Amerikaanse luchtbrug naar India in werking r Regionale F AO-vergadering wil Zuid-Afrika uitsluiten L themB ROS' Van dag tot dag Praatstoel Schadelijke werking van softenon vastgesteld Eerste wapenzending aangekomen „Everyman III" in Zweden aangekomen Zwitserland wil lid van Raad van Europa worden Cholera breidt zich uit in Nieuw-Guinea •Op de de ras-sigaret puur voor uw genoegen ZATERDAG 3 NOVEMBER 19 6 2 3 Van de regen in de drop maar met Roxy klaart het op Floris Flaneur Storm eiste 682 levens in het zuiden van Thailand Romeinen hadden al last van valsemunters Resolutie in Tunis aangenomen met 18-3 stemmen Snelwandeltoestel voor het Amerikaanse leger Poging om het schip te laten zinken mislukt Radio-activiteit in Canada is onrustbarend gestegen U-2-piloot Powers verlaat de inlichtingendienst Voorbehoud inzake de rechten van de vrouw Advertentie Oud ideaal Een zeer ernstige en in de V.N.-geschie denis zeldzame veroordeling door de meer derheid der V.N.-leden hangt Zuid-Afrika boven het hoofd, vanwege zijn reeds ja ren door de V.N. gehekelde apartheidspoli tiek. Deze veroordeling heeft diverse aspecten. Zij toont aan dat de apartheidspolitiek der Zuidafrikaanse regering niet wordt be schouwd als een binnenlandse aangelegen heid, doch wel terdege wordt onderkend als de voedingsbodem van een internatio naal gevaar. De' onmiskenbare fascisti sche tendensen in racistische zelfover schatting en terreur tegenover anderen zijn in Z.-Afrika langzamerhand de oorspron kelijk meer opportunistische scheiding der rassen gaan overheersen. Deze tendensen worden steeds sterker, naarmate het ge vaar van een „zwarte" revolte groter wordt en omgekeerd. De argumenten waarmee de Zuidafrikaanse regering optreedt tegen alle pogingen tot verheffing en gelijkbe rechtiging der kleurlingen vertonen steeds meer de typische kenmerken van het fas cisme, dat altijd en overal de vervolging van opposanten en vrijheidslievenden door schijnwetten legaliseert. De schijnwet van Zuid-Afrika tegen het communisme bij voorbeeld wordt reeds algemeen toegepast tegen elke vorm van actie voor afschaf fing der rassenpolitiek. Dit is een van de redenen waarom de V.N. telkens weer ver oordelend optreedt. Een andere is onge twijfeld, dat in de V.N. de stem der Afro- Aziatische landen sterker is geworden en de Afrikaanse autonomie zich als een inktvlek uitbreidt. De vrees dat Zuid-Afri ka op den duur een totale uitbarsting in het zwarte werelddeel zal veroorzaken, die een ernstig gevaar voor de wereldvrede zou zijn, is een van de redenen dat de V.N. zich bij herhaling en steeds scherper tegen de apartheid uitspreekt. De groeien de invloed der Afro-Aziatische landen in d V.N. is uiteraard een tweede reden. Er zijn overigens nog argumenten te over om van de V.N. een sterke reactie te verlan gen op de haard van rechteloosheid en haat, die in Zuid-Afrika wordt aangestookt. Niettemin is het verwonderlijk dat in de resolutie tegen Zuid-Afrika de mogelijk heid tot royement wordt aangekondigd. Mensen, er is een grote, grove, on rechtvaardigheid begaan. Al wie zich wel denkend weet, moet nu in het geweer komen voor een goede zaak, die ons al ler ter harte moet gaan. Een eenvoudig, zij het stuitend, Engels dagbladbericht: De zoon van een rijke Zwitserse za kenman mag niet meer in de speel- club Le Touquet Casino in Bournemouth komen, omdat hij te veel heeft gewon nen. Hij heeft een Duits systeem toe gepast bij de roulette. Hij heet Bruno Frauenfelder, hij woont in Kreuzlingen in Zwitserland en iedere avond won hij ongeveer zevenhonderd gulden. Hij heeft een paar vrienden meegenomen naar deze privé-rouletteclub, die hetzelfde systeem volgden en eveneens wonnen. De directeur van de club zei: Wij hadden het volste recht zijn lidmaatschaps kaart in te trekken. Het kon ons niet schelen zo nu en dan te verliezen, maar hij bleef maar winnen. Hij heeft dui zenden gewonnen en dat kan geen en kele ,club verdragen". Ik herzeg: een stuitend bericht. Ieder