Perspectief voor het platteland aan de orde op congres in Hoofddorp N AMATEURS IN DE IJMOND SEMI-PROFS IN DE IJMOND Drs. S. van Popta benoemd tot lector aan Vrije Universiteit Versnelling van de historie bepalend voor vormingswerk Semi-pr of ploegen Groente en bloemen stijgen in prijs Kustvaarder „Musketier" op een rif bij Schotland IJniondverenipigen vandaag en morgen Amateurelftallen Vijf strandwandelaars overnachten in Beverwijk Havenberichten Fa. v. d. Outenaar Raave voor RIJLES ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 5 Aansluiting hoger en middelbaar onderwijs is „SUCCES" Welke stemming OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL Derdeklassers Vierdeklassers Den Helder-Hellevoetsluis ff Gedurende drie dagen wordt in de Beursz&al in Hoofddorp een werkcongres ge houden met als onderwerp het onderwijs, de vorming en het jongerenwerk ten plattelande. Aan dit congres wordt deelgenomen door meer dan 300 personen, leden san het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen en de Plattelandsjongeren Gemeenschap Nederland. Het congres staat in het teken van het 15-jarig bestaan van de laatstgenoemde organisatie en het is daarom, dat het accent op het plattelandsjongerenwerk valt. Het congres 'tan worden gezien als een voortzetting van het K.N.L.C.-congres, dat in 1650 ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van deze landbouworganisatie tot thema had „De toekomst van het platte land, uw toekomst". Op dit congres werd in grote lijnen een richting gesócht voor de komende ontwikkeling van het platte land Nu wordt op een bepaald aspect van déze toekomst, de jonge plattelander, dé aandacht gericht. Op de eerste dag van het congres, don derdag, zijn inleidingen gehouden door prof. dr. Ph. J. Idenburg uit Den Haag over „Noodzaak en inhoud van vorming in deze tijd" en door dr. H. G. W. v. d Wielen uit Sakkeveen over „Inhoud en op zet van het vormingswerk ten plattelande met het oog op de toekomst". Prof. Idenburg stelde in zijn inleiding, dat de vormbaarheid van de mens groter is dan van enig ander levend wezen. Dat de mens voor zijn geestelijke groei vol strekt afhankelijk is van de mensen om hem heen. Dat daarom opvoeding, on derwijs en vorming voor de mens onmis baar zijn. Vorming is noodzakelijk, aldus de inleider, omdat de mens en dat is zijn waardigheid door zijn natuurlijk bestaan slechts ten dele wordt bepaald. C ultuur patroon Hij wordt wat hij wezenlijk is door en in de aanraking met anderen. Het cul tuurpatroon geeft, meer dan het natuur lijke gegevene, richting aan het gebruik dat de mens maakt van zijn energie. Prof Idenburg ging daarna in op de be tekenis van het cultuurpatroonde cultuur, vrucht van ervaren, zoeken, denken, voe len van eeuwen, legt een model gereed voor de opgroeiende jeugd en de volwas senen binnen haar invloedsveld. Het is hun ter oriëntatie gegeven. Zij behoeven de weg, die de mensheid gegaan is, een weg van vallen en opstaan, niet opnieuw af te leggen. „Het is een aanzienlijke verlichting van ons bestaan, wanneer ons gezegd wordt hoe wij ons moeten gedragen", aldus de inleider, die betoogde, dat de mens de steun van het model ook voor zijn zedelijk gedrag en voor de motieven die zijn han delingen bepalen, ontvangt. Waarna hij aandacht schonk aan de betekenis en be langrijkheid van de omgeving, waarin de mens leeft en werkt. Vier punten Als wezenlijk voor het vormingsproces onderscheidde prof. Idenburg een viertal punten. Het eerste is, dat de mens leert zichzelf in zijn eigenheid te aanvaarden. Hij moet de moed krijgen zichzelf te zijn. Het kan, aldus de inleider, niet de bedoe ling zijn dat de mens door de maatschap pelijke factoren