„Industrie staat voor ingrijpende wijzigingen' De beurs aan het werk of aan de wandel, in dienst of m de handel! KING houdt je fit! J. H. Seijlhouwer directeur van „Avery Etiketten" „Parijse Club" geeft Argentinië uitstel Nedap verwacht gelijk resultaat Directie „Intervam" Prof. Boldrini volgt olievorst Mattei op Braat Bouwstoffen verwacht lagere winst Prof. Kuhlmeyer voor accountants Bouwers willen huurgrens voor woningbouw Houthandel Wessem Onveranderd winstsaldo Immofund N.V. Vraag over vlootbezoeken in Rotterdam Record graanoogst Republiek Rusland Slavenburg's Bank verdubbelt kapitaal Britse werf komt met confectie-modellen SCHEEPVAARTBERICHTEN Fors gespaard bij RPS in oktober De Lint" meldt omzetstijging Zware regenval in de buurt van Barcelona Lagere landbouwscholen steeds meer ontvolkt Dr. Van Praag antwoordt dr. Tilanus het beste dagelijkse middel ter MAANDAG 5 NOVEMBER 1962 en Kort economisch nieuws Minister Luns naar de Ver. Staten Advertentie Van Reekum Papier-Gepacy n.v. heeft opgericht Avery Etiketten" n.v. Van het maatschappelijk kapitaal ad 5 miljoen, verdeeld in 5.000 aandelen van 1.000, zijn 1.000 aandelen geplaatst en volgestort door inbrenging van de bedrijfsafdeling „Avery zelfklevende etiketten". De nieuwe n.v. be oogt onder meer de fabrikage en handel in etiketten en apparaten voor de bedrukking en aanbrengen van etiketten, alsmede de fabrikage van- en de handel in papier waren, verpakkingsmiddelen en zelfkle vende papieren en materialen. Tot direc teur is benoemd de heer J. H. Seijlhouwer in BloemendaaL De krediteurlanden van Argentinië in de zogenaamde „Parijse Club" hebben beslo ten Argentinië in de komende twee jaar financiële steun te verlenen. Ook zullen zij aan hun regeringen aanbevelen voor 50 percent van de commerciële schulden, die in 1963 en 1964 vervallen uitstel te ge ven aan Argentinië. Dit is meegedeeld door het Franse ministerie van Financiën. De n.v. Nederlandsche Apparatenfabriek (Nedap) te Groenlo verwacht dat de winst over 1962 geen groot verschil zal tonen met die van 1961. De omzet zal vrijwel overeenkomen met die van vorig jaar. Commissarissen en directie van Inter vam n.v. delen mede, dat de heren ir. A. van den Berg en F. Dijkstra de wens te kennen hebben gegeven, per ultimo 1962 hun functie van directeur der vennootschap neer te leggen. (Van onze correspondent) ROME Eerder dan werd verwacht heeft de Italiaanse regering voorzien in de vacature ontstaan door de dood van Enrico Mattei de ongekroonde koning van het Italiaanse oliestaatsbedrijf. Tot zijn op- volger als voorzitter van de ENI is be noemd prof. Marcello Boldrini, die tot nu toe vice-voorzitter was. Boldrini werd geboren in 1890 te Mate- lico, een plaatsje gelegen dichtbij de ge boorteplaats van Mattei zelf. Hij is bijna 17 jaar ouder dan Mattei en was een ou dere vriend van hem. Hij is ongetwijfeld een zeer bezadigd man, is bekend als een groot econoom en sedert 1922 heeft hij aan verschillende universiteiten, eerst aan de universiteit van Milaan, de leer stoel bekleed voor statistiek. Hij was sedert 1943 de meest intieme medewerker van