W Opruiming van de raketbasis op Cuba is aan de gang Rode Kruis kunnen zou scheepvaart inspecteren F DP-ministers dreigen Adenauer met aftreden jongenspantalons MPPtB Maandag komen ruim 1000 militairen uit N.-Guinea terug Commandeur verhuizingen Dr. Adenauers bezoek aan Washington uitgesteld Horeca wil opheffing prijsstop voor dranken Liberale partij eist genoegdoening voor het passeren van Stammberger ajU DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Z'A TERDAG 3 NOVEMBER 1962 llilf Mi JBWmhiIim MET INGANG VAN MAANDAG iWMÖRRIS "(n}fore ijou BANANEN Regen en meer wind PRESIDENT KENNEDY IN EEN TOESPRAAK: Mikojan op Cuba Tien dagen Ulbricht op bezoek bij premier Kroesjtsjev OAS bijeen COIFFURES DE VRIES Het woord is aan In de krant van heden: Vijfde arrestatie W onderlijk Drie vrienden 48e JAARGANG NUMMER 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerebooir^e^ïrALGj^nj^^^^ I Met ingang van maandag 5 november treedt een regeling in werking die in het gehele land een systematische actie mogelijk maakt tot opruiming van zwerfkatten, als onderdeel van de bestrijding van hondsdolheid in ons land. Deze regeling bevat tevens een voorschrift, voorlopig beperkt tot de gemeente Amsterdam, waarbij met ingang van maandag de houders van huiskatten worden verplicht ervoor zorg te dragen, dat deze dieren zjch niet vHj buiten huis en erf begeven. Het is namelijk noodzakelijk ter voor koming van verspreiding van de hondsdolheid op deze wijze de bewegings vrijheid van de huiskatten sterk te beperken. Nadat de minister van Landbouw en Visserij gistermiddag in de Tweede Kamer een verscherpt optreden tegen het gevaar van verspreiding der hondsdolheid door katten had aangekondigd, is reeds van daag een Staatsblad verschenen met een Koninklijk Besluit, dat de nieuwe maat regelen mogelijk maakt en de inwerking treding bepaalt op maandag. Het voorschrift ten aanzien van de huis katten houdt in dat het aan de eigenaar of de houder zelf is overgelaten, welke maatregelen hij moet treffen om te voor komen dat de kat zich buiten het huis of het erf begeeft. Doet hij dit niet dan loopt De Russische vice-premier Anastas Mikojan, die op weg is naar Cu ba, heeft in het gebouw van de V.N. in New York een ontmoeting gehad met de algemeen secretaris van de V.N. Oe Thant (rechts). In het midden Evgeny Kiselev, Russisch lid van het V.N.-secretariaat. Maandagmorgen zal het Australische motorschip „Seven Seas" met aan boord 1053 Nederlandse militairen uit Nieuw- Guinea in Rotterdam aankomen. Om half- elf begint de ontscheping. De 1053 mili tairen behoren allen tot de Koninkliikc Landmacht. De „Seven Seas", die een Duitse bemanning heeft, vertrok op 4 ok tober uit Sorong. Onderweg is ook de ..Waterman", welk schip ongeveer 850 militairen aan boord heeft. Het vertrok op 24 oktober ën het wordt begin december in Nederland ver wacht. De militairen die in Rotterdam van boord gaan, zullen onmiddellijk met ont schepingsverlof gaan. Die militairen, die vóór 19 april 1962 naar Nieuw-Guinea werden gezonden, gaan aansluitend aan het ontschepingsverlof met groot verlof. Met klein verlof in afwachting van groot verlof worden gezonden die militairen die op of na 19 april zijn uitgezonden en die bij terugkeer in Nederland 16 (of 19 voor specialisten en kader) maanden in werke lijke dienst zijn geweest. Andere militairen die op dezelfde datum werden uitgezonden maar die nog niet op een diensttijd van 16 of 19 maanden kun nen wijzen, krijgen het klein verlof in af wachting van groot verlog op de dag. dat zij 16 of 19 maanden in dienst zijn geweest. Nederland en Europa; Betrouwbaar vaM'undtg; Personencabines; Speciaal Pianovervoer; Verzekerd. Vraag prijsopgave I Beverwijk Graaf Janstraat 13 Telefoon 0 2510 3635 5588 BAkTeuOrI^SIR"* ;ffAARlÏM TEL. 13439 lEIOSESlRMT (BI) KONtNGSflEINi AMSTERDAM lil. FALCON TWEEDJASSEN Verwachting tot zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Zwakke tot matige, later matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Ven onze correspondent) WASHINGTON In een toespraak, die slechts vijf minuten duurde, heeft presi dent John F. Kennedy het Amerikaanse volk medegedeeld dat de raketbases op Cuba inderdaad worden opgeruimd. Recen te foto's, die vandaag gepubliceerd zou den kunnen worden, hebben uitgewezen dat de bases worden ontmanteld, de ra ketten in kratten verpakt en de installa ties