zover wordt beperkt, dat zijn „verantwoordelijke zelfbepaling" erbij verloren gaat. De mens heeft zijn vrijheid. Doch hij moet die goed gebruiken. „Er zijn zoveel mensen wier wezen diep ver borgen ligt achter het program, dat zij voor zich hebben opgesteld. Zij maken van 's mensens levensopdracht onszelf te zijn en te accepteren dat wij anders zijn dan dé anderen een karikatuur", aldus prof. Idenburg. Als tweede punt onderscheidde hij het niet minder fundamentele element van het volwassen worden. De opgroeiende mens moet leren de ander te ontmoeten. Het ontdekken van het „ik" en het „ont moeten van de ander" zijn twee samen hangende processen. In dat spanningsveld Voltrekt zich de geestelijke groei van de mens. Vorming is, aldus de inleider, men- ren, ze leiden bij de ontmoeting etmed sen in die spanningsverhouding binnenvoe- ander. Naast deze facetten van het mensworden allesbeslissende facetten volgens prof. Idenburg is er de betrekking van het ik tot de dingen. Ook aan de wereld van het onpersoonlijke kan en moet de op groeiende mens zichzelf ontdekken en vor men. Aan zijn schets van de mensvor ming voegde hij tenslotte nog een vierde punt toe, het onveranderlijke, dat in de ontmoeting met de werkelijkheid van men sen ên dingen het levenspad van de mens doorkruist. De inhoud der vorming kon derhalve in Advertentie voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - IJmuiden (O.) Telefoon 7851 Dr. J. Broekhuysen, directeur van de rhr. H.B.S. „Prins Bernhard", zal op 6 no vember aanstaande 's avonds om 8 uur in het gymnasium Paulinum, aan de Wolff en Dekenlaan 1 te Driehuis-Velsen. een voor dracht houden over: Aanpassings- en aan sluitingsmogelijkheden bij de overgang naar het voorbereidend hoger en middel- baai onderwijs. vier gebieden geconcentreerd worden: het worden van zichzelf, het ontmoeten van de ander, de omgang met de dingen en de houding tegenover het geheim achter de kenbare wereld. Factor tijd Nadien ging prof. Idenburg dieper in op de betekenis van de factor tijd: de nood zaak van vorming is algemeen menselijk, zo zéi hij, maar de inhoud der vorming is door de tijd bepaald. De inleider toon de aan, dat met het verstrijken van de tijd veel in de levenshouding van de mens verandert. Het cultuurpatroon wordt eerst voor enkele grote geesten en vervolgens door hun tijdgenoten als al te knellend on dervonden. Het vêrleden wordt dan een last., die de heroriëntatie ernstig belem mert. Dynamische cultuur In dit verband betoogde prof. Idenburg. dat een verdere verdieping van wat cul tuur is de spanning tussen oud en nieuw kan verlichten. Hij stelde, dat cultuur dy namisch zowel ais statisch is en dat het euvel is, dat in de laatste eeuwen de na druk is komen te liggen op de verworven heden. „Als wij eens zouden zien dat cul tuur niet in de eerste plaats bezit maar bovenal dynamiek is," zo zei hij, er de nadruk op leggend dat begrip van dit alles essentieel is voor het verstaan van de in houd der vorming. Het gaat er niet in de eerste plaats om, de verworvenheden van de cultuur door tê geven en over te dragen, doch ze door zorgvuldige opvoeding in de kleine groep zelf te wekken, in beweging te brengen en te stimuleren. Slechts met dat dynamische cultuurbegrip staat de mens gereed voor de eisen van deze tijd, aldus de inleider, die ten slotte een analyse van onze tijd probeerde te geven als achtergrond voor de vorming. Vorming in deze tijd diende gericht te zijn op vruchtdragende bena dering van de problemen, die de „versnel ling der historie" in het groot maar ook in klein verband aan de tegenwoordige mens ter oplossing voorlegt. „Op die ma nier verstaan is zij vandaag in Nederland een dringende