Mattei, voor wie hij een onbegrensde be wondering koesterde. De minister van staatsbedrijven Bo heeft verklaard dat men met deze benoeming haast heeft willen maken, omdat men wil vermijden dat er twijfel zou kunnen rijzen over de wil der regering om in ieder op zicht voort te gaan op de weg, ingeslagen door Mattei. Om diezelfde reden heeft men ook de meest directe medewerker van Mattei, Boldrini. tot zijn opvolger willen benoemen. Het levenswerk van Mattei, zei minister Bo, zal in zijn geheel niet alleen bewaard blijven doch verder wor den uitgebouwd volgens de door hem aan gegeven richtlijnen. De directie van de N.V. Bouwstoffen v/h A. E. Braat deelt mee dat de omzetten over de eerste negen maanden gelijk zijn aan die over dezelfde periode van 1961 De kosten zijn echter aanmerkelijk geste gen. Over het gehele lopende boekjaar moet gerekend worden op een lager- winst dan over het boekjaar 1961. „Of en in hoeverre dit in het dividend tot uiting zal moeten komen, zal afhangen van het resultaat der laatste drie maanden at dus de directie. De overgangsfase naar de Europese Eco nomische Gemeenschap zal zich kenmerken door een uitkammingsproces, waarbij een aantal ondernemingen verdwijnt of door andere wordt overgenomen. Dit is één van de consequenties van de EEG voor de industrie, die prof. dr. H. J. Kuhl meijer schetste in zijn rede voor de Ac countantsdag, die zaterdag in Amsterdam is gehouden. Als algemene economische trend zag deze hoogleraar aan de Nederlandsche Eco nomische Hogeschool te Rotterdam de voortschrëidende technische ontwikkeling, die samen met de voortdurende personeels tekorten uitloopt op toenemende investerin gen in meer en betere en dus duurdere machines en installaties. Hierdoor loopt het vaste-kostenbestanddeel op en wordt de conjunctuurgevoeligheid groter. Een sta biele en massale vraag naar het produkt is dan van vitaal belang voor de betrokken industrie. De export buiten de EEG is hiermee nauw verbonden. Als volgende trend zag prof. Kuhlmeijer toenemende concurrentie, gevolg van de vergroting van de markt. Voorts stijgend peil van sommige kosten en een neerwaartse druk op de prijzen in andere sectoren. De verhoging van de levensstandaard gaat gepaard met een stijging van het zo genaamde „Vrije-inkomensbestanddeel", dat deel dat beschikbaar is voor niet-strikt nodige uitgaven. Met de toegenomen noodzaak het appa raat vol bezet te houden, leidt dit tot een sterk toegenomen betekenis van de „mar keting" het met alle moderne middelen der overreding plaveien van de lange weg van fabriek tot consument. Dit betekent sterke uitbouw van de commerciële afde lingen in de industriële sector. De opkomst van massa-distributiebe drijven zal het verbruik tegen lagere prijzen stimuleren en de massa-fabrikage bevorderen. In de industriële sector zal een vernauwing van het assortiment kos tenbesparend werken, doch in de handel zal assortimentsverbreding, gekoppeld aan moderne verkoopmethoden, zelfkeuze en zelfbediening opgeld doen. In de eindprijs van het artikel ziet prof. Kuhlmeijer het aandeel van de distribu- tiekosten toenemen. Bovendien