die (als ik) graag een gokje doet, zal het in Bournemouth gebeurde weerzin wekkend vinden. Ten eerste omdat hij zelf zo graag dit systeem zou willen ken nen en toepassen; ten tweede omdat hij die club-directeur een onsportieve, ik mag gerust zeggen: oneerlijke man vindt. Het is wel een heel klein kunstje leden die verdienen te royeren. En onsportief: zou hij de man ook geroyeerd hebben als hij te veel verloor? Inmiddels heb ik Bruno Frauenfelder een vriendelijk briefje geschreven met dg vraag mij zijn systeem mee te delen. Waarom zou hij dat niet doen? Als ik het ga spelen komt hij er niets aan te kort en ik kan dan eigenlijk die bunga low met zestien kamers en die Rolls ko pen. Ik ga dan natuurlijk niet naar Bourne mouth, maar naar Spa, Knocke of Monte Carlo, die alle drie op dit gebied nog wel iets aan mij goed te m.aken hebben. Effe de bank laten springen. Een heel oud ideaal van me. Als u leest dat een anonieme Hollan der één van die drie, of al die drie ban ken heeft laten springen, en u vindt dan ineens geen stukjes van mi) meer in deze krant, dan begrijpt u dat wel. Dan is dat uw, u hoogachtende en lief hebbende. Advertentie Het is te begrijpen dat o.a. Nederland zich daar niet achter wenst te stellen. Ten eer ste zouden er heel wat meer landen met reden kunnen worden geroyeerd, indien de V.N. toestanden van rechteloosheid zou on- derzoeken. Ten tweede is royement nu juist de methode om die rechteloosheid aan te vuren en straffeloos te doen voort duren. Binnen de kring der V.N. is de mo gelijkheid tot correctie immers toch altijd nog groter; na royement is de greep van de V.N. op de betreffende laakbare situa ties nihil. Het heil van Zuid-Afrika's kleur lingenbevolking zou met uitstoting van de Unie eerder ten kwade dan ten goede zijn beslist. De aard van een organisatie als de V.N. verzet zich trouwens in het alge meen tegen het denkbeeld van royement. Het lidmaatschap is immers geen bewijs van goed gedrag, doch een aansporing daartoe. CHICAGO (AP) Vier Amerikaanse medische onderzoekers hebben meege deeld dat hun studie aangetoond heeft dat thalidomide (softenon), het kalmerende middel dat de schuld gegeven wordt van de geboorte van misvormde baby's het normale cellulaire gebruik van zuurstof, welke nodig is voor het groeiproces, tegen houdt. Hun bevindingen steunen op onder zoekingen met protozoën, een-cellige mi croscopische primitieve levensvormen, waarvan de stofwisseling zeer veel lijkt op die van menselijke cellen. De geleerden zeggen dat hun onderzoekingen het nut van protozoën hebben aangetoond om snel en goedkoop te kunnen oordelen over moge lijke schadelijke gevolgen van nieuwe ge neesmiddelen. BANGKOK (Reuter) Tengevolge van de zware stormen, die Zuid-Thailand de vorige week hebben geteisterd, zijn in totaal 682 mensen om het leven gekomen, zo heeft premier Sarit Thanarat van Thailand be kendgemaakt. De minister van Binnenland se Zaken, generaal Prapat Charoesathien, die een reis door de zuidelijke provincies heeft gemaakt, zei dat een kwart van de rubberplantages grote schade heeft opge lopen. CALCUTTA (India) (Reuter/AP) De twee eerste Amerikaanse vrachtvliegtui gen met infanteriewapens uit opslagplaat sen in West-Duitsland zijn vanmorgen op het vliegveld Dum Dum bij Calcutta aan gekomen. Elke drie uur zal een snel trans portvliegtuig met ongeveer veertiendui zend kilogram wapens aankomen. De toe stellen keren terug zodra de wapens ge lost zijn. De wapenzendingen worden met een naar het grensgebied vervoerd. De Amerikanen zullen ook bergartillerie aan voeren, die Turkije uit NAVO-voorraden beschikbaar heeft gesteld. Binnen enkele weken worden ook schepen met tanks ver wacht. Aan de luchtbrug nemen tien C-135 Stra- tolifter straalvliegen deel, die de vlucht non stop in zeven uur kunnen maken. Het Indische leger brengt de wapens met trei nen en vliegtuigen naar het front, waar de strijd enigszins is afgenomen. Men neemt aan dat de Chinezen zich hergroeperen