IN DE VISHAL EN OP ZEE Zo wordt Velsens grootste en hoogste flatgebouw G.S. willen een provinciale schadevergoedingsverordening streekplannen vaststellen Voorlichting en informatie over ruim 250 beroepen in Velsen-Noord Westelijke diplomaten mogen in de Sovjet-Unie weer reizen Eerste paal voor stadhuis Velsen gaat 15 november in de grond Twee veelbelovende knapen Beroepententoonstelling gehele maand geopend Sport in het kort ZATERDAG 3 NOVEMBER 1962 ^ll Cursus jonge toneel- amateurs veelbelovend gestart „Martini" binnengesleept Bestuurder van scooter hij botsing gewond „Advendo" zet jubileumfeesten voort Russische regering redde de vrede, aldus de Pravda Herfstd e pressies Gemengde bedrijven behoeven directe hulp Kortlopende schulden dienen geconsolideerd T"r'r-i";-; f.1 v 1 T""l i i Hierbij geven wij een beeld, gezien van de Orionweg, van het hoogste woning- gebouw dat in de gemeente Vel sen zal verrijzen. De twaalf woonlagen zullen in totaal 144 woningen bevatten. Het kolossale flatgebouw komt te staan aan de westzijde van de Orionweg, tegen over de Bellatrixstraat in IJmuiden. De "bouw geschiedt naar het ontwerp van de Rotterdamse architect (BNA) E. P. Groos- man. De uitvoering is toevertrouwd aan het bouw- en aannemersbedrijf van Muys en Winters n.v., eveneens te Rotterdam, in samenwerking met de directeur voor de Volkshuisvesting te Velsen. Het besluit om tot deze bouw over te gaan werd door de gemeenteraad van Velsen genomen, met de stemmen van de P.v.d.A.-wethouder de heer H. de Boer, de P.S.P. en de C.P.N. tegen. De tegen stemmers betoogden, dat de huur van deze woningen boven de financiële draagkracht zal zijn van degenen voor wie het bouw volume bestemd is. Zoals men in het desbetreffende raadsverslag (IJ.C. 18 ok tober) heeft kunnen lezen, heeft het ge meentebestuur echter geen andere keus: het niet aanvaarden van de dwangpositie waarin men gebracht is door omstandig heden waarin Velsen buiten zijn schuld is gekomen en waarin het ook niets kan veranderen, zou alleen maar verlies van bouwvolume als gevolg hebben. Zoals bekend, gaat het hier in feite om woningwetwoningen. Maar in dit com plex zullen meer bijzondere voorzienin gen worden aangebracht dan in woning wetwoningen welke tot heden in deze ge meente zijn gebouwd. Zo zal er voor het gehele flatgebouw en alle woningen een centrale verwarmingsinstallatie komen, een hydrofoor, een vuilstortkoker, een droge brandleiding, twee liften, een bliki Het bestuur van de sectie toneel van de Velser Gemeenschap kan tevreden zijn over de eerste opkomst bij de cursus voor jeugdige toneelamateurs, waarmee vrijdagavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een aanvang werd gemaakt. Er hebben zich namelijk ruim twintig gegadigden aangemeld, die door voorzitter Cor Gravemaker onmiddellijk op hun gemak werden gesteld. Hij bracht hun onder het oog, dat deze cursus is be doeld om de plaatselijke toneelverenigin gen over een aantal jaren van enige ge schoolde jonge krachten te voorzien. Uiter aard worden zij bij hun keuze volkomen vrij gelaten. Voor de rest van dit lesuur was toen het woord aan de heer Chris Sluiters, die zich met de leiding van deze cursus heeft willen belasten. Hij begon, met de prille acteurs en actrices enig inzicht te geven in de aard van de stukken, waar zij straks hun eventuele talenten aan mogen toetsen; aan welke inleiding al direct enige prak tische lessen werden verbonden. Met be langstelling dient nu te worden afgewacht, welke van deze cursisten wij te zijner tijd als jeune premier of ingénue op de planken in actie zullen zien. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen van Terschelling heeft de 399 brt metende kustvaarder „Martini" de haven van Harlingen binnengesleept. De ..Marti ni" had in de buurt van het lichtschip Tex el machineschade gekregen. De kustvaar der was met een lading kunstmest op weg van Delfzijl naar Hull. In Harlingen zal de schade worden hersteld. sembeveiliging en in elke woning een deurtelefoon en schelinstallatie. De totale bouw- en grondkosten, als mede de kosten van de bijzondere voor zieningen van de uitvoering worden ge raamd op 3.850.000. Aan de zijde van het duin krijgt elke woning een balkon, van waaruit men een schitterend uitzicht zal hebben op duin landschap en zee. Er komen voorts een efficiënte parkeergelegenheid, trottoirs, etcetera, aangepast bij het moderne bouw werk, dat voorlopig "net hoogste en mo dernste woninggebouw van Velsen zal zijn. Ongeveer de helft van deze woningen zijn bestemd voor personeel van Hoog ovens, de Papierfabriek en andere indu strieën en personen die onder „rijksvoor keur" vallen. Medio vorige maand waren er in Velsen 2550 woningzoekenden, een getal dat se dert gegroeid is. Men hoopt in elk geval, dat door reali sering van dit nieuwe flatcomplex enige „doorstroming" wordt bereikt, namelijk dat personen die naar hun inkomen eigen lijk „te goedkoop wonen", gebruik zullen maken van de gelegenheid om meer over eenkomstig hun inkomsten zullen gaan verhuizen naar een woning die meer huur vergt, zodat minder draagkraehtigen een kans krijgen om een woning te betrekken waarvan de huurprijs eveneens in een redelijke verhouding staat tot hun ver diensten. Donderdag 15 november, des middags om 14.45 uur, zal de eerste paal voor de bouw van het nieuwe stadhuis der gemeen te Velsen de grond ingaan. Deze handeling wordt verricht door dr. M. J. Prinsen, commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland. Zoals bekend, is men enige tijd ge leden reeds begonnen met het graafwerk op Plein 1945, ten behoeve van de bouw van het nieuwe stadhuis, waar Velsen zo lang op heeft moeten wachten. De struc tuur van de grond maakt het nodig, dat tegen de verwachting, heipalen de grond in moeten, alvorens men met de fundering kan beginnen. OLIEHAARD IN BRAND De Velser brandweer is vrijdagmiddag uitgerukt na een brandmelding. Het bleek dat in het perceel Slaperdijk 38 een olie- haard in brand was geraakt. De brand weer was er gauw mee klaar, zodat de scljade tot de oliehaard bleef beperkt. Op de hoek Zeeweg-Herenduinweg, kwa men een personenauto en een scooter met elkaar in botsing. De autobestuurder had geen voorrang verleend aan de bestuurder van de scooter die aan zijn rechterknie werd gewond. De scooter werd zwaar be schadigd. De ongevallendienst verleende de gewonde de eerste hulp en heeft hem vervolgens naar zijn woning in Santpoort vervoerd. Bij de Rotonde Santpoort aan de grens van Haarlem, is vrijdagavond laat een mo torrijder geslipt. Een passerende automo bilist vervoerde de gewonde, die een ont wrichte rechterschouder had en schaafwon den, naar het Antoniusziekenhuis. tidag De aanvoer in IJmuiden was vrijdag 10.640 kisten vis, waarvan 411 kisten tong en tarbot, 5 tongschar en schartong, 577 chol, 20 schar, 30 bot, 7286 haring, 1025 lakreel, 620 schelvis, 440 wijting, 164 ka- -ljauw en gul, 6 haai, 8 poon, 28 koolvis 1 20 diversen. In guldens, per kilogram: gr. tong 6.60 10, grm. tong 5.504.60, kim. tong 5 20 50, kl. tong I 5.204.60, kl tong II 5.20 10. tarbot I 4.503.30. Per 50 kilogram: tarbot II 158, tarbot III 138, tarbot IV 134114, tongschar 100, kl. tongschar 92, kim. schol 68, kl. schol I 70, kl. schol II 60—26, schar 37—21, bot 25— 12, v. haring 4012, makreel 30—23, kim. schelvis 6430, kl. schelvis I 6158, kl. schol II 36—14, wijting 34—16, gr. gul 72— 55, mid. gul 6047, kl. gul 43—35. kl. haai 29—20, poontjes 2818, kleine koolvis wit 6355, kleine rode poon 35. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 260 122, grote koolvis wit 130110. In guldens: KW 81: 9990; KW 8: 13.210; KW 152: 8120; KW 164: 1800: KW 104: 8810; KW 145: 10.770; KW 94 1720; KW 92: 3380; KW 186: 9420; KW 61: 940; KW 112: 140; KW 119: 690; KW 184: 1330; IJM 54: 4840. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de Provinciale Staten een voorstel doen toekomen tot vaststelling van een provinciale schadevergoedingsverordening in verband met streekplannen. De thans geldende wetgeving op het ge bied van de ruimtelijke ordening bevat geen regeling inzake een eventuele ver- Nadat gistermorgen een inwoner van IJmuiden bij de politie aangifte had ge daan, dat zijn bromfiets spoorloos was, stel de hij zich in de middag opnieuw met de politie in verbinding, nu om te vertellen, dat hij twee jongens op zijn brommer had gezien. De politie ging op onderzoek uit en vohd de jongens, respectievelijk dertien en veer tien jaar oud. beiden in IJmuiden woon achtig. Ook de gestolen bromfiets kwam te voorschijn. Wel had de brommer een gedaanteverwisseling ondergaan: hij was overgespoten met rode verf en er zat een duozadel op. eveneens van diefstal af komstig, maar die way. al in oktober ge pleegd. Een der knapen bekende voorts, dat hij eerder in Haarlem een jongensfiets had gestolen Na verhoor door de politie zijn de twee veelbelovende jongens naar huis gestuurd. De gistermiddag geopende beroepententoonstelling in Velsen-Noord is bedoeld als een terreinverkenning op het uitgebreide gebied van beroepen in ons land, ol als een introductie in de grote-mensenwereld. Het schoolkind kan door middel van de in de Papiervakschool aan de Doodweg in Velsen-Noord ge- exposeerde foto's en materialen een duidelijke informatie krijgen omtrent de toekomstmogelijkheden. Er zijn in ons land ongeveer vierduizend beroepen, maar het is ondoenlijk van alle een indruk te geven in de beperkte ruimte van een school. In Velsen-Noord zijn foto's en materialen over ruim tweehonderd vijftig beroepen bijeengebracht. Het was de voorzitter van de adviescommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau TJmond, de Velsense wethouder J. van Leeuwen die gistermiddag de tentoonstelling officieel in gebouw Concordia heeft geopend. Dank zij de medewerking van Van Gel der Zonens Papierfabrieken in Velsen- Nord en de gem"! ebcsturen in de IJmond was het mogelijk de reizende ten toonstelling naar de IJmond te krijgen. De papierfabriek stelde de vaklokalen van de vroegere papiervakschool aan de Doodweg beschikbaar en de gemeentebesturen be reikten, dat een deel van de vervoerskos ten der scholieren zal worden betaald door de gemeenten. Directeur van het gewestelijke arbeids bureau, de heer J. C. Buis verwelkomde gistermiddag tal van autoriteiten, onder wie de wethouders A. J. Hermes van Be verwijk, P. de Graaf van Heemskerk en de hoofdinspecteur-directeur van arbeids zaken in N.