staan indu striële ondernemingen in een aantal secto ren voor de keuze in welke mate zij hun afzet zullen richten op de opkomende gro te distributieconcerns en in hoeverre op de traditionele middenstandsbedrijven. Als samenvatting van zijn betoog stelde prof. Kuhlmeijer, dat de kracht van de industrie in toenemende mate zal worden bepaald door haar vermogen om de kostenstijgin gen de baas te blijven, kwaliteitsproduk- ten vervaardigen, eigen research en ont wikkeling te stimuleren en een effectieve marketing-strategie voor de gehele EEG te hanteren. De minder gunstige produktie-ontwikkeling in onze Limburgse mijnen blijft zich als gevolg van het tekort aan mijnwerkers voortzetten. Over de eerste veertig weken van dit jaar bedroeg de kolenprodutkie 8.801.000 ton nètto, te weten 898.000 ton of ongeveer 9,2 percent minder dan in de overeenkomstige periode van 1961. De goud- en deviezenreserves van Frankrijk zijn in de eerste helft van dit jaar met 578 mil joen dollar toegenomen. In de overeenkomstige periode van 1961 stegen de reserves met 619 mil joen dollar. Een groep van twintig Nederlandse industrië len is onder leiding van dr. P. H. Noordwal in Belgrado aangekomen. Zij zullen in Joegoslavië besprekingen voeren over im- en exportzaken. De commissaris van de Koningin in Groningen heeft de nieuwe papierfabriegk van de Coöp. Cartonfabriek „Union" G.A. te Oude Pekela geopend. Harlow H. Curtice, voormalig president-direc teur van General Motors, is op 69-jarige leeftijd overleden. „Het lijkt mij niet in overeenstemming te zijn met de sociale functie van de wo- ningwetbouw, dat gemeenten en woning bouwverenigingen woningen bouwen met huurprijzen, die in sommige gevallen vér uitgaan boven die van particuliere huur woningen. Het is namelijk geen zeld zaamheid, dat voor woningwetwoningen huren worden vastgesteld, die oplopen tot 120 a 175 per maand. Hiertegen dient de overheid stelling te nemen en wel door het stellen van huurgrenzen, zoals die al lang gelden voor de particuliere bouwer." Dit zei vandaag in Arnhem de heer D. J. Beuker in een rede wdarmee hij als voor zitter van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers de jaarvergadering van de bond opende. De woningwetbouw heeft tot taak te voorzien in de bouw van eenvoudige ar beiderswoningen, voorzover aldus de heer Beuker aannemelijk is, dat het particulier initiatief niet in die behoefte voorziet. Eerder had hij er op gewezen dat van de miljoen woningen, die na de oorlog zijn gebouwd er 42 percent in de particuliere en 58 percent in de overheidssector tot stand is gekomen. Vóór de'oorlog bedroe gen deze percentages respectievelijk 90 en 10. Hij stelde ten slotte vast, dat de par ticuliere woningbouw zich in de afgelopen jaren ondanks wanbegrip en tegenwerking, heeft kunnen ontwikkelen op een wijze, die en wat kwaliteit en wat kwantiteit betreft, ■ten aanzien van de voorziening in de wo ningbehoefte van vrijwel alle bevolkings groepen, gunstige resultaten voor de toe komst mag doen verwachten. De NV Houthandel v/h Van Wessem en Co heeft in het per 31 mei 1962 af gesloten boekjaar, blijkens