noodzaak." Dr. H. G. W. van der Wielen, landelijk leider van het volkshogeschoolwerk in Ne derland, vatte zijn inleiding over inhoud en opzet van het vormingswerk ten plat telande in een twaalftal punten samen. Vooral het onderwijs in zijn huidige vorm en in zijn toekomstige vorm werd onder de aandacht van de congresgangers ge bracht. Op de inleiding van dr. Van der Wielen hopen wij nader terug te komen. De gehouden inleidingen werden vandaag in uit de deelnemers gevormde discussie groepen behandeld, waarna de conclusies die getrokken worden zaterdagmorgen aan de orde zullen komen. De conclusies zul len dienen als een soort richtsnoer voor de komende jaren, vooral waar het de plattelandsjongen betreft. Tot het werk in de discussiegroepen zal een hedenmorgen door mej. M Geertsema gehouden inlei ding over de mogelijkheden van het vor mingswerk in deze tijd nog andere stof bijdragen. Advertentie BESTE ADRES (alle rijbewijzen) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN Lange Nieuwstr. 718 - Telef. 4333 Zondag 4 november IJMUIDEN: Ned. Ilerv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u.: ds. H. van Niel; lfi u.: ds. J. H. W. Dick- hout; De Rank, 10 u.: jongerendienst, H. Huiser; Bethlehemkerk, 10 u.: ds. J. van der Berg; 19 u.: ds. L. Brink. Jeugdkapel, 10 u.: Th. Mooy. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 u.: ds. G. H. Homans; 17 u.: ds. W. Diepersloot. Petrakerk, 10 u.: ds. W. Diepersloot; 17 u.: ds. J. A. Tiemens. Chr. Geref. Kerk, 10 u. en 17 u.: ds. M. Vlietstra. Geref. Kerk (Vrijgemaakt). Rambonnet- laan, 9.30 en 17 u.: ds. D. Nieuwenhuis. Doopsgez. Gem., Helmstraat, zie Sant poort. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.: Petruskerk, 7. 8, 9.30, 11.30 en 17 u. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 10 u.: vespers. Leger des Hcils, Edisonstraat 14, 10 u.: heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht bijeenkomsten; 20 u.: dienst Edison straat 14. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 u.: G. Piersma. Gemeente Gods, Cult. Geb., 10 u.: samen komst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst. Pinkstergemeente, Cultureel Centrum, 19.30 u.: G. R. Mik. IJMUIDEN-OOST: Ned. Ilerv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. J. H. W. Dickhout; 19 u.: ds. W. Bartlema. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u.ds. J. A. Tiemens; 17 u.: ds. G. H. Homans. Evang. ver. Elon, Elonkapel, 10 u.: ds. J. Lucassê; 11.45 u.: kindersamenkomst; 19.30 u.: ds. J. Lucasse. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248; 19 u.: Wachttorenstudie. Verg. v. Gelovigen, De Ruyterstraat 73, 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespre king: R.-K. Kerk, H. LaurentiuS van Brindisië, Willemsbeekweg, heilige mis 6, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 12.15 u.; 18 u.: avond mis. Ver. van Vrjjz. Ilerv., Abêelenstr. 1, 11 u.: ds. L. F- 'van Veen. Woensdag 7 november Ichtuskerk en Petruskerk, 20 u.: Dank stond. ds. J. M. van der Brink en ds. G. Assies. Chr. Geref. Kerk, 20 u.: Dankstond, ds. M. Vlietstra. Pinkstergemeente, Cultureel Centrum, 20 u.: Opwekkingsdienst, ds. A. H. Ag- tereek. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk. Engelmunduskerk, 10 u.: ds. L. Brink; 19 u.: ds. J. Borghart. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 u.: ds. H. P. Huisman; 17 u.: ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk, 9.30 u.: ds. J. Knol; 17 u.: ds. A. C. van Nood. R.-K. Kerk. St. Joseph, heilige mis 6.45, 8. 9.15 én 11 u.: avondmis. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Wijkerstraatweg 81, 17 u.: dienst. Vrije Evang. Emanuël, Schmidt van Gel derstraat 3, 10 u.: J. Beksx. