Hulp aan achtergebleven landen is niet alleen een kwestie van geld KUIPERS AGE Nu loopt mijn motor pas echt lekker! Wandolijn en het betoverde slot en bondig P o 11 e, Pelli en Pinöo Twee doden in het verkeer t POTrafsgÉt» JJNlA'^ggip) Vrouw twee weken na moordaanslag overleden „Oranje" zondag in Amsterdam Prinses Beatrix legde een krans op het graf van Ghandi Nieuw kabinet op de Antillen Franse trawler op de rotsen gelopen Alleen in Den Haag wordt 's avonds post bezorgd Kans op regen Tot ziens... bij de BP pomp! ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 2 PROF. KORTE WEG IN TWEEDE KAMER: 'Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Nederland moet zijn bijdrage aan min der ontwikkelde landen snel verhogen tot 400 miljoen en een overheidsgaran- tie geven voor bijdragen uit het bedrijfs leven ter grootte van 200 miljoen. Dit is de mening van de heer Ruygers (P. v. d. A.), die gisteren, als eerste spreker in het Tweede-Kamerdebat over de nota van minister Luns inzake de hulp aan achtergebleven landen, reeds een motie met dit verzoek had willen indienen. ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST Haarlem Velsen-I.J muiden Beverwijk Mijn rij-domein is de buitenweg. Zo'n 30.000 km per jaar. Maar sinds ik op BP Super Mix 50 rijd, heeft mijn motor er veel meer zin in. 'rt Prachtige vinding van BP, die 5 verschillende soorten benzine. Individuele voeding! Dat heeft iedere motor nodig. U moet het zelf ook eens proberen, welke van de 5 soorten benzine het beste bij UW motor past. Brits vlootbezoek aan Amsterdam Willekeurig slachtoffer van 16-jarige jongen Wraak van een beeldhouwer Bemanning omgekomen? Tramwagens van de R.T.M. naar museum ?A?o 37. „HamHet wordt weer lichtEn kijk eens wat een leuk kleintje daar zit te spelen. Nu behoeven we niet meer bang te zijn!!" „Hola, kleine bellenblazer, kun je ons misschien vertellen, waar we dat boems- dier kunnen aantreffen?" „Neen", is kent het goed, heel goed zelfs, kom begroeten!" het antwoord, „maar mijn vader maar mee, dan kun je mijn vader Kerkelijk nieuws WEERRAPPORTEN 0 Zo ver kwam het echter nog niet, omdat, het met de gewoonte is reeds terstond met een motie te komen, maar eerst het ant woord van de regering af te wachten. De heer Ruygers volstond er nu mee de tekst van zijn motie voor te lezen zonder deze in te dienen. Hij wees er nog op, dat Nederlands taak in Nieuw-Guinea afloopt en dat daardoor meer geld voor interna tionale hulpverlening beschikbaar kan komen. Nederland moet niet tekortschieten omdat andere landen ook te weinig aan dergelijke hulpverlening doen, aldus de heer Ruygers. Prof. K o rt e w e g (V.V.D.) zei onder meer dat hulpverlening alleen kan slagen indien zij gepaard gaat met cultuurover dracht. Maar het opnemen van elementen uit een vreemde cultuur kan leiden tot öntwortelingsverschijnselen Terecht be- Advertentie IwlIPiwfll gint de hulpverlening met het uitbannen van ziekten en het verbeteren van de ge zondheidstoestand in de achtergebleven landen. Maar een ongewild gevolg hiervan is een sterke stijging van de bevolking, zodat het nationale inkomen per inwoner niet stijgt en soms zelfs daalt. Ontwikke lingshulp die niet twens het vraagstuk van de bevolkingsgroei aanpakt is ge doemd tot mislukking. Het toekennen van een hoge prioriteit aan de ontwikkelingshulp werd bepleit door jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) en de heren Blaisse (K.V.P.) en Biesheuvel (A.R.). Evenals de heer Blaisse pleitte de heer Noordenbos (P.S.P.) voor het verlenen van vrijstelling van militaire dienst (zoals in België) voor de enkele honderden jongelui die in de onderontwik kelde landen willen gaan werken. Voedseloversehotten moeten over de ontwikkelingslanden worden verdeeld, zo wel bi- als multilateraal. Aan deze ge dachte van mr. Biesheuvel voegde mr. Brouwer (K.V.P.) toe, dat de voedselpro- duktie in die landen in overeenstemming moet worden gebracht met de aanwas van de bevolking. Hierbij zou gebruik gemaakt kunnen