het verslag, een gecombineerde exploitatiewinst be haald van f 473.066 (v.j. 472.459). Na afschrijvingen ad 129.104 111.141), etc. resteert een winst van 116.462 117.097). Voorgesteld wordt zoals be kend, een onveranderd dividend van acht procent. Over het nieuwe boekjaar deelt de directie mee, dat de resultaten over de eerste vier maanden ten achter zijn gebleven bij die van het vorige boekjaar. Met een maatschappelijk kapitaal van 1 min, verdeeld in 2.000 aandelen van 500, is opgericht de Beheer- en Beleg gingsmaatschappij „Immofund" n.v. in Rot terdam. De directie zal worden gevoerd door de heren L. J. Hemmes en P. J. Schoten. Tot commissarissen zijn benoemd de heren mr. H. Luyken dr. P. J. von Rechenberg, prof. mr. W. J. Slagter en mr. H. J. van Voort- huysen. In het centraal rapport op de begroting van de gemeente Rotterdam wordt door enkele leden de vraag gesteld of de wens van de bevolking naar duurzame wereld vrede niet strijdig is met vlootbezoeken van vreemde mogendheden. (Rotterdam kreeg in het afgelopen jaar bezoek van Amerikaanse, Franse en Canadese vloot- eskaders). MOSKOU (Reuter) De boeren in de Russische federatie, de grootste republiek van de Sovjet-Unie, hebben dit jaar een recordgraanoogst binnengehaald. Hiervan werd 36 miljoen ton aan de staat verkocht, hetgeen bijna zeven miljoen ton meer was dan vorig jaar. Dit heeft het regerings orgaan Izwestia, zaterdag bekendgemaakt. De federatie levert normaal 60 percent van de Russische graanoogst. Het bestuur van Slavenburg's Bank n.v. stelt een statutenwijziging voor waarbij o m het maatschappelijk kapitaal wordt verhoogd van 25 min tot 50 min. Hier van zijn thans f 19.3 min aandelen ge plaatst. Voorts zullen commissarissen één of meer directeuren aan kunnen wijzen, die met de titel van hoofddirecteur, belast zullen zijn met de algemene leiding. HAMBURG (DPA) Rederijen over de gehele wereld hebben dezer dagen van de Britse scheepswerf Cammell Laird te Bir kenhead een catalogus ontvangen, waarin standaardkoopvaardij schepen tegen zeer gunstige prijzen worden aangeboden. De werf heeft een assortiment van zes gestan daardiseerde schepen voor droge lading en tankers met een draagvermogen van 3.150 tot 54.400 dwt en snelheden van 14 tot 17 knopen samengesteld. De schepen kun nen worden uitgerust met dieselmotoren volgens de speciale wensen van de kopers. Aagtedijk 3 te Hamburg. Aagtekerk 4 te Genua. Aalsum 4 v. Hamburg n. Punta Cardon. Achilles 3 120 m. n.o. Azoren n. Nordenham. Acmaea 3 1230 m. w.n.w. Kp. Verd. eil. n. R'dam. Acteon 3 90 m. w. Ceylon n. Madras. Adara 4 ten anker Stettin. Adrastus 2 te Newport v. Swansea. Agamemnon 3 te Curagao. Alamak 4 te Houston. Alchiba 4 te Alicante verwacht. Alioth 3 v Rotterdam, 4 te Hamburg. Alkes 3 190 m. z.o. Kuwait n. Wuwait. Alnati 3 290 m. n.w. Dakar n. Santos. Ameland 3 te Glasgow v. Liverpool. Amerskerk 3 te Colombo v. Aden. Amstelkroon 3 240 rh. o.n.o. Marcus eil. n. Smgap. Amstelland 3 570 m. o.n.o. Bermuda n. Pt. Said. Amstelmolen 3 360 m. n.o. Seychellen n. Durban. Andijk 4 te Rotterdam. Archimedes 3 730 m z.w. Azoren