vernietigd. De Verenigde Staten zullen echter terdege een oog in het zeil houden totdat een even effectieve, internationale inspectie zal zijn ingesteld. Bovendien hoopt president Kennedy dat een interna tionale inspectie van ladingen, die onder weg zijn naar Cuba. mogelijk zal worden. Het Internationale Rode Kruis acht hij daarvoor de juiste instantie. Amerika's waakzaamheid ter zee en in de lucht zal doorgaan totdat de bedreiging geweken is. Kennedy's kort verslag eindigde in opti mistische toon. De president is van oor deel dat er voortgang gemaakt wordt in de richting van een herstel van de vrede in de Caribische zee. Reden tot tevredenheid is er dus wel. Niettemin moet men het betreuren dat iiet tot dusverre niet is gelukt een regeling te treffen waarbij de UNO ter plaatse toe zicht kunnen houden hij de opruiming van de bases. De Amerikaanse controle uit de lucht kan ongetwijfeld heel betrouwbare inlichtingen verschaffen en men kan na gaan of de Russen inderdaad hun beloften nakomen, maar controle te land door een UNO-groep zou zulk een waardevol prece dent geschapen hebben voor toezicht ter plaatse wanneer de grote mogendheden eens tot geleidelijke ontwapening zouden besluiten. Daarom alleen al is het van belang dat Washington blijft aandringen op interna tionale inspectie van de ontmanteling en van de scheepsladingen. Zelfs al zou die inspectie tenslotte door het Rode Kruis worden uitgeoefend, dan is er toch al iets gewonnen. De slimme Russische vice-prémier Mi kojan heeft zich bij zijn vertrek uit New York met opzet voorgedaan als een grote vriend van Fidel Castro. Wat hij bij zijn vertrek zei. zal voor hem althans de eer ste ontmoeting met r emier Castro verge makkelijkt hebben. Of men meer achter Mikojans woorden moet zoeken vraagt men zich in Washington echter niet geheel zon der bezorgdheid af. Mikojan gaf te ken nen dat de Sovjet-Unie Castro's vijf ver langens steunt. Daartoe behoort ook ont ruiming van Guatanamo, de basis die de Verenigde Staten op Cuba bezitten. Castro zal Mikojans verklaring met genoe gen vernomen hebben, maar daarom zal hij toch niet zonder meer hebben aangeno men dat de Russen ontruiming van Guan- tanamo als voorwaarde stellen voor een regeling van het huidige conflict. Want dat heeft Mikojan dan ook beslist niet gezegd. In New York heeft een Russische zegsman gezegd, dat het zeer wel mogelijk is dat Mikojan na zijn bezoek aan Cuba naar New York terug zal keren. Hij zou dan verdere besprekingen voeren met OE Thant en Amerikaanse functionarissen. (Reuter/AFP) Waarnemend secreta ris-generaal Oe Thant van de UNO heeft tegen leden van de Veiligheidsraad ge zegd, dat de Russische schepen tien da gen nodig zullen hebben om in Cuba te komen voor het inladen van de raketin- Sterke in manchester, div. kleuren, maat 2 (leeft. 3-4 jaar) ƒ12.15 enr. Terlenka (rood etiket) maat 3 (leeft. 5 jaar) ƒ17.50 enz. Stépels sterke jongensbroeken I LOQSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Voer de fijnere Heren- en Juniorenkleding BONN (Reuter) Een woordvoerder der Westduitse regering heeft medegedeeld, dat het bezoek dat bondskanselier Aden auer op 7 en 8 november aan de Verenig de Staten zou brengen, een week is uitge steld tot 14 en 15 november. WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het initiatief van president Kennedy om de reis van dr. Adenauer een week uit re stellen, gevolg is van de Cubaanse kwestie en „absoluut niets te maken heeft met de binnenlandse situatie in West-Duitsland". MOSKOU (AFP) Premier Kroesjtsjev heeft vrijdag- partijsecretaris Ulbricht en de delegatie van de Oostduitse socialisti sche eenheidspartij ontvangen. Tijdens het onderhoud, dat werd gekenmerkt door een hartelijke geest van samenwerking en vriendschap, werd uitvoerig van gedach ten gewisseld over voor beide partijen be langrijke vraagstukken. Over de bespro ken onderwerpen bestond een eensgezinde opvatting; aldus meldt het Russische pers bureau Tass. stallaties, die daarna naar de Sovjet-Unie zullen worden teruggebracht. Volgens een UNO-woordvoerder tracht Oe Thani een regeling te treffen met het Rode Kruis voor toezicht op de terugtrekking van de raketten. Naar verluidt zou onder meer worden overwogen, om Rode Kruis-func- tionarissen aan boord van Amerikaanse blokkadeschepen te laten plaatsen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft duidelijk laten weten