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis; 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. Evang. Lutherse Gem., Maria Boreel- school, 9.10 u.: kerkdienst. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 u.ds. J. C. Remijn; 19 u.: Oecum. dienst ds. J. C. Remijn en past. N. de Rijk (oud-kath.); De Hoeksteen, 10 u.: ds. G. H. van Wll- lenswaard; De Toorts, jeugdkapel, 10 u.: G. J. Kwakkel. Adventskerk (ziekenhuis- dienst) 19 u.: ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 10 u.: kand. M. de Boer; 16 u.: ds. J. J. Rebel. Geref. Kerk, Geref. Jeugdgebouw, 9, 10.30 en 17 u.: ds. H. J. Bavink R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis te 7. 8.15, 9.30 en 11.30 u. Doonsgez. Gem., Wüstelaan, 10.30 u.: ds. P .J van Schayck. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, hqilige missen te 6.15, 7 en 8 u. (kindermis); te 9, 10.15 (hoogmis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis; O.L. Vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9, 10.10, 11.45, 19 u.: Avondmis; Regina Caeli, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 19 u. (hoogmis). Ned. Herv. Gemeente, Grote kerk, Dank dag voor Arbeid en Gewas, 10 u.: ds. G. W. IJzerman; 19.15 u.: Jeugddienst, ds. P. H. Quartel van Rotterdam. Irene- kapel, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 u.: ds. W. Oorthuis, na de dienst koffie. Wijk aan Zee, 10 u.: ds. J. Borghardt; Heemskerk, 10 u.: ds. M. Wenthe (Doopdienst), 10.30 u.: Kinder- kerk, 19 u.: ds. W. Oorthuvs. Oosterwijk- Meerestein, Chr. L.T.S., io u.: ds. J. A. Don, 19 u.: ds. G. v. Schuppen. Jeugd kapel De Opgang, 10 u.: de heer H. Burg hoorn; Zondagclub De Schans, 10 u.: extra collecte Bijzondere noden. Vrjjz. Ilerv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 u.: dr. A. van Biemen, Bentveld. Ger. Kerk, Mnensplein, 9, 10.30 en 17 u.: ds. G. Meijer. Ger. Kerk, Vrije gem., 8.30 en 17 u.; Chr. Ger. Kerk, Prinsesselaan, 15 u.: ds. M. Vlietstra. Evangelisch Luth. Gemeente, Koning straat 117, 10.30 u.: ds. J. A. Roskam. Advertentie GARAGE L v. d. LEDEN R. CLAEZENSTR 1 DAG en NACHT Advertentie Zweedse lepel, mes en vork van de grondlegger van het modem gevorm de bestek voor een apart geschenk stoutenbeek WONINGINRICHTING BEVERWIJK In 2 A krijgen Velsen en De Kennemers, die tegenover elkaar komen te staan, het niet gemakkelijk. Op VVB en vooral Vi tesse,die respectievelijk thuis tegen QSC en OVVO spelen, hebben we meer hoop. Over het geheel genomen zullen de Kcnne- merlandse derdeklassers aan hun respec tieve tegenpartijen de handen vol hebben, met uitzondering van Beverwijk, dat ongetwijfeld van HSV zal winnen. In 4 C is BloemendaalETO in verband met de bezetting van de bovenste plaats van groot belang. IEV speelt uit tegen de Hoofddorpse Boys. Bij De KennemersVelsen zal wel fel om de punten worden gestreden, want béi de clubs kunnen zé best gebruiken, on danks het feit, dat hun start hoop gaf op behoorlijke resultaten. Na deze beide goe de starts volgden echter minder goede prestaties, totdat op 21 oktober Dé Kenne mers met 30 Vitesse klopte en Velsen de uitwedstrijd tegen DWV met 02 won. Op deze fraaie overwinning teert men nu nog in Beverwijk, doordat de roodzwarten vorige wéék zondag wegens terreinafkeu ring niet speelden, maar de Santpoorters deden veel van hun zege teniet door op die dag van Vitesse met 12 te verliezen. Des ondanks verwachten we, zoals we hier boven reeds schreven, een spannende strijd met als resultaat een gelijkspel. VVB speelt op eigen terrein tegen QSC, Stormvogels en VSV gaan zich de ko mende zondag met oostelijke clubs meten, Stormvogels thuis met Vitesse en de VSV- ers