en versterkingen aanvoeren. Hun voorraden worden door Tibetaanse dwangarbeiders naar het front gebracht. LONDEN (AP) Inmiddels zijn in Lon den Amerikaans-Britse besprekingen be- DILLINGEN (DPA) Archeologen hebben bij opgravingen, in de buurt van Dillenburg in Saarland, een grote werk plaats van valsemunters ontdekt tussen de resten van een Romeinse handels nederzetting. De werkplaats was onder gebracht in een huis dat dateert uit de tweede eeuw na Christus. De archeologen vonden daar een vijfhonderd gietvormen voor munten, resten van gegoten brons, mislukte gietsels en verscheidene valse munten, voornamelijk kleine denarii. TUNIS (Reuter/AFP) Op de regionale conferentie van de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Naties in Tunis hebben de delegaties van achttien Afrikaanse landen geëist dat de Zuidafri kaanse delegatie de toegang tot de con ferentie wordt ontzegd. Dr. B. R. Sen, di recteur-generaal van de F.A.O., verklaar de dat hij de conferentie onmiddellijk zou moeten sluiten als een resolutie van deze strekking mocht worden aangenomen, aan gezien alleen de algemene conferentie van de F.A.O. beslissingen kan nemen over het lidmaatschap. De door Mauritius ingediende resolutie werd na schorsing van de vergadering met achttien tegen drie stemmen aange nomen. Frankrijk, Groot-Brittannië en Zuid-Afrika stemden tegen, terwijl Tune sië zich van stemming onthield. De voorzitter van de bijeenkomst de afgevaardigde van Nigerië verzocht daarop de Zuidafrikaanse delegatie, de zaal te verlaten. Hij zei, dat dr. Sen de conferentie voor gesloten kon verklaren of volstaan met het opnemen van de motie in de notulen.'Dit verslag zal volgend jaar worden besproken op de algemene verga dering van de F.A.O., die alleen bevoegd is tot het wijzigen van het handvest. De afgevaardigden van Zuid-Afrika vroegen dr. Sen „machtiging zich tijdelijk terug te trekken voor het plegen van overleg" met hun regering. De bijeenkomst werd gesloten, nadat de gedelegeerden waren uitgenodigd heden ochtend weer bijeen te komen. gonnen over het coördineren van een in tercontinentale luchtbrug van wapens naar de noordelijke grensstreken van India. Premier Macmillan heeft een tweede scherpe nota aan president Kwame NKroe- mah van Ghana gestuurd. Deze had Mac millan in twee brieven verweten wapens naar India te sturen in plaats van te stre ven naar een vreedzame regeling. „Het Gemenebest is geen militaire alliantie," aldus NKroemah. De inhoud van de brief van Macmillan is niet bekendgemaakt, maar een zegsman zei: „De brief klonk als van een redacteur die soms de schrij vers van ingezonden brieven wel moet la ten weten dat er aan dit geschrijf een ein de moet komen." MOSKOU (AP) De leveranties van Russische wapens aan India gaat normaal door, aldus heeft een woordvoerder voor de Indische ambassade in Moskou meege deeld. „Zij worden niet langzamer of niet vlugger dan normaal afgeleverd," voegde hij er aan toe. Tot dusverre zijn nog geen MIG 21 straaljagers afgeleverd. Over de leverantie ervan werd afgelopen zomer overeenstemming bereikt tussen een Indi sche militaire delegatie en de Russen. Pre mier Kroesjtsjev heeft premier Nehroe een boodschap gezonden, waarvan de inhoud nog niet bekend is. NEW DELHI (Reuter) Volgens een woordvoerder van het Indische ministerie van Defensie hebben Indische en Chinese troepen elkaar bij Walong van „vaste" stellingen uit beschoten. Walong ligt aan de oostkant van 't noord-oostelijk grens gebied. Volgens het communistische persbureau Nieuw China wordt het omstreden weste lijke deel van het Chinees-Indiase grens gebied beschreven als een land met over vloedige natuurlijke hulpbronnen. Er wor den welige weilanden, mineralen en een uitgebreide wildstand aangetroffen. Er wonen slechts weinig mensen. Volgens het artikel staat de streek reeds sinds 1759 on der Chinees toezicht. Door smeltwater van de bergen worden uitgebreide stukken vruchtbaar bouwland in de Chinese pro vincie Sinkiang