worden van de ervaring die Ne derlandse boeren-emigranten in Brazilië hebben opgedaan. De regering antwoordt volgende week dinsdag. In Maastricht is een 16-jarige jongen op een bromfiets tegen een vrachtauto gere den en zo zwaar gewond dat hij later in een ziekenhuis is overleden. De jongen, L. E. Wijckmans, reed op het rijwielpad toen de vrachtauto naar rechts een zijweg in reed. De bromfietser botste tegen de zij kant van de vrachtauto. In Oostmalle, dicht bij Antwerpen, zijn een Belgische en een Nederlandse auto met elkaar in botsing gekomen. De vier inzit tenden van de Nederlandse wagen werden ernstig gewond. De bestuurder van deze auto, de 52-jarige heer A. Ridders uit Eind hoven, overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Zijn 42-jarige echtgenote en hun twee zoons van 19 en 12 jaar moes ten in het ziekenhuis worden opgenomen. r Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Maribel". Regie Luc Lutz. Teylers Museum, zondag 14-15 u.: Be speling van het 12- en 31-toonsorgel door Piet Post en Anton de Beer. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Jerry als huisknecht", a.l. Frans Hals, 14. 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Samar, het duivelseiland", 14 j. Lldo, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u,: „Het meisje Anna Suh", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „Liefde voor geld", 18 j. Zondag 11 u.: „Orfeu Negro", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Romance la carte", 14 j. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Twee Vrouwen", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Grof geschut", a.l. Van maandag af 20.15 u.: „High Society", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „My geisha", a.l. Zondag 11 u.: „Afrika zonder genade", 14 j. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Middernachtmoor denaars", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Misdaad en striptease", 18 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Als in een donkere spiegel", 18 j. Zondag 11 u.: „Het geheimzinnige leven van dr. Faust", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 30 u.: „Onder spervuur", 14 j. Zondag 14.30 u.: „De avonturen van Huckleberry Finn", a.l. Van maandag tot en met don derdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13 17 u. Vishal (Grote Markt) Tentoonstelling van werken van Appel. Chailloux, Nannin- ga, Corneille, Esser, Van Heusden, Luce- bert, Sluyters, Toorop, Verwey, H. Kruy- der en Zadkine. Dagelijks geopend van 10—17 en zondag van 13—17 u. Tot en met 11 november. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van werken van beeldende kunstenaars uit Haarlem e.a. Dagelijks van 9—17 u. en tijdens de klas sieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18— 20 u. Tot en met 30 november. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Van 7 tot en met 30 novem ber tekeningen en aquarellen van Bob Buys- Dagelijks van 1018 u. en van 20 22 u.: Klassiek grammofoonplatenconcert van 2122 u.: Mozart. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) van 1115 u. Eerste zon dag van de maand 1315 u. Galerie „Uittenhout" (KL Houtstraat 41): Studies in olieverf en aquarel van Leen Spierenburg. Dagelijks geopend van 10.30— 17 u.; zondag van 14—17 u.; vrijdag ook van 2022 u Tot en met 17 november. Museum Het Huis Van Looy (KI. Hout weg 103): Keuze uit kleurreprodukties van moderne meesters Dagelijks van 1012.30 u. en 13.30—17 u„ en zondag van 1417 u. Tot december. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", iedere avond cabaret (behalve maandag) door Fiet en Frans Koster en Han Reiziger van 20—2 u. (Zie verder Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 2 november). ZATERDAG 3 NOVEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Madame Sans Gêne". Rex, 20 u.: „Het huis der ontucht". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 4 NOVEMBER City, 14.30 u.: „Tarzan en Tanya"; 19 en 21.15 u.: Madame Sans Gêne". Rex, 15 u.: „De genadeloze wreker"; 20 u.: „Het huis der ontucht". MAANDAG 5 NOVEMBER City, 20 u.: „Madame Sans Gêne". Rex, 20 u.: „Het huis der ontucht". ZATERDAG 3 NOVEMBER Kcnnemcr Theater, 19 en 21.15 u.: „Mu ziek is troef"; 23.30 u.: „Nog minderjarig". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een meis je werd aangerand". W.B. Theater, 20 u.: „De maagden van Rome". ZONDAG 4 NOVEMBER Kenncmer Theater, 14.30 u.: „De overval op de Woud-express": 16.30. 19 en 21.15 u.: .Muziek is troef". Luxor Theater, 14.30 u.: „Rivalen zien niet om"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Een meisje werd aangerand". W.B. Theater, 14.30 u.: „Vijf helse uren"; 16.30 en 20 u.: „Terreur in Portland City". MAANDAG 5 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jon ge zondaars". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een meis je werd aangerand". W.B. Theater, 20 u.: „Terreur in Port land City". Advertentie MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpir Uitwerking frappant Opleidingsschip. In Maassluis heeft het zeekadetkorps Maassluis het oplei dingsschip „Abraham van der Hulst" offi cieel in dienst gesteld. De „Abraham van der Hulst" is een mijnenveger van de Ne derlandse marine geweest, die in 1936 werd gebouwd. Een vijftal Engelse oorlogsschepen, be horende tot de Britse Home Fleet, brengt tot donderdag 8 november een niet-offi- cieel bezoek aan Amsterdam. Het zijn de kruiser „Belfast" en de onderzeebootfre gatten Berwick". „Scarborough" en „Lo westoft", alsmede het voorraadschip „Fort Duquesne". Het totaal aantal officieren en schepelingen bedraagt 1425. De 40-jarige mevrouw N.B. Eilers-Vier- wind uit Zevenaar, die enige weken ge leden bij een moordaanslag ernstig werd gewond, is gisteren aan de gevolgen hier van overleden. Zij werd op 18 oktober 's avonds op een afgelegen weg in Zevenaar onverhoeds aangevallen door een 16-jarige jongen, die haar vier messteken in de rug toebracht, waarbij een der longen werd geraakt. Me vrouw E. was moeder van vier kinderen. De dader werd een dag later aangehou den. Tegenover de politie verklaarde hij, dat hij alleen maar iemand had wil len vermoorden. Met dit plan had hij reeds geruime tijd rondgelopen. Die avond werd mevrouw E, die hij niet kende, zijn slachtoffer. Het m.s. „Oranje" zal zondagochtend in Amsterdam aankomen. Zo spoedig moge lijk na aankomst wordt met de ontsche ping van de ongeveer 500 passagiers be gonnen. Tijdens haar bezoek aan de hoofdstad van India, New Delhi, logeert prinses Bea trix bij de Nederlandse ambassadeur, jhr. G. Beelaerts van Blokland, die een van de mooiste huizen van de stad bewoont. Het was vroeger de residentie van Djinna, de stichter van Pakistan. Direct na haar aankomst in New Delhi legde prinses Beatrix een krans op het graf van Ghandi, dat aan de rand van de stad bij de Jamoenrivier ligt. Ook zij moest zich schikken in het voorschrift, dat de bezoekers hun schoenen dienen uit te doen. De mooie blauwe sandalen, die de prinses hiervoor in de plaats kreeg, waren echter vele malen te groot en zij kon er niet mee lopen. Zij maakte aan de ver warring, die hierdoor onder de Indiërs ontstond, een resoluut einde door de vijf tig meter naar het graf op kousevoeten af te leggen. Haar secretaresse, mej. Wijnen, die evenmin de schoenenmaat had die bij Indische vrouwen blijkbaar gangbaar is, kon niet anders doen dan de prinses op dezelfde wijze volgen. Prinses Beatrix legde vervolgens op het zwart marmeren graf een grote krans goudsbloemen. Aan deze krans waren oranje linten bevestigd waarop stond „Beatrix, prinses der Neder landen". Het graf van Ghandi is het belangrijkste pelgrimsoord in India. In het marmer zijn de laatste woorden van Ghandi gebeiteld: „Doodt deze man niet." Ghandi werd in 1947 door een fana tieke hindoe vermoord. Vrijdagmiddag bezichtigde de prinses het Irwin College voor meisjes. De leerlingen waren bezig truien, sokken en dassen te breien voor Indische militairen, die in het bergland langs