in Nijmegen met NEC. Eén blik op de ranglijst doet zien, dat onze IJmuider semi- profs voor een zware opgave komen te staan. Het lastigst krijgen o.i. de Vogels het, want al bezet Vitesse met 12 punten uit 8 wedstrijden niet de eerste plaats deze eervolle plaats wordt met 13 punten ge deeld door KFC en VSV relatief staan de Arnhemmers, die namelijk één wed strijd minder speelden, er beter voor. Ze verloren nog geen enkele wedstrijd, maar speelden er vier gelijk, nl. tegen Zwolse Boys (2-2), VSV (1-1), Zwartemeer (1-1) en Be Quick (0-0). Op eigen terrein voelden de Geldersen izich bet best thuis: de 4 thuiswedstrijden leverden nl. 7 punten op tegen de 4 ontmoetingen op andere ter reinen „slechts" 5. Toegerust met deze wetenschap en me de gesteund door de feiten, dat de blauw- witten dit seizoen op eigen terrein nog niet hebben verloren en de laatste 5 wedstrij den 9 punten opleverden, is men in het IJ- muider-kamp niet pessimistisch gestemd. Dat wil echter nog niet zeggen dat er op een overwinning wordt gerekend, maar een gelijkspel wordt zeker tot de reële moge lijkheden geacht. Dat het overigens een uitslag wordt met grote getallen, geloven we niet. Daarvoor hebben de verdedigin gen van béide clubs zich tot nu toe te hecht getoond en wijzen de door de voorhoedes van beide teams gescoorde goals niet di rect in de richting van een grote produk- tivitéit. Krijgt Stormvogels, zoals reeds gezegd, het dus naar onze smaak het lastigst, la ten de VSV-ers het zich voor gezegd hou den. dat er hun in Nijmegen beslist geen „walk-over" te wachten staat, al nemen de NEC-ers dan „slechts" de vijfde plaats in. Het hangt er helemaal maar van af in wel ke stemming de oostelijken verkeren, want ze spelen namelijk nog al eens wis selvallig. Zo zijn ze bijvoorbeeld tot nu toe de enige club, die Heerenveen op eigen ter rein een nederlaag toebracht (1-4). maar verloren veertien dagen daarvóór in Nij megen nog wel met 2-4 van Wageningen, de club dus, waarmee VSV de vorige zon dag niet de minste moeite had. Maar op hun beurt lieten de Nijmegenaren Tuban- tia destijds in Hengelo kansloos, terwijl VSV van déze zelfde Twentenaren met 3-1 verloor. En voorts zullen velen zich nog de wed strijd herinneren, weike NEC in IJmuiden tegen Stormvogels speelde. Op een gegeven pgenblik leidden de Vogels met 2-0. Het zou zelfs 3-0 geworden zijn, als door een te actief fluiten van de arbiter waardoor deze verzuimde de voordêelregel toe te passen de 2-0 stand niet gehandhaafd was gebleven. Toen kwam NEC in actie en mochten de Vogels tenslotte nog blij zijn, dat ze met 2-2 tenminste nog op één punt beslag legden. Drs. S. van Popta, benoemd tot lector In de economische politiek en prijstheorie aan de Vrije Universiteit, heeft vrijdag middag in het Woestduincentrum te Am sterdam zijn lectoraat aanvaard met het geven van een openbare les over wetten en tendensen in een centraal geleide eco nomie. De nieuwe lector is in 1913 te IJmuiden geboren. Hij studeerde economie aan de Vrije Universiteit. In 1956 slaagde hij cum laude, voor het doctoraal examen. Na vele jaren in het bedrijfsleven werk zaam te zijn geweest werd hij per 1 janua ri 1961 aan de Vrije Universiteit verbon den voor het onderwijs, dat hij thans als lector voortzet. In zijn openbare les ging drs. van Pop ta uit van twee voordrachten van prof. Oskar Lange gehouden in 1957 en 1958 die beogen een bijdrage te leveren voor de opbouw van een theoretische economie onder het socialisme. Naar aanleiding hiervan liet drs. van Popta zien hoe de oogst in dit opzicht in Rusland mager is geweest. De beoefening der wetenschap stond tijdens de 30 jaren van de Stalin- periode stil; economen lieten