en in Tibet bevloeid, aldus Nieuw China. Het Amerikaanse leger laat op het ogen blik een „snelwandeltoestel" ofwel pedi- pulator ontwikkelen. Dit apparaat, waarin een man loop- en grijpbewegingen kan maken, verveelvoudigt deze bewegingen dan via telescopische armen en benen. De benen zijn 360 centimeter lang. Door ge woon te lopen in zijn apparaat wordt de bestuurder van Klein Duimpje een reus, omdat zijn snelheid van ongeveer vijf tot vijfentwintig kilometer per uur wordt ver hoogd. De armen en benen veroorloven hem allerlei hindernissen met het grootste gemak te nemen. Het apparaat is voorzien van elektronische regel- en aandrijvings- apparatuur. De pedipulator, officieel „Cy bernetic Anthropomorphous Machines" (CAM), wordt speciaal nettig geacht voor reddingsacties. STOCKHOLM (AP) De Britse kits „Everyman III" is in Stockholm aangeko men na een reis van twee weken naar Le ningrad om te protesteren tegen de kern proeven. De schipper, de Amerikaanse hoogleraar in de antropologie Earle Rey nolds en zijn bemanning van elf koppen uit vijf nationaliteiten, zei dat de reis een ge deeltelijke mislukking is geweest. Zij had den niet kunnen spreken tot een Russisch gehoor, zoals ze hadden gewild. „Maar we hebben toch vrienden gemaakt onder de Russen," zo verklaarde professor Rey nolds. „De autoriteiten waren correct en de bewakers op het schip en de kade wa ren heel vriendelijk." Hij zei dat de bemanning aan boord had moeten blijven na hun aankomst op 19 ok tober. Op 23 oktober begonnen de Russen de Everyman III de haven uit te slepen. Professor Reynolds gaf toen opdracht de kits tot zinken te brengen. De onderwater kranen werden open gedraaid en drie man sprongen overboord. De Russen brachten de drie man echter weer aan boord, slo ten de kranen en pompten het schip leeg. „Daarna werden we vastgebonden en 28 uur onderdeks vastgehouden. Pas nadat we hadden beloofd geen gekke dingen meer te proberen, werden onze boeien los gemaakt," aldus de professor. Na een week onder bewaking voor de wal te hebben gelegen werd de Everyman III woensdag tot buiten de territoriale wa teren gesleept. Een marineschip escorteer de de kits door de Finse Golf. De Every man III zal in Stockholm blijven overwin teren. De bemanning vertrekt naar huis. De kits is eigendom van de wereldvredes- briga'de. Het enige belangrijke, dat vermist werd nadat de Russen het schip verlaten hadden, was het logboek. Reynolds wil hierover een officieel protest indienen. Andere leden van de bemanning hebben gezegd, dat zij notitieboekjes en adresboeken missen. NEW YORK (Reuter) Canada heeft in de politieke commissie ad hoc van de UNO-Assemblee meegedeeld, dat de hoe veelheid radio-actief strontium 90 in melk in Canada tot een „zeer verontrustende hoogte" is gestegen. Onderzoekingen in de periode van juli tot half september heb ben ook record-hoogten van de hoeveel heid coesium-137 en jodium-131 in melk aan het licht gebracht. WASHINGTON, (Reuter) Francis Gary Powers, de voormalige U-2-piloot die in de Sovjet-Unie gevangen heeft ge zeten en dit jaar was vrijgelaten, heeft zijn ontslag genomen bij de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA). Het ont slag is ingegaan op 6 oktober. Een offi ciële zegsman zei, dat Powers de inlich tingendienst heeft verlaten „omdat zijn taak geëindigd is". Zijn toekomstplannen zijn niet bekend. Onverdraaglijk. Vier jonge Oostduitsers uit Thüringen zijn er in geslaagd bij daglicht ondanks de prikkeldraad ver sperringen en de mijnenvelden over de zonegrens naar de West-Duitse staat Hessen uit te wijken. Zij1 verklaarden dat het 'leven in Oost-Duitsland hun on verdraaglijk was geworden. Volgens me dedelingen van reizigers zijn vrijdag middag bij de doorlaatpost Berlijn-Ba- belsberg twee jonge mannen door Rus sische beamten uit een auto gehaald en gearresteerd. Tegengehouden. Een Amerikaans militair konvooi is vrijdag op weg van West-Ber- lijn naar West-Duitsland bij de Russisch doorlaatpost