-Hoiland. Ook waren vertegen woordigers van verschillende onderwijsin stellingen in de IJmond aanwezig, alsmede representanten van het bedrijfsleven. Voorlichting van belang Het hoofd van de afdeling beroepen- oriëntatie van het Rijksarbeidsbureau te Den Haag, de heer K. van 't Set hield een lange toespraak, waarin hij op de ver schillende aspecten van beroepenvoorlich- ting en beroepskeuze nader inging. Het ge- van van adviezen van deskundigen aan ouders van kinderen is een belangrijke taak van de arbeidsbureaus geworden. Meer en meer wordt het grote nut hiervan dan ook ingezien. De adviezen zijn zuiver individueel. Daarnaast richt zich de beroe- penvoorlichting door middel van tentoon stellingen tot een groep van kinderen die nog schoolgaan. De heer Van 't Set betoogde dat een jong kind nog geen oordeel kan hebben over een bepaald beroep. Het kind immers is daarvoor nog te jong, het ziet de maat schappelijke en psychologische kant van het beroep van de grote mensen nog niet. In het spel fantaseert het kind, imiteert het een beroep. Op latere leeftijd heeft het kind voorlichting nodig, maar vaak be kijken de ouders de beroepskeuze van hun zoon of dochter niet vanuit dat standpunt, maar vanuit hun eigen maatschappelijke instelling of ervaringen. Een tentoonstelling van beroepenvoorlich- ting kan bij dit alles helpen. Daarom dient de expositie te worden gezien als een ter reinverkenning, voor de schoolkinderen, als een introductie in de „grote-mensen-maat- schappij". Het ministerie streeft er aldus de heer Van 't Set naar, te komen tot een systematische beroepenvoorlichting in de scholen. Onderwijzers en leraren kunnen namelijk het hunne bijdragen tot een ver antwoorde beroepskeuze van hun leerlin gen. Ruim 3090 kinderen Voorzitter van de adviescommissie, wet houder J. van Leeuwen, die pas drie da gen als voorzitter werkzaam is, herinner de eraan, dat er thans veel meer beroe pen zijn dan vroeger. Blij was hij dat ruim drieduizend schoolkinderen uit het gewest de tentoonstelling zullen bezoeken. Hierbij is dus succes bij voorbaat al ver zekerd. Hopend dat de tentoonstelling vruchten mag afwerpen, verklaarde hij deze voor geopend. De tentoonstelling is geopend elke dag tot en met 30 november aanstaande. Iede re dinsdag- en donderdagavond is zij ook toegankelijk voor ouders en wel van half acht tot negen uur. Zuid-Afrika en Luxemburg zijn donder dag toegelaten als lid van oe „Internatio nal Yacht Racing Union" (de internatio nale zeilfederatie). Het gebeurde tijdens de jaarlijkse vergadering van het alge meen bestuur, die in Londen plaatsvond. De kwestie van de toelating van Israel kwam ook ter sprake. Besloten werd dat de Israëlische federatie eerst haar statuten zal moeten aanpassen aan die van de in ternationale federatie. Bij de internationale amateur bokswed strijd tussen Engeland en Rusland, die voor de Britten teleurstellend met 8-2 ver loren ging, had het publiek de meeste be langstelling voor een van de bij-partijen. Daarin kwam een zekere Marcel Cerdan uit tegen Len Wilson. De jonge Cerdan, een zoon van de bij een vliegtuigongeluk omgekomen wereldkampioen in het mid dengewicht, verloor op punten. Hij kan zich echter troosten met de gedachte, dat in het eerste het beste gevecht dat zijn vader leverde, deze gediskwaiiliceerd werd. Bij een internationaal concours hippique in New York vestigde de Canadees Tom Gayford een nieuw record. Met „Blue Beau" sprong hij over de hindernis, die op 2.158 meter was gebracht. De Spaanse prof tennisspeler Andres Gimeno is te Barcelona in het huwelijk getreden met mej. Christina Carulla. De huwelijksreis van het jonge paar gaat naar Australië, waar Gimeno zich weer zal aansluiten bij het tenniscircus van Jack Kramer. Gary Hocking (Rhodesia), wereld kampioen motorsport in de 350 en 500 cc klasse, zal 15 december in Johannesburg zijn debuut maken als autocoureur. Het ligt in de bedoeling dat hij met een Lotus Climax tevens zal deelnemen aan de grote prijs van Zuid-Afrika, op 29 december in East London. goeding van door planologische maatrege len veroorzaakte schade. In de onlang vastgestelde, nog niet in werking getreden Wet op de