hun leven in de Stalin-terreur. Men had van het socia lisme mateloze verwachtingen: met het kapitalisme had de schaarste afgedaan. Spreker gaf weer hoe Lange kapitalisme en socialisme tegenover elkaar stelt en hoe dit onderscheid consequenties heeft voor de vier groepen van economische wetten die hij onderscheidt. Van de verschijnse len, welke een centraal geleide economie, n.l. de Russische, biedt gaf drs. van Pop ta enige algemene karakteristieken, n.l. die van een enorm groot bedrijf, werkend op basis van een centraal plan mét een instructie-systeem, onderworpen aan de dwang tot planvervulling (gevolgen: for mele taakvervulling door de leiders der bedrijven; een instelling op korte termijn, eventueel leidend tot roofbouw; autarkie- tendensen in de onderdelen der économi sche organisatie ten opzichte van eikaar, evenals van de Sovjet-Unie als geheel te genover 't buitenland, een centrale leiding slechts op papier); die van schaarste-eco- nomie (verkopersmarkt), oorlogseconomie (de politieke doelstellingen domineren); onderworpenheid aan een doctrinair Sov- jet-Marxisme (de officiële economische wetenschap is verstard in de opvattingen van vóór 1870). Vervolgens maakte drs. van Popta enige historische vergelijkingen, hij signaleerde ten aanzien van enige punten optredende of mogelijk te verwachten veranderingen (o.a. het binnendringen van moderne Wes terse wiskundige technieken als input-out put analyse en linear programming). Hij besloot zijn les met een samenvatting van de verschillen tussen de Russische plan economie en de Westerse markteconomie. Advertentie voor al uw rijbewijzen KERKWEG 67 - SANTPOORT Telefoon 8930 en 8947 (0 2560) Stormvogels (thuis tegen Vitesse): N. de Graaf; Smits én Th. v. Kampen; Van Wooning, Van Duyvenbodé en S. de Graaf; Kiewiét, W. v. Kampen, Bakker, Visser en Van Wéerlee. VSV (uit tegen NEC): Stuy; Jager en Rijnders; Hendriksen, Kórt en Brom; Van Dolden, Versluis, André, Dikstaal en Farênhorst. Stormvogels 2 (uit tegen Hilversum 2): Van Heyst; De Bruin en Van der Graaf; Plug, Kloostermanen De Vries; Haverkamp, Maarlêveld, De Klerk, Cleeren en Wortel. Uit één en ander moge blijken, dat de roodwitten hun tegenstanders beslist niet moeten onderschatten en zullen moeten afleren zich in hun uitwedstrijden van een minder goede kant te laten zien. De ver dediging van NEC is voor spelers als An dré en Farênhorst heus wel te passeren en daarom rekenen we bij een normale spelontplooiing aan de kant van de VSV- ers op een IJmuider-overwinning. Bij de bloemenveiling is men nu voorna melijk op de kaschrysanten aangewezen; regen en wind hebben danig huisgehouden onder de buitenbloemen. Het directe gevolg hiervan is geweest, dat de prijzen nu snel omhoog zijn gegaan en vrijdag zeker een hoogtepunt bereikten. De aanvoeren némen snél af en de vraag is groot. Werden er woensdag al prijzen be taald, die tot ruim een gulden per bos kwa men, vrijdag liep dêzê op tot niet minder dan ƒ2.per bos. Beneden de .gulden was er deze dag niet veel anders dan wat min dere kwaliteit te koop. Voor 1,50 zat de koopman nog lang „geen eerste rang". Ook de andere blóémen, zoals anjers, rozen en fresia's, warén flink aan de prijs en lagen stukken hoger genoteerd dan in het begin van de week. De aanvoer van potplanten is ook niet bijzonder groot, maar de prijzen lagen vrij goed en staken bij dê snijbloemen niet slecht af. Er was deze week en redelijk aanbod van witte potchrysanten, waarvan de prijzen in het midden der week maar matig waren. Ook de groenteprijz gingen tegen het einde van de week belangrijk Omhóóg en kwamen weer beter voor dè dag dan een week geleden. Van veel produkten ziet men de aanvoeren kleiner