dat de Verenigde Staten behalve de verwijdering van raket ten van Cuba ook die van Russische bom menwerpers voor middelgrote afstanden wensen. De raad van de Organisatie van Ameri kaanse Staten (O.A.S.) komt maandag op verzoek van Argentinië bijeen om mili taire samenwerking met het oog op de Cubaanse crisis te bespreken. Een aan tal Latijns-Amerikaanse landen heeft ver leden week bekendgemaakt bereid te zijn schepen en andere hulpmiddelen beschik baar te stellen om de Verenigde Staten bij het uitvoeren van de blokkade van Cuba te steunen. Wanneer minister De Pous gevolg geeft aan de wensen van het bedrijfschap Hore ca, is de kans groot, dat de borrel en de ahdere in cafés of restaurants geserveer de dranken duurder zullen worden. In ver band met de prijsverhoging van enkele ge distilleerde dranken, waartoe de gedistil leerd-industrie is overgegaan, heeft het bedrijfschap Horeca namelijk de minis ter verzocht de prijzenbeschikking dranken 1962 in te trekken. Deze beschikking houdt een priisstop in voor vrijwel alle in de Ho recabedrijven verstrekte dranken; zij werd in juni van dit jaar afgekondigd. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Prinses Beatrix heeft tijdens haar be zoek aan Karachi een les bijgewoond in de „Hollandse" school aldaar. Met belangstelling bekeek zij het schrifte lijk werk van de scholieren. hij het risico, dat de kat wordt gedood. Er is echter geen bezwaar tegen een kat in een volledig afgeschermde tuin of in een ren in die tuin te laten lopen. De maatregel beoogt zoveel mogelijk te voorkomen, dat de katten met andere kat ten of met honden in contact komen. Bij gemeenschappelijke tuinen zal de eigenaar van een kat het dier dan ook binnen moe ten houden. Het is niet de bedoeling het vervoer van katten in een korf of een hok, aan een lijn vastgehouden of gedragen, onmogelijk te maken. Een afzonderlijk artikel van de Alge mene Maatregel van Bestuur geeft de be voegdheid zwerfkatten, dus katten die kennelijk geen eigenaar hebben, in het gehele land onschadelijk te maken door rijks- en gemeentepolitie en door vanwege de minister van Landbouw bevoegd ver klaarde personen. Bovendien kan ook op getreden worden tegen huiskatten, die ondanks de verplichting tot beperking van de bewegingsvrijheid toch buiten lopen. De maatregel ter opruiming van de zwerfkatten beoogt verdere hondsdolheid- besmetting onder mens en dier onder het in ons land levende wild te voorkomen. Minister Marijnen kritiseerde nog de „slechte dierenliefhebbers, die hun hond ergens buiten Amsterdam achterlieten omdat het muilkorven en aanlijnen hun blijkbaar reeds teveel was". De bewindsman was niet bereid dieren met een inentingsbewijs van muilkorven vrij te stellen, want ook in dat geval zijn er nog risico's. Wanneer er aanleiding toe is zal het muilkorven gaandeweg in het hele land verplicht worden gesteld. Wer kelijke dierenliefhebbers zullen bereid zijn zelf de kosten te dragen. Er komt dus geen vrijstelling. Eind volgende week zal er voldoende vaccin aanwezig zijn. ■i George Eliot: Let op uw eigen woorden en merk op hoezeer zij worden beïnvloed door uw minder bewuste bedoelingen. XVeerrapporten 2, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 8 T an Dag tot Dag 8 Buitenland nieuws 3, 4 Kerkdiensten Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Horen en zien 9 Feuilleton 22 Puzzel 22 Erbij 23 26 Economisch nieuws27 Beurs 27 Effecten en Geldmarkt 27 Scheepsberichten 27 Sport 29 Luidsprekers6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsche Houthandel Telefoon 7543 (Van onze correspondent) BONN Na langdurig beraadslagen hebben het partijbestuur en de bondsdag fractie van de Westduitse liberale partij gisteravond besloten een brief aan bonds kanselier Adenauer te schrijven, waarin wordt gesteld dat alle liberale ministers zouden aftreden als de kanselier niet tege moet komt aan een aantal eisen van de Freie Demokratische Partei. De belang rijkste cis is, dat de kanselier een verkla ring aflegt, waarin op de een of andere manier wordt goedgemaakt dat de chris ten-democratische staatssecretaris van Justitie, dr. Walter Strauss, wèl ingelicht werd over de actie tegen het weekblad Der Spiegel vorige week vrijdag en de li berale minister Wolfgang Stammberger niet. Maandag willen bestuur en fractie van de liberale partij definitief beslissen wat zij zullen doen. Daarmee kwam een einde