n. Curagao. Ares 3 te Ciudad Bolivar v. Limon. Arkeldiik 3 te Cristobal v. Swansea. Amsteldijk 4 te Hamburg. Attis 3 te Kingston. Balong 5 te Arica verwacht. Balticborg 3 dwars Thyboron n. Porsgrunn. Bantam 5 v. Hamburg te Rotterdam. Batjan 3 v. Djeddah n. Kuwait. Bengalen verm. 5 v. Khorramshahr n. Bombay. Burl S. Wats. 3 60 m. w z.w. Djeddah n. Rastanura. Caltex Amsterdam 3 45 m. n.o. Masira n. Suez. Calt. Arnhem 3 240 m. w.n.w. Colombo n. Niigata. Caltex Delft 4 v. Karachi n. Bahrein. Caltex Eindhoven 3 3 m. z.w. Cadiz n. Sidon Caltex Gorinchem 4 v. Kopenhag' te Rotterdam. Caltex Leiden 6 te Lyttelton verwacht. Calt Naples 3 110 m. n.n.o. Finist. n. Gothenburg. Caltex Pernis 4 v. Bahrein n. Lourenco Marques. Caltex Rotterdam 4v. Savona n. Port Said. Camerounkust. 3 30 Om. w.z.w. Casabl. n. Dakar. Camitia 4 te Mersey River. Carrillo 3 v. Panamakanaal n. New York. Castor 3 v. Eleusis n. Rhodos. Celebes 3 te Amsterdam. Ceres 3 v. Pisco n. Huacho. Charis 3 v. Hamburg, 4 te Bremen. Cinulia 3 820 m. n.o. Guadeloupe n. Rotterdam. Crania 3 240 m. z.o Azoren n. Caracas. Dahomevkust 3 v. Amsterdam n. Bremen. Diemerd'ijk 3 500 m. w.z.w. Landsend n. Bermuda. Dinteldijk 4 te Los Angeles. Diogenes 6 te Puerto Limon verwacht. Dongedijk 4 te Portland. Doris 3 v. New York n. Port Au Prince. Drente 4 te Karachi. Echo 3 te Koper v. Vlissingen. Eemland 3 te Hamburg v. Bremen. Eenhoorn 14 te Bremen verwacht. Eos 3 v. Amsterda mn. Sfax. Esso Rotterdam 3 20 m. n.w. Finisterre n. P. Said Fina Nederland 5 t. ank. rede Wight n. Abadan. Forest Hill 12 te Mena Al Ahmadi verwacht. Forest Lake 3 v. Mena n. Ravenna. Friesland KRL 1 te San Francisco. Gaasterland pass. 3 Palma n. Amsterdam. Geestland 4 v. Cork n. Barbados. Gooiland 2 v. Amsterdam n. Zuid Pacific Range. Grebbedijk 3 v. Tampa n. Le Havre. Hera 3 800 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam. Hennes 3 v. Hamburg n. Bremen. Houtman 2 v. Brisbane n. Saigon. Inca 3 25 m. z. St. Catharinapoint n. Hamburg. Isis 4 v. Bonaire n. Mobile. Ittersum 3 v. Mobile n. Jacksonville. Izalco 4 te Houston. Jagersfontein 3 te Anawerpen. Japara 4 v. Bremen n. Amsterdam. Jason 4 te Paramaribo. Java 3 95 m. z.z.w. Cuba n. Cristobal Joh v Oldenbarnev. 3 v. Melbourne n, Sydney. Joseph Frering 3 v. Danzig n. Monrovia. Kamperdijk 4 v. Rotterdam te Hamburg. Kara 3 v. Bachaquero n. Curaqao. Kelletia 3 670 m. w.z.w. Flores n. Antwerpen. Kennemerland 3 ten anker Santos. Kerkedijk 2 v. New York n. Antwerpen. Kermia 3 te Curaqao. Kinderdijk 3 450 m. n.n.w. Azoren n. Le Havre. Klonsterdijk 4 te Antwerpen. Koningswaard 3 v. Punta Cardon n. Bridgeport. Kopionella 4 te La Spezia verwacht. Koratia 3 v Rotterdam n. Curasao. Korenia 3 te Port Sudan. Krebsia 3 v. Port a Pierre n. Curagao Kreeft 3 70 m. n.n.o. Las Palmas n. Rotterdam. Kreon 3 v. Amsterdam n. West-Indië. Kryptos 4 v. Nynashamn n. Curagao. Kylix 3 1030 m z.w. Azoren n. Landsend. Leiderkerk 3 v. Rotterdam n. Antwerpen. Liberty Bell 3 55 m z.w. Kuria Muria n. Suez. Lombok 3 te Balboa. Maaslloyd 2 te Biak. Madisonlloyd 4 v. Rotterdam te Hamburg. Maerskerk 5 rede Colombo. Mainlloyd 4 