worden, zoals de spi nazie, waarvoor de prijs tot 68 cent per kilo ging. Bospeen varieerde van 14 tot 38 cent per bos, waspeen tot 28 cent per kilo. Er was vrijdag een aanbod van 12.000 kilo an dijvie, waarvoor toch tot 25 cent pér kilo werd betaald. Met de bonen is het prac- tisch afgelopen; er waren nog wat pronk- bonen die tot 1.20 per kilo kwamen. Prei liep sterk in prijs op tot 38 cent per kilo. De 1000 kistjes tomaten met 6 kilo in houd varieerden van 33 tot 88 cent per kilo. Ook de bloemkool wérd weer duurder en dê eerste soort noteerde aldus 60 cent per stuk. Schoongemaakte spruiten kwamen boven de gulden per kilo. Het witlof bracht nu ook net even meer op dan een gulden per kilo. De verschillende koolsoorten va rieerden van 8 tot 17 cent per kilo. Uien werden tot 27 cent per kilo verkocht. Prijzen: andijvie 12—15, sla 510, spina zie 2369, bospéen 1638, waspèen 1229. prei 1438, tomaten 3388. pronkbonen 34—120, bloemkool 22—60, witlof 56—101. uien 1727, aardappelen 813, groene kool 918, rode kool 816, spruiten 34—113. De Nederlandse kustvaarder „Muske tier" is gisteren op een rif gelopen voor de kust van Fiveshire (Schotland. Dê be manning van zeven koppen is gered. Het schip, dat 384 ton meet, was op weg naar Dundee. Er is een groot gat in de machinekamer. ZATERDAG 3 NOVEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 14.30 tot 17.30; filiaal Wijkersfraat- weg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-Oost: 14.30 tot 17.30 uur; Jozef huis, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan. 20 uur: Feestavond „Advendo". Aula chr. L.T.S., Beverwijk, 19.30 uur Concert Leger des Heilskorps Utrecht-Nrd. MAANDAG 5 NOVEMBER Openbare leeszaal. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 ên 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Nrd. 14 tot 17 uur. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 uur; Jozefhuis; 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. felsen (uit tegen De Kennemers): Van Duin; Van den Pieterman en Ruigrok; Spanjaard. Hijnén en Van Schagen; Van der Pol, Graman, Schoorl, Ho'og- zaad en Bol. VVB (thuis tegen QSC): Van den Boo gaard; Hoogendijk en De Jong, Van Vuuren, Both en Kersbergen; A. Luit jes, Stet, Doornbos, R. Muskee en De Greef. De Kennemers (thuis tegen Velsen): Dijks: Janssen en Minks; Tielrooy, Van Gerven en Tervoórt; Grapendaal, Jonker, Kops, Noordermeer en De Bouvré. Beverwijk (uit tegen HSV): Does; Van Zon ên WijnandS; Ópzeeland, J. Min- neboo en Ketting; Gerrits, Hooger- werf, K. Minneboo, Kluft en Plezier. DEM (thuis tegen Always Forward): W. Aardenburg; J. Aardênburg en Beentjes: Oórthuyzen, Starmans en Th. v. Lieshout; C. v. Lieshout, Zón- jee, Willems, De Boer en Kleef. IEV (uit tegén Hoofddorp Boys): Jan sen; Stals en A. de Roos; B. Kramer, Buur én P. Bakker; H. de Reus, F. Kramer, Beentjes, J. de Reus en Kor- ver. de club uit Wormerveer, die tot dusver de merkwaardige neiging vertoonde in uit wedstrijden veel beter resultaten te be halen dan op eigen terrein. Gingen name lijk op het Zaanse veld in drie wedstrijden alle punten naar de tegenpartij, de drie ontmoetingen op de velden van de tegen partij leverden de Zaankanters niet min der dan vijf punten op. Dit laatste moge voor de VVB'érs een aansporing zijn extra op hun hoede te wezen. Verder worden nog gespeeld: Alkmaarse BoysZeeburgia (3), West-FrisiaSDW (1) en DWVZilvermeeuwen (2). Vorige week zondag wonnen Succes en Beverwijk beide, zodat de spanning rond om de bovenste plaats is blijven bestaan. Bij deze kopgroep voegde zich ook nog Al ways Forward, dat met Egmondia al heel korte metten maakte (83). Van dit drietal krijgt Beverwijk, dat bij HSV op