Ruimtelijke Ordening is wel een dergelijke regeling opgenomen. N» 1945 heeft de praktijk zich zo ontwikkeld dat steeds meer gemeenten zijn overge gaan tot vaststelling van een schadeve. goedingsverordening. G.S. hebben tot du ver steeds het standpunt ingenomen, d? aan een regeling inzake vergoeding doo de provincie van door streekplannen vei oorzaakte onevenredige schade geen br hoefte bestaat, omdat een streekplan ni- dezelfde rechtsgevolgen heeft als een ge meentelijk bestemmingsplan. De Kroon heeft echter bij het K.B. var 19 september 1960, houdende goedkeurin van het Streekplan IJmond-noord, de ver plichting tot vaststelling van een regeliiv inzake vergoeding door de provincie van door een streekplan veroorzaakte schad" opgelegd. Naar het G.S. voorkomt, moet de voorkeur worden gegeven aan een af zonderlijke, algemene schadevergoedings verordening, die op alle in de provinc geldende streekplannen van toepassing is De geanimeerde herdenking van het vijfentwintigjarig bestaan van de toneel vereniging „Advendo" uit IJmuiden, werd vrijdag voortgezet met een feestavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem brandlaan. Het programma hiervoor ver zorgde een variété-ensemble onder leiding van Han Bakker, die de gespeelde revue show de titel „Amusements-expresse" had meegegeven. Onder deze verzamelnaam was een aantal divertissementen bijeenge bracht, waarmee het publiek over het al gemeen wel onderhoudend kon worden be ziggehouden. Ondanks dit behaalde succes lijkt ons de veronderstelling gewettigd, dat niet alleen hét amateurtoneel, maar ook dergeli.ise variétégezelschapjes van de televisie een moordende concurrentie ondervinden, waardoor zij wel eens in hun voortbestaan konden worden bedreigd. Want w-.t kunnen zulke artiesten, die toch allerminst tot de groten behoren, 't publiek nog bieden, dat men niet al eerder en dikwijls beter op het beeldscherm heeft gezien. Zo was het bijvoorbeeld voor Alice Williams practisch onbegonnen werk, met haar betrekkelijk eenvoudige goocheltoeren waarbij vele toeschouwers de manipulatie rriet de para plu's onmiddellijk „door" hadden zich te meten met het virtuoze optreden van een Kaps of Pit, die men af en toe via de televisie mag bewonderen. Dit geldt ook voor de overige optreden den, die geen van allen oorspronkelijk ge noeg zijn geweest, om een blijvende in druk achter te laten. Zelfs de traditionele accordeonvirtuozen, mochten op dit pro gramma niet ontbreken. Wij kunnen dus volstaan met te vermelden, dat door het ensemble onderhoudend werd gemusiceerd gezongen en geconfereerd, over welke prestaties het publiek stellig tevreden is geweest. Men kan zich hedenavond nog van een en ander overtuigen, wanneer het programma in dezelfde zaal voor de overi ge donateurs van „Advendo" wordt her haald. Aan het begin van deze avond, wenste voorzitter M. C. Hammer met een kort openingswoord te volstaan. Hij maakte te vens van deze gelegenheid gebruik een aantal donateurs op het toneel te verzoe ken dat het jubilerende „Advendo" deze kwart eeuw was trouw gebleven. Voor zo ver het dames betrof, werden zij met bloe men beloond, waarbij de heren een doos sigaren in ontvangst mochten nemen. MOSKOU (Reuter en AP) Het verbod op reizen van westelijke diplomaten is door de Russische regering verzacht. Het verbod werd vorige week van kracht nadat president Kennedy de blokkade van Cuba afgekondigd had. Alle -westelijke diplomaten die in de Sovjet-Unie op reis waren, kregen bevel onmiddellijk naar Moskou terug te keren. Het Russische partij-orgaan de Pravda zegt, dat de wereld slechts dan „aan nieuwe verwikkelingen" kan ontsnappen na de