de grens met China, waar de winter reeds is ingevallen, dienst doen. Premier Nehroe heeft onlangs een oproep tot de studenten gericht om te zorgen voor warme kleding voor de militairen. Prinses Beatrix toonde ook grote belangstelling voor de keuken van de school, waar speci fiek Indische gerechten werden bereid. In het Irwin College worden ongeveer vijf honderd meisjes, die in leeftijd variëren van veertien tot. twintig jaar, op hun toe komstige huishoudelijke taak voorbereid. Voor dit bezoek hadden de meisjes hun mooiste gewaden aangetrokken. Later op de dag bezocht de prinses na een rit door de oude stad een ander meisjesinternaat, het Mirandahuis. 1011. Dat was een tegenvaller. Wando lijn kon de goede iveg maar niet terugvin den; een hele tijd dwaalde hij tussen de rotsen en in het bos rond, maar het kwam hem, hier allemaal onbekend voor. Hij klom op een hoge rotspunt en keek van daar uit onderzoekend in het rond, of hij soms de goede weg vinden kon. Maar hij schudde teleurgesteld het hoofdwant hij kon er geen wijs uit worden. Hij was werkelijk helemaal verdwaald. Toen besloot hij, het nog maar eens te proberen. Hij daalde van het hoge punt af en begon opnieuw te lopen Ds. G. C. Foeken, de Arnhemse her vormde predikant, die destijds fel rea geerde tegen het aanbrengen van 28 Walt Disney- en Maarten Toonderfiguren op de toren van de Eusebiuskerk in Arnhem, is nu zelf vereeuwigd in een der beelden, die deel uitmaken van de het laatste aange brachte groep „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Een der dwergen, Dumpy, is het sprekend evenbeeld van ds. Foeken. Hij heeft er niets van geweten dat beeld houwer Freeling zijn „kop" heeft uitgebei teld. Tegen het aanbrengen op zeventig me ter hoogte van de stripfiguren is laatst protest aangetekend door de centrale ker- keraad van de Hervormde Gemeente en door de Chr.-Vrouwenbond in Arnhem. Er werd een adres gezonden aan B. en W„ die daar nog niet op gereageerd heb ben. Droevig record. In Den Haag werd wat het aantal verkeersongevallen betreft in de laatste week van oktober een droe vig record gevestigd, namelijk 573 het hoogste aantal, dat ooit in de hofstad in één week werd geregistreerd. Er viel één dode en er werden 10 personen ernstig en 129 licht gewond. Op vrijdag 26 oktober gebeurden er niet minder dan 134 ver keersongelukken. Dure moeren gestolen. Aan boord van een Engels zeeschip, dat voor reparatie bij de Amsterdamse Droogdok Mij ligt is een zeer brutale diefstal gepleegd. Van bouten waarmede de flenzen op de in een ruim liggende reserve schroefas zijn vastgezet hebben dieven alle 22 koperen moeren af geschroefd. Deze moeren hebben een ver vangingswaarde van 6.600. In Willemstad is het nieuwe Antilli aanse kabinet voor het eerst bijeengeko men. In deze vergadering werden de por tefeuilles als volgt verdeeld: E. Jonckheer, minister-president, mi nister van Algemene Zaken; R. J. Isa, vice-minister-president, minister van Jus titie; C. D. Kroon, minister van Sociale Zaken, Economische Zaken en Volksge zondheid; E. O. Petronia, minister van Verkeer en Vervoer, Cultuur, Opvoeding en Onderwijs; O. S. Henriquez, minister van Financiën en Welvaartszorg. De 273 ton metende Franse trawler „Jeanne Gougy" is in de afgelopen nacht aan de zuidkust van Engeland, bij Lands End, op de rotsen gevaren. Een redding boot, die zaterdagochtend vroeg bij het door zware brekers geteisterde wrak kwam, seinde, geen opvarenden te hebben aangetroffen. De kustwacht verklaarde la ter te vrezen dat alle bemanningsleden verdronken zijn. Het is niet bekend hoe veel man de trawler aan boord had. Binnenkort krijgt het Spoorwegmuseum in Utrecht er enkele belangrijke aanwin sten bij. De Rotterdamse Tramwegmaat schappij, die de verbinding met de eilan den ten zuiden van Rotterdam onderhoudt, zal twee rijtuigen, een stoomtramlocomo tief, een tientons open goederenwagen, spe ciaal in gebruik geweest bij het suikerbie- tenvervoer, en een gesloten goederenwa gen aan het Spoorwegmuseum