te Rotterdam. Marnelloyd verm. 5 v. Hollandia n. Singapore. Mataram 3 v. Rotterdam n. Pt. Said/Hongkong. Maureen 4 te Jacksonville. Memnon 3 v. New York n. Curasao. Mentor 3 te Eleusis. Mitra 3 75 m. n.w. Den Helder n. Gothenburg. Modiokerto 3 95 m. o. Shanghai n. Tand.i. Mani. Mon'tferland 3 150 m. n.n.o. Madeira n. A'dam. Munttoren 3 400 m. z.w. Karachi n. Madras. Neder-Elbe 4 v. Beyrouth n. Port Said. Nestor 5 te Alexandria. Nieuwe Tonge 3 v. Halifax n. Savannah. Noordwijk 3 130 m. n.n.o. L. Palm. n. IJmuiden. Oberon 5 te Ciudad Bolivar verwacht. Onobo pass. 3 Gibraltar n. Mena. Ootmarsum 4 te Cristobal. Oranje 4 te Amsterdam Oranjestad 5 te Paramaribo. Osiris 3 te Amsterdam. Palamedes 4 v. Santa Martha n. Cartagena. Papendrecht 3 te Brunsbüttel n. Rostock. Pendrecht 3 v. El Palito te Dakar. Peperkust 3 67 m. n.o. Ouessant n. Dakar. P. G. Thulin 3 340 m. w. Bermuda n. La Salinas. Philippia 3 50 m. n.o. Alexandrië n. Thameshav. Polydorus 3 te Liverpool. Poseidon 3 v. Amsterdam n. West-Indië. Prins Alexand. 3 650 m. z.w. Scillys n. Montreal. Prins Johan Willem Frlso 4 te Toronto. Prins d. Neder!. 3 140 m. n.w. Fayal n. Plymouth. Prins Willem George Frederik 2 v. Montreal n. Toronto. Prins Willem III 3 200 m. z.w. Belle n. Londen Prins Will. IV 3 650 m. z.w. Scillys n. Le Havre. Prinses Irene 4 v. Rotterdam n. Le Havre. Prinses Margriet 3 v. Le Havre n. Rotterdam. Purmerend 4 te Curagao, Pygmalion 4 te Kingston verwacht. Raki 4 te Djibouti. Riouw 3 te Hamburg (dokken). Roebiah 3 te Antwerpen. Rondo 3 v. Bremen n. Hamburg. Rossum 3 v. Havnarfjord n. Aruba. Rotterdam 3 520 m. n. Floris n. New York. Rijndam 4 te Rotterdam. Saloum 3 te Nantes. Scheldellovd 3 60 m. n.n.w. Finist. n. Cristobal. Schelpwijk 3 230 m. w. Casablanca n. Lavera. Scherpendrec-ht 5 v. Auckland n. Whangarei. .Schiedijk 3 360 m. n.w. Azoren n. New York. Schiekerk 3 v. Marseille n. Antwerpen. Schouten 4 te Mombasa. Senegalkust 4 te Lagos verwacht. Seven Seas 5 te Rotterdam. Sinon 5 te Fort Liberie. Sliedreeht 3 350 m. z.z.o. Halifax n. Hampt.roads. Sloterdijk 5 te Rotterdam. Stad Alkmaar 3 10 m. o. Gibraltar n. Palermo. Stad Delft 3 te Vitoria. Stad Gouda 3 30 Om. n.n.o. St. Vincent n. R'dam. Stad Vlaardingen 4 v. Vlaard. n. Golf v. Mexico. Steven 3 33 m. n.n.o. Tunis n. Hamburg. Straat Cook 3 250 m. w. Sabang n. Penang. Straat Soenda 3 te Nagoya. Streefkerk 4 te Amsterdam. Tahama 9 te Mena Al Ahmadi verwacht. Tamara 5 te Lavera verwacht. Telamon 2 v. Amsterdam n. Lissab./West-Indië. Tjiliwong 4 te Tema. Tjimanuk 3 te Fremantle v. Adelaide. Towa 5 te Santos verwacht. Triton 4 v. Georgetown n. Paramaribo. Ulysses 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Van Heemskerck 3 v. Port Harcourt n. Laogs. Van Linschoten 3 840 m. n.o. Mauritius n. Kaapst. Van Waerwijck 3 v. Bangkok n. Hongkong. Vasum 3 150 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez. Viana 3 180 m. n. Port Sudan n. Mena. Vitrea 3 te Puerto La Cruz. Voco 3 20 m. w. Zante n. Porto Marghera. Waibalong 4 te Mombasa. Waikelo 5 te Dar Es Salaam verwacht. W. A. Jones 3 1150 m. n.n.o. Masira n. Ph.delph. Waingapoe 