Cubaanse crisis, als de Amerikaanse staatslieden dezelfde wijsheid tonen die de Russen hebben gedemonstreerd De we reld, aldus het blad, heeft een zeer moei lijke week doorgemaakt, misschien wel de moeilijkste na de tweede wereldoorlog. De wereld stond op de rand van een kern- catastrofe en als het gevaar nu vermin derd is, weet de hele wereld dat dit te danken is aan de houding van de Rus sische regering. Een hoge Russische militaire functionaris heeft tegen westelijke diplomaten gezegd dat de Sovjet-Unie haar voorste! om haar bases uit Cuba terug te trekken als de Amerikanen dat het hun bases in Turkije zouden doen, hebben laten varen met het oog op het „onverzoenlijke antwoord" van president Kennedy. De zegsman legde er de nadruk on dat dit ztjn ne-soon'iike me ning was. Hij deelde tevens mee. dat de Sovjet-Unie de staat van paraatheid voor het Russische leger zal intrekken en hel (Van onze weerkundige medewerker) Oktober is met veel regen en wind geëin digd nadat het er eind vorige week nog naar uitzag dat het een hele droge maand zou gaan worden. De gemiddelde tempera tuur is deze maand ongeveer 1 graad bo ven normaal gebleven. Voor het eerst na februari dan weer een iets te warme maand. De vorige zeven bleven belangrijk te koud, Op enkele plaatsen o.a. in De Bilt is meer dan 70 mm regen gevallen, zodat daar oktober nog iets natter dan normaal is geworden. Met de krachtige westelijke luchtstroom in de hogere luchtlagen zijn ook de eerste novemberdagen nieuwe depressies van de oceaan te verwachten. In de koude lucht die steeds achter deze depressies om via IJsland wordt aange voerd komen vaak hagelbuien voor, door dat op 5 kilometer hoogte de temperaturen tot 30 C. dalen. afzwaaien van personeel van raket- en marinestriidkrachten zal laten doorgaan als er een definitief einde aan de crisis rond Cuba is gekomen. Het bestuur van de Nederlandsclie Christelijke Boeren- en Tuindersbond Is van mening, dat het dringend noodzake lijk is, dat op zeer korte termijn in de acute financiële noodpositie op de ge mengde bedrijven hulp wordt geboden. Deze hulp dient te omvatten het verle nen van de mogelijkheid tot consolidatie van kortlopende schulden cn in aanslui ting hierop het verstrekken van een di recte tegemoetkoming aan de gemengde bedrijven. De consolidatie van kortlopende schul den, die in nauw overleg met de Boeren leenbanken zou kunnen worden uitgevoerd is naar het oordeel van het bestuur drin gend gewenst, met het oog op de acute liquiditeitsmoeilijkheden op een groot aan tal gemengde bedrijven. Deze maatregel, waar alle gemengde bedrijven in princi pe voor in aanmerking dienen te ko men, kan worden gerealiseerd door het verstrekken van leningen met overheids- garantie. Deze lening kan worden geba seerd op de werkelijke kredietbehoefte bij de huidige bedrijfsvoering, zoals deze uit over te leggen balansgegevens blijkt. De aflossingstermijn hiervan dient te worden afgestemd op de financiële mogelijkheden van het betrokken bedrijf. Deze krediet regeling heeft volgens de C.B.T.B. het voordeel dat zij aansluit aan de bestaan- voordeel dat zij aansluit aan de bestaan de praktijk van kredietverlening, zonder hiermee in concurrentie te treden. Het bestuur meent dat. ook het prijsbe leid in het algemeen, zoals dit voor 1963 zal moeten gelden de nodige ruimte zal moeten bieden die noodzakelijk is om de zo gewenste aanpassingen in de bedrijfs- struktuur te bewerkstelligen. Dit zal moe ten betekenen dat zowel voor de melk. als voor de akkerbouwprodukten de prij zen op een hoger niveau zullen moeten worden vastgesteld.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7