bezoek gaat, het onzes inziens het gemakkelijkst. We rekenen dan ook vast op een roodwitte overwinning. Lastiger krijgt ongetwijfeld Succes het. De Wierin- gers zijn de gasten van Alcmaria Victrix en op eigen terrein hebben deze Alkmaar- ders na 16 september niet meer verloren. Toch kan een kleine Succes-zege werke lijkheid worden. Always Forward reist naar DEM. Na eên weinig moedgevend begin (twee punten uit vier wedstrijden) schijnen de blauw- witten hun vorm weer te hebben her vonden, want de laatste twee ontmoetingen leverden het maximumaantal winstpunten op. Vandaar dat de Hoornse voetballers het waarschijnlijk niet verder dan een gelijk spel zullen brengen. Dé beide clubs, die momenteel nog de meeste aanspraken op de onderste plaats maken, CSV en ADÓ, zullen het de komen de zóndag respectievelijk tegen DTS en Egmondia zwaar krijgen te verduren. Mo gelijk resultaat voor beide staartclubs: een nederlaag. Ook Wijk aan Zee zal in Aker sloot tegen Meervogels geduchte tegen stand óndervinden. Toch zijn de badmen sen in staat op één punt beslag te leggen. De koplopèrs van 4C, Bloèmendaal en IEV, gaven elkaar vorige week zóndag niets toe. Beide teams Overweldigden hun tegenpartij met 6—3. In hun komende ont moeting krijgen de twee concurrenten het beide met een Haarlemmermeerclub aan de stok, Bloemendaal thuis met ETO en IEV uit, met de Hoofddorpse Bóys. De Bloe mendalers zouden wel eens een veêr kun nen laten, maar IEV móet op de volle buit beslag kunnen leggen. Voorts worden er nog gespeeld; NAS—Zaanlandia (1), Onze GezellenHHB (3) en St. Pancratius EHS (3). Van de zes wandelaars uit Hêllevoet- sluis in Zeeland, die een wandeling onder nemen van af Den Helder naar hun haard stede om daarmee aan tê tonen dat de bei de steden oude marinebandèn hebben, zijn er nog vijf overgebleven. De vijf worden vanavond omstreeks half acht in Wijk aan Zee verwacht. Aldaar worden ze gehuis vest bij leden van de wandelsportvereni ging „IJmondvogels" op welke vereniging door de Beverwij kse sportraad een beroep is gedaan. De vijf wandelaars hebben na melijk eerder de medewerking van Bever- wijks burgemeester ingeroepen inzake de huisvesting. Ze zullen dus nu dankzij de spontane medewerking van de wandel- sportvereniging de nacht in Beverwijk doorbrengen. Zondagmorgen in alle vroeg te vertrekken de tippelaars weer langs het strand, op weg naar Hellevoetsluis vrUdae kwamen In IJmuiden aan: Minerva 2 van Swansea, Iilstetn. Longbeach; Tor, Londen- IJStroöm, Grangemouth; Pabala. Rotterdam; Ri ver Afton, Pepel, erts voor IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Orante van Rotterdam, naar Zaandam; Widar, Malm: Essen, Hamburg: Asletgh. Swansea: Roelof Bulsman. Colchester, voor IJmuiden: Biskopso, Norfolk kolèn voor IJmuiden; celebes, Rotterdam. Vrildag vertrokken uit IJmuiden! Lothareins naar Emden: Höegh Skean. Aruba: Mknve, Ran- ders. bijlegge rIJmuiden: Skaugum, New Orleans; Betty Jean. Bordeaux; Gazelle, Ipswich, kunst mest van IJmuiden; Ritornel, Kingslynii, kunst mest van IJmuiden. Milos, Bremen, walsmateri- aal van IJmuiden: Gooiland, Le Havre; Heimat- land. Lübeck: Deborah. Londen; Nordholm. Ant werpen: Pirjo. Kotka. van Velsen; Aeneas, Ko penhagen: Lechstein. Aruba; Atlantic Sun, Ham burg: Annenkerk, Tenerlffe; Tilly, Delfzijl, van Zaandam. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Telamón naar Curacao: Berkelstroom, Liverpool; Bomma, Oslo: Midas. Kopenhagen: Martha Ahrens, Ham- burg; Conca d'Oró, Hamburg; Turckheirti, Bre men. findien achter de scheepsnaam en de haven van hêrkomst of bestemming nadere aan- duiding volgt, bptokent dit dat het s'-hip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5