3 v. Aden n. Djeddah. Waterman 3 v. Singapore n. Djibouti. Westerdam 3 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 4 te Rotterdam. Witmarsum 5 te Le Havre. Wonosari 5 v. Brisbane n. Aden. Zaanland 3 v. Amsterdam n. Zuld-Amerika. Zaria 3 38 m. w. Lissabon n. Tranmere. Zuiderkerk 3 v. Livorno n. Marseille. Zuiderkruis 5 te Wellington verwacht. KLEINE VAART Adara 2 15 m. z. Texel n, Stettin. Aerdenhout 3 10 m. z.w. Tersch.b. n. Shoreham. Alcetas 3 50 m. w, Gibraltar n. Rotterdam. Ank T. 2 v Delfzijl n. Karskar. Appingedam 3 20 m. z.w. Beachyhead n. Antw. Bab T. pas. 3 ET-16 v. Hudingsval n. Zaandam. David 3 15 m. z.w Goeree n. Dordrecht. Insp. Mellema 2 in Bristolkanaal n. Port Talbot. Julia Mary 3 50 m. w. IJmuiden n. Amsterdam. Kaap Falga pass. 2 Kiel n. Ostrand. Lauriersgracht 3 dwars Katwijk n. Antwerpen. Leliegracht 3 in Kattegat n. Grangemouth. Looiersgracht 3 dw. Tersehell.b. n. Amsterdam. Manto 3 15 m. z.w. Noordhinder n. Amsterdam, Mldas pass. 3 Eleb-2 v. A'dam n. Kopenhagen. Nero 3 160 m. z.w. Ouessant. Netta pas. 3 Kp. Pasero n. Dubrovik. Stella Prima 3 400 m. o.z.o. K. Farewell n. Montr. Tilly 3 op Wester-Eems n. Delfzijl. Vanda 2 20 m. n. Noordhinder n. Rotterdam. Bij de Rijkspostspaarbank werd in okto ber 1962 ingelegd 89.6 min. en terugbe taald 77.6 min., hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f 12 min. (vo rige maand 13.1 min. en in oktober vo rig jaar 6.4 min.) Het inleggerstegoed ultimo oktober 1962 bedroeg 3104.9 min. (ultimo oktober vo rig jaar 2800.6 min.). >5 De omzetten van A.N. de Lint's Indu strie- en Handelsmaatschappij n.v. waren over de eerste drie kwartalen van 1962 ongeveer vijf percent hoger dan die van 1961. Daar de bruto winstmarge echter verder is gedaald zijn de resultaten nage noeg gelijk aan die over dezelfde periode van 1961. Het uiteindelijke resultaat zal afhangen van de gang van zaken in het laatste kwartaal van 1962. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zal woensdag van Schiphol naar Engeland vertrekken. De volgende dag zal hij per schip zijn reis naar de Verenigde Staten vervolgen. Hij zal in New York de zitting van de Verenigde Naties bijwonen, Daarna gaat minister Luns naar St, Maarten, waar op 28 en 29 november de vergadering van Nederlandse ambassa deurs in Zuid-Amerika gehouden wordt. BARCELONA (AP) Het industriële centrum van Barcelona, dat nog bezig is zich te herstellen van de verwoestende overstromingen van september, is zondag opnieuw door een zware regenval geteis terd. De materiële schade is aanzienlijk in Barcelona. Tarrasa en Sabadell. Persoon lijke ongevallen hebben zich echter niet voorgedaan. Te Tarrasa zijn vijfhonderd mensen, wier woningen ondergelopen waren, naar veilig: r oorden overgebracht. Te Moncada en Las Arenas werden enkele tijdelijke spoorbruggen door de watermassa's mee gesleurd. In Tarrasa werden 60 huizen vernield evenals enkele textielfabrieken, waar moderne machines geplaatst werden ter vervanging van die, welke in septem ber verwoest werden. „Niet alleen in de landbouw heersen bn- rust en onbehagen, maar ook bij het lager