Babelsberg tachtig minuten tegengehouden. Een Russische officier had zich erover beklaagd dat hij niet van tevoren van de doortocht op de hoogte was gesteld. Een tweede konvooi, dat enige tijd later bij de doorlaatpost aankwam, kon ongehinderd doorrijden. Beroep. Pierre Larcher en Raymond Rol land, die in Versailles tot twintig jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens ontvoering van Eric Peugeot, hebben beroep aangetekend tegen dit vonnis. BERN (Reuter) De Zwitserse rege ring heeft het parlement meegedeeld, dat zij bereid is Zwitserlands toetreding tot de Raad van Europa voor te stellen. De Zwitserse regering is echter van oordeel, dat er voorbehoud gemaakt moet worden wat betreft de verplichtingen van de le den om zekere beginselen van menselijke rechten, aangaande het geen onderscheid maken op grond van godsdienst of sekse en gevangenzetting zonder proces, te er kennen. (Dit voorbehoud slaat op de po litieke rechten van de vrouw. Er bestaat in Zwitserland op federaal niveau geen kiesrecht voor vrouwen en slechts in de Franstalige kantons mogen vrouwen stem men). Opvolger. President Soekarno heeft zijn minister van buitenlandse zaken dr. Soe- bandrio, benoemd tot voorzitter van het nationale persbureau „Antara", als op volger van de onlangs overleden minister van Voorlichting, professor Yamin. Waarschuwing. Franse bonden van spoor wegpersoneel hebben hun leden opgedra gen maandag en dinsdag een tot twee uur durende waarschuwipgsstakingen te houden teneinde de vakbondseisen om nieuwe besprekingen over de salarissen te steunen.. Gevolgen. In Brussel is een internationale medische studieconferentie gehouden over de gevolgen van het verblijf iri krijgsgevangenkampen, onder auspiciën van de Internationale Confederatie van voormalige krijgsgevangenen. Behan deld zullen worden: hartaandoeningen, vroegtijdige veroudering en de psychoso matische gevolgen van het verblijf in een dergelijk kamp. Bijdrage. De Zuidafrikaanse regering heeft bekendgemaakt, dat zij 60 pont (ongeveer 600 gulden) zal bijdragen in de overtochtkosten van immigranten, voor zover deze niet uit aangrenzende landen afkomstig zijn. Rozenkweker. In Boedapest is een rozen- kweker tot tweeëneenhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij rozen uit z'n gecollectiviseerde kwekerij particulier had verkocht. Drie mannen die hem ge holpen hadden, zo een winst van om streeks twintigduizend gulden te maken, kregen gevangenisstraffen van respecti- velijk achttien, tien en zes maanden. Zwijg! In de nabijheid van Durban in Zuid-Afrika, zijn vier masten van elektri sche leidingen door dynamietontploffin- gen beschadigd. De explosies veroor zaakten in een groot deel van Durban en omgeving een uur lang duisternis en brachten de uitzendingen van radio Zuid Afrika tot zwijgen. De radio had in een reeks uitzendingen de communisten ver antwoordelijk gesteld voor voorafgegane sabotagedaden. Voorts had de radio be weerd, dat Afrikaanse saboteurs worden geschoold in Algiers om daarna te wor den teruggesmokkeld teneinde te probe ren de blanke regering van Zuid-Afrika ten val te brengen. HOLLANDIA (A.N.P.) Er is ook cholera geconstateerd aan de zuidkust van Nieuw- Guinea, in de dessa Kokonau, ongeveer honderd kilometer ten westen van Agats, waar ruim een maand geleden een cholera- epidemie is uitgebroken. Er zijn artsen en verplegend personeel heen gezonden. Even als nabij Agats zal men ook hier trachten, door middel van vaccinatie in de dessa's in de omgeving, tegen de ziekte een barrière op te werpen. Over het aantal aangetaste personen en eventuele slachtoffers konden nog geen mededelingen worden gedaan. Iedereen die Nieuw-Guinea wil verlaten, moet in het bezit zijn van een bewijs van vaccinatie tegen cholera en wie uit Indo nesië. Pakistan en de Philippijnen het land wil binnenkomen, moet tegen cholera zijn ingeënt. luchtige chocolade in melk en puur- 20 ct. l

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3