schenken, als de tijd gekomen is dat de tramtractie ook door deze maatschappij is afgeschaft. (Van onze parlementaire redacteur) Een deel van de postbestellingen in Den Haag is naar de avonduren verschoven, omdat de directie van het postdistrict Den Haag niet aan personeel voor een volledige dagtaak kon komen. Dit verklaarde giste ren de minister van Verkeer en Water staat in de tweede kamer. De maatregel strekt zich uit tot drie van de veertien Haagse postrayons. In de overige postdis- tricten zal een dergelijke maatregel niet nodig zijn, zei de minister. Een verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van het bestelpersoneel overweegt de minister op dit ogenblik niet. Hij is echter wel bereid in de daarvoor bestaande commissie de arbeidsomstandigheden en -voorwaarden na te gaan. De huidige moeilijkheden vin den niet hun oorzaak in de salarispolitiek van deze regering, zei hij tot de heer Blom (P.v.d.A.) die dit verondersteld had, doch uitsluitend in de zeer ernstige spanningen op de arbeidsmarkt, waarvan overheid en het particuliere bedrijfsleven gelijkelijk de nadelen ondervinden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kampen (vac. J. Ewoldt) Joh. Dijkstra te Rhenen - te Den Helder (toez.) J. D. Kila te Grijpskerk (Gron.) Bedankt voor Maarsen (toez.) J. H. Cir kel te Huizen (N.H.) - voor Akker- en Murmerwoude, Musselkanaal en voor Stavoren M. Jorritsma te Vriescheloo - voor Bennekom (vac. C. Vos) en voor Lei den (vac. M. Ottevanger) Jac. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. Geref. Kerken Aangenomen naar Schoonebeek H. Lije- sen te Krimpen a. d. IJssel. Terwijl een depressie bij Schotland op vult breiden zich ten westen van Ierland al weer luchtdrukdalingen uit, die de na dering van een volgende storing aankon digen. Verwacht Wordt dat op de nade ring van deze depressie de wind naar zuidwestelijke richtingen draait en toe neemt. Het front van de depressie kan zondag in de loop van de dag ons land reeds bereiken. Een ander front dat nog dicht bij Nederland ligt heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de meeste plaatsen enige regen veroorzaakt. Aan het front komen randstoringen voor, zodat over het geheel genomen het weer een veranderlijk karakter behoudt. De kans op regen neemt weer toe. De temperaturen wijken weinig van de normale waarden af. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag- laatate 24 u-u». Den Helder zwaar bew. z 7 5 Ypenburg licht bew. z 8 3 Vlissingen zwaar bew. z 9 1 Eelde motregen z 7 5 De Bilt zwaar bew. zzo 8 3 Twente geheel bew. zzo 9 2 Eindhoven licht bew. zzo 9 4 Zd-Limburg zwaar bew. z 10 1 Helsinki geheel bew. z 7 6 Stockholm motregen windst. 6 2 Oslo regen no 6 0.3 Kopenhagen motregen zo 8 0.1 Aberdeen zwaar bew. zo 9 15 Londen licht bew. zo 14 3 Amsterdam geheel bew. z 8 5 Brussel zwaar bew. z 8 3 Luxemburg half bew. zzo 7 2 Parijs zwaar bew. zzo 12 2 Bordeaux half bew. windst. 16 0.1 Grenoble zwaar bew. windst. 12 0 Nice zwaar bew. nnw 18 0 Berlijn geheel bew. zzo 9 0 Frankfort zwaar bew. no 7 0 München mist zo 5 0 Zürich mist n 10 0 Genève licht bew. zw 10 0 Locarno zwaar bew. o 13 0 Wenen geheel bew. zzw 9 0 Innsbruck mist windst. 9 0 Belgrado regen nw Athene regen no 22 6 Rome onbewolkt windst. 17 0 Ajaccio onbewolkt ono 20 Madrid zwaar bew. windst. Mallorca licht bew. no Lissabon regenbui nw 19 18 Zondag 4 november Zon op 7.39 uur, onder 17.08 uur. Maan op 13.54 uur, onder 22.40 uur. Maandag 5 november Zon op 7.40 uur, onder 17.06 uur. Maan op 14.32 uur, onder 23.53 uur. Maanstanden 5 nov. 8.15 uur eerste kwartier. 11 nov. 23.04 uur volle maan. 19 nov. 3.10 uur laatste kwartier. 27 nov. 7.30 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 november Hoog water 6.52 en 19.09 uur. Laag water 2.29 en 14.44 uur. Zondag 4 november Hoog water 7.38 en 20.00 uur. Laag water 3.06 en 15.27 uur. Maandag 5 november Hoog water 8.35 en 21.08 uur. Laag water 3.53 en 16.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2