landbouwonderwijs. De toeloop van leer lingen is zoveel minder geworden, dat ve le scholen zich op de rand van de be staansgrens bevinden". Dit zei de voorzit ter van land- en tuinbouwgroep in de Ne derlandse onderwijzersvereniging, de heer P. A. van Zorge, in de jaarvergadering van deze groep in Zwolle. Hij wees er op, dat reeds 14.000 kleinere landbouwbedrijven verdwenen zijn. Het diploma van de lagere land- en tuinbouw scholen heeft naar zijn mening ook niet het gewicht van vergelijkbare opleidingen. Samen met de landbouworganisaties moet worden nagegaan of de structuur van de lagere land- en tuinbouwscholen te verbre den is door bijvoorbeeld de opleiding ook te bestemmen voor land- en zuivelarbei- ders. Op de vraag, of jonge boeren niet tenminste drie jaren h.b.s. zouden moeten volgen, antwoordde de voorzitter dat lang niet allen hiervoor geschikt zijn. De boer is behalve ondernemer in grote mate man van de praktijk. De praktische intelligen tie is van groot belang. Door een lange ad ministratieve opleiding zou de jonge boer t vergaren van veel praktische kennis ver zuimen, welke hij zich door van jongsaf mee te werken in het bedrijf eigen maakt. Er is nooit bewezen dat een h.b.s.'-er een betere boer is. In een vergadering van het Humanistisch Verbond heeft de voorzitter, dr. J. P. van Praag, namens het dagelijks bestuur een verklaring afgelegd naar aanleiding van de uitlatingen van dr. Tilanus op de jaar vergadering van de Vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs over het opdringen van het humanisme op het gebied van het onderwijs. Dr. Tilanus had daar o.m. ge zegd dat de humanisten van de open bare school een humanistische zuilen- school zouden willen maken, zulks naar aanleiding van de mogelijkheid die in ar tikel 47 van de Mammoetwet op de open bare school voor voortgezet onderwijs ge opend is en het gebruik dat de huma nisten daarvan willen gaan maken. Dr. van Praag zei dat het humanisme geen behoefte heeft aan humanistische bijzon dere scholen, tenzij de openbare school tot een christelijke zuilenschool zou ver worden. Het humanistisch verbond heeft steeds gepleit voor de openbare algeme ne school, een school waar de ontmoeting der levensovertuigingen plaats kan vin den. Het heeft over de grondslagen van die algemene school diepgaand overleg gevoerd met andere groepen van voor standers van de openbare school. Het hu manistisch verbond wil niet anders dan de ouders, die daarvan gediend zijn, de mogelijkheid geven hun kinderen die de openbare school bezoeken humanistisch onderwijs te laten volgen, zoals de ker kelijke ouders al zo lang de gelegenheid hebben hun kinderen godsdienstonderwijs te laten volgen. Het staat erop dat de openbare 'school een school voor leerlin gen uit allerlei kringen blijft en daardoor als waarlijk algemene school bolwerk te gen de verzuilingen blijft, aldus dr. Van Praag. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 346 346'A Kon. Olie141,20—141,50 141,60 Philips 131,20—131,60 f 132, Unilever 123,40—124 ƒ124,70 Hoogovens 494498 499 0

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11