aan een dag vol speculaties over de brief, die Adenauer aan Stammberger had geschreven. Het was duidelijk, dat Adenauer probeerde Stammbergers aftreden te voorkomen, maar even duidelijk leek dat hij daarvoor niet de prijs wilde betalen, die de liberale minister vroeg: bestraffing van diegenen, die aan de staatssecretaris opdracht gaven zijn chef niet in te lichten. De hele libe rale partij nam deze kwestie hoog op, daar de achtergrond ervan duidelijk wantrou wen tegen de liberale coalitiegenoten was. Niet voor niet., werd donderdag het gerucht in omloop gebracht dat de plaats vervangende liberale fractie-voorzitter Dö- ring aan Der Spiegel geheime protocollen van de Bondsdagcommissie voor defensie had verstrekt. De Spiegel-affaire gaat intussen voort. De directeur van het blad, Hans-Detlev Becker, die alleen iets te maken heeft met de zakelijke leiding, is gisteren ook gearresteerd op verdenking van landver raad. Becker heeft sinds de arrestatie van de hoofdredactie bijna dagelijks interviews aan de pers gegeven, om zijn standpunt duidelijk te maken tegenover de beschul digingen aan het adres van het weekblad. De bondsregering legde gistermiddag, bij monde van perschef Von Hase. een verklaring af over haar visie op de Spie- gel-kwestie. Een heel aantal in het artikel ..Fallex-62" gemelde feiten verraden landsgeheimen, aldus Von Hase, ook al zijn deze feiten maar ten dele waar. Hierdoor is de veiligheid van de bondsrepubliek ge schaad. Persvrijheid en veiligheid van de staat liggen beide de bondsregering na aan het hart, aldus Von Hase. die er geen ver klaring voor gaf dat zijn regering een standpunt prijsgeeft over een kwestie, die sub judive is, iets waarop zij zich tot nu toe beriep, als zij over een detail van de affaire geen inlichtingen wilde geven. In Karlsruhe stond gisteren voer het eerst een woordvoerder van het openbaar ministerie de pers te woord. De officier van Justitie, Lösdau, maakte echter nie mand veel wijzer. Hij ontkende in de eerste plaats dat officieren van het bonds- leger zijn gearresteerd of huisarrest zou den hebben gekregen. Verder debiteerde hij een volstrekt ongeloofwaardige, bijna komische verklaring voor het nachtelijke uur, waarop vorige week de inval in de Spiegel-bureaus is geschied. Deze inval wegens verdenking van landverraad in een drie weken oud artikel was nodig gewor den, omdat op de middag van die dag een Spiegel-medewerker was aangehouden, in de veronderstelling dat men hoofdredac teur-uitgever Rudolf Augstein te pakken had. Toen bleek dat de politie zich had vergist, liet men de arrestant meteen vrij, maar toen was Augstein gewaarschuwd en moest er snel worden opgetreden, aldus Lösdau, daar Der Spiegel anders al het belastende materiaal had kunnen wegtove ren. Waar de Spiegel-redactie dit echter even goed had kunnen doen toen de echte Aug stein vorige week vrijdagmiddag was aan gehouden, klonk deze verklaring van de of ficier van Justitie voor de Gestapo-achtige actie ietwat onbevredigend. Voor de wonderlijke arrestatie van de SpiegelredacteurAhlers in Spanje had het openbaar minister helemaal geen verkla ring gegeven. Het is daarmee duidelijk dat Ahlers in Malaga om drie uur 's nachts illegaal van zijn bed werd gelicht. De Spaanse politie zou hier wel toe gekomen zijn, nadat een Westduitse autoriteit haar benaderd had. Het leek langzamerhand zeker, dat deze autoriteit in het ministerie van Defensie in Bonn gezocht moet worden, in de nabije omgeving van minister Strauss. De reden, dat men na acht dagen nog steeds zo ge heimzinnig doet over de arrestatie van Ah lers, zal er wel verband mee houden dat anders uitkomt hoezeer Strauss, die nóg steeds de indruk poogt te wekken dat hij niets met de actie tegen Der Spiegel heeft uit te staan, bij de zaak betrokken is. Drie nabije vrienden van minister Strauss zijn nu al in de kwestie genoemd: professor von der Heydte, de voormalige nazi-officier, die de eerste aanklacht tegen het weekblad indiende, staatssecretaris van Defensie Volkman Hopf, die verant woordelijk blijkt te zijn voor het niet-in- lichten van minster Stammberger, en de militaire attaché Oster in Madrid, die met de arrestatie van Ahlers iets te maken heeft. Wie nu nog beweren wil. dat er geên reden is te denken dat Strauss iets met de zaak heeft uit te staan, sluit wel met opzet zijn ogen. I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1